اخبار روز بازار مسکن - شنبه 1 تیرماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - شنبه 1 تیرماه

آپارتمان در منطقه پونک چند؟ +جدول

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
آپارتمان در منطقه پونک چند؟ +جدول
اقتصاد آنلاین-لیلا اسدی: آنچه در زیر می‌آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در پونک تهران طی خرداد ماه ۹۸ می باشد. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه اطلاعات بازار املاک ایران می‌باشد:

افزایش ۱۲۲ درصدی قیمت زمین در زمستان گذشته + جدول

تسنیمخبرگزاری تسنیم
افزایش ۱۲۲ درصدی قیمت زمین در زمستان گذشته + جدول
مرکز آمار ایران تغییرات قیمت زمین و اجاره مسکن در فصل زمستان ۹۷ نسبت به فصل مشابه سال قبل از آن را اعلام کرد.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم، مرکز آمار ایران درگزارشی اعلام کرد، در زمستان ٩٧ نسبت به زمستان ٩٦ افزایش ١٢١,٩ درصدی متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زمین یا زمین ساختمان کلنگی و۵۹٫۸درصدی متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای مسکونی و افزایش۱۹٫۲ درصدی متوسط مبلغ اجاره‎ی یک مترمربع زیربنای مسکونی در نقاط شهری کشور رخ داده است.

بنگاه‌های معاملات ملکی کشور موظف هستند مشخصات کلیه‎ی معاملات خرید و فروشی که سند آن‌ها از طریق دفتر ثبت اسناد انتقال پیدا می‌کند را در سامانه‎ی اطلاعات مدیریت معاملات املاک و مستغلات کشور ثبت نمایند.

با توجه به این‌که کاهش یا افزایش حجم (تعداد) معاملات در شهرهای بزرگ، باعث کاهش یا افزایش شدید متوسط (حسابی) قیمت در سطح استان یا کشور می‌شود، از متوسط تعدیل شده (وزنی) استفاده شده تا بتوان با حذف اثر حجم معاملات، تغییرات واقعی قیمت را مشخص کرد.

افزایش ۱۲۲ درصدی قیمت زمین در زمستان گذشته + جدول - 6

در ضمن وزن‌های مورد استفاده بر مبنای واحدهای مسکونی دارای سکنه در سرشماری عمومی نفوس و مسکن ١٣٩٥ به‎روز شده است.

متوسط قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در کل کشور ٢٨٦٥١ هزار ریال با میانگین مساحت ٢٦٤ مترمربع بوده است، که نسبت به فصل قبل، ٣٦,٦ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ١٢١٫٩ درصد افزایش داشته است.

خواندن خبر در سایت منبع

۴۵ روز از وعده مسکنی وزیر راه گذشت

الفخبرگزاری الف
۴۵ روز از وعده مسکنی وزیر راه گذشت
در حالی اوایل سال‌جاری وزیر راه و شهرسازی از عملیاتی شدن کارت اعتباری مصالح ساختمانی حداکثر تا اواسط بهار (نیمه اردیبهشت) خبر داده بود که ۴۵ روز از این موعد گذشته و هنوز خبری از اجرایی شدن این طرح وزارت راه و شهرسازی نیست.

تسنیم نوشت: محمد اسلامی در روزهای ابتدایی فروردین امسال با اشاره به تحرک تولید مسکن و ساخت و ساز در زمستان ۹۷ گفته بود: کارت اعتباری مصالح ساختمانی حداکثر تا اواسط بهار عملیاتی خواهد شد.

وی با یادآوری این‌که تحرک در تولید مسکن و ساخت و ساز یکی از مهمترین اولویت‌های این وزارتخانه در سال جدید است و سال گذشته برنامه‌های خوبی در این زمینه پایه گذاری و از سوی رئیس جمهور نیز رونمایی شد، افزود: کارت اعتباری مصالح ساختمانی برای تولید کنندگان و سازندگان مسکن شهری در نظر گرفته شده است.

وی وعده داد: طرح مذکور حداکثر تا اواسط بهار عملیاتی خواهد شد به نحوی که در خرید و سفارش انبوه مصالح تخفیف قابل ملاحظه‌ای در نظر گرفته شود تا بتواند دو نقش بسیار مهم نخست تدارکات و لجستیک ساخت و ساز را فراهم کند.

وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: کارت اعتباری مصالح ساختمانی به کارخانه تولیدی در حالت توقف و رکود جانی دوباره می‌بخشد و در نهایت قیمت تمام شده تولید مسکن راا با همان میزان درصد تخفیف مصالح کاهش خواهد داد.

۴۵ روز از زمان اعلام شده از سوی وزیر راه و شهرسازی می‌گذرد اما هنوز خبری از اجرایی شدن کارت اعتباری مصالح ساختمانی نیست. برنامه‌ای که به گفته کارشناس مسکن در حد یک گفتار درمانی است و در صورت اجرایی شدن حداکثر ۳ درصد قیمت ‌ها تعدیل خواهد کرد.

اواخر ماه گذشته دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان درباره وضعیت بازرا مصالح ساختمانی به تسنیم گفته بود: ‌در بحث تامین مصالح ساختمانی در حال حاضر با کمبودی در بازار مواجه نیستیم، مشکل این بخش آن است که در بحث توزیع نظارتی وجود ندارد.

پورحاجت با بیان این‌که عدم کنترل قیمت‌ها مشکل دیگر بازار مصالح ساختمانی است، تصریح کرد: متاسفانه هیچ کنترلی بر قیمت مصالح ساختمانی وجود ندارد و نرخ‌ها را کارخانه‌ها اعلام می‌کنند.

وی با تاکید بر این‌که مطالح ساختمانی به وفور در کشور وجود دارد، ادامه داد: به نظر می‌رسد در حال حاضر اکثر کارخانه‌ها زیر ظرفیت تولید فعالیت می‌کنند که اگر تولید را افزایش دهند، قیمت‌ها کاهش می‌یابد.

خواندن خبر در سایت منبع

معاملات پایتخت ۳۳ درصد کاهش یافت

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴
معاملات پایتخت ۳۳ درصد کاهش یافت
ساعت24 -درحالی که ماه‌های گذشته، قیمت مسکن با روندی معکوس از معاملات مسکن همچنان به روند صعودی خود ادامه می‌داد، تازه‌ترین آمارها نشان دهنده تغییر جهت بازار مسکن درآخرین ماه فصل بهار است.

براساس تازه‌ترین آمارهایی که رئیس اتحادیه مشاوران املاک ارائه می‌دهد، تا پایان خرداد ماه امسال علاوه بر تداوم روند نزولی معاملات مسکن در سراسر کشور و پایتخت، روند صعودی قیمت‌ها نیز متوقف شده است. مصطفی قلی خسروی با بیان اینکه هم‌اکنون متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در سراسر کشوربه حدود ۸٫۲ میلیون تومان رسیده است گفت: این نرخ نسبت به ماه‌های قبل کاهش محسوسی داشته است. به گفته وی هنوز آمار دقیق قیمت مسکن در پایتخت (مربوط به خرداد ماه) نهایی نشده است، ولی به‌دلیل اینکه معاملات با افت همراه بوده است، روی قیمت نیز تأثیر گذاشته است. وی یادآور شد: درحالی که افت معاملات مسکن در ماه‌های گذشته جلوی افزایش قیمت‌ها را نگرفته بود، اما در پایان سومین ماه سال، قیمت‌ها همانند ماه‌های قبل افزایش نشان نمی‌دهد. به گفته وی، در شرایط حاضر قیمت‌ها در بازار مسکن به نوعی ثبات نسبی رسیده است.

