درگذشت عجیب محمد مرسی و دفن پیکرش پیش از صدور نتایج پزشکی قانونی
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. حوادث
پوشش خبری

درگذشت عجیب محمد مرسی و دفن پیکرش پیش از صدور نتایج پزشکی قانونی

پیکر محمد مرسی در شرق قاهره به خاک سپرده شد

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
پیکر محمد مرسی در شرق قاهره به خاک سپرده شد
پیکر رئیس‌جمهوری سابق مصر که دیروز در جلسه دادگاه درگذشت، صبح امروز در سایه تدابیر شدید امنیتی در شرق قاهره به خاک سپرده شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، پیکر محمد مرسی، رئیس جمهوری سابق مصر صبح امروز به خاک سپرده شد.

بر اساس این گزارش، پیکر مرسی در سایه تدابیر شدید امنیتی در شرق قاهره به خاک سپرده شده است.

مقامات امنیتی مصری اجازه برگزاری مراسم تشییع جنازه را ندادند.

منابع مصری اعلام کردند که خبرنگاران نیز از حضور در مراسم به خاک سپردن مرسی منع شدند.

خواندن خبر در سایت منبع

به بهانه درگذشت «محمد مرسی»؛ مصر و انقلابی نیمه‌تمام

تسنیمخبرگزاری تسنیم
به بهانه درگذشت «محمد مرسی»؛ مصر و انقلابی نیمه‌تمام
ارتش مصر از طریق محمد مرسی در سال ۲۰۱۳ رئیس دولت منتخب را با کودتای نرم از قدرت برکنار کرد و در نتیجه با شکست دولت مرسی یکی دیگر از فرصت‌های تاریخی که پس از چندین دهه نصیب جریان اسلام‌گرای مصر شده بود از دست رفت.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، تلویزیون مصر روز دوشنبه بیست و هفتم خرداد از مرگ محمد مرسی رئیس‌‎جمهور سابق مصر به‌هنگام جلسه محاکمه خبر داد. ‎تلویزیون رسمی مصر اعلام کرد که مرسی در جلسه دادگاه به حالت اغما رفته و درگذشته است. ‎

محمد مرسی عیسی العیاط زاده متولد هشتم آگوست ۱۹۵۱ میلادی و دارای مدرک دکترای محافظت از موتورهای فضاپیما از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی بود. وی پیش از پیروزی در اولین انتخابات ریاست‌جمهوری بعد از سرنگونی حسنی مبارک دیکتاتور مخلوع این کشور ریاست حزب آزادی و عدالت وابسته به اخوان المسلمین را به‌عهده داشت.

مرسی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۲ میلادی نامزد اخوان المسلمین در انتخابات ریاست‌جمهوری شد و با شکست احمد شفیق آخرین نخست‌وزیر حسنی مبارک در این انتخابات پیروز شد.

رئیس‌‎جمهور فقید مصر در تاریخ دوازدهم تیرماه ۱۳۹۲ پس از هفته‌ها ناآرامی با عنوان جنبش تمرد به‌نمایندگی محمد البرادعی رئیس اسبق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به‌دست ارتش برکنار شد.

مرسی از زمان برکناری تا زمان مرگ در زندان به‌سر می‌برد و در چندین پرونده به اعدام و یا حبس ابد محکوم شده بود. قتل معترضان در اطراف کاخ الاتحادیه، جاسوسی برای قطر و ایران، حمله به یک زندان در سال ۲۰۱۱ میلادی و فراری دادن هزاران زندانی از جمله اتهاماتی بود که دادستانی مصر به مرسی وارد کرده بود. ‎

بازخوانی یک پرونده|مصر و انقلابی نیمه‌تمام؛ نقش دولت عمیق در سرنگونی محمد مرسی

رئیس سابق دفتر نمایندگی ایران در قاهره، ابراز عقیده کرده بود که انقلاب ژانویه ۲۰۱۱ مصر، انقلابی نیمه‌تمام و در حقیقت یک تحول مقطعی و یک مسکن برای مردم مصر بود، زیرا ملت مصر می‌دانستند چه‌چیزی نمی‌خواهند اما نمی‌دانستند که چه‌چیزی می‌خواهند.

کشور مصر با پیشینه تاریخی و موقعیت استراتژیک خود یکی از کشور‌های مهم و تأثیرگذار خاورمیانه است که ارتش بعد از استقلال این کشور همواره به‌عنوان بازیگر اصلی صحنه سیاست بوده است، و پس از سقوط نظام سلطنتی تاکنون به‌جز دوران کوتاه حکومت محمد مرسی، ریاست دولت را رهبران نظامی در اختیار داشتند. تحولات این کشور به‌خصوص از سال ۲۰۱۱ به بعد گواه آن است که تلاش مصری‌ها برای استقرار حکومتی غیرنظامی و دموکراتیک ناکام مانده است و در نهایت ارتش در سال ۲۰۱۳ رئیس دولت منتخب را با کودتای نرم از قدرت برکنار کرد و در نتیجه با شکست دولت مرسی یکی دیگر از فرصتهای تاریخی که پس از چندین دهه نصیب جریان اسلام‌گرای مصر شده بود از دست رفت.

به بهانه درگذشت محمد مرسی، ‌به بازخوانی دلایل سرنگونی دولت اخوانی وی که بسیار کوتاه بود و تفاوت آن با انقلاب‌های رنگین می‌پردازیم که در گفت‌وگو با «مجتبی امانی» رئیس پیشین دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در قاهره صورت گرفته است و متن آن به‌شرح ذیل است؛

تسنیم: شما بسترهای انقلاب مصر را چه می‌دانید؟

امانی: انقلاب مردم مصر همانند دیگر کشورهای عربی دارای سه وجه مهم است؛ اول ضدیت با دیکتاتوری که سال‌ها بر آنجا حکمفرمایی می‌کرد. دوم ضدیت با فساد است که یک شبکه گسترده‌ای در این گونه کشورها ایجاد کرده بود و سوم هم، وابستگی کشورهای مزبور به بیگانگان است. این وابستگی به‌گونه‌ای بود که می‌توان از آن به‌عنوان «اجاره‌دادن کشور» یاد کرد. این ویژگی‌ها در تمام کشورهای عربی که انقلاب در آنها رخ داده است، مشترکند.

تسنیم: آیا عوامل دیگری در انقلاب مصر تأثیر داشت؟

امانی: بنده پس از سرنگونی رژیم حسنی مبارک با مرحوم «محمد حسنین هیکل» روزنامه‌نگار مشهور مصری ملاقات کردم. او تعبیری به‌کار برد که وجه تمایز مصر را با دیگر کشورهای عربی نشان می‌داد. هیکل گفت «تونس آزمایشگاه کوچکی برای انقلاب‌های عربی بود.»، این کشور از لحاظ وسعت، جمعیت و جایگاه در جهان و منطقه نسبت به مصر قابل مقایسه نیست. این‌که تونسی‌ها پیشگام در انقلاب‌های عربی بودند، خب، مصری‌ها به‌نوعی احساس می‌کنند که این حق آنان بود چرا که مصری‌ها دارای روحیه پرچمداری در این گونه تحولات بودند و این وجه برتری مصر را نشان می‌دهد. شما می‌بینید تأثیرات آن بعد از سقوط مبارک در خیلی کشورها بسیار گسترده بود، نسبت به سرنگونی دیکتاتور تونس.

