امضای ۱۲ سند همکاری بین ایران و روسیه و خروج این کشور از توافق تسلیحاتی
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. بین‌المللی
پوشش خبری

امضای ۱۲ سند همکاری بین ایران و روسیه و خروج این کشور از توافق تسلیحاتی

روسیه به خروج از توافق تسلیحاتی با آمریکا نزدیک شد

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
روسیه به خروج از توافق تسلیحاتی با آمریکا نزدیک شد
ایسنا نوشت: روسیه به تعلیق مشارکتش در یک پیمان تسلیحات هسته‌ای کلیدی نزدیک شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دومای روسیه امروز (سه‌شنبه) به اتفاق آراء به حمایت از حکم ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در تعلیق وظایف روسیه طبق پیمان نیروهای هسته‌ای میان برد ۱۹۸۷ با ایالات متحده رای مثبت داد.

این اقدامات پس از آن انجام می‌شود که آمریکا درباره خروج از پیمان نیروهای هسته‌ای میان برد موسوم به آی‌ان‌اف در ماه فوریه اطلاع داد و زمینه را برای خروج ظرف شش ماه فراهم کرد، مگر اینکه مسکو به تبعیت از آن بازگردد. روسیه هرگونه تخطی را رد می‌کند و آمریکا را به نقض توافق مذکور متهم می‌کند.

ولادیمیر پوتین نسبت به استقرار موشک‌های جدید در اروپا به آمریکا هشدار داده است و می‌گوید روسیه با تسلیحات سریع جدید که به زمان اندکی برای رسیدن به اهدافشان نیاز است، تلافی می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

توافق و قرارداد برای واحد دو و سه نیروگاه اتمی بوشهر

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
توافق و قرارداد برای واحد دو و سه نیروگاه اتمی بوشهر
خبرگزاری میزان- وزیر نیرو گفت: در زمینه انرژی توافق و قرارداد‌ها برای واحد دو و سه نیروگاه اتمی بوشهر مورد تاکید قرار گرفت و کار به نحو مناسبی در حال پیشرفت است.
توافق و قرارداد برای واحد دو و سه نیروگاه اتمی بوشهر - 0

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، رضا اردکانیان در مراسم امضای سند یادداشت تفاهم پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و فدراسیون روسیه اظهار کرد: از همه همکاران وزارتخانه‌های دو کشور، بخش خصوصی و اتاق بازرگانی که فعالانه در سه روز گذشته نتیجه مذاکرات و فعالیت‌های چندماهه را در قالب تفاهم‌نامه و قرارداد‌های مهم در ارتباط با توسعه روابط اقتصادی دو کشور مهم و تاثیرگذار در منطقه درآوردند، قدردانی می‌کنیم.

وی افزود: ما امروز عملا نتایج دو اجلاس مهم را گزارش می‌کنیم، دومین همایش فرهنگی بین ناحیه قفقاز شمالی و تعدادی از استان‌های کشور و دیگری اجلاس کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی و تجاری دو کشور است. هر دو زمانی اتفاق می‌افتد که لایحه همکاری ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا به تصویب مجلس رسیده و در آینده نزدیک به شکل قانون ابلاغ می‌شود که شروع تاثیرگذاری در روابط اقتصادی در بازار ۲۰۰ میلیونی در سطح منطقه خواهد بود.

وزیر نیروی کشورمان ابزار امیدواری کرد: از جمله نتایج این اجلاس ارتباط بیشتر تجار، بازرگانان، تولیدکنندگان استان اصفهان به عنوان قطب صنعتی کشاورزی، گردشگری با مناطق مختلف و همتایان روس می‌باشد.

وی تصریح کرد: ابتدا برنامه‌ریزی شد هفت سند همکاری در چارچوب این اجلاس امضا شود که با علاقه‌ای که از سوی شرکت‌کنندگان از فدراسیون روسیه و ایران شاهد بودیم ۱۲ سند همکاری به امضا می‌رسد.

