اظهارات پمپئو بعد از انتشار سند ظریف درباره پهپاد آمریکایی
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

اظهارات پمپئو بعد از انتشار سند ظریف درباره پهپاد آمریکایی

پمپئو: هروقت که زمانش برسد آماده تعامل با ایران هستیم

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
پمپئو: هروقت که زمانش برسد آماده تعامل با ایران هستیم
وزیر امور خارجه آمریکا در پی تنش‌های بالاگرفته میان واشنگتن و تهران پس از سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا توسط سپاه پاسداران ایران، مواضع کشورش را با تکرار ادعاهایی علیه ایران مطرح کرد.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه این کشور در بیانیه‌ای نوشت: مقامات ایران می‌دانند که حقیقت چیز خطرناکی است. مهم است که اطلاعات موجود را اصلاح کنیم.

پمپئو در واکنش به خبر رویترز که مدعی شده بود آمریکا از طریق عمان پیامی را به ایران منتقل کرده بود گفت: اول از همه اینکه رئیس جمهور ترامپ پیامی از طریق عمان برای درخواست مذاکره به ایران نفرستاد. ما موضع خودمان را به طور ساده و قابل فهمی بیان کرده‌ایم.

وی با بیان این که ما هر وقت که زمانش برسد آماده تعامل هستیم. حکومت ایران دیپلماسی تاریخی اخیر آبه، نخست‌وزیر ژاپنی را رد کرد، ادعا کرد که ایران به یک نفت‌کش ژاپنی در دریای عمان حمله و یک هواپیمای در حال عملیات در حریم هوایی بین‌المللیرا سرنگون کرد.

وی در ادامه با تاکید بر کاربرد دیپلماسی در تعامل با آمریکا که در عین ادعا و اقدامات متناقض آن‌ها علیه ایران مطرح می‌شود، گفت: وقتی که حکومت ایران تصمیم بگیرد از خشونت چشم بپوشد و با دیپلماسی ما از طریق دیپلماسی مواجه شود، می‌داند که چطور به ما دسترسی پیدا کند. تا آن موقع به انزوا کشیدن دیپلماتیک و کارزار فشار اقتصادی علیه این حکومت شدت خواهد یافت.

وزیر امور خارجه آمریکا با اشاره به سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا توسط سپاه پاسداران ایران که به حریم هوایی ایران وارد شده بود مدعی شد: دوم اینکه آمریکا شکی ندارد که ایران یک هواپیمای بدون سرنشین را در حریم هوایی بین‌المللی سرنگون کرده است. نقشه دست‌کشیده محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران که بر خلاف این است، معتبر نمی‌باشد.

وی همچنین در این باره مدعی شد: این دومین باری است که در هفته‌های اخیر ایران یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی را مورد هدف قرار داده است.

پمپئو در ادامه این بیانیه اظهار کرد: سوم اینکه آمریکا در حال خارج کردن پرسنل از پایگاه هوایی بلاد در عراق نیست. آمریکا تحت رهبری دونالد ترامپ، بیش از پیش به حمایت از متحدان و شرکایش در منطقه متعهد است.

این دیپلمات ارشد آمریکایی در آخرین بخش بیانیه‌اش و با تکرار ادعاهایی علیه ایران افزود که آمریکا حامی صلح و ثبات در منطقه است. اتخاذ تصمیمات ما برای پاسخ به آن چه «حملات نابخردانه ایران» می‌خواند در جهت جلوگیری از ایران برای دستیابی به تسلیحات هسته‌ای، سامانه‌های ناقل این تسلیحات و همچنین برای جلوگیری از تهدید آمریکایی‌ها و منافع آمریکایی در سراسر جهان توسط بزرگ‌ترین کشور حامی تروریسم انجام شده است. مقامات ایران می‌دانند که این حقیقت است و به همین دلیل به خشونت و اکاذیب متوسل می‌شوند. ما به گفتن حقیقت ادامه خواهیم داد.

به گزارش ایسنا، ادعاهای وزیر امور خارجه آمریکا علیه ایران و تاکید وی بر دیپلماسی در حالی مطرح می‌شود که آمریکا در ماه مه سال ۲۰۱۸ طی اقدامی یک جانبه از توافق هسته‌ای ایران [برجام] که در بسیاری از مواقع از آن به عنوان یک دستاورد دیپلماتیک تاریخی و مهم یاد می‌شود خارج شد. دولت آمریکا پس از آن با اذعان به «جنگ اقتصادی» علیه ایران، تحریم‌های ایران را بازگرداند و در مواردی با تکیه بر ادعاهایی تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال کرد.

این اقدامات آمریکا از دلایل ایجاد موقعیتی تنش‌زا در منطقه به شمار می‌رود. نمونه‌ای از این اقدامات تعرض یک پهپاد جاسوسی آمریکا به حریم هوایی ایران است که توسط سپاه پاسداران ایران سرنگون شد. آمریکا مدعی است که این پهپاد در حریم هوایی بین‌المللی بوده است.

در پی سرنگونی این پهپاد، گفته می‌شود که دونالد ترامپ پس از جلسه‌ای در کاخ سفید که با حضور مقامات امنیت ملی و رهبران کنگره برگزار شد، دستور حمله نظامی عیله ایران را داد که چند دقیقه پیش از وقوع حمله‌ای آن را متوقف کرد.

در این میان خبرگزاری رویترز مدعی شد که یک مقام ایرانی به آنها اطلاع داده است که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا پیامی از طریق عمان به تهران فرستاده است و گفته است که آمریکا به دنبال جنگ نیست بلکه به دنبال مذاکره است.

رویترز بدون نام بردن از منبع ادعایی خود گفته بود که ترامپ در این پیام، ایران را تهدید به حمله کرده است.

در پی انتشار این خبر، شبکه الجزیره اعلام کرد که یک منبع از شورای عالی امنیت ملی ایران در گفت‌وگو با این شبکه تاکید کرده است که خبر ارسال پیام ترامپ به تهران از طریق مسقط و هشدار نسبت به حمله قریب‌الوقوع به ایران صحت ندارد.

این منبع افزود: خبر ارسال پیام ترامپ به مقامات عالی نظام کذب است و ما آن را به طور کامل رد می‌کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

پمپئو: پیامی از طریق عمان به ایران نداده‌ایم

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
پمپئو: پیامی از طریق عمان به ایران نداده‌ایم
پمپئو: پیامی از طریق عمان به ایران نداده‌ایم - 0

وزیر خارجه آمریکا که با افشای ماهیت پروژه ایران دیس اینفو مجبور شد بودجه آن را قطع کند، اینک خود عهده دار این پروژه شده است و با طرح ادعاهایی درباره سرنگونی پهپاد آمریکایی گفت به آنچه که او ارائه اطلاعات درست نامید، ادامه می‌دهد.

مایک پمپئو بیانیه‌ای مطبوعاتی عصر شنبه خود را با این ادعا آغاز کرد که مقامات ایران می‌دانند حقیقت بسیار خطرناک و مهم است که داده‌ها تصحیح شود.

وی با تکذیب خبر برخی خبرگزاری‌ها همچون رویترز، افزود: نخست آنکه رئیس جمهوری ترامپ از طریق عمان هیچ پیامی را برای گفت وگو با ایران ارسال نکرد. ما موضع خود را به طور کامل روشن کرده‌ایم و مایلیم در وقت درست، تعامل داشته باشیم.

وزیر خارجه آمریکا بدون اشاره به اینکه دولت ترامپ به طور یکجانبه و غیرقانونی از توافق برجام خارج و تحریم‌های ظالمانه را علیه ملت ایران وضع کرده است، ادامه داد: ایران دیپلماسی اخیر و تاریخی آبه شینزو نخست وزیر ژاپن را رد، به نفتکش ژاپنی در خلیج عمان حمله و یک هواپیمای آمریکایی را در حریم هوایی بین المللی سرنگون کرد.

پمپئو اگرچه به دلیل لشکرکشی آمریکا در منطقه و دمیدن در شیپور جنگ از سوی خو و دیگر نزدیکان ترامپ اشاره نکرد اما مدعی شد هرگاه ایران از خشونت دست بردارد و دیپلماسی ما را با دیپلماسی پاسخ دهد، می‌داند که چگونه به ما دسترسی دارد. تا آن زمان، انزوای دیپلماتیک و کارزار فشار حداکثری علیه رژیم، شدت خواهد یافت.

این جملات که ظاهرا به یک خط فکری در کاخ سفید و دستگاه دیپلماسی آمریکا تبدیل شده است، پیش از این هم از سوی پمپئو و برایان هوک تکرار شده بود که پاسخ سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران را در برداشت.

سید عباس موسوی اظهار کرد: ملت ایران دیپلماسی را با دیپلماسی، احترام را با احترام و جنگ را با دفاع جانانه پاسخ می‌دهد.

وی افزود: آیا سال‌ها جنگ و تروریسم اقتصادی تحمیلی به ملت ایران و نقض عهدها و قطعنامه‌ها را «دیپلماسی» می‌خوانید!؟»

وزیر خارجه آمریکا بدون در نظر گرفتن قطعات پهپاد سرنگون شده که در آب‌های سرزمینی جمهوری اسلامی ایران جمع آوری شده است و همچنین مختصات دقیق ارائه شده از سوی ایران به دبیرکل سازمان ملل متحد و شورای امنیت، به نقشه دست نویس منتشر شده در توئیتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و آن را سندی بر فقدان واقعیت دانست که از نظر او اعتبار ندارد.