۱۱ درصد افت معاملات کشوری

رئیس کمیسیون تخصصی مسکن اتاق اصناف کشوراعلام کرد: درمجموع معاملات بازار مسکن در سراسر کشور اعم از خرید و فروش و اجاره در بهار امسال ۱۱ درصد کاهش یافته است. در فصل بهار سال گذشته یعنی از ابتدای سال تا ۲۸ خرداد ماه سال گذشته تعداد قراردادهای ثبت شده در اتحادیه مشاوران املاک سراسر کشور ۳۱۴ هزار و ۲۵۷ فقره بوده است که از این رقم ۱۷۵ هزار و ۹۱۸ فقره مبایعه نامه خرید و فروش مسکن و ۱۳۸ هزار و ۳۴۴ فقره نیز به قراردادهای اجاره تعلق داشته است. وی ادامه داد: این درحالی است که در فصل بهار امسال و تا ۲۸ خرداد ماه تعداد کل قراردادهای ثبت شده در مشاوران املاک سراسر کشور به ۲۷۹ هزار و ۱۷۲ فقره رسیده است که بدین ترتیب در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۱٫۱ درصد کاهش نشان می‌دهد. به‌گفته وی همچنین در این مدت ۱۵۶هزار و ۳۱۳ فقره مبایعه نامه در سطح کشور به ثبت رسیده است که نسبت به رقم بهار سال گذشته ۱۱٫۱ درصد افت کرده است. قلی خسروی با اشاره به اینکه تعداد قراردادهای اجاره نیز دراین دوره با افت ۱۱ درصدی همراه بوده است، گفت: درحالی که در بهار ۹۷ درمجموع ۱۳۸ هزار و ۳۴۴ فقره قرارداد اجاره ثبت شده در بهار امسال این رقم به ۱۲۰ هزار و ۲۱۳ فقره رسیده است.

۳۳ درصد کاهش معاملات پایتخت

درشرایطی که معاملات بازار مسکن کل کشور در بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته ۱۱ درصد کمتر شده است این رقم در پایتخت شدیدتر بوده است. براساس گفته‌های رئیس اتحادیه مشاوران املاک از ابتدای سال‌جاری تا ۲۸ خرداد ماه درمجموع ۵۹ هزار و ۴۶۳ فقره قرارداد خرید و فروش یا اجاره مسکن در تهران به ثبت رسیده است. این درحالی است که این رقم در مدت مشابه سال قبل ۸۹ هزار و ۵۷۲ فقره بوده است که نشان از کاهش ۳۳ درصدی تعداد معاملات مسکن در کشور دارد. وی اضافه کرد: همچنین در بهار امسال تعداد مبایعه نامه‌های مسکن در تهران به ۲۶ هزار و ۱۰۳ فقره رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش ۴۴٫۸ درصدی مواجه شده است. دربهار پارسال تعداد مبایعه نامه‌ها ۴۷ هزار و ۳۴۲ فقره بوده است.

۴۲درصد کاهش قرارداد اجاره در پایتخت

قلی خسروی اظهارکرد: تعداد قراردادهای اجاره پایتخت نیز ۴۲٫۴ درصد کمتر شده است. در بهار امسال ۲۳ هزار و ۸۹۴ فقره قرار داد اجاره به ثبت رسیده است که نسبت به ۴۱ هزار و ۵۴۶ فقره بهار ۹۷ با افت قابل ملاحظه‌ای همراه شده است. مشاهدات میدانی خبرنگار ما از سطح بنگاه‌های املاک نشان می‌دهد به‌دلیل افزایش نرخ اجاره بها و همچنین هزینه‌های ثبت اجاره نامه جدید، مستأجران ترجیح می‌دهند با توافق موجر، قرارداد قبلی خود را تمدید کنند. برهمین اساس همزمان با افت قراردادهای خرید و فروش، اجاره‌نامه‌ها نیز کاهش نشان می‌دهد. برخی کارشناسان معتقدند که رشد قیمت‌ها در بازار مسکن باعث مهاجرت تعدادی از مستأجران به اطراف شهرهای بزرگ شده است که هزینه اجاره واحد مسکونی در آنها پایین‌تر است.

خواندن خبر در سایت منبع

برای خرید آپارتمان در منطقه ۳ چقد باید هزینه کرد

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
برای خرید آپارتمان در منطقه ۳ چقد باید هزینه کرد
خبرگزاری میزان- برای خرید آپارتمان در منطقه ۳ باید از متری ۱۸ میلیون تا ۲۰ میلیون تومان هزینه کرد.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، برای خرید آپارتمان در منطقه ۳ باید از متری ۱۸ میلیون تا ۲۰ میلیون تومان هزینه کرد.

برای خرید آپارتمان در منطقه ۳ چقد باید هزینه کرد - 2

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت آپارتمان؛ آپارتمان‌های نوساز تا ۵ سال ساخت چند؟

فراروخبرگزاری فرارو
قیمت آپارتمان؛ آپارتمان‌های نوساز تا ۵ سال ساخت چند؟
آمار‌های رسمی منتشر شده از آخرین تحولات بازار مسکن در نیمه بهار امسال نشان می‌دهد: از مجموع ۱۲ هزار و ۱۲۸ معامله انجام شده در یک ماه اردیبهشت، آپارتمان‌های نوساز تا ۵ سال ساخت، با ۴۱ درصد بیشترین سهم از واحد‌های مسکونی خرید و فروش شده در تهران را به خود اختصاص داده‌اند.

اگرچه بیشترین سهم از معاملات یک ماه میانی بهار امسال به این گروه از آپارتمان‌ها تعلق داشته، اما این سهم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است. مطابق با آمار، سهم آپارتمان‌های نوساز تا پنج سال در اردیبهشت امسال نسبت به اردیبهشت ۹۷ معادل ۹/ ۲ درصد کاهش را تجربه کرده است. به گفته مشاوران املاک، یکی از دلایل کاهش اقبال به خرید این گروه از آپارتمان‌های مسکونی قیمت‌های پیشنهادی ارائه شده از سوی مالکان برای واحد‌های مسکونی نوساز تا ۵ سال ساخت است.

به گزارش دنیای اقتصاد؛ نکته جالب آنکه در این ماه، در مقابل کاهش سهم واحد‌های نوساز تا پنج سال ساخت از مجموع معاملات ماهانه، به سهم معاملاتی آپارتمان‌های ۶ تا ۱۰ سال و همچنین بیش از ۱۵ سال افزوده شده است. آمار بانک مرکزی از تحولات معاملاتی بازار مسکن در میانه بهار امسال حاکی از آن است که در اردیبهشت ماه، سهم آپارتمان‌های ۶ تا ۱۰ سال و همین‌طور آپارتمان‌های ۱۶ تا ۲۰ سال به ترتیب معادل ۱/ ۱۸ درصد و ۲/ ۱۷ درصد بوده است. این در حالی است که سهم این دو گروه سنی از واحد‌های مسکونی در اردیبهشت سال ۹۷، به ترتیب معادل ۵/ ۱۶ درصد و ۶/ ۱۴ درصد بوده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد آپارتمان‌های ۱۱ تا ۱۵ و بیش از ۲۰ سال نیز به ترتیب با سهم‌های ۶/ ۱۲ درصد و ۱/ ۱۱ درصد کمترین حجم معاملات یک ماه اخیر را به خود اختصاص داده‌اند.

قیمت آپارتمان؛ آپارتمان‌های نوساز تا ۵ سال ساخت چند؟ - 5

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم/ ۴۵۶ میلیون دلار ارز دولتی برای «مش قربونعلی»

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
میلاد گودرزی: «مش قربونعلی» پیرمردی با تحصیلات پنجم ابتدایی که ۴۵۶ میلیون دلار ارز دولتی گرفته است و شرکت «ماشین‌سازی تبریز» در سال ۹۷ به قیمت کارشناسی سال ۹۴ به «مش قربونعلی» واگذار می‌شود!

نظر ظریف در مورد روند غنی‌سازی ایران +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

سخنان رهبرمعظم انقلاب درباره توقیف نفتکش توسط انگلستان +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین19 ساعت قبل

شرکت‌های چندملیتی بازار دارو را بهم ریخته‌اند

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
وی گفت: پزشکان ما به جای اینکه دارو را برای بیمار تجویز کنند دانسته یا ندانسته شرکت تجاری را تجویز می‌کنند و این یک تقاضای القایی ایجاد می‌کند و باعث می‌شود بازار دارویی کشور بهم بریزد. اختراعی افزود: وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با مطرح کردن بحث امضا‌های طلایی باعث شد تا شفافیت آغاز شود وقتی امکان ارز یارانه‌ای تأمین می‌شود باید بخش‌هایی که مسؤول تخصیص این ارز هستند با نظام‌های بازرسی و کنترلی همراه شوند و شفافیت در سیستم ایجاد شود، اما متأسفانه ضعف در نظارت باعث سوء استفاده‌ها از ارز دولتی شد. ­رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی گفت: ما می‌توانستیم با حدود ۷۰۰ میلیون دلار همه نیاز‌های دارویی کشور را تأمین کنیم، اما سوء استفاده‌ها باعث شد این بازار به قدری بزرگ شود که رکود ۴ میلیارد دلار را زدیم و این یک جنایت در حق مردم بود. اختراعی افزود: وقتی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی می‌گوید یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار داروی مشابه داخلی وارد کشور شده است عده‌ای می‌گویند که این عدد بسیار ناچیز است و نباید به دلیل آن مردم را نگران کنیم در صورتی که این عدد به اندازه بودجه برخی کشورهاست و ما عدد و رقم‌ها از دستمان در رفته است. وی گفت: بحث امضا‌های طلایی صحت دارد و متأسفانه برخی شرکت‌ها دارو‌های وارداتی خود را با قیمتی حتی بالاتر از نرخ آن در خارج از کشور به مردم فروختند.
الفالف1 روز قبل
نشریه‌ی «هیل» وابسته به کنگره‌ی آمریکا در گزارشی با عنوان «واقعیات دهشتناک جنگ با ایران» می‌نویسد گرچه جنگ احتمالی آمریکا با ایران طولانی نخواهد بود، اما تبعات کوتاه مدت و دراز مدت آن برای منافع آمریکا «ویرانگر» است. بسیاری از موشک‌ها توسط سیستم‌های ضد موشک آمریکا سرنگون می‌شوند اما تعداد زیادی نیز به هدف برخورد کرده و خساراتی محدود به بار می‌آورند. پایگاه‌های نظامی در بندرعباس و بوشهر در خلیج فارس، جاسک و چابهار در خارج از خلیج فارس، هدف حملات موشکی قرار می‌گیرند. توانایی‌های نظامی ایران به سرعت کاهش می‌یابد. تعداد زیادی از کشورهای حاشیه‌ی خلیج فارس نیز از حمله‌ی سایبری به زیرساخت‌های نفتی خود خبر می‌دهند.
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
مودودی افزود: ابتدای امسال هم این ارزیابی را انجام دادیم و در فروردین، حدود ۱۳۷۵ کارت صادر شد که بالغ بر ۲۵۰ میلیون دلار صادرات کرده بودند. وی اضافه کرد: با ادامه این سیاست‌های ارزی باید همچنان شاهد فعالیت این کارت‌های بازرگانی باشیم. سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران گفت: اگر جلوی صدور کارت‌های جدید بازرگانی را بگیریم ارزش کارت‌های بازرگانی قدیمی بالا می‌رود. کاظم پالیزدار ادامه داد: زمانی که شرایط اقتصادی، ​ سخت و منافع و فرصت‌ها فراهم می‌شود این افراد سودجو از آن سوء استفاده می‌کنند. وی افزود: در شرایط فعلی، نفع آن‌ها در برنگرداندن ارز به داخل کشور است بنابراین آن‌ها پس از صادرات کالا به وسیله کارت بازرگانی اجاره‌ای، ارز را برنمی گردانند و مسئولیت، متوجه صاحب کارت بازرگانی می‌شود که معمولا بضاعت مالی ندارد.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

شاهکار تازه عادل فردوسی‌پور

خبری13 ساعت قبل

آخرین اظهارات فدریکا موگرینی و عکس او در کنار رییس تازه کمیسیون اروپا

خبری14 ساعت قبل

رویترز: دستکم سه دیپلمات ترک در اربیل کشته شدند

خبری14 ساعت قبل

ازدواج هدایت هاشمی با شاگرد کلاس تئاترش / مخ او را زدم و زن دومم شد! + فیلم

رکنا2 دقیقه قبل

حدیث روز/ علائم و نشانه‌های قیامت در کلام پیامبر (ص)

مشرق‌نیوز5 دقیقه قبل

قانون جنگل در نیویورک / آمریکا باید حق سخن گفتن به زبان انگلیسی رو هم از ظریف بگیره!

خبرآنلاین8 دقیقه قبل

اروپایی‌ها در وقت اضافه/ بی‌فایده بودن خط و نشان کشیدن طرف‌های غربی برجام برای ایران + فیلم

باشگاه خبرنگاران10 دقیقه قبل

هشدار عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به انگلیس: منتظر پاسخ ایران به توقیف نفتکش باشید

آفتاب‌نیوز10 دقیقه قبل

زیباکلام: فراکسیون امید به‌دنبال معامله و خوش‌خدمتی به اصولگراهاست

خبرآنلاین10 دقیقه قبل

عزت ایران از نگاه یک جوان مصری +فیلم

باشگاه خبرنگاران12 دقیقه قبل