اردکانیان با اشاره به موارد امضای اسناد گفت: تفاهم‌نامه برای بهینه‌سازی نیروگاه رامین اهواز، یادداشت تفاهم‌نامه همکاری در زمینه‌های مختلف مربوط به انرژی الکتریسیته در حوزه حمل و نقل، آغاز عملیات اجرایی برقی‌سازی راه‌آهن گرمسار - اینچه برون فراهم شد که امیدواریم طی دو ماه آینده با انجام تعهدات وزارت راه روسیه کار اجرا آغاز شود.

وی همچنین خاطر نشان کرد: در سایر زمینه‌های مربوط به حمل و نقل، مذاکرات و توافق‌های خوبی داشته‌ایم. وضع تعرفه رقابتی و همچنین برگزاری جلسات چندجانبه شرکت راه آهن روسیه، قزاقستان، ترکمنستان و ایران، همچنین نقشه راه اقدامات مشترک پروژه برقی سازی راه‌آهن سرخس - بندرعباس، تهران – تبریز، ساخت راه‌آهن ترکمنستان – روسیه، قزاقستان – ایران، برقی کردن راه‌آهن تهران – تبریز، خط دوم بافق – توربان – زنگان، ساخت راه‌آهن چابهار-زاهدان – بیرجند و اتصال به بافق مشهد همچنین پروژه خط ریلی رشت – آستارا از جمله این تفاهمات است.

وزیر نیرو همچنین گفت: فعالیت‌های مربوط به شرکت‌های ایرانی جهت صادرات آبزیان پرورشی میگو و خاویار توافقات خوبی صورت گرفت در زمینه دارویی و بهداشتی نیز برای سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ توافقاتی صورت گرفت و ثبت تعدادی از اقلام دارویی برای بیماری‌های نادر ایران در روسیه توافق شد.

اردکانیان ادامه داد: راه‌اندازی کشتیرانی در خزر در چارچوب همکاری استان‌های ایران و قفقاز نیز از جمله موارد توافق است.

وی ابراز امیدواری کرد: با این خط کشتیرانی هر چه زودتر زمینه‌های گردشگری با توجه به امکانات توسعه یابد.

وزیر نیرو اظهار داشت: در زمینه انرژی نیز توافق و قرارداد‌ها برای واحد دو و سه نیروگاه اتمی بوشهر مورد تاکید قرار گرفت و کار به نحو مناسبی در حال پیشرفت است.

اردکانیان همچنین گفت: در زمینه نفت و گاز مذاکرات مثبت و خوبی بین وزارت نفت ایران و انرژی روسیه طی روز گذشته انجام شد.

وی عنوان کرد: با توجه به شرایط فعلی می‌توان مذاکرات را در چارچوب اراده سیاسی رهبران دو کشور در زمینه فعالیت‌های انرژی تلقی کرد.

وزیر نیرو با بیان اینکه کریدور ثبت گمرکی نیز یکی از سرفصل‌های مذاکرات بود افزود: در انتها وزارت نیروی ایران و وزارت انرژی روسیه در خصوص احداث چهار واحد نیروگاه حرارتی در هرمزگان با ظرفیت ۱۴۰۰ مگاوات به توافق رسیدند که امیدواریم ظرف حداکثر سه ماه آینده شاهد سرعت در این پروژه باشیم.

مقام عالی وزارت نیرو همچنین اظهار داشت: در این اجلاس بعد از چهار سال توقف در زمینه همکاری مربوط به آب در کارگروه مربوط به زمینه برای همکاری مشترک در زمینه انتقال تکنولوژی و استفاده از ظرفیت خدمات فنی و مهندسی را آغاز کردیم.