پمپئو با اشاره به ادعای چندی پیش مبنی بر حمله موشکی به یکی از پهپادهای آمریکا که ناموفق بوده است، گفت: این حمله دومین بار است که ایران در هفته‌های اخیر یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی را هدف قرار داده است.

وی همچنین با تاکید براینکه آمریکا تصمیمی برای خروج نیروهای خود از پایگاه هوایی «بلد» عراق ندارد، گفت: تحت رهبری رئیس جمهوری ترامپ، آمریکا برای حمایت از متحدان و شرکای منطقه‌ای خود بیش از گذشته متعهد است.

وی با این ادعا که آمریکا برای صلح و ثبات خاورمیانه ایستاده است، حمله به پهپادی که بدون در نظر گرفتن هشدارها، به حریم جمهوری اسلامی ایران وارد شده بود را بی پروایانه توصیف کرد.

وی مدعی شد جلوگیری از تهدید آمریکا و منافع آن را از سوی آنچه که او بزرگترین حامی تروریسم در جهان نامید، علت تصمیم‌های دولت ترامپ بوده است.

وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: مقامات ایران می‌دانند که این حقیقت است که چرا آنها به خشونت و کمبود اطلاع رسانی بازگشته‌اند و ما به تصحیح اطلاعات ادامه می‌دهیم.

خواندن خبر در سایت منبع

انتقاد پمپئو از عدم تصویب لوایح FATF توسط ایران

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
انتقاد پمپئو از عدم تصویب لوایح FATF توسط ایران
انتقاد پمپئو از عدم تصویب لوایح FATF توسط ایران - 0

وزیر امور خارجه آمریکا در اظهاراتی مداخله‌جویانه نسبت به عدم تصویب لوایح FATF انتقاد کرد.

به گزارش ایسنا، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در صفحه توئیتر خود با استفاده از عباراتی واهی نوشت: نظام ایران، سه سال پس از تعهد به برنامه اقدام FATF، در توقف پول‌شویی سیستماتیک و تأمین مالی تروریسم شکست خورده است. روز گذشته، کارگروه ویژه اقدام مالی اقدام تقابلی را انجام داد و خواست تا دیگر اقدامات تقابلی اعمال شوند. اقدامات مخرب ایران تهدیدی علیه امنیت جهانی است.

کارگروه ویژه اقدام مالی (FATF) در جلسه روز گذشته خود بار دیگر تعلیق اقدامات تنبیهی علیه ایران را تمدید کرد.

با این حال FATF که مأموریت مقابله با پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم را از برنامه‌های اصلی خود می‌داند، به دلیل تصویب نشدن دو لایحه در ایران، خواستار تشدید نظارت کشورهای جهان بر مؤسسات مالی ایران شده است.

