انتخابات شهرداری استانبول؛ پیروزی نامزد حزب مخالف دولت
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

انتخابات شهرداری استانبول؛ پیروزی نامزد حزب مخالف دولت

پیامدهای شکست حزب حاکم ترکیه در انتخابات استانبول؛ آغاز تزلزل قدرت اردوغان در ترکیه

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
پیامدهای شکست حزب حاکم ترکیه در انتخابات استانبول؛ آغاز تزلزل قدرت اردوغان در ترکیه
خبرگزاری میزان- پیروزی کاندیدای حزب جمهوریخواه خلق ترکیه در انتخابات مجدد استانبول، آینده سیاسی ترکیه و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور این کشور را با پرسش‌هایی جدی مواجه کرد. تاریخ انتشار: 09:57 - 03 تير 1398

به گزارش گروه بین المللخبرگزاری میزان؛ انتخابات شهرداری «استانبول» در روز ۲۳ ژوئن (۳ تیر) مجددا برگزار و «اکرم امام اوغلو» کاندیدای کمتر شناخته شده حزب جمهوری خواه خلق ترکیه موفق شد با تکرار پیروزی ماه مارس، رقیب خود «بنعلی ییلدیرم» نخست وزیر پیشین ترکیه در سال‌های ۲۰۱۶-۲۰۱۸ از حزب حاکم عدالت و توسعه را شکست دهد.

انتخابات مجدد شهرداری «استانبول» در پی اعتراض حزب حاکم عدالت و توسعه به نتایج انتخابات شورا‌ها و شهرداری‌ها که در ماه مارس سال جاری برگزار و براساس آن حزب حاکم در شهر‌های «استانبول» قلب اقتصادی ترکیه با در اختیار داشتن ۳۱ درصد تولید ناخالص داخلی کشور، «آنکارا» پایتخت و «ازمیر» سومین شهر بزرگ ترکیه، نتیجه را به رقبا واگذار کرده بود، برگزار شد.

شورای عالی انتخابات ترکیه در نهایت اعتراض حزب عدالت و توسعه در کلان شهر استانبول را پذیرفته و رای به برگزاری مجدد آن در ۲۳ ژوئن بدون تغییر در فهرست رای دهندگان داد.

پیامدهای شکست حزب حاکم ترکیه در انتخابات استانبول؛ آغاز تزلزل قدرت اردوغان در ترکیه - 4

شکست مجدد حزب حاکم به ریاست «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه، پیامد‌هایی برای حزب حاکم به دنبال خواهد داشت. این انتخابات پس از اظهارات اردوغان مبنی بر این که «برنده انتخابات استانبول، برنده سراسر ترکیه خواهد بود»، از سوی تحلیلگران و ناظران بین المللی به عنوان محکی سیاسی برای وی تلقی می‌شد که به نظر می‌رسد به دلیل خطای فاحش محاسباتی، خواهان برگزاری مجدد انتخابات در این شهر شده بود.بیشتر بخوانید:برگزاری مجدد انتخابات محلی در استانبول؛ اردوغان استقبال کرد؛ مخالفان رد کردند در واقع باید گفت، حزب حاکم با مشاهده ۱۳۰۰۰ رای بیشتر امام اوغلو در انتخابات ماه مارس قادر به پذیرفتن واقعیت شکست در این شهر نبود. پس از شمارش رسمی آرا انتخابات مجدد، امام اوغلو ۵۴ درصد آرا و ییلدیرم ۴۵٫۱ درصد آرا را به خود اختصاص دادند.

اردوغان که ۲۵ سال پیش با پیروزی در چنین انتخاباتی وارد دنیای سیاست شده و تا بالاترین مدارج ترکیه پیش رفت، تاکنون شهرداری استانبول، شهری که تقریبا یک پنجم جمعیت کشور را در خود جای داده است را در اختیار حزب خود می‌دید.

پیامدهای شکست حزب حاکم ترکیه در انتخابات استانبول؛ آغاز تزلزل قدرت اردوغان در ترکیه - 8

۷۷۵ هزار رای امام اوغلو ۴۹ ساله در انتخابات مجدد که افزایش قابل ملاحظه‌ای نسبت به آرای کسب شده وی در ماه مارس داشت، نشان دهنده موقعیت مستحکم حزب جمهوری خواه در این شهر مهم ترکیه است. حزب جمهوری خواه خلق با این موفقیت هیمنه شکست ناپذیری حزب عدالت و توسعه را درهم شکست.

به نظر می‌رسد آینده سیاسی اردوغان و نتایج انتخابات ۲۰۲۳ ترکیه با این شکست دچار ابهاماتی شده باشد. ضمن این که رقابت جناح‌های مختلف در ائتلاف حاکم صورت جدیدی به خود خواهد گرفت. به همین دلیل گمانه زنی‌ها در مورد قصد اردوغان برای تغییراتی در ائتلاف حاکم نیز شدت یافته است.

البته نباید از این نکته غفلت کرد که حزب حاکم همچنان ۲۵ منطقه از ۳۹ منطقه استانبول را در کنترل دارد و اکثریت در مجلس شهرداری‌های ترکیه نیز از آن حزب عدالت و توسعه است.

خواندن خبر در سایت منبع

رئیس شورای عالی انتخابات: نتایج رسمی انتخابات شهرداری استانبول در اسرع وقت اعلام می‌شود

تسنیمخبرگزاری تسنیم
رئیس شورای عالی انتخابات: نتایج رسمی انتخابات شهرداری استانبول در اسرع وقت اعلام می‌شود
رئیس شورای عالی انتخابات ترکیه اعلام کرد که نتایح رسمی انتخابات ریاست شهرداری استانبول در اسرع وقت برای بررسی در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از آناتولی، سعدی گوون، رئیس شورای عالی انتخابات ترکیه در پی اعلام نتایج غیر رسمی انتخابات ریاست شهرداری استانبول در جمع خبرنگاران اعلام کرد: نتایح رسمی انتخابات در اسرع وقت برای بررسی در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

وی در ادامه سخنان خود افزود: نتایج رسمی ۶۵ درصد از کل صندوق‌های آرا به معادل ۱۹ هزار و ۹۱۰ صندوق وارد سامانه شده است.

مطابق شمارش بیش از ۹۹ درصد از آرای ماخوذه انتخابات شهرداری استانبول، اکرم امام اوغلو نامزد ائتلاف ملت با کسب ۵۴٫۰۴ درصد از کل آرا، در این انتخابات به پیروزی رسیده است.

از سوی دیگر بن علی یلدیریم، نامزد ائتلاف ملت نیز با کسب ۴۵٫۰۹ درصد از کل آرا پس از وی قرار گرفت.

میزان مشارکت مردم استانبول در این رای گیری ۸۴٫۴ درصد اعلام شده است.

پیشتر شورای انتخابات عالی ترکیه دلیل عدم انتخاب برخی مسئولین صندوق‌ها از کارمندان دولتی را از دلایل اصلی ابطال نتیجه رای‌گیری در کلانشهر استانبول دانسته و اعلام کرده بود که براساس نص صریح قانون، مسئولین صندوق‌ها باید کارمند دولت باشند.

شورای مذکور انتخابات شهرداری کلانشهر استانبول را با رای موافق ۷ عضو از ۱۱ عضو شورا، باطل اعلام کرده بود.

گفتنی است این نتایج به طور غیر رسمی است و نتایج رسمی آن از سوی شورای عالی انتخابات اعلام خواهد شد.

حزب عدالت و توسعه و حزب حرکت ملی گرای ترکیه ائتلاف جمهور و احزاب جمهوری خلق و خوب (نیک) نیز ائتلاف ملت را در این انتخابات تشکیل داده بودند.

خواندن خبر در سایت منبع

اردوغان پیروزی حزب رقیب را در انتخابات شهرداری استانبول تبریک گفت

همشهریخبرگزاری همشهری
اردوغان پیروزی حزب رقیب را در انتخابات شهرداری استانبول تبریک گفت
همشهری‌آنلاین: رئیس‌ جمهوری ترکیه پیروزی اکرم امام‌اوغلو را در انتخابات شهرداری استانبول تبریک گفت.

 رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه با انتشار پیامی، پیروزی اکرم امام‌اوغلو، نامزد ائتلاف ملت در انتخابات شهرداری استانبول را تبریک گفت و تاکید کرد که اراده ملی تحقق یافته است.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری آناتولی، اردوغان در پیام خود آورده است: از این پس نیز همانند گذشته در روند پیش‌رو بدون عقب‌گرد از دموکراسی، حاکمیت قانون، صلح، رفاه و ثبات کشور، در چارچوب اصول ائتلاف جمهور با اتحاد و یکپارچگی به سمت اهداف ۲۰۲۳ حرکت خواهیم کرد.

رئیس‌جمهور ترکیه گفت: طی اجلاس سران گروه ۲۰ و سفر به کشورهای چین، اروپای جنوبی و بالکان به حل و فصل تمامی مشکلات داخلی و خارجی بر اساس منافع ملی کشورمان تمرکز خواهیم کرد. کد خبر ۴۴۵۲۲۲

خواندن خبر در سایت منبع

انتخابات استانبول تقابل امام‌اوغلو و اردوغان بود

ایلناخبرگزاری ایلنا
انتخابات استانبول تقابل امام‌اوغلو و اردوغان بود
تحلیلگر مسائل ترکیه گفت: اهمیت سیاسی و اقتصادی استانبول برای تمام احزاب ترکیه مشخص است و حاکم شدن هر شخص بر این شهر آینده سیاسی آن را تضمین می‌کند.

انتخابات استانبول تقابل امام‌اوغلو و اردوغان بود - 1

«سیدعلی قائم‌مقامی» کارشناس مسائل ترکیه در تشریح ابعاد مبارزه دو حزب عدالت و توسعه و جمهوری‌خواه خلق در انتخابات شهرداری استانبول در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اظهار کرد: انتخابات شهرداری استانبول که ۱۰ میلیون و ۵۶۰ هزار و ۹۶۳ نفر از واجدین شرایط مرد و زن این شهر در آن حضور داشتند، یکی از مهمترین رویدادهای سیاسی در زمان حاکمیت آک‌پارتی بر ساختار سیاسی و اجتماعی ترکیه به شمار می‌رود. یکی از دلایل اجتماعی و قومی که این انتخابات را بسیار مهم جلوه می‌دهد، حضور جمعیت ۱۵ میلیون نفری در استانبول خواهد بود که متشکل از کردهای سنی شافعی، کردها و ترک‌های علوی و اعراب علوی تبار است. علاوه بر آنها مابقی اقوام مانند بوسنیایی‌های مقیم استانبول هم در این شهر ساکن هستند که نشان از چند ملیتی بودن این انتخابات دارد. در این مسیر باید توجه کرد که اردوغان برای مدتی شهردار استانبول بوده و به خوبی ارزش سیاسی و اقتصادی این شهر در ساختار ترکیه را می‌داند.

وی ادامه داد: بر اساس مسائلی که پس از دور اول انتخابات رخ داد و همچنین نزاع لفظی و تبلیغاتی میان دو حزب عدالت و توسعه و جمهوریخواه خلق باید بگویم که انتخابات شهرداری استانبول در اصل رقابت میان «رجب طیب اردوغان» و «اکرم امام‌اوغلو» است؛ چراکه اردوغان به عنوان پیشتاز تبلیغات از سوی حزب عدالت و توسعه به میدان نبرد آمده بود. درست است که «بینالی ییلدریم» به عنوان نامزد اصلی حزب عدالت و توسعه در انتخابات استانبول وارد عرصه رقابت شده بود اما واقعیت آشکار این است که اردوغان با استفاده از جایگاه ریاست جمهوری و رئیس حزب عدالت و توسعه به نفع ییلدریم دست به تبلیغات زد تا بتواند از کاریزما و نفوذ خود برای غلبه بر اکرم امام‌اوغلو استفاده کند. از سوی دیگر باید توجه داشت که وزن تاثیرگذاری ییلدریم بر افکار عمومی کمتر از اردوغان است و نتیجه این شد که اردوغان برای تقویت سبد آراء وی به میدان آمد.

این پژوهشگر مسائل بین‌الملل با اشاره به پیروزی اکرم امام‌اوغلو در دور نخست انتخابات شهرداری استانبول، گفت: اکرم امام‌اوغلو به عنوان نامزد حزب جمهوری‌خواه خلق و کاندیدای ائتلاف ملت در دور اخیر انتخابات شهرداری‌ استانبول با کسب ۱۳ رای بیشتر از بینالی ییلدریم به پیروزی دست یافت و این موضوع برای حزب عدالت و توسعه و شخص اردوغان بسیار گران تمام شد. در این مدت و دقایق منتهی به انتخابات، نظرسنجی‌ها حکایت از آن داشت که آراء امام‌اوغلو شش درصد از بینالی ییلدریم بیشتر بوده و همین موضوع گمانه‌زنی‌ها را به این سمت هدایت کرد که او پیروز رقابت انتخاباتی استانبول خواهد بود که در نهایت هم این امر محقق شد. در این راستا باید توجه داشت که امام‌اوغلو و ییلدریم از بخش خصوصی ترکیه وارد هرم قدرت شده‌اند؛ به گونه‌ای که ییلدریم دارای چندین کشتی تجاری است و از سوی دیگر امام‌اوغلو هم به عنوان یک سرمایه‌گذار بخش خصوصی در جامعه ترکیه مطرح است. لذا هر دو چهره به خوبی از جایگاه اقتصادی و اجتماعی استانبول با خبر هستند.

قائم مقامی افزود: در دور اول انتخابات استانبول شاهد آن بودیم که کردهای ترکیه به امام‌اوغلو رأی دادند و اردوغان به شدت از این موضوع عصبانی بود و دست به انتقادهای گسترده زد. تا جایی که او در اظهارات خود اعلام کرد که کردستان وجود خارجی ندارد و حتی اعلام کرد هر شخص یا جریانی که خواهان کردستان است، به شمال عراق برود. این اظهارات به خوبی عصبانیت اردوغان و ناراضی بودن وی از نتایج انتخابات استانبول را به نمایش می‌گذارد که چندی پیش مشخص شد که وی و حزب عدالت و توسعه دست به دامان «عبدالله اوجالان» شده است. اردوغان خواهان آن بود تا اوجالان به حزب دموکراتیک خلق‌ها دستور حمایت از عدالت و توسعه در انتخابات استانبول بدهد اما اوجالان اعلام کرد که حزب دموکراتیک خلق‌ها به هر صورتی که مایل است می‌تواند موضع‌گیری کند که آنها همانند گذشته از اکرم امام‌اوغلو حمایت می‌کند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اردوغان همواره و به خصوص در شرایط کنونی به دنبال آن بود تا بتواند میان کردها و جریان کردی در ترکیه شکاف ایجاد کند تا نهایتا آراء ییلدریم در انتخابات استانبول افزایش پیدا کند. واقعیت این است که استانبول برای حزب عدالت و توسعه و حزب جمهوری‌خواه خلق و تمام احزاب ترکیه ارزش بسیار زیادی دارد و به دلیل چند ملیتی بودن آن و همچنین تاثیرش بر کل ترکیه، همواره مورد نظر تمام جناح‌های سیاسی بوده و به همین دلیل هر شخصی که بر استانبول حاکم شود آینده سیاسی نسبتا روشنی برای خود رقم می‌زند. در این مسیر حزب عدالت و توسعه از افشاء برخی از تخلفات مالی خود در استانبول واهمه داشت و احتمال آن وجود دارد که با توجه به پیروزی امام‌اوغلو، وی توسط اردوغان مورد خطاب قرار بگیرد و حتی سناریویی برای سلب حکم وی طرح‌ریزی شود.

خواندن خبر در سایت منبع

امام اوغلو در انتخابات شهرداری استانبول پیروز شد

تسنیمخبرگزاری تسنیم
امام اوغلو در انتخابات شهرداری استانبول پیروز شد
نامزد حزب جمهوری‌خواه خلق ترکیه با کسب ۵۴ درصد آرا در انتخابات شهرداری استانبول پیروز شد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «اکرم امام‌اوغلو» نامرد حزب حزب جمهوری‌خواه خلق با کسب بیش از ۵۴ درصد آرا پیروز انتخابات شهرداری استانبول شد و بینالی یلدریم، نامزد حزب حاکم عدالت و توسعه حدود ۴۵ درصد آرای رای‌دهندگان استانبول را به دست آورد. یلدریم با حضور در برابر خبرنگاران و دوربین‌های شبکه‌های خبری، به شکست خود اعتراف کرد و به رقیبش امام‌اوغلو تبریک گفت.

بینالی یلدریم ابراز امیدواری کرد که نتایج انتخابات شهرداری استانبول آثار مثبتی برای این شهر در پی داشته باشد. او گفت، برای رفاه و آسایش مردم استانبول از اقدامات امام‌اوغلو حمایت خواهد کرد.

در انتخابات شهرداری استانبول بیش ۳۱ هزار صندوق و حوزه رای‌گیری برپا شده بود و نزدیک به ۱۱ میلیون نفر دارای حق رای بودند.

اکرم امام‌اوغلو، نامزد پیروز انتخابات شهرداری استانبول دقایقی بعد از بینالی یلدریم در برابر دوربین‌های شبکه‌های خبری قرار گرفت. او در سخنرانی خود گفت: «یکی از وجوه انتخابات ۲۳ ژوئن سهم آن در توسعه روند دموکراسی در ترکیه است. امیدوارم این انتخابات و نتایج آن برای کشور و شهر جهانی استانبول خیر و برکت به همراه داشته باشد.»

ساعتی پس از پذیرش شکست در انتخابات از سوی بینالی یلدریم، نامزد حزب عدالت و توسعه، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و رهبر این حزب نیز در یک پیام توئیتری پیروزی اکرم امام‌اوغلو نامزد اپوزیسیون را به وی تبریک گفت و اعلام کرد که «اراده ملی تحقق یافته است».

اردوغان، در پیام خود آورده است: «از این پس نیز همانند گذشته در روند پیش‌رو بدون عقب‌گرد از دموکراسی، حاکمیت قانون، صلح، رفاه و ثبات کشور، در چارچوب اصول ائتلاف جمهور با اتحاد و یکپارچگی به اهداف ۲۰۲۳ حرکت خواهیم کرد.»

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

واقعا مردمی باشید

مهرمهر15 ساعت قبل
الفالف1 روز قبل
حالا انگار یک برمودای دیگر هم در خلیج فارس و تنگه هرمز پیدا شده. نفتکشی که آخرین مرتبه و همین چند روز قبل از تنگه هرمز عبور کرده و بعدش هم دیگر کسی خبر ندارد الان کجاست و چه اتفاقی برایش افتاده. بندری که یکی در غرب امارات متحده عربی در این سوی تنگه هرمز (داخل خلیج فارس) و دیگری در آن سوی تنگه هرمز (رو به دریای عمان) قرار دارند. پاتریک وینتور در گزارشش نوشته که نفتکش ناپدید شده هفتم جولای (یکشنبه ۱۶ تیر) از مقابل بندر شارجه به سمت تنگه هرمز حرکت کرده. حالا جالب است که دقیقا در همان روزی که در غرب تنگه هرمز چنین اتفاقی افتاده، در آن سوی تنگه هرمز در دهانه دریای عمان نفتکش ناپدید شده به سمت شمال تنگه هرمز تغییر مسیر داده و بعد هم در تنگه برمودای هرمز خلیج فارس، ناپدید شده!

حرف‌های عجیب پسر ترامپ، سوژه‌ خنده‌ی کمدین معروف + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران20 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، پس از آن که اریک ترامپ، پسر رئیس جمهور آمریکا در یک برنامه تلویزیونی مدعی شد ۹۵ درصد مردم این کشور از پیام‌های توئیتری نژادپرستانه پدرش علیه زنان دموکرات کنگره حمایت می‌کنند، کمدین معروف آمریکایی به صحبت‌های وی واکنش جالبی نشان داد. بیشتر بخوانید: ادعای پسر ترامپ: ۹۵ درصد مردم آمریکا حامی پیام‌های پدرم علیه زنان دموکرات کنگره هستندانتهای پیام/واکنش جالب کمدین معروف به صحبت‌های پسر ترامپ + فیلم

کلیپی از شلیک موشک فاتح ۱۱۰

مهرمهر1 روز قبل
در تیرماه ۱۳۹۷ یک گروهک تروریستی از دموکرات‌های کردستان عراق به پاسگاه مرزی ایران در مریوان حمله کردند که منجر به شهادت ۱۰ مرزبان شد که چندی بعد سپاه پاسداران پاسخی دندان شکن به آنها داد.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ان بی سی، ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا که در بحرین مستقر است، در نخستین واکنش به توقیف یک نفتکش در خلیج فارس اعلام کرد که از این موضوع مطلع است. ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا تنها دقایقی پس از بیانیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مبنی بر توقیف یک فروند کشتی خارجی حامل سوخت قاچاق، به این موضوع واکنش نشان داده است. در حال تکمیل ….

بین سطور کاهش تعهدات هسته‌ای

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR، نماهنگ «بین سطور کاهش تعهدات هسته‌ای» را منتشر کردبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR، نماهنگ «بین سطور کاهش تعهدات هسته‌ای» را منتشر کرد.

اخبار بیشتر