تسنیم: این تأثیرات چه بودند و در کدام کشورها تأثیر گذاشتند؟

امانی: وجهه‌ای که مصر به انقلاب‌های عربی داد، یکی از باب اسلامگرایی بود زیرا ریشه‌های دینی و مذهبی در مصر بسیار قوی‌تر از تونس و سایر کشورهاست. در اینجا باید به این نکته اشاره کرد که با قدرت گرفتن اخوان المسلمین در مصر ابعاد دینی این حرکت تقویت شد. این موضوع می‌توانست علاوه بر پیوند عربی که بین کشورهای منطقه وجود داشت، پیوند اسلامگرایی را در منطقه تقویت کند لذا نقش پیشروی مصر در اینجا به اثبات می‌رسید.

تسنیم: شما به روحیه پرچمداری مصری‌ها در تحولات اشاره کردید اما این سؤال همچنان مطرح است چرا تونسی‌ها و حتی لیبیایی‌ها زودتر از مصریان علیه حاکمان خود قیام کردند؟ آیا این موضوع با پیشرو بودن ملت مصر در تحولات فاصله ندارد؟

امانی: انقلاب در هر یک از این کشورها به‌نوعی با دیگری متفاوت است. همان‌طوری که عرض کردم مصری‌ها خودشان را پیشرو در تحولات می‌دانستند. شما می‌دانید که ما بحثی تحت عنوان «دولت عمیق» داریم که در این کشورها عمیق‌ترین آن را در مصر شاهد بودیم، بنابراین، هرگونه تغییر و تحولی در مصر مورد مخالفت قدرت‌ها و افرادی قرار می‌گیرد که منافع‌شان به‌خاطر انقلاب به خطر می‌افتد. در اینجا باید گفت که دیکتاتور تونس در ۲۶ دی مصادف با فرار شاه از این کشور خارج شد و کمتر از یک ماه بعد یعنی در ۲۲ بهمن ۱۳۸۹ که مصادف با پیروزی انقلاب اسلامی ایران است، مردم مصر رژیم مبارک را سرنگون کردند. بعد، به‌خلاف انقلاب‌های تونس و مصر ما شاهد درگیری نظامی در لیبی هستیم. این موضوع نشان می‌دهد مردم هریک از این کشورها به‌گونه متفاوت عمل کردند لذا خشونتی که در انقلاب لیبی بود، هیچ‌گاه در انقلاب‌های تونس و مصر به‌چشم نخورد.

تسنیم: آیا انقلاب مصر به اهداف خود دست یافت؟

امانی: تمام انقلاب‌هایی که در کشورهای عربی رخ داد، به‌گونه‌ای به شکست کشانده شدند اما درمورد انقلاب مصر می‌توانیم بگوییم که یک انقلاب نیمه‌تمام بود، درحقیقت، یک تحول مقطعی و یک مسکن برای مردم مصر بود، زیرا ملت مصر می‌دانستند چه‌چیزی نمی‌خواهند اما نمی‌دانستند که چه‌چیزی می‌خواهند. مصری‌ها اصرار داشتند که رژیم مبارک باید سرنگون شود ولی درباره نظامی که باید جایگزین شود، به‌شدت اختلاف داشتند. وجود تفکرات مختلف در مصر …

تسنیم: ببخشید که سخن شما را قطع می‌کنم. این تفکرات مختلف مربوط به بخش حاکمیتی یا مردمی در مصر است؟

امانی: این تفکرات مختلف بین مردم مصر وجود دارد و دولت عمیق تلاش کرد تا از این اختلافات به‌سود خود بهره‌برداری کند، در این راستا مشاهده می‌کنیم که دولت عمیق توانست با کشاندن مخالفان اخوان المسلمین به خیابان‌ها، طرحی را اجرایی کند که در نهایت به سقوط دولت محمد مرسی از طریق اقدام خشونت‌آمیز ارتش منجر شد لذا این‌که ما برآوردی از این نیروها داشته باشیم، خیلی مشکل است، با وجود این، باید به این نکته توجه داشت که طرفداران مرسی برای دفاع از او در مقابل ارتش هزاران کشته دادند تا شاید بتوانند مانع از برکناری مرسی شوند، این نشان‌دهنده قدرت طرفداران جریان اسلامگرایی در مصر است. در اینجا خوب است به ملاقاتی که بعداز سقوط مرسی با حسنین هیکل داشتم، اشاره کنم. او خیلی تمایل داشت تا نظر مرا درباره تحولات منجر به سقوط مرسی بداند و بدیهی بود که از اقدام ارتش در قبال مرسی حمایت می‌کرد. بنده به حسنین هیکل گفتم جریانی که به سقوط مرسی منجر شد، یک آمیزه‌ای از کودتای نظامی، انقلاب مردمی و انقلاب رنگی بود. هیکل با این تعبیر بنده خیلی مخالف بود اما به او توضیح دادم کشاندن مردم به خیابان‌ها توسط دولت عمیق صورت گرفت، با وجود این، نمی‌توانیم حضور مردم را نادیده بگیریم اما در نهایت این مردم نبودند که موجب سقوط مرسی شدند بلکه فشار نظامی و دستگیری او توسط نیروهای ارتش بود که به دولت مرسی خاتمه داد.

تسنیم: شما به انقلاب رنگی در جریان سرنگونی دولت اخوانی محمد مرسی اشاره کردید لطفا بفرمایید تفاوت انقلاب مردم مصر با انقلاب رنگی چیست؟

امانی: انقلابی که مردم مصر برای ساقط کردن رژیم حسنی مبارک انجام دادند، برآمده از هیچ گونه فشار خارجی یا اقدام هدفمند یک گروه غالب نبود. در این انقلاب تمام جریان‌های سیاسی از جمله اخوان المسلمین کنار اقشار مختلف مردم شرکت داشتند البته طرفداران حسنی مبارک هم در گوشه و کنار تظاهراتی برپا می‌کردند که از لحاظ جمعیتی دارای هیچ گونه برتری نبود، روحیه چندانی برای آنان باقی نمانده بود اما در تظاهراتی که به سقوط دولت محمد مرسی منجر شد، شاهدیم یک جریان تبلیغاتی مورد حمایت ارتش وجود دارد که کاملا مصمم است مصریان را به خیابان‌ها بکشاند و از تظاهرات آنان حمایت کند، در مقابل، به طرفداران مرسی که درخواست برگزاری تظاهرات داده بودند، اجازه برگزاری آن را ندادند و ارتش با استقرار در میدان التحریر مانع از حضور طرفداران مرسی در این میدان شد. در اینجا روشن می‌شود سهمی از حضور مصریان در خیابان‌ها مربوط به حمایت هدفمند ارتش و دولت عمیق است.