در عین حال FATF در بیانیه خود از اعضا و دادگاه‌های قضائی خواسته است که در راستای بیانیه عمومی فوریه سال ۲۰۱۹، نظارت بر شعبات و بخش‌های فرعی مؤسسات مالی واقع در ایران را تشدید کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ایرناایرنا13 ساعت قبل
بخش عمده این تسلیحات پس از عبور از مرز ترکیه و سوریه و به گروه‌های تروریستی ازجمله هیات تحریر الشام (جبهه النصره سابق) داده شده است. در روزهای اخیر روسیه و ترکیه یکدیگر را در وضعیت پیش آمده در ادلب سوریه متهم کرده‌اند. دمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه نیز در پاسخ به اتهام رئیس جمهوری ترکیه به روسیه در مورد ادلب گفت که ترکیه متعهد شده بود کانون تروریستی در ادلب را خنثی کرده و از بین ببرد. وی افزود: ترکیه بجای ازبین بردن تروریست‌ها در ادلب همچنان به ارتش سوریه و مراکز نظامی روسیه حمله می‌کند اقدامی که روسیه زیر بار آن نخواهد رفت. در بیانیه روز پنجشنبه وزارت دفاع روسیه آمده است: سلاح‌ها برای تروریست‌ها در ادلب از ترکیه ارسال می‌شود.
ایران‌جیبایران‌جیب1 روز قبل
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نامه‌ای خطاب به آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان نوشت. نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نامه‌ای خطاب به آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان نوشت. علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نامه‌ای خطاب به آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان نوشت که متن آن در ذیل می‌آید: آیت‌الله جنتی دامت برکاتهدبیر محترم شورای نگهبانبا تقدیم سلام، این روزها هرجا می‌روم، مردم می‌پرسند دلیل رد صلاحیت شما چه بود؟ می‌گویم خودم هم نمی‌دانم. شورای نگهبان از من دعوت کرد. استاد شهید آیت‌الله مطهری نیز در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی فرمودند در جمهوری اسلامی احزاب غیراسلامی هم حق فعالیت دارند مشروط به اینکه با تابلوی خودشان فعالیت کنند نه با تابلوی اسلام.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین16 ساعت قبل
پیام خوزستان - اهواز - رییس دادگستری ایذه از تشکیل پرونده تخلف انتخاباتی برای هشت نفر از نامزدهای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در این شهرستان خبر داد. وی افزود: در روزهای گذشته هشت نامزد انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی مرتکب تخلف انتخاباتی شدند که برای آنها پرونده تشکیل شده‌ است. ستاد کباب‌خوران صلواتی مصداق تطمیع مردم استرییس دادگستری ایذه تطمیع مردم برای رأی دادن را به عنوان یک تخلف انتخاباتی قلمداد کرد و بیان کرد: ستاد کباب‌خوران نیز یکی از مصداق‌های تطمیع است که برای نامزد مورد نظر پرونده تشکیل شده‌است. حوزه انتخابیه ایذه و باغملک یک نماینده در مجلس شورای اسلامی دارد. برچسب‌هادادگستری انتخابات مجلس شورای اسلامی ایذهپروندهٔ خبریگام چهارم انتخابات مجلس، تبلیغات نامزدها
ایلناایلنا13 ساعت قبل
انتخابات مجلس یازدهم در حالی پیش رو است که اغلب تائید صلاحیت‌شدگان از یک طیف خاص هستند و این اولین بار نیست که شاهد حضور یک جناح سیاسی در مجلس هستیم. در آن زمان شاهد بودیم که کشور نتوانست از تنگناها به‌درستی عبور کند و دچار چالش‌های فراوانی شدیم. بنابراین، روند پیش‌گرفته شده به‌هیچ‌عنوان روند مطلوبی نیست و باید نسبت به این قضیه فکر عاجلی شود. این البته بیش از اینکه مربوط به انتخابات باشد مربوط به یک نوع نگرش است که متأسفانه سال‌ها است که در اداره کشور حاکم شده است. بدون شک این مسیری نیست که خواست مردم باشد و طبیعتا پاسخگوی عواقب آن باید کسانی باشند که چنین نتایجی را رقم زدند.
انتخابانتخاب13 ساعت قبل
رئیس سازمان پزشکی قانونی به سخنان رئیس‌ جمهوری درباره تعداد کشته‌شدگان در حوادث آبان‌ماه امسال واکنش نشان داد. به گزارش ایلنا، عباس مسجدی آرانی رئیس پزشکی قانونی کشور در واکنش به سخنان رئیس‌جمهوری در نشست خبری دیروز خود با اصحاب رسانه مبنی بر اینکه آمار کشته‌شدگان اعتراضات آبان‌ماه در اختیار پزشکی قانونی کشور است و اگر برای آنها روشن است که باید روشن شده باشد، اعلام کنند، گفت: دولت باید این آمار را اعلام کند. وی ادامه داد: بر اساس مصوبه شورای امنیت ملی، وظیفه دولت است که این آمار را اعلام کند. رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور بیان کرد: ما به مراجع ذی‌صلاح اعلام کردیم و هیچ وظیفه‌ای مبنی بر اعلام عمومی آن نداریم و همان‌طور که گفتم، در مصوبه شورای عالی امنیت ملی که زیرمجموعه دولت و وزیر کشور رئیس آن است، مشخص شده که چه کسی باید این آمار را اعلام کند. مسجدی در پاسخ به این سوال که آیا افراد مجهول‌الهویه نیز بین کشته‌شدگان آبان‌ماه وجود داشته است، گفت: همه اطلاعات در اختیار شورای عالی امنیت ملی است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین13 ساعت قبل
اعتمادآنلاین| سیدابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه، در نشست هم اندیشی شورای عالی قوه قضاییه با نهادهای مردمی با موضوع «آیین رونمایی و ابلاغ دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهادهای مردمی قوه قضاییه» گفت: از روح امام (ره) و شهدا استمداد می‌طلبیم که نسبت به انجام وظایف ما را مدد کنند. همچنین از سازمان‌های مردم نهاد تشکر می‌کنم که جلسه عالی شورای قوه قضاییه امروز مزین به حضور این عزیزان شده است. وی افزود: ما به قوه قضاییه قوی می‌اندیشیم نه قوه قضاییه بزرگ. قوه قضاییه قوی آن است که اجرای حق کند و بتواند نگاه مردم را در فرآیند دادرسی همراه داشته باشد. این کار یک حرکت دو سویه نیاز دارد؛ یعنی هم باید قوه قضاییه نگاهش به حمایت مردم و مشارکت آنها باشد و هم مردم این باور و اراده قوی را در عمل و اجرا داشته باشند.

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها