اردوغان: اعتقادی به مرگ طبیعی محمد مرسی ندارم
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

اردوغان: اعتقادی به مرگ طبیعی محمد مرسی ندارم

مرسی نماد آرزوی ناکام اخوان‏ المسلمین

ایرناخبرگزاری ایرنا
مرسی نماد آرزوی ناکام اخوان‏ المسلمین
تهران- ایرنا- محمد مرسی نخستین رئیس‌جمهوری پس از انقلاب سال ۲۰۱۱ مصر و تنها غیر‏نظامی‏ای که توانست به ریاست دولت این کشور برسد، روز دوشنبه و در هنگام حضورش در دادگاه قاهره، از حال رفت و پس از مدتی درگذشت.

روزنامه ابتکار افزود: مرگ مرسی که با یک انتخابات آزاد پس از سقوط حکومت حسنی مبارک به قدرت رسیده بود، مانند زندگی سیاسی وی به صورت تراژیک رقم خورد. مرسی که حدود یک سال زمامدار دولت در مصر بود، سرانجام با یک کودتای نظامی توسط عبدالفتاح السیسی سرنگون و روانه زندان شد. وی ابتدا با اتهاماتی از قبیل جاسوسی برای ایران، قطر، حزب‌الله و حماس و کشتار شهروندان مصری به اعدام محکوم شد؛ امری که پس از آن به حبس ابد تقلیل یافت.

نخستین رئیس‌جمهوری غیر‏نظامی مصر که از نفرات کلیدی اخوان‏المسلمین و حزب آزادی و عدالت مصر محسوب شده و توانسته بود آرزوی ۸۰ ساله اخوان‏‬ المسلمین را پس از سال‌ها سرکوب برای کسب قدرت برآورده کند، در طول شش سال گذشته همواره از وضعیت زندان خود شکایت داشت و به صراحت در جلسات دادگاه عدم رسیدگی و شرایط سخت زندان را به صورت فریاد و علنی بیان می‌کرد. او عصر روز دوشنبه نیز در آخرین جلسه دادرسی‌اش پس از چند دقیقه سخنرانی بهیوش شد و پس از انتقال به بیمارستان درگذشت. در همین راستا دادستانی مصر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: زمانی که مرسی در قفس اتهام بود، بیهوش شد و پس از انتقال به بیمارستان مشخص شد که علائم حیاتی ندارد. این نهاد تصریح کرد که هیچ نوع علائم جراحت و آسیب‏دیدگی در جسد مرسی دیده نشده است.

این در حالی است که بنا بر گزارش خبرگزاری یورونیوز، عبدالله مرسی پسر محمد مرسی به خبرگزاری رویترز گفته که مقامات مصر اجازه دفن پدرش را در گورستان خانوادگی نداده و حتی خانواده او از محل نگهداری جسد نیز اطلاعی ندارند.

رئیس‌جمهور بحران

محمد مرسی پس از پیروزی انقلاب مردم مصر علیه حسنی مبارک در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ۲۰۱۲ توانست ضمن پیروزی بر ژنرال احمد شفیق، به ریاست جمهوری مصر برسد. زمامداری مرسی اما از همان ابتدا با چالش‌های مختلفی روبه‏رو بود. نخستین چالش وی، دولت برآمده از انقلاب و نابسامانی‌های پس از آن بود که دولت مرسی را در روندی فرسایشی قرار داد. از سوی دیگر محمد مرسی از زمان روی کار آمدنش دائما با نظامیان بلندپایه مصری درگیر و آنها را متهم به دخالت در امر سیاسی می‌کرد. او بارها تاکید کرده بود که وظیفه ارتش صیانت از خاک مصر است نه فعالیت‌های سیاسی. به همین دلیل با بروز ناآرامی‌های مجدد در قاهره و تشدید اختلاف میان مرسی و نظامیان مصری که خواستار کناره‌گیری وی از قدرت و برگزاری انتخابات زودهنگام بودند، به طور ناگهانی ۸ عضو دولت او استعفا کرده و ارتش نیز به موازات این اقدام ضمن اعلام ضرب‏الاجلی دو روزه، طومار حکومت مرسی و اخوانی‌های مصر را درهم پیچید.

