اخبار روز بازار مسکن - شنبه 25 خردادماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - شنبه 25 خردادماه

قیمت‌های نامتعارف مسکن توجیهی ندارد

مهرخبرگزاری مهر
قیمت‌های نامتعارف مسکن توجیهی ندارد
کرمانشاه_ دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه با بیان اینکه قیمت‌های نامتعارف مسکن توجیهی ندارد، گفت: به منظور نظارت بر قیمت‌ها کارگروهی در این زمینه تشکیل شده است.

محمدحسین صادقی در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص افزایش نامتعارف بهای مسکن و اجاره بها در کشور و به ویژه استان کرمانشاه طی ماه‌های اخیر اظهار داشت: افزایش قیمت اجاره یک موضوعی است که با توجه به فصل جابجایی مستأجران خیلی جدی‌تر مطرح می‌شود.

وی افزود: گزارش‌های میدانی که به ما می‌رسد، حکایت از افزایش نامتعارف قیمت رهن و اجاره نسبت به سنوات قبل دارد.

دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه در خصوص علت این افزایش نامتعارف گفت: بخشی از این موضوع ناشی از این است که ما در این زمینه فعالیت گسترده دلالان و واسطه‌ها را داریم که باعث شده قیمت‌ها به صورت کاذب افزایش پیدا کند و این فعالیت‌های دلالی نظارت نشده هم در بخش افزایش قیمت ارز و دلار و قیمت طلا و …نیز نمایان است.

وی تاکید کرد: هر بخش و قسمتی که دلال‌ها ورود پیدا کنند بحث عرضه و تقاضا را بر هم می‌زنند و برای مصرف کننده و مشتری واقعی نیز مشکلاتی به وجود می‌آید.

صادقی با بیان اینکه نظارت‌ها در این بخش باید مقداری تقویت شود، گفت: متصدیان بنگاه‌ها باید اجازه فعالیت به دلال‌ها و افرادی که واسطه هستند و قیمت‌ها را دچار نوسان کرده و تغییر می‌دهند را در بنگاه‌هایی که دارای مجوز هستند و فعالیت قانونی دارند، ندهند.

وی عنوان کرد: همچنین باید در این قسمت نظارت اتاق اصناف، اتحادیه‌ها و تعزیرات حکومتی هم در دقیق‌تر و جدی‌تر وجود داشته باشد.

دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه سودجویان در این زمینه نیز هشدار داد و تاکید کرد: کسانی که این وضعیت را مجالی برای سودجویی به خود دیده‌اند هشدار می‌دهیم.

وی با بیان اینکه این شرایط و وضعیت موجود نباید ابزاری برای فشار آوردن به قشر کم درآمد و متوسط باشد، ادامه داد: این مقطع هم سپری خواهد شد و اقدامات افرادی که به سخت شدن شرایط و تشدید این شرایط سخت کمک کرده است، فراموش نخواهد شد.

صادقی خاطر نشان کرد: دستگاه‌های متولی و ناظر بر تمام افرادی که در این زمینه دارند فعالیت می‌کنند را رصد خواهند کرد و افرادی که واسطه‌گری می‌کنند حتما منتظر باشند که با برخورد جدی تعزیرات حکومتی مواجه شوند و در مرحله‌ای هم حتما دادستانی ورود و برخورد جدی خواهد داشت.

وی با بیان اینکه تمام کشور با شرایط اقتصادی حاکم مواجه هستند، گفت: همه ما اگر با این نگاه بنگریم که کل کشور با مشکلات اقتصادی و تحریم‌ها مواجه هستند، می‌توان با نوع دوستی اخلاق و اخلاق و عمل به آموزه‌های دینی این دوران را نیز سپری کرد.

دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه از تشکیل کارگروهی در این زمینه خبر داد و گفت: گروه هفته گذشته با مدیریت معاون استاندار با همین موضوع در استانداری کرمانشاه تشکیل شده است و به این معناست که دغدغه مردم، دغدغه مسئولان نیز هست و مسئولینی که می‌توانند در این زمینه تأثیرگذار باشند در این کارگروه حضور دارند.

وی افزود: در قالب این کارگروه یک اکیپ گشت و بازرسی با مدیریت دادیار دادسرا یکی از اعضای سازمان تعزیرات حکومتی و دستگاه‌های مرتبط تشکیل شده و در سطح شهر افراد و بنگاه دارانی که به صورت شاخص در این زمینه در تغییر قیمت منزل و اجاره‌بها ذی‌نفع هستند و بی جهت قیمت‌ها را افزایش می‌دهند رصد خواهد شد.

صادقی ادامه داد: علاوه بر اقداماتی که توسط تعزیرات حکومتی انجام می‌شود، اگر فعالیت آنها به افزایش قیمت اجاره و تغییر آن کمک کند، حتما واحد مربوطه پلمب خواهد شد و از ادامه فعالیت آنها جلوگیری می‌شود و حتما به مردم معرفی می‌شوند.

وی تاکید کرد: مردم می‌توانند با سامانه ۱۳۳ که تعزیرات حکومتی اعلام کرده، نسبت به ارائه گزارش و تخلفات بنگاه‌ها در این زمینه اقدام کنند و ما به مردم قول می‌دهیم از همه توانمان استفاده خواهیم کرد و با افرادی که در این زمینه سودجویی می‌کنند، حتما به شدت و با قاطعیت برخورد خواهیم کرد.

دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه خطاب به مردم توصیه کرد با مدارای بیشتری در این زمینه با هم برخورد داشته باشند.

وی تصریح کرد: خیلی از موجرین و مالکین ممکن است بگویند هزینه‌های ما افزایش پیدا کرده و ما هم ناچار هستیم این افزایش قیمت را از طریق افزایش اجاره بها جبران کنیم اما این هم باید یک نرخ متعارف و معقول و منطقی داشته باشد.

صادقی بیان داشت: افزایش‌هایی که در استان کرمانشاه داریم، در مقایسه با استان‌های دیگر توجیه ندارد و غیر متعارف است لذا انتظار ما از مالکان و موجران این است که به این موضوع توجه داشته باشند و خودشان را جای مستأجران بگذارند تا سختی این شرایط بیشتر برای آنها قابل درک باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

موسوی: اقدامات سوداگرانه در بازار مسکن جوانان را از صاحب‌خانه شدن دور می‌کند

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
موسوی: اقدامات سوداگرانه در بازار مسکن جوانان را از صاحب‌خانه شدن دور می‌کند
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت که اقدامات سوداگرانه در بازار مسکن بخش قابل توجهی از افراد جامعه علی الخصوص جوانان را هر روز بیشتر از قبل از به مسکن رسیدن و صاحب خانه شدن دور می کند و متاسفانه در طرح ملی مسکن به این نکته به عنوان یک موضوع مهم توجه نشده است.

سید فرید موسوی با بیان اینکه سال گذشته اتفاقات خوشایندی را در بازار مسکن شاهد نبودیم و بخش اعظمی از شهروندان با مشکلاتی مواجه شدند، اظهار داشت: با کاهش ارزش پول ملی وضعیت بازار مسکن پیچیده‌تر از قبل شد و در این خصوص انتظار این بود که دستگاه‌های مسئول سریعا اقداماتی را جهت کنترل وضعیت صورت دهند.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: نهایتا دولت اخیرا طرح ملی مسکن را پیشنهاد داده که بر اساس این طرح مقرر است که حدود ۴۰۰ هزار مسکن جدید در طی امسال و سال بعد تولید شود. با وجود اینکه این موضوع اقدام مثبتی است اما این طرح برای حل مشکل بازار مسکن بر اساس کمبود عرضه حادث شده طراحی شده است، طرح‌های قبلی هم که پیش از این در بازار مسکن شاهد بودیم بر آن فرض بنا شده بود که متاسفانه اثر بخش نبودند.

موسوی گفت: در گذشته هم هر زمان که در بازار مسکن مشکلی به وجود می‌آمد و یا هر طرحی که برای ساماندهی بازار مسکن در کشور طراحی شده، اقدامات معطوف به افزایش عرضه بوده است، اگر تعریف این فرض و نسخه‌های مبتنی بر آن موفق بود الان نباید شاهد نابسامانی در وضعیت مسکن می‌بودیم. متاسفانه ما هیچگاه از اشتباهات درس نمی‌گیریم. علت همه نابسامانی‌های موجود در بازار مسکن، کمبود عرضه نیست، هرچند این موضوع هم ذی مدخل است.

