آبه شینزو نخست وزیر ژاپن امروز برای سفری ۲ روزه به تهران آمد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

آبه شینزو نخست وزیر ژاپن امروز برای سفری ۲ روزه به تهران آمد

اسرائیل و سفر آبه به تهران

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
اسرائیل و سفر آبه به تهران
اهمیت سفر نخست وزیر ژاپن به روابط تهران – توکیو محدود نشده بلکه بسیار فراتر از آن ارزیابی می شود.

*سیدهادی برهانی ایران به دلیل سیاستهای یکجانبه گرایانه دولت دونالد ترامپ در معرض تحریمها و تهدیدهای بی سابقه‌ای قرار گرفته که اقتصاد و امنیت کشور را به شدت تحت تاثیر قرار داده است. ژاپن، بعنوان یک قدرت بزرگ اقتصادی، صاحب روابطی حسنه با ایران و آمریکا است. جهان امیدوار است جایگاه مزبور به این کشور اجازه دهد نقش سازنده‌ای در حل و فصل بحران جاری ایفا نماید.ابعاد سازنده و امیدوار کننده دیدار آبه موجب شده این سفر در ایران مورد استقبال قرار گیرد. استقبال از این سفر به ایران محدود نشده و کشورهای بسیاری، به ویژه در منطقه و اروپا، را در برگرفته است. حتی ترامپ نیز موضع مثبتی در برابر این سفر اتخاذ نموده است.تنها کشوری که رسما و علنا علیه این سفر موضع گیری  کرد اسرائیل بود: بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل برای این منظور تماس تلفنی نیم ساعته ای با شینزو آبه داشت و طی آن صریحا خواهان تداوم فشارها بر ایران شد.اسرائیل به خوبی آگاه است تداوم فشارها بر ایران به منزله تشدید فقر  برای اقشار وسیعی در ایران است، زمینه ساز کمبودها و نارسایی های بسیاری است، موجب نرسیدن دارو به بیمارانی است که جان آنها در خطر است، موجب کاهش درآمد اقشار آسیب پذیر و شکسته شدن کمر آنها در برابر امواج گرانی و تورم است.اسرائیل، همچنانکه تاریخ آن نشان می‌دهد، اهمیتی برای رنج و درد ملتها و نژادهای دیگر قائل نیست. اهداف ایدئولوژیکی اسرائیل اولویت تغییرناپذیر این رژیم نژادپرست است. در این راه اسرائیل به جان جوانان آمریکایی نیز رحم نمی‌کند و در فرستادن آنها به کشتارگاه عراق درنگ نمی‌کند. جان و سلامت جوانان ایرانی که جای خود دارد. اسرائیل البته می‌داند پیگیری چنین سیاست بی رحمانه‌ای ملتها را از این رژیم متنفر و منزجز می‌کند و این برای امنیت و آینده این رژیم بسیار خطرناک است. از اینرو فریبکاری در پیش گرفته و به دروغ و نیرنگ رو می‌آورد تا اقدامات ضدانسانی خود را موجه جلوه داده و حتی دوستانه و خیرخواهانه قلمداد کند. این فریبکاری در موضوع خواسته ضدانسانی نتانیاهو از نخست وزیر ژاپن نیز مورد استفاده قرار گرفته است: سایت فارسی نخست وزیر اسرائیل و همچنین وزارت خارجه این کشور در متن خبر این تماس دستکاری کرده و کلمه رژیم را به آن افزوده به گونه‌ای که خواسته نتانیاهو تداوم فشار بر رژیم ایران عنوان شود. مشخص است اسرائیل تلاش می‌کند وانمود کند طرفدار تداوم فشار بر ایران و ملت ایران نیست و تنها هدف آن فشار بر حکومت ایران است اما مراجعه به متن اصلی خبر (مندرج در توئیت نتانیاهو) نشان می‌دهد کلمه رژیم در متن اصلی وجود ندارد و این کلمه تنها برای فریب مخاطبان ایرانی به ترجمه فارسی اضافه شده است. رژیم اسرائیل تلاش می‌کند خود را دوست ملت ایران و حامی فرهنگ و تمدن ایرانی و فارسی معرفی کرده و ایران و اسرائیل را دو قربانی «توحش و تجاوز» عربی و دوست یکدیگر معرفی کند. مخالفت اسرائیل با ابتکار ژاپنی حل و فصل بحران جاری کشور (که مردم عادی از آن رنج می‌برند) و حمایت آن از تداوم فشارها بر ایران گویای میزان صداقت اسرائیل در این ادعاهاست. این صداقت همچنین در مقایسه دو متن اصلی توئیت نتانیاهو و ترجمه فارسی آن، به خوبی دیده می‌شود.

