اخبار روز بازار خودرو - شنبه 1 تیرماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار خودرو - شنبه 1 تیرماه

بطری‌های پلاستیکی کف پوش خودروهای «فورد» می‌شوند

مهرخبرگزاری مهر
بطری‌های پلاستیکی کف پوش خودروهای «فورد» می‌شوند
شرکت خودروسازی فورد اعلام کرده کفپوش خودروهای«اکو اسپرت» در رومانی را با استفاده از بطری های بازیافتی می سازد. برای تولید کفپوش هر خودرو ۴۷۰ بطری پلاستیکی بازیافت می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی میل، شرکت فورد سالانه بیش از یک میلیارد بطری پلاستیکی بازیافت می‌کند تا در بخش‌های داخلی خودروهایش از آنها استفاده کند. به این ترتیب از میزان زباله‌های پلاستیکی نیز کاسته می‌شود.

این خودروساز آمریکایی اعلام کرده کفپوش هریک از خودروهای EcoSport که در رومانی تولید می‌شود با استفاده از بازیافت ۴۷۰ بطری پلاستیکی ساخته شده است.

طبق گزارشی که فورد منتشر کرده این شرکت با استفاده از ۶۵۰ میلیون بطری ۵۰۰ میلی لیتری این کفپوش‌های خودرو را ساخته است.

برای ساخت کفپوش خودروهای فورد نخست بطری‌ها خرد و سپس در درمای ۲۶۰ درجه سانتیگراد ذوب می‌شوند. در مرحله بعد فیبرهایی به ضخامت موی انسان تولید می‌شود که به شکل نخ تابیده و در نهایت به فرش تبدیل می‌شود.

این شرکت حدود ۲۰ سال قبل نخستین بار پلاستیک بازیافتی را در مدل Mondeo استفاده کرد. اکنون فورد سالانه حدود ۱٫۲ میلیارد بطری را بازیافت می‌کند.

این درحالی است که آژانس حفظ محیط زیست سازمان ملل اعلام کرده سالانه ۳۰۰ میلیون تن پلاستیک در جهان تولید می‌شود که نیمی از این مقدار فقط یک مصرف خاص دارند.

خواندن خبر در سایت منبع

وصول بیش از ۱۰۰ شکایت مردمی به مجلس درباره قیمت خودرو

تسنیمخبرگزاری تسنیم
وصول بیش از ۱۰۰ شکایت مردمی به مجلس درباره قیمت خودرو
سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی از وصول بیش از ۱۰۰ شکایت مردمی درباره قیمت خودرو خبر داد و گفت: این گزارش‌ها در این کمیسیون بررسی می‌شود.

- اخبار سیاسی -

ولی داداشی سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم با اشاره به وضعیت بازار خودرو، گفت: با توجه به مشکلاتی که در حوزه بازار خودرو، از نظر قیمت، کیفیت و نیز زمان تحویل به مشتریان طی ماه‌های اخیر ایجاد شده، شکایات متعدد مردمی به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس واصل شده است.

وی با بیان اینکه بیش از ۱۰۰ شکایت از سوی مردم به کمیسیون اصل ۹۰ درباره قیمت خودرو به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس واصل شده است، اظهار داشت: اغلب افرادی که این شکایات را مطرح کرده‌اند، نسبت به قیمت خودرو و نیز نداشتن تناسب قیمت، با کیفیت گلایه‌مند بوده‌اند که این شکایات در کمیسیون مورد بررسی قرار می‌گیرد.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس تصریح کرد: طبق گزارش‌ها و شکایات مردمی که به این کمیسیون رسیده، شرکت‌های خودروسازی در عمل به تعهدات‌شان برای تحویل محصول به مشتریان، خلف وعده کرده‌اند که دلایل آن باید مشخص شود.

داداشی با بیان اینکه دولت باید نظارت بیشتری بر روند قیمت‌گذاری خودروها داشته باشد، گفت: شرایط به‌گونه‌ای است که گویا دولت جسارت لازم برای کاهش دست واسطه‌ها و دلالان از بازار خودرو را ندارد.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در پایان خاطرنشان کرد: شکایات مردمی درباره وضعیت قیمت خودرو در دستورکار جلسات این کمیسیون قرار دارد و گزارش نهایی آن به زودی تهیه می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

