اظهارات پمپئو بعد از انتشار سند ظریف درباره پهپاد آمریکایی
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

اظهارات پمپئو بعد از انتشار سند ظریف درباره پهپاد آمریکایی

پمپئو: هروقت که زمانش برسد آماده تعامل با ایران هستیم

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
پمپئو: هروقت که زمانش برسد آماده تعامل با ایران هستیم
وزیر امور خارجه آمریکا در پی تنش‌های بالاگرفته میان واشنگتن و تهران پس از سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا توسط سپاه پاسداران ایران، مواضع کشورش را با تکرار ادعاهایی علیه ایران مطرح کرد.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه این کشور در بیانیه‌ای نوشت: مقامات ایران می‌دانند که حقیقت چیز خطرناکی است. مهم است که اطلاعات موجود را اصلاح کنیم.

پمپئو در واکنش به خبر رویترز که مدعی شده بود آمریکا از طریق عمان پیامی را به ایران منتقل کرده بود گفت: اول از همه اینکه رئیس جمهور ترامپ پیامی از طریق عمان برای درخواست مذاکره به ایران نفرستاد. ما موضع خودمان را به طور ساده و قابل فهمی بیان کرده‌ایم.

وی با بیان این که ما هر وقت که زمانش برسد آماده تعامل هستیم. حکومت ایران دیپلماسی تاریخی اخیر آبه، نخست‌وزیر ژاپنی را رد کرد، ادعا کرد که ایران به یک نفت‌کش ژاپنی در دریای عمان حمله و یک هواپیمای در حال عملیات در حریم هوایی بین‌المللیرا سرنگون کرد.

وی در ادامه با تاکید بر کاربرد دیپلماسی در تعامل با آمریکا که در عین ادعا و اقدامات متناقض آن‌ها علیه ایران مطرح می‌شود، گفت: وقتی که حکومت ایران تصمیم بگیرد از خشونت چشم بپوشد و با دیپلماسی ما از طریق دیپلماسی مواجه شود، می‌داند که چطور به ما دسترسی پیدا کند. تا آن موقع به انزوا کشیدن دیپلماتیک و کارزار فشار اقتصادی علیه این حکومت شدت خواهد یافت.

وزیر امور خارجه آمریکا با اشاره به سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا توسط سپاه پاسداران ایران که به حریم هوایی ایران وارد شده بود مدعی شد: دوم اینکه آمریکا شکی ندارد که ایران یک هواپیمای بدون سرنشین را در حریم هوایی بین‌المللی سرنگون کرده است. نقشه دست‌کشیده محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران که بر خلاف این است، معتبر نمی‌باشد.

وی همچنین در این باره مدعی شد: این دومین باری است که در هفته‌های اخیر ایران یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی را مورد هدف قرار داده است.

پمپئو در ادامه این بیانیه اظهار کرد: سوم اینکه آمریکا در حال خارج کردن پرسنل از پایگاه هوایی بلاد در عراق نیست. آمریکا تحت رهبری دونالد ترامپ، بیش از پیش به حمایت از متحدان و شرکایش در منطقه متعهد است.

این دیپلمات ارشد آمریکایی در آخرین بخش بیانیه‌اش و با تکرار ادعاهایی علیه ایران افزود که آمریکا حامی صلح و ثبات در منطقه است. اتخاذ تصمیمات ما برای پاسخ به آن چه «حملات نابخردانه ایران» می‌خواند در جهت جلوگیری از ایران برای دستیابی به تسلیحات هسته‌ای، سامانه‌های ناقل این تسلیحات و همچنین برای جلوگیری از تهدید آمریکایی‌ها و منافع آمریکایی در سراسر جهان توسط بزرگ‌ترین کشور حامی تروریسم انجام شده است. مقامات ایران می‌دانند که این حقیقت است و به همین دلیل به خشونت و اکاذیب متوسل می‌شوند. ما به گفتن حقیقت ادامه خواهیم داد.

به گزارش ایسنا، ادعاهای وزیر امور خارجه آمریکا علیه ایران و تاکید وی بر دیپلماسی در حالی مطرح می‌شود که آمریکا در ماه مه سال ۲۰۱۸ طی اقدامی یک جانبه از توافق هسته‌ای ایران [برجام] که در بسیاری از مواقع از آن به عنوان یک دستاورد دیپلماتیک تاریخی و مهم یاد می‌شود خارج شد. دولت آمریکا پس از آن با اذعان به «جنگ اقتصادی» علیه ایران، تحریم‌های ایران را بازگرداند و در مواردی با تکیه بر ادعاهایی تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال کرد.

این اقدامات آمریکا از دلایل ایجاد موقعیتی تنش‌زا در منطقه به شمار می‌رود. نمونه‌ای از این اقدامات تعرض یک پهپاد جاسوسی آمریکا به حریم هوایی ایران است که توسط سپاه پاسداران ایران سرنگون شد. آمریکا مدعی است که این پهپاد در حریم هوایی بین‌المللی بوده است.

در پی سرنگونی این پهپاد، گفته می‌شود که دونالد ترامپ پس از جلسه‌ای در کاخ سفید که با حضور مقامات امنیت ملی و رهبران کنگره برگزار شد، دستور حمله نظامی عیله ایران را داد که چند دقیقه پیش از وقوع حمله‌ای آن را متوقف کرد.

در این میان خبرگزاری رویترز مدعی شد که یک مقام ایرانی به آنها اطلاع داده است که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا پیامی از طریق عمان به تهران فرستاده است و گفته است که آمریکا به دنبال جنگ نیست بلکه به دنبال مذاکره است.

رویترز بدون نام بردن از منبع ادعایی خود گفته بود که ترامپ در این پیام، ایران را تهدید به حمله کرده است.

در پی انتشار این خبر، شبکه الجزیره اعلام کرد که یک منبع از شورای عالی امنیت ملی ایران در گفت‌وگو با این شبکه تاکید کرده است که خبر ارسال پیام ترامپ به تهران از طریق مسقط و هشدار نسبت به حمله قریب‌الوقوع به ایران صحت ندارد.

این منبع افزود: خبر ارسال پیام ترامپ به مقامات عالی نظام کذب است و ما آن را به طور کامل رد می‌کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

پمپئو: پیامی از طریق عمان به ایران نداده‌ایم

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
پمپئو: پیامی از طریق عمان به ایران نداده‌ایم
پمپئو: پیامی از طریق عمان به ایران نداده‌ایم - 0

وزیر خارجه آمریکا که با افشای ماهیت پروژه ایران دیس اینفو مجبور شد بودجه آن را قطع کند، اینک خود عهده دار این پروژه شده است و با طرح ادعاهایی درباره سرنگونی پهپاد آمریکایی گفت به آنچه که او ارائه اطلاعات درست نامید، ادامه می‌دهد.

مایک پمپئو بیانیه‌ای مطبوعاتی عصر شنبه خود را با این ادعا آغاز کرد که مقامات ایران می‌دانند حقیقت بسیار خطرناک و مهم است که داده‌ها تصحیح شود.

وی با تکذیب خبر برخی خبرگزاری‌ها همچون رویترز، افزود: نخست آنکه رئیس جمهوری ترامپ از طریق عمان هیچ پیامی را برای گفت وگو با ایران ارسال نکرد. ما موضع خود را به طور کامل روشن کرده‌ایم و مایلیم در وقت درست، تعامل داشته باشیم.

وزیر خارجه آمریکا بدون اشاره به اینکه دولت ترامپ به طور یکجانبه و غیرقانونی از توافق برجام خارج و تحریم‌های ظالمانه را علیه ملت ایران وضع کرده است، ادامه داد: ایران دیپلماسی اخیر و تاریخی آبه شینزو نخست وزیر ژاپن را رد، به نفتکش ژاپنی در خلیج عمان حمله و یک هواپیمای آمریکایی را در حریم هوایی بین المللی سرنگون کرد.

