وزیر نفت از رفت و آمد مشتریان قلابی در وزارت نفت می‌گوید
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

وزیر نفت از رفت و آمد مشتریان قلابی در وزارت نفت می‌گوید

سهم کالاهای اساسی از دلارهای نفتی چقدر است؟

ایسناخبرگزاری ایسنا
سهم کالاهای اساسی از دلارهای نفتی چقدر است؟
اعلام پرداخت ۱۷ میلیارد دلار از درآمدهای نفتی به تأمین کالاهای اساسی در سال گذشته اکنون این سوال را ایجاد کرده که با توجه به کاهش حداقل یک میلیون بشکه‌ای صادرات نفت در سال جاری، آیا منابع جدید می‌تواند پاسخگوی تأمین ۱۴ میلیارد دلار پیش بینی برای کالاهای اساسی باشد؟

به گزارش ایسنا، در قانون بودجه سال جاری تکلیف بر این است که دولت ۱۴ میلیارد دلار از درآمدهای ارزی خود را به تأمین کالاهای اساسی اختصاص دهد، که البته تاکید بر تأمین آن با ارز ترجیحی و به گونه‌ای که برای معیشت مردم با تأثیر مثبت همراه باشد.

این در حالی است که با توجه به عدم موفقیت تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی در سال گذشته، دولت برنامه خود را ساماندهی اختصاص ارز به کالاهای اساسی اعلام کرد و حتی مطرح شد که پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی را در سال جدید متوقف کند؛ از این رو پیشنهادهایی به منظور جایگزینی روش قبلی اعلام شد که احتمال کوپنی شدن کالاهای اساسی از جمله آنها بود ولی اعلام اخیر وزارت صنعت، معدن و تجارت بیانگر آن بود که طرح کوپن گزینه بسیار کم رنگی است.

اما رقم ۱۴ میلیارد دلاری برای تأمین کالاهای اساسی در سال جاری در حالی در نظر گرفته شده که اعلام جدید سازمان برنامه و بودجه نشان از آن داشت که در سال گذشته حدود ۱۷٫۵ میلیارد دلار برای کالاهای اساسی اختصاص پیدا کرده بود؛ منابع عمده‌ای که بخش قابل توجهی از درآمدهای ارزی ناشی از فروش نفت دولت در بودجه را تشکیل می‌دهد؛ از این رو وضعیتی که میزان صادرات نفت نسبت به سال گذشته کاهش داشته و می‌توان درآمد نفتی را تحت تأثیر قرار دهد جریان تأمین این ۱۴ میلیارد دلار و مازاد آن مورد توجه خواهد بود.

این در شرایطی است که ۱۷ میلیارد دلار سال قبل از محل درآمدهای نفتی تأمین شده بود که دولت روزانه حدود ۲٫۴ میلیون بشکه نفت و فراورده‌های آن با پیش بینی ۵۵ دلاری در بودجه ۱۳۹۷ را به فروش می‌رساند که البته در برخی ماه‌های سال نفت تا مرز ۷۰ دلار در هر بشکه افزایش قیمت داشت و درآمد خوبی را نصیب دولت کرده بود.

اما برای سال جاری در حالی ۱۴ میلیارد دلار پیش بینی شده که فروش نفت ایران با توجه به شرایط تحریمی موجود ۱٫۴ بشکه در روز یعنی یک میلیون کمتر از سال قبل پیش بینی شده است که البته برخی روایات‌ها از این حکایت داشت که این میزان در ماه‌های اخیر با توجه به تحریم‌های آمریکا تا حدی با کاهش مواجه شده است؛ از این رو اینکه درآمدهای نفتی در سال جاری تا چه اندازه باشد که دولت بتواند از محل آن هزینه‌های سنگینی همچون تأمین کالاهای اساسی انجام دهند، قابل تحمل خواهد بود.

بر این اساس به نظر می‌رسد با توجه به شرایط موجود ارزی در بودجه ۱۳۹۸ مهمترین مسئله، استفاده صحیح و کاربردی و به دور از فضای دلالی و واسطه‌گری از منابع ارزی قابل دریافت در اختصاص به واردات کالاهای اساسی است؛ چرا که در سال گذشته دولت میلیاردها دلار ارز با نرخ ۴,۲۰۰ تومان که با نرخ سامانه نیما و بازار آزاد اختلاف قابل توجهی داشت در اختیار واردکنندگان قرار داد اما در نهایت خود به این اذعان کرد که کالاهایی که به دست مردم رسید با قیمتی محاسبه شده بود که ارز آن برابر با بازار آزاد و حتی بالاتر بوده است.

این در شرایطی است که در سال جاری بارها موضوع نحوه تأمین ارز کالاهای اساسی براساس ۱۴ میلیارد دلار پیش بینی شده مطرح شده اما تاکنون تصمیم جدی در این رابطه بین دولت و مجلس اتخاذ نشده است؛ آن‌هم در شرایطی که طبق آخرین اعلام رئیس کل بانک مرکزی در پایان دو ماه ابتدای سال جاری حدود سه میلیارد دلار برای تأمین کالاهای اساسی پرداخت شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

سه‌شنبه ۲۸ خرداد | قیمت نفت کاهش یافت

همشهریخبرگزاری همشهری
سه‌شنبه ۲۸ خرداد | قیمت نفت کاهش یافت
همشهری آنلاین: پس از این که داده‌های اقتصادی ضعیف بیشتری از سوی چین منتشر شد، با نگرانی از کاهش تقاضای جهانی نفت، قیمت‌ها سقوط کرد.

مهر به نقل از رویترز نوشت: در پایان معاملات روز دوشنبه، پس از اینکه داده‌های اقتصادی ضعیف بیشتری از سوی چین منتشر شد، با نگرانی از کاهش تقاضای جهانی نفت، قیمت‌ها کاهش یافت.

هرچند به علت افزایش تنش‌های خاورمیانه، به دنبال حمله به ۲ نفتکش در نزدیکی تنگه هرمز، با بالا رفتن نگرانی در مورد اختلال در عرضه نفت، این افت قیمت‌ها محدود شد.

قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام برنت، برای تحویل در ماه آگوست، ۱٫۰۵ دلار یا ۱٫۶۹ درصد سقوط کرد و به ۶۹٫۹۶ دلار رسید.

قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام نیمه‌سنگین تگزاس غرب آمریکا، دابلیوتی‌آی، ۶۷ سنت یا ۱٫۲۸ درصد سقوط کرد و در ۵۱٫۸۴ دلار بسته شد.

قیمت‌های نفت، با نگرانی از جنگ تجاری آمریکا و چین و داده‌های اقتصادی ضعیف، نسبت به رکوردهای ماه آوریل خود ۲۰ درصد پایین آمده‌اند.

داده‌های اداره آمار چین نشان داد که رشد صنایع چین به پایین‌ترین سطح ۱۷ ساله خود رسیده است.

بانک آمریکا مریل لینچ، با ذکر کاهش تقاضای جهانی، پیش‌بینی قیمت نفت در نیمه دوم ۲۰۱۹ را از ۶۸ به ۶۳ دلار کاهش داد. کد خبر ۴۴۴۴۹۲

خواندن خبر در سایت منبع

دست‌ها را از جیب وزارت نفت خارج کنید

شاناخبرگزاری شانا
دست‌ها را از جیب وزارت نفت خارج کنید
از زمانی که بیژن زنگنه، وزیر نفت درباره افشاگری کرسنت سخن گفت به نظر می‌رسد بسیاری ناخوش احوال شده و کمر به حاشیه‌سازی برای این وزیر کلیدی دولت بسته‌اند؛ از داستان وجود کارتخوان و ارز و طلا در دفترش گرفته تا شایعه استعفایش. روزهایی که صنعت نفت با چالش‌هایی روبه‌روست، عده‌ای همچنان با نگاه شخصی به دنبال منافع خود هستند.

زنگنه از جمله وزیران کلیدی کنونی دولت است که نبودش بدون تردید چاله‌ای بزرگ در کشور به‌وجود خواهد آورد؛ زیرا با تجارب و اقتدار وی و از همه مهم‌تر بسته بودن جیب و کمربندش در شرایط حساس کنونی، توانسته تا جای ممکن به درستی عمل کند.

پس از بیان احتمال افشاگری کرسنت از سوی زنگنه، واکنش‌ها و هجمه‌های زیادی صورت گرفت که برخی از آنها از سوی مسئولان دولت احمدی نژاد بود و عصبانیت خود را با تهدید وی اعلام عمومی کردند و اتهام به‌کارگیری مجلسیان ادوار گذشته و وابستگانشان را به وی زده‌اند تا اذهان عمومی را علیه وی کنند.

اما نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که در دوران پیش از به کرسی نشستن زنگنه در وزارت نفت شاهد چه اتفاق‌هایی در این وزارتخانه مهم دولت که به جد بیشتر بودجه کشور را تامین می‌کند، بوده‌ایم؟ جز این است که دکل نفتی که در سال ۹۰ به قیمت ۸۷ میلیون دلار توسط یک شرکت ترکیه‌ای به شرکت زیرمجموعه وزارت نفت ایران فروخته شد پس از پیگری‌ها مشخص شد که به خلیج مکزیک گسیل و مشغول عملیات حفاری شده‌است.

یا ۸ فروند نفتکش غول پیکر ایران که بدون امضای قرارداد حقوقی در اختیار یک تبعه یونانی قرار گرفت و او هر ۸ فروند کشتی نفتکش را به همراه محموله‌های نفتی موجود در آن در اختیار گرفته و از حوزه جغرافیایی کشور خارج کرد. لازم به ذکر است که پس از تحویل این وزارتخانه به بیژن زنگنه در دولت حسن روحانی و فعالیت‌های وی بود که پنج فروند از این کشتی‌ها به کشور بازگردانده شد. سه فروند نفتکش‌ دیگر نیز توسط همان تبعه یونانی به فروش رسیده و بالغ بر یکصد میلیون دلار از اموال ملی از بین رفته‌است.

فکر می‌کنم ذکر این دو مورد برای پاسخ به هجمه این افراد کافی بود و لزومی به توضیح بیشتر درباره تخلفات آن دوره و نمک به زخم مردم پاشیدن نباشد.

اما پیش از این تکلیف بحث بر سر وجود کارتخوان و ارز و طلا در دفتر وزیر روشن شد که امری پر واضح بوده و مشخص است که این افراد قرار بر این دارند تا در زمان باقی مانده از به کرسی نشستنشان تلاش لازم برای پیدا کردن موضوعی برای استیضاح زنگنه پیدا کنند، حال می‌خواهد این موضوع واقعیت داشته باشد یا ساخته ذهن اما مهم این است که وی را تا پای استیضاح آورده و در نهایت به نتایج دلخواه برسند.

این افراد تا پای شایعه دعوای روحانی و زنگنه پیش رفته و حتی استعفای وی را پیش از نوشتن خودش به صورت شفاهی تقدیم ریاست جمهوری کرده و تبریک وزیر جدید را نیز تقدیمش کردند. این در حالی است که می‌دانیم وجود زنگنه در شرایط کنونی چقدر برای کشور ضروری است؛ اما به نظر می‌رسد مشکلات کشور و مردم هنوز به این افراد رسوخ نکرده تا دردها را لمس کرده و پس از آن اقدام به معرکه‌گیری کنند.

نیلوفر جمالی

رادیو اقتصاد

کد خبر ۲۹۰۰۱۳

خواندن خبر در سایت منبع

وزیر نفت: عقب نشینی نمی‌کنم؛ دروغ می‌گویند

رکناخبرگزاری رکنا
وزیر نفت: عقب نشینی نمی‌کنم؛ دروغ می‌گویند
رکنا: بیژن زنگنه ، وزیر نفت اعلام کرد که در طول فعالیت خود در وزارت نفت هرگز با رییس جمهور مشکلی نداشته است.

وزیر نفت: عقب نشینی نمی‌کنم؛ دروغ می‌گویند - 1

وزیر نفت در واکنش به اظهارنظر یکی از نمایندگان مجلس مبنی بر درگیری لفظی زنگنه با رئیس‎جمهوری در نشست هیئت دولت و احتمال تغییراتی در وزارت نفت این ادعا را نادرست خواند و گفت: نمی‎دانم این خبرها را چه کسانی به دوستان نماینده می‎دهند؛ بارها هم از ایشان خواهش کرده‌ام منابعشان را تغییر دهند زیرا این منابع خیلی اشتباه می‎گویند.

به گزارش شانا به نقل از خانه ملت، بیژن زنگنه افزود: طی این ۶ سال، هیچ چالش یا مشکلی با آقای روحانی نداشته‎ام و نمی‎دانم این خبرها را چه کسانی به دوستان نماینده می‎دهند.

وی ادامه داد: حدود ۳۰ نفر در نشست هیئت دولت حضور دارند، بالاخره یک نفر این موضوع را باید تایید کند یا یک نفر باید شنیده باشد. از قول آقای روحانی و دیگران دروغ می‎گویند و حرف‎هایی می‎زنند که فقط منبعی شنیده و به خلاف به نماینده‎ای انتقال داده است. بارها هم از نمایندگان خواهش کرده‌ام منابعشان را عوض کنند زیرا این منابع خیلی اشتباه می‎گویند.

وزیر نفت تصریح کرد: من عقب نشینی نمی‎کنم.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

طرح مجلس صنعت پالایش نفت ایران را نجات خواهد داد؟

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
طرح مجلس صنعت پالایش نفت ایران را نجات خواهد داد؟
بررسی طرح های پالایشی و پتروپالایشی کشور نشان می دهد حتی در دوران تحریم، مشکلی در بخش تامین تجهیزات، فناوری و حتی راه اندازی این واحدها وجود نداشته بلکه مانع اصلی، عدم تامین مالی بوده است.

صنعت نفت ایران با گذشت ۱۱۹ سال از زمان کشف نخستین منبع نفتی در مسجد سلیمان با شرایط دو سر باختی روبرو است. در شرایط عادی از مجموع ۳٫۹ میلیون بشکه نفت خام تولید شده در میادین کشور ۱٫۷ میلیون بشکه در داخل کشور به عنوان خوراک واحدهای پالایشگاهی و حدود ۲٫۲ میلیون بشکه باقی مانده نیز سهم صادرات نفت خام بوده است. هم اکنون و با توجه به قانون لغو معافیت خرید نفت ایران از سوی آمریکا، میزان صادرات نفت در سه ماهه اول سال ۹۸ به ۱٫۴ میلیون بشکه در روز رسیده است که نشان از کاهش روند صادراتی نفت دارد.

طبق بررسی کارشناسان صادرات این حجم قابل توجه از نفت خام و تزریق درآمد حاصل از آن به بودجه کشور به‌مرور زمان موجب رکود در تولید داخلی، محرومیت از سود فراورده‌های نفتی و وابستگی اقتصادی کشور شده و وابستگی ایجادشده حاصل از فروش نفت خام و البته سهولت تحریم آن، به یک ابزار مؤثر اعمال تحریم و فشار از جانب غرب تبدیل شده‌است. این در حالی است که اوضاع سوددهی پالایشگاه‌های داخلی نیز چندان مطلوب به نظر نمی‌رسد و اختلاف قابل توجهی با رقبای هندی، کره‌ای و ژاپنی خود در این صنعت دارد.

تأمین مالی، گلوگاه رونق صنعت پالایش در ایران

به گزارش، هر صنعتی تا وقتی صرفه اقتصادی نداشته‌باشد، توجیه توسعه هم ندارد. در همین راستا نخستین عامل به‌صرفه نبودن صنعت پالایش کشور را می‌توان طراحی قدیمی پالایشگاه‌ها و تولید مقادیر بالای فراورده کم‌ارزش مانند نفت کوره دانست که تا حد چشمگیری حاشیه سود این صنعت را کاهش داده است. هم اکنون با توجه به طراحی قدیمی پالایشگاه‌ها بین ۳۰ تا ۳۵ درصد از محصول نهایی پالایشگاه‌ها را نفت کوره‌ای تشکیل می‌دهد که قیمت آن ارزان‌تر از نفت خام است. هرچند در اسناد بالادستی مثل برنامه ششم توسعه بر لزوم کاهش سهم تولید نفت کوره در الگوی پالایش اشاره شده‌است، اما اغلب طرح‌های به روزآوری یا ارتقای نفت کوره و بهینه‌سازی پالایشگاه‌ها مثل طرح ارتقای فناوری پالایشگاه بندرعباس به دلیل عدم تأمین مالی اجرایی نشده‌اند.

عامل مهم دیگری که جذابیت پالایش نفت را در ایران کاهش داده غفلت از حرکت به سمت طرح‌های ادغام پالایشگاه و پتروشیمی یا همان پتروپالایشگاه‌ها است. در سال‌های اخیر برخلاف فراورده‌های نفتی، محصولات پتروشیمیایی با افزایش تقاضای جهانی قابل ملاحظه‌ای روبرو بوده‌است. ازاین‌رو با توجه به پژوهش‌های انجام شده برای احداث واحدهای پتروپالایشگاهی نرخ بازگشت سرمایه حدود ۳۰ درصد پیش‌بینی می‌شود. این در حالی است که به گفته کارشناسان نرخ بازگشت سرمایه پالایشگاه در بهترین حالت حدود ۱۳ درصد پیش‌بینی می‌شود.

برای توسعه پتروپالایشگاه‌ها چه کنیم؟

به‌طور کلی سه مؤلفه لازم برای احداث طرح‌های پالایشگاهی و پتروپالایشگاهی سودده را می‌توان تأمین تجهیزات، دانش فنی و منابع مالی دانست. در سال‌های اخیر پروژه‌هایی مثل پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس، فاز ۲۱ پارس جنوبی و واحد RFCC پالایشگاه شازند اراک در زمان اوج تحریم‌ها، اجرا شدند. تجربه طرح و توسعه این پروژه‌ها، افزایش روبه‌رشد شرکت‌های دانش‌بنیان و همچنین صدور مهندسان ایرانی متخصص به بسیاری از پالایشگاه‌های پیشرفته دنیا دلایلی است که نشان می‌دهد در ساخت واحدهای جدید پالایشی مشکلی از لحاظ تأمین تجهیزات و راه‌اندازی وجود نخواهد داشت. تجربه‌های موفق خرید دانش فنی (لایسنس) از شرکت‌های چینی و ژاپنی و بعضا شرکت‌های المانی نشان داده که این عامل هم مانعی سر راه خودکفایی و تأمین فناوری نیست. اما همانطورکه جدول زیر طرح‌های بر زمین مانده پالایشی سال‌های اخیر را نشان می‌دهد، بزرگترین مانع موجود، تأمین مالی پروژه‌های احداث واحدهای پالایشی است که همواره به‌عنوان عامل محدودکننده در پیشرفت پروژه‌های مشابه رفتار کرده‌است.

جدول ۱: فهرست طرح‌های پالایشی متوقف شده به دلیل عدم تأمین مالی

طرح مجلس صنعت پالایش نفت ایران را نجات خواهد داد؟ - 10

طرحی با هدف استفاده از سرمایه‌های مردمی برای ساخت پالایشگاه‌ها

به گزارش، با توجه به آنچه بیان شد، عدم تأمین مالی، مانع اصلی حرکت به سمت طرح‌های پالایشی سودده و کاهش خام فروشی بوده‌است. بنابراین نجات صنعت نفت کشور وابسته به طرحی برای تسهیل سرمایه‌گذاری در آن است. تأمین مالی از طریق صندوق توسعه ملی و تأمین مالی از طریق جذب فاینانس خارجی دو راهکار رایج مطرح‌شده برای تأمین مالی این پروژه‌هاست. این در حالی است که به نظر می‌رسد صف طولانی درخواست‌کنندگان وام صندوق توسعه ملی و همچنین عدم پرداخت تمامی نیاز مالی پروژه از سوی این صندوق، مسیر مناسبی برای تأمین مالی پروژه‌های ایجاد و توسعه‌ی پالایشگاهی نبوده و نیست.

راهکار دوم، یعنی فاینانس یا تسهیلات خارجی به خاطر ناتوانی دولت برای اعطای ضمانت‌نامه به شرکت‌های بخش خصوصی، در سال‌های اخیر با موفقیتی همراه نبوده و صرفا در حد رایزنی و تفاهم‌نامه باقی مانده‌است. با توجه به جوابگو نبودن این دو روش رایج تأمین مالی و همچنین حجم بالای نقدینگی در کشور که یکی از عوامل مهم تشدید گرانی‌ها است، هدایت این حجم نقدینگی مردمی به سمت طرح‌های مولد پالایشی یک تیر و دو نشان است. از این‌رو طرحی با هدف هدایت سرمایه‌های مردمی به سمت توسعه طرح‌های پالایشی در دستور کار مجلس قرار گرفت.

این طرح دو فوریتی احتمالا هفته آینده در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به رای نمایندگان گذاشته خواهد شد.

تنفس خوراک راهی برای توسعه پتروپالایشگاه‌ها

توسعه ظرفیت پالایشگاهی و پتروپالایشگاهی با استفاده از مدل تنفس خوراک طرحی است که طی آن وزارت نفت موظف خواهد شد به مدت یک سال نفت را به صورت امانی در اختیار پتروپالایشگاه تازه تأسیس قرار داده و پس از آن طی دوازده سال پتروپالایشگاه مبلغ را به صورت یک وام ۴ درصد ارزی به وزارت نفت بازپرداخت خواهد کرد. لازم به تاکید است که یکی از اهداف اصلی این طرح، جذاب‌کردن پروژه‌های پالایشی برای جذب سرمایه‌های مردمی است.

به این ترتیب در سال نخست پس از بهره‌برداری از مجمتع پالایشی با تنفس خوراک از سوی وزارت نفت، هزینه سرمایه (سود سرمایه‌گذاری) میان مردم و سرمایه‌گذاران تقسیم می‌شود. از طرفی مردم و سرمایه‌گذاران علاوه بر دریافت سود سرمایه‌گذاری خود از طریق تنفس خوراک یک‌ساله، سهام‌دار مجتمع پالایشی نیز هستند.

با توجه به مشکلات زیاد دست و پاگیر صنعت پالایش نفت در ایران و با توجه به زیان‌ده بودن برخی پالایشگاه‌های نفت موجود در کشور، چالش اصلی این طرح توجیه اقتصادی برای استقبال مردم و رقابت پذیرکردن آن‌ها با سود بدون ریسک بانکی است. درصورت موفق بودن این طرح، مدل بسیار مؤثری در جهت استفاده از سرمایه‌های مردمی در رونق صنایع بزرگ کشور و البته نجات صنعت پالایش نفت کشور خواهدبود.

خواندن خبر در سایت منبع

رفت و آمد مشتریان قلابی در وزارت نفت

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
رفت و آمد مشتریان قلابی در وزارت نفت
وزیر نفت از مراجعه مشتریان قلابی با هدف به دست آوردن اطلاعات از شرایط فروش نفت ایران خبر داده است. به گفته او، روزانه 10 نفر برای خرید نفت مراجعه می‌کنند که 70 درصد آن‌ها مشتری واقعی نیستند و می‌خواهند اطلاعات بگیرند که ایران چطور نفت می‌فروشد و چطور می‌خواهد پول‌هایش را دریافت کند.

اعتمادآنلاین| این روزها وزارت نفت روزهای پرتلاطمی را پشت سر می‌گذارد؛ همین موضوع نیز به بازار شایعات و حضور بیش‌تر سوداگران دامن می‌زند. یکی از موضوعاتی که در هجمه‌های اخیر علیه وزارت نفت قابل مشاهده است، تمایل سرمایه‌گذاران خارجی و عدم استقبال زنگنه از آن‌ها است؛ موضوعی که با واکنش‌وزارت نفت مواجه شده و وزیر نفت درباره یکی از این بحث‌ها، توضیح داده است: این موضوع که گفته می‌شود یک برزیلی عنوان کرده که می‌خواهد پالایشگاهی با ظرفیت یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز احداث کند و نصف سهام آن را هم مجانی به ایران بدهد و اصلا نمی‌خواهد پولی از ما دریافت کند، منطقی نیست چراکه ارزش این سهام رایگان ۱۲ میلیارد دلار است.

وی ادامه داد: حداقل سرمایه‌گذاری پالایشگاه در هر بشکه ۲۰ هزار دلار است و یک پالایشگاه ۱٫۲ میلیون بشکه‌ای حداقل ۲۴ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری می‌خواهد؛ یعنی این فرد برزیلی می‌خواسته ۱۲ میلیارد دلار به ما بدهد و در مقابل من فقط باید بگویم نفت تو را تأمین می‌کنم. درواقع من ۱۲ میلیارد دلار را به راحتی از دست داده‌ام. این‌طور که باید از ما تست روانشناسی برای سلامت عقل بگیرند که از چنین پیشنهادی استقبال نکرده‌ایم.

حرف‌هایی می‌زنند که بسیار عجیب است

وزیر نفت با طرح این سوال که آیا فقط ایران در دنیا نفت دارد؟ گفت: آمریکا، عربستان و بسیاری از کشورهای دیگر نیز نفت دارند؛ پس برای چه این فرد باید چنین امتیاز بی‌نظیری را فقط به ایران بدهد؟ حرف‌هایی می‌زنند که بسیار عجیب است! یک یا دو بار شخصی نزد من آمد که ۱٫۲ میلیون دلار هم پول نداشت و آن وقت درباره میلیاردها دلار حرف می‌زد. هر دفعه پیش من آمد، به او گفتم که با این سرمایه‌گذاری موافقم، استقبال می‌کنم؛ کتبی هم نوشتم موافقم و بعد هم گفتم شما فقط برو به آن شرکتی که گفته فاینانس و سرمایه‌گذاری می‌کند، بگو یک نامه به من بنویسد، گفتند که شرکت چینی CNPC یا SINOPEC گفته که این کار را انجام می‌دهد.

زنگنه افزود: در پاسخ گفتم من مدام با CNPC یا SINOPEC ملاقات دارم، تا به حال حتی یک کلمه درباره این سرمایه‌گذاری عظیم که می‌گوئید با من حرف نزده‌اند. بگویید یک نامه به ما بنویسند که ما در جریان این سرمایه‌گذاری هستیم و می‌خواهیم سرمایه‌گذاری کنیم، گفت می‌روم و می‌آورم، رفته که بیاورد.

وی با بیان این‌که شاید روزانه ۱۰ نفر برای خرید نفت به ما مراجعه می‌کردند که ۷۰ درصد آن‌ها مشتری واقعی نیستند، گفت: محتمل است که بخواهند اطلاعات بگیرند که ما چطور نفت می‌فروشیم و چطور می‌خواهیم پول‌هایمان را دریافت کنیم، می‌خواهند از تمام سیستم ما سردرآورند، البته تا آن‌ها حرف می‌زنند متوجه منظورشان می‌شویم.

وزیر نفت ابراز کرد: می‌فهمیم که می‌خواهند از داخل و خارج، ایرانی و غیرایرانی از ما اطلاعات به دست بیاورند، خیلی‌ها می‌گویند؛ یک فرد ثروتمندی هست که ۳۰ میلیارد دلار پول دارد و آماده است ۳ میلیارد دلار آن را فوری پرداخت کند که ما همه این داستان‌ها را می‌دانیم و این داستان تکراری است. برخی از این داستان‌سرایان می‌گویند «فردی عاشق ایران بوده و اصلا یک شیخ کویتی است و فوری پول می‌آورد.»، اما بیش‌تر مواقع این داستان‌ها کذب محض است.

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم/ چشم کودک ۹ ساله فلسطینی هدف سرباز اسراییلی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز6 ساعت قبل
خبر فوریخبر فوری4 ساعت قبل
از سوی دیگر مهاتیر محمد تلاش داشت تا مالزی نقش پررنگی در جهان اسلام بازی کند. اما اختلاف در ائتلاف باعث شد که این روند انجام نشود و سر اخر استعفای مهاتیر محمد مطرح شود. مهاتیر محمد تلاش زیادی کرد تا با انور ابراهیم به یک توافق و نتیجه‌ای برسد، اما اختلافاتی که در درون حزب خود مهاتیر محمد وجود داشت، باعث شد که او دست به استعفا بزند. به نظر نمی‌رسد که هر کس دیگری هم که جای مهاتیر محمد بیاید، این وضعیت تغییری کند. در دوره قبل از انتخابات ۲۰۱۸ و روی کارامدن مهاتیر محمد، تمرکز مالزی به روابط با سعودی‌ها و کشورهای عربی نزدیک به آن بود.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد4 ساعت قبل
بنابه گفته فعالان بازار، طی هفته جاری و پس از اعلام رسمی ورود کرونا به ایران، خرید و فروش خودرو افت کرده، چه آنکه مراجعه شهروندان حتی برای تعویض پلاک نیز کاهش داشته است. از حدود یک ماه پیش، موج جدید رشد قیمت در بازار خودرو آغاز و اگرچه در مقاطعی متوقف یا کند شد، با این حال در مجموع رکوردهایی جدید در بازار به ثبت رسید. پراید ۱۳۱ هم که کاهش قیمت داشته، در مقطع فعلی ۶۶ میلیون تومان قیمت دارد. پژو ۲۰۶ تیپ ۲ نیز در حال‌حاضر قیمتی برابر با ۱۰۶ میلیون تومان دارد و برای خرید تیپ ۵ این محصول باید ۱۲۵ میلیون تومان هزینه کرد. همچنین خرید پژو ۲۰۶ صندوقدار نیز چیزی حدود ۱۳۰ میلیون تومان آب می‌خورد و پژو ۴۰۵ معمولی هم ۹۶ میلیون تومان قیمت دارد.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد4 ساعت قبل
تمدید تعطیلی رنو و پژو در چیندنیای اقتصاد: به دنبال تداوم شیوع ویروس کرونا در چین، دو خودروساز فرانسوی رنو و پژو-سیتروئن تعلیق فعالیت کارخانه‌‌های خود در شهر ووهان، کانون اصلی شیوع این ویروس را تا ماه مارس تمدید کردند. کارخانه‌های هر دو خودروساز دقیقا در شهر ووهان استان هوبه‌ایی قرار دارند که بیش از دو ماه گذشته درگیر ویروس کرونا و نقطه آغاز شیوع این ویروس بوده است. خودروسازان دیگری نظیر نیسان، هوندا و جنرال‌موتورز نیز که دارای کارخانه‌هایی در ووهان هستند، فعالیت آنها را تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق در آورده‌اند. یک سخنگوی شرکت پژو در این باره تصریح کرد اینکه روند تولید در ووهان در چه زمانی از سرگرفته شود وابسته به تصمیم مقامات محلی این شهر خواهد بود.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز6 ساعت قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، به نوشته روزنامه تایمز اسرائیل، یسرائیل کاتس، وزیر خارجه رژیم صهیونیستی به اظهارات روز گذشته برنی سندر، نامزد پیشتاز دموکراتها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا واکنش نشان داد و گفت: اظهارات سندرز «شوکه‌کننده و تکان دهنده» است. وی در ادامه افزود: "به نظر من دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اقدام مهمی را اتخاذ کرد. او این واقعیت را که قدس پایتخت مردم یهود و پایتخت اسرائیل است را به رسمیت شناخت". این اظهارات برنی سندرز که پیشینه‌ای یهودی دارد، در نوع خود دومین بار است که علیه عقاید یهودی ایراد می‌شود. او تاکید کرد که در صورت راهیابی به کاخ سفید، گزینه بازگرداندن سفارت آمریکا از بیت‌المقدس به تل آویو را بررسی می‌کند.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 ماه قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 ماه قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 ماه قبل

لبنان استخراج نفت را آغاز می‌کند

عصر ایران4 ساعت قبل

پیش بازی گل گهر سیرجان - استقلال تهران؛ به دنبال رسیدن به رتبه دوم جدول با غلبه بر متخصص گرفتن تساوی در خانه

طرفداری4 ساعت قبل

پاکدامن: با همت و غیرت سهمیه گرفتیم/ امیدوارم نمایندگان خوبی برای ایران در المپیک باشیم

میزان‌آنلاین4 ساعت قبل

تحریم‌های ایالات متحده رهبر کتائب حزب‌الله را هدف قرار می‌دهد

ایلنا4 ساعت قبل

تلاش سرکنسولگری ایران در دبی برای بازگرداندن ایرانیان سرگردان در امارات

ایسنا4 ساعت قبل

۶ راهکار ساده برای تقویت ریه‌ها و دستگاه تنفسی

مشرق‌نیوز4 ساعت قبل

لیگ برتر فوتبال| برگزاری دربی اصفهان و کار سخت استقلال در هفته سکوت/ انتقام پرسپولیس از تیم سابق گل‌محمدی؟

تسنیم4 ساعت قبل