ممنوعیت تعیین قیمت روزانه فروش‌های فوری خودروسازان

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
ممنوعیت تعیین قیمت روزانه فروش‌های فوری خودروسازان
معاون وزیر صنعت گفت: قیمت فروش‌های فوری اعلامی توسط خودروسازان، بر مبنای قیمت حاشیه بازار بهمن۹۷ تعیین و از طریق شرکت‌ها اعلام شده است و تعیین قیمت به صورت روزانه انجام نمی‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، عباس تابش در خصوص شیوه تعیین قیمت روزانه خودروها توسط خودروسازان گفت: بر اساس بند ۳ مصوبه شماره ۷۰۱۱۸ مورخ ۲۹/‌۰۵/‌۱۳۹۷‬ شورای عالی هماهنگی اقتصادی، هرگونه تصمیم گیری در مورد نرخ، ضوابط قیمت گذاری، تعیین سهمیه مقداری کالا و خدمات که به موجب قوانین و مقررات مختلف، در اختیار دستگاه‌ها و شوراهای مختلف قرار گرفته بود، منوط به تأیید در ستاد تنظیم بازار است؛ لذا صرفا خودروهایی که سابقه قیمت گذاری توسط شورای رقابت داشته‌اند، قیمت گذاری آنها در دستور کار ستاد تنظیم بازار قرار گرفت.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: بر این اساس بدیهی است در سایر خودروها که به تشخیص شورای رقابت، مشمول قیمت گذاری نبوده‌اند نیز، کماکان مطابق رویه قبل رأسا از ناحیه خودروسازان قیمت گذاری می‌شوند؛ بنابراین در شرایط فعلی قیمت فروش‌های فوری اعلامی توسط خودروسازان، بر مبنای قیمت حاشیه بازار بهمن ماه سال ۹۷ تعیین و از طریق شرکت اعلام می‌شود و تعیین قیمت به صورت روزانه انجام نمی‌شود.

وی تصریح کرد: علاوه بر این، سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان، بر اساس دستور العمل ساماندهی بازار خودرو، ضمن اخذ اسناد و مدارک مرتبط از شرکت‌های عرضه کننده خودرو، پس از بررسی و احصاء قیمت هر محصول، مراتب را برای تأیید و تصویب به کمیته خودرو مستقر در معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت ارسال می‌نماید تا هرگونه اتخاذ تصمیم، بر اساس مصوبات کمیته مذکور صورت پذیرد.

به گفته تابش، از طرفی قیمت خودرو در بازار نیز، تابع عرضه و تقاضا است؛ به این معنا که در سمت عرضه، میزان تولید شرکت‌های خودروساز طی سال ۱۳۹۷ نسبت به مدت مشابه سال قبل به واسطه مشکلات ایجاد شده در تأمین قطعات مورد نیاز خطوط تولید، با کاهش ۳۸ درصدی مواجه بوده، ضمن اینکه در طرف تقاضا نیز، تعلل شورای رقابت در اعلام قیمت‌های جدید در خردادماه سال ۹۷ و در ادامه بروز اخبار و گزارش‌هایی دال بر آزادسازی قیمت خودرو، موجب افزایش انتظارات تورمی و انتقال تقاضای آتی به حال گردید.

وی اظهار داشت: از طرف دیگر نقدینگی قابل توجه موجود در سطح جامعه و ترجیح مردم به تبدیل نقدینگی به کالا آن هم به دلیل افزایش چشمگیر قیمت طلا، مسکن و ارز قاچاق به همراه انتقال تقاضای اشباع نشده خودروهای وارداتی، منتج از افزایش قیمت به سمت کالای جانشین تولید داخل و همچنین افزایش تقاضای سفته بازی و واسطه‌گری خودرو در بازار، موجب عدم تعادل عرضه و تقاضا و در نتیجه افزایش قابل ملاحظه قیمت بازار گردیده که البته این روند در شرایط فعلی، با روند افزایشی تولید و عرضه در بازار متوقف و قیمت در بازار در حال کاهش است که امید می‌رود این روند ادامه یابد.

رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در مورد پیش فروش‌های سال گذشته خودروسازان که قیمت خودرو در قراردادها غیرقطعی بوده و اکنون موعد تحویل آنها فرارسیده، خاطرنشان کرد: ملاک قیمت خودرو در این قبیل قراردادها، قیمت زمان تحویل مندرج در قرارداد خواهد بود و قیمت در زمان ثبت نام تأثیری در اخذ مابه التفاوت و صدور دعوتنامه نخواهد داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

خودروی شاسی بلند در حال تست فنی با پوشش استتاری در تهران (+عکس)

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
خودروی شاسی بلند در حال تست فنی با پوشش استتاری در تهران (+عکس)
تردد خودروی شاسی بلندی که با پوشش استتاری در یکی از خیابان های تهران در حال تردد و تست فنی بود توجه برخی از علاقمندان خودرو را به خود جلب کرد.

تردد خودروی شاسی بلندی که با پوشش استتاری در یکی از خیابان‌های تهران در حال تردد و تست فنی بود توجه برخی از علاقمندان خودرو را به خود جلب کرد.