پمپئو اگرچه به دلیل لشکرکشی آمریکا در منطقه و دمیدن در شیپور جنگ از سوی خو و دیگر نزدیکان ترامپ اشاره نکرد اما مدعی شد هرگاه ایران از خشونت دست بردارد و دیپلماسی ما را با دیپلماسی پاسخ دهد، می‌داند که چگونه به ما دسترسی دارد. تا آن زمان، انزوای دیپلماتیک و کارزار فشار حداکثری علیه رژیم، شدت خواهد یافت.

این جملات که ظاهرا به یک خط فکری در کاخ سفید و دستگاه دیپلماسی آمریکا تبدیل شده است، پیش از این هم از سوی پمپئو و برایان هوک تکرار شده بود که پاسخ سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران را در برداشت.

سید عباس موسوی اظهار کرد: ملت ایران دیپلماسی را با دیپلماسی، احترام را با احترام و جنگ را با دفاع جانانه پاسخ می‌دهد.

وی افزود: آیا سال‌ها جنگ و تروریسم اقتصادی تحمیلی به ملت ایران و نقض عهدها و قطعنامه‌ها را «دیپلماسی» می‌خوانید!؟»

وزیر خارجه آمریکا بدون در نظر گرفتن قطعات پهپاد سرنگون شده که در آب‌های سرزمینی جمهوری اسلامی ایران جمع آوری شده است و همچنین مختصات دقیق ارائه شده از سوی ایران به دبیرکل سازمان ملل متحد و شورای امنیت، به نقشه دست نویس منتشر شده در توئیتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و آن را سندی بر فقدان واقعیت دانست که از نظر او اعتبار ندارد.

پمپئو با اشاره به ادعای چندی پیش مبنی بر حمله موشکی به یکی از پهپادهای آمریکا که ناموفق بوده است، گفت: این حمله دومین بار است که ایران در هفته‌های اخیر یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی را هدف قرار داده است.

وی همچنین با تاکید براینکه آمریکا تصمیمی برای خروج نیروهای خود از پایگاه هوایی «بلد» عراق ندارد، گفت: تحت رهبری رئیس جمهوری ترامپ، آمریکا برای حمایت از متحدان و شرکای منطقه‌ای خود بیش از گذشته متعهد است.

وی با این ادعا که آمریکا برای صلح و ثبات خاورمیانه ایستاده است، حمله به پهپادی که بدون در نظر گرفتن هشدارها، به حریم جمهوری اسلامی ایران وارد شده بود را بی پروایانه توصیف کرد.

وی مدعی شد جلوگیری از تهدید آمریکا و منافع آن را از سوی آنچه که او بزرگترین حامی تروریسم در جهان نامید، علت تصمیم‌های دولت ترامپ بوده است.

وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: مقامات ایران می‌دانند که این حقیقت است که چرا آنها به خشونت و کمبود اطلاع رسانی بازگشته‌اند و ما به تصحیح اطلاعات ادامه می‌دهیم.

خواندن خبر در سایت منبع

انتقاد پمپئو از عدم تصویب لوایح FATF توسط ایران

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
انتقاد پمپئو از عدم تصویب لوایح FATF توسط ایران
انتقاد پمپئو از عدم تصویب لوایح FATF توسط ایران - 0

وزیر امور خارجه آمریکا در اظهاراتی مداخله‌جویانه نسبت به عدم تصویب لوایح FATF انتقاد کرد.

به گزارش ایسنا، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در صفحه توئیتر خود با استفاده از عباراتی واهی نوشت: نظام ایران، سه سال پس از تعهد به برنامه اقدام FATF، در توقف پول‌شویی سیستماتیک و تأمین مالی تروریسم شکست خورده است. روز گذشته، کارگروه ویژه اقدام مالی اقدام تقابلی را انجام داد و خواست تا دیگر اقدامات تقابلی اعمال شوند. اقدامات مخرب ایران تهدیدی علیه امنیت جهانی است.

