اخبار روز بازار خودرو - شنبه 1 تیرماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار خودرو - شنبه 1 تیرماه

بطری‌های پلاستیکی کف پوش خودروهای «فورد» می‌شوند

مهرخبرگزاری مهر
بطری‌های پلاستیکی کف پوش خودروهای «فورد» می‌شوند
شرکت خودروسازی فورد اعلام کرده کفپوش خودروهای«اکو اسپرت» در رومانی را با استفاده از بطری های بازیافتی می سازد. برای تولید کفپوش هر خودرو ۴۷۰ بطری پلاستیکی بازیافت می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی میل، شرکت فورد سالانه بیش از یک میلیارد بطری پلاستیکی بازیافت می‌کند تا در بخش‌های داخلی خودروهایش از آنها استفاده کند. به این ترتیب از میزان زباله‌های پلاستیکی نیز کاسته می‌شود.

این خودروساز آمریکایی اعلام کرده کفپوش هریک از خودروهای EcoSport که در رومانی تولید می‌شود با استفاده از بازیافت ۴۷۰ بطری پلاستیکی ساخته شده است.

طبق گزارشی که فورد منتشر کرده این شرکت با استفاده از ۶۵۰ میلیون بطری ۵۰۰ میلی لیتری این کفپوش‌های خودرو را ساخته است.

برای ساخت کفپوش خودروهای فورد نخست بطری‌ها خرد و سپس در درمای ۲۶۰ درجه سانتیگراد ذوب می‌شوند. در مرحله بعد فیبرهایی به ضخامت موی انسان تولید می‌شود که به شکل نخ تابیده و در نهایت به فرش تبدیل می‌شود.

این شرکت حدود ۲۰ سال قبل نخستین بار پلاستیک بازیافتی را در مدل Mondeo استفاده کرد. اکنون فورد سالانه حدود ۱٫۲ میلیارد بطری را بازیافت می‌کند.

این درحالی است که آژانس حفظ محیط زیست سازمان ملل اعلام کرده سالانه ۳۰۰ میلیون تن پلاستیک در جهان تولید می‌شود که نیمی از این مقدار فقط یک مصرف خاص دارند.

خواندن خبر در سایت منبع

وصول بیش از ۱۰۰ شکایت مردمی به مجلس درباره قیمت خودرو

تسنیمخبرگزاری تسنیم
وصول بیش از ۱۰۰ شکایت مردمی به مجلس درباره قیمت خودرو
سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی از وصول بیش از ۱۰۰ شکایت مردمی درباره قیمت خودرو خبر داد و گفت: این گزارش‌ها در این کمیسیون بررسی می‌شود.

- اخبار سیاسی -

ولی داداشی سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم با اشاره به وضعیت بازار خودرو، گفت: با توجه به مشکلاتی که در حوزه بازار خودرو، از نظر قیمت، کیفیت و نیز زمان تحویل به مشتریان طی ماه‌های اخیر ایجاد شده، شکایات متعدد مردمی به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس واصل شده است.

وی با بیان اینکه بیش از ۱۰۰ شکایت از سوی مردم به کمیسیون اصل ۹۰ درباره قیمت خودرو به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس واصل شده است، اظهار داشت: اغلب افرادی که این شکایات را مطرح کرده‌اند، نسبت به قیمت خودرو و نیز نداشتن تناسب قیمت، با کیفیت گلایه‌مند بوده‌اند که این شکایات در کمیسیون مورد بررسی قرار می‌گیرد.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس تصریح کرد: طبق گزارش‌ها و شکایات مردمی که به این کمیسیون رسیده، شرکت‌های خودروسازی در عمل به تعهدات‌شان برای تحویل محصول به مشتریان، خلف وعده کرده‌اند که دلایل آن باید مشخص شود.

داداشی با بیان اینکه دولت باید نظارت بیشتری بر روند قیمت‌گذاری خودروها داشته باشد، گفت: شرایط به‌گونه‌ای است که گویا دولت جسارت لازم برای کاهش دست واسطه‌ها و دلالان از بازار خودرو را ندارد.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در پایان خاطرنشان کرد: شکایات مردمی درباره وضعیت قیمت خودرو در دستورکار جلسات این کمیسیون قرار دارد و گزارش نهایی آن به زودی تهیه می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

