حل مسئله مهم زباله باید در اولویت باشد اما همچنان معضل است
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

حل مسئله مهم زباله باید در اولویت باشد اما همچنان معضل است

وزارت کار: تفکیک زباله در تهران ۲ هزار میلیارد گردش مالی دارد

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
وزارت کار: تفکیک زباله در تهران ۲ هزار میلیارد گردش مالی دارد
متوسط تولید روزانه زباله به ازای هر شخص در جهان ۳۰۰ گرم و در ایران ۷۰۰ گرم است. طبق گزارش‌ها، ۷۰ درصد زباله‌های جهان بازیافت می‌شود و در ایران این رقم ۲۰ درصد است.

معاون رفاه اجتماعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: گردش مالی تفکیک زباله در شهر تهران بیش از دو هزار میلیارد تومان است، سهم شهرداری امسال به ۲۰۰ میلیارد تومان می‌رسد، سهم نیروی کار از این اقتصاد ۳۰۰ میلیارد تومان و بقیه سهم دلالان است.

به گزارش ایرنا، زباله و مدیریت درست آن در تولید ارزش افزوده نقش بسیاری دارد، به حدی که در شرایط حاضر، صنعت بازیافت ۱۵ درصد تولید ناخالص داخلی برخی کشورها را تشکیل می‌دهد و فرصت شغلی بسیاری هم ایجاد می‌کند.

متوسط تولید روزانه زباله به ازای هر شخص در جهان ۳۰۰ گرم و در ایران ۷۰۰ گرم است. طبق گزارش‌ها، ۷۰ درصد زباله‌های جهان بازیافت می‌شود و در ایران این رقم ۲۰ درصد است. متوسط سرانه زباله تولید شده در تهران ۳۲۰ کیلوگرم و ارزش روزانه زباله تولید شده در این شهر ۱,۸۰۰ میلیون ریال است.

«احمد میدری» معاون رفاه اجتماعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا می‌گوید: حجم اقتصاد تفکیک زباله در شهر تهران بیش از ۲ هزار میلیارد تومان است. سهم شهرداری تهران امسال به ۲۰۰ میلیارد تومان رسیده است، در صورتی که سال گذشته ۲۰ میلیارد تومان بوده است. سهم نیروی کار حدود ۳۰۰ میلیارد تومان است و بقیه سهم دلالان، پیمانکاران و سرمایه گذاران است.

او درباره موضوع زباله گردی، سیاستگذاری و نیروی فعال بخش گفت: در حوزه سیاست گذاری مسائل مختلفی وجود دارد که حل برخی ساده و برخی بسیار پیچیده هستند. برای نمونه ساختن مدرسه بسیار آسان است، اما ارتقای مسائل آموزشی کار بسیار سختی است یا ساختن جاده کار آسانی است اما ایمنی راه‌ها کار سختی است.

وی در پاسخ به این سوال که مساله کودکان کار و زباله گردی چه نوع مسأله‌ای است؟ گفت: سخت یا آسان بودن حل یک مساله به عوامل مختلفی بستگی دارد. از میان این عوامل ضروری است دو نکته را توضیح بدهم؛ فروض و ارزش‌هایی که پیش فرض گرفته شده است و نیروهایی که خواهان حل مسئله هستند.

معاون وزیر رفاه افزود: به علل ارزش‌های حاکم و نیروهای اجتماعی موجود حمایت از کودکان کار و حل مسئله زباله‌گردی جزو مسائل سخت است و باید یا در ارزشهای خود تجدیدنظر کنیم یا نیروی جدیدی برای حل مسئله ایجاد کنیم. البته بیان این سختی به این معنا نیست که ما مسئولیت قانونی و اخلاقی خود را سلب بکنیم. بنده به عنوان معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حل این مسئله نقش دارم و باید با همکاری سایر دستگاه‌ها تلاش کنیم.

حدود دو تا سه میلیون کارگر افغانی داریم. اکثر آن‌ها غیر رسمی هستند و تنها ۷۰۰ هزار نفر از آن‌ها رسمی هستند

میدری اضافه کرد: این مساله بیشتر به معاونت روابط کار و اشتغال مربوط می‌شود؛ اما به دلیل آنکه بحث فقر به معاونت رفاه نیز مربوط می‌شود، در طول چند سال اخیر تلاش‌هایی در این زمینه انجام داده‌ایم که تاکنون نتیجه نگرفته‌ایم.

معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی توضیح داد: بد نیست این اقدامات را مرور کنم و سپس راه حل را بگویم. به نظر بنده، ما به ارزش‌هایی پایبند هستیم که این ارزش‌ها امکان ارائه راه‌حل را میسر نمی‌کند. یعنی با توجه به راه‌حل‌هایی که در جاهای دیگر ارائه شده است، ما با پایبندی و اصرار به یک سری ارزش‌ها، نمی‌توانیم مساله را حل کنیم. یکی از علل این مساله این است که ما نمی‌خواهیم حضور افاغنه در ایران را به رسمیت بشناسیم. ما حدود دو تا سه میلیون کارگر افغانی داریم. اکثر آن‌ها غیر رسمی هستند و تنها ۷۰۰ هزار نفر از آن‌ها رسمی هستند.

وی افزود: دو دیدگاه وجود دارد یک گروه طرفدار رسمی‌سازی و ورود رسمی و سازمان‌یافته افاغنه به ایران هستند و گروه دیگر به جد مخالفند. سیاست رسمی کشور مقابله با حضور کارگران غیرماهر در ایران است. تشکل‌های کارگری به طور جدی با رسمی سازی حضور کارگران افاغنه مخالفت هستند و معتقدند طبق قانون کار ایران، تنها باید نیروی کار ماهر وارد ایران شود، نیروی کار غیرماهر و غیر حرفه‌ای در ایران زیاد است و ما اجازه این کار را نداریم. تشکل‌های کارگری با شبکه ارتباطی گسترده به طور اساسی حاضر به گفت و گو در این خصوص نیستند. آیا رسمی‌سازی نیروی کار افغانی در ایران به نفع کارگران ایرانی هست یا خیر؟

معاون وزیر رفاه اظهار داشت: ارزش دوم رعایت مقررات قانون کار است. اجازه دهید با یک مثال توضیح بدهم. در کرمانشاه تفکیک زباله از مبدا موفق بوده است. من با مدیر این پروژه که به صورت کاملا خصوصی راه اندازی شده است و سالهاست که این کار را انجام می‌دهد، در مورد تعمیم این طرح به سایر استان‌ها و شهرها صحبت کردم. او گفت ما در کرمانشاه نیز در حال تعطیل کردن این طرح هستیم. علت این امر را نیز به صراحت چنین می‌گفت که با توجه به قانون کاری که شما دارید و مطابق با آن باید کارگر را بیمه کنیم و مطابق با نرخ شما حقوق بدهیم، این صنعت نمی‌تواند اصلا سودآور باشد و ما توان این کار را با چنین قانون کاری نداریم و بهتر است که اصلا شما نیز به دنبال اینکه در تهران جمع‌آوری زباله را از مبدا انجام دهید نباشید.

میدری ادامه داد: ارزش دیگر عدم اشتغال کودک در کار است. وقتی شما به این امر اعتقاد دارید و به نظرتان امری قابل گذشت نیست و در مورد آن قائل به مذاکره نیستید، نمی‌توانید در مورد پیشنهادهای اصلاحی مانند رعایت بهداشت کار و آزمایش ادواری یا آموزش کودکان صحبت کنید.

وی تصری کرد: وزارت کار می‌تواند در کنار شهرداری کارفرماها را ملزم کند که این کودکان ساعت کاری، بهداشت، آزمایش ادواری و آموزش داشته باشند. اما این به معنای آن است که ما کار کودک در شغل سخت و زیان‌آوری مانند زباله‌گردی را به رسمیت بشناسیم، که این امر برای سازمان‌های مردم نهاد که در این زمینه کار می‌کنند، قابل مذاکره نیست.

ما سه ارزش داریم عدم حضور افاغنه در بازار کار، رعایت حداقل دستمزد و عدم اشتغال کودکان به کار

معاونت رفاه وزارت تعاون افزود: بنابراین ما سه ارزش داریم عدم حضور افاغنه در بازار کار، رعایت حداقل دستمزد و عدم اشتغال کودکان به کار. نباید قانون کار خدشه‌دار شود، افاغنه نباید وارد شوند، کودک نیز نباید کار کند، از سوی دیگر اقتصاد و فرهنگی که در این شهر وجود دارد فعلا زباله‌گردی را اجتناب‌ناپذیر کرده است. یا باید در خصوص ارزش‌ها تجدید نظر کنیم یا باید نیروی جدیدی وارد عرصه سیاست گذاری شود.