* استاد دانشگاه تهران و کارشناس مسائل بین‌الملل

خواندن خبر در سایت منبع

هدف شینزو آبه از سفر به ایران از زبان مطهری و بروجردی

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
هدف شینزو آبه از سفر به ایران از زبان مطهری و بروجردی
اعتمادآنلاین نوشت: نماینده تهران در مجلس، به تشریح سفر آبه شینزو، نخست‌وزیر ژاپن، به تهران پرداخت و گفت: این سفر برای تامین منافع اقتصادی ژاپن است.

همچنینعلی مطهری، نماینده تهران و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، ضمن اشاره به سفر آبه شینزو به تهران، در خصوص هدف سفر او گفت: به درستی نمی‌دانم که هدف او از سفر به تهران چیست، اما به نظر می‌رسد نخست‌وزیر ژاپن بیشتر به دنبال منافع اقتصادی کشورش است.

او تاکید کرد: ژاپن در حال حاضر، بر اثر تحریم‌ها آسیب می‌بیند و یکی از انگیزه‌های نخست‌وزیر ژاپن از سفر به تهران تامین منافع خودشان است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: ما اطلاعی از پیام آنها در این سفر نداریم و باید دید حامل چه پیامی هستند.

واکنش بروجردی به سفر نخست وزیر ژاپن به ایران

همچنین ایسنا نوشت:

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه سفر نخست وزیر ژاپن به ایران در راستای انجام دیدارهای دوجانبه است گفت که با توجه به افزایش سطح مناسبات ایران و ژاپن و اراده طرفین برای تقویت روابط، سفر نخست وزیر ژاپن به ایران انجام می‌شود.

علاءالدین بروجردی با اشاره به سفر نخست وزیر ژاپن به ایران گفت: اصل این سفر برای انجام دیدارها و مناسبات دوجانبه است. ما با ژاپنی‌ها رابطه طولانی داریم که بعد از انقلاب رو به گسترش رفته است. قطعا در این سمت گام‌های بلندتری برای تقویت رابطه برداشته می‌شود.

به گفته وی، ایران و ژاپن به سطح مناسب‌تری از روابط نسبت به گذشته رسیده‌اند. آنها اراده‌ای برای تقویت روابط داشته که این موضوع به نیاز بسیار بالای ژاپن به انرژی گره می‌خورد. آنها به خوبی نقش ایران را در حفظ امنیت منطقه به خصوص موضوع انرژی می‌دانند که تمامی این عوامل دست به دست هم داده تا چنین سفری انجام شود.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین با اشاره به سفر وزیر خارجه آلمان به ایران گفت: البته اینگونه سفرها جدید نیست. به خصوص که در دهه گذشته دو بحران بزرگ در منطقه را پشت سر گذاشته‌ایم. یعنی بحران حاکم بر سوریه و عراق که جمهوری اسلامی ایران با همکاری نیروهای نظامی دولت‌های این کشور موضوع را حل کرد و توانست آمریکا و سیاست‌هایش را شکست دهد. این نشان دهنده تأثیرگذاری جمهوری اسلامی ایران در تحولات منطقه است. بر همین اساس کشورها می‌دانند که بدون حضور و نظرات ایران مشکلات منطقه حل نمی‌شود. کما اینکه سیاست ما هم برقراری صلح و امنیت پایدار در منطقه است.

میانجیگری به جایی خواهد رسید؟

صادق زیباکلام نیز در یادداشتی در آرمان به سفر شینزو آبه به ایران واکنش نشان داد. در بخشی از این یادداشت آمده است؛

سخنی دور از ذهن و عجیب نیست اگر گفته شود که بسیاری نه تنها در منطقه، بلکه در بیرون از منطقه خاورمیانه مشتاقانه منتظر نتایج میانجیگری‌هایی هستند که این روزها در تهران مشاهده می‌شود. در روزهای اخیر وزیر امور خارجه آلمان آمد و امروز نخست وزیر ژاپن می‌آید و دیگران نیز تماس‌هایی داشته‌اند. همه بی‌صبرانه منتظرند تا ببینند که میانجیگری‌ها راه به جایی خواهد برد یا نه؟

قطعا اگر آقای شینزوآبه زمینه‌هایی برای احتمال پیشبرد میانجیگری نمی‌دید به ایران سفر نمی‌کرد یا حداقل با اعزام وزیر امور خارجه یا یکی از مشاورینش، خود نخست وزیر به سرمایه‌گذاری روی این مساله نمی‌پرداخت، اما اینکه خود آقای آبه به تهران آمده و قرار است که با مقام معظم رهبری نیز دیدار داشته باشد، حکایت از آن دارد که موضوع جدی است.

دلیل دیگر جدیت کار آن است که یقینا مذاکرات میان آبه و ترامپ در حدود دو هفته پیش در ژاپن باعث شد که آمریکایی‌ها و ژاپنی‌ها روزنه امیدی در میانجیگری ببینند. خواسته مشخص ایران این است که از سوی آمریکایی‌ها به رسمیت شناخته شود و مساله تغییر رژیم یک بار برای همیشه کنار رود. اگر این مساله اساسی میان ایران و آمریکا حل شود آن زمان مساله آمریکاستیزی و دشمنی با آمریکا نیز عملا کنار گذاشته خواهد شد. می‌ماند فهرست گسترده‌ از موضوعاتی که میان دو کشور مساله‌ساز بوده است.

واقعیت امر بر آن است که ایران و آمریکا برای حل مشکلات منطقه‌ای و بین‌المللی به یکدیگر نیاز دارند. همه می‌دانند که بدون همکاری ایران و آمریکا مساله آینده اعراب حل و فصل نخواهد شد، ضمن اینکه همکاری ایران و آمریکا در مقابله با داعش در عراق و سوریه سرنوشت‌ساز بود. بنابراین در بسیاری از مسائل مهم خاورمیانه اتفاقا ایران دارای استراتژی مشترکی است. درخصوص خواسته‌های ایران و آمریکا از یکدیگر توافق اولیه وجود دارد. اگر تندروهای آمریکایی را کنار بگذاریم، می‌دانیم که بدنه آمریکایی‌ها جمهوری اسلامی را به رسمیت می‌شناسند و جدای از فتوای مقام معظم رهبری، در عمل نشان داده که تمام بازرسی‌های آژانس ظرف چند سال گذشته حکایت از آن داشته که ایران به تمام مفاد تعهدات خود در چارچوب NPT وفادار بوده است.

بنابراین خواست ایران و آمریکا در مقابل هم تا حد زیادی به انجام رسیده و سایر مشکلات را می‌توان با مذاکره حل کرد. همچنان که می‌دانیم میان چین و آمریکا، روسیه و بسیاری از متحدینش اختلافات زیادی وجود دارد، اما وجود این اختلافات باعث نمی‌شود که دشمنی مادام‌العمر میان پکن و این کشورها برقرار باشد. لذا ایران به شرطی که آمریکا دست از اقداماتش علیه ملت ایران بردارد، می‌تواند درباره گزینه‌های دیگر فکر کند.

خواندن خبر در سایت منبع

تحلیل الجزیره از سفر آبه به تهران

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
تحلیل الجزیره از سفر آبه به تهران
الجزیره در تحلیلی نوشت که سفر نخست وزیر 64 ساله هم با هدف میانجی‌گری برای کاهش تنش میان ایران و امریکا و هم یافتن راهی برای تضمین تامین انرژی مورد نیاز ژاپن از طریق ایران برای سالهای آتی، صورت می‌گیرد.

به گزارش خبرآنلاین، به نقل از الجزیره در ادامه این مطلب آمده است: پدر شینزو آبه، شینتارو آبه که در سال ۱۹۸۳ وزیر خارجه ژاپن بود نیز با سفر به تهران در آن زمان سعی کرد بین ایران و عراق در حال جنگ وساطت کند. شینزو آبه آن زمان ۲۸ ساله بود که همراه پدر راهی تهران شد.

حالا به جای عراق، آمریکا حضور دارد و ژاپن از ماه می‌نتوانسته از ایران نفت بخرد و صنایعش دچار مشکل شده است.

آبه باید بین اولویت‌های ژئوپلتیک ژاپن و نیازهای اقتصادی‌اش توازن برقرار کند و بدین ترتیب سفر به ایران و ملاقات پنجشنبه با رهبر ایران در این راستا تعریف شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

اولین واکنش بورس به سفر آبه به ایران

تجارت‌نیوزخبرگزاری تجارت‌نیوز
اولین واکنش بورس به سفر آبه به ایران
شاخص بورس که روز گذشته کم‌رمق ظاهر شده بود، امروز با خوش‌بینی نسبت به سفر آبه به ایران، شروع مثبتی را به ثبت رساند، به طوری که در 15 دقیقه ابتدایی جریان معاملات امروز با رشد بیش از دو هزار واحدی همراه شد.

