استقرار تیم سازمان ملل در ونزوئلا به منظور نظارت بر وضعیت این کشور
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

استقرار تیم سازمان ملل در ونزوئلا به منظور نظارت بر وضعیت این کشور

مقام ارشد سازمان ملل خواستار مذاکره طرفین مناقشه در ونزوئلا شد

ایرناخبرگزاری ایرنا
مقام ارشد سازمان ملل خواستار مذاکره طرفین مناقشه در ونزوئلا شد
تهران - ایرنا - مقام ارشد سازمان ملل در امور حقوق بشر خواستار مذاکره طرفین مناقشه در ونزوئلا و کاهش تنش ها در این کشور شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، میشله باشلت رئیس امور حقوق بشر سازمان ملل که به کاراکاس سفر کرده از دولت ونزوئلا و مخالفان در این کشور خواست اختلافات سیاسی شان را کنار بگذارند و به مذاکره جدی روی آورند.

کمیسیونر ارشد سازمان ملل در امور حقوق بشر این مسئله را به دنبال پایان دیدار سه روزه‌اش از ونزوئلا و دیدار با خوان گوایدو رهبر مخالفان و نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا مطرح کرد.

باشلت روز گذشته پیش از پایان این سفر عنوان کرد: اوضاع ونزوئلا برای من دردناک است چون در جریان وضعیت مردم قرار گرفتم.

این سفر میشله باشلت که رئیس جمهوری سابق شیلی نیز بوده، اولین سفر یک مقام ارشد کمیسیونر ارشد حقوق بشر سازمان ملل به ونزوئلا بود. از جمله اهداف این سفر باشلت بررسی وضعیت حقوق بشر در ونزوئلا به دنبال تشدید بحران در این کشور بود. وی از طرفین این مناقشه خواست به حقوق بشر احترام بگذارند.

مادورو در دیدار با باشلت از این سفر وی به عنوان اولین گام برای تقویت روابط قوی‌تر ونزوئلا با آژانس امور حقوق بشر سازمان ملل یاد کرد.

ونزوئلا که ماههاست با شدیدترین چالش‌های اقتصادی چند دهه اخیر از جمله مواد غذایی و دارو به دلیل فشارهای گسترده از سوی آمریکا روبرو بوده، همچنان به دنبال راههای مختلف برای جبران هزینه و درآمدهای خود است و در این راستا دولت مادورو توانسته برای بدست آوردن درآمد و به رغم مواجهه با تحریم‌های آمریکا، بخشی از ذخایر طلا خود را بفروشد. در این راستا دولت مادورو امیدوار است با همکاری کشورهایی همچون روسیه و چین با تحریم‌های اقتصادی آمریکا مقابله کند.

در ژانویه سال ۲۰۱۹ (دی ۱۳۹۷) خوان گوایدو رئیس مجمع ملی ونزوئلا با شروع مجدد دولت نیکلاس مادورو، صحت انتخابات ریاست جمهوری را زیر سئوال برد و خود را به عنوان رئیس‌جمهوری موقت ونزوئلا معرفی کرد؛ از آن زمان تا کنون بحران سیاسی به بحران اقتصادی افزوده شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

تیم حقوق بشری سازمان ملل در ونزوئلا مستقر می‌شود

ایسناخبرگزاری ایسنا
تیم حقوق بشری سازمان ملل در ونزوئلا مستقر می‌شود
کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد با بیان اینکه سفر "مهمی" به ونزوئلا داشته است، گفت تیمی از افسران حقوق بشری در این کشور آمریکای لاتین مستقر می‌شوند تا در روند نظارت بر شرایط حقوق بشری در ونزوئلا کمک کنند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، میچل باچله، کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل شامگاه جمعه به خبرنگاران گفت: ما درباره استقرار تیم کوچکی از افسران حقوق بشری با دولت ونزوئلا به توافق رسیدیم؛ با این حکم که کمک فنی و مشورتی فراهم کنیم و مهمتر اینکه به نظارت بر اوضاع حقوق بشری در ونزوئلا ادامه دهیم.

باچله همچنین از بحرانی که کمبود دارو و تجهیزات ایجاد کرده است و همچنین خروج افراد متخصص از ونزوئلا به شدت ابراز نگرانی کرد.

این کمیسیونر عالی سازمان ملل با تاکید بر اینکه با قربانیان سوء رفتار حقوق بشری، هم از سمت اپوزیسیون و هم دولت، دیدار داشته است، گفت بدون توجه به عاملان این نقض‌ها باید به قربانیان رسیدگی شود. باچله همچنین گفت درباره بحران اقتصادی در ونزوئلا هم صحبت کرده است.