در مورد دوران مرسی و سیطره اخوان‏‬ المسلمین بر مصر که پس از ۸۰ سال حضور مستمر و پرفراز و نشیب در مصر و منطقه خاورمیانه، بار دیگر با روی کار آمدن ژنرال السیسی تحت فشار و پیگرد قرار گرفت، دو جنبه از تحلیل وجود دارد. نخست اینکه برخی منتقدان معتقدند که هر چند مرسی رئیس‌جمهوری برآمده از انتخاب مردم مصر بود، اما رویکردش در مدت زمامداری کوتاه در مقام ریاست جمهوری توأم با اعمال نظرهای جناحی و نیز نادیده گرفتن خواست جامعه مدنی مصر دنبال شد و به همین دلیل مردم بلافاصله دست حمایت خود را از پشت او برداشته و از سرنگونی دولتش استقبال کردند.

از سوی مقابل برخی دیگر از ناظران معتقدند که با توجه به کارشکنی‌های صورت گرفته توسط نهادهای ریشه‌دار مطلق‌گرایی در مصر، دوران ریاست‌جمهوری مرسی مانند فردی بود که در یک دفتر در ساختمانی چند طبقه، امکان اعمال نفوذی در سایر بخش‌ها را نداشت و سرانجام چرخه معیوب و بسته تمرکزگرایی در مصر روند تحکیم قدرت نظامیان را بازتولید کرد.

در همین راستا، عبدالفتاح السیسی مانند اسلاف خود یعنی ناصر، سادات و مبارک طی کودتایی نظامی ضمن برکنار کردن مرسی، توانست در طول کمتر از سه سال پایه‌های قدرت خود را آنچنان مستحکم سازد که چند ماه قبل با برگزاری یک همه‌پرسی معنادار، حضورش در رأس قدرت مصر را تا سال‌های آتی تضمین کند.

مرسی و ایران

از سوی دیگر سقوط دولت مرسی و برآمدن مجدد نظامیان در مصر در حالی صورت گرفت که او و خاستگاهش یعنی اخوان‏المسلمین مورد حمایت برخی از مهم‌ترین کشورهای منطقه و حتی اروپایی قرار داشت. رجب طیب اردوغان که خود یکی از نمادهای نواخوانی در ترکیه است از حامیان جدی مرسی بود و روز گذشته پس از مرگ رئیس‌جمهوری سابق مصر، وی را به عنوان شهید قلمداد کرد. همچنین امیر قطر نیز به عنوان یکی دیگر از حامیان جدی اخوان‏‬ المسلمین از مرگ محمد مرسی ابراز تأسف عمیق کرد.

ایران نیز از ابتدای روی کار آمدن مرسی در سال ۲۰۱۲، از این امر استقبال کرده و بسیاری از کارشناسان معتقد بودند که دوران مرسی می‌تواند مهر پایانی بر روابط سرد چندین‏ساله میان تهران و قاهره باشد. هر چند در این میان تلاش‌های جهت پیوند و نزدیکی دوباره میان دو کشور صورت گرفت، اما آنچنان که انتظار می‌رفت، مرسی همگام و هم‏راستا با ایران نبود. کشتار شیعیان در قاهره، برگزاری کنفرانس یک گروه جدایی‏طلب عرب در مصر و نیز سخنرانی معنادار مرسی در تهران که با ستایش از سه خلیفه اول مسلمین صورت گرفت، از جمله نشانه‌هایی بود که منجر به کاهش سرعت عادی‌سازی روابط میان دو کشور شد. با این حال پس از مرگ ناگهانی و ابهام‏آمیز محمد مرسی، وزارت امور‏خارجه کشورمان در پیامی درگذشت محمد مرسی رئیس‏جمهوری سابق و برآمده از نخستین انتخابات بزرگ مردمی بعد از پیروزی نهضت مردمی مصر را موجب تأثر و تأسف خواند و اعلام کرد: ایران ضمن احترام به دیدگاه‌های ملت بزرگ و رشید مصر، درگذشت محمد مرسی را به مردم، خانواده و بازماندگان و دوستداران وی تسلیت می‌گوید.

خواندن خبر در سایت منبع

«اسماعیل هنیه» درگذشت «محمد مرسی» را تسلیت گفت

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
«اسماعیل هنیه» درگذشت «محمد مرسی» را تسلیت گفت
«اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی حماس درگذشت «محمد مرسی» رئیس‌جمهوری سابق مصر را تسلیت گفت.

اعتمادآنلاین| «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی حماس به صورت تلفنی با همسر «محمد مرسی» رئیس‌جمهوری سابق این کشور گفتگو کرد.