رییس فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی مجلس همچنین گفت: نکته‌ای که وجود دارد این است که در بازه زمانی سال ۸۵ تا ۹۵ حدود ۱۰ میلیون و پانصد هزار واحد مسکن به موجودی مسکن کشور اضافه کردیم اما در همین بازه زمانی آمار صاحبان املاک را که ارزیابی می‌کنیم، متوجه می‌شویم صرفا دو میلیون و چهارصد هزار نفر صاحب خانه شده‌اند. این موضوع به این معناست که طی این فاصله زمانی ۱۰ ساله، ۷۷ درصد از عرضه مسکن به تقاضای غیرمصرفی اختصاص پیدا کرده است و افزایش عرضه تغییری در بازار مسکن ایجاد نکرده و صرفا بخشی از جامعه که قبلا صاحب مسکن بود، مجدد آن را در اختیار گرفته است.

وی ادامه داد: بنابراین افرادی که باید نیاز آنها مرتفع می‌شد و اصلا به همین سبب زمین رایگان و ارزان و تسهیلات بانکی اختصاص یافت و در مجموع تمام امکانات بسیج شدند، همچنان خانه دار نشده‌اند اما برخی که به عنوان گزینه سرمایه گذاری مسکن نگاه می‌کنند از این امکانات و تمهیدات بهره مند شدند. در اقتصاد ایران سرمایه گذاری در بخش مسکن در شرایطی که ریسک کمتر و بازدهی بالاتری نسبت به سایر بخش‌های مولد اقتصاد در کشور دارد و با درنظر گرفتن حجم نقدینگی بالای کشور، در اولویت سرمایه گذاران قرار دارد. در این میان طبیعی است که تعدادی سوداگر نیز وارد این بازار می‌شوند.

این نماینده مجلس یادآور شد: طبق آمار در بازار مسکن از سال ۱۳۷۱ تا سال ۱۳۹۴ بهای مسکن ۴/۱ برابر و اجاره بها ۷/۱ برابر سطح عمومی قیمت‌ها افزایش پیدا کرده و قیمت زمین نیز ۲ برابر افزایش پیدا کرده است. بنابراین زمانی که کنترل و نظارت در این بخش وجود نداشته و ابزارهای کنترل صرفا بر روی کاغذ تعریف شده باشند، عمده فعالان نیازمندان نخواهند بود.

موسوی تاکید کرد: اقدامات سوداگرانه در بازار مسکن بخش قابل توجهی از افراد جامعه علی الخصوص جوانان را هر روز بیشتر از قبل از به مسکن رسیدن و صاحب خانه شدن دور می‌کند.

وی در ادامه با بیان اینکه متاسفانه در طرح ملی مسکن به این نکته به عنوان یک موضوع مهم توجه نشده است، افزود: در طرح ارائه شده برای این سوال که چه تضمینی است این چهارصد هزار واحد به سرنوشت خانه‌های قبلی دچار نشود پاسخ مشخصی وجود ندارد. بنابراین با عدم توجه به این مهم، بیم آن می‌رود که مجدد شاهد همان اتفاقات سابق باشیم و قطعا با کاهش قدرت خرید مسکن با ادامه روند فعلی بخش بیشتری از جامعه درگیر معضل تهیه مسکن خواهند شد.

موسوی تاکید کرد: پیش بینی می‌کنم که این طرح به اهداف تعریف شده دست نیابد، بنابراین اقدامات تکمیلی و اصلاحی در این طرح باید هرچه زودتر تعریف شود. برای هرچه بهتر شدن این اقدامات تکمیلی هم می‌توانیم از تجارب دیگر کشورها در این زمینه کمک بگیریم. اجرای برخی مصوبات مجلس مانند مالیات بر اجاره خانه‌های خالی که قبلا مصوب شده و دولت از اجرای آن سر باز زده است، می‌تواند در تحقق اهداف این طرح مفید واقع شود.

