مذاکرات هسته‌ای و جاسوسی برادر؛ چالش این روزهای رهبر کره شمالی
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

مذاکرات هسته‌ای و جاسوسی برادر؛ چالش این روزهای رهبر کره شمالی

عکس/ مراسم هفته دوستی ایران و کره شمالی

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
عکس/ مراسم هفته دوستی ایران و کره شمالی
کره شمالی در سی‌امین سالگرد دیدار میان رهبر متوفای این کشور با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، مراسمی را به مناسبت هفته دوستی ایران و کره شمالی برگزار کرد.

رهبر کره شمالی به دنبال پلن B در مذاکرات هسته‌ای است

تسنیمخبرگزاری تسنیم
رهبر کره شمالی به دنبال پلن B در مذاکرات هسته‌ای است
مذاکره کننده هسته‌ای سابق کره جنوبی معتقد است رهبر کره شمالی در گفتگوهای هسته‌ای طرح‌های جایگزینی در سر دارد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، کیم سوک نماینده سابق کره جنوبی در سازمان ملل در مصاحبه‌ای هشدار داد که این احتمال وجود دارد که رهبر کره شمالی به دنبال طرحی جایگزین در مذاکرات آتی هسته‌ای باشد.

وی در این باره گفت: به نظرم باید طرح جایگزین خود را آماده کنیم. تصور می‌کنم برای طرح جایگزین ما دو احتمال وجود خواهد داشت.

این دیپلمات سابق کره جنوبی که به عنوان فرستاده هسته‌ای ارشد کشور و همتای مذاکره کنندگان ارشد کره شمالی و آمریکا بوده گفت دلیل اصلی بن بست در مذاکرات هسته‌ای اخیر عدم تمایل رهبر کره شمالی برای کنار گذاشتن تسلیحات هسته‌ای است.

کیم سوک با اینحال معتقد است که جامعه بین الملل باید فشارهای کنونی را بر کره شمالی و رهبر این کشور حفظ کند. این دیپلمات سابق هشدار داد نباید کاهش تحریم‌ها را در برهه کنونی مورد بررسی قرار داد: ما در کوتاه مدت به نتایج رضایتبخشی نخواهیم رسید. ما باید راهبردی بوده و به آن در بلندمدت پایبند باشیم.

وی ادامه داد: زمانی که در سال ۲۰۰۸ مذاکره کننده کره شمالی در مذاکرات ۶ جانبه بودم به شیوه «از بالا به پایین» حسادت می‌کردم زیرا از شیوه مذاکره کره شمالی ناامید شده بودم.

دیپلمات سابق در پاسخ به اینکه رهبر کره شمالی در مذاکرات هسته‌ای به دنبال چه چیزی است گفت: او خواستار ادامه تقویت قابلیتهای هسته‌ای خود و شناسایی شدن از سوی جامعه بین الملل به عنوان یک قدرت هسته‌ای است و در عین حال خواستار دسترسی به کمک‌های اقتصادی از کشورهای دیگر است.

خواندن خبر در سایت منبع

کره شمالی: توافق سنگاپور با آمریکا ممکن است به کاغذ پاره تبدیل شود

تسنیمخبرگزاری تسنیم
کره شمالی: توافق سنگاپور با آمریکا ممکن است به کاغذ پاره تبدیل شود
کره شمالی نسبت به عواقب عدم اجرای توافق سنگاپور به آمریکا هشدار داد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، رسانه رسمی کره شمالی امروز (سه‌شنبه) از آمریکا خواست تا دست از سیاستهای خصمانه خود علیه پیونگ یانگ برداشته در غیر اینصورت توافقات ایجاد شده در چارچوب نشست سنگاپور در سال گذشته ممکن است به یک پاره کاغذ تبدیل شوند.

این بیانیه که از خبرگزاری رسمی کره شمالی منتشر شد مشابه با هشدار هفته گذشته کره شمالی بود و بار دیگر بر توقف در روند مذاکرات بعد از نشست دوم بین ترامپ و رهبر کره شمالی در هانوی تاکید دارد.

نشست هانوی به دلیل درخواستهای آمریکا مبنی بر خلع سلاح کره شمالی و درخواستهای متقابل کره شمالی برای کاهش تحریم‌ها با شکست مواجه شد.

خبرگزاری کره شمالی در ادامه گزارش داد: سیاست یکجانبه و مغرورانه آمریکا بر روی جمهوری خلق کره هرگز جواب نخواهد داد، که بر اقتدار ملی مبتنی است.

در این گزارش آمده است بیانیه چهار بخشی امضا شده توسط ترامپ و کیم در ۱۲ ژوئن سال گذشته که بر همکاری با هدف ایجاد یک رابطه جدید تاکید داشت «اکنون درخطر تبدیل شدن به یک مشت کاغذ خالی است زیرا آمریکا چشمهایش را به اجرای آن بسته است.»

در ادامه آمده است: اکنون زمان آن رسیده که آمریکا از سیاستهای خصمانه خود در ارتباط با کره شمالی دست بردارد.

مون جائه این، رئیس جمهوری کره جنوبی دوشنبه گفت که به اعتقاد او مذاکرات بین دو کره و کره شمالی و آمریکا به زودی از سر گرفته خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

شناسایی محل‌های اعدام کره شمالی از سوی یک گروه حقوق بشری

ایسناخبرگزاری ایسنا
شناسایی محل‌های اعدام کره شمالی از سوی یک گروه حقوق بشری
یک گروه فعال در زمینه حقوق بشر امروز، سه‌شنبه اظهار کرد که صدها محلی را که بنا به ادعای شاهدان، کره شمالی در آن‌ها به منظور ارعاب شهروندانش اعدام در ملاء عام و کشتار دولتی غیرقانونی انجام می‌دهد، شناسایی کرده است.

به گزارش ایسنا، این گروه حقوق بشری موسوم به «کارگروه عدالت انتقالی» (جبران سوء استفاده از حقوق بشر) که در سئول فعالیت دارد، اظهار کرده است که تحقیقاتش بر مبنای مصاحبه با ۶۱۰ تن از شهروندان کره شمالی که از این کشور فرار کرده‌اند و طی چهار سال صورت گرفته است و آنان با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای به تشخیص این محل‌ها کمک کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این گروه اما به دلیل نگرانی از اینکه کره شمالی این مناطق را نابود کند، محل دقیق آن‌ها را افشا نکرد ولی خاطرنشان کرد که ۲۶۷ مورد از ۳۲۳ محل یاد شده در دو استان شمالی این کشور و در نزدیکی مرز چین قرار دارند؛ محلی که بیشتر فراری‌های کره شمالی که در این تحقیقات مشارکت کرده‌اند، از طریق آن از کشور خارج شده‌اند.

بر اساس این گزارش، اعدام‌های کره شمالی که در ملاء عام صورت می‌گیرند، در نزدیکی رودخانه‌ها، دشت‌ها و تپه‌ها و همچنین در محوطه فروشگاه‌ها و حیاط مدرسه‌ها انجام می‌گیرند؛ جایی که شهروندان و اعضای خانواده‌های محکومان معمولا وادار به حضور در آن برای مشاهده اعدام می‌شوند.

این گروه همچنین ۲۵ محلی را که گفته می‌شود دولت جسد اعدام شدگان را در آن‌جا رها می‌کند و مکان‌هایی را که ممکن است اسناد یا مدارکی در ارتباط با این کشتارها در آن نگهداری شوند، در گزارش خود ذکر کرده است.

هیسئوک شیم، یکی از نویسندگان این گزارش اظهار کرد، مصاحبه‌های صورت گرفته با فراری‌های کره شمالی نشان می‌دهند که اعدام در ملاء عام کاهش یافته، با این حال مشخص نیست که از شمار اعدام‌های کره شمالی واقعا کاسته شده باشد، زیرا ممکن است این اعدام‌ها به طور مخفیانه انجام شوند.

موارد مطرح شده در این گزارش با گزارشی که اخیرا از سوی «موسسه اتحاد ملی کره» وابسته به کره جنوبی ارائه شده، همسو است. در این گزارش نیز آمده است که کره شمالی برای ارعاب و کنترل رفتار شهروندانش دست به اعدام در ملاء عام می‌زند و این اعدام‌ها بیشتر در مناطق مرزی صورت می‌گیرند که ارتکاب جرم در آن‌ها شایع‌تر است.

خواندن خبر در سایت منبع

وال استریت ژورنال: برادر ناتنی کشته شده رهبر کره شمالی مخبر سیا بوده است

ایسناخبرگزاری ایسنا
وال استریت ژورنال: برادر ناتنی کشته شده رهبر کره شمالی مخبر سیا بوده است
یک رسانه‌ آمریکایی گزارش داد، برادر رهبر کره شمالی که با توطئه ای در ماه فوریه ۲۰۱۷ در فرودگاه کوالالامپور در مالزی به قتل رسید مخبر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) بوده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، کیم جونگ نام برادر کیم جونگ اون رهبر کره شمالی است که در فوریه ۲۰۱۷ با حمله دو زن از طریق یک عامل اعصاب به نام VX در فرودگاه بین المللی کوالالامپور پایتخت مالزی به قتل رسید. مقامهای مالزی ابتدا این دو زن را محاکمه کرده اما در ابتدای سال جاری میلادی آنها را آزاد کردند.