بورستهران در اولین واکنش به سفر نخست وزیر ژاپن روند صعودی به خود گرفت.

شاخص بورس که روز گذشته کم‌رمق ظاهر شده بود، امروز با خوش‌بینی نسبت به سفر آبه به ایران، شروع مثبتی را به ثبت رساند.

به گزارش تجارت‌نیوز، بازار سهام در ۱۵ دقیقه ابتدایی جریان معاملات امروز ۲۲ خرداد ماه سال ۱۳۹۸ با رشد بیش از دو هزار واحدی همراه شد و شاخص کل بورس در کانال ۲۳۲ هزار واحدی جای گرفت.

خواندن خبر در سایت منبع

آبه پیش از ترک توکیو: با میانجیگری به صلح کمک می‌کنم

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
آبه پیش از ترک توکیو: با میانجیگری به صلح کمک می‌کنم
«شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن پیش از ترک توکیو به مقصد تهران در جمع خبرنگاران اظهار امیدواری کرد که گفت و گو و دیدار با مقامات جمهوری اسلامی ایران به گونه ای باشد که تنش ها در منطقه خاورمیانه را کم و یا خنثی کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خبرآنلاین، «شینزو آبه» صبح روز چهارشنبه (به وقت محلی) در فرودگاه «هاندا» توکیو گفت که می‌خواهد از طریق میانجیگری میان ایران و آمریکا به صلح و ثبات منطقه کمک کند.

او که به عنوان نخستین رهبر ژاپن بعد از چهار دهه به ایران سفر می‌کند قصد دارد از ظرفیت روابط دوستانه و سنتی تهران و توکیو برای کاهش تنش‌ها در منطقه به ویژه میان ایران و آمریکا که به بالاترین حد رسیده است استفاده کند.

آبه تاکید کرد که می‌خواهد از طریق «تبادل صریح دیدگاه‌ها» به کاهش تنش‌ها در منطقه کمک کند.

برنامه دو روزه سفر «شینزو آبه» به تهران دیدار و گفت و گو با مقامات جمهوری اسلامی ایران از جمله «حسن روحانی» رییس جمهوری اسلامی ایران است «تارو کونو» وزیر خارجه ژاپن نیز چند ساعت قبل از دیدار آبه با رییس جمهوری اسلامی ایران، با «محمد جواد ظریف» همتای ایرانی خود دیدار خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، دیدار آبه از تهران که نخستین دیدار یک رهبر ژاپن از ایران بعد از دیدار سال ۱۹۷۸ «تاکئو فوکودا» نخست وزیر وقت ژاپن است به دنبال خروج آمریکا از قرارداد هسته‌ای ایران موسوم به برجام و بازگشت مجدد تحریم‌ها علیه ایران انجام می‌شود، ژاپن عضو برجام نیست اما از این قرارداد بین المللی حمایت کرده است.

سفر آبه به تهران فرصت خوبی برای ارتقا جایگاه دیپلماتیک ژاپن پیش از برگزاری نشست سران گروه جی ۲۰ که روزهای ۸ و ۹ تیر امسال در اوزاکا برگزار می‌شود، است.

چالش‌های آبه نیز در سفر به ایران چند بعدی است از جمله اینکه او بتواند راه را برای گفت و گو بین ایران و آمریکا به عنوان متحد دیرین خود از طریق کاهش اختلافات ایجاد کند.

مقامات ژاپن می‌گویند «آبه نمی‌تواند یک واسطه باشد، بلکه هدف او از سفر به ایران کاهش تنش‌ها و افزایش ثبات در خاورمیانه به عنوان تامین کننده انرژی این کشور است».

ایران تا زمانی که آمریکا معافیت‌های خرید نفت ژاپن را لغو کرد یکی از تامین کنندگان اصلی انرژی توکیو بوده است.

آبه پیش از سفر به تهران حمایت «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا که اواخر ماه میلادی گذشته به ژاپن سفر کرد را جلب کرد، او همچنین پیش از سفر با مقامات عربستان سعودی، رژیم صهیونیستی و امارات تلفنی گفت و گو کرد.

