امضای ۱۲ سند همکاری بین ایران و روسیه و خروج این کشور از توافق تسلیحاتی
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. بین‌المللی
پوشش خبری

امضای ۱۲ سند همکاری بین ایران و روسیه و خروج این کشور از توافق تسلیحاتی

روسیه به خروج از توافق تسلیحاتی با آمریکا نزدیک شد

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
روسیه به خروج از توافق تسلیحاتی با آمریکا نزدیک شد
ایسنا نوشت: روسیه به تعلیق مشارکتش در یک پیمان تسلیحات هسته‌ای کلیدی نزدیک شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دومای روسیه امروز (سه‌شنبه) به اتفاق آراء به حمایت از حکم ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در تعلیق وظایف روسیه طبق پیمان نیروهای هسته‌ای میان برد ۱۹۸۷ با ایالات متحده رای مثبت داد.

این اقدامات پس از آن انجام می‌شود که آمریکا درباره خروج از پیمان نیروهای هسته‌ای میان برد موسوم به آی‌ان‌اف در ماه فوریه اطلاع داد و زمینه را برای خروج ظرف شش ماه فراهم کرد، مگر اینکه مسکو به تبعیت از آن بازگردد. روسیه هرگونه تخطی را رد می‌کند و آمریکا را به نقض توافق مذکور متهم می‌کند.

ولادیمیر پوتین نسبت به استقرار موشک‌های جدید در اروپا به آمریکا هشدار داده است و می‌گوید روسیه با تسلیحات سریع جدید که به زمان اندکی برای رسیدن به اهدافشان نیاز است، تلافی می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

توافق و قرارداد برای واحد دو و سه نیروگاه اتمی بوشهر

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
توافق و قرارداد برای واحد دو و سه نیروگاه اتمی بوشهر
خبرگزاری میزان- وزیر نیرو گفت: در زمینه انرژی توافق و قرارداد‌ها برای واحد دو و سه نیروگاه اتمی بوشهر مورد تاکید قرار گرفت و کار به نحو مناسبی در حال پیشرفت است.
توافق و قرارداد برای واحد دو و سه نیروگاه اتمی بوشهر - 0

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، رضا اردکانیان در مراسم امضای سند یادداشت تفاهم پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و فدراسیون روسیه اظهار کرد: از همه همکاران وزارتخانه‌های دو کشور، بخش خصوصی و اتاق بازرگانی که فعالانه در سه روز گذشته نتیجه مذاکرات و فعالیت‌های چندماهه را در قالب تفاهم‌نامه و قرارداد‌های مهم در ارتباط با توسعه روابط اقتصادی دو کشور مهم و تاثیرگذار در منطقه درآوردند، قدردانی می‌کنیم.

وی افزود: ما امروز عملا نتایج دو اجلاس مهم را گزارش می‌کنیم، دومین همایش فرهنگی بین ناحیه قفقاز شمالی و تعدادی از استان‌های کشور و دیگری اجلاس کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی و تجاری دو کشور است. هر دو زمانی اتفاق می‌افتد که لایحه همکاری ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا به تصویب مجلس رسیده و در آینده نزدیک به شکل قانون ابلاغ می‌شود که شروع تاثیرگذاری در روابط اقتصادی در بازار ۲۰۰ میلیونی در سطح منطقه خواهد بود.

وزیر نیروی کشورمان ابزار امیدواری کرد: از جمله نتایج این اجلاس ارتباط بیشتر تجار، بازرگانان، تولیدکنندگان استان اصفهان به عنوان قطب صنعتی کشاورزی، گردشگری با مناطق مختلف و همتایان روس می‌باشد.

وی تصریح کرد: ابتدا برنامه‌ریزی شد هفت سند همکاری در چارچوب این اجلاس امضا شود که با علاقه‌ای که از سوی شرکت‌کنندگان از فدراسیون روسیه و ایران شاهد بودیم ۱۲ سند همکاری به امضا می‌رسد.

