اخبار روز بازار مسکن - یکشنبه 2 تیرماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - یکشنبه 2 تیرماه

موسسات اجاره‌داری راه‌اندازی می‌شوند

تجارت‌نیوزخبرگزاری تجارت‌نیوز
موسسات اجاره‌داری راه‌اندازی می‌شوند
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به ایجاد موسسات اجاره‌داری حرفه‌ای گفت: شناورسازی تسهیلات خرید مسکن در اسفند ماه به تصویب رسید و از ابتدای امسال به تمام بانک‌های عامل ابلاغ شده و در حال اجرا است.

به گزارش تجارت‌نیوز، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی، با بیان اینکه در هفته گذشته با حضور در مجلس شورای اسلامی به یک همزبانی و هماهنگی در حوزه تولید مسکن دست یافته‌ایم، گفت: در سال گذشته با حضور رئیس جمهور برنامه‌هایی برای بهبود وضعیت بازار مسکن رونمایی کردیم و امسال با توجه به افزایش نرخ رشد تقاضا در حوزه تولید مسکن دچار عقب ماندگی شده‌ایم.

آغاز اجرای طرح تولید مسکن در شهرهای مختلف

وی اظهار کرد: هم اکنون برنامه‌های ارائه شده در حوزه تولید مسکن از جمله برطرف کردن دغدغه زمین، مورد تأیید و پشتیبانی مجلس قرار گرفته است و در بخش‌هایی از حوزه مسکن اگر نیاز باشد می‌توانیم از ظرفیت‌ سرمایه‌گذاران و مشارکت آنها در آن بخش استفاده کنیم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه شورای پول و اعتبار تسهیلات حوزه مسکن را در ماه‌های گذشته تصویب کرده است، گفت: تسهیلات مورد نیاز به سازندگان پرداخت می‌شود و آنها می‌توانند این تسهیلات را به خریداران مسکن منتقل کنند به طوری که اگر یک زوج هر دو شاغل باشند می‌توانند تسهیلات بیشتری دریافت کنند و سهم آنها از قیمت تمام شده یک واحد مسکونی افزایش می‌یابد.

اسلامی تصریح کرد: اجرای این طرح می‌تواند نقش موثری در خانه‌دار شدن سریع متقاضیان مسکن داشته باشد و خوشبختانه این طرح مورد تأیید مجلس و نمایندگان قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه اجرای طرح تولید مسکن در شهر‌های مختلف آغاز شده است، گفت: چندی پیش با حضور خبرنگاران کلنگ ساخت ۸ هزار واحد مسکونی در شهر پردیس زده شد و این یک نمونه بارز از اجرای طرح تولید مسکن و ساخت آن‌ است.

وزیر راه و شهرسازی به شناورسازی تسهیلات خرید مسکن هم اشاره کرد و گفت: شناورسازی تسهیلات خرید مسکن در اسفند ماه به تصویب رسید و از ابتدای امسال به تمام بانک‌های عامل ابلاغ شده و در حال اجرا است.

وی با اشاره به اینکه بانک مرکزی به بانک‌های دولتی و به ویژه بانک‌های خصوصی ابلاغ کرده است که در بحث تأمین مالی پروژه‌ها همکاری‌ لازم را داشته باشند، گفت: در مصوبه شورای پول و اعتبار اعلام شده است که ۸۰ درصد منابع مورد نیاز سرمایه‌گذاران برای ساخت مسکن از سوی بانک‌ها تأمین شود و این تسهیلات منهای قیمت زمین قابل انتقال به خریداران است.

اسلامی توضیح داد: اگر خریدار مسکن و یا زوجی قادر به پرداخت اقساط بیشتری باشند، سازنده می‌تواند سهم بیشتری از تسهیلات را به آنها پرداخت کند که خوشبختانه این ساز و کار بسیار روان و شفاف است.

وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد: با ایجاد اعتماد بین دولت، انبوه‌سازان و سازندگان، اقداماتی که برای تخصیص زمین صورت گرفته و همچنین تصویب بسته مالی از سوی شورای پول و اعتبار وضعیت بازار مسکن بهبود می‌یابد.

وی افزود: با کارکرد خوب این بخش شاهد یک جریان‌سازی تولید مسکن در سال ۹۸ و ۹۹ خواهیم بود و مردم افزایش تولید مسکن را به صورت کامل مشاهده خواهند کرد.

اسلامی تصریح کرد: طبق قانون ساماندهی مسکن و همچنین آیین‌نامه اجرایی که برای مستأجران وجود دارد وظیفه دولت آن است که موسسات اجاره‌داری حرفه‌ای را ایجاد و برای آنها امتیازات قائل شویم که مالک و مستأجر در آن بتوانند راحت‌تر معامله خود را انجام دهند و هر دو از قواعد موجود در این حوزه تبعیت کنند که این آیین‌نامه تدوین شده و براساس اختیارات قانونی آن را به اجرا در می‌آوریم.

وزیر راه و شهرسازی گفت: قیمت اجاره هر ساله طبق میزان تورم افزایش می‌یابد و امسال هم براساس اقتضای بازار نرخ اجاره تعیین می‌شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

خواندن خبر در سایت منبع

عدم دخالت دولت در بازار مسکن؛ از خیال تا واقعیت

انتخابخبرگزاری انتخاب
عدم دخالت دولت در بازار مسکن؛ از خیال تا واقعیت
حتی پیش از آنچه در سال۹۷ بر سر اقتصاد ایران آمد، نیز ۳۵۰ هزار نفر بین سال‌های ۹۰ تا ۹۵ از تهران کوچ کرده بودند؛ آماری که عده‌ای را عمیقا خوشحال می‌کند.
عدم دخالت دولت در بازار مسکن؛ از خیال تا واقعیت - 0

هم‌زمان آخرین آمارهای رسمی نشان می‌دهد یک‌پنجم خانه‌های شهر تهران خالی از سکنه هستند و هیچ قانونی برای ساکن‌کردن مردم در آنها وجود ندارد؛ آمار دیگری که باز عده‌ای را خوشحال‌تر می‌کند.

اما در این بین، احساس میلیون‌ها مستأجر تهرانی متفاوت است. حتما لازم نیست آمارها حکایت کنند قیمت مسکن در شهر تهران هر ۱۰ سال ۱۰ برابر شده است تا بفهمیم خانه‌دارشدن برای بسیاری از ساکنان این شهر که روز و شب برای ادامه حیات می‌دوند، غیرممکن شده است؛ فقط کافی است نگاهی به آگهی‌های فروش و اجاره مسکن بیندازیم تا بفهمیم نرخ یک مسکن حداقلی در شهر تهران از مجموع دستمزد ۳۰ سال یک کارمند یا کارگر تهرانی فزونی گرفته و دیگر حتی اجاره منزل در این شهر نیز برای بسیاری ممکن نیست.

هفته گذشته یکی از همکاران ما نیز مانند هزاران شهروند دیگر مجبور به ترک تهران شد زیرا افزایش دستمزدش حتی به اندازه یک‌سوم افزایش هزینه مسکنش نیز نبود. این داستان فقط محدود به جوان‌ترها نیست؛ کارکنان صندوق‌های بازنشستگی کشور نیز می‌دانند حالا، بسیاری از بازنشستگان تهرانی نیز مجبور شده‌اند برای زنده‌ماندن به اطراف تهران فرار کنند و فقط، ‌ هر چند ماه یک بار برای اثبات زنده‌بودنشان به این صندوق‌ها سر بزنند. تهران به شهری تبدیل شده است که شهروندانش را تبعید می‌کند تا فضای بیشتری برای آپارتمان‌های خالی از سکنه ایجاد شود و سرمایه‌های گیج حاصل از تقسیم نابرابر درآمد نفتی را در زمین فرو ببلعد.

در این بین، مسئولان نیز وضعیت جالبی دارند. نماینده مجلسی که یک تلاطم کوچک در بازار مصالح ساختمانی را آنچنان مهم می‌داند که در مصاحبه‌های پیاپی، فرمان نقره‌داغ‌کردن فروشندگان را صادر کند، در قبال افزایش کمرشکن نرخ اجاره‌ها «سیاست‌های دستوری» را ناکارآمد می‌داند و حتی مدعی می‌شود در هیچ جای جهان، چنین دستورات و قوانینی در بخش اجاره مسکن وجود ندارد.

نماینده دیگر خواستار افزایش کمک‌ها به بساز و بفروش‌ها می‌شود و یک مقام دیگر پیشنهاد می‌کند به افرادی (که در این موارد مردم نام می‌گیرند) ‌ تسهیلات (مثل سایر موارد حتما از منابع درآمد نفتی یا همان جیب مردم) و زمین ارزان (باز هم از املاک عمومی کشور یا همان مال مردم) پرداخت شود تا خانه بسازند و به مردم اجاره بدهند تا قیمت‌ها کاهش پیدا کند! ‌ صحنه نمایش روشن است و می‌توان صریحا گفت آنان جز به منافع خود و نزدیکان ثروتمندشان نمی‌اندیشند. آنچه در ادامه می‌بینید، گوشه‌ای از قوانین اجاره مسکن در برخی کشورهای دنیاست که می‌تواند الگویی برای ما باشد.

شاید قدم اول مناسب، الگوگرفتن از ایده «اتحادیه مستأجران» آلمانی باشد. اگر بانک‌ها، بساز‌و‌بفروش‌ها و سایر مالکان ثروتمند می‌توانند در مجلس نماینده داشته باشند، چرا مستأجران نتوانند؟ امتحانش تجربه خوبی است.

منبع: شرق

خواندن خبر در سایت منبع

رشد قیمت مسکن ماهانه ۱٫۴ درصد شد

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
رشد قیمت مسکن ماهانه ۱٫۴ درصد شد
طبق گزارش مرکز آمار، تورم خرداد نسبت به ماه مشابه سال قبل نیز به 50.4 درصد رسیده است. یکی از نکا ت بسیار مهم و حائز اهمیت در آمار تورم این ماه کند شدن آهنگ رشد قیمت کالاها و خدمات نسبت به ماه قبل (اردیبهشت) است. در این ماه 0.8 درصد تورم ثبت شد.

اعتمادآنلاین|آمارهای رسمی از نزولی شدن نرخ تورم خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها خبر می‌دهد که در صورت ادامه یافتن این روند کاهش نرخ تورم را نوید می‌دهد. براساس آ‌مارهای رسمی شاخص کل قیمت کالا و خدمات مصرفی خانوارهای کشور در ۱۲ ماه منتهی به خرداد ماه نسبت به دوره قبل ۳۷٫۶ درصد گزارش شد.

طبق گزارش مرکز آمار، تورم خرداد نسبت به ماه مشابه سال قبل نیز به ۵۰٫۴ درصد رسیده است. یکی از نکا ت بسیار مهم و حائز اهمیت در آمار تورم این ماه کند شدن آهنگ رشد قیمت کالاها و خدمات نسبت به ماه قبل (اردیبهشت) است. در این ماه ۰٫۸ درصد تورم ثبت شد.

با توجه به آ‌نکه طی ماه‌های گذشته ماهانه حدود ۳ تا ۵ درصد افزایش قیمت کالا و خدمات تجربه شده بود این کاهش نشان از افت آ‌هنگ رشد قیمت‌ داشته که می‌توان امیدوار بود در ماه‌های آینده نرخ تورم سیر نزولی به خود بگیرد.

تورم خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها در خرداد نسبت به اردیبهشت منفی ۰٫۲ بوده و البته نسبت به ماه مشابه سال قبل (خرداد ۹۷) به رقم ۷۴٫۱ درصد افزایش یافته است.

در گروه نان و غلات رشد ۴٫۵ درصدی نسبت به اردیبهشت تجربه شده و پس از آن محصولات خوراکی طبقه‌بندی نشده و گروه چای، قهوه، کاکائو، نوشابه و ‌آبمیوه ۳٫۱ درصد افزایش دارد.

در این بخش بالاترین میزان افزایش قیمت‌ها مربوط به محصولات خوراکی طبقه‌بندی نشده با ۱۲۳٫۱ درصد، سبزیجات با ۱۰۹٫۳ درصد و گوشت قرمز، سفید و فرآورده‌های آن با ۹۶٫۴ درصد به ترتیب در جایگاه اول تا سوم قرار می‌گیرند. در بخش غیر خوراکی‌ها، ‌ دخانیات با ۰٫۹ درصد افزایش نسبت به ماه قبل و نیز نسبت به خرداد ۹۷ (نقطه به نقطه) تورم ۱۰۹٫۶ درصدی را تجربه کرده است.