گزارش کیودو می‌افزاید: به دنبال خروج آمریکا از برجام و بازگشت مجدد تحریم‌های ایران، تنش‌ها در خاورمیانه افزایش یافته است ایران هم ماه گذشته میلادی اعلام کرد برخی از تعهدات خود ذیل برجام را تعلیق می‌کند و ۶۰ روز به طرف‌های اروپایی برجام مهلت داد تا برای نجات آن کاری کنند.

در ادامه اقدامات تحریک آمیز آمریکا در منطقه، این کشور با اعزام ناو هواپیمابر و بمب افکن به منطقه باعث افزایش تنش‌ها شد به طوری که حساسیت ژاپن را برانگیخت تا به عنوان یک دوست سنتی و دیرین ایران برای کاهش تنش‌ها اقدام کند.

پیش از این «شینزو آبه» و «حسن روحانی» ۷ بار با یکدیگر دیدار کرده‌اند.

قرار است نخست وزیر ژاپن عصر چهارشنبه با استقبال وزیر خارجه ایران، وارد فرودگاه مهرآباد تهران شود او سپس در کاخ سعدآباد از سوی حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران مورد استقبال رسمی قرار خواهد گرفت.

خواندن خبر در سایت منبع

ایران می‌تواند بهترین استفاده را از سفر آبه داشته باشد

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
ایران می‌تواند بهترین استفاده را از سفر آبه داشته باشد
یک کارشناس روابط بین الملل به خبرآنلاین گفت: ما نباید به دام کسانی بیفتیم که مایل هستند تا ایران را وارد جنگ کنند. به گفته او این بار برگ میانجی گری به کشورهایی چون عراق و ترکیه داده نشده و ژاپن ایفای نقش می‌کند. به گفته اسدالله اطهری این سفر می‌تواند بهترین و بزرگترین فرصت برای ایران باشد.

زهره نوروزپور: امروز چهارشنبه ۲۲ خرداد شینزو آبه نخست وزیر ژاپن وارد تهران خواهد شد، چشم‌های رهبران و بازیگران مهم منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای به این سفر دوخته شده است. رویترز گزارش داده که قرار است آبه در این سفر با رهبر معظم انقلاب، حسن روحانی رئیس جمهور و محمد جواد ظریف، وزیر خارجه دیدار و گفتگو کند.

سیداسدالله اطهری کارشناس مسائل بین الملل در این باره به خبرگزاری خبرآنلاین گفت: «آیا ما در زمان قبل از حمله امریکا به عراق افغانستان و لیبی قرار داریم، یا اینکه خوشبینانه نگاه می‌کنیم که جنگی رخ نمی‌دهد؟ می‌خواهم بگویم سفر آبه را روی این دو محور ببینم که بعد از ۴۰ سال دارد یک نخست وزیر از این کشور به ایران می‌آید. معتقدم که ژاپن تنها کشوری بوده است که بالاترین میزان خرید نفت را از ایران داشته که آخرین محموله آن به مقدار دقیق ۲۹۰ هزار بشکه بوده است. گفتنی است که آنها از زمان پهلوی دوم تا کنون بیشترین خریدهای نفتی خود را از ایران انجام می‌دهند. این کشور نقش بسزایی در مسائل اقتصادی و نفتی ایران ایفا کرده است. متاسفانه در تحریم‌های اخیر این موارد تحت تاثیر قرار گرفته‌اند و جای ما را در ژاپن و کره جنوبی درباره انرژی چه کسی گرفته؟ الان در کره جنوبی نیز آمریکا جای ایران را گرفته است. در زمان تحریم علیه محمد مصدق ژاپنی‌ها آن قدر استقلال داشتند که از ایران نفت بخرند ولی تحریم‌های آمریکا علیه ایران در سال ۱۹۸۸ در دوره رویارویی نظامی ایران با امریکا در خلیج فارس که به جنگ نظامی منجر شد تاکشیتا نخست وزیر ژاپن پس از دیدار با دونالد ریگان رئیس جمهور آمریکا در واشنگتن از کاهش خرید نفت از ایران خبر داد. حتی منع فروش اقلامی مانند خودرو در دستور کار بود، سال ۱۹۹۱ حضور یاپن در سد کارون ۴ مطرح شد اما با فشار آمریکا و تصویب قانون داماتو منتفی شد. با امدن خاتمی و سفر او به ژاپن نخست وزیر وقت ژاپن تسهیلات سه میلیارد دلاری برای توسعه میدان نفتی آزادگان را قول داد ولی عملی نشد. ژاپن در ۲۰۰۵ با تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران همراهی کرد. همچنین در سال ۲۰۰۷ و در سال ۲۰۱۱ ژاپن ۱۰۶ شرکت و فرد و … تحت تحریم‌های مصوب شورای امنیت قرار داد. زمانی کسی باور نمی‌کرد که متحد نفتی ما ژاپن باشد. آمریکا در کشورهای دیگر هم به همین ترتیب بوده و ممکن است خلا ایران توسط کشورهای دیگر پر شود.»

