استقرار تیم سازمان ملل در ونزوئلا به منظور نظارت بر وضعیت این کشور
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

استقرار تیم سازمان ملل در ونزوئلا به منظور نظارت بر وضعیت این کشور

مقام ارشد سازمان ملل خواستار مذاکره طرفین مناقشه در ونزوئلا شد

ایرناخبرگزاری ایرنا
مقام ارشد سازمان ملل خواستار مذاکره طرفین مناقشه در ونزوئلا شد
تهران - ایرنا - مقام ارشد سازمان ملل در امور حقوق بشر خواستار مذاکره طرفین مناقشه در ونزوئلا و کاهش تنش ها در این کشور شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، میشله باشلت رئیس امور حقوق بشر سازمان ملل که به کاراکاس سفر کرده از دولت ونزوئلا و مخالفان در این کشور خواست اختلافات سیاسی شان را کنار بگذارند و به مذاکره جدی روی آورند.

کمیسیونر ارشد سازمان ملل در امور حقوق بشر این مسئله را به دنبال پایان دیدار سه روزه‌اش از ونزوئلا و دیدار با خوان گوایدو رهبر مخالفان و نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا مطرح کرد.

باشلت روز گذشته پیش از پایان این سفر عنوان کرد: اوضاع ونزوئلا برای من دردناک است چون در جریان وضعیت مردم قرار گرفتم.

این سفر میشله باشلت که رئیس جمهوری سابق شیلی نیز بوده، اولین سفر یک مقام ارشد کمیسیونر ارشد حقوق بشر سازمان ملل به ونزوئلا بود. از جمله اهداف این سفر باشلت بررسی وضعیت حقوق بشر در ونزوئلا به دنبال تشدید بحران در این کشور بود. وی از طرفین این مناقشه خواست به حقوق بشر احترام بگذارند.

مادورو در دیدار با باشلت از این سفر وی به عنوان اولین گام برای تقویت روابط قوی‌تر ونزوئلا با آژانس امور حقوق بشر سازمان ملل یاد کرد.

ونزوئلا که ماههاست با شدیدترین چالش‌های اقتصادی چند دهه اخیر از جمله مواد غذایی و دارو به دلیل فشارهای گسترده از سوی آمریکا روبرو بوده، همچنان به دنبال راههای مختلف برای جبران هزینه و درآمدهای خود است و در این راستا دولت مادورو توانسته برای بدست آوردن درآمد و به رغم مواجهه با تحریم‌های آمریکا، بخشی از ذخایر طلا خود را بفروشد. در این راستا دولت مادورو امیدوار است با همکاری کشورهایی همچون روسیه و چین با تحریم‌های اقتصادی آمریکا مقابله کند.

در ژانویه سال ۲۰۱۹ (دی ۱۳۹۷) خوان گوایدو رئیس مجمع ملی ونزوئلا با شروع مجدد دولت نیکلاس مادورو، صحت انتخابات ریاست جمهوری را زیر سئوال برد و خود را به عنوان رئیس‌جمهوری موقت ونزوئلا معرفی کرد؛ از آن زمان تا کنون بحران سیاسی به بحران اقتصادی افزوده شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

تیم حقوق بشری سازمان ملل در ونزوئلا مستقر می‌شود

ایسناخبرگزاری ایسنا
تیم حقوق بشری سازمان ملل در ونزوئلا مستقر می‌شود
کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد با بیان اینکه سفر "مهمی" به ونزوئلا داشته است، گفت تیمی از افسران حقوق بشری در این کشور آمریکای لاتین مستقر می‌شوند تا در روند نظارت بر شرایط حقوق بشری در ونزوئلا کمک کنند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، میچل باچله، کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل شامگاه جمعه به خبرنگاران گفت: ما درباره استقرار تیم کوچکی از افسران حقوق بشری با دولت ونزوئلا به توافق رسیدیم؛ با این حکم که کمک فنی و مشورتی فراهم کنیم و مهمتر اینکه به نظارت بر اوضاع حقوق بشری در ونزوئلا ادامه دهیم.

باچله همچنین از بحرانی که کمبود دارو و تجهیزات ایجاد کرده است و همچنین خروج افراد متخصص از ونزوئلا به شدت ابراز نگرانی کرد.

این کمیسیونر عالی سازمان ملل با تاکید بر اینکه با قربانیان سوء رفتار حقوق بشری، هم از سمت اپوزیسیون و هم دولت، دیدار داشته است، گفت بدون توجه به عاملان این نقض‌ها باید به قربانیان رسیدگی شود. باچله همچنین گفت درباره بحران اقتصادی در ونزوئلا هم صحبت کرده است.

باچله تاکید کرد: علل این بحران عظیم اقتصادی که به طور چشمگیری از حداقل سال ۲۰۱۳ افزایش یافته است، متعدد هستند و من با دولت درباره نیاز به مقابله با آنها به عنوان اولویت، با حمایت سازمان‌های سازمان ملل متحد که اخیرا توانسته‌اند حضور خود را در ونزوئلا تقویت کنند، مذاکره کرده‌ام. نگران هستم که تحریم‌هایی که امسال توسط ایالات متحده در زمینه صادرات نفت و تجارت طلا وضع شدند، باعث تشدید این بحران اقتصادی شود که از مدت‌ها قبل از آن هم وجود داشت.

این مقام سازمان ملل افزود، با رهبران جناح‌های سیاسی مختلف در ونزوئلا ملاقات داشته است و از احزاب ونزوئلایی خواست تا «به صورت سازنده وارد مذاکراتی که نروژ تسهیل کرده است و تلاش‌هایی از این دست برای رسیدگی به شرایط سیاسی کنونی در ونزوئلا شوند.»

باچله همچنین گفت دفتر کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل برای کمک به رهبران سیاسی ونزوئلا برای دستیابی به سازش آمادگی دارد.

نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا هم از سفر موفقیت‌آمیز میچل باچله تقدیر کرد و گفت این امر به کشورش در دستیبابی به پیشرفت در زمینه حقوق بشر کمک کرد.

مادورو که شامگاه جمعه با باچله دیدار کرد، گفت: اعتقاد دارم که این دیدار خوب بود … در جریان دیدار میچل باچله اولین گام در جهت روابط بین دولت ونزوئلا و جامعه ونزوئلا برای توسعه روابط در زمینه حقوق بشر را برداشتیم. ما در حال پیشرفت هستیم. معتقدم که این بازدید برای کل ونزوئلا و نظام حقوق بین‌المللی موفقیت‌آمیز بود.

خواندن خبر در سایت منبع

وضعیت ونزوئلا آزارم می‌دهد

ایلناخبرگزاری ایلنا
وضعیت ونزوئلا آزارم می‌دهد
کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل از دولت ونزوئلا و مخالفان خواست تا اختلاف‌های سیاسی را کنار بگذارند.

وضعیت ونزوئلا آزارم می‌دهد - 1

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری آسوشیتد پرس، «میشل باشله»، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، از دولت ونزوئلا و مخالفان خواست تا اختلاف‌های سیاسی را کنار بگذارند و با گفت‌وگو در جهت پایان دادن به بحران انسانی در این کشور تلاش کنند.

باشله که برای سفری سه روزه به ونزوئلا رفته بود، با «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهوری این کشور و «خوان گوایدو» رهبر مخالفان به طور جداگانه دیدار و گفت‌وگو کرده بود.

کمیسر عالی حقوق بشر شامگاه گذشته -جمعه- پیش از آن‌که از فرودگاه کاراکاس به سوی ژنو برود، گفت: «وضعیت ونزوئلا آزارم می‌دهد چون می‌بینم که چه بر سر مردم آورده است.»

خواندن خبر در سایت منبع

سازمان ملل بر وضعیت حقوق بشر در ونزوئلا نظارت می‌کند

یورونیوزخبرگزاری یورونیوز
سازمان ملل بر وضعیت حقوق بشر در ونزوئلا نظارت می‌کند

میشل باچله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه از تعیین دو نماینده برای نظارت و بررسی وضعیت حقوق بشر در ونزوئلا خبر داد و در عین حال اوضاع انسانی در این کشور را «وخیم» توصیف کرد.

خانم باچله که پس از پایان سفری سه روزه به کاراکاس در جمع خبرنگاران سخن می‌گفت با اعلام این خبر تصریح کرد: «ما با دولت ونزوئلا بر سر تعیین دو ناظر برای رسیدگی به وضعیت حقوق بشر در این کشور به توافق رسیدیم. دو نماینده کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد قرار است برای بررسی اوضاع انسانی در این کشور مستقر شوند.»

به گفته این مسئول بلند پایه سازمان ملل متحد، ناظران کمیساریای عالی حقوق بشر علاوه بر نظارت مستمر بر وضعیت حقوق بشر ماموریت خواهند داشت تا مساعدت و مشورت هایی را نیز در اختیار ساکنان این کشور قرار دهند.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد که در جریان این سفر با برخی مخالفان دولت و اعضای خانواده‌های زندانیان سیاسی نیز دیدار کرده در بخش دیگری از اظهارات خود خواهان آزادی فوری اعضای اپوزیسیون شد که در پی ناآرامی‌های اخیر دستگیر و زندانی شده‌اند.