ممنوعیت تعیین قیمت روزانه فروش‌های فوری خودروسازان

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
ممنوعیت تعیین قیمت روزانه فروش‌های فوری خودروسازان
معاون وزیر صنعت گفت: قیمت فروش‌های فوری اعلامی توسط خودروسازان، بر مبنای قیمت حاشیه بازار بهمن۹۷ تعیین و از طریق شرکت‌ها اعلام شده است و تعیین قیمت به صورت روزانه انجام نمی‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، عباس تابش در خصوص شیوه تعیین قیمت روزانه خودروها توسط خودروسازان گفت: بر اساس بند ۳ مصوبه شماره ۷۰۱۱۸ مورخ ۲۹/‌۰۵/‌۱۳۹۷‬ شورای عالی هماهنگی اقتصادی، هرگونه تصمیم گیری در مورد نرخ، ضوابط قیمت گذاری، تعیین سهمیه مقداری کالا و خدمات که به موجب قوانین و مقررات مختلف، در اختیار دستگاه‌ها و شوراهای مختلف قرار گرفته بود، منوط به تأیید در ستاد تنظیم بازار است؛ لذا صرفا خودروهایی که سابقه قیمت گذاری توسط شورای رقابت داشته‌اند، قیمت گذاری آنها در دستور کار ستاد تنظیم بازار قرار گرفت.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: بر این اساس بدیهی است در سایر خودروها که به تشخیص شورای رقابت، مشمول قیمت گذاری نبوده‌اند نیز، کماکان مطابق رویه قبل رأسا از ناحیه خودروسازان قیمت گذاری می‌شوند؛ بنابراین در شرایط فعلی قیمت فروش‌های فوری اعلامی توسط خودروسازان، بر مبنای قیمت حاشیه بازار بهمن ماه سال ۹۷ تعیین و از طریق شرکت اعلام می‌شود و تعیین قیمت به صورت روزانه انجام نمی‌شود.

وی تصریح کرد: علاوه بر این، سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان، بر اساس دستور العمل ساماندهی بازار خودرو، ضمن اخذ اسناد و مدارک مرتبط از شرکت‌های عرضه کننده خودرو، پس از بررسی و احصاء قیمت هر محصول، مراتب را برای تأیید و تصویب به کمیته خودرو مستقر در معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت ارسال می‌نماید تا هرگونه اتخاذ تصمیم، بر اساس مصوبات کمیته مذکور صورت پذیرد.

به گفته تابش، از طرفی قیمت خودرو در بازار نیز، تابع عرضه و تقاضا است؛ به این معنا که در سمت عرضه، میزان تولید شرکت‌های خودروساز طی سال ۱۳۹۷ نسبت به مدت مشابه سال قبل به واسطه مشکلات ایجاد شده در تأمین قطعات مورد نیاز خطوط تولید، با کاهش ۳۸ درصدی مواجه بوده، ضمن اینکه در طرف تقاضا نیز، تعلل شورای رقابت در اعلام قیمت‌های جدید در خردادماه سال ۹۷ و در ادامه بروز اخبار و گزارش‌هایی دال بر آزادسازی قیمت خودرو، موجب افزایش انتظارات تورمی و انتقال تقاضای آتی به حال گردید.

وی اظهار داشت: از طرف دیگر نقدینگی قابل توجه موجود در سطح جامعه و ترجیح مردم به تبدیل نقدینگی به کالا آن هم به دلیل افزایش چشمگیر قیمت طلا، مسکن و ارز قاچاق به همراه انتقال تقاضای اشباع نشده خودروهای وارداتی، منتج از افزایش قیمت به سمت کالای جانشین تولید داخل و همچنین افزایش تقاضای سفته بازی و واسطه‌گری خودرو در بازار، موجب عدم تعادل عرضه و تقاضا و در نتیجه افزایش قابل ملاحظه قیمت بازار گردیده که البته این روند در شرایط فعلی، با روند افزایشی تولید و عرضه در بازار متوقف و قیمت در بازار در حال کاهش است که امید می‌رود این روند ادامه یابد.

رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در مورد پیش فروش‌های سال گذشته خودروسازان که قیمت خودرو در قراردادها غیرقطعی بوده و اکنون موعد تحویل آنها فرارسیده، خاطرنشان کرد: ملاک قیمت خودرو در این قبیل قراردادها، قیمت زمان تحویل مندرج در قرارداد خواهد بود و قیمت در زمان ثبت نام تأثیری در اخذ مابه التفاوت و صدور دعوتنامه نخواهد داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

خودروی شاسی بلند در حال تست فنی با پوشش استتاری در تهران (+عکس)

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
خودروی شاسی بلند در حال تست فنی با پوشش استتاری در تهران (+عکس)
تردد خودروی شاسی بلندی که با پوشش استتاری در یکی از خیابان های تهران در حال تردد و تست فنی بود توجه برخی از علاقمندان خودرو را به خود جلب کرد.

تردد خودروی شاسی بلندی که با پوشش استتاری در یکی از خیابان‌های تهران در حال تردد و تست فنی بود توجه برخی از علاقمندان خودرو را به خود جلب کرد.