کارگروه ویژه اقدام مالی (FATF) در جلسه روز گذشته خود بار دیگر تعلیق اقدامات تنبیهی علیه ایران را تمدید کرد.

با این حال FATF که مأموریت مقابله با پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم را از برنامه‌های اصلی خود می‌داند، به دلیل تصویب نشدن دو لایحه در ایران، خواستار تشدید نظارت کشورهای جهان بر مؤسسات مالی ایران شده است.

در عین حال FATF در بیانیه خود از اعضا و دادگاه‌های قضائی خواسته است که در راستای بیانیه عمومی فوریه سال ۲۰۱۹، نظارت بر شعبات و بخش‌های فرعی مؤسسات مالی واقع در ایران را تشدید کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلمی که نشان می‌دهد پهپاد ایرانی سالم به پایگاه برگشته است

مهرمهر1 روز قبل
نیروی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به تازگی فیلمی منتشر کرده که نشان می‌دهد پهپادی که امریکا ادعا می‌کرد ساقط شده است، کاملا سالم به پایگاه برگشته است.

فیلم | اخراج دو زن از هواپیما به دلیل توهین به مسلمانان

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
دو زن در پرواز ترکیه به گتویک پس از دیدن سه مسلمان با لباس سفید در پرواز آنها را تروریست خطاب کرده و گفتند آنان خطری برای هواپیما هستند و سپس به جلوی هواپیما رفته و در صحبت با خدمه پرواز این‌ سه مرد را با صفت‌ «حال بهم زن و منزجر کننده» خطاب کردند. به دلیل این‌رفتار و طرز برخورد هر دو زن از پرواز اخراج شدند.

تشریح ماجرای توقیف نفتکش انگلیسی از زبان سخنگوی سپاه+ فیلم

ایمناایمنا1 روز قبل
به گزارش ایمنا و به نقل از سپاه نیوز، سردار سرتیپ دوم پاسدار رمضان شریف در تشریح چرایی و چگونگی توقیف نفتکش انگلیسی در عصر روز گذشته -جمعه ۲۸ تیرماه- در تنگه هرمز اظهار کرد: نفتکش انگلیسی «Stena Impero» تحت اسکورت ناوچه جنگی بریتانیایی که با بی‌توجهی به قوانین و مقررات دریایی و در مسیر معکوس در حال ورود به تنگه هرمز و برخورد احتمالی با کشتی‌های دیگر قرار داشت، با درخواست سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، توسط یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه توقیف شد. وی افزود: نفتکش انگلیسی بر خلاف قوانین و مقررات دریانوردی دستگاه موقعیت یاب خود را خاموش و به جای حرکت به سمت ورودی خلیج فارس در تنگه هرمز ازمسیر خروجی در جنوب در حال ورود بود که پس از بی توجهی به هشدارها و تذکرات یگان دریایی سپاه و حتی مقاومت و نیز دخالت ناوچه جنگی نیروی دریایی سلطنتی انگلستان و به پرواز در آوردن ۲ فروند بالگرد و تلاش برای بازداشتن تکاوران دریایی سپاه از اجرای مأموریت خود، با قاطعیت و سرعت عمل نیروهای خودی متوقف و جهت بررسی‌ها و اقدامات لازم قانونی به لنگرگاه ساحلی هدایت شد. سخنگوی سپاه «رعایت دقیق قوانین و مقررات بین المللی و دریانوردی توسط تمامی شناورهایی که قصد تردد در خلیج فارس و تنگه هرمز دارند را ضامن حفظ امنیت و آرامش این منطقه راهبردی» توصیف و تصریح کرد: این قوانین تنها اختصاص به این منطقه ندارد و در آبراه‌های دیگر جهان نیز جاری است و به طور طبیعی به دلیل حساسیت‌های موجود ناشی از حضور تحریک کننده و غیر حرفه‌ای نیروهای فرامنطقه‌ای در این منطقه، اعمال این قوانین از اهمیت بیشتری برخوردار شده است. سردار شریف با هشدار نسبت به رفتارهای متکبرانه، تحریک کننده و تهدید آمیز برخی شناورهای بیگانه و عدم تمکین رعایت مقررات بین المللی دریایی تاکید کرد: نیروی دریایی سپاه همراه با سایر نیروهای مسلح، به نمایندگی از ملت ایران، در اعمال قوانین جاری بین المللی و نیز حاکمیت ملی در قلمرو‌های دریایی کشور در خلیج فارس و تنگه هرمز قاطعانه عمل کرده و اجازه نخواهند داد منافع و مصالح ملی و نیز امنیت این منطقه که یک مطالبه جهانی است با رفتارهای نامتعارف بیگانگان خدشه‌دار شود. سخنگوی سپاه اظهار کرد: نفتکش توقیف شده انگلیسی هم اکنون در اختیار سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان است و سیر مراحل رسیدگی قانونی و قضایی در جریان است.

اقتدار ایران خط قرمز بی‌بی‌سی

مهرمهر1 روز قبل

الکل و مواد مخدر عامل افزایش تصادفات رانندگی در ایتالیا

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، وزارت کشور ایتالیا اعلام کرد شمار قربانیان تصادفات جاده‌ای در این کشور به دلیل مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر افزایش یافته است. فرانکو گابریلی، رئیس پلیس ایتالیا خواستار برخورد جدی با متخلفان رانندگی شد. گابریلی گفت: «پلیس باید با افرادی را که هنگام رانندگی از مشروبات الکلی و یا مواد مخدر و همچنین تلفن همراه استفاده می‌کنند، ضمن جریمه نقدی سنگین، خودرو و گواهینامه ان‌ها را هم حد اقل برای یک هفته توقیف کنند». شمار قربانیان تصادفات رانندگی در سال گذشته میلادی در ایتالیا ۳۳۱۰ نفر بوده که ۱۰ درصد آن مربوط به تصادفات رانندگی تحت تاثیر الکل و مواد مخدر است. یک شهروند ایتالیایی گفت: «رانندگان مست و معتاد که موجب کشته شدن کودکان می‌شوند باید اعدام بشوند هر چند که متاسفانه مجازات اعدام در ایتالیا نیست. پسر کوچک من و پسر عمویش توسط یکی از این افراد کشته شدند». پلیس ایتالیا میزان جریمه برای مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر را در هنگام رانندگی افزایش داده است. به گفته کارشناسان، در ایتالیا هر سال در دو ماهه اول فصل تابستان آمار حوادث رانندگی و تلفات ناشی از آن در مقایسه با دیگر ماه‌های سال به میزان قابل توجهی بیشتر می‌شود.

پخش مستندی از دستگیری جاسوسان آمریکایی؛ فردا

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، حجت الاسلام و المسلمین سید محمود علوی در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران افزود: در زمینه‌های زیادی جاسوسان آمریکایی و جاسوسان سرویس‌های بیگانه را در مراکز حساس مختلف شناسایی کردیم و آنان را پس از دستگیری به دستگاه قضا تحویل دادیم. وی گفت: جزئیات شناسایی و دستگیری این جاسوسان آمریکایی فردا از طریق مستندی که تهیه شده است به اطلاع مردم می‌رسد. وزیر اطلاعات افزود: سربازان گمنام امام عصر (عج) همیشه در حال حماسه آفرینی هستند و مجاهدت خاموش آنان به کشف یک سلسله توطئه‌ها در زمینه‌های جاسوسی در حوزه‌های ضد تروریسم، ضد مفاسد اقتصادی و سایر زمینه‌ها منتهی می‌شود که بسیاری از آن‌ها زمان گفتنش فرا نرسیده است، اما در زمینه ضربه به جاسوسان سیا زمانش فرا رسیده است که فردا به استحضار مردم شهیدپرور و بزرگوار ایران اسلامی خواهیم رساند.

اخبار بیشتر