اردکانیان با اشاره به موارد امضای اسناد گفت: تفاهم‌نامه برای بهینه‌سازی نیروگاه رامین اهواز، یادداشت تفاهم‌نامه همکاری در زمینه‌های مختلف مربوط به انرژی الکتریسیته در حوزه حمل و نقل، آغاز عملیات اجرایی برقی‌سازی راه‌آهن گرمسار - اینچه برون فراهم شد که امیدواریم طی دو ماه آینده با انجام تعهدات وزارت راه روسیه کار اجرا آغاز شود.

وی همچنین خاطر نشان کرد: در سایر زمینه‌های مربوط به حمل و نقل، مذاکرات و توافق‌های خوبی داشته‌ایم. وضع تعرفه رقابتی و همچنین برگزاری جلسات چندجانبه شرکت راه آهن روسیه، قزاقستان، ترکمنستان و ایران، همچنین نقشه راه اقدامات مشترک پروژه برقی سازی راه‌آهن سرخس - بندرعباس، تهران – تبریز، ساخت راه‌آهن ترکمنستان – روسیه، قزاقستان – ایران، برقی کردن راه‌آهن تهران – تبریز، خط دوم بافق – توربان – زنگان، ساخت راه‌آهن چابهار-زاهدان – بیرجند و اتصال به بافق مشهد همچنین پروژه خط ریلی رشت – آستارا از جمله این تفاهمات است.

وزیر نیرو همچنین گفت: فعالیت‌های مربوط به شرکت‌های ایرانی جهت صادرات آبزیان پرورشی میگو و خاویار توافقات خوبی صورت گرفت در زمینه دارویی و بهداشتی نیز برای سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ توافقاتی صورت گرفت و ثبت تعدادی از اقلام دارویی برای بیماری‌های نادر ایران در روسیه توافق شد.

اردکانیان ادامه داد: راه‌اندازی کشتیرانی در خزر در چارچوب همکاری استان‌های ایران و قفقاز نیز از جمله موارد توافق است.

وی ابراز امیدواری کرد: با این خط کشتیرانی هر چه زودتر زمینه‌های گردشگری با توجه به امکانات توسعه یابد.

وزیر نیرو اظهار داشت: در زمینه انرژی نیز توافق و قرارداد‌ها برای واحد دو و سه نیروگاه اتمی بوشهر مورد تاکید قرار گرفت و کار به نحو مناسبی در حال پیشرفت است.

اردکانیان همچنین گفت: در زمینه نفت و گاز مذاکرات مثبت و خوبی بین وزارت نفت ایران و انرژی روسیه طی روز گذشته انجام شد.

وی عنوان کرد: با توجه به شرایط فعلی می‌توان مذاکرات را در چارچوب اراده سیاسی رهبران دو کشور در زمینه فعالیت‌های انرژی تلقی کرد.

وزیر نیرو با بیان اینکه کریدور ثبت گمرکی نیز یکی از سرفصل‌های مذاکرات بود افزود: در انتها وزارت نیروی ایران و وزارت انرژی روسیه در خصوص احداث چهار واحد نیروگاه حرارتی در هرمزگان با ظرفیت ۱۴۰۰ مگاوات به توافق رسیدند که امیدواریم ظرف حداکثر سه ماه آینده شاهد سرعت در این پروژه باشیم.

مقام عالی وزارت نیرو همچنین اظهار داشت: در این اجلاس بعد از چهار سال توقف در زمینه همکاری مربوط به آب در کارگروه مربوط به زمینه برای همکاری مشترک در زمینه انتقال تکنولوژی و استفاده از ظرفیت خدمات فنی و مهندسی را آغاز کردیم.

خواندن خبر در سایت منبع

وزیر نیرو در پاسخ به تسنیم: کارگروه همکاری‌های آبی ایران و روسیه بعد از ۴ ‌سال فعال شد

تسنیمخبرگزاری تسنیم
وزیر نیرو در پاسخ به تسنیم: کارگروه همکاری‌های آبی ایران و روسیه بعد از ۴ ‌سال فعال شد
گروه استان‌ها ـ وزیر نیرو از فعال شدن کارگروه‌ همکاری‌های آبی ایران و روسیه پس از چند سال خبر داد.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، رضا اردکانیان بعد از ظهر امروز در حاشیه اختتامیه پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و تجاری جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه و دومین همایش چشم‌انداز همکاری‌های تجاری و فرهنگی ایران و ناحیه فدرال قفقاز شمالی فدراسیون روسیه در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم درباره همکاری‌های آبی ایران و روسیه اظهار داشت: ما در این زمینه کارگروهی داشتیم که ۳، ۴ سال متوقف بود که اکنون دوباره فعال شد.