خودروی شاسی بلند در حال تست فنی با پوشش استتاری در تهران (+عکس) - 1

به گزارش عصر ایران به نقل از اسب بخار چند ماه است برخی شرکت‌های خودروساز بزرگ برای انجام تست‌های فنی و آزمایش‌های مختلف، پیش از رونمایی خودروها را با پوشش استتاری به خیابان‌ها می‌آورند. با توجه به سابقه حضور خودروهای استتار شده در ایران، تنها شرکت‌های «سایپا» و «ایران خودرو» مجوزهای استتار محصولات شان را دارند.

پیش از این خودرو، فودی لندفورت، سایپا رهام و پژو ۳۰۱ تولید داخل با پوشش استتاری در جاده‌های کشور دیده شده بودند و اکنون پس از چند هفته از شکار آخرین خودروی استتاری در جاده مخصوص کرج، نوبت به شاسی بلندی جدید رسیده است.

خودروی شاسی بلند در حال تست فنی با پوشش استتاری در تهران (+عکس) - 6

اگر به رینگ‌های خودرو دقت کنید، نشان‌های کمپانی سازنده جدا شده است. راننده این خودرو گفت که شرکت نمی‌خواهد جزییات خودروی جدیدش فاش شود و اکنون تنها به دلیل انجام برخی تست‌های فنی، نمونه‌های این خودرو وارد ایران شده است. با دقت به تصاویر نمای عقب خودرو، متوجه خواهید شد در هر دو سوی گلگیرهای عقب، در باک قرار دارد و بنابراین می‌توان نتیجه گرفت شرکت مورد نظر در حال بررسی و آزمایش یک خودروی هیبرید و PHEV در تهران است.

خودروی شاسی بلند در حال تست فنی با پوشش استتاری در تهران (+عکس) - 8

خواندن خبر در سایت منبع

شیب نزولی تعهدات معوقه ایران خودرو

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
شیب نزولی تعهدات معوقه ایران خودرو
شرکت ایران خودرو با تمرکز بر تکمیل خودروهای ناقص و افزایش عرضه به مشتریان، تعهدات معوق خود را کاهش می‌دهد.

به گزارش مشرق به نقل از ایکوپرس، درحال حاضر تعهدات به جا مانده از سال گذشته درحال اجرا است و مشتریان براساس اولویت ثبت نام خودروهای خود را از ایران خودرو تحویل می‌گیرند. سود مشارکت و جریمه دیرکرد تحویل خودرو نیز به صورت دقیق و کامل محاسبه و پرداخت می‌شود.

برمبنای این گزارش، با بهبودهایی که در روند تامین و تولید ایجاد شده است، شرکت ایران خودرو تمام تلاش خود را به کار بسته تا بتواند پاسخگوی نیاز مشتریان باشد.

شرکت ایران خودرو تحویل تعهدات معوق خود را در دستور کار قرار داده و در صدداست تا قبل از زمستان امسال تمامی تعهدات معوق خود را اجرا کند. تحویل بیش از ۴۱۰ هزار دستگاه خودرو از آغاز تحریم‌ها تا کنون، نشان از توان این شرکت در ایفای تعهدات خود دارد.

با دستور مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو تمامی گروه‌های تامین، تولید، برنامه ریزی و سازندگان، بر تجاری سازی خودروهای ناقص و تحویل به مشتریان تمرکز کرده‌اند.

با برنامه‌ریزی جهت تجاریی سازی روزانه دو هزار دستگاه در هفته‌های آینده، تکمیل، تجاری سازی و تحویل خودرو از این تعداد نیز فراتر خواهد رفت.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

گوگل بزرگترین نقشه اتصالات مغزی را منتشر می‌کند +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق به نقل از انگجت، گوگل موفق شده گام قابل توجهی در نقشه‌برداری از مغز بردارد. این شرکت با همکاری موسسه پژوهشی «جانلیا» (Janelia)، بزرگترین نقشه واضح از اتصالات مغزی را ارائه داده است. این نقشه، یک مدل سه‌بعدی از نورون‌های موجود در مغز مگس میوه است که طیف متنوعی از انواع سلول و چندین ناحیه مغز را به نمایش می‌گذارد. نتیجه این کار، نقشه پیچیده‌ای از مغز است که کمترین میزان اختلال در آن وجود دارد و می‌تواند کاربرد زیادی در ردیابی نورون‌های مغز داشته باشد. اگرچه این نقشه بسیار گسترده است اما فقط یک چهارم از ۱۰۰ هزار نورون موجود در مغز مگس میوه را به نمایش می‌گذارد.

