سازمان جنگل‌ها: ایران در هر دهه ۶۵ میلیمتر به سمت بیابانی شدن پیش رفته
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. حوادث
پوشش خبری

سازمان جنگل‌ها: ایران در هر دهه ۶۵ میلیمتر به سمت بیابانی شدن پیش رفته

مهاجرت زیستی نتیجه گسترش بیابان است

ایرناخبرگزاری ایرنا
مهاجرت زیستی نتیجه گسترش بیابان است
تهران- ایرنا- یکی از روش‌های مطالعه و بررسی بیابان‌زایی، استفاده از فناوری سنجش از دور است که به کمک تصاویر ماهواره‌ای می‌توان برخی پارامترهای فیزیکی و عوامل موثر در شکل‌گیری بیابان را بررسی و مطالعه کرد. مطالعه هر کدام از سیستم‌های زمین شامل هوا کره، آب کره، خاک کره، گیاه کره و انسان کره باعث شناخت بهتر از عوامل موثر در بیابان‌زایی می‌شود. بیابان‌هایی که گسترش آنها به مهاجرت‌های زیستی منجر می‌شود.

روز جهانی مبارزه با بیابان‌زایی هر ساله در روز ۱۷ ژوئن برابر با ۲۷ خرداد ماه جهت ارتقای آگاهی مردم نسبت به پدیده گسترش بیابان، تخریب سرزمین، خشکسالی و نقش انسان در تشدید آن، در سراسر جهان برگزار می‌شود. گسترش بیابان‌ها و به تبع آن فرسایش خاک‌های حاصلخیر، آسیب جدی به کشاورزی، دامداری و منابع آبی وارد کرده و در نهایت به مهاجرت‌های زیست محیطی منجر شده است.

شعار امسال روز بیابان‌زایی، «بیائید آینده را با هم بسازیم» است. ایران جزو پنج کشور اولی است که به پیمان مبارزه با بیابان‌زایی (UNCCD) پیوست. از چند دهه گذشته تاکنون این پدیده جزوه چالش‌‎های زیست محیطی ایران است که کمتر به آن پرداخته شده است.

سنجش از دور سازمان فضایی کشور، سالهاست به شیوه مطالعه روی سیستم‌های زمین شامل هوا، آب، خاک، گیاه و انسان به نتایج قابل توجهی در خصوص عوامل موثر در بیابانزایی رسیده است. در هر کدام از بخش‌های کره زمین، باید مواردی مورد بررسی قرار بگیرد.

آب کره

«آب کره» هیدروسفر (hydrosphere) در جغرافیایی فیزیکی بیانگر مجموعه آب موجود در زیر، رو و فضای یک سیاره است. پایش وضعیت بدنه‌های آبی و تغییرات آنها در طول زمان، پایش شبکه رودها اعم از دائمی و فصلی، پایش محدوده‌های تحت تاثیر سیل (قبل و بعد از وقوع)، پایش سطح پوشیده از برف و تخمین آب معادل آن، پایش درجه حرارت سطح آب دریاها مواردی است که سنجش آن‌ها می‌تواند در بیابان‌زایی مثمرثمر باشد.

هوا کره

همان‌طور که دور زمین را آب فرا گرفته، هوا نیز جزو جدانشدنی کره زمین است. پوشش هوایی که ما در آن زندگی می‌کنیم، «هوا کره» (Atmosphere) نام دارد.

پایش گرد و غبار و شناسایی کانون‌های تولید گرد و غبار، پایش میزان تشعشعات لحظه‌ای خورشید، پایش شکل‌گیری و حرکت جریانات جوی جزو مواردی است که در هواکره مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

خاک کره

خاک کره یا ژئوسفر (Geosphere) به متراکم‌ترین نقاط زمین که با سنگ پوشیده شده، اشاره دارد. کارشناسان سنجش از دور معمولا برای مقوله بیابان‌زایی عموما پایش حرکت و جابه‌جایی شن‌های روان و پیشروی بیابان‌ها، مطالعه وضعیت مورفولوژی (ریخت‌شناسی) زمین و مطالعه سازنده‌ها، پایش خط واره‌ها، شکستگی و گسل‌ها، پایش درجه حرارت سطح زمین، پایش رطوبت خاک و بررسی تغییرات دوره‌ای را مدنظر قرار می‌دهند.

گیاه کره

پایش منظم پوشش گیاهی و تغییرات دوره‌ای آنها، پایش وضعیت مراتع و جنگل‌ها و تغییرات دوره‌ای‌شان، پایش تغییرات پوشش و کاربری سطح زمین، پایش اراضی زراعی و کشاورزی و تعیین نوع کشت از جمله مواردی است که باید در جهت بیابان‌زدایی انجام شود. رصد کردن پوشش گیاهی کره زمین، می‌تواند در برنامه‌ریزی برای این امور، مثمرثمر باشد.

حوزه انسان کره

بررسی عملکرد انسان‌ها و نقشی که در محیط‌زیست ایفا می‌کنند از آن دست مسائلی است که گاهی تاثیرش از مسائل طبیعی نیز پیشی می‌گیرد. عوامل انسانی در ساخت و گسترش بیابان‌ها نقش بسزایی ایفا می‌کنند.

پایش سکونتگاه‌ها و تغییرات دوره‌ای آن‌ها، پایش محل مراکز صنعتی و فعالیت‌های مرتبط با آن و پایش وضعیت جاده‌ها در مناطق متاثر از بیابان‌ها جز مسائلی است که باید برای جلوگیری از گسترش بیابان‌ها مدام مورد رصد و ارزیابی قرار بگیرند.

خواندن خبر در سایت منبع

هدر رفت ۸درصد تولید ناخالص ملی کشورهای درحال توسعه با بیابان‌زایی

مهرخبرگزاری مهر
هدر رفت ۸درصد تولید ناخالص ملی کشورهای درحال توسعه با بیابان‌زایی
‌ دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی هشدار داد که کشورهای در حال توسعه ۸ درصد از تولید ناخالص ملی خود را به دلیل گسترش زمین‌های خشک از دست می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری مهر، دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد روز جهانی مقابله با بیابان‌زایی و خشکسالی، هشدار داد که کشورهای در حال توسعه ۸ درصد از تولید ناخالص ملی خود را به دلیل گسترش زمین‌های خشک از دست می‌دهند.

پس از اینکه کنوانسیون «مقابله با بیابان‌زایی و خشکسالی» سازمان ملل متحد در روز هفدهم ژوئن سال ۱۹۹۴ توسط جامعه جهانی در شهر پاریس پذیرفته شد، مجمع عمومی سازمان ملل به منظور جلب توجه عمومی و افزایش آگاهی جهانی و همچنین پشتیبانی بین‌المللی از اقدامات مرتبط با این کنوانسیون، روز هفدهم ژوئن را با عنوان روز جهانی مقابله با بیابان‌زایی و خشکسالی نام‌گذاری کرد.

این کنوانسیون تنها سند الزام‌آور بین‌المللی است که با هدف حل مشکل بیابان‌زایی تهیه شده و بر اساس اصول مشارکت، همکاری و تمرکززدایی تدوین شده است. اکنون این کنوانسیون علاوه بر اتحادیه اروپا، ۱۹۶ عضو دارد و به طور خاص مناطقی را تحت پوشش قرار می‌دهد که در معرض بیشترین خطر بیابان‌زایی هستند. این مناطق مامن آسیب‌پذیرترین افراد و زیست‌بوم‌های جهان محسوب می‌شوند.

زیست‌بوم‌های مناطق خشک که حدود یک سوم از پهنه زمین را تشکیل می‌دهند در برابر استفاده نا مناسب و بیش از حد، بسیار آسیب‌پذیر هستند. بیابان‌زایی یک مشکل زیست محیطی در حال رشد است و زمانی به وقوع می‌پیوندد که زمین‌های حاصلخیز به دلیل جنگل‌زدایی، خشکسالی یا کشت و زرع نامناسب، به بیابان تبدیل می‌شوند. فعالیت‌های انسان و تغییرات آب و هوایی زمین هم اصلی‌ترین دلایل این پدیده هستند.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد روز جهانی مقابله با بیابان‌زایی و خشکسالی در یک پیام ویدیویی گفت: زمین سالانه ۲۴ میلیارد تن خاک حاصلخیز را از دست می‌دهد. بیابان‌زایی، تخریب زمین و خشکسالی به یک مشکل بزرگ تبدیل شده است و بخش بزرگی از جمعیت زمین از این پدیده رنج می‌برد.

به گفته وی با وجود اینکه کنوانسیون مقابله با بیابان‌زایی و خشکسالی ۲۵ سال قبل منعقد شده است، هنوز کارهای زیادی باقی مانده است. کشورهای در حال توسعه ۸ درصد از تولید ناخالص ملی خود را به دلیل گسترش زمین‌های خشک از دست می‌دهند.

به مناسبت ۲۵ سال پیشرفت در نتیجه همکاری دولت‌ها و مردم در مدیریت پایدار زمین و با نگاهی به آینده برای ۲۵ سال جلوگیری از تخریب زمین، عبارت «بیایید آینده را با هم شکل دهیم» به عنوان شعار روز جهانی مقابله با بیابان‌زایی و خشکسالی در سال ۲۰۱۹ میلادی انتخاب شده است.

در دوران شروع بیابان‌زایی، فرهنگ‌سازی برای اقدامات پیشگیرانه اهمیت زیادی برای محافظت از زمین‌های خشک دارد. این امر مستلزم تغییر در رفتارهای دولت و مردم است. تجربه کشورهای مختلف نشان داده ساکنان مناطق خشک با استفاده از تجربیات بلندمدت و نوآوری، بهبود روش‌های کشاورزی و چرای دام به شیوه‌ای پایدار می‌توانند به مقابله با بیابان‌زایی برخیزند. برای انجام این منظور لازم است اقداماتی انجام پذیرد:

- مدیریت یکپارچه زمین و آب با هدف محافظت از خاک در برابر فرسایش، شور شدن و سایر اشکال تخریب

- محافظت از پوشش گیاهی که ابزار مهمی برای حفاظت خاک در برابر فرسایش باد و آب است

- استفاده یکپارچه از زمین برای دو هدف کشاورزی و چرای دام به منظور بهبود چرخه مواد غذایی در سیستم‌های کشاورزی

- ترکیب رویه‌های سنتی با تکنیک‌های جدید بومی‌سازی شده و قابل قبول در محل

- ایجاد ظرفیت‌های مقابله با بیابان‌زایی و مدیریت منابع زمین‌های خشک برای جوامع محلی

- استفاده از منابع معیشتی جایگزین مانند روش‌های آبزی پروری در مناطق خشک، کشاورزی گلخانه‌ای و فعالیت‌های مرتبط با صنعت گردشگری که به کاربردهای سنتی زمین وابسته نیستند و نیاز کمتری به منابع محلی و طبیعی دارند و در عین حال درآمد مستمری را تامین می‌کنند

- ایجاد فرصت‌های اقتصادی در مراکز شهری مناطق خشک و در خارج از این مناطق به منظور افزایش آگاهی عمومی، روز جهانی مقابله با بیابان‌زایی و خشکسالی به طور سالانه توسط سازمان ملل متحد پایش می‌شود و قرار است پایش سال ۲۰۱۹ میلادی توسط وزارت کشاورزی و جنگلداری ترکیه در آنکارا میزبانی شود

خواندن خبر در سایت منبع

میانگین بیابان درسیستان و بلوچستان ۹ برابر میانگین جهانی

ایسناخبرگزاری ایسنا
میانگین بیابان درسیستان و بلوچستان ۹ برابر میانگین جهانی
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری سیستان و بلوچستان گفت: بیشترین مساحت بیابان استان در شهرستان ایرانشهر است اما حادترین شرایط در حوزه سیستان با 3 کانون بحرانی و وجود ریزگردهاست .

به گزارش ایسنا- ریگی افزود: میانگین بیابان درسیستان و بلوچستان ۹ برابر میانگین جهانی و ۴ برابر میانگین کشوری است

ریگی افزود: بارندگی کمتر از میانگین ۱۱۰ میلی متری باعث شده است حدود ۴ و شش دهم میلیون هکتار بیابان در سیستان و بلوچستان وجود داشته باشد که از این مساحت، ۲۸ کانون با وسعت یک میلیون و ۲۷۰ هزار هکتار بحرانی و تولید کننده ریزگرد هستند.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری سیستان و بلوچستان علل اصلی بیابان زایی را نوع مدیریت حاکم بر سرزمین و استفاده بیش از حد از قابلیت‌های سرزمینی دانست و گفت: به نظر کارشناسان روند بیابان زایی در این استان بسیار شدید است و بخش زیادی از راه‌های استان، تاسیسات زیر بنایی راه آهن به شدت تحت تاثیر بیابان است.

ریگی با اشاره به اهمیت تدوین سند مدیریت راهبردی در حوزه بیابان زدایی، گفت: از جمله برنامه‌های اداره کل منابع طبیعی سیستان و بلوچستان برای بیابان زدایی در سال ۹۸، مالچ پاشی ۳ هزار و ۷۰۰هکتار، نهال کاری هزار و ۷۰۰ هکتار و پخش آب (در صورت آورد) برای ۱۸ هزار هکتاراز اراضی استان است.

وی گفت: شعار امسال روز جهانی بیابان زدایی که یکی از چالش‌های مهم قرن ۲۱ محسوب میشود «بیاید باهم جهانی سبز بسازیم» اعلام شده است.

وی افزود: ۲۵ درصد مساحت سیستان و بلوچستان را بیابان تشکیل داده و هر۲۰ شهرستان این استان بیابانی اند.

خواندن خبر در سایت منبع

۱۰۰ میلیون هکتار از اراضی کشور در معرض بیابانی شدن

ایسناخبرگزاری ایسنا
۱۰۰ میلیون هکتار از اراضی کشور در معرض بیابانی شدن
معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفت: ایران در هر دهه ۶۵ میلیمتر به سمت بیابانی شدن پیش رفته است و حدود ۱۰۰ میلیون هکتار از اراضی کشور در معرض بیابانی شدن قرار دارند.

خسرو شهبازی در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه یک سوم جمعیت جهان و ۴۴ درصد از اراضی زراعی دنیا در مناطق خشک قرار دارند، اظهار کرد: کشور ما روی کمربند خشک جهان قرار گرفته و میزان بارش‌ها در آن یک سوم متوسط بارش‌های دنیا است همچنین میزان تبخیر در ایران حدود دو تا سه برابر میزان تبخیر در دنیا است و این دو عامل خود شکنندگی و آسیب‌پذیری کشور ما را نشان می‌دهد.

به کدام مناطق بیابان گفته می‌شود؟

شهبازی ادامه داد: بر اساس تعریف کنوانسیون بین‌المللی بیابان‌زدایی، بیابان به اکوسیستم‌های زوال یافته‌ای گفته می‌شود که به دلیل تغییرات اقلیمی و فعالیت‌های انسانی پتانسیل تولید بیولوژیک خود را از دست داده‌ است یا در حال از دست دادن است.

۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی کشور تبدیل به بیابان شده‌اند

وی با اشاره به اینکه در مجموع حدود ۱۰۰ میلیون هکتار از اراضی کشور ما بر اثر فرسایش بادی، آبی، شوری‌زایی و تخریب فیزیکی، شیمیایی خاک در معرض بیابانی شدن قرار دارند، تصریح کرد: بر اساس مطالعات سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری در حال حاضر ۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی کشور تبدیل به بیابان شده‌اند و در قالب کویر، تپه‌های ماسه‌ای، اراضی شور و نمکزارها شناخته می‌شوند.

معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری با بیان اینکه بیش از ۲۰ میلیون هکتار از اراضی کشور در ۲۲ استان تحت فرسایش بادی قرار دارند، گفت: از این مقدار ۷٫۷ میلیون هکتار جزو کانون‌های بحرانی فرسایش بادی هستند. این مناطق در استان‌های سیستان و بلوچستان، سمنان، کرمان، اصفهان، مرکزی، ایلام، خوزستان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، خراسان شمالی و … قرار دارند.

ایران در هر دهه ۶۵ میلیمتر به سمت بیابانی شدن پیش رفته است

شهبازی در ادامه با اشاره به اینکه دو عامل انسانی و طبیعی در تبدیل عرصه‌های خشک کشور به بیابان نقش دارند، اظهار کرد: بر اساس پژوهش‌های پژوهشکده هوا اقلیم طی ۴۹ سال اخیر، در هر دهه حدود ۱۱ میلیمتر از میزان بارش‌ها در کشور کاهش یافته است همچنین در هر دهه تبخیر نیز ۵۴ میلیمتر افزایش یافته و درجه حرارت در کشور در هر ۱۰ سال نیز ۰٫۴ درجه سانتیگراد افزایش پیدا کرده است. در مجموع ایران در هر دهه ۶۵ میلیمتر به سمت خشک و بیابانی شدن پیش رفته است.

سفره‌های آب زیرزمینی در هشت دشت کشور در حالت فوق بحرانی است

معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری با اشاره به وابستگی ما به منابع آب زیرزمینی تصریح کرد:سفره‌های آب زیرزمینی در ۳۳۵ دشت کشور بیلان منفی دارند و در هشت دشت کشور در حالت فوق بحرانی است. تمامی این‌ موارد زنگ خطری برای بیابانی شدن کشور است.

وی افزود: میزان و پراکنش نامنظم بارندگی‌ها در کشور نیز از جمله عوامل بیابانی شدن اراضی کشور است. برای مثال در بارندگی‌های اخیر مشاهده شد که در یک نقطه طی ۱۳ ساعت بدون وقفه بارندگی داشتیم که این نشان دهنده پراکنش نامنظم بارندگی‌ها است.

عوامل انسانی موثر در بیابان‌زایی چیست؟

شهبازی در ادامه با اشاره به عوامل انسانی موثر بر بیابانی شدن کشور گفت: نبود تعادل بین ظرفیت مراتع و دام یکی از این عوامل است. در حال حاضر دو برابر ظرفیت مراتع در کشور دام وجود دارد. از طرف دیگر نابودی جنگل‌ها، تغییر کاربری اراضی و تخریب ناشی از برداشت معادن در بیابان‌زایی موثر هستند.

معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری با بیان اینکه بیابان‌زدایی کار یک یا دو دستگاه در کشور نیست، تصریح کرد: کنوانسیون مقابله با بیابان‌زایی در سال ۱۳۷۳ تشکیل شد و کشور ایران در سال ۱۳۷۵ به این کنوانسیون پیوست. هدف اصلی از بیابان‌زدایی نیز تامین امنیت غذایی جامعه و پایداری اکوسیستم است.

تدوین سند جامع مقابله با بیابان و کنترل پدیده گرد و غبار در سیستان و بلوچستان

شهبازی در ادامه با اشاره به شناسایی کانون‌های گرد و غبار در کشور با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای اظهارکرد: در حال حاضر سند جامع مقابله با بیابان و کنترل پدیده گرد و غبار در دشت‌های سیستان و بلوچستان تدوین شده است.

در مناطق حفاظت شده محیط زیستی مالچ‌پاشی نمی‌شود

وی با بیان اینکه تاکنون در ۲۵ هزار هکتار از اراضی بیابانی کشور عملیات مالچ‌پاشی برای مقابله با بیابان‌زایی انجام شده است، گفت: مالچ‌پاشی فقط در مناطقی انجام می‌شود که در آن منطقه شن روان وجود دارد و امکان استقرار پوشش گیاهی نیست بنابراین ما ابتدا با مالچ‌پاشی شن روان را تثبیت و پس از آن اقدام به بذرکاری و نهال‌کاری می‌کنیم. مالچ استفاده شده در مناطق بیابانی استاندارد است و آن را سازمان استاندارد و سازمان حفاظت زیست تایید کرده است.

شهبازی با تاکید بر اینکه سازمان جنگل‌ها در هیچ یک از مناطق حفاظت شده محیط زیست اقدام به عملیات مالچ‌پاشی نمی‌کند، اظهارکرد:اخیرا با سازمان حفاظت محیط زیست مکاتبه کرده و به آن‌ها اعلام کرده‌ایم نقاطی که نباید در آن‌ها مالچ‌پاشی شود را دوباره برای ما مشخص کنند.

به گفته معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری در مناطقی که مالچ‌پاشی شده و پس از آن اقدامات نهال‌کاری و بذرکاری صورت گرفته، مشاهده شده که اکوسیستم جانوری منطقه ارتقا پیدا کرده استهمچنین گیاهانی که به دلیل مالچ‌پاشی سیاه‌ رنگ شده بودند پس از مدتی با رویش برگ‌های جدید به رنگ طبیعی خود بازگشتند. در حال حاضر نیز حدود ۷۲ هزار و ۴۲۹ هکتار از اراضی کشور نیازمند عملیات مالچ‌پاشی هستند.

شهبازی در ادامه با اشاره به اینکه نهال‌کاری یکی دیگر از راه‌های مقابله با بیابان‌زایی در کشور است، تصریح کرد: تا سال گذشته ۲٫۲ میلیون هکتار نهال‌کاری در سطح کشور انجام و از ۳۸ گونه مقاوم به خشکسالی از جمله سرو، گز، تاغ، کهور و کنار استفاده شده است.

علت استفاده از گیاه مهاجم «کهور» برای بیابان‌زدایی

وی همچنین با اشاره به انتقاداتی که به کاشت کهور به عنوان یک گونه مهاجم در کشور می‌شود، اظهار کرد: درخت کهور در مناطقی کاشته می‌شود که EC و PH خاک به قدری بالا است که گیاه دیگری نمی‌تواند در آن منطقه استقرار پیدا کند همچنین برخی می‌گویند ریشه کهور به‌قدری در خاک نفوذ می‌کند که می‌تواند از آب‌های زیرزمینی استفاده کند و به گیاه همجوار خود اجازه تغذیه از این منابع آبی را ندهد. اگر سازمان جنگل‌ها در حاشیه اراضی زراعی اقدام به کاشت درخت کهور می‌کرد این ادعا ممکن بود درست باشد اما کهور در مناطق بیابانی و شوره‌زارهایی کاشته می‌شود که به هیچ عنوان گونه گیاهی دیگری در آن منطقه نیست. موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع به عنوان یک مرجع علمی نیز کاشت درخت کهور در مناطق بیابانی که امکان کاشت گیاه دیگری در آن وجود ندارد را تایید کرده است.

معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری در پایان با بیان اینکه ۴٫۷ میلیون هکتار بذرکاری و بذرپاشی در اراضی بیابانی کشور انجام شده است، گفت: بخشی از رویکرد سازمان جنگل‌ها برای مقابله با بیابان‌زایی استفاده از مشارکت مردم، روستاییان و بخش خصوصی است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

وقوع تصادف‌ وحشتناک در اتوبان به دلیل سرعت دیوانه‌وار یک خودرو + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، راننده یک خودرو در آمریکا که با سرعت دیوانه‌واری در اتوبان در حال رانندگی بود با دو خودروی دیگر تصادف کرد. در این حادثه یک نفر مصدوم شد و به بیمارستان انتقال یافت. بیشتر بخوانید: تصادف شاخ به شاخ، عاقبت رانندگی جنون آمیز در لاین مخالف + فیلمانتهای پیام/برخورد وحشتناک دو خودرو در بزرگراه + فیلم

(ویدئو) بازداشت مرد شرور؛ حمید مشکی نوچه وحید مرادی

فراروفرارو1 روز قبل
حمید مشکی شرور خطرناک تهران که ادعا کرده بود توبه کرده بخاطر شکایت یک دختر دستگیر شد. حمید مشکی گفت: من ۳ سال است که دیگر شرارت نمی‌کنم و هیچ مزاحمتی برای نوامیس مردم نکرده‌ام. در حالیکه حمید مشکی گفته بود قصد ازدواج دارد و همسرش از گذشته او خبر دارد و دیگر برای زنان مزاحمت ایجاد نمی‌کند چندی قبل خانواده دختر جوانی از حمید مشکی شکایت کردند. حمید مشکی از اراذل و اوباش و همدستان وحید مرادی بود که حتی به شلیک‌های پلیس اعتنایی نداشت. بنا بر این گزارش، حمید مشکی برای تحقیقات بیشتر در اختیار ماموران پلیس امنیت تهران قرار گرفته است.

ابرخودروی بوگاتی پا به خیابان گذاشت/ قیمت گران‌ترین خودوری صفرکیلومتر جهان چند است؟ + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران19 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، ابرخوردوی جدید بوگاتی، با قیمت ۱۱ میلیون یورو (معادل ۱۲٫۴۵ میلیون دلار) رسما گران‌ترین مدل صفر کیلومتر تاریخ خودروسازی جهان است. استفان وینکلمن، مدیر بوگاتی در مراسم رونمایی اعلام کرد، تنها نمونه از لا واچو نوار با احتساب مالیات در کشور میزبان، به قیمت ۱۶٫۵ میلیون یورو (معادل ۱۸٫۶۸ میلیون دلار)، فروخته شده است. نام و مشخصات خریدار این خودرو اعلام نشد. بیشتر بخوانید: مراحل مونتاژ خودرو لوکس + فیلم

مرگ وحشتناک یک چترباز به دلیل وقوع تندباد + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، یک چترباز در شهر دنیزلی ترکیه به محض پرواز در آسمان با وقوع تندباد غافلگیر شد. این مرد ۴۱ ساله در این تندباد محکم به زمین خورد و جانش را از دست داد. بیشتر بخوانید: عبور چتربازان نیروی دریایی از یک قدمی مرگ + فیلمانتهای پیام/وقوع تورنادو حین چتربازی + فیلم

تصاویر پهپاد ایران از ناو آمریکایی

تابناکتابناک15 ساعت قبل
پس از آنکه آمریکا ادعا کرد یک پهپاد ایرانی را که در هنگام عبور از تنگه هرمز به این ناو نزدیک شده هدف قرار داده، سپاه پاسداران این ادعا را تکذیب کرد و تصاویر این پهپاد را از ناو آمریکایی منتشر کرد. وزارت دفاع آمریکا ادعا کرده بود: «حوالی ساعت ۱۰ صبح به وقت محلی یک هواپیمای بدون سرنشین از نوع بال ثابت به کشتی آبی-خاکی یواس‌اس باکسر که در حال حرکت به سمت تنگه هرمز بود، نزدیک شد و در محدوده خطرناکی قرار گرفت. کشتی یو‌اس‌اس باکسر نیز به‌منظور حفظ امنیت خود و خدمه اقدام دفاعی انجام داد.» تصاویر ثبت شده در همین ساعت توسط این پهپاد را می‌بینید.

فیلم/ وقتی پدال گاز و ترمز را اشتباه می‌گیرید!

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
یک راننده زن در نزدیکی دریاچه‌ای در یکی از شهرهای ایالت نیوجرسی، قصد تغییر مسیر خودرو را داشت که اشتباه گرفتن پدال گاز و ترمز، باعث شد تا خودرو مستقیم به سمت دریاچه حرکت کند و در آن فرو رود.

اخبار بیشتر