میشل باچله در این خصوص تصریح کرد: «از مقامات دولت می‌خواهم کلیه افرادی که زندانی و یا از آزادی محروم شده‌اند را از حبس رها کنند زیرا آنها تنها در راه مسالمت آمیز در پی احقاق حقوق مدنی خود بوده‌اند.»

گفتنی است نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا که به تازگی سکان هدایت کشور بحران زده‌اش را از سقوط در جریان اقدام کودتاگونه خوان گوایدو، رهبر نوظهور اپوزیسیون نجات داده پیش از این به مدت دو ساعت با کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل دیدار و گفتگو کرده و نزد وی متعهد شده است که توصیه هایش را با جدیت مورد بررسی قرار دهد.

به گزارش سازمان غیر دولتی «فورو پنال» Foro Penal در حال حاضر نزدیک به ۷۰۰ نفر به دلایل سیاسی در زندان‌های ونزوئلا محبوس هستند.

جدا از سرکوب شدید مخالفان، وضعیت وخیم اقتصادی که با تورم فوق العاده سنگین، گرانی، کمبود مواد غذایی و نیز قطعی مکرر جریان برق همراه شده، میلیون‌ها نفر را از خانه و کاشانه خود آواره کرده است. بر اساس آخرین گزارش‌ها بیش از چهار میلیون نفر از ساکنان ونزوئلا از سال ۲۰۱۵ تاکنون این کشور را ترک کرده‌اند.

به گزارش سازمان ملل متحد حدود ۷ میلیون نفر یا به عبارتی یک چهارم جمعیت این کشور برای سپری کردن یک زندگی عادی همچنان نیازمند مایحتاج اولیه و کمک‌های بشر دوستانه هستند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

تجلیل از ژنرال قاسم سلیمانی در ونزوئلا

آخرین خبرآخرین خبر16 ساعت قبل

انتشار ویدئویی از نقش سپهبد شهید قاسم سلیمانی در شکست تحریم‌های دارویی

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، پس از شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی تحولات مختلفی در وضعیت و موضع ایران در منطقه رخ داد و با انتقام سخت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تمام نقشه‌های دشمن شکست خورد. آمریکا با اعمال تحریم‌های دارویی موجب اشکال در انتقال دارو به کشور شده بود، اما نقش سپهبد شهید سلیمانی در شکست تحریم معنای دیگری داشت. در این برهه تامین مواد اولیه ۹۷ درصد از دارو‌های تولید داخل به سختی انجام می‎شد و شرایط را برای عموم کشور ایران سخت کرده بود و نماینده داروسازان در شورای عالی نظام پزشکی ۲ ما قبل از شهادت سردار سلیمانی اعلام کرد که صنعت دارو، تحریم‌ها را شکست داده است. اما پس از شهادت سردار سلیمانی، وزیر بهداشت آقای سعید نمکی از نقش سردار سلیمانی در تامین نیاز‌های دارویی ایران پرده برداشت. در ادامه کلیپی از نقش سردار سلیمانی در شکست تحریم‌های دارویی را مشاهده می‌کنید: برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

ترامپ حتی یک لحظه هم نباید در قدرت بماند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سومین روز روند استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در مجلس سنای این کشور آغاز شد. جرولد ندلر، مدیر روند استیضاح دونالد ترامپ طی اظهاراتی در سنا گفت: استیضاح رئیس جمهور به خاطر استفاده از قدرت برای انگیزه‌های فاسد نباید تعجب برانگیز باشد. ندلر گفت: رئیس جمهور ترامپ با حرفهایش ثابت کرده است اگر او از قدرت برکنار نشود، بر چنین رفتار‌هایی اصرار خواهد ورزید. فریبکاری جمهوریخواهان در ماجرای استیضاح ترامپفریبکاری و دورویی جمهوریخواهان در ماجرای استیضاح ترامپ با انتقاد شدید کاربران شبکه‌های اجتماعی روبرو شده است. ترامپ حتی یک لحظه هم نباید در قدرت بماند ترامپ حتی یک لحظه هم نباید در قدرت بماند ترامپ حتی یک لحظه هم نباید در قدرت بماند ترامپ حتی یک لحظه هم نباید در قدرت بماند ترامپ حتی یک لحظه هم نباید در قدرت بماندیک کاربر به نام لیدنسی نواک اذعان به گناهکاری ترامپ را برای هر انسان سالمی واضح دانسته و نوشته است، "آن‌ها گناه ترامپ را می‌دانند.

