اخبار روز بازار خودرو - چهارشنبه 29 خردادماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار خودرو - چهارشنبه 29 خردادماه

آغاز اولین جلسه دادگاه متهمان پرونده کیمیا خودرو با ۱۱۷۰ شاکی

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
آغاز اولین جلسه دادگاه متهمان پرونده کیمیا خودرو با ۱۱۷۰ شاکی
مهر نوشت: اولین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده شرکت کیمیا خودرو به صورت علنی آغاز شد.

اولین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده شرکت کیمیا خودرو در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به صورت علنی و به ریاست قاضی صلواتی آغاز شد.

پانزده متهم این پرونده، به اتهام مشارکت یا معاونت در انجام عملیات واسپاری (لیزینگ) بدون اخذ مجوز از بانک مرکزی و مشارکت در کلاهبرداری شبکه‌ای محاکمه می‌شوند.

گفتنی است پرونده کیمیا خودرو با ۱۱۰ جلد، ۱۱۷۰ نفر شاکی دارد. ۲۳۵۲۳۴

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت خودرو در یک‌سال چقدر تغییر کرد؟ + جدول

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز
قیمت خودرو در یک‌سال چقدر تغییر کرد؟ + جدول
اقتصاد نیوز: اگرچه این روزها قیمت خودرو در بازار کاهشی است، اما بررسی روند یک سال گذشته تغییرات قیمت خودرو نشان می‌دهد که در اغلب خودروها بیش از دو برابر افزایش قیمت وجود داشته است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از خبرآنلاین؛ این روزها عکس‌هایی در فضای مجازی منتشر می‌شود که علامت‌های سوال بسیاری در ذهن مخاطبان قرار می‌دهد. این عکس‌ها گفته می‌شود مربوط به انبار خودروسازان است که خودروهای بسیاری در آن قرار دارد و این در حالی است که در هنگام عرضه خودروها، اغلب نمایندگی خودروسازان از آماده نبودن خودروها سخن می‌گویند و علت این موضوع نیز کمبود قطعه عنوان می‌شود.

در این فضا، برخی معتقدند که خودروسازان نسبت به احتکار خودرو برای بالا رفتن قیمت‌ها اقدام کرده‌اند، اما دبیر انجمن خودروسازان در این خصوص گفته است: «۵۰ درصد تولید روزانه ۱۸۰۰ دستگاه به دلیل کمبود قطعه راهی انبارها می‌شود.» این یعنی روزانه ۹۰۰ دستگاه خودرو به انبارها می‌رود. این در حالی است که پیش از این مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران از تناقض در صحبت‌های خودروسازان و کمبود قطعه خبر داده بود. به گفته محمدعلی اسفنانی، «متولیان شرکت‌ها و کارخانه‌های خودروساز داخلی اعلام کرده‌اند که با وجود تولید حدود ۱۵۰۰ خودرو، نتوانسته‌اند آنها را به دلیل کمبود قطعات به بازار وارد کنند.»

این در شرایطی است که فروش خودرو در حال حاضر ادامه دارد و هر روز خبرهایی از سوی خودروسازان مبنی بر پیش‌فروش خودرو منتشر می‌شود. به اعتقاد اسفنانی، «نمی‌شود هم فروش خودرو داشت و هم کمبود قطعه.»

وی تاکید کرده بود: «از این موضوعات این‌گونه برداشت می‌شود که خودروسازان در گذشته خودروهایی را تولید و احتکار کرده‌اند و اکنون قصد عرضه آن‌ها را در بازار دارند؛ در غیر این صورت چه دلیلی وجود دارد که با اعلام عدم قطعه، خودروها در بازار فروخته می‌شوند!؟»

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران با اشاره به این‌که اگر کمبود قطعه در بازار وجود دارد، همه خودروها باید در یک یا دو نوع قطعه خاص مشکل داشته باشند، تصریح کرده بود: «ماموران سازمان گشت تعزیرات حکومتی در بررسی‌های خود به این موضوع که عدم تنوع در کمبود قطعه وجود دارد، نرسیدند.»

خودروسازان نباید خودرو پیش‌فروش کنند

بهرام پارسایی، سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ نیز در تازه‌ترین اظهارنظر گفته است «این‌که خودروها به بهانه نداشتن قطعه در پارکینگ مانده و تحویل داده نمی‌شوند، تخلف از قانون است، زیرا آن‌ها حق پیش‌فروش خودرو را در صورت نداشتن قطعات نداشته‌اند و این تخلف است.»

به گفته وی، «قانون در باب پیش‌فروش این است که باید قطعات را داشته باشند تا بتوانند این کار را انجام بدهند. موضوع دیگر این است که آن‌ها فقط برای فروش نقدی قطعه دارند، زیرا قیمت‌شان فقط چند درصد زیر قیمت بازار است و سود بیشتری برایشان دارد. همچنین چند ۱۰ هزار میلیارد تومان پول پیش‌فروش دست خودروسازهاست که معلوم نیست با این پول چه کار می‌کنند.»