وی ادامه داد: بیشتر چشم ما به خدمات فنی و مهندسی است که بتوانیم در زمینه‌هایی که ما در آن شرایط مناسب‌تری داریم خدمات خود را عرضه کنیم، همچنین جاهایی که آنها تکنولوژی‌های برتری دارند نیز استفاده کنیم.

وزیر نیرو تصریح کرد: اصلی‌ترین وظیفه کمیسیون‌های مشترک فراهم کردن چارچوب‌های همکاری است و عملیاتی کردن آن کاری است که به صورت عمده در اختیار بخش‌های خصوصی دو کشور قرار دارد و ما وظیفه داریم تسهیلات ایجاد کرده و امکاناتی را برای مبادلات تجاری فراهم کنیم.

وی افزود: اینکه در عمل به چه حجمی از مبادلات برسیم جای امیدواری بسیاری دارد، به ویژه به دلیل اینکه جمهوری اسلامی ایران در حال متصل شدن به اتحادیه اقتصادی اوراسیا است امیدواریم شاهد جهش چشمگیر در مبادلات تجاری باشیم.

وزیر نیرو بیان کرد: در حال حاضر اگر نگاه کنیم به امکان مبادلات، می‌بینیم که رقم خیلی بالا نیست، کشور روسیه به تنهایی در منطقه سالانه حدود ۳۰۰ میلیارد دلار واردات از اقلام مختلف داریم اما ما سهم چندانی از این واردات نداریم، این تفاهم نامه‌ها زمینه و مکانیزیمی را ایجاد می‌کند که تولیدکنندگان محصولات کشاورزی، داروسازی و صنعتی ما بتوانند وارد این بازار شوند.

وی خاطرنشان کرد: بخشی از این تفاهم نامه‌ها پروژه‌های سنگین صنعتی است که بخشی از آن در قالب وام‌های دولتی و بخشی دیگر فاینانس‌های مختلف است، در مجموع یک بازار ۲۰۰ میلیون نفری برای عرضه محصولات برای ما فراهم است.

اردکانیان گفت: می‌توانیم با استفاده از تعرفه‌های ترجیهی یا معافیت‌ها محصولات خود را با سرعت بیشتری وارد بازار منطقه کنیم.

وی افزود: امسال دولت حدود ۱۴ میلیارد دلار ارز برای واردات کالاهای اساسی درنظر گرفته که می‌تواند از کشورهای منطقه تامین شود و اگر کیفیت و قیمت مناسب باشد به طور طبیعی روسیه می‌تواند یکی از این کشورها باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

روسیه از افزایش نظامیان آمریکایی در منطقه ابراز نگرانی کرد

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
روسیه از افزایش نظامیان آمریکایی در منطقه ابراز نگرانی کرد
وزارت خارجه روسیه از طرح‌های آمریکا مبنی بر افزایش نظامیان این کشور در منطقه ابراز نگرانی کرد.

اعتمادآنلاین| وزارت خارجه روسیه در واکنش به کاهش اقدامات برجامی ایران اعلام کرد: مسکو تصمیم ایران درخصوص اورانیوم غنی شده را درک می‌کند.

گفتنی است ایران روز گذشته اعلام کرد که سقف ذخایر اورانیوم غنی‌شده تا ۶ تیرماه از مرز ۳۰۰ کیلوگرم عبور می‌کند.

وزارت خارجه روسیه همچنین نسبت به طرح‌های آمریکا مبنی بر افزایش نظامیان و تجهیزات خود در خاورمیانه ابراز نگرانی و اعلام کرد: مسکو معتقد است این موضوع خطرات درگیری و تنش در منطقه را افزایش خواهد داد.

منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

حجم مبادلات مالی ایران و روسیه ۲۰ درصد بیشتر شده است

ایلناخبرگزاری ایلنا
حجم مبادلات مالی ایران و روسیه ۲۰ درصد بیشتر شده است
وزیر انرژی روسیه بر ضرورت گسترش روابط متقابل میان تهران و مسکو تاکید کرد.

حجم مبادلات مالی ایران و روسیه ۲۰ درصد بیشتر شده است - 1

به گزارش خبرنگار ایلنا، الکساندر نوآک وزیر انرژی روسیه در جریان دیدار وزیر نیروی کشورمان در اصفهان در مورد ضرورت تداوم و گسترش همکاری ایران و روسیه گفت: ایران شریک ‌مهم و قدیمی روسیه است و هم چنین ایران یک بازیگر مهم در عرصه بین‌المللی است.

وی افزود: ما از دیرباز با ایران روابط متقابل خوبی داشته‌ایم و در تلاشیم که این روابط در زمینه‌های مختلف گسترش یابد. ایران و روسیه برای توسعه روابط خود در زمینه‌های مختلف تلاش می‌کنند.

نوآک یادآور شد: حجم مبادلات مالی میان ایران و روسیه یک سوم رشد پیدا کرده و ۲۰ درصد بیشتر شده است. ما در آینده هم برای افزایش روابط مالی و بانکی میان ایران و روسیه تلاش خواهیم کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

الفالف12 ساعت قبل
افشاگری آژانس‌های اطلاعاتی و روزنامه‌های آمریکایی نشان می‌دهد دو کارمند دارای تابعیت عربستان سعودی در شرکت توئیتر، به‌مدت ۶ سال اطلاعات کاربران را برای دولت سعودی ارسال می‌کردند. گروه جهان الف، ۲ اسفند ۱۳۹۸، ۰۰:۲۱ ۳۹۸۱۲۰۱۰۹۸به گزارش فارس، مقامات عربستان سعودی از دو تن از کارکنان توئیتر خواسته‌اند از کاربران فضای مجازی در قبال دریافت پول و هدایا، جاسوسی کنند. همکاران ابوعمو گفته‌اند سایر کارکنان توئیتر نیز توسط دولت آمریکا و دیگر کشورهای خارجی تحت فشار قرار گرفته‌اند تا اطلاعات کاربران را استخراج کنند. ابوعمو و الزباره با این اتهام که مأموران غیررسمی و اعلام نشده دولت سعودی هستند، مواجه شده‌اند. حساسیت بر روی فعالیت مأموران سعودی از زمانی تشدید شد که «جمال خاشقجی» ستون‌نویس روزنامه واشنگتن پست و از مخالفان سیاست‌های دولت سعودی به طرز فجیعی به قتل رسید.
مهرمهر8 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه «وال‌استریت‌ژورنال» به نقل از مقام‌های آمریکا و کشورهای متحد آمریکا مدعی شد که «گروه ویژه اقدام مالی» (FATF) درنظر دارد روز جمعه ایران را در فهرست سیاه قرار دهد. این روزنامه آمریکایی اعلام کرد که اتخاذ این تصمیم از سوی کارگروه مذکور متعاقب پیوستن کشورهای اروپایی به آمریکا صورت گرفته است. بنابر این ادعا، کارگروه ویژه اقدام مالی مطابق با این تصمیم جدید تراکنش‌های مالی با ایران را به شدت تحت نظر خواهد داشت و فشار بر بانک‌ها و شرکت‌های معدودی که همچنان در حال همکاری با ایران هستند، تشدید خواهد کرد. وال‌استریت‌ژورنال همچنین مدعی شد که دولت‌های کشورهای اروپایی تا همین اواخر از پیوستن به کارزار فشار حداکثری دولت آمریکا علیه ایران خودداری می‌کردند. اما اکنون منابع مورد استناد این روزنامه مدعی شده‌اند که طی هفته‌های گذشته مقام‌های کشورهای اروپایی به وزارت خارجه آمریکا گفته‌اند که دولت‌های متبوع آنها از اتخاذ تدابیر سخت‌گیرانه جدید از سوی این کارگروه علیه نظام مالی ایران حمایت می‌کنند.
وانانیوزوانانیوز14 ساعت قبل
به گزارش وانانیوز، در ادامه روز نخست رقابت‌های بسکتبال انتخابی کاپ آسیا تیم‌های همگروه ایران یعنی عربستان و قطر به مصاف هم رفتند. در این بازی که در شهر جده عربستان برگزار شد که تیم میزبان توانست حریف خود را ۶۸ و ۵۷ شکست دهد و نخستین هنانند ابران به نخستین پیروزی اش دست پیدا کند. قطری‌ها روز یکشنبه هفته آینده در تهران به مصاف تیم ملی کشورمان می‌رود. ایران امروز پنجشنبه مقابل سوریه ۹۴ بر ۴۸ به پیروزی دست یافت. انتهای پیام/
مهرمهر9 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، «ابوفدک المحمداوی» به عنوان جانشین شهید «ابومهدی المهندس» سمت نائب رئیس سازمان حشد شعبی را برعهده گرفت. «ابوعلی البصری»، معاون نایب رئیس سازمان حشد شعبی (بسیج مردمی) شامگاه پنج شنبه اعلام کرد که این سازمان با برگزاری یک نشست بر سر انتصاب یکی از فرماندهان خود به نام «عبدالعزیز» با کنیه «ابوفدک» در منصب رئیس ستاد حشد به جای «ابومهدی المهندس»، نایب رئیس فقید سازمان به توافق رسید. البصری در گفت و گو با خبرگزاری رسمی عراق در این باره اظهار داشت: «به ما اطلاع داده شد که پس از توافق بر سر ابوفدک از سوی سازمان حشد، فرمان دیوانی انتصاب وی از سوی فرمانده کل نیروهای مسلح (عادل عبدالمهدی، نخست وزیر دولت پیشبرد امور در عراق) طی دو روز آینده صادر خواهد شد». گفتنی است که این انتصاب پس از برپایی مراسم چهلمین روز شهادت ابومهدی المهندس در عراق صورت گرفت. شایان ذکر است که ابومهدی المهندس بامداد سیزدهم دی (سوم ژانویه) در کاروانی به همراه سردار سپهبد شهید «حاج قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حمله تروریستی آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد به شهادت رسید.
الفالف14 ساعت قبل
معاون سیاسی امنیتی استاندار ایلام اعلام کرد: مرز مهران تا اطلاع بعدی بسته است و کار تردد زوار و صادرات کالا در آن انجام نمی‌شود. گروه اجتماعی الف، ۱ اسفند ۱۳۹۸، ۲۲:۲۰ ۳۹۸۱۲۰۱۱۱۸محمد نوذری در گفت و گو با ایرنا افزود: پایانه مرزی مهران (شهید سپهبد قاسم سلیمانی) از دو سوی مرز ایران و عراق بسته است و مردم و تجار تا اطلاع بعدی به هیچ عنوان به این مرز مراجعه نکنند. وی یادآور شد: پیش از این و با توجه به ناآرامی‌های داخل عراق مرز مهران از طرف عراقی‌ها برای تردد اتباع ایرانی بسته بود و تنها تردد اتباع خارجی انجام می‌گرفت. وی تاکید کرد: در حال حاضر این مرز از طرف ایران نیز بسته شده است و هیچگونه تردد و صادرات کالا در دو سوی مرز انجام نمی‌شود. تردد زائران از مرز مهران از ماه‌های گذشته تا کنون بدلیل ناآرامی‌های کشور عراق با اختلال مواجه شده است.
الفالف14 ساعت قبل
گروه جهان الف، ۱ اسفند ۱۳۹۸، ۲۲:۴۰ ۳۹۸۱۲۰۱۱۰۳به گزارش ایسنا، با بالا گرفتن درگیری ارتش ترکیه و ارتش سوریه و عدم پاسخگویی سوریه به درخواست آنکارا برای عقب‌نشینی به پشت پست‌های دیده‌بانی ترکیه در منطقه کاهش تنش ادلب و حمایت قوی روسیه و اصرار بر نابودی تروریست‌ها در آخرین مقر باقی مانده تروریست‌ها در سوریه به نظر می‌رسد ترکیه به آمریکا متوسل شده است. خبرگزاری بلومبرگ به نقل از یک منبع ترکیه‌ای در آنکارا گزارش داد، ترکیه از آمریکا درخواست دریافت سامانه‌های دفاع هوایی پاتریوت را مطرح کرده تا به بازدارندگی روسیه در ادلب بپزدازد.

اخبار بیشتر