این استاد دانشگاه در ادامه عنوان کرد: «اما در مورد سفر آقای شینزو آبه به تهران گمانه زنی‌های مختلفی مطرح است؛ برخی می‌گویند وی برای دیدار دوجانبه می‌آید و موضوع دیگری که گفته می‌شود برای کاستن تنش‌ها و جلوگیری از جنگ در خلیج فارس است. اگر جنگی در این منطقه صورت بگیرد حدود ۸۰ یا ۹۰ درصد واردات نفت ژاپن در هاله‌ای از ابهام قرار خواهد گرفت. مسائلی که در فجیره و یمن شاهد بودیم یا در خلیج‌فارس می‌بینیم، اتفاقاتی اگر بیفتاد خروجی چه خواهد بود؟ بنابراین سفر نخست وزیر ژاپن به تهران بهترین و بزرگترین فرصت برای ایران است و باید برای کاستن تنش‌ها استفاده شود و ایران باید نهایت استفاده را از آن ببرد. ‌

نکته دیگری را صراحتا عنوان می‌کنم که در حوزه تمدن ایرانی، تمامیت ارضی و منافع ملی کشورمان در معرض خطر قرار گرفته است. در این راستا صحبت از عربستان، اسرائیل و "تیم بی" میشود که مستلزم هوشیاری ایران است. ما نباید به دام کسانی بیفتیم که مایل هستند تا ایران را وارد جنگ کنند. تا حدی که می‌توانیم به کمک ژاپن جلو برویم، ما این بار برگ میانجی‌گری را به کشورهایی چون عراق و ترکیه ندادیم. اگر چه عراق متحد استراتژیک ایران است ولی این بار ژاپن این نقش را ایفا می‌کند، چرا که این کشور عضو گروه هفت بوده و دارای جایگاه اقتصادی و نفتی خاصی در نظام بین الملل است. اگر اتفاقی بیفتاد تمام کارخانه‌های ژاپن از کار می‌افتد.

اطهری با توجه به استراتژی کاخ سفید بیان کرد: «در آن طرف میدان نیز ترامپ و تیمش در حال تلاش برای بسیج کردن افکار عمومی دنیا علیه ایران هستند، پله پله پیش می رود همان روندی که برای عراق، افغانستان و لیبی رفتند و باید به این سوال پاسخ دهیم که آیا ایران مانند عراق، لیبی و افغانستان است؟  ممکن است ما به وسیله زیر سیستم ها مقاومت کنیم اما نظر من این است که باید کمک کردکه با تمام توان این توطئه ها را خنثی و سایه جنگ را از کشور دور کنیم. آرزوی مخالفین تمامیت ارضی ایران آرزوی تمامی کسانی که ضدایران هستند این است که ما بر اثر سیاست اشتباه تصمیم بگیریم. ممکن است عده ای ایران را تشویق کنند که روسیه، چین ، اروپا یا حتی کشورهای دیگر هر گروه دیگر، ایران را تحریک کنند تا مقابل ترامپ قرار بگیرد حتی با این خیال که ترامپ رئیس جمهور بعدی نشود دمکرات ها به دنبال این هستند. معتقدم که در مقابل ایالات متحده ما فقط زیر سیستمها آن هم در حد خودش،برای کمک داریم، غیر از این کسی به کمک ما نخواهد آمد. باید در نظر داشت که ایران در  وضعیت استراتژیکی خاصی است و به همین دلیل نباید انتظار کمک از کشوری را داشته باشیم. پس راه عقلانی این است که تا حد ممکن از وقوع یک درگیری یا جنگ اجتناب کنیم. در دیدار با نخست وزیر ژاپن ایران باید مسئله لغو تحریم های ثانویه را به صورت جدی دنبال کند و به نظرم موضوع بازگشت آمریکا به برجام نباید مطرح شود.»

این استاد دانشگاه با تاکید بر وجود نخبگان در جامعه ایران گفت که به نظر من این مهمترین فرصت برای تهران است و نمی توان برآورد کرد پس از این دیدار چه اتفاقاتی در انتظار ایران است. وی در نهایت افزود:«این موضوعات باید در دستور کار کمیسیون مشترک ایران، ژاپن و آمریکا قرار گیرد. از طرفی باید توجه داشته باشیم که اقدامات ایران در منطقه به آمریکا کمک کرده است مواردی مانند مبارزه با تروریسم، اقدامات در عراق و افغانستان و غیره … حتی در موضوع مدیریت چین و روسیه نیز کشور ما می‌تواند به آمریکا کمک کند، به ویژه در این برهه حساس که مساله مقابله آمریکا با چین مطرح است. به عنوان نکته پایانی نیز باید عنوان کنم که کشور برای تحقق اهداف به دانشگاهیان و افراد صاحب‌نظر نیاز دارد و از طریق تعامل و ارتباط با این گروه‌ها است که می‌توانیم در جهت منافع ملی قدم برداریم.»

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ایرناایرنا3 ساعت قبل
آنها مدعی شده‌اند که در همان روز بعد از سرنگونی پهپاد آمریکایی و به تلافی حمله به نفتکش‌ها، سامانه‌های تسلیحاتی و تجهیزات موشکی ایران هدف حملات سایبری آمریکا قرار گرفت. بر این اساس، آنها در ادامه ترسیم واکنش‌های مختلف کاخ سفید نسبت به سرنگونی پهپاد متجاوز به حریم هوایی ایران، «حملات سایبری» را از طریق رسانه‌های خود مطرح کرده و بازتاب دادند. هرچند که مسئولان ذیربط در ایران، بارها اعلام کرده‌اند که در این سال‌ها، تعداد حملات سایبری افزایش یافته اما متخصصان کشورمان توانسته‌اند آنها را دفع کنند. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در همین رابطه امروز (دوشنبه) در توئیتر خود از تروریسم سایبری علیه ایران نوشت و از دفع ۳۳ میلیون حمله سایبری در سال گذشته خبر داد. محمدجواد آذری جهرمی افزود: «رسانه‌ها از صحت حمله سایبری ادعایی به ایران پرسیدند.

ایران، یک - آمریکا، هیچ؛ بلوف‌های «نورثروپ گرومن» سازنده پهپاد ساقط‌شده RQ-۴ درباره جنگ با جمهوری اسلامی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز19 ساعت قبل
توضیح، این‌که «گلوبال هاک» (Global Hawk) به معنای «شاهین جهانی» نامی است که معمولا برای اشاره به سری پهپادهای خانواده RQ-۴ از آن استفاده می‌شود و «نورثروپ گرومن» نیز ابرکمپانی نظامی-صنعتی سازنده این پهپادهاست (جزئیات بیش‌تر). اما برای درک بهتر این‌که نورثروپ گرومن چگونه پنتاگون و اکنون ترامپ را فریب داده است، ادامه این گزارش را بخوانید. در آن سند که تبلیغ نورثروپ گرومن برای محصولش به شمار می‌رفت، جنگ «در آن زمان تخیلی» با ایران به شدت پررنگ شده بود. روی هم رفته، نورثروپ گرومن به پنتاگون پیشنهاد کرده است تا ۱۵۷ پهپاد گلوبال هاک از این کمپانی خریداری کند. این‌بار نیویورک‌تایمز گزارش داد که ترامپ دستور حمله به ایران را صادر کرده، اما ناگهان این دستور را پس گرفته است [۷].
برنابرنا1 روز قبل
یک پایگاه خبری ساعاتی قبل در گزارشی مدعی شد که در پی بروز مباحثه‌ای در جلسه‌ای در روز شنبه، بین روحانی و جهانگیری معاون اول رییس جمهور تصمیم به ترک جلسه مذکور گرفت که علی لاریجانی او را منصرف کرد. براساس گزارش ادعایی این پایگاه خبری، جهانگیری بعد از این ماجرا در محل کار خود حاضر نشد. همچنین حسام الدین آشنا مشاور رییس جمهور در توئیتی که به نظر می‌رسد بی ارتباط با این ماجرا نباشد، نوشت: "جلسات عالی کشور نه جای بله قربان گویی است، نه جای خطاب و عتاب و نه جای قهر و ناسازگاری. بزرگان کشور در این جلسات، دیدگاه‌های سازمانی مختلف و گاه متعارض را با صراحت تمام مطرح و تبادل نظر را تا رسیدن به بهترین تصمیم برای بهبود زندگی مردم دنبال می‌کنند. " جلسات هیئت وزیران هر هفته عصر روزهای یکشنبه و صبح روزهای چهارشنبه در ساختمان ریاست جمهوری و به ریاست رئیس جمهوری و با حضور معاون اول رئیس جمهوری و اعضای کابینه برگزار می‌شود.
عصر ایرانعصر ایران2 ساعت قبل
درس جدید سواد زندگی فقط ۲ سوال است که خواندن شان حدود ۱۰ ثانیه از وقت شما را خواهد گرفت. خیلی از انسان‌ها فقط با همین دو سوال، مسیر زندگی شان را به سمت خوشبختی و حال خوب، چرخانده‌اند. اینجا را کلیک کنید: ۱۰ ثانیه شما شروع شد ….
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین11 ساعت قبل
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری تصریح کرد: دانشگاه البته تا کنون نتوانسته به طور کامل در خدمت هنرهای سنتی مانند فرش باشد که با پیشینه‌ای ۶ هزار ساله، به عشق و علاقه طراحان آمیخته است. ستاری یادآور شد: ایران هم اکنون بزرگترین تولیدکننده محصول زعفران در جهان است اما تنها بین پنج تا ۶ درصد درآمد حاصل از فروش آن به ما می‌رسد. وی جمهوری میانگین جهانی تعداد دانشجویان خارجی را سه درصد برشمرد و بیان کرد: اکنون تعداد دانشجویان ایرانی در آمریکا از ۵۶ هزار نفر به ۱۲ هزار نفر رسیده است. هم اکنون نزدیک به ۹ هزار نفر دانشجو در ۲۰۰ رشته گرایش در دانشگاه کاشان با ۱۱ دانشکد و ۱۲ پژوهشکده با ۳۰۰ نفر عضو هیأت علمی به تحصیل اشتغال دارند. کاشان با جمعیت افزون بر ۳۶۵ هزار نفر در فاصله نزدیک به ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان قرار دارد.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین5 ساعت قبل
پیام خوزستان - دزفول- مدیر شرکت توزیع برق دزفول با اشاره به میزان بالای مصرف برق در این شهرستان به دنبال گرمای هوا گفت: میزان خدمات شرکت توزیع برق دزفول با توجه به گستردگی شهرستان به اندازه استان البرز است. مدیر شرکت توزیع برق دزفول افزود: شماره تلفن‌های مشترکان برق دزفول در راستای حذف قبوض کاغذی از ۶ ماه قبل ثبت شده‌اند. وی با بیان اینکه امور برق شمال دزفول ۷۸ هزار مشترک دارد، در خصوص پیک مصرف برق امسال نیز گفت: پیک مصرف برق پارسال ۲۲ تیرماه بود در حالی که امسال ۲۰ خردادماه با ۱۴ درصد رشد مواجه شدیم به طوری که در این تاریخ ۸۰ مگاوات افزایش مصرف برق در دزفول داشتیم. تعطیلی ادارات مصرف برق را ۱۰ درصد کاهش دادمدیر شرکت توزیع برق دزفول با اشاره به تأثیر تعطیلی ادارات بر میزان مصرف برق شهرستان گفت: تعطیلی ادارات باعث کاهش ۱۰ درصدی مصرف برق در دزفول شد. وی افزود: شبکه توزیع برق دزفول از نوع مسی است که باید با تأمین اعتبارات به کابل خود نگه دار تبدیل شود.

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


سپاه می‌گوید پهپاد آمریکا رو سرنگون کرده، پنتاگون می‌گوید پهپادی نداشتیم

4 روز قبلپوشش خبری3

محمد یا محمدرضا؛ کدامیک از برادران خاتمی دروغ می‌گوید؟ + فیلم

2 روز قبلمشرق‌نیوز2

افشاکنندگان فسادهای مسئولان مورد حمایت قرار گیرند

4 روز قبلفارس2

ضوابط ویژه برای رفتار بازیگران مشهور در سفر به خارج

2 روز قبلعصر ایران1

کشف حجاب ستاره اسکندری در ترکیه + فیلم

3 روز قبلرکنا1

فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد

3 روز قبلالف1

واکنش ترامپ به انهدام پهپاد گلوبال هاوک؛ چه کسی اشتباه بزرگ را کلید زد؟

4 روز قبلخبر فوری1

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

4 روز قبلخبرآنلاین1

حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی‌شود؟

5 روز قبلالف1

الکترونیک کردن خدمات و اجرای طرح کاداستر

5 روز قبلصدا و سیما1