خودروی شاسی بلند در حال تست فنی با پوشش استتاری در تهران (+عکس) - 1

به گزارش عصر ایران به نقل از اسب بخار چند ماه است برخی شرکت‌های خودروساز بزرگ برای انجام تست‌های فنی و آزمایش‌های مختلف، پیش از رونمایی خودروها را با پوشش استتاری به خیابان‌ها می‌آورند. با توجه به سابقه حضور خودروهای استتار شده در ایران، تنها شرکت‌های «سایپا» و «ایران خودرو» مجوزهای استتار محصولات شان را دارند.

پیش از این خودرو، فودی لندفورت، سایپا رهام و پژو ۳۰۱ تولید داخل با پوشش استتاری در جاده‌های کشور دیده شده بودند و اکنون پس از چند هفته از شکار آخرین خودروی استتاری در جاده مخصوص کرج، نوبت به شاسی بلندی جدید رسیده است.

خودروی شاسی بلند در حال تست فنی با پوشش استتاری در تهران (+عکس) - 6

اگر به رینگ‌های خودرو دقت کنید، نشان‌های کمپانی سازنده جدا شده است. راننده این خودرو گفت که شرکت نمی‌خواهد جزییات خودروی جدیدش فاش شود و اکنون تنها به دلیل انجام برخی تست‌های فنی، نمونه‌های این خودرو وارد ایران شده است. با دقت به تصاویر نمای عقب خودرو، متوجه خواهید شد در هر دو سوی گلگیرهای عقب، در باک قرار دارد و بنابراین می‌توان نتیجه گرفت شرکت مورد نظر در حال بررسی و آزمایش یک خودروی هیبرید و PHEV در تهران است.

خودروی شاسی بلند در حال تست فنی با پوشش استتاری در تهران (+عکس) - 8

خواندن خبر در سایت منبع

شیب نزولی تعهدات معوقه ایران خودرو

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
شیب نزولی تعهدات معوقه ایران خودرو
شرکت ایران خودرو با تمرکز بر تکمیل خودروهای ناقص و افزایش عرضه به مشتریان، تعهدات معوق خود را کاهش می‌دهد.

به گزارش مشرق به نقل از ایکوپرس، درحال حاضر تعهدات به جا مانده از سال گذشته درحال اجرا است و مشتریان براساس اولویت ثبت نام خودروهای خود را از ایران خودرو تحویل می‌گیرند. سود مشارکت و جریمه دیرکرد تحویل خودرو نیز به صورت دقیق و کامل محاسبه و پرداخت می‌شود.

برمبنای این گزارش، با بهبودهایی که در روند تامین و تولید ایجاد شده است، شرکت ایران خودرو تمام تلاش خود را به کار بسته تا بتواند پاسخگوی نیاز مشتریان باشد.

شرکت ایران خودرو تحویل تعهدات معوق خود را در دستور کار قرار داده و در صدداست تا قبل از زمستان امسال تمامی تعهدات معوق خود را اجرا کند. تحویل بیش از ۴۱۰ هزار دستگاه خودرو از آغاز تحریم‌ها تا کنون، نشان از توان این شرکت در ایفای تعهدات خود دارد.

با دستور مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو تمامی گروه‌های تامین، تولید، برنامه ریزی و سازندگان، بر تجاری سازی خودروهای ناقص و تحویل به مشتریان تمرکز کرده‌اند.

با برنامه‌ریزی جهت تجاریی سازی روزانه دو هزار دستگاه در هفته‌های آینده، تکمیل، تجاری سازی و تحویل خودرو از این تعداد نیز فراتر خواهد رفت.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

شرکت‌های چندملیتی بازار دارو را بهم ریخته‌اند

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
وی گفت: پزشکان ما به جای اینکه دارو را برای بیمار تجویز کنند دانسته یا ندانسته شرکت تجاری را تجویز می‌کنند و این یک تقاضای القایی ایجاد می‌کند و باعث می‌شود بازار دارویی کشور بهم بریزد. اختراعی افزود: وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با مطرح کردن بحث امضا‌های طلایی باعث شد تا شفافیت آغاز شود وقتی امکان ارز یارانه‌ای تأمین می‌شود باید بخش‌هایی که مسؤول تخصیص این ارز هستند با نظام‌های بازرسی و کنترلی همراه شوند و شفافیت در سیستم ایجاد شود، اما متأسفانه ضعف در نظارت باعث سوء استفاده‌ها از ارز دولتی شد. ­رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی گفت: ما می‌توانستیم با حدود ۷۰۰ میلیون دلار همه نیاز‌های دارویی کشور را تأمین کنیم، اما سوء استفاده‌ها باعث شد این بازار به قدری بزرگ شود که رکود ۴ میلیارد دلار را زدیم و این یک جنایت در حق مردم بود. اختراعی افزود: وقتی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی می‌گوید یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار داروی مشابه داخلی وارد کشور شده است عده‌ای می‌گویند که این عدد بسیار ناچیز است و نباید به دلیل آن مردم را نگران کنیم در صورتی که این عدد به اندازه بودجه برخی کشورهاست و ما عدد و رقم‌ها از دستمان در رفته است. وی گفت: بحث امضا‌های طلایی صحت دارد و متأسفانه برخی شرکت‌ها دارو‌های وارداتی خود را با قیمتی حتی بالاتر از نرخ آن در خارج از کشور به مردم فروختند.