پارسایی تاکید کرده است «نقش آن‌ها در این است که فروش فوری داشته باشند، زیرا می‌توانند آن را گران‌تر بفروشند و اگر این کار را نکنند، چرخ‌شان نمی‌چرخد، زیرا همان پول‌های قبلی را معلوم نیست چه کرده‌اند. فقط ایران خودرو تا پایان سال گذشته بابت پیش‌فروش بیش از ١٣ هزار میلیارد تومان از مردم پول دریافت کرده که معلوم نیست این خودروها کجاست.»

بهرام پارسایی۱۸ اسفند پارسال همچنین اعلام کرده بود: «خودروسازان ۲۰ هزار میلیارد تومان بابت پیش‌فروش خودرو از مردم دریافت کرده‌اند.»

قیمت خودرو در یک‌سال چقدر تغییر کرد؟

در این فضا اگرچه این روزها قیمت خودرو در بازار کاهشی است، اما بررسی یک سال گذشته تغییرات قیمت خودرو نشان می‌دهد که در اغلب خودروها بیش از دو برابر افزایش قیمت وجود داشته است. بررسی‌ها حاکی از آن است که در حال حاضر در بازار خودرو پراید ۱۱۱ حدود ۵۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، تیبا صندوق‌دار ۴۹ میلیون تومان، ساینا دنده‌ای ۵۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، پژو۴۰۵ حدود ۸۲ میلیون تومان، پژو اس‌ال‌ایکس ۸۵ میلیون تومان، پژوپارس ۱۰۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، پژو۲۰۶ تیپ دو ۸۷ میلیون تومان، پژو۲۰۶ تیپ پنج ۱۰۷ میلیون تومان، سمند ال‌ایکس ۸۶ میلیون تومان و دنا ۱۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

این در حالی است که در خرداد سال گذشته خودرو پراید ۱۱۱ حدود ۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، تیبا صندوق‌دار ۲۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، ساینا دنده‌ای ۲۹ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان، پژو۴۰۵ حدود ۳۵ میلیون تومان، پژو اس‌ال‌ایکس ۳۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، پژوپارس ۴۵ میلیون تومان، پژو۲۰۶ تیپ دو ۴۰ میلیون تومان، پژو۲۰۶ تیپ پنج ۴۸ میلیون تومان، سمند ال‌ایکس ۳۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان و دنا ۴۹ میلیون تومان است.

به عبارتی، مقایسه قیمت‌ها نشان می‌دهد در طول یک‌سال گذشته پراید ۱۱۱ حدود ۱۰۶٫۱ درصد، تیبا صندوق‌دار ۷۱٫۹ درصد، ساینا دنده‌ای ۹۵٫۶ درصد، پژو۴۰۵ حدود ۱۳۴٫۲ درصد، پژو اس‌ال‌ایکس ۱۱۲٫۵ درصد، پژوپارس ۱۲۸٫۸ درصد، پژو ۲۰۶ تیپ دو ۱۱۷٫۵ درصد، پژو ۲۰۶ تیپ پنج ۱۲۲٫۹ درصد، سمند ال‌ایکس ۱۳۱٫۸ درصد و دنا ۱۳۳٫۶ درصد افزایش قیمت داشته است.

قیمت خودرو در یک‌سال چقدر تغییر کرد؟ + جدول - 16

پول می‌خواهیم تا قطعه تولید کنیم

در این میان، عباس تابش، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در هفته اول خرداد امسال اعلام کرده بود: «حدود ۸۰ هزار خودروی ناقص در کارخانه‌های خودروسازی وجود دارد.» اگرچه صادق نجفی، دستیار ویژه وزیر صنعت، معدن و تجارت چهارم خرداد امسال گفته بود: «حدود ۱۴۰ هزار خودرو در پارکینگ‌های ایران‌خودرو و سایپا به دلیل کمبود چند قطعه مانده است.»

به گفته وی، «قابل قبول نیست مردم به خاطر مشکلاتی که برای صنعت خودرو پیش آمده است، با مشکل مواجه شوند. ما به تمام خودروسازان به خصوص این دو خودروساز بزرگ اخطار می‌دهیم.»

در همین رابطه، دبیر انجمن سازندگان قطعات درباره تولید قطعه، تاکید کرده است: «ما برای تامین قطعات خودروسازان نیازمند منابع مالی هستیم.»

مازیار بیگلو با اشاره به اینکه همچنان کمبود قطعات الکترونیک در انواع خودروهای تولیدی شرکت ایران خودرو و سایپا وجود دارد، عنوان کرده است: «خودروهایی که در انبار این دو شرکت وجود دارند، عموما از مشکلات کمبود قطعات الکترونیکی برخوردارند و قطعه‌سازان داخلی هم منابع مالی برای تولید قطعات مورد نیاز قطعه سازان ندارند.»

وی با اعلام این‌که قطعه‌ساز برای تولید قطعه نیازمند منابع مالی است، افزوده است: «امروز قطعه ساز برای تولید پول می‌خواهد. قرار بود بانک مرکزی ۱۱ هزار میلیارد تومان تسهیلات در اختیار قطعه‌سازان قرار دهد، ولی فقط ۴ هزار میلیارد تومان از این منابع پرداخت شده و قطعه‌سازان معطل دریافت ۷ هزار میلیارد تومان مابقی هستند؛ البته مکاتبات ما هم نشان می‌دهد بانک مرکزی اراده‌ای برای پرداخت این مبالغ هم ندارد.»