باچله تاکید کرد: علل این بحران عظیم اقتصادی که به طور چشمگیری از حداقل سال ۲۰۱۳ افزایش یافته است، متعدد هستند و من با دولت درباره نیاز به مقابله با آنها به عنوان اولویت، با حمایت سازمان‌های سازمان ملل متحد که اخیرا توانسته‌اند حضور خود را در ونزوئلا تقویت کنند، مذاکره کرده‌ام. نگران هستم که تحریم‌هایی که امسال توسط ایالات متحده در زمینه صادرات نفت و تجارت طلا وضع شدند، باعث تشدید این بحران اقتصادی شود که از مدت‌ها قبل از آن هم وجود داشت.

این مقام سازمان ملل افزود، با رهبران جناح‌های سیاسی مختلف در ونزوئلا ملاقات داشته است و از احزاب ونزوئلایی خواست تا «به صورت سازنده وارد مذاکراتی که نروژ تسهیل کرده است و تلاش‌هایی از این دست برای رسیدگی به شرایط سیاسی کنونی در ونزوئلا شوند.»

باچله همچنین گفت دفتر کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل برای کمک به رهبران سیاسی ونزوئلا برای دستیابی به سازش آمادگی دارد.

نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا هم از سفر موفقیت‌آمیز میچل باچله تقدیر کرد و گفت این امر به کشورش در دستیبابی به پیشرفت در زمینه حقوق بشر کمک کرد.

مادورو که شامگاه جمعه با باچله دیدار کرد، گفت: اعتقاد دارم که این دیدار خوب بود … در جریان دیدار میچل باچله اولین گام در جهت روابط بین دولت ونزوئلا و جامعه ونزوئلا برای توسعه روابط در زمینه حقوق بشر را برداشتیم. ما در حال پیشرفت هستیم. معتقدم که این بازدید برای کل ونزوئلا و نظام حقوق بین‌المللی موفقیت‌آمیز بود.

خواندن خبر در سایت منبع

وضعیت ونزوئلا آزارم می‌دهد

ایلناخبرگزاری ایلنا
وضعیت ونزوئلا آزارم می‌دهد
کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل از دولت ونزوئلا و مخالفان خواست تا اختلاف‌های سیاسی را کنار بگذارند.

وضعیت ونزوئلا آزارم می‌دهد - 1

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری آسوشیتد پرس، «میشل باشله»، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، از دولت ونزوئلا و مخالفان خواست تا اختلاف‌های سیاسی را کنار بگذارند و با گفت‌وگو در جهت پایان دادن به بحران انسانی در این کشور تلاش کنند.

باشله که برای سفری سه روزه به ونزوئلا رفته بود، با «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهوری این کشور و «خوان گوایدو» رهبر مخالفان به طور جداگانه دیدار و گفت‌وگو کرده بود.

کمیسر عالی حقوق بشر شامگاه گذشته -جمعه- پیش از آن‌که از فرودگاه کاراکاس به سوی ژنو برود، گفت: «وضعیت ونزوئلا آزارم می‌دهد چون می‌بینم که چه بر سر مردم آورده است.»

خواندن خبر در سایت منبع

سازمان ملل بر وضعیت حقوق بشر در ونزوئلا نظارت می‌کند

یورونیوزخبرگزاری یورونیوز
سازمان ملل بر وضعیت حقوق بشر در ونزوئلا نظارت می‌کند

میشل باچله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه از تعیین دو نماینده برای نظارت و بررسی وضعیت حقوق بشر در ونزوئلا خبر داد و در عین حال اوضاع انسانی در این کشور را «وخیم» توصیف کرد.

خانم باچله که پس از پایان سفری سه روزه به کاراکاس در جمع خبرنگاران سخن می‌گفت با اعلام این خبر تصریح کرد: «ما با دولت ونزوئلا بر سر تعیین دو ناظر برای رسیدگی به وضعیت حقوق بشر در این کشور به توافق رسیدیم. دو نماینده کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد قرار است برای بررسی اوضاع انسانی در این کشور مستقر شوند.»

به گفته این مسئول بلند پایه سازمان ملل متحد، ناظران کمیساریای عالی حقوق بشر علاوه بر نظارت مستمر بر وضعیت حقوق بشر ماموریت خواهند داشت تا مساعدت و مشورت هایی را نیز در اختیار ساکنان این کشور قرار دهند.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد که در جریان این سفر با برخی مخالفان دولت و اعضای خانواده‌های زندانیان سیاسی نیز دیدار کرده در بخش دیگری از اظهارات خود خواهان آزادی فوری اعضای اپوزیسیون شد که در پی ناآرامی‌های اخیر دستگیر و زندانی شده‌اند.

میشل باچله در این خصوص تصریح کرد: «از مقامات دولت می‌خواهم کلیه افرادی که زندانی و یا از آزادی محروم شده‌اند را از حبس رها کنند زیرا آنها تنها در راه مسالمت آمیز در پی احقاق حقوق مدنی خود بوده‌اند.»