فیلم/ ۴۵۶ میلیون دلار ارز دولتی برای «مش قربونعلی»

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
میلاد گودرزی: «مش قربونعلی» پیرمردی با تحصیلات پنجم ابتدایی که ۴۵۶ میلیون دلار ارز دولتی گرفته است و شرکت «ماشین‌سازی تبریز» در سال ۹۷ به قیمت کارشناسی سال ۹۴ به «مش قربونعلی» واگذار می‌شود!

نظر ظریف در مورد روند غنی‌سازی ایران +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

سخنان رهبرمعظم انقلاب درباره توقیف نفتکش توسط انگلستان +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین20 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
مودودی افزود: ابتدای امسال هم این ارزیابی را انجام دادیم و در فروردین، حدود ۱۳۷۵ کارت صادر شد که بالغ بر ۲۵۰ میلیون دلار صادرات کرده بودند. وی اضافه کرد: با ادامه این سیاست‌های ارزی باید همچنان شاهد فعالیت این کارت‌های بازرگانی باشیم. سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران گفت: اگر جلوی صدور کارت‌های جدید بازرگانی را بگیریم ارزش کارت‌های بازرگانی قدیمی بالا می‌رود. کاظم پالیزدار ادامه داد: زمانی که شرایط اقتصادی، ​ سخت و منافع و فرصت‌ها فراهم می‌شود این افراد سودجو از آن سوء استفاده می‌کنند. وی افزود: در شرایط فعلی، نفع آن‌ها در برنگرداندن ارز به داخل کشور است بنابراین آن‌ها پس از صادرات کالا به وسیله کارت بازرگانی اجاره‌ای، ارز را برنمی گردانند و مسئولیت، متوجه صاحب کارت بازرگانی می‌شود که معمولا بضاعت مالی ندارد.
عصر ایرانعصر ایران22 ساعت قبل
فروش اقساطی ۳ محصول ایران خودرو به صورت اقساطی با تحویل فوری ویژه ۲۶ تیر آغاز شد. به گزارش خبرنگار عصر ایران طرح فروش اینترنتی اقساطی محصولات ایران خودرو از ساعت ۱۱ صبح چهارشنبه ۲۶ تیر در وبسایت فروش ایران خودرو به نشانی esale. ikco. ir آغاز خواهد شد. در این طرح خودروهای پژو ۲۰۶ تیپ ۵، پارس TU۵، پژو ۴۰۵ اس ال ایکس صورت اقساطی با تحویل ۳۰ روزه انجام می‌شود. شرایط و توضیحات روش فروش اعتباری: در این روش فروش صرفا مشتریانی امکان ثبت نام خواهند داشت که چک‌های طرح «سامانه صیاد» را داشته و فاقد هرگونه چک برگشتی باشند. ضمنا «چک باز پرداخت اقساط با تاریخ قید شده در بخشنامه صرفا» از مشتری صاحب قرارداد دریافت خواهد شد و در این بخشنامه امکان دریافت چک از شخص ثالث (اقوام درجه یک، دو و …) وجود ندارد.

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

ثبت رکورد شنا با دستان بسته توسط بانوی خوزستانی

ایسنا1 روز قبل

واکنش احمدتوکلی به بازداشت «طبری» / خسارت محض برجام کافی نیست؟! / مجوز ویژه دولت برای مطالبات قرارگاه خاتم

مشرق‌نیوز23 ساعت قبل

افزایش فقر غذایی جهانی برای سومین سال متوالی

اقتصاد آنلاین14 ساعت قبل

تاکید شورا بر ضابطه‌مند شدن تاکسی‌های اینترنتی/موافقت با اتصال چناران به قطارحومه‌ای مشهد- گلبهار

ایلنا14 ساعت قبل

حسینی: سرنوشت فرزندان‌مان با ۳۰۰ سؤال تست تعیین می‌شود!

فارس12 ساعت قبل

آمادگی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج ‌برای کمک اثرگذار به توسعه کهگیلویه و بویراحمد‌

تسنیم1 روز قبل

عشایری دامغان ۲٫۵ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارند

مهر20 ساعت قبل

درآمد پارک حاشیه‌ای در تهران ۲۴۰ میلیارد تومان است

موج17 ساعت قبل

برگزاری جشنواره «هرکول‌های کوچک» در اردبیل/رقابت جذاب کودکان آهنین

مهر20 ساعت قبل

خبری خوش به مددجویان استان تهران

افکارنیوز21 ساعت قبل