پوشاک و کفش با ۲٫۵ درصد افزایش ماهانه تورمی بالغ بر ۶۱٫۳ درصد نسبت به خرداد سال گذشته دارد.

تورم نقطه به نقطه مسکن، ‌ آب، برق، ‌گاز و سایر سوخت‌ها ۲۶٫۶ درصد و با تورم ۱٫۳ درصدی ماهانه گزارش شد. در زیرگروه این بخش تورم ماهانه مسکن ماهانه ۱٫۴ درصد و نقطه به نقطه آن ۲۶ درصد است.

در شاخص‌های غیرخوراکی سرفصل مبلمان و لوازم خانگی و نگهداری در میان دیگر شاخص‌ها بالاترین تورم ماهانه یعنی ۲٫۶ درصد و نقطه به نقطه ۸۳ درصد را داشته است.

رشد قیمت مسکن ماهانه ۱٫۴ درصد شد - 11

منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

کاهش ۳۵ درصدی معاملات مسکن در بهار

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
کاهش ۳۵ درصدی معاملات مسکن در بهار
در حالی مرکز آمار ایران از افزایش 121.9 درصدی متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زمین یا زمین ساختمان کلنگی در زمستان 97 خبر داده که رئیس اتحادیه مشاوران املاک به این رویه انتقاد کرد و گفت: در بهار 98 معاملات مسکن 34.6 درصد کاهش یافت.

اعتمادآنلاین| در واکنش به انتشار آمار مربوط به قیمت زمین‌ توسط مرکز آمار ایران، اظهار کرد: وقتی مرکز آمار می‌گوید در زمستان سال گذشته قیمت زمین نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن افزایش یافته، چگونه انتظار داریم قیمت‌ها را کاهش دهیم.

وی تاکید کرد: معتقدم نباید برخی آمارها را اعلام کنیم.

بر اساس جدیدترین آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران متوسط قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در کل کشور ۲۸۶۵۱ هزار ریال با میانگین مساحت ۲۶۴مترمربع بوده که نسبت به فصل قبل، ۳۶٫۶ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۱۲۱٫۹ درصد افزایش داشته است.

متوسط قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملا ملکی در سطح کشور ۲۹۲۶۲ هزار ریال با میانگین مساحت ۱۱۰ مترمربع و متوسط عمر بنای ۱۱ بوده که نسبت به فصل قبل ۱۱٫۵ درصد و در مقایسه با فصل مشابه سال قبل ۵۹٫۸ درصد افزایش یافته است.

متوسط مبلغ اجاره ماهانه به علاوه ۳ درصد ودیعه پرداتی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده در سطح کشور ۱۱۱۰۶۴ ریال با میانگین ۹۸ متر و متوسط عمر بنای ۱۳ سال بوده که نسبت به فصل قبل ۱٫۸ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل از آن ۱۹٫۲ درصد افزایش یافته است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک همچنین درباره جدیترین آمار مربوط به معاملات مسکن در کشور و تهران گفت: از تاریخ اول فروردین۹۷ تا ۳۱ خرداد ۹۷ تعداد کل معاملات مسکن در کشور ۳۳۰ هزار و ۱۷۸ فقره بوده که ۱۸۳ هزار و ۹۰۵ فقره مبایعه‌نامه و ۱۴۲ هزار و ۸۰۴ فقره اجاره‌نامه بوده است.

خسروی ادامه داد: این در حالی است که در بازه زمانی اول فروردین امسال تا ۳۱ خردادماه تعداد کل معاملات مسکن کشور ۲۸۸ هزار و ۱۲۰ فقره بوده که ۱۵۹ هزار و ۹۷۰ هزار فقره مابعه‌نامه و ۱۲۵ هزار و ۴۳۰ فقره اجاره‌نامه بوده است.

وی با بیان این‌که تعداد معاملات در بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته ۱۲٫۷ درصد کاهش یافته است، افزود: در تهران طی مدت یاد شده سال ۹۷ بالغ بر ۹۳ هزار و ۹۳۷ معامله شامل ۴۳ هزار و ۸۸۴ فقره اجاره‌نامه و ۴۹ هزار و ۳۴۱ فقره مبایعه‌نامه در سامانه کد رهگیری ثبت شد. در بهار امسال این تعداد با ۳۴٫۶ درصد کاهش به ۶۱ هزار و ۳۷۳ فقره رسیده است.