تسنیم: پیش از انقلاب مصر، اخوان المسلمین در لایه‌های مختلف جامعه مصر نفوذ زیادی داشت. می‌خواستیم بدانیم چرا وقتی ارتش دولت اخوانی محمد مرسی را از قدرت برکنار کرد، مردم کنار اخوان المسلمین نایستاده و از دولت مرسی حمایت نکردند؟

امانی: دولت عمیق در بسیاری از کشورهای عربی وجود دارد که قدرتمندترین آنها در مصر است. این دولت مجموعه‌ای از نهادهای مؤثر در حاکمیت است که شامل ارتش، نیروهای امنیتی، پلیس، تبلیغات، اقتصاد و نهادهای دینی می‌شود، مثلا شیخ الازهر با وجود تغییر چند حکومت، هنوز همان کسی است که در زمان رژیم حسنی مبارک به این سمت منصوب شده بود. ارتش قدرت خودش را دارد. این نیروی نظامی نقش زیادی در اقتصاد مصر دارد. نیروهای امنیتی و پلیس شاکله تشکیلاتی خود را همچنان حفظ کرده‌اند. تمام سرمایه‌داران رژیم مبارک حفظ شده‌اند. رسانه‌های تبلیغاتی و عمومی مصر همچنان توسط همان سرمایه‌گذاران رژیم مبارک غالبا هدایت و برنامه‌ریزی می‌شوند. قوه قضائیه مصر هیچ گونه تغییری نکرده است. درمجموع، تمام این نهادها حتی در نامه مرسی به اخوانی‌ها نتوانست در آنها تغییری به‌وجود بیاورد، برای نمونه عبدالفتاح السیسی وزیر دفاع دولت محمد مرسی بود. در آن زمان، فقط رئیس سازمان اطلاعات و امنیت مصر تغییر کرد و معاونش جانشین او شد. این نکته قابل توجه است، در زمانی که مرسی رئیس جمهور مصر بود از وزیر کشور خود خواست تا از حمله به مقر اخوان المسلمین در قاهره جلوگیری کند اما او هیچ اقدامی در این زمینه انجام نداد ولی همین وزیر کشور در دولت پس از مرسی سرکوبی افرادی را به‌عهده گرفت که در حمایت از اخوانی‌ها به خیابان‌ها آمده بودند. در این‌جا باید گفت این‌که اخوانی‌ها در جامعه مصر نفوذ دارند از یک جنبه صحیح است، با وجود این، آنان به‌دلایل مختلفی نتوانستند در مقابل دولت عمیق از قدرت نفوذ خود هیچ‌گونه استفاده‌ای بکنند و شکست را پذیرا شدند.

تسنیم: دلایل اینکه اخوان المسلمین نتوانست یا نخواست از قدرت نفوذ خود در جامعه استفاده کند، چیست؟

امانی: محمد مرسی همانند مرحوم بازرگان در ایران معتقد بود که بعد از سقوط مبارک یا شاه هیچ گونه نیازی به حضور مردم نیست، درصورتی که در ایران امام خمینی (ره) این حضور را لازم می‌دانست. مرسی تصورش بر این بود که از طریق گفت‌وگو و تعامل با رهبران دولت عمیق، آمریکا و کشورهای غربی که در حاکمیت مصر تأثیرگذارند، می‌تواند حکومت را از آن خودش کند، یعنی اخوانی‌ها ترجیج دادند به‌جای اینکه مردم در صحنه میدانی انقلاب از آنان حمایت کنند، روش اعتماد به دولت عمیق و نیروهای خارجی را در پیش بگیرند، به همین دلیل، ملاحظه می‌شود که در زمان ریاست جمهوری مرسی حجم ملاقات مسئولان آمریکایی با او و اخوانی زیاد بود.

تسنیم: چرا دولت عمیق، آمریکا و سایر کشورهای تأثیرگذار بر مصر نتوانستند با دولت اخوانی محمد مرسی به توافق برسند؟

امانی: ‌ اخوانی‌ها و مرسی تصور می‌کردند که آمریکایی‌ها به یک اصولی پایبند هستند و آن اصل دموکراسی است. «هیلاری کلیتون» وزیر وقت امور خارجه آمریکا در نخستین واکنش به انقلاب مصر گفت: این جنبش یک روند دموکراسی‌خواهی است. لذا مرسی و اخوانی‌ها تصورشان بر این بود که محال است آمریکایی‌ها در برابر رأی مردم مصر بایستند و از مرسی حمایت نکنند. این اشتباه اصلی اخوانی‌ها بود زیرا مصادیق روشنی وجود دارد که برای آمریکایی‌ها دموکراسی، حقوق بشر و از این قبیل عناوین هیچ اهمیتی ندارد، آنان به‌دنبال منافع خودشان هستند. لازم بود مرسی در سیاست خود به‌گونه‌ای عمل می‌کرد که آمریکایی‌ها بفهمند اگر به او رضایت ندهند با شخصی طرف خواهند شد که منافع کاخ سفید را بیشتر به خطر می‌اندازد. این کاری بود که مرسی نتوانست انجام دهد. از سوی دیگر هیچ گونه تلاشی برای مقابله با دولت عمیق صورت نگرفت بلکه اخوانی‌ها با نوعی خوش‌بینی نسبت به آن سعی می‌کردند تا کشور را اداره کنند. این خوش‌بینی تا جایی پیش رفت که به مرسی فرصتی برای استعفا داده شد، در این هنگام نیمی از وزیران کابینه او استعفا کردند، درحقیقت، استعفای وزراء دولت مرسی در پاسخ به درخواست ارتش صورت گرفت. این موضوع نشان می‌دهد که مرسی حتی نتوانسته بود وزیرانی انتخاب کند که پای او تا آخرین لحظه مقاومت کنند.

تسنیم: علت به توافق نرسیدن دولت مرسی با آمریکایی‌ها را بیان فرمودید. حالا چرا مرسی نتوانست با دولت عمیق به توافق برسد؟

امانی: دولت عمیق کاملا به‌صورت عمل‌گرایانه به موضوع نگاه می‌کرد، چرا باید قدرتی را که از سال ۱۹۵۲ در مصر به دست آورده بود، با کسی دیگری تقسیم کند؟ دولت مزبور در این زمینه هیچ اجبار یا اصراری نداشت، بنابراین، به‌راحتی توانست دولت مرسی را ساقط کند البته بنده بر این باورم که طرفداران مرسی دارای درجه زیادی از قدرت بودند، به‌گونه‌ای که در میدان «الرابعه» و «النهضه» هزاران کشته دادند اما این تعداد کشته و این حجم از ایثارگری برای بقای دولت مرسی در وقت غیرلازمی صورت گرفت.

