ترامپ دستور اعزام نیروی جدید به خاورمیانه را صادر کرد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

ترامپ دستور اعزام نیروی جدید به خاورمیانه را صادر کرد

ترامپ: برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی دست به اقدام نظامی می‌زنیم

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴
ترامپ: برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی دست به اقدام نظامی می‌زنیم
ساعت 24 - دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در مصاحبه با هفته نامه تایم، حمله اخیر به نفتکش‌ها را "بسیار جزئی" خواند و گفت که دریای عمان نسبت به گذشته اهمیت راهبردی کمتری برای آمریکا دارد.

دونالد ترامپ در مصاحبه‌ای یک ساعته با نشریه تایم گفت که ممکن است برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای دست به اقدام نظامی بزند، ولی مردد است که برای محافظت از تأمین جهانی نفت وارد جنگ شود.

ترامپ حملات اخیر و گذشته به نفتکش‌های نروژی و ژاپنی را محدود خواند و گفت: تا حالا که بسیار جزئی بوده است.

ترامپ دریای عمان را نسبت به گذشته دارای اهمیت راهبردی کمتری برای آمریکا دانست و چین و ژاپن برای تأمین بخش عمده‌ای از نفت خود کماکان به این منطقه وابسته‌اند.

به گفته ترامپ «نقاط دیگر نفت عظیمی را از آنجا تأمین می‌کنند. ما (نفت) خیلی اندکی از (این منطقه) تأمین می‌کنیم. در دو سال و نیم گذشته در زمینه انرژی پیشرفت بسیاری کرده‌ایم و اکنون صادرکننده انرژی هستیم. پس در مورد خاورمیانه در وضعیت گذشته که به گفته برخی به خاطر نفت در آن منطقه حضور داشتیم، قرار نداریم.»

ترامپ گفت که با ارزیابی جامعه اطلاعاتی آمریکا که ایران را در پشت پرده حملات اخیر می‌داند موافق است و افزود: فکر نمی‌کنم که افراد زیادی آن را قبول نداشته باشند. با این حال وی گفت از زمانی که وی به ریاست جمهوری رسیده، موضع خصمانه ایران نسبت به آمریکا کاهش یافته است.

ترامپ گفت: اگر لفاظی‌های اکنون را با روزهایی که توافق هسته‌ای را امضا کردند که همیشه «مرگ بر آمریکا، مرگ بر آمریکا، آمریکا نابود باید گردد و آمریکا را می‌کشیم» می‌گفتند، مقایسه کنیم، من چندان این (شعارها) را نمی‌شنوم و انتظار هم ندارم که در آینده بشنوم.

ترامپ در پاسخ به سوالی در مورد آنکه آیا در نظر دارد دست به اقدام نظامی علیه ایران بزند یا خیر گفت: من چنین چیزی را نمی‌گویم. اصلا نمی‌توانم چنین چیزی را بگویم.

خواندن خبر در سایت منبع

ترامپ درباره حادثه دریای عمان موضع‌گیری کرد

وانانیوزخبرگزاری وانانیوز
ترامپ درباره حادثه دریای عمان موضع‌گیری کرد
رئیس‌جمهور آمریکا در گفت‌وگو با یک نشریه آمریکایی در خصوص ضمن تأکید بر اینکه دریای عمان در مقایسه با گذشته اهمیت راهبردی چندانی برای آمریکا ندارد، در خصوص جنگ با ایران بر سر حادثه اخیر، ابراز تردید کرد.

به گزارش وانانیوز،

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا روز گذشته (دوشنبه) در گفت‌وگوی یکساعته با نشریه آمریکایی «تایم»، ضمن آنکه حادثه اخیر برای دو نفتکش در دریای «عمان» را «بسیار جزئی» خواند، گفت که دریای عمان از نظر راهبردی در مقایسه با گذشته، اهمیت کمتری برای آمریکا دارد.

ترامپ در این خصوص گفت: «مکان‌های دیگر، مقادیر زیادی از نفت را در این مکان به دست می‌آورند. ما بسیار اندک (نفت از این منطقه) به دست می‌آوریم. ما در دو سال و نیم گذشته در بخش انرژی پیشرفت‌های چشمگیری داشتیم و وقتی خطوط لوله ساخته شود، ما یکی از صادرکنندگان انرژی تبدیل هستیم بنابراین دیگر در جایگاهی که قبلاً در خاورمیانه داشتیم و ... برخی می‌گفتند که ما برای نفت آنجا هستیم، قرار نداریم».

منابع خبری پنجشنبه هفته گذشته، از وقوع دو انفجار مهیب در دریای عمان خبر دادند. در جریان این حادثه نفتکش «فرانت آلتر»  با پرچم جزایر مارشال متعلق به نروژ  که از قطر «اتانول»‌ بارگیری کرده و نفتکش«کوکوکا کوریجس» با پرچم پاناما از «الجبیل» عربستان به مقصد سنگاپور، محموله «متانول» بارگیری کرده بود، با حمله مواجه شدند.

این حادثه درست در زمان دیدار «شینزو آبه» نخست‌وزیر ژاپن و آیت‌الله «علی خامنه‌ای» رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران به وقوع پیوست و مقامات واشنگتن از جمله «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا بدون ارائه هرگونه مستندی، ایران را عامل حمله به این نفتکش‌ها جلوه دادند.

طبق گزارش تایم، ترامپ در مصاحبه خود گفته است که شاید برای جلوگیری ایران از دستیابی به تسلیحات هسته‌ای، به گزینه نظامی متوسل شود. او اما در پاسخ به سؤالی درباره احتمال راه‌اندازی جنگ برای محافظت از منابع نفتی بین‌الملی، پاسخی مبهم داده است.

علیرغم آنکه برخی گمانه‌زنی‌ها درباره اینکه ممکن است آمریکا از این حادثه به عنوان بهانه‌ای برای جنگ با ایران سوء استفاده کند، ترامپ در مصاحبه با تایم گفت: «قطعا برای مسئله تسلیحات هسته‌ای (گزینه جنگ) را بررسی می‌کنم اما برای دیگر مسائل یک علامت سؤال نگه می‌دارم».

ترامپ در خصوص ادعاهای مقامات آمریکایی درباره نقش ایران در حادثه دریای عمان و دیگر حملات اخیر در غرب آسیا گفت: «فکر نمی‌کنم خیلی‌ها چنین چیزی را باور نداشته باشند (که ایران در این حملات دست نداشته است)».

با این حال مدعی شد که از زمانیکه به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا برگزیده شده است، در مقایسه با قبل موضع ایران در مقابل آمریکا نرم‌تر شده است و گفت: «اگر هم‌اکنون در مقایسه با زمانی که آنها آن توافق (برجام) را به امضا درآورند به لفاظی‌ها (ایران) نگاه کنید، در آن زمان همیشه شعار «مرگ بر آمریکا، مرگ بر آمریکا، ما آمریکا را نابود می‌کنیم، ما آمریکا را از بین می‌بریم" وجود داشت، (اما) هم‌اکنون چندان چنین چیزی را نمی‌شنوم و انتظار (شنیدن آن را نیز) ندارم».

ترامپ در پاسخ به سؤال «تایم» درباره گزینه نظامی علیه ایران، گفت: «من چنین چیزی را نمی‌گویم. من اصلا نمی‌توانم چنین چیزی را بگویم».

خواندن خبر در سایت منبع

ترامپ در برابر ایران فاقد سیاست است و فقط بلوف می‌زند

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما
ترامپ در برابر ایران فاقد سیاست است و فقط بلوف می‌زند
خروج از برجام، به معنای واقعی، آمریکا را به صورت یکجانبه خلع سلاح و گزینه‌های سیاستگذاری آن را به شیوه‌ای غیر ضروری محدود کرد.
ترامپ در برابر ایران فاقد سیاست است و فقط بلوف می‌زند - 0

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، برایان کاتولیس کارشناس «مرکز پیشرفت آمریکا» با اشاره به این که دشوار است بگوییم آمریکا چه اقدامی می‌تواند درباره ایران انجام دهد، گفت: تصمیم ترامپ به خروج از توافق هسته‌ای، به معنای واقعی، آمریکا را به صورت یکجانبه خلع سلاح و گزینه‌های سیاست گذاری آن را به شیوه‌ای غیر ضروری محدود کرد.

پایگاه اینترنتی واشنگتن پست نوشت: ایران اعلام کرد ذخیره اورانیوم غنی شده خود را افزایش خواهد داد تا این میزان، فراتر از حد و مرز‌های تعیین شده در توافقنامه هسته‌ای سال ۲۰۱۵ باشد. این رویداد‌ها پس از آن صورت می‌گیرد که دولت آمریکا تهدید‌ها و فشارهای مضاعف علیه تهران در پیش گرفته است. دولت آمریکا همچنین متحدان خود را که همچنان به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ پایبند هستند، تحت فشار قرار داده است. دیدگاه دولت آمریکا، به وضوح، خروج از برجام و سپس تشدید فشار‌ها علیه ایران و تحریک این کشور به اقدام نظامی و در نتیجه اجبار به رویارویی با اتحادیه اروپا یا اقدام این اتحادیه در خروج از برجام بود. مشکل آنجاست که رئیس جمهور ترامپ صراحتا اعلام کرده است خواستار جنگ نیست، حتی اگر مشاوران وی ظاهرا مایل به وقوع چنین رویدادی هستند. بنابراین، پاسخ مناسبی که جنگ را در پی نخواهد داشت، چیست؟

نخست، فهم این نکته مهم است که در پشت اقدام ایران چه موضوعی نهفته است. اریک اس. ادلمن سفیر پیشین آمریکا در ترکیه در این باره گفت: "به نظر من اقدامات ایران بیشتر با هدف عصبی کردن اروپایی‌ها و تحریک آن‌ها به محقق کردن مزایای کاهش تحریم‌هایی است که به گفته اروپایی‌ها، قرار است همچنان در اختیار ایران قرار بگیرد. این در حالی است که اروپایی‌ها نتوانسته‌اند این منافع را محقق کنند بهتر است به اروپایی‌ها اجازه داده شود خودشان پیامد‌های توافق هسته‌ای ایران را عهده دار شوند.

لزوم ارائه شواهد بیشتر در این خصوص، نتیجه شک منطقی و معقول متحدان آمریکا و کنگره این کشور در این خصوص است که ترامپ و تیم وی، ممکن است در حال ارائه حقیقت بی پیرایه به آن‌ها نباشند. هیچ کس در دولت آمریکا، اعتبار چندانی در داخل این کشور یا خارج از آن ندارد. در واقع دلایل بسیاری برای شک و تردید وجود دارد.

واشنگتن پست پیشتر در این باره در گزارشی نوشته بود: برخی از این شک و تردیدها، ریشه در تردید به رئیس جمهور ترامپ دارد که تا کنون اظهار نظر‌های گمراه کننده متعددی را در گذشته مطرح کرده است. برخی از این شک و تردید‌ها نیز به جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا معطوف است که در سال ۲۰۰۳ از حمله به عراق حمایت کرد، آن هم با استناد به این اظهارات نادرست که صدام حسین دارای تسلیحات کشتار جمعی است. برخی از تردید‌ها نیز، پمپئو را هدف قرار داده است. پمپئو در اشاره به رفتار‌های مشابه ایران طی هفته‌های گذشته، اعلام کرد تهران عامل بمب گذاری ۳۱ مه در کابل بوده است که در آن، یک کاروان عبوری نیرو‌های آمریکایی هدف قرار گرفت. در این حوادث، چهار نیروی ارتش آمریکا زخم‌های سطحی برداشتند و چهار افغان نیز کشته شدند. طالبان مسئولیت این حمله را به عهده گرفت. اما پمپئو اعلام کرد ادعای طالبان را نباید باور کرد.

اما در نهایت، این ترامپ است که پس از طرح ۱۰ هزار «ادعای غلط یا گمراه کننده»، باعث شده است اعتباری که رئیس جمهور آمریکا یا جامعه اطلاعاتی آن داشت از بین برود. بزرگترین و آسیب زننده‌ترین فریب ترامپ، ادامه پافشاری وی بر این موضوع است که تحقیقات روسیه «فریبکاری» بوده است، و اینکه تردید‌هایی در این باره وجود دارد که کدام کشور در انتخابات آمریکا مداخله کرده و این مداخله به نفع چه کسی تمام شده است. متحدان ما که می‌دانند این سخنان باطل و پوچ است، به این نتیجه رسیده‌اند که نباید ترامپ را یک رهبر درستکار دانست، بلکه یک دروغگوی جهانی که درباره تصویر ارائه شده از خود وسواس دارد.