بر اساس این گزارش، او در جریان این تماس تلفنی، درگذشت محمد مرسی را تسلیت گفت.

این در حالی است که پیشتر جنبش مقاومت اسلامی حماس با صدور بیانیه‌ای درگذشت مرسی را تسلیت گفته بود.

منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش مصر به اظهارات اردوغان در مورد درگذشت مرسی

ایسناخبرگزاری ایسنا
واکنش مصر به اظهارات اردوغان در مورد درگذشت مرسی
سخنگوی پارلمان مصر در سخنانی در واکنش به اظهارات اخیر رئیس‌جمهوری ترکیه درباره مرگ محمد مرسی وی را "دیکتاتور" خواند.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت النشره لبنان، صلاح حسب الله، سخنگوی پارلمان مصر در واکنش به اظهارات اخیر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری مصر درباره مرگ محمد مرسی، رئیس جمهوری پیشین مصر اظهار کرد: اظهارات اردوغان به منزله مداخله آشکار وی در امور مصر است.

وی افزود: انقلاب بزرگ ملت مصر در ۳۰ ژوئن ۲۰۱۳ آرزوها و طرح‌های شیطانی اردوغان را نابود کرد و وی را به دشمن اول مصر، ملت و رهبری آن تبدیل کرد.

این مقام مصری در ادامه تصریح کرد: اردوغان به رغم صحبت درباره دموکراسی، نمونه دیکتاتوری و سرکوب آزادی‌هاست و زندان‌های ترکیه به دست وی به شکنجه‌گاه‌ تبدیل شده‌اند.

در همین راستا، ائتلاف احزاب مصر متشکل از ۴۰ حزب سیاسی با صدور بیانیه‌ای خواستار شکایت از اردوغان و محاکمه وی در دادگاه بین‌المللی شدند.

طبق اعلام این احزاب، رئیس جمهوری مصر با اظهارات اخیر خود درباره تحولات مصر از تمامی خط قرمزها عبور کرده است.

در این بیانیه آمده است که بسیاری از دبیرخانه‌های ائتلاف احزاب مصر در استان‌های این کشور اظهارات رئیس جمهوری ترکیه را محکوم کرده‌اند.

احزاب مصر تأکید کردند که «اردوغان به داعشی‌ها وتروریست‌ها از جمله اخوان المسلمین در داخل کشورش پناه می‌دهد» و اظهارات وی درباره مرگ محمد مرسی بیانگر ادامه سبک آشکار اردوغان برای مداخله در امور مصر است.

در ادامه این بیانیه آمده است: اردوغان و حاکمان مانند آن به جای تلاش بیهوده برای تغییر حقایق و دروغ پردازی و ایجاد فتنه در کشورهای اطراف، به چالش‌هایی توجه کنند که کشورهای خودشان با آن مواجه است.

ائتلاف احزاب مصر در ادامه خواستار محاکمه اردوغان به دلیل جنایت‌های تروریستی وی در چند کشور از جمله، لیبی، سوریه و یمن شد.

تلویزیون رسمی مصر دوشنبه گزارش داد، محمد مرسی، رئیس‌جمهوری پیشین این کشور در دادگاه فوت کرد.

رئیس‌جمهوری ترکیه پس از شرکت در مراسم اقامه نماز میت برای محمد مرسی در مسجد فاتح استانبول، طی سخنانی گفت: معتقد به مرگ طبیعی محمد مرسی نیستم. برخی از جنازه او نیز هراس دارند.

اردوغان با اشاره به این که مرسی به‌صورت دموکراتیک روی کار آمد، اما غرب تحمل این را نداشت، گفت: نمایندگان اتحادیه اروپا به رغم ادعای مخالفت این نهاد با حکم اعدام، اما در نشست مصر شرکت کرده و در کنار سیسی قاتل و ظالم قرار گرفتند.