تسنیم: وقتی که نظام کنونی مصر را با رژیم حسنی مبارک مقایسه می‌کنیم، تفاوت چندانی مشاهده نمی‌کنیم حتی وضعیت بدتر از قبل شده است. اخوانی‌ها و اسلامگراها در رژیم مبارک آزادی عمل بیشتری داشتند و تظاهرات زیادی در حمایت از ملت فلسطین به‌راه می‌انداختند. الآن اصلا از این خبرها نیست و حتی اخوانی‌ها به‌عنوان یک گروه تروریستی معرفی می‌شوند. فضای سیاسی در این کشور بسته و انتقادهای زیادی درخصوص نقض حقوق بشر از دولت قاهره شده است، تحلیل شما در این زمینه چیست؟

امانی: اکنون مصر در شرایط ضعف به‌سر می‌برد. این روند از قبل سرنگونی رژیم مبارک شروع شده است. در آن زمان نخبگان مصری نسبت به این وضعیت هشدار داده بودند و از آن به‌عنوان «تقزیم» یعنی «کوتوله» و «کوتاه‌کردن» مصر یاد می‌کردند. تقزیم به‌شدت مورد اعتراض نخبگان مصری قرار گرفته بود، در حقیقت، از زمان به قدرت رسیدن حسنی مبارک در قاهره این تصور در مصر به‌وجود آمد که ارتباط راهبردی با آمریکا می‌تواند به تقویت جایگاه قاهره در منطقه منجر شود لذا یک روندی در این خصوص شروع شد که با گذشت زمان مصر تمام عناصر قدرت خود را از دست داد. دولت عبدالفتاح السیسی به‌نوعی بازگشت به قبل از سقوط رژیم حسنی مبارک تلقی می‌شود، دارای ضعف‌های بسیار شدیدی نسبت به مبارک است، بنابراین، مجبور است در برابر کشورهای بیگانه امتیازات بیشتری بدهد. متأسفانه به این کشورها عربستان سعودی نیز اضافه شده است. هنگامی که السیسی دو جزیره «تیران» و «صنافیر» واقع در دریای سرخ را به عربستان سعودی داد، ما شاهد مخالفت شدید نخبگان مصری بودیم، بنابراین، آنچه باعث شد که مصر و رئیس جمهور آن نتوانند هیچ‌گونه اقدامی در خور جایگاه این کشور در جهان عرب و اسلام انجام دهد، این است که مصر آن‌قدر ضعیف شده که مجبور است در صحنه داخلی با مخالفان برخورد شدید کند و در عرصه خارجی برخورد مداراگونه و به‌نوعی تسلیم در برابر کشورهای قدرتمند داشته باشد.

تسنیم: در مجموع تحلیل شما درباره سرنوشت انقلاب مصر و سایر کشورهای عربی چیست؟

امانی: وقتی جریان انقلاب‌های عربی شکل گرفت که در نهان خودش بیداری اسلامی را داشت. شما نگاه کنید به تمام حکومت‌هایی که در کشورهای مزبور مورد توجه قرار گرفتند، اسلامگرایان بودند. با وجود این، انقلاب‌ها در هرکدام از این کشورها به سرنوشتی دچار شد که نشان از آن داشت تمام قدرت اطلاعاتی و تبلیغاتی دشمنان منسجم شده بود تا این انقلاب‌ها را ناکارآمد سازد. اگر انقلاب تونس یا مصر توانسته بودند یک دولت باثبات تشکیل دهند که الگوی دیگران قرار بگیرند، ما شاهد انقلاب در تمام کشورهای عربی بودیم. اما آنها از جمله سعودی‌ها نسبت به این موضوع به‌خوبی آگاه بودند لذا پول فراوانی خرج کردند تا انقلاب در کشورهای متحد آمریکا در منطقه شکست بخورد. در اینجا باید گفت به‌دلیل اشتباهات و عملکردی که رهبران این انقلاب‌ها انجام دادند، سرنوشت انقلاب در هر کشوری متفاوت از دیگری شد، مثلا در مصر اسلامگرایان توسط دولت عمیق سرکوب شدند. در تونس اسلامگرایان با دولت عمیق به تفاهم رسیدند. انقلاب لیبی هم با مداخله خارجی و اروپاییان به جنگ داخلی منجر شد. در بحرین و یمن هم مشخص است که نمی‌خواهند الگوی خوبی از این انقلاب‌ها ایجاد شود تا تأثیراتش دامنگیر دیگر کشورها نشود.

خواندن خبر در سایت منبع

کودک فقیری که به ریاست جمهوری رسید؛ را بیشتر بشناسید

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
کودک فقیری که به ریاست جمهوری رسید؛ را بیشتر بشناسید
برخی تاکید دارند که مرسی در دادگاه قبل به قاضی اعلام کرده است که جانش توسط برخی در خطر است. پس از اعلام خبر فوت، اخوان المسلمین اعلام کرد که رئیس جمهور سابق مصر بدون شک کشته شده است.

به گزارش خبر فوری، شب قبل رسانه‌های جهان و مصر خبر از مرگ محمد مرسی رئیس‌جمهور سابق این کشور دادند. تلویزیون رسمی مصر اعلام کرد که مرسی در جلسه دادگاه بیهوش شده و درگذشته است. ‎طبق شنیده‌ها، محمد مرسی بعد از حاضر شدن در دادگاه حدود ۲۰ دقیقه در مقابل قاضی صحبت کرده و بعد از آن از حال رفته است. او بعد ازانتقال به بیمارستان جان خود را از دست داده است.

مرگ مرسی فضای مصر را دچار التهاب بی‌سابقه‌ای کرده است تا آنجا که در پی درگذشت رئیس جمهور سابق، وزارت کشور مصر حالت آماده باش فوق‌العاده در این کشور اعلام کرده است.

در مورد مرگ او شایعات بسیاری ایجاد شد، همانطور که داستانهای زیادی در مورد زندگیش نقل شده است. در این گزارش مروری به زندگی و مرگ محمد مرسی داریم.

از روستا تا فرنگ؛ چگونه کودکی فقیر راهی آمریکا شد؟

محمد مرسی عیسی العیاط در تاریخ هشتم آگوست ۱۹۵۱ میلادی و در روستای کوچک العدوة‎ در منطقه شرقی مصر به دنیا آمد. پدرش یک کشاورز نسبتا فقیر بود. او بزرگترین پسر خانواده پرجمعیت خود بود. وضعیت مالی و شرایط روستا باعث شد که محمد به سختی به تحصیل بپردازد تا بدانجا که مجبور بود هر روز سوار بر خر همسایه شده و مسافتی طولانی را تا مدرسه بپیماید.

مرسی در ۱۹۶۰ به قاهره رفت و در انتهای این دهه توانست وارد دانشگاه قاهره شده و لیسانس خود را بگیرد. او چند سال بعد بورسیه شد و سرانجام توانست مدرک دکترای محافظت از موتور‌های فضاپیما را از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی بگیرد. او از ۱۹۸۲ تا ۱۹۸۵ استادیار دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در نورتریج بود. در این سال استاد دانشگاه زقازیق مصر شد. ۲ تن از ۵ فرزند او متولد کالیفرنیا و شهروند آمریکا هستند.