روزنامه وال استریت ژورنال آمریکا روز دوشنبه گزارش کرد، «فردی آگاه» گفت، کیم جونگ نام به این هدف به مالزی سفر کرده بود تا با رابط خود از سازمان سیا دیدار کند هر چند که ممکن است این کار تنها هدف این سفر او نبوده باشد.

پلیس مالزی در جریان محاکمه این دو زن شهادت داد که کیم جونگ نام کمی قبل از آن که به قتل برسد با یک فرد آمریکایی-کره‌ای دیدار کرده است.

در ماه مه ۲۰۱۷ روزنامه آساهی شیمبون ژاپن در توکیو گزارش کرد که برادر ناتنی رهبر کره شمالی با شخصی دیدار کرده که به ظن بسیاری یک افسر اطلاعاتی آمریکایی بوده است.

خواندن خبر در سایت منبع

کره شمالی از آمریکا خواست سیاست خصمانه‌اش را تغییر دهد

ایسناخبرگزاری ایسنا
کره شمالی از آمریکا خواست سیاست خصمانه‌اش را تغییر دهد
رسانه دولتی کره شمالی امروز سه‌شنبه از آمریکا خواست تا دست از سیاست خصمانه‌اش نسبت به پیونگ یانگ بردارد، چرا که در غیر این صورت توافقات حاصل شده سال پیش در نشست مهم سنگاپور احتمالا به یک کاغذ سفید بی‌ارزش تبدیل خواهد شد.

به گزارش ایسنا، این بیانیه منتشر شده در خبرگزاری رسمی کره شمالی موسوم به KCNA منعکس‌کننده هشدار مشابه هفته گذشته است که به بن‌بست به وجود آمده از زمان ناکامی دومین نشست میان دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در هانوی اشاره داشت.

نشست هانوی که در فوریه سال جاری میلادی برگزار شد به خاطر خواسته‌های آمریکا در خصوص خلع تسلیحات اتمی کره شمالی و درخواست‌های پیونگ یانگ برای رفع کامل تحریم‌ها ناکام ماند.

خبرگزاری رسمی کره شمالی در این گزارش گفت: سیاست یک جانبه و تبعیض‌آمیز آمریکا هرگز در خصوص کره شمالی که برای حق حاکمیت و استقلال ارزش قائل است، کارآمد نخواهد بود.

در این گزارش آمده است: بیانیه مشترک چهار بندی امضاء شده توسط ترامپ و کیم در ۱۲ ژوئن سال گذشته میلادی که خواستار تلاش برای برقراری یک روابط جدید میان این دو کشور است در حال حاضر با خطر تبدیل شدن به یک کاغذ سفید بی‌ارزش مواجه است، چرا که آمریکا چشمان خود را بر اجرای این توافق‌نامه بسته است.

در ادامه‌ این گزارش آمده است: اکنون زمان آن رسیده که آمریکا دست از سیاست خصمانه خود نسبت به کره شمالی بردارد.

مون جائه این، رییس جمهور کره جنوبی روز دوشنبه گفته بود که معتقد است مذاکرات میان دو کره و همچنین میان کره شمالی با آمریکا به زودی از سر گرفته می‌شود.

وی در جریان سفر رسمی به فنلاند گفت که مذاکرات درباره سومین نشست میان آمریکا و کره شمالی در جریان است در نتیجه فکر نمی‌کنم که الان شرایطی باشد که به مشارکت کشور ثالث نیازی باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

کارگروه مشترک استانی و منطقه‌ای ایران و روسیه

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
در تهران؛ کارگروه مشترک استانی و منطقه‌ای ایران و روسیهبرگزاری کمیسیون‌های مشترک ایران و روسیه می‌تواند علاوه بر ارتقاء همکاری‌های اقتصادی، دستیابی به حجم مبادلات تجاری تا سقف ۱۰ میلیارد دلار را که چند وقت پیش روسای جمهور ایران و روسیه سند آنرا امضا کردند محقق کند؛ میزان مبادلات تجاری دو کشور هم‌اکنون حدود ۲ میلیارد دلار است.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
حجت‌الاسلام احمد سالک در گفت‌وگو با خبرنگار انتظامی باشگاه خبرنگاران پویا درباره عملکرد نیروی انتظامی در مسئله حجاب و برخورد با بی‌حجابی اظهار کرد: هر دستگاهی بر اساس مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، مأموریت برخورد با ولنگاری فرهنگی و بی‌بند و باری را برعهده دارد. نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: تا جایی که ما کنترل کردیم و اطلاع داریم، نیروی انتظامی در حد توان، وسع و منابع مالی در زمینه عفاف و حجاب خوب برخورد کرده و باید تقویت شود. وی با بیان اینکه فقط یک دستگاه نمی‌تواند در برخورد با ولنگاری فرهنگی پاسخگو باشد، متذکر شد: برخورد با این ولنگاری فرهنگی نیاز به عزم ملی دارد و تمام دستگاه‌ها اعم از حاکمیتی، قضایی، مقننه، مجریه و نهادهای مربوطه باید دست به دست هم دهند و نیاز به فرهنگ‌سازی قوی در زمینه عفاف و حجاب داریم. عضو فراکسیون نمایندگان ولایی درباره اختصاص سامانه‌هایی برای معرفی متخلفان در زمینه حجاب به دادستانی و پلیس، یادآور شد: این اقدام خوب و یک نوع نظارت ملی است، با انجام این کار، امور در این رابطه به مردم واگذار می‌شود که تخلفات نیز از این طریق به دستگاه‌های مربوطه منعکس می‌شود. انتهای پیام/
خانه ملتخانه ملت1 روز قبل
محمد ابراهیم رضایی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، ضمن اشاره به حمله جدید انصارالله به فرودگاه أبها و تعطیلی فعالیت آن، گفت: اتحاد آمریکا، انگلیس، امارات، عربستان و مزدوران سایر کشورها در یمن، ابتدا توانسته‌اند انصارالله را در چند جهت محاصره کنند اما این رویه هم اکنون تغییر کرده است. نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: به نظر می‌رسد انصارالله به رویه کنونی درصدد به زانو درآوردن ائتلاف سعودی نسبت به تامین خواسته‌ هایش یعنی لغو محاصره فرودگاه بین‌المللی صنعا را دنبال می‌کند که امری محتمل است. عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: امیدواریم تجاوزگران به یمن دست از نیت شوم خود بردارند تا مردم یمن خودشان سرنوشت کشورشان را تعیین کنند. به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت، انصارالله از حمله مجدد صبح امروز (دوشنبه) یگان پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به فرودگاه أبها در جنوب عربستان) خبر داد و گفت، این حمله پروازها از و به فرودگاه را متوقف کرده است. این حمله، چهارمین حمله انصارالله به فرودگاه منطقه‌ای أبها در کمتر از یک هفته محسوب می‌شود به طوریکه انصارالله روز چهارشنبه حمله‌ای با موشک کروز بالدار به همین فرودگاه، روز جمعه حمله پهپادی از نوع قاصف K۲ باز هم به این فرودگاه و روز شنبه با پهپادهایی از همین نوع ایستگاه سوخت رسانی این فرودگاه را هدف گرفت، همزمان حمله‌ای مشابه به اتاق‌های کنترل فرودگاه جیزان صورت داد. /پایان پیام

فیلم/ برخورد وحشیانه سربازان سعودی با زائر خانه خدا

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
فارسفارس16 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، شهاب نادری نماینده مردم اورامانات در مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی خطاب به حسن روحانی رئیس جمهور گفت: مردم ایران از مسئولان فرمایش زده به ستوه آمده و می‌خواهند با عزم راسخ کسانی که توان خدمتگذاری نداشته و لباس زیبای خدمت به قامت نالایقشان نمی‌آید، هر چه سریعتر عزل شوند. نادری در تذکری خطاب به عیسی کلانتری رئیس سازمان محیط زیست گفت: چرا حیوانات زبان بسته در شهرهای مختلف کشور مورد آزار و اذیت قرار گرفته و کشته می‌شوند، اما محیط زیست از آنها حمایت نمی‌کند؟ وی افزود: مردم دیگر تاب دیوان سالاری، کاغذبازی و بازی‌های پشت پرده و معاملات دروغین سیاسی را ندارند و نمی‌توانند تحمل کنند کسانی با اهرم زور و زر و تزویر بر آنها حکم برانند. نماینده مردم اورامانات در مجلس در تذکری خطاب به حسن روحانی رئیس جمهور درخصوص مطالبات بسیجیان، ایثارگران و معسرین تصریح کرد: این افراد هنوز به مطالبات بحق خود نرسیده‌اند لذا باید هر چه سریعتر در این خصوص اقدام شود. وی در پایان افزود: وعده‌های وزیر نیرو درخصوص آبرسانی به مناطق زلزله زده محقق نشده است. انتهای پیام/

اخبار بیشتر