خواندن خبر در سایت منبع

وزیر نیرو در پاسخ به تسنیم: کارگروه همکاری‌های آبی ایران و روسیه بعد از ۴ ‌سال فعال شد

تسنیمخبرگزاری تسنیم
وزیر نیرو در پاسخ به تسنیم: کارگروه همکاری‌های آبی ایران و روسیه بعد از ۴ ‌سال فعال شد
گروه استان‌ها ـ وزیر نیرو از فعال شدن کارگروه‌ همکاری‌های آبی ایران و روسیه پس از چند سال خبر داد.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، رضا اردکانیان بعد از ظهر امروز در حاشیه اختتامیه پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و تجاری جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه و دومین همایش چشم‌انداز همکاری‌های تجاری و فرهنگی ایران و ناحیه فدرال قفقاز شمالی فدراسیون روسیه در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم درباره همکاری‌های آبی ایران و روسیه اظهار داشت: ما در این زمینه کارگروهی داشتیم که ۳، ۴ سال متوقف بود که اکنون دوباره فعال شد.

وی ادامه داد: بیشتر چشم ما به خدمات فنی و مهندسی است که بتوانیم در زمینه‌هایی که ما در آن شرایط مناسب‌تری داریم خدمات خود را عرضه کنیم، همچنین جاهایی که آنها تکنولوژی‌های برتری دارند نیز استفاده کنیم.

وزیر نیرو تصریح کرد: اصلی‌ترین وظیفه کمیسیون‌های مشترک فراهم کردن چارچوب‌های همکاری است و عملیاتی کردن آن کاری است که به صورت عمده در اختیار بخش‌های خصوصی دو کشور قرار دارد و ما وظیفه داریم تسهیلات ایجاد کرده و امکاناتی را برای مبادلات تجاری فراهم کنیم.

وی افزود: اینکه در عمل به چه حجمی از مبادلات برسیم جای امیدواری بسیاری دارد، به ویژه به دلیل اینکه جمهوری اسلامی ایران در حال متصل شدن به اتحادیه اقتصادی اوراسیا است امیدواریم شاهد جهش چشمگیر در مبادلات تجاری باشیم.

وزیر نیرو بیان کرد: در حال حاضر اگر نگاه کنیم به امکان مبادلات، می‌بینیم که رقم خیلی بالا نیست، کشور روسیه به تنهایی در منطقه سالانه حدود ۳۰۰ میلیارد دلار واردات از اقلام مختلف داریم اما ما سهم چندانی از این واردات نداریم، این تفاهم نامه‌ها زمینه و مکانیزیمی را ایجاد می‌کند که تولیدکنندگان محصولات کشاورزی، داروسازی و صنعتی ما بتوانند وارد این بازار شوند.

وی خاطرنشان کرد: بخشی از این تفاهم نامه‌ها پروژه‌های سنگین صنعتی است که بخشی از آن در قالب وام‌های دولتی و بخشی دیگر فاینانس‌های مختلف است، در مجموع یک بازار ۲۰۰ میلیون نفری برای عرضه محصولات برای ما فراهم است.

اردکانیان گفت: می‌توانیم با استفاده از تعرفه‌های ترجیهی یا معافیت‌ها محصولات خود را با سرعت بیشتری وارد بازار منطقه کنیم.

وی افزود: امسال دولت حدود ۱۴ میلیارد دلار ارز برای واردات کالاهای اساسی درنظر گرفته که می‌تواند از کشورهای منطقه تامین شود و اگر کیفیت و قیمت مناسب باشد به طور طبیعی روسیه می‌تواند یکی از این کشورها باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

روسیه از افزایش نظامیان آمریکایی در منطقه ابراز نگرانی کرد

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
روسیه از افزایش نظامیان آمریکایی در منطقه ابراز نگرانی کرد
وزارت خارجه روسیه از طرح‌های آمریکا مبنی بر افزایش نظامیان این کشور در منطقه ابراز نگرانی کرد.

اعتمادآنلاین| وزارت خارجه روسیه در واکنش به کاهش اقدامات برجامی ایران اعلام کرد: مسکو تصمیم ایران درخصوص اورانیوم غنی شده را درک می‌کند.

گفتنی است ایران روز گذشته اعلام کرد که سقف ذخایر اورانیوم غنی‌شده تا ۶ تیرماه از مرز ۳۰۰ کیلوگرم عبور می‌کند.

وزارت خارجه روسیه همچنین نسبت به طرح‌های آمریکا مبنی بر افزایش نظامیان و تجهیزات خود در خاورمیانه ابراز نگرانی و اعلام کرد: مسکو معتقد است این موضوع خطرات درگیری و تنش در منطقه را افزایش خواهد داد.

منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

حجم مبادلات مالی ایران و روسیه ۲۰ درصد بیشتر شده است

ایلناخبرگزاری ایلنا
حجم مبادلات مالی ایران و روسیه ۲۰ درصد بیشتر شده است
وزیر انرژی روسیه بر ضرورت گسترش روابط متقابل میان تهران و مسکو تاکید کرد.

حجم مبادلات مالی ایران و روسیه ۲۰ درصد بیشتر شده است - 1

به گزارش خبرنگار ایلنا، الکساندر نوآک وزیر انرژی روسیه در جریان دیدار وزیر نیروی کشورمان در اصفهان در مورد ضرورت تداوم و گسترش همکاری ایران و روسیه گفت: ایران شریک ‌مهم و قدیمی روسیه است و هم چنین ایران یک بازیگر مهم در عرصه بین‌المللی است.

وی افزود: ما از دیرباز با ایران روابط متقابل خوبی داشته‌ایم و در تلاشیم که این روابط در زمینه‌های مختلف گسترش یابد. ایران و روسیه برای توسعه روابط خود در زمینه‌های مختلف تلاش می‌کنند.

نوآک یادآور شد: حجم مبادلات مالی میان ایران و روسیه یک سوم رشد پیدا کرده و ۲۰ درصد بیشتر شده است. ما در آینده هم برای افزایش روابط مالی و بانکی میان ایران و روسیه تلاش خواهیم کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

مهرمهر22 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو در یادداشتی که در روزنامه فرانکفورترآلگماینه به چاپ رسیده، آورده است: امنیت اروپا به بازی گرفته شده است. اگر روسیه از موضع خود در قبال پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان برد کوتاه نیاید، نمی‌دانیم باید منتظر چه پیامدهای خطرناکی باشیم. وی در ادامه نوشته است: پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان برد باید زنده نگه داشته شود چرا که می‌تواند متضمن بخشی از امنیت بین المللی باشد. دبیرکل ناتو با اشاره به انعقاد این پیمان توسط «میخائیل گورباچف» رهبر اتحاد جماهیر شوروی و «دونالد ریگان» رئیس جمهوری وقت آمریکا در سال ۱۹۸۷ میلادی افزود: فقدان این پیمان می‌تواند احتمال بروز جنگ هسته‌ای در جهان را افزایش دهد.

قهرمانی روسیه در خاک آمریکا

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
رضا نیکقدم منش: > روسیه توانست آمریکا را در خاک خودش شکست دهد >> ایران به رغم نتایج خوب در مرحله گروهی در لیگ ملت‌های والیبال پنجم شد>> با توجه به راه نیافتن ایران به مرحله نیمه نهایی هیچ والیبالیستی از کشورمان در بین برترین‌ها قرار نگرفت>>> بلندقامتان ایران بعد از یک هفته استراحت خود را برای رقابت‌های قهرمانی جهان، قهرمانی آسیا و انتخابی المپیک آماده می‌کنند
الفالف1 روز قبل
یک نشریه آنلاین مستقر در لندن نوشت به دنبال قتل جمال خاشقچی، روزنامه نگار منتقد دولت عربستان، تعدادی دیگر از مخالفان سعودی مستقر در آمریکا، از جانب عربستان در معرض تهدید قرار گرفتند. یکی از این چهار نفر گرداننده‌ی یک شبکه‌ی یوتیوب منتقد دولت عربستان است. خاشقچی اکتبر گذشته در کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه به طرز فجیعی به قتل رسید. گزارش MEE در حالی منتشر شده است که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا نقش محمد بن سلمان ولیعهد عربستان را در قتل خاشقچی کم اهمیت خوانده است. در نوامبر گذشته، سیا در گزارشی به کاخ سفید اعلام کرده بود به این نتیجه رسیده است که عملیات قتل خاشقچی با دستور محمد بن سلمان اجرا شده است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین21 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- رئیس سازمان حج و زیارت گفت: یک بیمارستان مجهز و حدود ۸۰ مرکز درمانی مستقر در هتل‌های محل استقرار حجاج ایرانی در شهر مکه و مدینه به زائران و حجاج ایرانی خدمات می‌دهند. وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در مدینه نیز سه درمانگاه دارد که در یکی از آنها، تعدادی تخت برای بستری نمودن زائران پیش بینی شده است. رشیدیان درباره وضعیت ارائه خدمات درمانی و بیمارستانی به حجاج ایرانی در سالجاری گفت: درمانگاه‌ها و امکانات لازم برای رسیدگی به وضعیت درمانی زائران در مکه، مدینه، مشاعر و مسیر‌های تردد آن‌ها تدارکشده است. رئیس سازمان حج و زیارت گفت: در مجموع، از نظر ارائه خدمات و امکانات درمانی به زائران هیچ نگرانی نداریم. وی افزود: در سایر ایام سال نیز دفتر نمایندگی سازمان حج و زیارت، این مسئولیت را عهده دار است.
فارسفارس12 ساعت قبل
سه نخست‌وزیر پیشین لبنان پس از سفر یک روزه به عربستان و دیدار با پادشاه سعودی، بیانیه مشترکی را صادر کردند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «نجیب میقاتی»، «فؤاد السینوره» و «تمام سلام» سه نخست‌وزیر پیشین لبنان که امروز (دوشنبه) با سفر به عربستان با شاه سعودی ملاقات کرده بودند، بیانیه‌ای پس از این دیدار صادر کردند. طبق این بیانیه، پادشاه سعودی در این دیدار با بیان اینکه توافقنامه «طائف» موجب پایان جنگ داخلی در لبنان شد، بر حفظ این توافق تأکید و ادعا کرد که ریاض توجه بالایی به حفظ ثبات و امنیت لبنان دارد. منظور و ادعای پادشاه سعودی این است که لبنان از دایره کشورهای عربی خارج شده و باید با فاصله گرفتن از ایران به درون محیط عربی باز گردد. «تمام سلام» پیش از دیدار با پادشاه سعودی در فرودگاه جده گفته بود که هدف از این سفر مشورت با وی در خصوص مسائل و بحران‌های منطقه‌ای است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین18 ساعت قبل
او ادامه داد: ما همچنان به‌طور کامل متعهد به حفظ خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای هستیم. اگر ایران به تسلیحات هسته‌ای دست یابد دیگر کشورهای منطقه نیز خواهان آن خواهند بود و چنین وضعیتی بسیار بسیار خطرناک است. هانت همچنین گفت: به همین دلیل ما به دنبال راه‌هایی برای حفظ توافق هسته‌ای هستیم که بهترین راه برای حفظ خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای است. وزیر امورخارجه انگلیس با اشاره به اینکه ایران هنوز تا دستیابی به سلاح هسته‌ای فاصله دارد، خاطر نشان کرد: هنوز یک روزنه کوچک برای حفظ برجام وجود دارد و امروز درباره آن رایزنی خواهیم کرد. او افزود: این ریشه مشکلات است اما ما درباره چگونگی حفظ خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای اختلاف نظر داریم.

اخبار بیشتر