ورود به سیاست؛ از نمایندگی در مجلس تا ریاست جمهوری

مرسی در سال ۲۰۰۰ رسما وارد سیاست شد. در آن سال او در انتخابات مجلس شرکت کرد و توانست به عنوان نماینده مجلس انتخاب شود. هر چند در آن زمان هم گرایش شدیدی به گروه اسلام گرای اخوان المسلمین داشت اما به علت تحریم این گروه توسط رژیم حسنی مبارک، به عنوان کاندیدای مستقل وارد پارلمان مصر شد.

با شعله ور شدن انقلاب مصر، گروه اخوان المسلمین نیز فعال‌تر از همیشه شد و محمد مرسی فعالیت شدیدی علیه مبارک کرد. پس از سقوط دیکتاتور مصر، محمد مرسی با حمایت اخوان المسلمین وارد کارزار انتخابات ریاست جمهوری گردید.

در دورهٔ دوم انتخابات ریاست جمهوری مصر که در تاریخ ۱۷ ژوئن ۲۰۱۲ برگزار شد، محمد مرسی بر اساس آمار رسمی در رقابت با ژنرال احمد شفیق پیروز انتخابات گردید. وی اولین رئیس‌جمهور پس از انقلاب ۲۰۱۱ مصر و پنجمین رئیس‌جمهور تاریخ این کشور بود.

اشتباهات رئیس جمهور مردمی آغاز شد

مرسی پس از کسب قدرت تصمیماتی را اتخاذ کرد که از لحاظ حقوقی و سیاسی بحث و جدل‌های بسیاری را در مصر به دنبال داشت. اولین آنها در لغو حکم دادگاه قانون اساسی مصر در انحلال پارلمان و فراخواندن نمایندگان به حضور در پارلمان جهت ادامه فعالیت خود بود که با مخالفت‌های شدید و سخت دادگاه قانون اساسی مصر مواجه شد تا پس از تنش‌های بسیار مرسی در برابر تصمیم دادگاه قانون اساسی مصر مبنی بر منحل بودن پارلمان و لزوم برگزاری انتخابات جدید پارلمانی سر فرود آورد، تصمیمی که به جایگاه ریاست جمهوری ضربه زد.

اما این آخرین تصمیم اشتباه مرسی نبود. او دستور به برکناری «عبد المجید محمود»، دادستان کل مصر و انتصاب «طلعت عبدالله» داد که این اقدام محمد مرسی نیز با جنجال‌های بسیار رسانه‌ای و تبلیغاتی و در عین حال بحث و جدل‌های بسیار حقوقی و قانونی همراه شد و شاید بتوان گفت جرقه اعتراض هایی که جامعه مصر را به آشوب و تنش و هرج و مرج کشانده در این تصمیم مرسی خلاصه می‌شود.

این درحالی است که در کنار این تصمیمات حقوقی و قضایی، فرمان‌های دیگری از محمد مرسی نیز صادر شد. من جمله صدور فرمان عفو زندانیان امنیتی و آزادی آنها که برخی از کارشنارسان و صاحب نظران بر این باور هستند، موجب بازگشت ناامنی و تشدید هرج و مرج در مصر و به ویژه صحرای سینا شد و برخی از مصری‌ها مسئولیت این را به صورت مستقیم متوجه مرسی می‌دانند.

صرف نظر از اقدامات درست یا نادرست فوق الذکر، محمد مرسی طی تبلیغات انتخاباتی خود از برنامه ۱۰۰روزه‌ای سخن گفت که در آن متعهد شده بود، مشکلات حمل و نقل و نظافت و پاکیزگی و سوخت و نان و امنیت مردم مصر را حل کند، در حالی که مرسی در آنها چندان موفق نشان نداد، به ویژه بحران سوخت که بازتاب‌های آن چندین حوزه از جمله نانوایی‌ها و برق و رفت و آمد و تردد را در برمی گرفت.

همچنین اوضاع جامعه مصر طی یک سال حاکمیت مرسی به ویژه در حوزه امنیت بهبود نیافت و دلیل این امر کشته شدن حدود یک صد شهروند مصری و بازداشت ۳ هزار نفر دیگر است.

رئیس جمهور مصر سقوط می‌کند

چند روز پیش از اولین سالگرد تحلیف محمد مرسی، موج جدیدی از اعتراضات علیه او به نام جنبش تمرد به نمایندگی محمد البرادعی شکل گرفت. معترضان محمد مرسی را به تلاش برای گسترش اختیارات خود و اخوان‌المسلمین متهم وخواهان کناره‌گیری او از قدرت و برگزاری انتخابات زودهنگام بودند. مرسی نیز گفته بود که منتخب مردم است وکنار نمی‌رود. چند روز پس از اوج‌گیری اعتراضات، هفت تن از وزرای مرسی و نخست‌وزیر مصر، هشام قندیل، استعفاء کردند. در چنین شرایطی ارتش مصر در ۱ ژوئیهٔ ۲۰۱۳ میلادی مهلت ۴۸ ساعته داده بود تا اختلافات حل شوند در غیر این صورت مداخله خواهد کرد. مرسی و اعضای بلندپایهٔ اخوان المسلمین مصر در پاسخ، این کار ارتش را دخالت در سیاست خوانده بود. ارتش مصر نیز در شامگاه ۱۲ تیر ۱۳۹۲ (به وقت ایران) پس از اتمام ضرب‌الاجل دو روزه اعلام کرده بود که بیانیه‌ای صادر خواهد.

محمد مرسی در ۱۲ تیر ماه ۱۳۹۲ (سوم ژوئیه ۲۰۱۳) طی کودتایی و با بیانیهٔ فرماندهٔ ارتش مصر عبدالفتاح السیسی و حمایت نماینده مخالفان دولت محمد البرادعی، شیخ الازهر شیخ احمد الطبیب و پاپ مسیحیان قبطی مصر پاپ تواضروس دوم از قدرت برکنار شد. طی همان بیانیه عدلی منصور، رئیس دادگاه قانون اساسی مصر به عنوان رئیس‌جمهور موقت دولت انتقالی تعیین شد.

همچنین ۳۰۰ نفر از سران اخوان تحت تعقیب قرار گرفته و شخص محمد مرسی در گارد ریاست جمهوری بازداشت گردید.

محاکمه و زندان

مرسی از زمان برکناری تا زمان فوت، در زندان به سر می‌برده است. او در چندین پرونده به اعدام و یا حبس ابد محکوم شده بود. قتل معترضان در اطراف کاخ الاتحادیه، جاسوسی برای قطر و ایران، حمله به یک زندان در سال ۲۰۱۱ میلادی و فراری دادن هزاران زندانی از جمله اتهاماتی بود که دادستانی مصر به مرسی وارد کرده بود. ‎

مرگ و شایعات؛ آیا مرسی را کشته‌اند؟

پس از فوت محمد مرسی شایعات بسیاری پیرامون او شکل گرفت. برخی تاکید دارند که مرسی در دادگاه قبل به قاضی اعلام کرده است که جانش توسط برخی در خطر است. همچنین بلافاصله پس از اعلام خبر فوت مرسی، اخوان المسلمین اعلام کرد که رئیس جمهور سابق مصر بدون شک کشته شده است.

با این حال، برخی تاکید دارند که تئوری قتل مرسی، وسیله‌ای است که توسط اخوان المسلیمن ساخته شده تا اوضاع مصر را به نفع خود تغییر داده و مجددا وارد عرصه سیاسی شوند.

با وجود این، نباید فراموش کرد که حتی اگر مرسی به قتل نرسیده باشد، فوت او بدون شک به شرایط بد حبس او مربوط بوده است. طبق گزارش نیویورک تایمز، مرسی شش سال در بدترین شرایط بهداشتی زندانی بوده است. او هیچ گونه آزمایش خون، دیابت، فشار و سایر چکاپهای پزشکی را انجام نمی‌داده و به همین علت در شرایط بسیار سختی به سر می‌برده است.

خواندن خبر در سایت منبع

ایران درگذشت «محمد مرسی» را تسلیت گفت

ایلناخبرگزاری ایلنا
ایران درگذشت «محمد مرسی» را تسلیت گفت
سخنگوی وزارت امور خارجه با صدور پیامی درگذشت «محمد مرسی» رئیس‌جمهور سابق مصر را تسلیت گفت.

ایران درگذشت «محمد مرسی» را تسلیت گفت - 1

به گزارشایلنا، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران خبر درگذشت محمد مرسی رئیس جمهور سابق و برآمده از نخستین انتخابات بزرگ مردمی بعد از پیروزی نهضت مردمی مصر را موجب تاثر و تاسف خواند و اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران ضمن احترام به دیدگاه‌های ملت بزرگ و رشید مصر، درگذشت مرحوم محمد مرسی را به مردم، خانواده و بازماندگان و دوستداران وی تسلیت می‌گوید و برای آن مرحوم، غفران و رحمت واسعه الهی و برای بازماندگان ایشان صبر و اجر و برای ملت بزرگ مصر موفقیت روز افزون آرزومند است.

خواندن خبر در سایت منبع

جنبش جهاد اسلامی درگذشت «محمد مرسی» را تسلیت گفت

مهرخبرگزاری مهر
جنبش جهاد اسلامی درگذشت «محمد مرسی» را تسلیت گفت
جنبش جهاد اسلامی فلسطین با صدور بیانیه ای درگذشت «محمد مرسی» رئیس جمهوری سابق مصر را تسلیت گفت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از العهد، جنبش جهاد اسلامی فلسطین با صدور بیانیه‌ای درگذشت «محمد مرسی» رئیس جمهوری سابق مصر را تسلیت گفت.

این در حالی است که پیشتر جنبش حماس نیز درگذشت مرسی را تسلیت گفته بود.

حماس اعلام کرده بود: غزه هرگز تلاش‌های مرسی در راستای پایان دادن به محاصره این منطقه و ایستادگی در برابر تجاوزات دشمن صهیونیستی علیه آن به ویژه جنگ سال ۲۰۱۲ را از یاد نخواهد برد.

لازم به ذکر است که مرسی روز دوشنبه هنگام جلسه محاکمه‌اش در خصوص پرونده جاسوسی، بیهوش شد و پس از آن فوت کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش‌ گسترده مقامات ترکیه به مرگ مرسی و تداوم اختلاف با مصر

تسنیمخبرگزاری تسنیم
واکنش‌ گسترده مقامات ترکیه به مرگ مرسی و تداوم اختلاف با مصر
حزب عدالت و توسعه در سالیان اخیر٬ مساله محمد مرسی را از چارچوب مسائل سیاسی فراتر برده و آن را به یک موضوع اعتقادی تبدیل کرد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم٬ همچنان که انتظار می‌رفت٬ رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و رهبر حزب عدالت و توسعه٬ نخستین سیاست‌مداری بود که به مرگ محمد مرسی واکنش نشان داده و او را به عنوان «شهید» معرفی کرد. چرا که حزب عدالت و توسعه در سالیان اخیر٬ مساله محمد مرسی را از چارچوب مسائل سیاسی فراتر برده و آن را به یک موضوع اعتقادی تبدیل کرده بود.

اردوغان نوشت: «برادر شهیدم محمد مرسی٬ یکی از بزرگ‌ترین مبارزات راه دموکراسی را رهبری کرد و نخستین رئیس جمهور برگزیده ملت مصر بود.» اما رئیس جمهور ترکیه٬ صرفا به ارسال دو پیام توییتری به زبان‌های ترکی و عربی اکتفا نکرد. او خیلی سریع در برابر دوربین شبکه‌های تلویزیونی ترکیه حضور پیدا کرد و با به کاربردن عبارت «سیسی ظالم» ٬ یک بار دیگر خشم خود را نسبت به تحولات چند سال اخیر مصر نشان داد.

واکنش سریع مقامات ترکیه به مرگ مرسی

علاوه بر اردوغان٬ بسیاری از مقامات سیاسی حزب حاکم و همچنین احزاب و سیاست‌مداران دیگر ترکیه نیز به مرگ محمد مرسی واکنش نشان دادند. ابتدا نگاهی بیاندازیم به لیست افرادی که با انتشار توییتر به این واقعه واکنش نشان دادند. در ادامه تاثیر این موضوع بر نگرش ترکیه به موضوع اخوان‌المسلمین و تحولات آتی مصر٬ مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت:

ماهر اونال مسئول بخش رسانه‌ای و اطلاع‌رسانی حزب عدالت و توسعه از نخستین مقامات ترکیه بود که حتی پیش از اردوغان٬ در گفت‌وگو با شبکه‌های تلویزیونی ترکیه٬ عبارت «تسلیت به امت» را به کار برد تا نشان دهد که نگرش فکری و سیاسی حزب عدالت و توسعه به مفهوم امت٬ فاصله چندانی با اندیشه‌های امت‌گرایانه مرحوم نجم الدین اربکان و دیگر رهبران اسلامگرای ترکیه ندارد.

مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه نیز از معدود افرادی بود که در وصف این رویداد٬ از واژه امت استفاده کرد و نوشت: کودتا٬ مرسی را از اقتدار دور کرد، اما خاطره او از قلب‌ها محو نخواهد شد و امت٬ او را از یاد نخواهد برد.

علاوه بر وزیر٬ خود وزارت امور خارجه ترکیه نیز بیانیه‌ای صادر کرده و در این بیانیه٬ محمد مرسی به عنوان شهید راه دموکراسی توصیف شده و وزارت امور خارجه ترکیه بر این موضوع تاکید کرد که نام محمد مرسی به عنوان یک شخصیت استثنایی و بی‌نظیر در مصر٬ در یادها خواهد ماند.

فواد اوکتای معاون رئیس جمهور نوشت: تاریخ نه مبارزه مرسی و تلاش‌های او برای کشورش را از یاد خواهد برد و نه رفتار ظالمانه‌ای که در قبال مرسی صورت گرفت.

مصطفی شن توپ رئیس مجلس ملی ترکیه نوشت: مرسی زندانی بود اما حرتر و آزادتر از کسانی بود که او را زندانی کردند.

ابراهیم کالین سخنگو و مشاور رئیس جمهور نوشت: ظالمین و قاتلین٬ دیر یا زود٬ حساب قتل‌عام‌ها و ظلم‌هایشان را پس خواهند داد.

فخرالدین آلتون مدیر اطلاع رسانی ریاست جمهوری نوشت: در برابر چشمان تمام جهانیان٬ محمد مرسی رئیس جمهور منتخب مبارزه دموکراتیک مردم مصر در سالن دادگاه به سوی حق شتافت. خداوند٬ بهشت برین را نصیب او کند.

علی ارباش٬ رئیس تشکیلات دینی و بالاترین مقام دولتی ترکیه در حوزه مسائل دینی و فقهی٬ ضمن اعلام تسلیت درگذشت محمد مرسی و استفاده از واژگان شهادت و امت٬ از مردم ترکیه خواست در کلیه مساجد ۸۱ استان این کشور پس از اقامه نماز ظهر٬ در نماز میت غیابی مرسی حضور پیدا کنند.

حیاتی یازیجی و نوعمان کورتولموش معاونین اردوغان و مردان شماره ۲ و شماره ۳ حزب٬ سلیمان سویلو وزیر کشور٬ برات آلبایراک داماد ارشد اردوغان و وزیر امور مالی و دارایی٬ سلجوق بیرقدار داماد کوچک اردوغان و مغز متفکر هواپیماهای بدون سرنشین ترکیه٬ عبدالحمید گل وزیر دادگستری٬ ضیا سلجوق وزیر آموزش ملی٬ هاکان فیدان رئیس سرویس اطلاعاتی میت٬ فخرالدین کوجا وزیر بهداشت٬ وزیر کشاورزی و جنگلداری و عمر چلیک سخنگوی حزب عدالت و توسعه٬ از دیگر افراد برجسته دولت و حزب عدالت و توسعه بودند که خیلی سریع در مورد مرگ مرسی واکنش نشان دادند.

همچنین یاسین آکتای از مشاورین عرب‌زبان اردوغان و از بستگان فامیلی همسر اردوغان که با محمد مرسی٬ جمال خاشقجی و دیگر چهره‌های عضو اخوان المسلمین یا نزدیک به اخوان٬ ارتباط نزدیکی داشته و دارد٬ عکسی دونفره از خودش و مرسی را منتشر کرد.

در جبهه خارج از دولت و آکپارتی نیز افراد مهمی در مورد درگذشت محمد مرسی در ترکیه٬ پیام منتشر کردند که برخی از مهمترین آنها عبارتند از عبدالله گل رئیس جمهور سابق ترکیه٬ احمد داوود اوغلو نخست وزیر سابق ترکیه و رهبر سابق آکپارتی٬ تمل کارا ملا اوغلو رهبر حزب اسلامگرای سعادت و از شاگردان سابق اربکان٬ مصطفی دستیجی رهبر حزب ملی - اسلامی وحدت بزرگ.

اما افرادی همچون کمال کلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوری خلق٬ سزایی تمللی رهبر حزب دموکراتیک خلق‌ها و دوغو پرینچک به عنوان رهبران سیاسی دارای اندیشه چپ به این موضوع واکنش نشان ندادند و دو چهره مهم دیگر یعنی دولت باغچلی رهبر حزب حرکت ملی و خانم مرال آکشنر رهبر حزب خوب نیز در این مورد سکوت کردند و این اقدام باغچلی نشان داد که اگر چه با اردوغان ائتلاف کرده و شخصا هم کاملا به عقاید اسلامی پایبند است، اما علاقه‌ای به مسائل مرتبط با اخوان‌المسلمین ندارد.

همچنین در جبهه دوستان حزب عدالت و توسعه در خارج از ترکیه٬ باید به اسامی مهمی همچون قره‌داغی و غنوشی اشاره کرد.

علی قره‌داغی اعلام کرد: محمد مرسی با مرگ طبیعی از این دنیا نرفت بلکه از سوی یک گروه حریص قدرت٬ به شکل تدریجی کشته شد. این عالم کرد عراقی اهل سنت که ارتباط نزدیکی با حزب عدالت و توسعه و رجب طیب اردوغان دارد در ادامه پیام خود٬ حکومت مصر را حکومت ظلم دانست.

همچنین راشد الغنوشی رهبر النهضه تونس٬ که او نیز همچون قره‌داغی ارتباط نزدیکی با اردوغان و آکپارتی دارد٬ خواهان آن شد که مرگ مرسی به نقطه عطفی برای دیالوگ با حکومت و آزادی صدها زندانی اخوان المسلمین در مصر تبدیل شود.

از مرسی و سیسی تا ضیافت کاخ یمامه

ترکیه و حزب حاکم این کشور یعنی حزب عدالت و توسعه٬ به طور رسمی و در ادبیات حزبی و آشکار خود٬ نامی از اخوان المسلمین نمی‌برد و با دیدگاه‌های سیاسی٬ اقتصادی و اجتماعی لیبرال خود٬ همواره نشان داده که با قرائت دینی و سیاسی اخوان السملمین٬ فاصله و تفاوت‌های تعریف‌شده‌ای دارد.

اما کیست که نداند در دو دهه اخیر٬ ترکیه و قطر٬ دو پایگاه و کانون مهم برای اجتماع٬ روابط و تصمیم‌گیری‌های اخوان السملمین در منطقه و جهان بوده است؟ خالد مشعل از رهبران حماس بارها نه تنها به آنکارا و استانبول سفر کرد بلکه در دوران داوود اوغلو حاضر شد در کنگره حزب عدالت و توسعه در زادگاه داوود اوغلو یعنی در شهر قونیه حضور پیدا کند.

خود مرسی نیز در دوران اقتدار٬ روابط نزدیکی با اردوغان داشت. راشد الغنوشی و دیگر سران تونسی٬ سودانی و فلسطینی متمایل به اخوان٬ همواره در ترکیه در حال رفت و آمد بوده‌اند و در ماجرای سوریه نیز٬ ترکیه به دنبال آن بود تا به موازات حمایت از اعراب لیبرال و کردهای نزدیک به بارزانی٬ از اعراب اخوانی هم به شکل جدی حمایت کرده و آنها را به قدرت برساند.

اما کودتای مصر و زندانی شدن محمد مرسی به رویاهای ترکیه ضربه‌ا‌ی کاری وارد کرد و در حال حاضر در سودان و لیبی نیز تحولات به نفع اخوانی‌های نزدیک به ترکیه پیش نمی‌رود.

پس از زندانی شدن مرسی در مصر٬ اردوغان بارها در سخنرانی‌های خود به شکل تند و بی محابا٬ از ژنرال سیسی به عنوان کودتاگر٬ قاتل و دیکتاتور یاد کرد.