وی اضافه کرد: هرچند در این خصوص آمار دقیقی وجود ندارد اما پیش بینی می‌شود فقط در تهران نزدیک به پانصد هزار خانه خالی وجود داشته باشد؛ اگر مدیریت مناسبی در این خصوص وجود داشته باشد، می‌توانیم از آن‌ها برای پاسخ به بخشی از نیاز جامعه استفاده کنیم.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه در دیگر کشورها موضوع مالیات بر عایدی مسکن به خوبی تعریف شده است، گفت: مالیات‌ها فقط برای جبران درآمد دولت‌ها تعریف نمی‌شود. مالیات یک ابزار سیاست گذاری است. بنابراین تعریف پایه جدید مالیاتی مبنی بر اعمال مالیات بر عملیات سوداگرانه در بازار مسکن می‌تواند مفید واقع شود. کلیات این طرح هم در کمیسیون اقتصادی تصویب شده است اما دولت با قول طراحی یک لایحه جامع این موضوع را مسکوت باقی گذاشته است، اما هنوز از این لایحه خبری نیست؛ هرچند اقدامات اولیه کارشناسی در این خصوص صورت گرفته ولی به تعبیر من این موضوع «از نان شب هم واجب‌تر است» و باید با سرعت بیشتری نسبت به اجرای مراحل قانونی تا تصویب هرچه سریعتر قانون اقدام کرد.

به گفته موسوی یکی از معدود راه هایی که می‌توان رشد قیمت‌ها در بازار مسکن را کنترل کرد توجه و اجرای طرح مالیات بر عایدی مسکن است.

وی اضافه کرد: با عملیاتی کردن این طرح علاوه بر کنترل قیمت بازار مسکن، تعداد قابل توجهی از دلالان و سوداگران از بازار خارج شده و نیازمندان واقعی مسکن در بازار حضور خواهند داشت. بنابراین هرچه سریعتر این ابزارها باید تعریف و اجرا شود و هر کوتاهی در این زمینه خیانت در حق جوانان جامعه است که دل در گروی پیشرفت و توسعه این کشور دارند اما با عدم سیاست گذاری مناسب هر روز از نیاز اساسی خودشان که داشتن مسکن و سرپناه است دورتر شده‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

مظنه آپارتمان‌های نوساز در پایتخت+ جدول قیمت

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز
مظنه آپارتمان‌های نوساز در پایتخت+ جدول قیمت
اقتصادنیوز: بررسی میدانی فایل‌های عرضه شده در بازار مسکن پایتخت طی یک هفته اخیر نشان می‌دهد: حجم فایل‌ نوساز در میان گروه متراژی آپارتمان‌های کمتر از ۸۰ مترمربع به شدت کاهش پیدا کرده است. این در حالی است که تقریبا حدود نیمی از واحدهای با متراژ بیش از ۹۰ مترمربع، نوساز هستند.

به گزارش اقتصادنیوز مشاوران املاک مناطق مختلف شهر تهران با تایید این موضوع عنوان می‌کنند: یکی از مهم‌ترین دلایل کسری واحدهای نوساز در میان آپارتمان‌های کوچک و میان متراژ، کمبود عرضه و تقاضای بیش از حد خریداران مسکن برای این گروه متراژی طی دوره رونق گذشته بوده است. به گفته آنها افزایش دو برابری قیمت مسکن طی یکسال گذشته و عدم تناسب قدرت خرید متقاضیان مصرفی خرید مسکن با شرایط جدید بازار سبب می‌شود که بخش زیادی از این خریداران امکان خرید واحدهای نوساز با متراژ بالا را نداشته باشند از این رو بخش زیادی از این آپارتمان‌ها چندین ماه بدون متقاضی باقی می‌مانند و فروش نمی‌روند.

به ویژه آنکه قیمت پیشنهادی ارائه شده برای این گروه از آپارتمان‌های مسکونی نیز در بسیاری مواقع بسیار بیش از قیمت میانگین منطقه تعیین می‌شود. مشاوران املاک عنوان می‌کنند در حال حاضر قیمت پیشنهادی آپارتمان‌های نوساز در بسیاری از مناطقپایتخت به یکدیگر نزدیک شده‌اند و تفاوت اندکی با یکدیگر دارند این در حالی است که آپارتمان‌های هر منطقه با توجه به ویژگی‌های جغرافیایی و …. شرایط متفاوتی از یکدیگر دارند و از این رو باید قیمت‌گذاری آنها متفاوت از یکدیگر باشد.

در جدول نبض بازار امروز قیمت پیشنهادی آپارتمان‌های مسکونی نوساز در متراژ‌ها و مناطق مختلف شهر ارائه شده است.

