پرونده قتل شیرمحمدعلی ابهاماتی دارد که مجلس قرار است آن را پیگیری کند
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

پرونده قتل شیرمحمدعلی ابهاماتی دارد که مجلس قرار است آن را پیگیری کند

دستور رییسی درباره قتل شیرمحمدعلی در زندان فشافویه + جزییات

رکناخبرگزاری رکنا
دستور رییسی درباره قتل شیرمحمدعلی در زندان فشافویه + جزییات
رکنا: سخنگوی قوه قضاییه با تشریح جزئیات مضروب و به قتل رسیدن مرحوم علیرضا شیرمحمدعلی، از دستور رئیس قوه قضاییه به سازمان زندان‌ها و دادستانی کل کشور برای بررسی قصور احتمالی ماموران خبرداد.

دستور رییسی درباره قتل شیرمحمدعلی در زندان فشافویه + جزییات - 1

به گزارش رکنا، در پی انتشار اطلاعیه روابط عمومی سازمان زندان‌ها در مورد علت کشته شدن یک زندانی در زندان تهران بزرگ، غلامحسین اسماعیلی در مورد حادثه زندان تهران بزرگ و قتل مرحوم علیرضا شیرمحمدعلی به بیان توضیحاتی پرداخت و اظهار کرد: پرونده قتل مرحوم علیرضا شیرمحمدعلی با حساسیت و جدیت تمام توسط دادسرای عمومی و انقلاب رسیدگی و همانند برخی پرونده‌های ویژه دیگر با گذشت ۴۸ ساعت از وقوع قتل، تحقیقات دادسرایی آن انجام و پرونده با صدور کیفرخواست به دادگاه کیفری یک استان تهران ارجاع و در دادگاه نیز به صورت ویژه و در حداقل زمان قانونی رسیدگی خواهد شد.

وی افزود: این پرونده دو متهم دارد که متهم ردیف اول متهم به قتل عمدی و نیز متهم ردیف دوم، متهم به معاونت در قتل عمد است.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: زندان تهران بزرگ، بزرگترین مجموعه ندامتگاهی کشور است که اکنون افزون بر ۱۲ هزار زندانی در آن نگهداری می‌شود و زندانیان این مجموعه در گروه‌های مختلف و با لحاظ تعداد زیاد اندرزگاه‌ها، طبقه‌بندی می‌شود. هم اکنون حدود ۱۳۰ زندانی امنیتی در اندرزگاه‌های ویژه زندانیان امنیتی این زندان نگهداری می‌شوند که ۱۷ نفر از آن‌ها در یک اندرزگاه اختصاصی اقامت دارند که مرحوم علیرضا شیرمحمدعلی یکی از آن‌ها بوده و در مجاورت آن‌ها و به صورت مجزا دو زندانی دیگر که حدود یک سال و نیم قبل از زندان رجایی شهر به زندان تهران بزرگ منتقل شده، اقامت داشته‌اند که به صورت نوبه‌ای و مجزا از هواخوری مشترک استفاده می‌کردند.

رییس کل دادگستری استان تهران همچنین با بیان اینکه مقتول در تاریخ ۱۸ فروردین ۱۳۹۸ به بند امنیتی زندان تهران بزرگ منتقل و قاتل و همدست او از آبان ۱۳۹۶ در این زندان بوده‌اند، گفت: در روز حادثه قاتل و همدست وی به جهت لزوم تعمیر سرویس بهداشتی محل اقامت آنان در هواخوری بوده و متهمان و محکومان امنیتی در اتاق‌های محل اقامت خویش بوده‌اند. همزمان با توزیع غذای زندانیان و باز شدن درب محل نگهداری قاتل و همدستش، آن‌ها به سمت اتاق زندانیان هجوم برده و با استفاده از تیزی دست‌ساز و قطعه‌ای از سرامیک سرویس بهداشتی در حال تعمیر، صدماتی را به مقتول وارد و وی را مضروب می‌کنند که پس از انتقال به بیمارستان مقتول فوت می‌کند.

سخنگوی قوه قضائیه در پایان تاکید کرد: علاوه بر رسیدگی ویژه به پرونده قتل، حسب دستور رئیس قوه‌قضائیه، مقرر شد هم از ناحیه سازمان زندان‌ها و هم از سوی دادستانی کل کشور دو تیم مجزا در مورد سهل‌انگاری یا قصور احتمالی مامورین مربوط، بررسی دقیق انجام داده و نتیجه به حجت‌الاسلام رئیسی گزارش و در صورت محرز شدن تخلف یا جرم، برخورد قاطع و مناسب انجام پذیرد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

سوال علی مطهری و الیاس حضرتی درباره ابهامات زندان فشافویه

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
سوال علی مطهری و الیاس حضرتی درباره ابهامات زندان فشافویه
علی مطهری و الیاس حضرتی در نامه‌ای از وزیر دادگستری درباره علت مرگ مرحوم شیرمحمدعلی در زندان فشافویه طرح سوال کردند.

اعتمادآنلاین| علی مطهری و الیاس حضرتی، نمایندگان مجلس، در نامه‌ای از وزیر دادگستری درباره علت مرگ مرحوم شیرمحمدعلی طرح سوال کردند.

به گزارش اعتمادآنلاین، در متن این نامه آمده است: مرحوم علیرضا شیرمحمدعلی در خرداد ۱۳۹۸ در زندان فشافویه به دست دو قاتل محکوم به قصاص به قتل رسید چرا باید این دو قاتل که برای به‌تعویق‌انداختن اجرای حکم‌شان و شاید سابقه‌ای که با آن مرحوم داشتند به این متهم سیاسی دسترسی داشته‌اند.

آیین‌نامه تفکیک گروه‌های مختلف متهمان درست رعایت نشده است.

علاوه ‌بر این متاسفانه همه متهمان سیاسی را متهمان امنیتی می‌دانند تا بتوانند به آنها سخت‌گیری کنند، در حالی‌که متهم امنیتی کسی است که اقدام مسلحانه انجام داده باشد نه کسی که صرفا چند انتقاد حتی به مقامات عالی کشور کرده باشد.

سوال علی مطهری و الیاس حضرتی درباره ابهامات زندان فشافویه - 6

خواندن خبر در سایت منبع

چرا در سلول جوان ۲۱ ساله در شب قتلش باز بود؟

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
چرا در سلول جوان ۲۱ ساله در شب قتلش باز بود؟
وکیل علیرضا شیرمحمدعلی گفت: ایشان از سال 97 تاکنون به‌صورت موقت در بازداشت بود؛ البته گویا بحث تودیع وثیقه تا پیش از ورود بنده به پرونده مورد درخواست قرار نگرفته بود و زمانی که این موضوع مطرح شد، قرار شد پس از برگزاری دادگاه تجدیدنظر تصمیم‌گیری شود.

اعتمادآنلاین|محمدهادی عرفانیان‌کاسب، وکیل علیرضا شیرمحمدعلی جوان۲۱ ساله‌ای که در زندان فشافویه به قتل رسید، در گفت‌وگویی درباره وضعیت موکل خود می‌گوید: انگیزه مقتولان به تعویق انداختن زمان اجرای حکم خودشان بوده نیز باید بگویم که فکر نمی‌کنم صحیح باشد. ضمن آنکه متهمان و مقتول هیچ اختلافی با یکدیگر نداشته‌اند. در عین حال اما وقتی به پرونده‌های مشابه نگاه می‌کنیم، به نظر می‌رسد این تعداد ضربه برای قتل می‌تواند نشانه نوعی انتقام‌جویی و کینه‌ورزی باشد. این مسائل باید در دادگاه بررسی شود. بخشی از مصاحبه را می‌خوانید:

شما از چه زمانی مسوولیت وکالت از آقای شیرمحمدعلی را برعهده گرفتید؟ علت و زمان بازداشت این زندانی به قتل رسیده چه بوده است؟

آقای شیرمحمدعلی در تیرماه سال ۹۷ بازداشت شده است و اتفاقا برخلاف آنچه بعضا در فضای مجازی منتشر شده، علت بازداشت ایشان، شرکت در تظاهرات و تجمعات خیابانی نبوده، بلکه به‌دلیل فعالیت در فضای مجازی بازداشت شده بود. عناوین اتهامی ایشان نیز ۳ عنوان ذکر توهین به مقدسات، توهین به مسوولان رده‌بالای نظام و تبلیغ علیه نظام بوده و آقای قاضی مقیسه در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب، حکم ۸ سال زندان را در نظر گرفته بود. زمانی که بنده به این پرونده ورود کردم، اردیبهشت‌ماه امسال بود چراکه تا پیش از صدور رای شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب، متهم هیچ وکیلی نداشت و پس از آن، بنده مسوولیت را برعهده گرفتم و اتفاقا با همکاری‌های خوبی که از سوی قضات صورت گرفت، در پی تقاضای استمهال از جانب بنده، امکان مطالعه پرونده نیز فراهم شد و زمان دادگاه تجدیدنظر نیز ۱۸ تیرماه سال جاری اعلام شده بود که البته برگزاری این دادگاه میسر نشد.

با این حساب آقای شیرمحمدعلی برای گذراندن دوران محکومیت ۸ ساله به فشافویه فرستاده شده بود؟

خیر! ایشان از سال ۹۷ تاکنون به‌صورت موقت در بازداشت بود؛ البته گویا بحث تودیع وثیقه تا پیش از ورود بنده به پرونده مورد درخواست قرار نگرفته بود و زمانی که این موضوع مطرح شد، قرار شد پس از برگزاری دادگاه تجدیدنظر تصمیم‌گیری شود.

بحث دیگر علت وقوع این قتل است. باتوجه به شناخت نسبی که از مقتول به دست آوردید و آشنایی احتمالی‌تان با پرونده و وضعیت متهمان به قتل، به نظر شما انگیزه چه بوده است؟

در این پرونده ابهامات بسیاری وجود دارد. در پی صحبت‌های مکرری که از داخل زندان با خانواده مقتول صورت گرفته، به این نتیجه رسیده‌ایم که علی‌الظاهر در شب قتل، در سلول برخلاف روال معمول در شب‌های گذشته باز بوده که معلوم نیست چرا چنین شده است. بحث دیگر نیز مربوط به تعداد ضرباتی است که از جانب متهمان به قتل بر بدن مقتول وارد شده که گویا بیش از ۳۰ ضربه بوده است. حال آنکه اگر هدف صرفا کشتن باشد، با ۲ تا ۳ ضربه نیز این مساله محقق می‌شد و معلوم نیست چرا چنین به‌کرات ضرباتی را وارد کرده‌اند.

با این حساب انگیزه احتمالی چه می‌تواند باشد؟

روایت‌های متعددی وجود دارد. مادر مقتول مسائل بسیاری را مطرح می‌کنند که البته باتوجه به شرایط خاص روحی ایشان، بهتر است بیشتر در بیان آن تامل کنیم. درباره اینکه گفته می‌شود انگیزه مقتولان به تعویق انداختن زمان اجرای حکم خودشان بوده نیز باید بگویم که فکر نمی‌کنم صحیح باشد. ضمن آنکه متهمان و مقتول هیچ اختلافی با یکدیگر نداشته‌اند. در عین حال اما وقتی به پرونده‌های مشابه نگاه می‌کنیم، به نظر می‌رسد این تعداد ضربه برای قتل می‌تواند نشانه نوعی انتقام‌جویی و کینه‌ورزی باشد. این مسائل باید در دادگاه بررسی شود.

منبع: روزنامه اعتماد

خواندن خبر در سایت منبع

تماس تلفنی سیدحسن با خانواده شیرمحمدعلی

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
تماس تلفنی سیدحسن با خانواده شیرمحمدعلی
جواد امام (از نزدیکان سید محمد خاتمی) از تماس تلفنی سید حسن‌خمینی با خانواده مرحوم شیرعلی محمد خبر داد.

برترین‌ها: جواد امام (از نزدیکان سید محمد خاتمی) از تماس تلفنی سید حسن‌خمینی با خانواده مرحوم شیرمحمدعلی خبر داد.

تماس تلفنی سیدحسن با خانواده شیرمحمدعلی - 2

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

(ویدئو) بازداشت مرد شرور؛ حمید مشکی نوچه وحید مرادی

فراروفرارو1 روز قبل
حمید مشکی شرور خطرناک تهران که ادعا کرده بود توبه کرده بخاطر شکایت یک دختر دستگیر شد. حمید مشکی گفت: من ۳ سال است که دیگر شرارت نمی‌کنم و هیچ مزاحمتی برای نوامیس مردم نکرده‌ام. در حالیکه حمید مشکی گفته بود قصد ازدواج دارد و همسرش از گذشته او خبر دارد و دیگر برای زنان مزاحمت ایجاد نمی‌کند چندی قبل خانواده دختر جوانی از حمید مشکی شکایت کردند. حمید مشکی از اراذل و اوباش و همدستان وحید مرادی بود که حتی به شلیک‌های پلیس اعتنایی نداشت. بنا بر این گزارش، حمید مشکی برای تحقیقات بیشتر در اختیار ماموران پلیس امنیت تهران قرار گرفته است.

وقوع تصادف‌ وحشتناک در اتوبان به دلیل سرعت دیوانه‌وار یک خودرو + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، راننده یک خودرو در آمریکا که با سرعت دیوانه‌واری در اتوبان در حال رانندگی بود با دو خودروی دیگر تصادف کرد. در این حادثه یک نفر مصدوم شد و به بیمارستان انتقال یافت. بیشتر بخوانید: تصادف شاخ به شاخ، عاقبت رانندگی جنون آمیز در لاین مخالف + فیلمانتهای پیام/برخورد وحشتناک دو خودرو در بزرگراه + فیلم

تصاویر پهپاد ایران از ناو آمریکایی

تابناکتابناک14 ساعت قبل
پس از آنکه آمریکا ادعا کرد یک پهپاد ایرانی را که در هنگام عبور از تنگه هرمز به این ناو نزدیک شده هدف قرار داده، سپاه پاسداران این ادعا را تکذیب کرد و تصاویر این پهپاد را از ناو آمریکایی منتشر کرد. وزارت دفاع آمریکا ادعا کرده بود: «حوالی ساعت ۱۰ صبح به وقت محلی یک هواپیمای بدون سرنشین از نوع بال ثابت به کشتی آبی-خاکی یواس‌اس باکسر که در حال حرکت به سمت تنگه هرمز بود، نزدیک شد و در محدوده خطرناکی قرار گرفت. کشتی یو‌اس‌اس باکسر نیز به‌منظور حفظ امنیت خود و خدمه اقدام دفاعی انجام داد.» تصاویر ثبت شده در همین ساعت توسط این پهپاد را می‌بینید.

دمای بالای ۴۰ درجه برای نیمی از کشور

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
امیر سرکرده در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما، افزود: استقرار هوای بسیار گرم همچنان در چند روز آینده ادامه خواهد داشت و البته در برخی نواحی جنوب شرقی و سواحل دریای خزر شاهد بارش‌های بسیار خفیف و پراکنده خواهیم بود. کارشناس هواشناسی افزود: در نواحی شرقی و در شمال سیستان و بلوچستان در شهرستان‌های زابل، زهک و هیرمند وزش باد ۱۲۰ روزه موجب افزایش گرد و خاک و کاهش کیفیت دید می‌شود. سرکرده گفت: آسمان تهران امروز صاف است و دمای آن در گرمترین زمان به ۴۱ درجه سانتی گراد می‌رسد.

سقوط خودروی راننده زن به داخل دریاچه، عاقبت استفاده از گاز به جای ترمز + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران2 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، یک راننده زن در نزدیکی دریاچه‌ای در یکی از شهرهای ایالت نیوجرسی، قصد تغییر مسیر خودرو را داشت که اشتباه گرفتن پدال گاز و ترمز، باعث شد تا خودرو مستقیم به سمت دریاچه حرکت کند و در آن فرو رود. خوشبختانه با اقدام به موقع آتش نشانی، خودرو و راننده آن بدون آسیب، به خشکی منتقل شدند. انتهای پیام/

مرگ وحشتناک یک چترباز به دلیل وقوع تندباد + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، یک چترباز در شهر دنیزلی ترکیه به محض پرواز در آسمان با وقوع تندباد غافلگیر شد. این مرد ۴۱ ساله در این تندباد محکم به زمین خورد و جانش را از دست داد. بیشتر بخوانید: عبور چتربازان نیروی دریایی از یک قدمی مرگ + فیلمانتهای پیام/وقوع تورنادو حین چتربازی + فیلم

اخبار بیشتر