خواندن خبر در سایت منبع

ایندیپندنت: محمد مرسی بیش از ۲۰ دقیقه روی زمین افتاده بود

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز
ایندیپندنت: محمد مرسی بیش از ۲۰ دقیقه روی زمین افتاده بود
اقتصادنیوز: یک روزنامه انگلیسی نوشت، پلیس مصر محمد مرسی را در حالی که بیش از ۲۰ دقیقه در جلسه دادگاه روی زمین افتاده و هوشیاری خود را از دست داده بود، به حال خود رها کرد و به این دلیل پلیس مصر متهم است که موجب مرگ او شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، این روزنامه انگلیسی به نقل از دوستان محمد مرسی، رئیس جمهور پیشین مصر نوشت، پلیس مصر زمانی که مرسی در جلسه دادگاه هوشیاری خود را از دست داد، نتوانست کمک‌های اولیه را با سرعت و اثربخشی لازم برای او فراهم کند.

مرسی که با بیماری دیابت و فشارخون و مشکلات کبدی دست و پنجه نرم می‌کرد عصر دوشنبه در جلسه دادگاه در داخل قفس شیشه‌ای بر زمین افتاد و هوشیاری خود را از دست داد.

در مقابل دادستانی کل مصر با انتشار بیانیه کوتاهی تاکید کرد، مرسی بلافاصله به بیمارستان منتقل شد که پس از آن، فوت او اعلام شد و علت مرگ سکته قلبی عنوان گشت.

ایندیپندنت به نقل از عبدالله الحداد که پدر و برادرش همراه با مرسی در دادگاه محاکمه می‌شدند، گفت: شاهدان عینی به من اطلاع دادند هیچ‌یک از نگهبانان و نیروهای امنیتی بابت اتفاقی که برای مرسی رخ داد، ناراحت نشده و هیچ گونه تمایلی برای کمک به او نشان ندادند.

الحداد افزود: دیگر زندانیان زمانی که دیدند مرسی روی زمین افتاده شروع به فریاد زدن کرده و درخواست کمک کردند. برخی از آنها که پزشک بودند درخواست کمک‌های اولیه کردند اما مرسی همچنان روی زمین رها شده بود و در نهایت نگهبانان زندان او را از جلسه دادگاه بیرون بردند. ماشین آمبولانس نیز نیم ساعت بعد رسید.

او افزود: رها کردن مرسی بر روی زمین به حال خود عامدانه بود. اولین کاری که نگهبانان زندان پس از فریادهای دوستان مرسی انجام دادند این بود که خانواده او را از سالن دادگاه بیرون کردند.

الحداد در ادامه نسبت به وضعیت جسمانی پدر خود در زندان که چندین بار دچار ایست قلبی شده و به او اجازه عمل جراحی نداده‌اند، ابراز نگرانی کرد.

این روزنامه انگلیسی در ادامه نوشت: گفته‌های الحداد از سوی شخص دیگری نیز تأیید شده است، اما این شخص نخواست به دلایل امنیتی هویتش فاش شود.

این منبع به ایندیپندنت گفت: پس از حدود ۲۰ دقیقه که مرسی روی زمین افتاده بود دوستانش شروع به کوبیدن دیوار قفس شیشه‌ای کرده و فریاد زدند که او بی‌هوش شده است و نیاز به کمک دارد. پلیس با وجود فریادهای دوستان مرسی و درخواست‌های آنها برای کمک بیش از ۲۰ دقیقه هیچ اقدامی انجام نداد.

همچنین عمرو دراج که به عنوان وزیر همکاری‌های بین‌المللی در دولت مرسی فعالیت داشت، این اظهارات را تایید کرد و گفت: مرسی برای حدود نیم ساعت کف قفس شیشه‌ای افتاده بود و رسیدگی پزشکی لازم برای او انجام نشد.

ایندیپندنت همچنین نوشت: وزارت خارجه مصر تا این لحظه واکنشی نسبت به اتهامات مطرح شده علیه پلیس و نگهبانان دادگاه نداشته است.

سازمان ملل و دیگر نهادهای حقوق بشری آغاز تحقیقی مستقل در پرونده مرگ مرسی و شرایط او در زندان را خواستار شده‌اند.

این مطلب برایم مفید است ۰

خواندن خبر در سایت منبع

جزئیات تازه‌ای از مرگ مرسی فاش شد

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
جزئیات تازه‌ای از مرگ مرسی فاش شد
یک روزنامه انگلیسی نوشت، پلیس مصر محمد مرسی را در حالی که بیش از ۲۰ دقیقه در جلسه دادگاه روی زمین افتاده و هوشیاری خود را از دست داده بود، به حال خود رها کرد و به این دلیل پلیس مصر متهم است که موجب مرگ او شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، این روزنامه انگلیسی به نقل از دوستان محمد مرسی، رئیس جمهور پیشین مصر نوشت، پلیس مصر زمانی که مرسی در جلسه دادگاه هوشیاری خود را از دست داد، نتوانست کمک‌های اولیه را با سرعت و اثربخشی لازم برای او فراهم کند.

مرسی که با بیماری دیابت و فشارخون و مشکلات کبدی دست و پنجه نرم می‌کرد عصر دوشنبه در جلسه دادگاه در داخل قفس شیشه‌ای بر زمین افتاد و هوشیاری خود را از دست داد.

در مقابل دادستانی کل مصر با انتشار بیانیه کوتاهی تاکید کرد، مرسی بلافاصله به بیمارستان منتقل شد که پس از آن، فوت او اعلام شد و علت مرگ سکته قلبی عنوان گشت.

ایندیپندنت به نقل از عبدالله الحداد که پدر و برادرش همراه با مرسی در دادگاه محاکمه می‌شدند، گفت: شاهدان عینی به من اطلاع دادند هیچ‌یک از نگهبانان و نیروهای امنیتی بابت اتفاقی که برای مرسی رخ داد، ناراحت نشده و هیچ گونه تمایلی برای کمک به او نشان ندادند.

الحداد افزود: دیگر زندانیان زمانی که دیدند مرسی روی زمین افتاده شروع به فریاد زدن کرده و درخواست کمک کردند. برخی از آنها که پزشک بودند درخواست کمک‌های اولیه کردند اما مرسی همچنان روی زمین رها شده بود و در نهایت نگهبانان زندان او را از جلسه دادگاه بیرون بردند. ماشین آمبولانس نیز نیم ساعت بعد رسید.

او افزود: رها کردن مرسی بر روی زمین به حال خود عامدانه بود. اولین کاری که نگهبانان زندان پس از فریادهای دوستان مرسی انجام دادند این بود که خانواده او را از سالن دادگاه بیرون کردند.

الحداد در ادامه نسبت به وضعیت جسمانی پدر خود در زندان که چندین بار دچار ایست قلبی شده و به او اجازه عمل جراحی نداده‌اند، ابراز نگرانی کرد.

این روزنامه انگلیسی در ادامه نوشت: گفته‌های الحداد از سوی شخص دیگری نیز تأیید شده است، اما این شخص نخواست به دلایل امنیتی هویتش فاش شود.

این منبع به ایندیپندنت گفت: پس از حدود ۲۰ دقیقه که مرسی روی زمین افتاده بود دوستانش شروع به کوبیدن دیوار قفس شیشه‌ای کرده و فریاد زدند که او بی‌هوش شده است و نیاز به کمک دارد. پلیس با وجود فریادهای دوستان مرسی و درخواست‌های آنها برای کمک بیش از ۲۰ دقیقه هیچ اقدامی انجام نداد.

همچنین عمرو دراج که به عنوان وزیر همکاری‌های بین‌المللی در دولت مرسی فعالیت داشت، این اظهارات را تایید کرد و گفت: مرسی برای حدود نیم ساعت کف قفس شیشه‌ای افتاده بود و رسیدگی پزشکی لازم برای او انجام نشد.

ایندیپندنت همچنین نوشت: وزارت خارجه مصر تا این لحظه واکنشی نسبت به اتهامات مطرح شده علیه پلیس و نگهبانان دادگاه نداشته است.

سازمان ملل و دیگر نهادهای حقوق بشری آغاز تحقیقی مستقل در پرونده مرگ مرسی و شرایط او در زندان را خواستار شده‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

تصاویر: اردوغان در مراسم اقامه نماز میت غیابی برای مرسی

انتخابخبرگزاری انتخاب
تصاویر: اردوغان در مراسم اقامه نماز میت غیابی برای مرسی
رجب طیب اردوغان رئیس‌ جمهور ترکیه پس از شرکت در مراسم اقامه نماز میت غیابی برای محمد مُرسی، رئیس‌ جمهور سابق مصر، مرگ وی را غیرطبیعی خواند. رئیس جمهور ترکیه در این مراسم که در مسجد فاتح استانبول برگزار شد گفت: معتقد به مرگ طبیعی محمد مُرسی نیستم. برخی از جنازه او نیز هراس دارند. اردوغان پس از انتشار خبر درگذشت محمد مرسی به وی ادای احترام کرد و او را شهید نامید.

نظرها

در ادامه بخوانید

اظهارات ظریف پس از ورود به نیویورک +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

هدف از حمله دیشب سرقت بود نه سوءقصد

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
سالک با اشاره به اینکه حراست و دستگاه‌های امنیتی مجلس و نیروی انتظامی با شاهدان عینی مصاحبه کرده‌اند گفت: جمع بندی‌ها حکایت از این دارد که موضوع، سرقت بوده است البته همچنان بررسی‌ها ادامه دارد. نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی همچنین اظهار داشت: حال راننده خوب­ و در بیمارستان امام خمینی (ره) در حال مداواست. وی در پاسخ به این سوال که آیا در این حادثه موضوع سوء قصد­ مطرح بوده عنوان کرد: ­ اگر سوء قصد بود باید خود من را هدف قرار می‌داد که خودم شربت شهادت بنوشم و این نکته قابل توجه است که سوء قصد نبوده است. سالک درباره مصاحبه دیشب یکی از همکارانش نیز که از سوء قصد به جان او صحبت کرده بود گفت: من به صراحت این موضوع را تکذیب می‌کنم و این حادثه طبق شواهد یک سرقت بوده است. سالک در پایان از نیرو‌های نظامی و امنیتی ­ خواست در این زمینه دقت بیشتری داشته­ باشند.

فیلم/ ماجرای پیغام محرمانه رهبر انقلاب به سیدحسن‌نصرالله

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز16 ساعت قبل

آخرین گمانه‌زنی‌ها از وضعیت جسمانی آنگلا مرکل

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
این یک بیماری شایع در میان زنان است و به‌طور خاص هم در زنان هم‌سن و سال مرکل رخ می‌دهد. فقط فرد نباید راست بایستد و حرکتی نداشته باشد.» اما مساله دیگری که در اینجا مطرح می‌شود بحث حریم خصوصی است. در هر حال، به نوشته گزارشگر سی‌ان‌ان، در آلمان که قوانین حریم خصوصی بسیار سفت و سخت است، بسیاری مایلند توضیحات مرکل را بپذیرند. او می‌افزاید: «هرچند این یک مساله مربوط به حریم خصوصی باشد. در مورد مرکل، او ظاهرا در وضعیت خوبی است و هیچ چیز را (اعم از دیدارها و ملاقات‌ها) لغو نکرده است.
الفالف1 روز قبل
بواقع سیاست واشنگتن در قبال ایران پیروی از الگویی است که قبلا در قبال کشورهایی مانند کره شمالی، لیبی و عراق جواب داده است. اگر چه این الگو در برابر کشورهای دیگر جواب داده بود اما ایران توانست الگوی رفتاری همیشگی غرب را با چالش مواجه سازد. در این باره باید به مدل مواجه غرب با کشورهایی مانند عراق و لیبی اشاره کرد. در لیبی، کشورهای غربی علی الخصوص آمریکا با استفاده از تحریم اقتصادی فشار مضاعفی علیه دولت معمر قذافی وارد کردند. به عبارتی بی اثر کردن این ارتباط نقش کلیدی در مقابله با سیاست تحریمی ایالات متحده آمریکا دارد.
ایسناایسنا1 روز قبل
سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: با بررسی نحوه حمایت و پرداخت یارانه‌ها به بخش کشاورزی می‌توان به این نتیجه رسید که برآورد عددی دقیقی از میزان یارانه ارائه شده به کشاورزان وجود ندارد. علی ابراهیمی در گفت‌وگو با ایسنا ضمن تشریح جلسه امروز (یکشنبه) کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: موضوع جلسه امروز بررسی نحوه حمایت و پرداخت یارانه‌ها به بخش کشاورزی و سایر عوامل تولید بود. سازمان حمایت از مصرف‌کننده، سازمان هدفمند کردن یارانه‌ها مرکز پژوهش‌ها، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت نیرو گزارشاتی در این زمینه دادند. گزارش‌ها نشان می‌داد که آمار و اطلاعات دقیقی از نحوه حمایت و پرداخت یارانه‌ها وجود ندارد. سخنگوی کمیسیون کشاورزی در پایان گفت: ما یارانه را هم در قالب ارز ۴۲۰۰ تومانی، هم یارانه‌های حامل‌های انرژی و هم معافیت‌های مالیاتی ارائه می‌کنیم و این یارانه‌ها پنهان نامیده می‌شود.

اخبار بیشتر