این مطلب برایم مفید است ۰

خواندن خبر در سایت منبع

خبر خوش برای بی‌خانمان‎ها؛ کاهش ۳۰ درصدی قیمت مسکن در راه است

الفخبرگزاری الف
خبر خوش برای بی‌خانمان‎ها؛ کاهش ۳۰ درصدی قیمت مسکن در راه است
مدیرعامل بانک مسکن از عملیاتی شدن بازار تعهدی مصالح ساختمانی تا پایان تابستان امسال خبر داد و گفت: با راه‌اندازی این بازار قیمت‌ها ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش خواهد یافت.

ابوالقاسم رحیمی‌انارکی در گفت‌وگو با تسنیم، اظهار کرد: یک زنجیره تامین مالی مسکن داریم که در ارتباط با بازار تعهدی مصالح ساختمانی است.

وی تصریح کرد: در این زنجیره اتفاقی که می‌افتد در چرخه مربوط به حوزه ساختمان یک شناسایی انجام شده است.

وی با بیان این‌که بر این اساس ۴۹ چرخه را شناسایی کرده‌ایم که ۸۰ درصد فعالیت‌های ساختمانی را در بر می‌گیرد، افزود: ما می‌توانیم این ۴۹ زنجیره را به صورت اعتباری تامین مالی کنیم.

مدیرعامل بانک مسکن گفت: به این ترتیب به جای این‌که مثلا بخواهیم در این زنجیره یا چرخه برای ۱۰ واحد تسهیلات پرداخت کنیم، با یک واحد تزریق تسهیلات می‌توانیم توان مالی این ۱۰ واحد را از لحاظ امکانات اعتباری و تعهدی ایجاد کنیم.

رحیمی انارکی بیان کرد: ‌ این موضوع باعث کاهش قیمت تمام شده مصالح ساختمانی خواهد شد.

وی اظهار کرد: ‌پیش بینی می‌کنیم این اقدام ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش قیمت در تامین مصالح ساختمانی را برای سازندگان به همراه داشته باشد. برنامه ما این است که تا پایان تابستان هم سامانه و هم چرخه زنجیره تامین مالی مصالح ساختمانی را عملیاتی کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

دیگر منتظر افزایش قیمت مسکن نباشید

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
دیگر منتظر افزایش قیمت مسکن نباشید
ایسنا نوشت: یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان این‌که فروردین تا شهریورماه ۱۳۹۸ بازه زمانی به ثبات رسیدن قیمت خانه است، گفت: بازار مسکن از لحاظ افزایش قیمت، نفس‌های آخر را می‌کشد.

مهدی روانشادنیا اظهار کرد: از نظر قدرت خرید به نظر می‌رسد به شرایطی رسیده‌ایم که قابلیت افزایش قیمت‌ها بیش از مقداری که تا کنون اتفاق افتاده وجود ندارد. نمود این مساله در تعداد معاملات خردادماه بود که کاهش معنی‌داری را شاهدیم. معاملاتی هم که اتفاق می‌افتد باقیمانده تقاضا از سوی افرادی است که دیر وارد بازار شدند و در نظر دارند ارزش پول خود را حفظ کنند. به عبارتی بازار از لحاظ افزایش قیمت نفس‌های آخر را می‌کشد.

وی افزود: بعید است که اتفاق خاصی در قیمت مسکن رخ دهد مگر اینکه در حوزه ارزش پول ملی اتفاق جدیدی بیفتد که طبیعتا خریداران مسکن در سرمایه گذاری‌هایشان، قیاسی نسبت به نرخ ارز دارند.

این کارشناس اقتصاد مسکن با بیان این‌که اگر شرایط فعلی ادامه پیدا کند، عملا تابستان امسال پایان افزایش قیمت مسکن خواهد بود، وی تاکید کرد: شرایط تثبیت قیمت طبق روال گذشته برای ۴ تا ۵ سال اتفاق خواهد افتاد که در سه سیکل رونق و رکود قبلی اینگونه بوده است. بدین صورت که نرخ افزایش قیمت‌ها کمتر از تورم عمومی خواهد بود.

روانشادنیا، متغیرهای سیاسی و نوسانات نرخ ارز را در بازار مسکن مؤثر دانست و گفت: نرخ برابری ارز قطعا اثر خود را در همه بازارها از جمله بازار مسکن خواهد داشت. تمام پیش بینی‌هایی که از ثبات نسبی قیمت مسکن داریم مشروط بر تثبیت ارزش پول ملی است.

وی درباره روند رشد قیمت در مناطق مختلف تهران تصریح کرد: بازار در چند ماه گذشته متلاطم بوده و تا به یک ثبات نسبی برسد مقداری زمان می‌برد. از جمله اتفاقاتی که در این تلاطم اتفاق افتاد، این بود که برخی مناطق نرخ رشدشان بیشتر بود و طبیعی است که چون سرمایه‌ها بین مناطق مختلف حرکت می‌کنند، مناطقی که از افزایش قیمت، عقب افتادند هم خودشان با شرایط جدید تطبیق می‌دهند.

به گفته روانشادنیا، از اوایل سال ۱۳۹۸ تا آخر شهریورماه این سال، دوره به ثبات رسیدن بازار مسکن بعد از تلاطمی است که در سال ۱۳۹۷ اتفاق افتاد.

خواندن خبر در سایت منبع

کاهش ۲۰ تا ۳۰ درصدی قیمت مسکن در راه است؟

جام نیوزخبرگزاری جام نیوز
کاهش ۲۰ تا ۳۰ درصدی قیمت مسکن در راه است؟
مدیرعامل بانک مسکن از عملیاتی شدن بازار تعهدی مصالح ساختمانی تا پایان تابستان امسال خبر داد و گفت: با راه‌اندازی این بازار قیمت‌ها ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش خواهد یافت.

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، ابوالقاسم رحیمی‌انارکی اظهار کرد: یک زنجیره تامین مالی مسکن داریم که در ارتباط با بازار تعهدی مصالح ساختمانی است. وی تصریح کرد: در این زنجیره اتفاقی که می‌افتد در چرخه مربوط به حوزه ساختمان یک شناسایی انجام شده است.

وی با بیان این‌که بر این اساس ۴۹ چرخه را شناسایی کرده‌ایم که ۸۰ درصد فعالیت‌های ساختمانی را در بر می‌گیرد، افزود: ما می‌توانیم این ۴۹ زنجیره را به صورت اعتباری تامین مالی کنیم.

مدیرعامل بانک مسکن گفت: به این ترتیب به جای این‌که مثلا بخواهیم در این زنجیره یا چرخه برای ۱۰ واحد تسهیلات پرداخت کنیم، با یک واحد تزریق تسهیلات می‌توانیم توان مالی این ۱۰ واحد را از لحاظ امکانات اعتباری و تعهدی ایجاد کنیم.

رحیمی انارکی بیان کرد: ‌ این موضوع باعث کاهش قیمت تمام شده مصالح ساختمانی خواهد شد. وی اظهار کرد: ‌پیش بینی می‌کنیم این اقدام ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش قیمت در تامین مصالح ساختمانی را برای سازندگان به همراه داشته باشد. برنامه ما این است که تا پایان تابستان هم سامانه و هم چرخه زنجیره تامین مالی مصالح ساختمانی را عملیاتی کنیم.

رویداد۲۴

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

اولین ویدئو از زلزله‌زدگان ترکیه

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل

افزایش قیمت دوباره به جان بازار خودرو افتاد

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل

مشکل بدهی تولیدکنندگان چگونه باید حل شود؟

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
تولیدکنندگان علاوه بر مشکل تامین مالی طرح‌های توسعه‌ای و تامین نقدینگی با چندبرابر شدن نرخ ارز، به یک باره تبدیل به بدهکار کلان بانکی شدند. ۳۰ هزار میلیارد تومان بدهی خودروسازانبه عنوان نمونه براساس گزارش ارایه شده در مهرماه ۱۳۹۸ در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، شرکت‌های سایپا و ایران‌خودرو بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان به بانک‌ها و حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان به قطعه‌سازان بدهکار هستند. داشتن بدهی بانکی تولیدکنندگان منطقی استعبداله رضیان عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است: داشتن بدهی بانکی منطقی است اما فشار بانک‌ها و بگیر و ببندها راه چاره برای دریافت معوقات نیست. حمایت ناکافی «طرح تسهیل تسویه بدهی بدهکاران بانکی» در مجمع تشخیص مصلحت تصویب شده است. حل مشکلات بدهی تسهیلات صنعتی در نظام بانکی، راه حل اساسی رونق تولید در ایران است.