وی بیان کرد: میدان سیاست گذاری در این مسئله از نیروهایی تشکیل شده است که وضعیت کنونی را ایجاد کرده است، بهبود در وضعیت کنونی نیازمند بر هم خوردن تعادل‌های سیاست گذاری موجود است.

معاون رفاه وزارت تعاون اظهارداشت: آمار اقتصاد تفکیک زباله در شهر تهران بیش از ۲ هزار میلیارد تومان است. سهم شهرداری تهران امسال به ۲۰۰ میلیارد تومان رسیده است، در صورتی که سال گذشته ۲۰ میلیارد تومان بوده است. سهم نیروی کار حدود ۳۰۰ میلیارد تومان است و مابقی سهم دلالان، پیمانکاران و سرمایه گذاران است. باید نیروی جدیدی این سهم‌ها را تغییر دهد. از سهم گروه سوم بکاهد و به سهم نیروی کار یا شهرداری بیفزاید. در این صورت می‌توان بهبود وضع معیشتی کارگران زباله گرد یا کل شیوه تولید زباله را تغییر داد. اگر مؤسسات مردمی برای بهبود وضعیت کارگران مطالبات خود را ادامه دهند و اجازه کار غیر انسانی سلب شود آن گاه شهرداری و مردم به دنبال تفکیک زباله در مبدا خواهند رفت.

میدری اظهار داشت: شفاف سازی اقتصاد زباله خود به عنوان یک نیرو تحول ساز عمل می‌کند. اگر واقعا سودآوری این صنعت این نرخ عجیب و غریب است پیمانکاران باید شرایط بهتری را برای کارگران فراهم کنند یا شهرداری منابع بیشتری را از این صنعت کسب و برای تحول در این شرایط نامطلوب هزینه کند.

خواندن خبر در سایت منبع

زباله‌های عفونی در کهگیلویه و بویراحمد متولی ندارد

فارسخبرگزاری فارس
زباله‌های عفونی در کهگیلویه و بویراحمد متولی ندارد
کارگروه پسماند استان کهگیلویه و بویراحمد در حالی برگزار شد دست آخر کسی نفهمید متولی اصلی جمع‌آوری و امحای زباله‌های عفونی در استان چه دستگاهی است.

به گزارش خبرگزاری فارس از یاسوج نشست کارگروه پسماند استان کهگیلویه و بویراحمد در حالی برگزار شد دست آخر کسی نفهمید متولی اصلی جمع‌آوری و امحای زباله‌های عفونی در استان چه دستگاهی است.

آن گونه که در نشست کارگروه پسماند پی بردیم زباله‌های عفونی هر چند در استان جمع می‌شوند اما این جمع‌آوری نه از روی برنامه‌ریزی است و برای مثال علوم پزشکی از روی ناچاری زباله‌های عفونی مطب‌ها را در سطح برخی شهرها از جمله در یاسوج جمع‌آوری و بی‌خطرسازی می‌کند و سایر دستگاه‌ها به وظیفه‌ای که در قبال این زباله‌ها دارند عمل نمی‌کنند.

معلوم نیست که اگر به هر دلیل سهل‌انگاری شود و جان یک فرد با زباله‌های عفونی به خطر افتد چه کسی پاسخگو خواهد بود.

در این نشست یکی از چالش‌های موجود در خصوص زباله‌های عفونی در استان مربوط به ایرادهای اداره‌کل استاندارد در مورد امحای این زباله‌ها بود که می‌گفتند بیمارستان‌ها استانداردها را در دستگاه‌های امحای زباله‌های عفونی رعایت نمی‌کنند.

نکته قابل توجه این که هر چند علوم پزشکی اعلام کرد که زباله‌های عفونی را از سطح شهر یاسوج و از مقابل مطب‌ها جمع‌آوری می‌کند اما به هیچ وجه این وظیفه علوم پزشکی نیست اما به دلیل وضعیت بحرانی این کار انجام می‌شود.

انتهای پیام/۸۲۰۰۹/ر

خواندن خبر در سایت منبع

سالانه ۲۷٫۵ میلیارد تومان برای جمع‌آوری زباله در یزد هزینه می‌شود

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
سالانه ۲۷٫۵ میلیارد تومان برای جمع‌آوری زباله در یزد هزینه می‌شود
مدیر منطقه ۲ شهرداری یزد گفت: برای جمع‌آوری زباله‌های خشک و تر در یزد سالانه ۲۷.۵ میلیارد تومان هزینه می‌شود.

سید ابوالفضل کشفی شنبه شب در جلسه شورای آموزش و پرورش استان یزد به تشریح طرح همیار خدمات شهری که در برخی مدارس یزد در حال اجراست، پرداخت و اظهار داشت: این طرح توانسته ۳۸ درصد مخاطبان خود را جذب کند و در کنار آن طرح‌هایی از جمله جمع‌آوری باطری‌های فرسوده و ارائه آموزش در مورد آنها نیز اجرایی شده است.

وی به تشریح وضعیت تولید و جمع‌آوری، تفکیک و پسماند در یزد پرداخت و عنوان کرد: هزینه جمع‌آوری پسماند‌تر در یزد سالانه ۶٫۵ میلیارد تومان است که اگر بقیه زباله‌ها از جمله لاستیک، بطری و … را نیز به آن اضافه کنیم، این میزان سالانه به ۲۷٫۵ میلیارد تومان می‌رسد.

کشفی با تاکید بر اینکه باید تفکیک پسماند خشک و تر را جدی بگیریم و با جدیت آن را در سطح شهر اجرا کنیم، افزود: اجرای این طرح نیازمند ارائه آموزش‌های گسترده است که این آموزش‌ها را از مدارس آغاز کرده‌ایم و طرح همیار خدمات شهری نیز در همین راستا اجرا شده است.

مدیر منطقه ۲ شهرداری یزد یادآور شد: برای اجرای این طرح، دانش آموزان مستعد انتخاب شدند و در نهایت توانستیم طرح را به صورت پایلوت اجرا کنیم و دستاورد آن، کاهش تولید زباله در مناطق محل اجرای طرح بود.

کشفی در بخش دیگری از سخنان خود از استاندار یزد و مسئولان و اعضای شورای آموزش و پرورش استان خواستار همکاری برای تحقق تبادل دستاوردهای آموزشی در عرصه فرهنگ شهروندی با رویکرد مدیریت خدمات شهری، گسترش طرح همیار خدمات شهری و ایجاد کمیته تخصصی مربوطه با رویکرد اجرایی شدن موضوع با عنایت به همخوانی با طرح‌های بالادستی وزارتی و ساخت شهرک آموزش شهروندی شد.

خواندن خبر در سایت منبع

افزایش زباله‌گردی؛ نباید شرم کنیم؟

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
افزایش زباله‌گردی؛ نباید شرم کنیم؟
تنگناهای شغلی و ضرورت تامین معاش از مهمترین دلایلی است که سبب زباله‌گردی شده است. «بیکاری و نبود فرصت‌های شغلی»، «خرج خانواده» و «از دست دادن شغل قبلی»، از جمله مهم‌ترین این دلایل محسوب می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان، همانگونه که مفاهیم به دست آمده نشان می‌دهد مشکلات و معضلات معیشتی و درآمدی بخشی از دلایل و زمینه‌های زباله‌گردی را شامل می‌شود. بیکاری و نبود فرصت‌های شغلی و شرایط اجتماعی که فرد در آن قرار دارد اجبار و الزام‌هایی را به فرد وارد می‌کند. نیافتن شغل، محدودیتی است که افراد را مجبور به یافتن راه دیگری برای پاسخ به نیازهایشان می‌کند. زباله گردی یکی از آسیب‌های اجتماعی جوامع شهری به حساب می‌آید که بنا به اظهارنظر جامعه‌شناسان این پدیده خود می‌تواند عاملی برای افزایش بیماری‌ها و همچنین بالا رفتن نرخ آسیب‌های اجتماعی نیز باشد. گفتنی است از مهمترین دلایل افزایش زباله‌گردها در سطح شهرها را می‌توان نامناسب‌بودن شرایط اقتصادی مردم و همچنین افزایش میزان تولید زباله عنوان کرد، چرا که در حال حاضر متاسفانه بنا به‌دلیل رواج مصرف گرایی شاهد تولید بیش از اندازه زباله در شهرها هستیم که این خود می‌تواند عامل رونق کار زباله‌گردها شود. به‌طور کلی باید در نظر داشت که زباله‌گردها در درجه اول سیمای شهر‌ها را آشفته و نامناسب جلوه می‌دهند، چراکه حضور گسترده و پررنگ آنها در کنار زباله‌های شهر‌ها خود می‌تواند عامل بسیاری از آسیب‌ها و مشکلات اجتماعی و اقتصادی جامعه باشد همچنین ادامه داشتن این روند نیز می‌تواند عاملی برای ایجاد شکاف عمیق میان طبقات اجتماعی جامعه نیز شود.

آنچه مسلم است بر اساس آمار موجود امروزه متاسفانه سهم قابل توجهی از زباله‌گردها را مهاجران غیرقانونی تشکیل می‌دهند، چراکه به‌دلیل عدم نظارت کافی بر روند کار زباله گردها مهاجران غیرقانونی به راحتی جذب این کار می‌شود و با توجه به اینکه میزان درآمد زباله‌گردی امروزه در کلانشهرها بسیار بالا است بنابراین این شغل برای آنها سودمند نیز خواهد بود اما این در حالی است که باید اذعان داشت که جذب بیش از اندازه مهاجران غیرقانونی به زباله گردی خود می‌تواند عاملی برای افزایش آمار مهاجران غیرقانونی در کشور نیز شود که ادامه داشتن این روند خود زمینه‌ساز بروز مشکلات و آسیب‌های بسیاری نیز خواهد شد. از سوی دیگر باید خاطرنشان کرد که متاسفانه امروزه تعداد بی‌‌‌شماری از زباله‌گردها را کودکان تشکیل می‌دهند که این خود می‌تواند با تبعات منفی بسیاری همراه باشد، چراکه همان‌گونه که می‌دانیم کار کودک خود می‌تواند بسیار مشکل ساز باشد و تاثیرات منفی را در آینده او بر جای بگذارد، اما متاسفانه زباله‌گردی کودک بسیار خطرناک است و همچنین خود می‌تواند زمینه ساز بروز مشکلات عدیده برای کودکان شود.

زباله گردی؛ پدیده نوظهور نظام اجتماعی ایران

بهنام فروتن، فعال فرهنگی و پژوهشگر در این خصوص می‌گوید: پیشرفت‌های شگرف دنیای جدید در عرصه فناوری و تولید، نظام اجتماعی را از نظر قشربندی دچار تحولات زیادی کرده است، به‌طوری که نظام اجتماعی ایران در دهه‌های اخیر دچار دگرگونی شده و شاهد ظهور آسیب‌های نوپدید و حتی گروه‌های اجتماعی گسترده به‌صورت غیررسمی هستیم که یکی از پدیده‌های دهه‌های اخیر زباله‌گردی یا امرار معاش از طریق جمع‌آوری مواد قابل بازیافت زباله‌ها است. وی گفت: امروز زباله‌گردی در کشورهای توسعه یافته به واسطه اجرای برنامه‌های تفکیک در مبدأ کمرنگ شده ولی در ایران به واسطه گرایش به مصرف‌گرایی و سبک زندگی، تنوع طلبی، استفاده غیراصولی از مواد پلاستیکی در همه شئون زندگی سبب تولید زباله و در نهایت کسب درآمد برای عده‌ای از افراد جامعه شده است. فروتن اظهار داشت: نکته مهم و اساسی در تولید زباله به سبک زندگی مردم برمی‌گردد و آن هم تفکیک نشدن زباله در مبدأ که نه تنها برنامه فرهنگ‌سازی از سوی سازمان‌های متولی صورت نگرفته بلکه مردم نیز توجهی به این موضوع مهم نداشته و نه تنها آسیب‌های اجتماعی بلکه آسیب‌های زیست محیطی را به‌دنبال دارد.

افزایش فقر پنهان

پرواضح است که یکی از مهمترین پیامدهای افزایش آمار زباله‌گردی در کلانشهرها را می‌توان بالا رفتن نرخ فقر پنهان در جامعه دانست که این خود می‌تواند زمینه‌ساز بروز آسیب‌ها و مشکلات اجتماعی اقتصادی و یا حتی سیاسی نیز شود، چراکه بسیاری از جامعه شناسان بر این باور هستند که افزایش فقر پنهان زنگ خطری جدی برای به خطر افتادن سلامت جامعه می‌باشد، به عبارت ساده‌تر هرگاه در جامعه زباله گردی افزایش یابد می‌تواند تداعی‌گر این مهم باشد که فاصله طبقاتی در جامعه زیادتر شده است و به نوعی قشر فقیر جامعه یا همان زباله گردها باوجود اینکه به این کار مشغول هستند، این تصور را نیز دارند که سهم آنها و یا حق آنها را بشر مرفه جامعه از آن خود کرده است که این خود می‌تواند عاملی برای افزایش خشم درونی در افراد شود.

اعتیاد و زباله‌گردی

مقوله اعتیاد از دیگر دلایل زباله‌گردی محسوب می‌شود. به‌نظر می‌رسد اعتیاد به‌صورت مستقیم بر زباله‌گرد شدن افراد تاثیر نمی‌گذارد و به‌صورت غیرمستقیم با اثرگذاری بر متغیر دیگر باعث می‌شود تا فرد به سراغ زباله‌گردی برود؛ بدین صورت که فرد پس از معتاد شدن شغلش را از دست داده و پس از از دست دادن شغل مجبور به زباله گردی شده است، و یا فرد معتاد شده و پس آن خانواده‌اش او را ترک کرده و او دیگر در نزد خانواده جایگاهی نداشته است درنتیجه سراغ زباله گردی رفته است. در وهله اول اگرچه به‌نظر می‌رسد اعتیاد یک انتخاب فردی باشد اما فراهم‌بودن زمینه‌های اعتیاد و نبود حمایت‌های لازم برای مراجعه افراد و اقدام به ترک اعتیاد، باعث شده زباله گردان به‌دلیل نبود حمایت کافی قادر به ترک اعتیاد نباشند.

مدیریت پسماند

متاسفانه باید متذکر شد که یکی از مهم‌ترین دلایل افزایش آمار زباله‌گردها را در کلان‌شهرها می‌توان به‌دلیل رونق مدیریت پسماند دانست، چراکه امروزه متاسفانه بسیاری از پیمانکاران به بهانه مدیریت پسماند اقدام به بکارگیری مهاجران غیرقانونی کودکان و یا حتی زنان در این شغل سیاه و کاذب می‌کند، هرچند برخی از کارشناسان بر این باور هستند که به کارگیری کودکان و زنان در زباله‌گردی بیشتر به واسطه است و زیر نظر مستقیم پیمانکار آن صورت نمی‌گیرد، اما حال این سوال مطرح می‌شود که تفکیک زباله‌ها از سطل‌های زباله سطح شهرها آیا می‌تواند در مدیریت پسماند موثر باشد یا اینکه خود عاملی برای افزایش آلودگی‌های محیط زیست به شمار می‌آید، چراکه باید به خاطر داشت یکی از مهمترین اهداف مدیریت پسماند کاهش آلودگی‌ها و همچنین افزایش حفاظت از محیط زیست می‌باشد که در عمل اینگونه مدیریت پسماند خود ضربه مهلکی به محیط زیست و حتی سلامت شهروندان وارد می‌کند.

بیگاری کشیدن از زباله‌گردها

باید یادآور شد که متاسفانه پیمانکاران از زباله‌گردها انتظار کار بیش از اندازه دارند، هرچند این کار به تنهایی و طبق ساعت عادی کار خود می‌تواند بسیار طاقت‌فرسا و خسته‌کننده باشد، اما این در حالی است که پیمانکاران و یا همان مسئولان زباله‌گرد‌ها انتظار کار بیش از اندازه از این افراد را دارند که این خود می‌تواند برای سلامت آنها بسیار مضر باشد. به‌عنوان مثال یک کودک در طول روز باید بیش از ۱۲ ساعت کار کند و همچنین حجم بالایی از زباله را به تنهایی جابه‌جا کند که این خود طبق قوانین حقوق بشر اجحاف در حق کودک می‌باشد و باید با آن به‌طور قانونی برخورد شود، اما متاسفانه در کشور به‌دلیل عدم رسیدگی کامل به این معضلات متاسفانه بسیاری از افراد به راحتی از کودکان در زباله گردی استفاده می‌کنند که این خود جای بسی تاسف دارد.

زباله‌گردی از تکدی‌گری سخت‌تر است

لازم به ذکر است که بر اساس تحقیقات میدانی صورت گرفته و همچنین بنا به اظهار نظر بسیاری از روانشناسان و جامعه شناسان می‌توان با صراحت این نکته را اذعان داشت که زباله گردی بسیار سخت و طاقت فرساتر از تکدی‌گری می‌باشد تا جایی که حتی بنا به گفته برخی از این افراد برای انجام زباله‌گردی نمی‌توان به تنهایی و یا خودسرانه این کار را انجام داد بلکه زباله‌گردی تحت نظر اشخاص خاصی صورت می‌گیرد و همچنین قوانین انجام این کار بسیار سخت و طاقت‌فرسا می‌باشد، اما این در حالی است که تکدی‌گری بسیار راحت‌تر از زباله‌گردی می‌باشد البته میزان درآمد تکدی‌گری از زباله گردی نیز در بسیاری از موارد بیشتر است که این خود می‌تواند نشان از نبود فرهنگ‌سازی لازم در میان مردم برای جمع آوری متکدیان باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