اخراج اشغالگران و سیادت از مردم دو راهبرد شهید سلیمانی

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ سعدالله زارعی کارشناس مسایل سیاسی، با بیان این که رهبر انقلاب در مواجه با شهادت شهید سلیمانی از آن به عنوان مکتب سلیمانی یاد کردند گفت: در واقع توجه به مکتب شهید سلیمانی در بکار بستن راه و روش او، می‌تواند راهگشای ملت‌ها و امت اسلامی در برخورد با دشمنان و برقراری حکومت طیبه الهی باشد. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوی با اشاره به مجاهدت‌های خالصانه شهید سلیمانی در راه خدا افزود: آمریکایی‌ها در مواجه با انقلاب و ملت‌های مسلمان و جبهه مقاومت از سال ۱۹۹۴ میلادی، به این جمع بندی رسیدند که برای نجات خودشان از مشکلات منطقه، باید مقاومت ملت‌ها به ویژه جمهوری اسلامی ایران را بشکنند که در این خصوص برنامه ریزی کردند. زارعی اضافه کرد: در این طرح که یک گروه ۴۰۰ نفره در آمریکا آن را طراحی کردند یک راهبرد کامل و جامع برای غلبه بر منطقه با مدیریت پل ولفوویتز طراحی شد که با آمدن جرج بوش در سال ۲۰۰۰ میلادی، این کار اجرایی شد. وی با بیان این که بوش از این راهبرد جدید با هدف همراه سازی سایر ملت‌ها به عنوان جنگ‌های صلیبی یاد می‌کرد افزود: توطئه بزرگی را با آوردن ۳۰۰ هزار نیرو و استفاده از ظرفیت نیرو‌های انگلیسی و متحدین آمریکا پای کار آوردند و به گفته خودشان بیش از ۷ تریلیون دلار نیز هزینه کردند. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیاین کارشناس سیاسی افزود: شهید سلیمانی برنامه هوشمند با سازمان چابک و نیروی محلی را طراحی کرد و دو هدف اخراج اشغالگران و سیادت از مردم عراق را در دستور کار قرار داد که با تلاش و مجاهدت به نتیجه رسید.

:: لندن - پول آمریکایی، سیاست انگلیسی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

فیلم | تظاهرات میلیونی ضد اشغال در بغداد | عراقی‌ها چه شعارهایی می‌دادند؟

همشهریهمشهری19 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، مردم شهرهای مختلف عراق به ویژه پایتخت از نخستین ساعت‌های صبح امروز جمعه خود را به بغداد رساندند تا در تظاهرات میلیونی علیه نیروهای اشغالگر آمریکایی شرکت کنند. اکنون همه خیابان‌ها و مسیرهای منتهی به محل برگزاری تظاهرات در خیابان جادریه مملو از جمعیت است و همه جا این مناطق به جوش و خروش علیه اشغالگران تبدیل شده است. تظاهرات میلیونی مردم عراق در پایتخت با شعارهای «کلا کلا آمریکا، کلا کلا اسرائیل» - نه به آمریکا و اسرائیل - آغاز شد و در ادامه سیل جمعیت از مناطق مختلف و خیابان‌های بغداد به تظاهرات کنندگان پیوستند. حضور گسترده مردم کفن پوش با در دست داشتن پرچم‌های عراق و شعارهای ضد آمریکا، اسرائیل و حکام مزدور عرب جلوه‌ای دیدنی به تظاهرات میلیونی بغداد داده است. تصاویری از این راهپیمایی را در ویدئوی زیر ببینید:

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

اختراعی که مصرف سوخت را کاهش می‌دهد/ افزایش رفاه جامعه با استفاده از این دستگاه

رکنا8 دقیقه قبل

تحلیلگر صهیونیست: ضربه موشکی ایران محکم و شگفت‌انگیز بود

مشرق‌نیوز8 دقیقه قبل

تعداد مبتلایان به نوع جدید کروناویروس از ۱۰۰۰ نفر گذشت

مشرق‌نیوز9 دقیقه قبل

سوشا پرسپولیسی می‌شود؟

روزنو10 دقیقه قبل

تصاویر دیدنی حیات وحش هفته‎

مشرق‌نیوز10 دقیقه قبل

اشرف غنی: «افغانستان» با کمک‌های خارجی ساخته نمی‌شود

میزان‌آنلاین11 دقیقه قبل

راهکارهای عملی برای خروج آمریکا از منطقه چیست؟ / آیا نیروهای مقاومت وارد فاز عملیات استشهادی علیه تروریست‌های آمریکایی می‌شوند؟

مشرق‌نیوز11 دقیقه قبل