به گفته وی، در بهار امسال ۲۶ هزار و ۶۴۸ فقره مبایعه‌نامه و ۳۴ هزار و ۲۴۳ فقره اجاره‌نامه در سامانه کد رهگیری ثبت شده است.

منبع: تسنیم

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت آپارتمان در منطقه ۵ تهران

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
قیمت آپارتمان در منطقه ۵ تهران
خبرگزاری میزان- برای خرید آپارتمان در منطقه ۵ باید از متری ۱۳ میلیون تا ۱۹ میلیون تومان هزینه کرد.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، برای خرید آپارتمان در منطقه ۵ باید از متری ۱۳ میلیون تا ۱۹ میلیون تومان هزینه کرد

قیمت آپارتمان در منطقه ۵ تهران - 2

خواندن خبر در سایت منبع

برای خرید آپارتمان در منطقه ۳ چقد باید هزینه کرد

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز
برای خرید آپارتمان در منطقه ۳ چقد باید هزینه کرد
برای خرید آپارتمان در منطقه ۳ باید از متری ۱۸ میلیون تا ۲۰ میلیون تومان هزینه کرد.

به گزارش افکارنیوز،

برای خرید آپارتمان در منطقه ۳ باید از متری ۱۸ میلیون تا ۲۰ میلیون تومان هزینه کرد.

برای خرید آپارتمان در منطقه ۳ چقد باید هزینه کرد - 3

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین8 ساعت قبل
محمدرضا درگاهی، رییس سازمان حفظ نباتات، با بیان اینکه ۴۵ درصد سطح زیر کشت باغات گردو در ۲۵ استان کشور درگیر آلودگی کرم خراط شده است خواستار همکاری متولیان بخش باغبانی و باغداران برای مبارزه با این آفت شد. اعتمادآنلاین| محمد رضا درگاهی، رییس سازمان حفظ نباتات، امروز سه شنبه در نشست هم اندیشی مدیریت کنترل کرم خراط گردو اظهار داشت: به علت تغییرات اقلیمی و بالا رفتن گرمای کره زمین و قرار گرفتن ایران بر روی کمربند خشکسالی دنیا، رفتار آفات متفاوت شده و اکنون با طغیان آفت کرم خراط گردو در کشور روبرو شده‌ایم که زنگ خطر را به صدا در آورده است. وی با بیان اینکه باغات گردو در ۲۵ استان و ۱۵۲ شهر کشور دچار آلودگی آفت کرم خراط شده است، تصریح کرد: سطح باغات گردو در کشور ۱۳۰ هزار هکتار است و حدود ۵۶ هزار هکتار از این سطح باغات آلوده به آفت کرم خراط شده است. درگاهی عدم توجه کافی باغداران به بخش فنی باغات و احداث باغات مدرن گردو را از مشکلات موجود در زمینه مبارزه با کرم خراط دانست. وی گفت: هدف این هم اندیشی تدوین برنامه، تصمیم گیری و ارایه راهکارهای مناسب بخش باغبانی استان‌های باغبانی کشور به منظور کنترل آفت و اصلاح باغات گردو است.
خبر فوریخبر فوری10 ساعت قبل
سیدمحمد صدر که دوره جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام به عضویت این نهاد درآمده است از موافقان تصویب شدن لوایح جنجالی CFT و پالرمو است. فضای عمومی مجمع درباره لوایح مذکور چگونه است؟ زمانی خبرها حکایت از آن داشت که اکثریت اعضا موافق تصویب لوایح مرتبط با FATF هستند اما بعد فضا کمی تغییر کرد و مخالفت‌ها بیشتر شد. واقع امر این است که اعضای مجمع به خوبی تبعات ناشی از گرانی، تورم و آشفتگی معیشت مردم را می‌دانند. معتقدم آرای اعضای مجمع درباره لوایح مرتبط با FATF به صورت شفاف به مردم اعلام شود تا مردم در جریان نظرات اعضای مجمع قرار گیرند. برخی اعضای مجمع دارای تفکر خاصی هستند اما …. آقای صدر شما اشاره کردید که مجمع کارکرد اصلی خود را ندارد.
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، مسعود خوانساری در چهارمین نشست هیئت نمایندگان دور نهم اتاق تهران افزود: با توجه به اینکه برای بودجه سال، ​ امسال ۱۰۰ هزار تا ۱۵۰ هزار میلیارد تومان کسری پیش بینی می‌شود در این باره نگرانی وجود دارد که دولت از طریق استقراض از بانک مرکزی یا انتشار اوراق مشارکت این کسری را تامین کند. وی اضافه کرد: راهکار بعدی دولت برای تامین کسری بودجه، ​ این است که دولت از طریق فشار مالیاتی بر بنگاه‌های شناسنامه‌دار آن را تامین کند در حالی که کمتر به فرار مالیاتی پرداخته می‌شود. خوانساری گفت: خرداد امسال سازمان برنامه و بودجه به تدوین بودجه بدون نفت موظف شد که این سازمان در این باره طرحی با ۲۶ فصل و بخش را پیشنهاد داد که به نظر می‌آید این عناوین کلی است. وی افزود: به نظر نمی‌رسد عناوینی را که سازمان برنامه و بودجه پیشنهاد داده بتواند در سال ۹۸ دردی را دوا کند زیرا برخی از این عناوین به قانون نیاز دارد و برخی دیگر هم حتی در طولانی مدت امکان اجرایی شدن ندارد. رئیس اتاق تهران گفت: نخستین پیشنهاد اتاق بازرگانی درباره یارانه‌هاست زیرا هم اکنون بیش از ۸۹۰ هزار میلیارد تومان و یا به تعبیر سازمان برنامه و بودجه حدود هزار میلیارد تومان یارانه آشکار و پنهان پرداخت می‌شود که اگر سرانه هر نفر را از آن حساب کنیم نفری یک میلیون تومان است بنابر این اگر این میزان را به خود مردم پرداخت کنیم تاثیر بیشتری خواهد داشت. خوانساری افزود: پیشنهاد دوم اتاق بازرگانی درباره یارانه سوخت است زیرا یارانه بنزین، گازوئیل و گاز ۵۸۰ هزار تومان است که اگر بتوانیم این یارانه‌ها را حذف و آن را به صورت نقدی به مردم به ویژه اقشار آسیب پذیر پرداخت کنیم اثر کمک کنندگی آن بیشتر خواهد بود. وی اضافه کرد: بودجه دولت حدود ۴۰۰ هزار میلیارد تومان و بودجه شرکتهای دولتی بیش از سه برابر آن یعنی ۱۲۷۷ هزار میلیارد تومان است بنابراین اگر ۱۰ درصد از بودجه شرکت‌های دولتی کم شود کمک قابل توجهی به بودجه خواهد بود. رئیس اتاق تهران گفت: پیشنهاد سوم بخش خصوصی حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی است اگرچه دولت برخی از کالاها را از فهرست دریافت کنندگان ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف کرده است اما همچنان کالاهای بسیاری این ارز یارانه‌ای را دریافت می‌کنند ارزی که رانت را برای افراد خاص ایجاد کرده، خروج سرمایه از کشور و قاچاق کالا را در پی داشته و فساد را در برخی از بخش‌های دولتی و خصوصی ایجاد کرده است. خوانساری افزود: اگر ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف شود و ما به التفاوت آن با ارز آزاد به عنوان یارانه نقدی به مردم به ویژه اقشار آسیب پذیر پرداخت شود هم اوضاع اقتصادی بهتر سامان می‌یابد و هم تاثیر آن در زندگی مردم مثبت و به صورت مستقیم خواهد بود. وی ادامه داد: به طور نمونه تورم سالانه در محصولات خوراکی که ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت کردند ۵۶ و شش دهم درصد بوده در حالی که در سایر اقلام خوراکی تورم سالانه ۳۰ و یک دهم درصد بوده است. وی ادامه داد: همچنین چهار میلیون تن کالای اساسی در گمرکات رسوب کرده و علت آن هم بروکراسی و بخش‌های متعدد به متناقض است که اگر هر چه زودتر این کالاها تعیین تکلیف شود هم کالاها سریعتر وارد می‌شود و هم واردکنندگان، دموراژ (خسارت معطلی کشتی) و خسارت کمتری می‌پردازند. وی در باره رمز ارزها و برخوردی که اخیرا با این پدیده صورت گرفته است گفت: حدود دو سال پیش در هیئت نمایندگان اتاق تهران مطرح کردیم که موضوع جدیدی در حال شکل گیری است بهتر است که مقررات آن تنظیم شود اما مانند همه مسائل با این موضوع هم دیر برخورد شد آن هم برخورد صفر و یکی. خوانساری با بیان اینکه توقف فعالیت رمز ارزها به اقتصاد کشور ضربه می‌زند گفت: اگر مشکل فعالیت رمز ارز‌ها مصرف برق است بهتر از تعرفه خاصی برای آن مشخص و این موضوع به صورت کلی تعیین تکلیف شود. در نشست امروز هیئت نمایندگان اتاق تهران، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و مدیرعامل بانک صادرات حضور دارند و قرار است میان اتاق بازرگانی تهران و بانک صادرات تفاهم نامه همکاری امضا شود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین20 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، دقایقی پیش در یک حادثه عجیب راننده سواری خودروی پراید به علت نامعلومی با خودروی خود وارد جمعیتی از مردم در محوطه تفرجگاهی چشمه اعلای دماوند شد و شماری از آنان را زیر گرفت. طبق مشاهده شاهدان عینی در این حادثه، دست کم ۵ نفر مجروح شدند که اورژانس دماوند با اعزام آمبولانس و تکنسین‌های خود به مجروحان امدادرسانی کرد. ماموران انتظامی در حال بررسی موضوع هستند و گفته می‌شود که راننده پراید از صحنه حادثه متواری شده است.
صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
ابراهیم محمد ولی در گفتگوی تلفنی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: امروز هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۴ میلیون و ۵۰ هزار تومان، سکه طرح قدیم ۴ میلیون تومان و نیم سکه ۲ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان به فروش رسید. همچنین ربع سکه یک میلیون و ۳۱۰ هزار تومان و سکه گرمی نیز ۹۵۰ هزار تومان قیمت گذاری شده است. وی ادامه داد: کاهش نرخ ارز در بازار‌های داخلی سبب کاهش قیمت طلا و سکه در بازار شده است. رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر گفت: امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار ۴۰۰ هزار تومان معامله شده است. محمد ولی بابیان اینکه هر انس طلا در بازار‌های جهانی با قیمت ۱۴۱۴ دلار و یک سنت عرضه شده است، ادامه داد: امروز هر مثقال طلا نیز در بازار‌های داخلی با قیمت ۱ میلیون و ۷۳۳ هزار تومان به فروش رسیده است.
صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از سنا، امروز، کالا‌های آیزوریسایکل، آیزوفید، حلال ۴۰۲، حلال ۴۰۴ و ریفورمیت پالایش نفت تبریز، برش سبک و رافینت شرکت پتروشیمی نوری، برش سنگین پتروشیمی تبریز، برش سنگین پتروشیمی جم، پروپان مایع پتروشیمی آبادان، پنتان پلاس و گازمایع پتروشیمی پارس، متانول پتروشیمی زاگرس، متانول پتروشیمی شیراز، متانول شرکت متانول کاوه و نیتروژن مایع پتروشیمی مبین در رینگ داخلی و میعانات گازی مجتمع گاز پارس جنوبی در رینگ بین‌الملل بازار فیزیکی بورس انرژی ایران عرضه می‌شود. روز گذشته نیز (دوشنبه بیست و چهارم تیر ماه)، کالا‌های بلندینگ نفتا حلال ۴۱۰، حلال ۴۰۴، آیزوریسایکل و نفتای سنگین تصفیه نشده (عمده) پالایش نفت شیراز، نفت سفید شرکت ملی پخش فرآورده¬های نفتی ایران، نفتای سبک و سی او پالایش نفت آبادان، حلال ۴۰۲ شرکت نفت ستاره خلیج فارس، آیزوریسایکل، حلال ۴۰۰، ۴۰۲، ۴۰۶ و ۴۱۰ پالایش نفت اصفهان در رینگ داخلی و گاز مایع شرکت نفت ستاره خلیج فارس در رینگ بین‌الملل بازار فیزیکی بورس انرژی ایران عرضه شدند. در معاملات این روز بیش از ۳۲، ۶۵۰ تن انواع فرآورده‌های هیدروکربوری به ارزش بیش از ۱، ۳۷۶ میلیارد و ۱۸۵ میلیون ریال در بازار فیزیکی بورس انرژی ایران داد و ستد شد.

اخبار بیشتر