واکنش‌ گسترده مقامات ترکیه به مرگ مرسی و تداوم اختلاف با مصر - 28

در جریان سفر دونالد ترامپ به عربستن سعودی و گرفتن عکس کذایی در مرکز مطالعات سیاسی و امنیتی مبارزه با ترور٬ ترامپ٬ ملک سلمان و سیسی٬ بر یک کره‌ جغرافیایی دست گذاشتند که حالتی از همراهی بین‌المللی و منطقه‌ای آنها را القا می‌کرد و اردوغان به عنوان غایب بزرگ آن ضیافت٬ با درک پیام آن عکس از آن روزگار تا دوران قتل خاشقجی و تحولات جدید منطقه و آفریقا٬ همواره این واقعیت را به خوبی درک کرده است که سیسی در کنار آل سعود و خاندان حاکم امارات٬ تضاد منافع قالب توجهی با ترکیه دارند. بنابراین بخشی از واکنش‌های ترکیه و آکپارتی به رویداد درگذشت مرسی٬ ریشه در این مسائل دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فرار میلیمتری از تصادف با کامیون + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، زن جوانی که برای عبور از عرض خیابان عجله کرده بود، با فاصله بسیار کمی از کامیون، جان سالم به در برد. لحظه وقوع این اتفاق را که در هنگ کنگ رخ داده است، در فیلم زیر مشاهده می‌کنید. بیشتر بخوانید: راننده کامیون خودروی سواری را زیر گرفت + فیلمانتهای پیام/

حادثه مرگبار در شهربازی احمدآباد + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، عصر یکشنبه ۳۱ نفر سوار بر یکی از وسایل شهربازی احمدآباد هند شده بودند که ناگهان، این وسیله بر اثر فشار وارده به دو نیم تقسیم شد و سقوط کرد. بر اثر این حادثه سه نفر جان خود را از دست دادند و ۲۶ نفر دیگر نیز مجروح شدند. بیشتر بخوانید: برخورد وحشتناک خودروی BMW به عوارضی بزرگراه با حداکثر سرعت! + فیلمانتهای پیام/

له شدن خودروی تاکسی زیر چرخ‌های قطار با ۵ کشته + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، یک راننده جوان خودروی تاکسی، در خیابانی در یکی از شهرهای ویتنام، مشغول رانندگی بود که به دلیل بی‌توجهی به عبور قطار از عرض خیابان، حادثه تلخی را رقم زد. باوجود بوق زدن‌های مکرر قطار و اعلام هشدار، راننده با بی‌توجهی، به حرکت خود ادامه داد و تصادفی شدید بین دو دستگاه شکل گرفت. این حادثه به مرگ یک زن ۶۵ ساله و نوزادش، راننده ۲۳ ساله، یک زن ۲۲ ساله و پسر ۲ ساله‌اش منجر شد. انتهای پیام/

فیلم/ تصادف مرگبار تاکسی با قطار!

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
یک راننده جوان خودروی تاکسی، در ویتنام، با بی‌توجهی به عبور قطار از عرض خیابان، حادثه مرگباری را رقم زد. این حادثه به مرگ یک زن ۶۵ ساله و نوزادش، راننده ۲۳ ساله، یک زن ۲۲ ساله و پسر ۲ ساله‌اش منجر شد.
انتخابانتخاب20 ساعت قبل
مهندس رسمی وزارت نفت که نخبه هم هست دختر ۷ساله خودش را در آغوشش خفه کرد! وقتی از او پرسیدند چرا اینکار را کردی، گفته رفتین بیرون و براش مرغ مینا خریدم، در بغلم خفه‌ا‌ش کردم، میخواستم دخترم گناه نکند و آزاد و معصوم به بهشت برود! دادستان شهرستان جم در مورد پرونده قتل هولناک دختری هفت ساله توسط پدرش در این شهرستان گفت: قاتل فردی سالم، تحصیل کرده از خانواده‌ای معروف و مشهور در گچساران است که اکثر اعضای خانواده وی تحصیلکرده‌اند. این قاتل فارغ التحصیل رشته مهندسی است که با ۱۵ سال سابقه کار، رسمی یکی از پتروشیمی‌های عسلویه است و برخلاف برخی شایعات اولیه مبنی بر معتاد بودن وی به شیشه، نه معتاد به مواد مخدربوده و نه مشروبات الکلی مصرف کرده است. به گفته این پدر، وی با هدف اعزام دخترش به بهشت اقدام به چنین کاری کرده است.
همشهریهمشهری12 ساعت قبل
محسن نیک ورز به سیرجان خبر گفت: مرد قاتلی که رضایت اولیا دم را گرفته و پرونده او درحال طی کردن مراحل پایانی بود جمعه شب به‌دلیل نامعلومی دچار مشکل و از زندان سیرجان به بیمارستان منتقل شد اما جان خود را از دست داد. براساس این گزارش آبان‌ماه سال ۹۴به‌دنبال قتل یک راننده تریلی با شلیک گلوله در بلوار ولایت سیرجان تحقیقات برای شناسایی عاملان جنایت آغاز شد. مدتی بعد معلوم شد این زندانی دستگیر شد و اعتراف کرد که با همدستی همسر مقتول مرتکب این جنایت شده است. به این ترتیب او به قصاص و همسر مقتول به تحمل ۲۵سال حبس محکوم و این احکام نیز تأیید شد. با وجود این عامل اصلی قتل مدتی قبل توانست رضایت اولیای دم را جلب کند اما سرانجام به طرز مشکوکی در زندان جان خود را از دست داد.

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

حضور روسیه و چین می‌تواند به کارایی اینستکس کمک کند/ نشست حکام تلاش اروپا برای نجات برجام را نشان داد/ سیاست ترامپ برمبنای نفرت از اوباما طراحی شده است

ایلنا1 روز قبل

بازدید معاون وزیر راه از خبرگزاری تسنیم/ «تسنیم نبود، مسکن مهر متوقف می‌شد»

تسنیم19 ساعت قبل

اکثر جوانان استرالیایی رابطه قوی‌تر با چین را به روابط با آمریکا ترجیح می‌دهند

فارس1 روز قبل

نصرتی: بعید است برانکو به فیفا شکایت کند / کالدرون الان نمی‌تواند معجزه کند

ایلنا23 ساعت قبل

نفت شرق سوریه در دست اسرائیل!

ایسنا16 ساعت قبل

تحقیر انگلیس از سوی آمریکا و شکل‌گیری شکاف درون حاکمیتی در لندن

اعتمادآنلاین1 روز قبل

کثرت گنبدهای خضرایی جلوه ارادت مازندرانی‌ها به اهل بیت (ع) است

مازن آنلاین1 روز قبل

گام دوم انقلاب عرصه خودکفایی و عدم وابستگی به خارج از کشور است

همشهری1 روز قبل

فیلم/ علاقه رهبرانقلاب به ساخت یک فیلم سینمایی

مشرق‌نیوز23 ساعت قبل

سیستم بهداشت و درمان هنوز از «کنوکارپوس» شاکی است

خوزستان آنلاین19 ساعت قبل