الیوت انگل رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا که از چهره‌های دموکرات است در این باره گفت: اگر ما می‌خواهیم اروپایی‌ها نیز پشت سر ما از توافق هسته‌ای خارج شوند، احتمالا نباید آن‌ها را با تحریم‌های ثانویه تهدید می‌کردیم. ما اکنون در حال پرداخت بهای خروج یکجانبه و بدون اندیشه کافی از برجام هستیم، بدون آنکه بیاندیشیم در گام آینده چه رخ خواهد داد.

ترامپ ممکن است خود را به عنوان فردی سرسخت بداند، اما متحدان و دشمنان آمریکا، وی را به عنوان فردی خیال پرداز می‌دانند که آمادگی عمل کردن به تهدید‌های خود را ندارد (برای مثال، او بار‌ها از تهدید‌ها علیه مکزیک عقب نشینی و کره شمالی را به جنگ تهدید کرده است). برایان کاتولیس کارشناس «مرکز پیشرفت آمریکا» در این باره گفت: دشوار است بگوییم آمریکا تحت ریاست جمهوری ترامپ چه اقدامی می‌تواند انجام دهد، زیرا تصمیم ترامپ به خروج از توافق هسته‌ای، به معنای واقعی، آمریکا را به صورت یکجانبه خلع سلاح و گزینه‌های سیاست گذاری آن را به شیوه‌ای غیر ضروری محدود کرد.

ما اکنون با دو سناریوی مشکل آفرین روبرو هستیم. کاتولیس در این باره گفت: "بسیاری از تحلیلگران به درستی در خصوص رویکرد بی پروای دولت ترامپ در قبال ایران نگران هستند، زیرا این رویکرد ممکن است آمریکا را در سرازیری لغزنده به سمت جنگ دیگری در غرب آسیا سوق دهد. یک سناریوی دیگر نیز از این قرار است که قدرت‌های جهانی، به تهدید‌های آمریکا بی توجهی کنند و مسیر جدیدی را برای مشارکت با ایران بیابند. ما در میانه یک بازی خطرناک هستیم که هر یک از طرفین تلاش می‌کند دیگری را مرعوب کند. ایران، اقدامات ناپایدار کننده‌ای را انجام داده است. تیم ترامپ نیز ظاهرا از این اقدامات نهراسیده و مجموعه‌ای از سناریو‌های منفی را طراحی کرده است که می‌تواند طی روز‌ها و هفته‌های آینده محقق شود.

در مجموع، به واسطه ضعف ترامپ و بی اعتباری وی، دوستانمان به ما اعتماد نمی‌کنند، و دشمنانمان از ما نمی‌هراسند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ترامپ نژاد پرست باید استیضاح شود

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، رشیده طلیب در واکنش به اظهارات توهین آمیز ترامپ علیه چهار نماینده زن دموکرات گفت: ترامپ فردی نژاد پرست است و باید استیضاح شود. رشیده طلیب نماینده فلسطینی تبار و مسلمان از میشیگان در مجلس نمایندگان آمریکا در واکنش به اظهارات دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا علیه چهار نماینده زن دموکرات که گفته بود باید به کشور‌های خود بازگردند و آمریکا را ترک کنند، گفت: همه می‌دانیم این توییت‌ها و اظهارنظر‌های جدید رئیس جمهور دنباله برنامه‌های نژادپرستانه و بیگانه هراسی‌های وی است. نمی‌توانیم اجازه دهیم این اقدامات نفرت انگیز رئیس جمهور توجه ما را از اقدامات مهم برای مسئول دانستن این دولت برای این اوضاع تحقیرآمیز در مرز که در آنجا کودکان را از خانواده هایشان جدا کرده‌اند و آن‌ها را در شرایطی غیرقانونی و وحشتناک نگهداری می‌کنند، منحرف کند. انتخاب شدم که برای این اهداف مبارزه کنم. من به عنوان نماینده مجلس نمایندگان از حوزه ۱۳ میشیگان انتخاب شدم تا در کنگره علیه سیطره شرکت‌های بزرگ و فساد در کشور مبارزه کنم به این معنی که باید از استیضاح این رئیس جمهور و اقداماتش، دولت و افرادی که وی منصوب کرده است، حمایت کنم. متاسفانه این نخستین بار نبوده و آخرین بار هم نخواهد بود که چنین لحن زننده و متعصبانه را از رئیس جمهور می‌شنویم. می‌دانیم وی فردی متعصب است و همچنین می‌دانیم وی و دولتش همواره دست به اقداماتی زده‌اند که مردم آمریکا را آزرده کرده است.

اروپا در وقت اضافه …

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ دو روز پیش بود که خانم موگرینی پیش از آغاز نشست شورای وزرای خارجه اروپا در مصاحبه با خبرنگاران گفت: احتمالا امروز شاهد طولانی‌ترین نشست وزرای خارجه اروپا طی ۵ سال اخیر خواهیم بود و اولین محور این نشست درباره ایران است. جرمی هانت در پاسخ به این سئوال که آیا شما توافق ایران را مرده می‌دانید؟ می‌گوید: معتقدم این توافق هنوز نمرده است. خانم موگرینی هم می‌گوید: توافق ایران در وضعیت سلامت قرار ندارد، اما همچنان زنده است. وزرای امور خارجه اروپا هیچ اشاره‌ای به تعهدات خود در قبال ایران و اینکه این تعهدات انجام نشده، نکردند. به عبارتی، بازی، به وقت اضافه رسیده و اکنون توپ در زمین اروپایی هاست.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
لاهوتی نیز تأکید می‌کند اگر نماینده‌ای مجوز حمل اسلحه داشته باشد، تنها خودش مجاز به استفاده از آن است نه همراه یا راننده او. اما آیا نماینده مجلس یا راننده او، مجوز حمل سلاح دارند؟ نمایندگان مجلس شورای اسلامی پاسخ منفی می‌دهند. اما سؤال اصلی این است که آیا نمایندگان مجلس شورای اسلامی یا رانندگانشان می‌توانند سلاح حمل کنند. لاهوتی نیز تأکید می‌کند اگر نماینده‌ای مجوز حمل اسلحه داشته باشد، تنها خودش مجاز به استفاده از آن است نه همراه یا راننده او. اسلحه داشتم اما با شروع دوره نمایندگی پس گرفتندغلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، نماینده رشت در مجلس می‌گوید قبل از آنکه نماینده شود، مجوز حمل سلاح داشته، اما بعد از نماینده شدن، اسلحه را از من گرفتند و گفتند نمی‌توانم سلاح حمل کنم.

سخنان رهبرمعظم انقلاب درباره توقیف نفتکش توسط انگلستان +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین8 ساعت قبل

سارقانی که از راننده نماینده مجلس سرقت کرده بودند دستگیر شدند+ فیلم لحظه سرقت

رکنارکنا4 ساعت قبل
به گزارش رکنا، سردار حمید هداوند در تشریح این خبر بیان داشت: با انتشار خبری مبنی بر مصدومیت راننده نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در مواجهه با دو سارق گوشی قاب، تیم هایی از کارگاه کارآگاهان پلیس پایتخت به بررسی موضوع پرداختند. این مقام ارشد انتظامی عنوان داشت: در بررسی‌های انجام شده این دو سارق گوشی قاپ شناسایی شده و لحظاتی قبل در یک عملیات ضربتی از سوی کارآگاهان دستگیر شدند. سردار هداوند تصریح کرد: در تحقیقات انجام شده از متهمان هر دو متهم به جرم خود اعتراف کردند. جانشین رییس پلیس پایتخت در پایان خاطرنشان کرد: متهمان اذعان داشتند که گوشی مسروقه را به یک مالخر اموال مسروقه فروختند که دستگیری این مالخر نیز در دستور کار است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

فیلم/ حامی مالی نتانیاهو: ایران باید نابود شود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز11 ساعت قبل

اخبار بیشتر