بفرمایید نان ۲ میلیون تومانی/فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز21 ساعت قبل

۹درصد مالیات بر تولیدات ورودی مناطق آزاد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ ناصر خرمالی در برنامه گفتگوی ویژه شبکه دو سیما، گفت: قانون معاف بودن مناطق آزاد از مالیات بر ارزش افزوده که در سال ۸۷ به صورت موقت ابلاغ شد به هیچ وجه در مناطق آزاد اتفاق نیافتاد. خرمالی گفت: فعال اقتصادی در مناطق آزاد معدنی نیست و الزامی به ثبت معاملات در این مناطق وجود ندارد بنابراین راه شفافیت فعالیت‌های اقتصادی در مناطق آزاد تغییر قانون معاف بودن مناطق آزاد از مالیات ارزش بر افزوده نیست. وی ادامه داد: دیگر جذابیتی برای سرمایه گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی که در گذشته برای این مناطق پیش بینی شده بود وجود ندارد. مدیرتوسعه صادرات و ارزش افزوده مناطق آزاد افزود: واردات کالای مسافری به مناطق آزاد از سال ۹۶ نظام مند و مجموع سهمیه ارزی هفت منطقه آزاد کشور که می‌توانند وارد کنند ۵۲۸ میلیون دلار بوده است. وی با بیان اینکه در مناطق آزاد مالیات بر مصرف است و بر تولید نیست گفت: چرا معافیت مالیات بر ارزش افزوده به مناطق آزاد میدهیم.

انتشار ویدئویی از نقش سپهبد شهید قاسم سلیمانی در شکست تحریم‌های دارویی

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، پس از شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی تحولات مختلفی در وضعیت و موضع ایران در منطقه رخ داد و با انتقام سخت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تمام نقشه‌های دشمن شکست خورد. آمریکا با اعمال تحریم‌های دارویی موجب اشکال در انتقال دارو به کشور شده بود، اما نقش سپهبد شهید سلیمانی در شکست تحریم معنای دیگری داشت. در این برهه تامین مواد اولیه ۹۷ درصد از دارو‌های تولید داخل به سختی انجام می‎شد و شرایط را برای عموم کشور ایران سخت کرده بود و نماینده داروسازان در شورای عالی نظام پزشکی ۲ ما قبل از شهادت سردار سلیمانی اعلام کرد که صنعت دارو، تحریم‌ها را شکست داده است. اما پس از شهادت سردار سلیمانی، وزیر بهداشت آقای سعید نمکی از نقش سردار سلیمانی در تامین نیاز‌های دارویی ایران پرده برداشت. در ادامه کلیپی از نقش سردار سلیمانی در شکست تحریم‌های دارویی را مشاهده می‌کنید: برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

بازار‌های مالی در هفته‌ای که گذشت

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، اجرای عملیات بازار باز در نظام بانکی به تازگی کلید خورد، در این روش بانک مرکزی با خرید و فروش اوراق بهادار دولتی به بانک‌ها، عرضه و تقاضای پول، میزان نقدینگی و تورم را کنترل می‌کند. در تالار شیشه‌ای، زنگ پایان معاملات با رشد ۵ هزار و ۲۰۲ واحدی زده شد. اگرچه شاخص کل بورس اوراق بهادار در تهران، در دو روز گذشته با کاهش روبرو بود، اما دماسنج شاخص در آخرین روز معاملات هفتگی بر روی رقم ۴۱۱ هزار و ۲۱۱ واحد ایستاد. بانک‌ها، خوروسازان و صنایع فلزی از جمله نماد‌های پربیننده تالار شیشه‌ای این هفته بودند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، دولت آمریکا در ادامه تلاش‌های خود برای اعمال فشار علیه مردم ایران، روز پنج‌شنبه افراد و شرکت‌های بیشتری را به دلیل ارتباط تجاری با ایران، در فهرست تحریم قرار داد. بر اساس بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا، واشنگتن یک فرد ایرانی، یک فرد چینی و ۶ شرکت مستقر در امارات عربی متحده و چین را به دلیل ارتباط با صنایع پتروشیمی ایران تحریم کرده است: - علی بایندریان- ژیکینگ ونگ- شرکت بنتاکو دی‌ام‌سی‌سی- شرکت جیاشیانگ- شرکت پیکویو- شرکت سیگ انرژی- شرکت پتروشیمی شاندونگ کیاوانگوا- شرکت پتروشیمی تریلینس «استیون منوشین» وزیر خزانه‌داری آمریکا در توجیه اعمال این تحریم‌ها، گفته است: «بخش‌های نفت و پتروشیمی یکی از منابع اصلی تأمین مالی فعالیت‌های تروریستی جهانی رژیم ایران است.» دولت آمریکا اردیبهشت ماه سال گذشته به صورت یکجانبه از توافق هسته‌ای با ایران خارج شده و از آن زمان مرتبا تحریم‌های بیشتری علیه صنایع مختلف ایران وضع کرده است. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا دو هفته پیش با امضای فرمانی عملا اختیار تحریم تمام صنایع ایران را به خزانه‌داری آمریکا داد. علاوه بر صنایع نفت و پتروشیمی، آمریکا صنایعی چون فلزات، معدن و حتی پارچه‌بافی را نیز تحریم کرده است.

اخبار بیشتر