لزوم راه اندازی مرکز ملی مطالعات آب‌های مشترک مرزی

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
آقای رضا اردکانیان افزود: امروز با همکاری دانشگاه تربیت مدرس دو تفاهم نامه رسما امضا شد و قرارداد‌های اجرایی آن نیز برای شروع کار تدوین خواهد شد. اردکانیان منابع آب مشترک در حوضه‌های آبریز مشترک را از اولویت‌های وزارت نیرو دانست و افزود: با توجه به نیاز‌ها باید بتوانیم از ظرفیت‌های تخصصی که در دانشگاه وجود دارد بهره‌مند شویم و مقدمات تاسیس مرکز ملی مطالعات آب‌های مشترک مرزی را فراهم کنیم. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوزیر نیرو با اشاره به اینکه تفاهم نامه دوم درخصوص بخش اجتماعی دو موضوع آب و انرژی است گفت: تاکید در این تفاهم نامه بر موضوع مدیریت مصرف و شیوه‌های بررسی طرح‌ها و پررنگ‌تر دیدن وجه اجتماعی موضوع آب و انرژی است. راه‌اندازی هسته متناسب با موضوع تفاهم نامه در دانشگاه، ظرفیت سازی انسانی برای تربیت نیرو‌های تخصصی در کشور با استفاده از ظرفیت‌های طرفین، ارزیابی و پایش فعالیت‌های موسسات ملی، منطقه‌ای و بین المللی پیرامون موضوع تفاهم نامه، تسهیل تبادل داده، اطلاعات و گزارشات مورد نیاز موضوع تفاهم نامه با لحاظ حقوق معنوی و طبقه بندی آن‌ها. بخشی از زمینه‌های همکاری مشترک وزارت نیرو و دانشگاه تربیت مدرس است.
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مدیرکل دفتر ارتباطات، اطلاع رسانی و امور بین الملل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) گفت: پرواز شماره ٩٧١٦ هواپیمای ایرتور از تهران به استانبول توسط یک فروند ایرباس ٣٠٠-٦٠٠ ساعت ١٩:٥٠ از فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) انجام شد، اما دقایقی پس از برخاستن، خلبان با اعلام بروز نقص فنی در هواپیما درخواست بازگشت به فرودگاه را به برج مراقبت پرواز اطلاع داد. کاشانی حیدری بیان داشت: به دنبال این مساله کلیه نیرو‌ها و تجهیزات اداره ایمنی زمینی شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) به حالت آماده باش صد در صدی درآمده و تمامی تمهیدات لازم برای فرود ایمن این هواپیما در فرودگاه امام (ره) مهیا شد. مدیرکل دفتر ارتباطات، اطلاع رسانی و امور بین الملل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) افزود: با وجود آمادگی صد در صدی در فرودگاه امام (ره) خلبان پرواز با بررسی وضعیت هواپیما مسیر خود را به سمت فرودگاه مهرآباد تغییر داد و در ساعت ٢١:٥٦ در این فرودگاه به سلامت به زمین نشست.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، قیمت هرگرم طلا‌ی ۱۸ عیار نسبت به روز پنجشنبه ۷ هزار تومان افزایش یافت و به ۵۰۱ هزار تومان رسید. قیمت هر قطعه سکه طرح قدیم با افزایش ۱۰ هزار تومانی در بازار با قیمت ۴ میلیون و ۸۹۰ هزار تومان معامله شد. هر قطعه سکه امامی امروز با افزایش ۴۰ هزار تومانی نسبت به روز پنجشنبه به ۴ میلیون و ۹۱۷ هزار تومان رسید و هر قطعه نیم سکه با افزایش ۷ هزار تومانی، ۲ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان به فروش رسید. ربع سکه امروز با افزایش ۳۵ هزار تومانی، یک میلیون و ۴۷۵ هزار تومان در بازار عرضه شد همچنین سکه گرمی با کاهش ۸ هزار تومانی به قیمت ۹۲۲ هزار تومان رسید. بیشتر بخوانید: قیمت جهانی فلز زرد امروز (۹۸٫۱۱٫۵) انتهای پیام/

اخبار بیشتر