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو تصریح کرده است: «آن دسته از خودروهایی که طی هفته‌های اخیر تکمیل و راهی بازار شده، توسط قطعه‌سازان و با سفارش‌گذاری مواد از محل دریافت منابع ۴ هزار میلیاردی تومانی بوده است. بر همین اساس، ما منابع جدیدی برای تولید دوباره قطعه برای خودروسازان در اختیار نداریم.»

احتکار خودرو درست نیست

نادر قاضی‌پور، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس هم که اردیبهشت سال گذشته از احتکار ۹۰ هزار خودرو توسط خودروسازان خبر داده بود، امروز و در شرایط کنونی معتقد است که «خبرهایی که در رابطه با احتکار خودرو مطرح می‌شود، درست نیست.»

وی در گفت‌وگو با خبرگزاری خبرآنلاین مطرح می‌کند: «سال گذشته که من موضوع احتکار خودرو را مطرح کردم و مساله پیگیری شد، اما موضوعی که امروز وجود دارد، متفاوت است. در حال حاضر خودروها با کمبود قطعه مواجه هستند که به تدریج این مشکل حل خواهد شد؛ چراکه برخی از قطعات در گمرک است و برخی از قطعات را نیز تولیدکنندگان داخلی تولید خواهند کرد.»

قاضی‌پور با اشاره به پیش‌فروش خودروها، تصریح می‌کند: «خودروسازان به قطعه‌سازان بدهی دارند و از این طریق نقدینگی خود را به دست می‌آورند.»

فرهاد تجری، نماینده مجلس نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری خبرآنلاین در خصوص کسری قطعات و خودروهای ناقص کف کارخانجات و شائبه احتکار و انبار خودرو در خودروسازی‌ها می‌گوید: «وجود خودروهای ناقص به دلیل عدم تامین قطعه ناشی از تحریم است و مساله احتکار و انبار درست و منطقی نیست؛ چراکه احتکار نه معقول است و نه به صرفه اقتصادی، بنابراین موضوعیت ندارد، اما بهتر بود با توجه به تجربه تحریم در گذشته، این مساله بهتر مدیریت می‌شد و از قبل تدابیر لازم در مورد قطعات مورد نیاز اندیشیده می‌شد تا در آینده با چنین مشکلاتی مواجه نشویم.»

وعده تحویل خودروهای ناقص

در این شرایط، دستیار ویژه وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داده است: «بخشی از قطعات خودروهای انبار شده سایپا و ایران خودرو تامین شد و به زودی علاوه برعرضه تولید روزانه بیش از ۱۰۰ هزار خودرو به بازار عرضه می‌شود.»

علی‌رضا بادکوبه، قائم مقام سایپا نیز اوایل خرداد درباره تعداد خودروهای ناقص مربوط به این شرکت خودروسازی، اعلام کرد: «نمی‌توانیم آمار دقیقی درباره خودروهای ناقص بدهیم. براساس آنچه که به وزارت صنعت، معدن و تجارت قول دادیم، ۸۰ درصد خودروهای ناقص را تا یک ماه دیگر تحویل می‌دهیم.» این مطلب برایم مفید است ۰

خواندن خبر در سایت منبع

حتی یک‌دستگاه از ۸هزار خودرو ترخیصی هنوز شماره‎گذاری نشده است

دنیای خودروخبرگزاری دنیای خودرو
حتی یک‌دستگاه از ۸هزار خودرو ترخیصی هنوز شماره‎گذاری نشده است
این مشکل ماست که خودروهای رده‎پایین در کلاس جهانی را تبدیل به خودروهای لوکس می‌کنیم، خودمان باید برای آن راهکاری بیابیم.

به گزارش «اخبار خودرو»، تاکنون هیچ یک از خودروهای ترخیص‎شده از گمرک شماره‎گذاری نشده است. مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در حالی این خبر را اعلام کرد که روز گذشته جلسه‌ای با حضور تعدادی از واردکنندگان خودرو و نماینده سازمان بازرسی مستقر در وزارت راه، درخصوص «مشکلات صدور گواهی اسقاط خودروهای فرسوده و تاخیر ناشی‌از آن در شماره‎گذاری خودروهای وارداتی» برگزار شد و با اشاره به محدودیت زمانی برای شماره‎گذاری و تبعات مالی و ضرر و زیان‎های وارده از این بابت، راهکارهای حل این مشکل مورد بررسی قرار گرفت.

مهدی دادفر در این باره اظهار کرد: «در این راستا، نماینده سازمان بازرسی اعلام کرد بررسی‎ها همچنان ادامه دارد»

چرا کار صدور و ارائه گواهی اسقاط خودروهای فرسوده به‎عنوان یکی از مراحل پیش‌از شماره‎گذاری خودروهای وارداتی این‎‌گونه گره خورده است؟

دو هفته پیش بالغ بر ۱۰ ساعت‌ صفحه برخی مراکز اسقاط بازگشایی شد، اما با تجمع و اعتراض تعدادی از مراکز دیگر، ستاد سوخت باردیگر صفحه این مراکز را بست. برخی مراکز اسقاط به دنبال جلوگیری از اجرای قانون هستند، درحالی‎که ستاد سوخت در بازگشایی صفحه تعدادی از مراکز اسقاط براساس قانون عمل کرد. هم‎اکنون ۲۸۰ مرکز اسقاط در کشور وجود دارد و هرکدام از این مراکز مجازند بر اساس قانون و مقررات، با هر یک از شرکت‌های نمایندگی تعامل و خرید و فروش گواهی داشته باشند.

انجمن واردکنندگان درخصوص قیمت گواهی اسقاط چه رقمی را مورد تایید می‌داند؟

واردکنندگان هیچ اظهارنظری درخصوص قیمت برگه‎های اسقاط ندارند، اما معتقدیم قیمت چه کاهش و چه افزایش یابد، میزان آن باید در یک فضای باز رقابتی تعیین شود. برخی مراکز می‌خواهند گواهی‌های یک سال‌ونیم گذشته را به نرخ روز عرضه کنند. شکی نیست خواست مراکز برای افزایش قیمت گواهی به حق بوده اما مشکل این است که در سال جاری هیچ گواهی اسقاطی تولید نشده و تمام گواهی‌هایی که تولید شده‌اند نیز برای ۱٫۵ سال گذشته است و حالا مراکز می‌خواهند بر اساس قیمت روز خودرو گواهی‌های قبلی را عرضه کنند.

درخصوص قیمت‌‎گذاری گواهی‌های اسقاط با نرخ روز چه نظری دارید؟

درصورتی‎که واردکنندگان خودرو مجاز بودند خودروها را بر اساس قیمت روز بازار به فروش برسانند، مسلما مراکز اسقاط هم می‎توانستند براساس روز گواهی اسقاط را عرضه کنند. اما هنگامی که سازمان حمایت و تعزیرات، مابه‎التفاوت نرخ ارز و تعرفه خودروهای وارداتی را محاسبه و قیمت نهایی را اعلام می‌کنند، مگر می‌شود یک‎باره ۶۰ میلیون‌تومان بر قیمت گواهی‎های اسقاط افزود؟ با توجه به شکایت برخی مشتریان از نرخ مابه‎التفاوت قیمت خودروها، شاخص واردکنندگان در اعلام این نرخ، قانون است. بر اساس قانون، مابه‎التفاوت نرخ ارز بر اساس حواله سامانه سنا محاسبه شده و باید به نرخ «روز خروج خودرو از گمرک» نیز پرداخت شود.

مراکز اسقاط معترض، چه قیمتی را برای گواهی‌های اسقاط در نظر گرفته‌اند؟

متاسفانه عده معدودی از مراکز اسقاط قصد دارند قیمت گواهی اسقاط را بیش‌از ۵ برابر افزایش دهند، به‎طوری‎که اغلب مراکز اسقاط، ستاد مدیریت سوخت، واردکنندگان و حتی خریداران خودرو را دچار مشکل کرده است.

تفاهم‎نامه واردکنندگان و مشتریان بر سر مابه‎التفاوت قیمت به چه نحو بوده است؟

درخصوص نرخ علی‎الحساب خودروهای ترخیصی، سازمان حمایت باید قیمت‎ها را اعلام کند، درحالی‎که با گذشت بیش‌از ۱٫۵‌ماه از درخواست قیمت توسط برخی واردکنندگان، هنوز قیمت‎ها اعلام نشده است.

باتوجه به تاخیر سازمان حمایت در اعلام قیمت و به‎منظور حل مشکل متقاضیان، فرمولی برای تعیین قیمت خودروها به نسبت جریمه دیرکرد و سود مشارکت و سایر موارد در نظر گرفته شد و در قالب تفاهم‎نامه‌ای بین مشتری و واردکننده ارائه شده است تا خریداران بتوانند درنهایت خودروهایشان را تحویل بگیرند. در این تفاهم‎نامه، واردکنندگان متعهد شده‌اند به محض اعلام قیمت‎ها ازسوی سازمان حمایت، درصورتی‎که قیمت اعلامی کمتر باشد، مابه‌التفاوت قیمت را به شماره حساب خریداران واریز کرده و چنانچه بیشتر شود، مشتری موظف است مابه‎التفاوت قیمت را به واردکننده پرداخت کند.

آیا واردات خودروهای دست‌دوم به کشور می‌تواند نبض بازار را در دست بگیرد؟

درصورتی‎که تعرفه واردات خودرو را صفردرصد در نظر بگیریم، مردم به‎جای هزینه حداقلی برای خرید برخی خودروها می‌توانند یک دستگاه تویوتا کرولا یا تویوتا کمری مدل ۲۰۱۵ را سوار شوند. اما اگر تعرفه‌ها مثل گذشته دریافت شوند، طرح واردات خودرو کارکرده به درد عده کمی از مردم می‌خورد و به احتمال زیاد با شکست روبه‌رو خواهد شد، چون افراد ثروتمند خودرو دست‌دوم سوار نمی‌شوند، افراد کم‎درآمد هم که سرمایه برای خرید این خودروها ندارند، پس عده کمی می‌توانند این خودروها را خریداری کنند. برای همین دولت باید یک سازوکار معقول را پیش‌بینی کند.

یعنی با واردات خودروهای دست‌دوم متقاضیان خودرو می‌توانند خودروهای روز دنیا را سوار شوند؟

بله؛ با کمترین هزینه می‌توانند خودروهای روز دنیا را استفاده کنند. وقتی در کشورهای خارجی، خودرو پس از یک سال مصرف، ۳۰درصد افت نرخ دارد یقینا ورود خودروهای دست‌دوم به نفع مردم است و هزینه خرید خودرو را پایین می‌آورد. البته باید دقت داشت به‎عنوان کاهش هزینه خرید خودرو مردم، دوباره رانت یا راهی برای سوءاستفاده ایجاد نشود که بعدها از آن پشیمان شویم.

به نظر شما بهترین راه برای این که مردم به خودروهای دست‌دوم دست پیدا کنند، چیست؟

فکر می‌کنم بهترین راه - البته اگر واردات آن آزاد شود - این است که هر ایرانی بعد از سن ۱۸سال، هر ۱۰ سال یک بار حداقل بتواند خودش یک خودرو انتخاب کند؛ چه صفر کیلومتر، چه دست‌دوم، چه خودرو داخلی، چه خارجی. یعنی این امتیاز را هر فرد ایرانی باید داشته باشد که بتواند مثلا در خارج یک خودرو انتخاب و وارد کند. البته به نام خودش و بدون امکان نقل‌وانتقال به دیگری که جلوی سوءاستفاده برخی افراد گرفته شود.

برای حفظ بازار خودروهای متوسط و پاسخگویی به نیاز طبقات مختلف جامعه چه پیشنهادی دارید؟

این مشکل ماست که خودروهای رده‎پایین در کلاس جهانی را تبدیل به خودروهای لوکس می‌کنیم و خودمان باید برای آن راهکاری بیابیم. مثلا حداکثر نرخ بهترین مدل خودروهای سانگ‎یانگ ۸۰میلیون تومان است، درصورتی‎که الان تا ۴۰۰ میلیون تومان هم عرضه می‌شود، یا سانتافه که خودرویی در کانال قیمتی ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان است، اما متاسفانه الان تا یک میلیارد تومان قیمت‌گذاری و معامله می‌شود. اگر بحث دغدغه اقشار مستضعف را داریم، یا باید برای آن‌ها یک خودرو خوب و ارزان تولید کنیم یا باید آن‌ها را آزاد بگذاریم که خودشان یک خودرو خوب و ارزان تهیه، وارد و استفاده کنند.

به نظر می‎رسد رابطه مستقیمی بین افزایش و کاهش نرخ تعرفه بر کیفیت خودروهای داخلی وجود دارد. آیا واردات خودروهای دست‌دوم می‌تواند این رابطه را معنادارتر کند؟

در مورد تاثیرگذاری واردات خودروهای دست‌دوم بر کیفیت تولیدات خودروسازان داخلی می‌توان به پژوهشی که من برای پایان‎نامه کارشناسی ارشد با عنوان «آثار نرخ تعرفه بر کیفیت خودروهای داخلی» داشته‌ام، استناد کرد. بله؛ رابطه مستقیمی بین افزایش و کاهش نرخ تعرفه بر کیفیت خودروهای داخلی وجود دارد. یعنی واردات خودروهای دست‌دوم یا نو به‎عنوان تلنگری برای خودروسازان خواهد بود که اگر کیفیت خود را بالا نبرند، بازار را از دست خواهند داد. یقینا اگر بنگاهی بخواهد قصد ادامه فعالیت داشته باشد، با حضور دیگر کمپانی‌ها تلاش بیشتری خواهد داشت.

مسلما خودروسازان داخلی با این طرح مخالف هستند. وظیفه دولت در این خصوص چیست؟

انحصارستیزی وظیفه دولت‎هاست. برای هیچ‎کسی نباید انحصار ایجاد شود؛ نه واردکننده، نه تولیدکننده، نه واردکننده قطعات و نه هیچ کس دیگری.

وجود عده زیادی از طراحان برتر ایرانی در دنیا و عدم به‎کارگیری آن‎ها در خودروسازی داخلی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

ما در بسیاری از زمینه‌های دیگر هم افراد برتر و حاذق داریم. به‎جای صادرات خودرو متاسفانه این نخبگان را صادر می‌کنیم. این‌ها بستگی به نوع نگاه و ترقی مدیریتی است.

خواندن خبر در سایت منبع

نقص فنی خودروهای داخلی ۳ برابر خودروهای خارجی است

ایران‌جیبخبرگزاری ایران‌جیب
نقص فنی خودروهای داخلی ۳ برابر خودروهای خارجی است
عضو هیئت مدیره کانون انجمن‌های صنفی مراکز معاینه فنی خودرو کشور با تاکید بر ارتقا ایمنی خودروهای داخلی، گفت: نقص فنی خودروهای داخلی ...
نقص فنی خودروهای داخلی ۳ برابر خودروهای خارجی است - 0

عضو هیئت مدیره کانون انجمن‌های صنفی مراکز معاینه فنی خودرو کشور با تاکید بر ارتقا ایمنی خودروهای داخلی، گفت: نقص فنی خودروهای داخلی سه برابر خودروهای خارجی است.

محمدرضا جعفریان عصردیروز در حاشیه بازدید کارشناسان پلیس راه شهرستان‌ها و مرکز استان از مرکز معاینه فنی خودرو شماره دو ساری اظهار داشت: ۳۰ درصد خودروهایی که به مراکز معاینه فنی مراجعه می‌کنند دارای نقض فنی هستند.

وی افزود: از میان خودروهای مردودی، حدود ۲۵ درصد مشکل آلایندگی، ۲۰ درصد عیوب سیستم‌های ترمز خودرو، ۱۵ درصد کمک فنر، ۱۰ درصد لغزش جانبی فرمان و ۳۰ درصد دارای عیوب ظاهری شامل شیشه، لاستیک، چراغ‌ها هستند.

رئیس انجمن صنفی مراکز معاینه فنی خودرو مازندران تصریح کرد: به صورت متوسط ۴٫۶ درصد خودرو‌ها در هر ۱۰۰ خودرو به دلیل ایرادات فنی از سه ماهه نخست تولید خودرو به تعمیرگاه مراجعه می‌کنند، این در حالی است که میانگین این عدد در دنیا ۱٫۵ بوده که بیانگر این موضوع است خودروهای ایرانی سه برابر خودروهای خارجی دچار مشکل می‌شوند.

دبیر و عضو هیئت مدیره کانون انجمن‌های صنفی مراکز معاینه فنی خودرو کشور یادآور شد: بیشترین آلایندگی را برای محیط زیست، خودروهایی نظیر وانت، پراید، تیبا، پژو آردی، رانا و حتی سمند دارند و بیشترین نمره منفی را در تست‌های معاینه فنی بدست می‌آورند. / تسنیم

خواندن خبر در سایت منبع

احضار مالکان خودرو با پیامک قابل اعتماد نیست

خانه ملتخبرگزاری خانه ملت
احضار مالکان خودرو با پیامک قابل اعتماد نیست

 بهمن طاهرخانی درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره ارسال پیامک  بی حجابی به صاحبان خودرو، گفت: ارسال پیامک‌های اطلاع رسانی به مالکان خودرو جهت تخلف براثر بی حجابی دستاورد حقوقی وقضایی مناسبی در برندارد زیرا احتمال دارد، برخی افراد با ارسال پیامک‌های جعلی از این مسئله سوءاستفاده کنند.

ارسال پیامک بی حجابی به مالکان خودرو نیازمند ترسیم ساز وکار امنیتی

نماینده مردم تاکستان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ارسال پیامک بر اثر بی حجابی به مالکان خودرو نیازمند ترسیم ساز وکار امنیتی کارآمد است تصریح کرد: نباید فضا برای سوءاستفاده برخی افراد در فضای پیامکی و مخابراتی بسترسازی شود تا این افراد خدای ناکرده از مردم سوء استفاده کنند.

وی ادامه داد: احضارمردم برای رفع مشکلات قضایی وتخلفات بدیهی است که می‌بایست با دستورالعمل‌های مورد وثوق قوه قضاییه عملیاتی شود تا بتوان از سوء استفاده احتمالی، برخی افراد در این قبیل امور جلوگیری کرد.

طاهرخانی افزود: پیامک اطلاع رسانی به منظور بی حجابی با توجه به تسلط برخی افراد به فضای مجازی می‌تواند درآینده برای نظام دردسرساز شود زیرا باید به نوعی ارسال پیامک به جریان بیفتد که هیچ فردی نتواند مشابه پیامک فوق را برای کاربران ارسال کند.

احضار مردم برای بی حجابی در فضای پیامکی قابل اعتمادنیست

عضو کمیسیون حقوقی وقضایی مجلس با بیان اینکه اخاذی به شیوه‌های پیامکی در فضای اینترنتی ومخابراتی کنترل شود یادآورشد: احضار مردم برای بی حجابی در فضای پیامکی قابل اعتمادنیست. /

پایان پیام

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ساخت یک ربات زنده با استفاده از سلول‌های قورباغه + فیلم

همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از بلومبرگ، این ربات‌های زنده در حقیقت از سلول‌های پوست و قلب نطفه قورباغه ساخته شده‌اند. سلول‌های پوست شکل‌های این موجودات کوچک را می‌سازند که شبیه یک حباب با ۴ پا است. این یک دسته جدید از موجودات زنده قابل برنامه ریزی است. محققان ادعا می‌کنند با کمک این روش می‌توان ماشین‌های زنده و قابل برنامه ریزی ساخت. می توان ربات‌های مذکور را طوری ساخت که فعالیت‌های مختلف مانند پاکسازی محیط زیست یا حتی فعالیت در بدن انسان انجام دهند.

نقد و بررسی آئودی آراس۳ مدل ۲۰۱۹

تابناکتابناک1 روز قبل
خودروهای «آراس / RS» همیشه توسط افراد ماشین‌باز و منتقدان خودرویی تحسین شده‌اند. چرا که نه تنها آئودی توانسته است عملکرد فوق‌العاده بهتری نسبت به نسخه‌های پایه خود در این خودروها ایجاد کند، بلکه توانسته شخصیتی کاملا متفاوت و ویژه به این خودروها بدهد که نه بی‌ام‌دبلیو با خودروهای ام و نه مرسدس بنز با خودروهای ای‌ام‌جی توانسته‌اند به آن دست پیدا کنند. خودرو «آئودی آراس۳ /Audi RS ۳» هم از سال ۲۰۱۱ وارد این دسته از خودروهای آئودی با عملکرد بالا شده است و هر ساله توسط آئودی بیشتر تقویت شده است و در نسخه‌های مختلفی مثل اسپورت‌بک (نوعی استیشن واگن اسپورت) به بازار عرضه شده است. در این ویدیو مدل ۲۰۱۹ از این خودرو مورد نقد و بررسی قرار گرفته است.

فیلم | داخل لامبورگینی اوروس چیزی شبیه هواپیما

همشهریهمشهری1 روز قبل
لامبورگینی اوروس اولین لامبورگینی شاسی بلند است. این تصاویر امکانات و ابزارهای داخل آن را نشان می‌دهد که به مانند داشبورد یک هواپیما است. دریافت ۳ MB کد خبر ۴۷۸۶۰۸

پنجاه و نهمین اجلاس مجمع عمومی بانک مرکزی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ در این جلسه رئیس کل بانک مرکزی، گزارش عملکرد مالی سال ۹۷ و شاخص‌های مالی سال ۹۸ را ارائه کرد.

حمله آشوبگران به خودروها و ساختمان بانک مرکزی لبنان + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، گروهی آشوبگر با پرتاب مواد آتش‌زا به سمت ساختمان بانک مرکزی لبنان به ساختمان آن خساراتی وارد کردند و در منطقه جدیتا در شرق لبنان با پرتاب سنگ به چندین خودرو، به شدت آنها آسیب رساندند. در منطقه کورنیش مزرعه در بیروت و در نزدیکی پادگان الحلو نیز، تعدادی آشوبگر با نیروهای امنیتی در گیر شده و به طرف این نیروها سنگ و مواد آتش‌زا پرتاب کردند، نیروهای امنیتی هم برای پراکنده کردن این آشوبگران مجبور به استفاده از گاز اشک آور شدند. در شهر صیدا نیز گروهی با آتش زدن سطل‌های زباله و لاستیک چند خیابان را مسدود کردند. این اغتشاشات و حمله به اموال عمومی به بهانه تاخیر در تشکیل کابینه دولت انجام شده است. بیشتر بخوانید: تظاهرات گسترده مردم فرانسه علیه برنامه اصلاحات نظام بازنشستگی + فیلمانتهای پیام/

برگشت ثبات و رشد به اقتصاد کشور

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
عبدالناصر همتی در مجمع عمومی بانک مرکزی با بیان این که سال ۹۷ و ۹۸ جزو سال‌های بسیار سخت بر اقتصاد کشور بوده و یکی از کم سابقه‌ترین تحریم‌ها علیه کشورمان اجرا شد و همچنان ادامه دارد، افزود: خوشبختانه با تدبیری که در بانک مرکزی و دولت اندیشیده شد در چنین شرایطی روز به روز شاهد ثبات بیشتر در شرایط اقتصادی کشور هستیم و بازار‌های مختلف به سمت ثبات حرکت می‌کند. نتیجه اقدامات بانک مرکزی در وضعیت اقتصاد کلانوی ثبات در بازار‌های مختلف را نتیجه اقدامات بانک مرکزی عنوان کرد و گفت: مهمترین هدف دشمن از اعمال تحریم‌ها حمله به بازار ارز بود و با توجه به ناترازی‌های انباشته شده از دو دهه قبل و همچنین حجم عظیم نقدینگی این انتظار وجود داشت که کشور با شوک ناشی از کاهش درآمد‌های نفتی در پی اعمال تحریم‌ها دچار یک رکود تورمی سخت شود. رئیس کل بانک مرکزی با بیان این که حل رکود تورمی در شرایط عادی نیز بسیار سخت است، افزود:، اما با تدابیر اندیشیده شده در کشور کاری کرده‌ایم که در مدت کوتاهی مجموعه اقتصاد کشور از فشار ناشی از تحریم‌ها خارج شود و این در حالیست که این فشار‌ها همچنان با قدرت وجود دارد. همتی با بیان این که رشد اقتصاد غیر نفتی کشور در شش ماهه اول امسال مثبت بوده است، گفت: این مسئله نشان می‌دهد که توانسته‌ایم بر رکودی که از نظر فعالیت‌های اقتصادی در کشور ایجاد شده بود غلبه کنیم. وی بخش نفتی را برون زا دانست و افزود: به همین دلیل دست دولت و بانک مرکزی در این زمینه زیاد باز نیست و علیرغم تلاش‌های بسیار خوب وزارت نفت صادرات نفت ما به مراتب کمتر از قبل شده و فشار‌های ناشی از تحریم نفت همچنان بر اقتصاد کشور برقرار است. رئیس کل بانک مرکزی با ابراز امیدواری مبنی بر این که اثرات تحریم نفت نیز در سال ۹۹ به کلی از بین برود، گفت: در طول حداقل یک سال و نیم گذشته در سه مقطع اقدامات سازنده‌ای انجام شد که موفق شدیم شوک بازار ارز را در کوتاه مدت کنترل و مهار کنیم. همتی در تشریح اقدامات انجام شده افزود: محدود کردن تقاضای سفته بازی، کنترل بازار ارز بدون از دست دادن ذخایر ارزی، فراهم کردن زمینه بازگشت ارز‌های حاصل از صادرات غیر نفتی و به حداقل رساندن امکان نوسان شدید و آسیب پذیری نرخ ارز از تحولات سیاسی و همچنین جلوگیری از خروج سرمایه از کشور و نگهداری ارز در نزد مردم مهمترین اقداماتی بوده که بانک مرکزی از مهر سال ۹۷ تا به امروز انجام داده است. وی با بیان این که از سال ۹۷ برای نخستین بار بانک مرکزی به عنوان بازار ساز وارد بازار ارز شد، گفت: اکنون بانک مرکزی به عنوان عنصر بازار ساز در بازار ارز کشور نقش آفرینی می‌کند و به همین دلیل در یک سال و نیم گذشته مهمترین تنش‌های سیاسی و نظامی نتوانسته است چارچوب ارزی ما را به هم بزند. همتی در خصوص اهم اقدامات بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز خاطرنشان کرد: اولین اقدام بانک مرکزی آن بود که به عنوان بازار ساز وارد بازار ارز شود و با خرید و فروش و نه صرفا تزریق به ثبات نرخ ارز بپردازد. اقدام دوم بسیار مهم بانک مرکزی کنترل بر مبادلات ریالی بود با این اطمینان که بدون کنترل نقل و انتقالات ریالی امکان ایجاد ثبات در بازار ارز و کاهش تقاضای سفته بازی وجود ندارد و این اقدام نیز بسیار موثر افتاد. سومین اقدام بانک مرکزی تلاش برای تامین تقاضای ارز عاملان اقتصادی با استفاده از بازار دوم یا سامانه نیما بود و کاهش تدریجی تفاوت شدید نرخ ارز در سامانه نیما و بازار آزاد برای تشویق برگشت ارز‌های صادراتی و جلوگیری از فساد و آربیتراژ بوده است. وی افزود: از جمله اقدامات دیگر بانک مرکزی مدیریت انتظارات از طریق خنثی کردن شایعات و تحریکات رسانه‌ای و شبکه‌های اجتماعی بوده است که به طور معمول افراد غیرحرفه‌ای را دچار زیان می‌کند. وی در خصوص توجه بانک مرکزی به تشدید تدریجی نظارت بر بانک‌ها و موسسات اعتباری و توقف رفتار ریسک آمیز بانک‌ها و موسسات اعتباری گفت: ادغام بانک‌های وابسته به نیرو‌های نظامی، تعیین هیئت سرپرستی برای برخی موسسات اعتباری دچار ناترازی شدید، عزل و تعیین اعضای هیئت مدیره برای برخی بانک‌ها و تشدید اقدامات هیئت انتظامی در برخورد با بانک‌ها و موسسات اعتباری از جمله اقدامات بوده است و به نظر می‌رسد پیامد‌های مثبت آن به تدریج در حال ظاهر شدن است. رئیس شورای پول و اعتبار در زمینه مدیریت نقدینگی ادامه داد: بانک مرکزی با درک این موضوع که شوک هزینه‌ای شدید وارد شده به اقتصاد نیاز‌های سرمایه در گردش بنگاه‌ها را به شدت افزایش داده و در نتیجه تنگنای اعتباری را که از قبل هم وجود داشته، تشدید کرده است، کوشید تا از انقباض در رشد کمیت‌های پولی پرهیز کند و اصطلاحا انبساط اسمی اقتصاد را همسازی (Accommodation) کند که در غیاب آن می‌توانست عمق رکود بسیار شدیدتر باشد. عبدالناصر همتی خاطرنشان کرد: از آنجا که بخش قابل توجهی از رشد نقدینگی متکی به نرخ سود بالای سپرده‌ها بود که مصلحت نبود در شرایط وجود انتظارات تورمی بالا، کاسته شود و از آنجا که کاهش درآمد‌های دولت به طور اجتناب ناپذیر به منابع بانکی فشار وارد می‌کرد، بانک مرکزی کافی بود مطمئن شود که رشد نقدینگی از محل رفتار ریسک آمیز بانک‌ها و مسابقه نرخ سود دچار افزایش شدید نمی‌شود و در حدی که با انبساط اسمی اقتصاد هماهنگی داشته باشد، حفظ شود. با وجود آنکه ابزار رایج سیاست پولی در قالب هدف گذاری تورم و لذا هدف گذاری میانی نرخ سود به طور رسمی هنوز اجرایی نشده بود و اجرایی کردن آن به سرعت قابل انجام نبود، بانک مرکزی با مدیریت بازار بین بانکی سعی کرده است در جهت کاهش نرخ سود بازار بین بانکی و لذا جلوگیری از افزایش نرخ سود سپرده‌ها متاثر از افزایش تورم انتظاری عمل کند و همچنین از اتکای بی قاعده بانک‌ها به منابع بانک مرکزی جلوگیری کند. رئیس کل بانک مرکزی در خصوص آغاز سیاست‌های ثبات ساز بانک مرکزی از مهر ماه سال ۱۳۹۷ گفت: از مهر ۱۳۹۷ که بانک مرکزی اختیاراتی را از شورای هماهنگی سران قوا گرفت و خوشبختانه در

اخبار بیشتر