آخرین گمانه‌زنی‌ها از وضعیت جسمانی آنگلا مرکل

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
این یک بیماری شایع در میان زنان است و به‌طور خاص هم در زنان هم‌سن و سال مرکل رخ می‌دهد. فقط فرد نباید راست بایستد و حرکتی نداشته باشد.» اما مساله دیگری که در اینجا مطرح می‌شود بحث حریم خصوصی است. در هر حال، به نوشته گزارشگر سی‌ان‌ان، در آلمان که قوانین حریم خصوصی بسیار سفت و سخت است، بسیاری مایلند توضیحات مرکل را بپذیرند. او می‌افزاید: «هرچند این یک مساله مربوط به حریم خصوصی باشد. در مورد مرکل، او ظاهرا در وضعیت خوبی است و هیچ چیز را (اعم از دیدارها و ملاقات‌ها) لغو نکرده است.

جریمه ۳۵ میلیارد ریالی شرکت پتروشیمی

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
وی در پرونده‌ای دیگر به کشف محموله لوازم خانگی در خودروی اسکانیا در استان خوزستان اشاره کرد و گفت: بعد از ورود نیروی انتظامی و ارجاع این پرونده به تعزیرات حکومتی اهواز، تخلف محرز شناخته شد. رایگانی افزود: ۱۳۲ دستگاه ماشین لباسشویی و ۵۶ دستگاه ماکروفر، در این خودرو کشف شد که متهمان علاوه بر ضبط خودرو و همه کالای کشف شده به پرداخت ۱۳ میلیارد و ۲۵۳ میلیون ریال جریمه نقدی در حق صندوق دولت محکوم شدند. وی گفت: متهمان به این رای اعتراض کردند، اما این رای در شعبه تجدید نظر تایید شد. رایگانی همچنین به جریمه ۹ و نیم میلیارد ریالی شرکت حمل و نقل بین المللی اشاره کرد و افزود: با شکایت گمرک مرز باشماق شهرستان مریوان علیه یک شرکت حمل و نقل بین المللی در مورد خارج نکردن ۴ دستگاه تانکر عراقی که از طریق شرکت مذکور وارد مرز‌های کشور شده بود، شعبه ویژه قاچاق کالا و ارز تعزیرات شهرستان مریوان، پرونده‌ای تشکیل داد. سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی گفت: این شرکت بابت قاچاق خودرو و بهای مال از دست رفته به پرداخت ۲۸ میلیارد و ۵۸۴ میلیون ریال معادل سه برابر مال از دست رفته محکوم شد و با اعتراض شرکت حمل و نقل بین المللی این پرونده در شعبه تجدید نظر بررسی و جریمه به مبلغ ۹ میلیارد و ۵۲۸ میلیون ریال اصلاح شد. رایگانی همچنین از تشکیل پرونده‌ای در تعزیرات استان تهران به سبب ثبت نکردن اطلاعات ۲ هزار و ۸۴۰ دستگاه گوشی تلفن همراه در سامانه مسافری گمرک و سامانه همتا خبر داد و گفت: در این ارتباط ۹ نفر دستگیر شدند و جریمه‌ای معادل ۱۱۲ میلیارد و ۶۴۳ میلیون ریال صادر شد.
ایسناایسنا21 ساعت قبل
نخستین جلسه رسیدگی به پرونده ۱۱ نفر از کارکنان و کارشناسان وزارت صمت به اتهام اخلال در نظام تولیدی کشور از طریق تخصیص سهمیه غیرقانونی مواد اولیه پتروشیمی برگزار شد. به گزارش ایسنا، در ابتدای این جلسه قاضی مسعودی مقام اظهار کرد: این دادگاه در خصوص ۱۱ نفر از کارکنان و کارشناسان وزارت صنعت، معدن و تجارت است که به اتهام اخلال در نظام تولیدی کشور از طریق تخصیص سهمیه غیرقانونی مواد اولیه پتروشیمی به میزان ۸۰ هزار تن و ارزش بیش از ۳ هزار و ۲۶۰ میلیارد ریال و اخذ رشوه است. در ادامه این جلسه، حسینی نماینده دادستان به قرائت کیفرخواست پرونده پرداخت. نماینده دادستان اظهار کرد: این پرونده شامل پنج بخش است و متهمان پرونده ۱۱ نفر از کارکنان وزارت صمت هستند که ۷ نفر آنها از کارکنان این وزارت در استان لرستان و سه نفر دیگر از کارشناسان هستند. وی افزود: این افراد برای کارخانه‌هایی که فعالیت تولیدی نداشتند یا به حالت نیمه‌فعال بودند و یا از طریق شرکت‌های صوری که تأسیس می‌کردند، به میزان ۸۰ هزار تن مواد اولیه به ارزش بیش از ۳۲۶ میلیارد تومان دریافت کردند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 روز قبل
سه خودروی برقی محبوب در فرانسهدنیای اقتصاد: بنابر آمارهای منتشر شده، طی ژوئن ۲۰۱۹ در مجموع ۵هزار و ۸۴۷ دستگاه خودروی برقی در بازار فرانسه به فروش رفته که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، شاهد رشد ۲۵ درصدی بوده است. براساس گزارش وب‌سایت «کلین‌تکنیک»، نمودار و جداول ارائه‌ شده نشان می‌دهد که مشتریان و شهروندان فرانسوی در ماه ژوئن سال جاری تمایل زیادی به خریداری و استفاده از خودروهای ساخته شده توسط شرکت‌های خودروسازی همچون رنو فرانسه، تسلاموتورز آمریکا و نیسان ژاپن از خود نشان داده‌اند؛ به‌گونه‌ای که این خودروسازان توانسته‌اند جایگاه قابل‌قبول و رتبه‌های بالایی این جدول را به خود اختصاص دهند. بر این اساس سه خودروی برقی محبوب میان شهروندان فرانسوی طی ماه ژوئن به ترتیب رنو زوئه، مدل ۳ تسلا و نیسان لیف بوده‌اند. انگلستان، فرانسه، نروژ، آلمان، مکزیک، چین، هند و دانمارک از جمله پیشگامانی هستند که قصد دارند برای جلوگیری از آلودگی هوا، تولید خودروهای بنزینی و دیزلی را تا دهه ۲۰۳۰ و نهایتا تا دهه ۲۰۴۰ میلادی متوقف کنند.
تسنیمتسنیم22 ساعت قبل
بی بی سی فارسی در آخرین نمونه از سیاست‌های خانواده ستیزانه خود در مطلبی با عنوان «آیا زنان مجرد شادتر از زنان متاهل هستند؟» سعی کرده است تا تجرد زنان را عاملی برای خوشبختی بیان کند! در حالی بی بی سی فارسی تلاش کرده نسخه تجرد زنان در غرب را برای زنان ایرانی بپیچد که چندی پیش یورونیوز اعلام کرد که طبق آخرین پژوهش‌ها ۱۴٪ جوانان اروپایی در معرض ابتلا به افسردگی هستند. جام‌نیوز نوشت، طبق نتیجه پژوهش «یوروفاوند» (Eurofound) جوانان سوئد بیش از جوانان دیگر کشورهای اروپایی در معرض ابتلا به افسردگی قرار دارند. براساس تحقیق «یوروفاوند» جنسیت علاوه بر موقعیت اقتصادی یکی از عوامل موثر بر ابتلا به افسردگی است. زنان جوان اروپایی به طور خاص بیش از مردان جوان در معرض ابتلا به افسردگی قرار دارند.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
علی رمضانی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم اظهار‌کرد: حادثه پیش آمده در منطقه خجیر برای تعدادی از دانش‌آموزان در اردوی مربوط به آموزش‌وپرورش نبود. وی افزود: این اتفاق در اردویی رخ داد که یکی دیگر از نهادها برگزار کرده بود. همچنین طبق اعلام اورژانس، پس از رسیدن نیروهای اورژانس مشخص شد که تعدادی از دانش آموزان در وسط رودخانه گرفتار شدند که با تلاش نیروهای امدادی از محل نجات پیدا کردند و خوشبختانه این حادثه مصدوم جدی در پی نداشته است. البته طبق آخرین اخبار، بالگردهای هلال احمر با کمک نیروهای آتش نشانی، دقایقی قبل دانش آموزان گرفتار در رودخانه خجیر را نجات داده و به منطقه امن منتقل کردند. انتهای پیام/

اخبار بیشتر