بلژیک و آمریکا به عربستان سعودی تسلیحات نمی‌فروشند؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

بلژیک و آمریکا به عربستان سعودی تسلیحات نمی‌فروشند؟

بلژیک مجوز صادرات تسلیحات به عربستان را لغو کرد

ایسناخبرگزاری ایسنا
بلژیک مجوز صادرات تسلیحات به عربستان را لغو کرد
شورای کشور بلژیک تصمیمی مبنی بر لغو مجوز صادرات تسلیحات به عربستان را به دلیل تعدی‌های این کشور در جنگ یمن اتخاذ کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از «الخلیج آن لاین»، شورای کشور بلژیک که عالی‌ترین هیات قضائی اداری در این کشور است، تصمیم گرفت مجوز صادرات تسلیحات به عربستان را به دلیل تعدی‌های این کشور در جنگ یمن لغو کند.

پیشتر دیدیه رندرز، وزیر خارجه بلژیک به دلیل تردیدها نسبت به استفاده از تسلیحات کشورش در جنگ یمن، خواستار تعلیق فروش سلاح به عربستان شده بود.

وی در اظهاراتی در ماه مه گفته بود: بر این باورم که بهتر است فروش سلاح به ریاض به حالت تعلیق درآید. من از مناطق سه‌گانه والونیا، فلاندر و بروکسل در بلژیک به ویژه والونیا می‌خواهم تصمیمی در این سمت‌وسو اتخاذ کنند.

مقامات اجرایی در مناطق مذکور اختیار صدور مجوز صادرات به تولیدکنندگان تسلیحات و تجهیزات نظامی را دارند.

پیش از این انجمن حقوق بشر و هماهنگی ملی «کار برای صلح و دموکراسی» در بلژیک به دلیل پایین بودن سطح حقوق بشر در عربستان و ادامه جنگ این کشور در یمن، شکایتی علیه عربستان به شورای کشور بلژیک در ماه ژوئن ۲۰۱۸ ارائه کرد.

سه چهارم بخش صنعت اسلحه بلژیک در والونیا قرار دارد و در این منطقه تیربارهای سنگین و تفنگ‌های تهاجمی از نوع «اف ان هرستال» تولید می‌شود. عربستان یکی از بزرگ‌ترین مشتری‌های سلاح در این منطقه است و ارزش تسلیحاتی که در سال ۲۰۱۷ از این کشور خریداری کرده بود، به حدود ۱۵۳ میلیون یورو می‌رسد.

بدین ترتیب، بلژیک تصمیم مشابهی با آلمان اتخاذ کرده است که به دنبال فشارهای روزافزون سازمان‌های جامعه مدنی و حقوق‌بشری، در ماه فوریه ۲۰۱۸ اعلام کرده بود، ارائه مجوز برای فروش تسلیحات به کشورهای شرکت‌کننده در جنگ یمن یعنی عربستان و امارات را تعلیق می‌کند.

ریاض از سال ۲۰۱۵ با مشارکت امارات ائتلاف نظامی را برای حمایت از رئیس جمهوری مستعفی یمن علیه انصارالله راهبری می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

پلوسی: کنگره جلوی فروش تسلیحات به عربستان سعودی را می‌گیرد

ایسناخبرگزاری ایسنا
پلوسی: کنگره جلوی فروش تسلیحات به عربستان سعودی را می‌گیرد
رئیس مجلس نمایندگان آمریکا وعده داد: کنگره مانع ترامپ در فروش تسلیحات به عربستان سعودی خواهد شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری هیل، نانسی پلوسی، ‌ رئیس مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد: این مجلس به زودی به مسدود کردن روند انتقال تسلیحات به ریاض رأی خواهد داد.

این در حالی است که دولت اعلام می‌کند برای تأمین منافع آمریکا این اقدام در منطقه لازم است.

پلوسی اعلام کرد: یک رأی گیری درباره فروش تسلیحات برگزار خواهد شد. ما در این راه مبارزه خواهیم کرد.

پلوسی در ادامه اظهاراتش به اولین سفر دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهوری به عربستان سعودی اشاره کرد که باعث تعجب همگان شد.

وی هشدار داد: یکی از توافقات تسلیحاتی ترامپ شامل انتقال تکنولوژی هسته‌ای به عربستان سعودی است.

پلوسی ادامه داد: به خاطر پول چه اتفاقی می‌افتد. سوال این است چه کسی از نظر مالی از انتقال فناوری هسته‌ای به عربستان سعودی سود می‌برد. به خاطر مواردی مانند خاشقجی فروش تسلیحات نباید انجام گیرد و هر دو حزب در کنگره باید با آن مخالفت کنند.

دولت آمریکا اخیرا با این بهانه که افزایش تهدید ایران موجب وضعیت اضطراری در منطقه شده، بدون طی کردن رویه مرسوم و اخذ اجازه از کنگره، قراردادی هشت میلیارد دلاری برای فروش تسلیحات به عربستان سعودی و امارات متحده عربی را نهایی کرده است.

به گزارش روزنامه واشنگتن پست، لیندسی گراهام، سناتور جمهوری خواهی که از متحدان نزدیک دونالد ترامپ است، در پاسخ به اقدام دولت در دور زدن کنگره می‌خواهد قدرت عمل رئیس جمهوری در مواقع اضطراری را از او بگیرد.

به گزارش این روزنامه، گراهام یکی از چند سناتور بانفوذ است که به دنبال تغییر قوانین ناظر بر روند تایید فروش تسلیحات به کشورهای خارجی هستند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها