راهکارهای دولت برای وصول مالیات از بدهکاران مالیاتی
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

راهکارهای دولت برای وصول مالیات از بدهکاران مالیاتی

کشف ۱۲ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی با بررسی تراکنش‌های بانکی

تسنیمخبرگزاری تسنیم
کشف ۱۲ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی با بررسی تراکنش‌های بانکی
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این که ظرفیت اخذ مالیات به مفهوم فشار بر مردم نیست گفت: در سال ۹۷ با بررسی تراکنش های بانکی حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان مالیات از کسانی که یک بار در اقتصاد ایران مالیات نداده بودند وصول شد.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: جایگاه نفت در مجموع درآمدهایی که در کشور به کار گرفته می‌شود بیش از ۵۰ درصد است که به تدریج در سالهای مختلف کاهش پیداکرده است.

پورابراهیمی گفت: اتکا به کاهش درآمدهای نفتی در مقاطعی به دلیل توفیق اجباری بوده است نه برنامه ریزی بنابراین وقتی در سال ۹۱ با تحریم‌های آمریکا مواجه شدیم کاهش درآمدها خواسته و ناخواسته به سمت کاهش درآمدهای نفتی پیش رفت.

پورابراهیمی گفت: به دلیل سهولت دستیابی به درآمدهای نفتی دولت‌ها عملا آنچه را که به عنوان ضوابط بوده به آن نپرداخته‌اند.

در زمان تعدیل برنامه ششم سهم درآمدهای نفتی به ۳۵ درصد کاهیش میانگین مجموع درآمدهای دولت از نفت بوده که در بودجه امسال این درصد کاهش یافته است و تاکید مجلس بر کاهش بیشتر درآمدهای نفتی در بودجه است و باید سهم بودجه از درآمدهای نفتی به یک چهارم (۲۵ درصد) کاهش بیابد.

پورابراهیمی گفت: در دنیا میانگین نسبت میران مالیات به تولید ناخالص ۲۰ درصد است و در برنامه ششم برای کشور ما ۱۰ درصد را تعیین کرده‌ایم.

او افزود: فقط در سال ۹۷ با بررسی تراکنش‌های بانکی حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان مالیات از کسانی که یک بار در اقتصاد ایران مالیات نداده بودند وصول شد بنابراین ظرفیت اخذ مالیات به مفهوم فشار بر مردم نیست بلکه کسانی که بیشترین درآمد را دارند در این حوزه شناسایی می‌شوند.

یکی از سرفصل‌ها ساماندهی معافیت‌های مالیاتی است که با این روش ۵۰ هزار میلیارد تومان معافیت مالیاتی ساماندهی می‌شود.

یکی از اهداف طرج جامع مالیاتی گرفتن حقوق حقه دولت بوده و اینکه فرار مالیاتی به صفر برسد اما وقتی سامانه اطلاعاتی اخذمالیات وقتی اجرایی نمی‌شود شاهد این هستیم که دانه درشت‌ها از پرداخت مالیات فرار می‌کنند.

پورابراهیمی گفت: اعتقاد مجلس این است که برخی سازمان‌ها دسترسی‌ها را محدود کرده‌اند و قانون گذار به سازمان امور مالیاتی امکان ورود داده‌اند اما برخی دستگاه‌ها به دلایل مختلف امکان دسترسی به اطلاعات را با توقف روبرو کرده‌اند.

او افزود: یکی از دغدغه‌های ما اجرا نشدن طرح جامع مالیاتی است.

سیدمحمدهادی سبحانیان کارشناس مسائل اقتصادی درباره گزارش مجلس درباره اداره اقتصاد کشور بدون نفت گفت: یکی از اهداف تحریم‌های ظالمانه با استفاده از تحریم نفت بود و دشمن سعی کرده از راه نفت به اقتصاد ما ضربه برساند که نهادهای کارشناسی و مرکز پژوهش‌های مجلس با انتشار این گزارش سعی کردند این اقدام را در دستور کار قرار دهند.

او افزود: با توجه به اینکه عملکرد دولت به صورت بچه پولدار بوده، دولت با استفاده از پول نفت تلاش قابل توجهی در اقتصاد بدون نفت نداشته و ما باید بتوانیم از تحریم استفاده کنیم و کشور را بدون وابستگی به اقتصاد نفتی اداره کنیم.

او افزود: چارچوبی را برنامه ریزی کرده‌ایم و ۱۰ عنوان منابع پیشنهاد شده که می‌توانیم از آن محل‌ها منابعی را برای کشور پیش بینی کنیم.

یکی از موضوعات مهم در اقتصاد کشور موضوع مالیات بر عایدی است که پایه‌های مالیاتی در کشور ما چون وجود ندارد تمرکز مجلس بر املاک و مستقلات بوده است.

کلیات مالیات املاک در بخش مالیات بر عایدی در کمیسیون اقتصادی تصویب شده است و پیش نویس آن برای ارائه به مجلس آماده شده است و پایه‌های مالیاتی نیز در کمیسیون اقتصادی در دست تکمیل و آماده ارائه به صحن مجلس است.

سبحانیان با نقد معافیت‌های مالیاتی گفت: یکی از راههای برون رفت از اقتصاد نفتی موضوع فرار مالیاتی است.

او گفت: اگر پایه‌های مالیاتی افزایش یابد فشاری که بر تولید وارد می‌شود کاهش می‌یابد بنابراین با توسعه پایه‌های مالیاتی به رونق اقتصادی کمک خواهد شد.

کارشناس اقتصادی گفت: یک سال و نیم است که آمریکا از برجام خارج شده بنابراین اگر با اقدامات درست جلوی ضربه به اقتصاد را نگیریم موفق نخواهیم بود.

او افزود: وزارتخانه‌ها، موسسات مالیاتی، شهرداری‌ها، بانک‌ها، سازمان ثبت و اسناد و املاک کشور از جمله دستگاه هایی هستند که باید اطلاعات مالیاتی را اعلام کنند اما برخی دستگاه‌ها این اطلاعات را بر منافع ملی کشور ترجیح می‌دهند.

خواندن خبر در سایت منبع

درآمد ۲۰ هزار میلیارد تومانی دولت با حذف برخی معافیت‌های مالیاتی

تسنیمخبرگزاری تسنیم
درآمد ۲۰ هزار میلیارد تومانی دولت با حذف برخی معافیت‌های مالیاتی
معاون سازمان امور مالیاتی گفت پیش نویس لایحه ای در سازمان امور مالیاتی تهیه شده است که بخشی از معافیت های مالیاتی حذف و بخشی ساماندهی می شود و ۲۰ هزار میلیارد تومان درآمد دولت افزایش می‌یابد.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم، احمد زمانی معاون سازمان امور مالیاتی کشور پیش‌تر وعده داده بود فهرست نهادهای دولتی و غیر دولتی که با ندادن اطلاعات در نظام مالیاتی اخلال ایجاد می‌کنند را تا یکشنبه ۵ خرداد به مجلس ارائه کند که البته بعداز گذشت ۲ هفته هنوز این وعده را عملیاتی نکرده است.

زمانی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر در این باره گفت: لیست تمام دستگاه هایی که اطلاعات مالیاتی داده‌اند یا نداده‌اند به دستگاه‌های نظارتی و دولت اعلام شده است.

زمانی گفت: لیست دستگاه هایی که اطلاعات ناقص داده‌اند را به دیوان محاسبات ارسال کرده‌ایم.

معاون سازمان امور مالیاتی برای بار دوم وعده داد که یکشنبه ۲۶ خرداد ۹۸ این لیست را به شخص آقای پور ابراهیمی و مجلس اعلام کند.

معاون سازمان امور مالیاتی گفت: پیش نویس لایحه‌ای در سازمان امور مالیاتی تهیه شده است و در وزارت اقتصاد در دست بررسی است به این صورت که بخشی از معافیت‌های مالیاتی حذف و بخشی ساماندهی می‌شود.

زمانی افزود: برآورد می‌کنیم با حذف برخی از معافیت‌های مالیاتی ۲۰ هزار میلیارد تومان درآمدهای دولت افزایش یابد.

گفت: بررسی صندوق بین الملی پول و بانک جهانی از کشورهای مختلف نشان می‌دهد کشور ما در مقایسه با دیگر کشورها تنوع معافیت مالیاتی و عمق معافیت‌های مالیاتی بیشتر است بنابراین یکی از دلایلی که کم بودن شاخص نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی نیز معافیت مالیاتی است.

او افزود: معافیت مالیاتی به صورت گسترده نه به نفع دولت نه به نفع فعالان اقتصادی است. معافیت مالیاتی در اقتصادی یعنی ضدکارایی چون با حمایت بی ربط و بی موقع بیشتر یک صنعت موجب کاهش رونق در صنعت می‌شود و بی عدالتی ایجاد می‌کند.

معاون سازمان امور مالیاتی تاکید کرد: معافیت مالیاتی در صورت گسترده بودن به فرار مالیاتی نیز دامن می‌زند.

او افزود: فرار مالیاتی رفتار غیرقانونی مودیان و تخلف قانونی است که با استفاده از خلاء‌های مالیاتی از قانون فرار می‌کنند. شکاف مالیاتی نیز مفهوم گسترده‌تری است که بخشی از آن فرار مالیاتی است و در واقع فرهنگ مالیاتی توسعه نیافته در کشورما را نشان می‌دهد.

معاون سازمان امور مالیاتی گفت: بخش مشاغل خودرو با دستگاه‌های مختلف و کمیسیون اقتصادی مجلس بررسی شده است ولی هنوز بعد از چند سال نتوانسته‌ایم این لیست را دریافت کنیم.

زمانی گفت: اطلاعات مهمترین بخش برای سازمان امور مالیاتی است اما اعلام اسم دستگاه‌ها بر اساس تطبیق اطلاعات مالیاتی است.

او گفت: پیش نویس لایحه مالیات عایدی بر سرمایه واجد تمامی اشکالاتی که در طرح مجلس بود، آماده شده و در وزارت امور اقتصادی و دارایی درحال بررسی است که به مجلس ارائه خواهدشد.

مالیات بر عایدی باید جامعیت داشته باشد و همه اقلام سرمایه را که شامل می‌شود دربربگیرد و برای دولت موجب درآمدزایی شود.

خواندن خبر در سایت منبع

راهکار جلوگیری از «فرار مالیاتی پزشکان» چیست؟

تسنیمخبرگزاری تسنیم
راهکار جلوگیری از «فرار مالیاتی پزشکان» چیست؟
میزان فرار مالیاتی پزشکان ایرانی بیش از ۶۰۰۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده؛ در این زمینه مسئولان حوزه سلامت، توپ را به زمین سازمان مالیاتی می‌اندازند و اجرا نکردن قوانین مالیاتی از سوی مسئولان مالیاتی کشور را عامل اصلی فرار مالیاتی پزشکان می‌دانند.

- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ به تازگی مسئله «فرار مالیاتی پزشکان» به‌عنوان یکی از چالش‎های نظام مالیاتی کشور، انتقادات فراوانی را به همراه داشته و حتی مسئولان قضایی نیز نسبت به این مسئله واکنش نشان دادند.

به طوری که حجت‌الاسلام جعفری؛ رئیس کل دادگستری خراسان شمالی ضمن انتقاد از عدم ایفای تعهدات مالی برخی از پزشکان گفت: هر چند پزشکان ما از جمله اقشار دلسوز، متعهد، پرتلاش و زحمتکش جامعه محسوب می‌‌شوند که خدمات شایان توجهی در حوزه سلامت و بهداشت عمومی انجام می‌دهند، با این وجود معدود افرادی هستند که از ایفای تعهدات مالی خود (مالیات) نسبت به حاکمیت امتناع می‌کنند؛ ما از پزشکان انتظار داریم طبق قوانین و مقررات مربوطه، زمینه‌های شفاف‌سازی منابع مالی و میزان درآمد‌های خود را بطور روشن و نظام‌مند فراهم کنند.

فرار مالیاتی ۶۰۰۰ میلیارد تومانی پزشکان!

البته پیش از این، رئیس سازمان امور مالیاتی کل کشور نیز از فرار مالیاتی گسترده پزشکان خبر داده بود؛ سید کامل تقوی‌نژاد اعلام کرده بود: مالیات پزشکان 700 میلیارد تومان در سال است اما اکنون این قشر 150 میلیارد تومان مالیات می‌پردازند و 550 میلیارد تومان فرار مالیاتی دارند.

همچنین محمود بهمنی؛ عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ مجلس گفته بود: پزشکان با وجود درآمد بالایی که دارند، خیلی تمایلی به پرداخت مالیات ندارند و به عناوین گوناگون از زیر پرداخت مالیات فرار می‌کنند.

با وجود این اظهارات، برخی از کارشناسان حوزه سلامت، میزان واقعی فرار مالیاتی پزشکان را بیش از مبالغ اعلام شده تخمین زده‌اند به طوری که حسین بانکی، کارشناس سیاستگذاری سلامت معتقد است میزان فرار مالیاتی پزشکان ایرانی در سال 1397 بیش از 6 هزار میلیارد تومان بوده است.

از سوی دیگر متوسط میزان واقعی کل فرار مالیاتی در کشور مربوط به بازه زمانی ۱۳۹۳-۱۳۶۰ معادل ۸/ ۱۷ درصد بوده است یعنی از کل افراد مشمول مالیاتی، تنها ۱۷٫۸ درصد، مالیات خود را پرداخت نکرده‌اند؛ این آمار نشان می‎دهد که صنف پزشکی نسبت به سایر اصناف جامعه، فرار مالیاتی بیشتری داشته است؛ با این حال، سازوکار مناسبی برای ایجاد شفافیت و کاهش فرار از مالیات پزشکان در کشور وجود ندارد.

واکنش پزشکان: سازمان امور مالیاتی مقصر اصلی فرار مالیاتی‌ است

در واکنش به انتقادات مطرح شده درباره فرار مالیاتی پزشکان، مسئولان حوزه سلامت، توپ را به زمین سازمان امور مالیاتی می‌اندازند و اجرا نکردن قوانین مالیاتی از سوی مسئولان مالیاتی کشور را عامل اصلی فرار مالیاتی پزشکان می‎دانند.

در این راستا رئیس جامعه جراحان ایران و رئیس سابق سازمان نظام پزشکی معتقد است که «فرار مالیاتی به هر جا بخورد به پزشکی نمی‌خورد و اگر چنین چیزی باشد نشانه ضعف سیستم مالیاتی کشور است که نمی‌تواند مالیات‌ها را دریافت کند!»

همچنین قاضی‎زاده هاشمی، وزیر پیشین بهداشت در واکنش به مسئله فرار مالیاتی پزشکان گفته بود: مسئول مالیاتی کشور در رسانه اعلام می‌کند ۵۰ درصد تهرانی‌ها مالیات پرداخت نکرده‌اند! خب پس شما چه کاره هستید آقای مسئول؟ مردم به شما پول می‌دهند که قانون را پیاده کنید اگر نتوانستید مالیات بگیرید، خودتان محکوم هستید؛ اگر کسی مالیات پرداخت نکند دولت می‌تواند او را به چهارمیخ بکشد!

راهکار جلوگیری از فرار مالیاتی پزشکان چیست؟

هر چند طی سالهای اخیر اقداماتی در زمینه پیشگیری و مقابله با فرار مالیاتی انجام شده است اما مشکل فرارهای مالیاتی پزشکان همچنان ادامه دارد؛ ایجاد شماره تماس و سامانه رسیدگی به شکایات توسط سازمان امور مالیاتی کشور، اقدامی برای مقابله با فرار مالیاتی در کشور به حساب می‌آید.

از دیگر اقدامات قانونی مناسب برای پیشگیری از فرار مالیاتی پزشکان، «الزام به نصب کارتخوان» در تمام مطب‌ها است؛ هدف اصلی این طرح الزام فراهم‌کنندگان خدمات سلامت به تجهیز مطب‌ها برای ایجاد شفافیت در گردش و تعاملات مالی است؛ طرح الزام به استفاده از پایانه‌های فروشگاهی در جریان بررسی بودجه سال ۹۸ در مجلس شورای اسلامی تصویب شد و زمینه نظارت بر رعایت تعرفه‌ها، درآمدها و سایر تعاملات مالی را فراهم کرده است.

به نظر می‌رسد اجرای قوانین محدود‌کننده از قبیل اطلاع دقیق از درآمد پزشکان با ثبت اطلاعات به‌روز و مستند، راهکاری مناسبی برای کاهش فرارهای مالیاتی پزشکان است؛ از مهمترین فواید شفافیت مالیاتی پزشکان، افزایش مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی مسئولان، کارآمدی حاکمیت و از بین رفتن رانت و فساد سیستماتیک است علاوه بر این‎ موارد، پرداختن مالیات این صنف کمکی در راستای توسعه کشور و رفع نیازمندی‌های بخش پزشکی کشور خواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

هدف از حمله دیشب سرقت بود نه سوءقصد

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
سالک با اشاره به اینکه حراست و دستگاه‌های امنیتی مجلس و نیروی انتظامی با شاهدان عینی مصاحبه کرده‌اند گفت: جمع بندی‌ها حکایت از این دارد که موضوع، سرقت بوده است البته همچنان بررسی‌ها ادامه دارد. نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی همچنین اظهار داشت: حال راننده خوب­ و در بیمارستان امام خمینی (ره) در حال مداواست. وی در پاسخ به این سوال که آیا در این حادثه موضوع سوء قصد­ مطرح بوده عنوان کرد: ­ اگر سوء قصد بود باید خود من را هدف قرار می‌داد که خودم شربت شهادت بنوشم و این نکته قابل توجه است که سوء قصد نبوده است. سالک درباره مصاحبه دیشب یکی از همکارانش نیز که از سوء قصد به جان او صحبت کرده بود گفت: من به صراحت این موضوع را تکذیب می‌کنم و این حادثه طبق شواهد یک سرقت بوده است. سالک در پایان از نیرو‌های نظامی و امنیتی ­ خواست در این زمینه دقت بیشتری داشته­ باشند.

فیلم/ ماجرای پیغام محرمانه رهبر انقلاب به سیدحسن‌نصرالله

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز15 ساعت قبل

اظهارات ظریف پس از ورود به نیویورک +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

آخرین گمانه‌زنی‌ها از وضعیت جسمانی آنگلا مرکل

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
این یک بیماری شایع در میان زنان است و به‌طور خاص هم در زنان هم‌سن و سال مرکل رخ می‌دهد. فقط فرد نباید راست بایستد و حرکتی نداشته باشد.» اما مساله دیگری که در اینجا مطرح می‌شود بحث حریم خصوصی است. در هر حال، به نوشته گزارشگر سی‌ان‌ان، در آلمان که قوانین حریم خصوصی بسیار سفت و سخت است، بسیاری مایلند توضیحات مرکل را بپذیرند. او می‌افزاید: «هرچند این یک مساله مربوط به حریم خصوصی باشد. در مورد مرکل، او ظاهرا در وضعیت خوبی است و هیچ چیز را (اعم از دیدارها و ملاقات‌ها) لغو نکرده است.
الفالف1 روز قبل
بواقع سیاست واشنگتن در قبال ایران پیروی از الگویی است که قبلا در قبال کشورهایی مانند کره شمالی، لیبی و عراق جواب داده است. اگر چه این الگو در برابر کشورهای دیگر جواب داده بود اما ایران توانست الگوی رفتاری همیشگی غرب را با چالش مواجه سازد. در این باره باید به مدل مواجه غرب با کشورهایی مانند عراق و لیبی اشاره کرد. در لیبی، کشورهای غربی علی الخصوص آمریکا با استفاده از تحریم اقتصادی فشار مضاعفی علیه دولت معمر قذافی وارد کردند. به عبارتی بی اثر کردن این ارتباط نقش کلیدی در مقابله با سیاست تحریمی ایالات متحده آمریکا دارد.
ایسناایسنا1 روز قبل
سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: با بررسی نحوه حمایت و پرداخت یارانه‌ها به بخش کشاورزی می‌توان به این نتیجه رسید که برآورد عددی دقیقی از میزان یارانه ارائه شده به کشاورزان وجود ندارد. علی ابراهیمی در گفت‌وگو با ایسنا ضمن تشریح جلسه امروز (یکشنبه) کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: موضوع جلسه امروز بررسی نحوه حمایت و پرداخت یارانه‌ها به بخش کشاورزی و سایر عوامل تولید بود. سازمان حمایت از مصرف‌کننده، سازمان هدفمند کردن یارانه‌ها مرکز پژوهش‌ها، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت نیرو گزارشاتی در این زمینه دادند. گزارش‌ها نشان می‌داد که آمار و اطلاعات دقیقی از نحوه حمایت و پرداخت یارانه‌ها وجود ندارد. سخنگوی کمیسیون کشاورزی در پایان گفت: ما یارانه را هم در قالب ارز ۴۲۰۰ تومانی، هم یارانه‌های حامل‌های انرژی و هم معافیت‌های مالیاتی ارائه می‌کنیم و این یارانه‌ها پنهان نامیده می‌شود.

اخبار بیشتر