عبور از تعهدات برجامی به گفته سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

عبور از تعهدات برجامی به گفته سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران

سخنگوی سازمان انرژی اتمی: همه گوش به فرمان مقام معظم رهبری هستند

مهرخبرگزاری مهر
کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی، در نشست خبری خود در جمع خبرنگاران گفت: همه گوش به فرمان مقام معظم رهبری هستند و نخواهند گذاشت که صنعت هسته‌ای صدمه ببیند.

سیپری: قدرت‌های اتمی در حال ارتقای زرادخانه‌های خود هستند

فارسخبرگزاری فارس
سیپری: قدرت‌های اتمی در حال ارتقای زرادخانه‌های خود هستند
یک موسسه تحقیقات صلح در تازه‌ترین گزارش خود نوشت که با وجود کاهش تعداد تسلیحات اتمی، قدرت‌های اتمی جهان همچنان، ارتقای زرادخانه‌هایشان را در دستور کار دارند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، موسسه تحقیقات و صلح (سیپری) در تازه‌ترین گزارش خود نوشت که چشم‌اندازی از جهان بدون تسلیحات اتمی وجود ندارد و برعکس، قرارداد مهم میان آمریکا و روسیه هم میان طرفین رو به انقضاست که این وضعیت می‌تواند رقابت تسلیحاتی را به دنبال داشته باشد.

بنابر گزارش شبکه خبری دویچه‌وله، این موسسه سوئدی در گزارش امروز دوشنبه خود نوشته است که قدرت‌های اتمی در حال تداوم مدرن کردن زرادخانه‌های اتمی هستند و این در حالی است که در مجموع شمار کلاهک‌های اتمی رو به کاهش است.

طبق این گزارش، برآورد می‌شود که نه قدرت هسته‌ای یعنی از آمریکا، روسیه، انگلیس، فرانسه، چین، هند، پاکستان، رژیم صهیونیستی و کره‌شمالی در آغاز سال جاری میلادی حدود ۱۳ هزار و ۸۶۵ سلاح اتمی داشته‌اند. در این گزارش موارد مربوط به کلاهک‌های مستقر شده و آنهایی که در آستانه تخریب قرار دارند هم لحاظ شده‌اند.

در ادامه این گزارش آمده است که شمار تسلیحات اتمی در مقایسه با پارسال، کاهش یافته و به حدود ۶۰۰ رسیده است. روسیه و آمریکا به ویژه این اقدام را در قالب پیمان NEWSTART صورت داده‌اند. با این حال در شرایطی که به زمان انقضای پیمان یاد شده در سال ۲۰۲۱ نزدیک می‌شویم، مذاکراتی میان مسکو و واشنگتن برای تمدید پیمان یاد شده در جریان نیست.

«شانون کیل» مدیر موسسه سیپری معتقد است که به نظر نمی‌رسد که مذاکرات میان روسیه و آمریکا در این زمینه با توجه به اختلافات میان دو کشور در شاخه‌های سیاسی و اقتصادی دستاوردی در پی داشته باشد.

همچنین هند و پاکستان به عنوان دو کشوری هسته‌ای رقیب، هر کدام به ترتیب، ۱۳۰ تا ۱۴۰ و ۱۵۰ تا ۱۶۰ کلاهک هسته‌ای دارند و آنها هم در حال افزایش شمار زراد‌خانه‌های خود هستند. این کشورها سیستم‌های جدیدی را توسعه می‌دهند و یا اینکه چنین قصدی دارند.

کره شمالی هم حدودا ۲۰ تا ۳۰ کلاهک هسته‌ای دارد. سیپری می‌گوید که این تعداد، اولویت راهبرد امنیت ملی این کشور است با این حال کره شمالی از زمان آغاز مذاکره با آمریکا در سال ۲۰۱۸، سلاح هسته‌ای و یا موشک بالستیک دوربرد را آزمایش نکرده است.

فرانسه ۳۰۰ کلاهک هسته‌ای دارد و چین با دراختیار داشتن ۲۹۰ کلاهک، انگلیس با ۲۰۰ کلاهک و رژیم صهیونیستی با ۸۰ تا ۹۰ کلاهک هم در گزارش سیپری قرار دارند.

انتهای‌پیام/ص

خواندن خبر در سایت منبع

به رغم مدرنیزه سازی زرادخانه‌های هسته‌ای جهان، تعداد سلاح‌های هسته‌ای کاهش یافته است

ایسناخبرگزاری ایسنا
به رغم مدرنیزه سازی زرادخانه‌های هسته‌ای جهان، تعداد سلاح‌های هسته‌ای کاهش یافته است
براساس گزارش جدید منتشر شده، قدرت‌های دارای سلاح هسته‌ای در حال مدرنیزه کردن زرادخانه‌هایشان هستند اما در کل تعداد کلاهک‌های هسته‌ای رو به کاهش است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری دویچه وله، قدرت‌های هسته‌ای به مدرنیزه کردن زرادخانه‌های خود ادامه می‌دهند اما در کل تعداد کلاهک‌های هسته‌ای رو به کاهش است.

براساس گزارش منتشر شده توسط مؤسسه تحقیقاتی صلح استهکلم در سوئد (SIPRI) پیش بینی می‌شود ۹ قدرت دارای سلاح هسته‌ای یعنی آمریکا، روسیه، انگلیس، فرانسه، چین، هند، پاکستان، اسرائیل و کره شمالی ۱۳ هزار و ۸۶۵ کلاهک هسته‌ای در آغاز ۲۰۱۹ داشته‌اند. طبق این گزارش، این رقم نشان از کاهش تعداد کلاهک‌های هسته‌ای را می‌دهد که این موسسه در ابتدای سال ۲۰۱۸ مجموع آن را ۱۴ هزار و ۴۶۵ مورد برآورد کرده بود.

این رقم نشان می‌دهد که حدود ۶۰۰ کلاهک هسته‌ای نسبت به سال گذشته کاهش یافته است. بیشترین کاهش سلاح هسته‌ای توسط روسیه و آمریکا بر اساس معاهده کاهش تسلیحات هسته‌ای استارت جدید انجام گرفته است.

روسیه و آمریکا ۶۵۰۰ و ۶۱۸۵ کلاهک هسته‌ای دارند.

هنوز مذاکراتی میان مسکو و واشنگتن درباره تمدید معاهده استارت جدید انجام نشده است این در حالی است که قرار است این معاهده در سال ۲۰۲۱ منقضی شود.

شانون هیل اعلام کرد: با توجه به اختلافات نظامی و سیاسی میان مسکو و واشنگتن چشم انداز ادامه مذاکرات کاهش تسلیحات هسته‌ای میان آمریکا و روسیه چندان محتمل به نظر نمی‌رسد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر هند و پاکستان به دنبال توسعه ظرفیت‌های نظامی خود هستند. این مساله ممکن است باعث افزایش ظرفیت‌های هسته‌ای دو کشور در دهه آینده شود.

به نوشته این گزارش، از سوی دیگر پیش بینی می‌شود که کره شمالی ۲۰ تا ۳۰ کلاهک هسته‌ای داشته باشد.

با این حال کره شمالی از زمان ورود به مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای با آمریکا در سال ۲۰۱۸ سلاح هسته‌ای و یا موشک بالستیک دور برد آزمایش نکرده است.

در حال حاضر فرانسه ۳۰۰، چین ۲۹۰، انگلیس ۲۰۰ و اسرائیل ۸۰ تا ۹۰ کلاهک هسته‌ای دارند.

رژیم صهیونیستی سیاست سرپوش‌گذاری بر توانمندی هسته‌ای خود را در پیش گرفته به طوریکه هیچ گونه اطلاعاتی از برنامه هسته‌ای خود و سلاح‌های هسته‌ای‌اش نمی‌دهد.

در اظهاراتی کم نظیر زئیو سنیر، رئیس سازمان انرژی اتمی اسرائیل در سپتامبر ۲۰۱۸ گفت، دولتش تاسیسات هسته‌ای خود را مورد حفاظت و توسعه بیشتر قرار خواهد داد.

خواندن خبر در سایت منبع

سخنگوی سازمان انرژی اتمی: ایران ۶ تیر از سقف ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده عبور می‌کند

تسنیمخبرگزاری تسنیم
سخنگوی سازمان انرژی اتمی: ایران ۶ تیر از سقف ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده عبور می‌کند
سخنگوی سازمان انرژی اتمی با حضور در مجتمع آب سنگین خنداب به سئوالات خبرنگاران پاسخ داد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، بهروز کمالوندی سازمان انرژی اتمی که در مجتمع آب سنگین خنداب اراک حضور یافته است در نشست خبری گفت: ‌ درباره بحث تصمیماتی که شورای امنیت می‌گرفت، دو اقدام را سازمان انرژی اتمی برعهده گرفت. درباره اینکه به مرحله دوم ورود خواهیم کرد نمی‌دانیم و بستگی به اقدام طرف مقابل دارد.

کمالوندی در ادامه گفت: ما تولید را در نطنز افزایش دادیم. امروز شمارش معکوس شروع شده و از امروز به مدت ۱۰ روز ما از سقف ۳۰۰ کیلو عبور خواهیم کرد و افزایش تولید بالا خواهد رفت و سرعت افزایش اورانیوم غنی شده ۳٫۶۷ بالا خواهد رفت. ما در زمینه آب سنگین به مصرف کننده تبدیل شده‌ایم که در یکی از موارد تا ۵۷ نوع بیماری را می‌توان تشخیص داد. ممکن است در سنوات آینده نیازی به صادر کردن آب سنگین نباشد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در ادامه گفت: اگرچه ما نمی‌خواهیم تعهداتی را که در گذشته داشته‌ایم و بازارهایی که پیدا کرده‌ایم را کنار بگذاریم، ممکن است با یک روندی، با رفتن به ۱۳۰ به بالاتر، مزیت‌های اقتصادی را کنار نگذاریم و آن را به عنوان مواد اولیه صادر نکنیم و با ارزش افزوده آن را صادر کنیم.

وی درباره مرحله دوم اقدام ایران برای کاهش تعهدات به برجام گفت: درباره مرحله دوم ما منتظر تصمیم مقامات هستیم. هنوز برای اروپایی‌ها وقت باقی است. آنها در گذشته هم فرصت داشتند که یک سال صبر استراتژیک بود و دو ماه هم فرصت دادیم. اروپایی‌ها اظهار عجز کرده‌اند، اما این موضوع به وزارت خارجه مربوط هست. اگر دو اقدامی که در مرحله اول زمانبر بود و ما داشتیم در مرحله بعدی به ویژه برای رفتن بالاتر از ۳٫۶۷ نیاز به زمانی نخواهد بود. فکر نکنند که بعد از ۶۰ روز، بار دیگر فرصت ۶۰ روزه خواهند داشت. اقدامات ایران در راستای بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام است. درباره بند دیگری که در رابطه با مرحله دوم هست، امروز در خدمت متخصصین بودیم. آنچه دستور گرفته‌اند این است که هر دو رآکتور را با هم به پیش ببرند.

کمالوندی همچنین افزود: ما درباره افزایش ۳٫۶۷ هم سناریوهای مختلف را در نظر گرفته‌ایم. این می‌تواند از ۳٫۶۸ باشد تا شرایط دیگری. بر اساس نیازهای فنی سناریوهای مختلف در خدمت مسئوین نظام قرار گرفته و در انتهای ۶۰ روز اول تصمیم گرفته خواهد شد. با همین روندی که رو به جلو می‌رویم، ما فکر می‌کنیم در دو ماه و نیم آینده اگر بازار جدیدی برای عرضه تولیدات جانبی آنها نداشته باشیم، این (آب سنگین) می‌ تواند از ۱۳۰ تن عبور کند.

در حال تکلمیل …

خواندن خبر در سایت منبع

گزارش کاهش تعهدات برجامی در مجتمع آب سنگین خنداب با حضور سخنگوی سازمان انرژی اتمی

تسنیمخبرگزاری تسنیم
گزارش کاهش تعهدات برجامی در مجتمع آب سنگین خنداب با حضور سخنگوی سازمان انرژی اتمی
سخنگوی سازمان انرژی اتمی با حضور در مجتمع آب سنگین خنداب گزارشی درباره کاهش تعهدات برجامی ارائه خواهد داد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش خبرنگار حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، صبح امروز قریب به ۷۰ نفر تن از سردبیران، دبیران و خبرنگاران رسانه‌های کشور عازم مجتمع آب سنگین خنداب اراک شدند تا ضمن بازدید از فعالیت‌ها و دستاوردهای غرورآفرین صنعت هسته‌ای کشور، از آخرین تصمیمات مسوولان نظام در خصوص کاهش تعهدات برجامی مطلع شوند.

بهروز کمالوندی، معاون امور بین‌الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی ضمن حضور در این بازدید طی یک کنفرانس خبری آخرین تحولات این حوزه را با اصحاب رسانه در میان خواهد گذاشت.

کمالوندی همچنین به سوالات خبرنگاران پاسخ خواهد داد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

دنیای خودرودنیای خودرو22 ساعت قبل
به گزارش «اخبار خودرو»، واگذاری سهم دولت در خودروسازان و همچنین بحث عدم دخالت و اعمال مدیریت دولت در صنعت خودرو جزو آرزوهای قدیمی و البته دور از دسترس بسیاری بوده است. تقریبا بسیاری در این خصوص اظهار نظر کرده‌اند و خواستار واگذاری سهام دولت در خودروسازی‌ها شده‌اند. در جدیدترین اظهار نظر، زهره عالی‎پور؛ معاون سازمان خصوصی‌سازی کشور اعلام کرده وزارت اقتصاد مجوز واگذاری باقی‎مانده سهام دولت در خودروسازی‎ها را از سران سه قوه دریافت کرده است. تقریبا می‌توان گفت صنعت خودرو کشورمان در بدترین دوره تاریخی خود قرار گرفته است. قطعا اگر بار دیگر قیمت‌گذاری به‎صورت الزام قانونی به شورای رقابت واگذار شود، بخش خصوصی واقعی، اقدام به خرید باقی‌‎مانده سهام دولت در خودروسازی‎ها نخواهد کرد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین18 ساعت قبل
تحت این شرایط است که در عرصه تصمیم‌گیری اقتصادی دچار افت کیفیت و عدم تصمیم‌گیری شده‌ایم. آنچه به تجربه برمی‌گردد، اگر در ظرف تئوریک و نظری مبتنی بر علم روز دنیا قرار نگیرد، تجربیاتی خواهد بود که به یکدیگر وصل نشده است. این‌که ما با افت کیفیت سیاست‌گذاری اقتصادی مواجه هستیم، روند بلندمدت است و محدود به یک بازه مشخص لزوما نیست. پاسخ سوالات را من به عنوان کارشناس بدهم، یک مکتب اقتصادی می‌شود، اما پاسخ سوالات را سیاستمدار که بدهد، تصمیم کشور می‌شود. بنابراین عملکرد اقتصاد کشور مهم است که یا به سمت فقر گسترده برویم یا این‌که اصلاحاتی صورت گیرد.
موجموج16 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری موج، محمود صادقی نماینده تهران در مجلس گفت: با توجه به تأیید خبر بازداشت معاون اجرایی سابق حوزه ریاست قوه قضاییه، جا دارد مسوولان درباره تصرفات مشارالیه در وجوه امانی مردم که توسط قوه سپرده گذاری شده، شفاف سازی کنند.

بازار روغن موتور روان نیست

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
وانانیوزوانانیوز19 ساعت قبل
وزیر امور خارجه سوئد گفت اتحادیه اروپا به رایزنی با آمریکا درباره رویکرد ناکارآمد واشنگتن در برجام ادامه داده و معتقد است که افزایش تنش‌ها میان آمریکا و ایران کمکی به حل این وضعیت نمی‌کند. در عین آنکه به حمایت از برجام ادامه می‌دهیم، تدوام آن منوط به پایبندی کامل ایران است و ما قویا از ایران می‌خواهیم تا تصمیم‌های اخیر خود در این رابطه را لغو کند. ما همچنان به یافتن راه‌های گفت‌وگو که در توافق برای پرداختن به پایبندی ایران از جمله از طریق کمیسیون اقدام مشترک برجام پیش‌بینی شده است، ادامه می‌دهیم. پس از بدعهدی اروپایی‌ها در اجرای تعهدات خود، ذخایر اروانیوم غنی‌شده ۳٫۶۷ درصدی ایران از ۳۰۰ کیلوگرم عبور کرد. رسانه‌های انگلیسی گزارش دادند «جرمی هانت» وزیر خارجه انگلیس امروز دوشنبه با سفر به بروکسل تلاش‌های دیپلماتیک تازه‌ای را برای جلوگیری از فروپاشی توافق هسته‌ای با ایران و کاهش تنش‌ها در خلیج فارس آغاز می‌کند.

آخرین گمانه‌زنی‌ها از وضعیت جسمانی آنگلا مرکل

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
این یک بیماری شایع در میان زنان است و به‌طور خاص هم در زنان هم‌سن و سال مرکل رخ می‌دهد. فقط فرد نباید راست بایستد و حرکتی نداشته باشد.» اما مساله دیگری که در اینجا مطرح می‌شود بحث حریم خصوصی است. در هر حال، به نوشته گزارشگر سی‌ان‌ان، در آلمان که قوانین حریم خصوصی بسیار سفت و سخت است، بسیاری مایلند توضیحات مرکل را بپذیرند. او می‌افزاید: «هرچند این یک مساله مربوط به حریم خصوصی باشد. در مورد مرکل، او ظاهرا در وضعیت خوبی است و هیچ چیز را (اعم از دیدارها و ملاقات‌ها) لغو نکرده است.

اخبار بیشتر