گفتنی است نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا که به تازگی سکان هدایت کشور بحران زده‌اش را از سقوط در جریان اقدام کودتاگونه خوان گوایدو، رهبر نوظهور اپوزیسیون نجات داده پیش از این به مدت دو ساعت با کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل دیدار و گفتگو کرده و نزد وی متعهد شده است که توصیه هایش را با جدیت مورد بررسی قرار دهد.

به گزارش سازمان غیر دولتی «فورو پنال» Foro Penal در حال حاضر نزدیک به ۷۰۰ نفر به دلایل سیاسی در زندان‌های ونزوئلا محبوس هستند.

جدا از سرکوب شدید مخالفان، وضعیت وخیم اقتصادی که با تورم فوق العاده سنگین، گرانی، کمبود مواد غذایی و نیز قطعی مکرر جریان برق همراه شده، میلیون‌ها نفر را از خانه و کاشانه خود آواره کرده است. بر اساس آخرین گزارش‌ها بیش از چهار میلیون نفر از ساکنان ونزوئلا از سال ۲۰۱۵ تاکنون این کشور را ترک کرده‌اند.

به گزارش سازمان ملل متحد حدود ۷ میلیون نفر یا به عبارتی یک چهارم جمعیت این کشور برای سپری کردن یک زندگی عادی همچنان نیازمند مایحتاج اولیه و کمک‌های بشر دوستانه هستند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

واقعا مردمی باشید

مهرمهر14 ساعت قبل

کلیپی از شلیک موشک فاتح ۱۱۰

مهرمهر1 روز قبل
در تیرماه ۱۳۹۷ یک گروهک تروریستی از دموکرات‌های کردستان عراق به پاسگاه مرزی ایران در مریوان حمله کردند که منجر به شهادت ۱۰ مرزبان شد که چندی بعد سپاه پاسداران پاسخی دندان شکن به آنها داد.

بین سطور کاهش تعهدات هسته‌ای

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR، نماهنگ «بین سطور کاهش تعهدات هسته‌ای» را منتشر کردبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR، نماهنگ «بین سطور کاهش تعهدات هسته‌ای» را منتشر کرد.
مهرمهر12 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، دو کشتی باری ایران چند هفته است که در برزیل به دلیل تحریم‌های آمریکا قادر به سوختگیری و بازگشت به ایران نیستند. شرکت نفت دولتی برزیل، پتروبراس به دلیل تحریم‌های آمریکا از سوخت رسانی به این دو کشتی باری ایرانی خودداری کرده است. آمریکا اخیرا محصولات شیمیایی ایران را تحریم کرده است، اما رویترز می‌گوید یک شرکت محلی برزیلی اقدام به خرید اوره از ایران کرده است. یک خریدار محصولات شیمیایی هم به رویترز گفته است: دو کشتی باری گیر افتاده‌اند. طبق این گزارش، کشتی باوند ۵۰ هزار تن ذرت بارگیری کرده و قرار است کشتی ترمه هم ۶۶ هزار تن ذرت بارگیری کند.
الفالف1 روز قبل
جواد افشار کارگردان سریال گاندو نیز درباره تحریم مالی صداوسیما گفت: اگر قرار است کسی تحریم شود ما هستیم نه افرادی که هیچ نقشی نداشتند. در سریال گاندو، مایکل هاشمیان به عنوان یک روزنامه نگار ایرانی- آمریکایی سوژه اصلی داستان است. بر اساس نظرسنجی‌های صدا و سیما، سریال گاندو در زمان پخس پربیننده‌ترین سریال تلویزیون بوده است. در بخشی از این جوابیه آمده بود: جناب آقای واعظی؛ سریال «گاندو» توهم و تخیل نیست. سریال «گاندو» صدای در گلو مانده مردم ایران است.
صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ قدیری ابیانه با اشاره به سایت بدهی لحظه‌ای امریکا افزود: بدهی دولت فدرال امریکا حدود ۲۲ تریلیون دلار معادل ۴۴۰ سال درآمد نفت ایران است، جمع بدهی دولت، شرکت‌ها و مردم امریکا نیز حدود ۷۲ تریلیون دلار معادل هزار و ۴۴۰ سال درآمد نفت ایران است. سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران با بیان اینکه امریکا در حال سقوط است، گفت: ​ از نظر توزیع ثروت هم اکنون ۳ نفر بیش از نیمی از جمعیت امریکا ثروت دارند. امریکا ۳۲۰ میلیون نفر جمعیت دارد که این ۳ نفر بیش از ۱۶۰ میلیون نفر ثروت دارند. قدیری ابیانه با بیان اینکه هرچند اقتصاد امریکا بزرگ است، اما میزان بدهی امریکا به اندازه اقتصادش خیلی بزرگ‌تر است، گفت: این امر برای اقتصاد امریکا بسیار شکننده است. یک زمانی بیش از ۴۰ درصد اقتصاد جهان در دست امریکا بود، اما اکنون میزان اقتصاد امریکا به زیر ۱۵ درصد رسیده است.

اخبار بیشتر