روابط بین عربستان و آمریکا و تاثیر آن بر اقتصاد نفتی
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

روابط بین عربستان و آمریکا و تاثیر آن بر اقتصاد نفتی

کاهش تولید نفت؛ به نام عربستان، به کام روسیه

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
کاهش تولید نفت؛ به نام عربستان، به کام روسیه
نشست اوپک و به دنبال آن نشست اوپک با تولیدکنندگان غیر اوپکی هفته آینده برگزار می‌شود که مهمترین دستور آن تصمیم درباره تمدید یا عدم تمدید توافق کاهش تولید است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، بازار نفت و قیمت در این بازار، چند سالی است که تبع شرایط سیاسی کشورهای تولیدکننده و مصرف‌کننده است و کمترین تاثیر را از مولفه‌های اقتصادی می‌گیرد؛ از همین رو هر تغییر در دیپلماسی این کشورها به طور مستقیم بر بازار نفت سایه انداخته و بازی با قیمت‌ها را رقم می‌زند.

همین مساله باعث شده تا قیمت‌ها در این بازار قابل پیش‌بینی نبوده و به گفته وزیر نفت ایران، بازار شکننده باشد.

این موضوع بعد از آخرین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بیشتر خودنمایی کرده است. دونالد ترامپ در آن زمان به عنوان نامزد ریاست جمهوری آمریکا، از خودکفایی این کشور در تولید نفت سخن گفت و قول پایین نگه‌داشتن قیمت سوخت را داد.

همین امر سبب شد تا وی بعد از اسباب‌کشی به کاخ سفید، سیاست افزایش تولید نفت‌های غیرمتعارف را برای افزایش تولید نفت در دستور کار قرار دهد و از سوی دیگر با تنش‌افزایی در روابط اقتصادی جهان، پیش‌بینی رشد اقتصادی را کاهش داده تا قیمت نفت پایین بماند.

همچنین با تحریم نفتی ایران و ونزوئلا جای پای خود را در بازارهای صادراتی نفت باز کرده و در مقابل از عربستان و دیگر تولیدکنندگان حاشیه خلیج فارس می‌خواهد تا جای خالی نفت ایران را پر کنند تا بازار با کمبود عرضه مواجه نشود.

این تصمیمات سیاسی باعث فاصله گرفتن بازار نفت از منطق اقتصادی و درگیر شدن با چالش‌های سیاسی شده است. اما شرایط همواره طبق میل و اراده آمریکا نخواهد بود.

چرخش «کبوتر» ها به سمت «باز» ها

اکنون عربستان با خطر کسری بودجه خود روبروست. این کشور اگرچه قیمت نفت را در بودجه سال ۲۰۱۹ اعلام نکرده اما برآوردها از بودجه این کشور نشان می‌دهد که قیمت نفت بین ۸۰ تا ۸۴ دلار در هر بشکه در نظر گرفته شده است و این در شرایطی است که نفت از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون حتی به بالای ۸۰ دلار نیز نرفته و در بهترین حالت چند روزی را روی ۷۵ دلار جا خوش کرده بود.

از سوی دیگر ونزوئلا و ایران به عنوان دو عضو دیگر اوپک به قیمت‌های بالاتر نفت نیاز دارند زیرا با کاهش میزان صادرات برای تامین دخل و خرج خود نفت گران‌تری می‌خواهند. سایر اعضای اوپک مانند نیجریه یا لیبی نیز به منظور تامین هزینه‌ها نفت را با قیت بالاتری نیاز دارند.

از سوی دیگر هزینه حمل و نقل نفت در خاورمیانه که بیشتر عضو اوپک را در خود جای داده است به دلیل افزایش تنش بیشتر شده و مالکان نفتکش‌ها قیمتی که برای صادرات نفت خام خاورمیانه مطالبه می‌کنند را به دلیل افزایش تنش در این منطقه بالا برده‌اند. بنابراین منطقی است که تولیدکنندگان این گوشه از جهان قیمت نفت را بالاتر بخواهند تا بتوانند هزینه‌هایی از این دست را جبران کنند.

بنابراین اوپک با وجود اختلاف اعضا، در آستانه تمدید توافق جهانی کاهش تولید نفت قرار دارد تا شاید بتواند قیمت نفت را تقویت کرده و یا حداقل جلوی سقوط آن را بگیرد.

امیدها به تمدید توافق کاهش تولید از آنجا بیشتر شده که اعضای اوپک ثابت کرده‌اند زمانی که پای منافع اقتصادیشان درمیان باشد حاضرند در اوج اختلاف، علایق سیاسی خود را قربانی کرده به دنبال اقتصاد بروند.

نفع ۹۰ میلیارد دلار روس‌ها از کاهش تولید نفت

اما در حالی که عربستان و اعضای اوپک تلاش می‌کنند جلوی سقوط بازار نفت را بگیرد، به نظر می‌رسد روسیه مشکلی با این قیمت نفت نداشته باشد با این حال بر ادامه توافق کاهش تولید تاکید دارد.

عربستان و روسیه دو تولیدکننده نفت هستند که بیش از ۱۰ میلیون بشکه در روز نفت تولید می‌کنند و در شرایطی که دیگر تولیدکنندگان اوپک هر روز با مشکلی در تولید روبرویند،؛ عربستان در تلاش است تا روسیه را به عنوان شریک استراتژیک خود در بازار نفت حفظ کند.

ولی روسیه به اندازه عربستان نیازمند قیمت بالای نفت نیست زیرا در حالی که عربستان برای تحقق بودجه خود نفت ۸۰ دلاری را می‌خواهد، روسیه با نفت ۴۲ دلاری برنامه ۲۰۱۹ خود را تدوین کرده است.

آنتون سیلوانوف، معاون اول نخست وزیر روسیه نیز در همین مورد اواخر سال گذشته میلادی اعلام کرده بود که کاهش قیمت نفت به ندرت ما را آزار می‌دهد، چون بودجه ما بر اساس نفت بشکه‌ای ۴۲ دلار بسته شده است. قیمت نفت می‌تواند تا ۶ ماه یا یکسال حدود ۴۰ تا ۵۰ دلار بماند. فکر نمی‌کنیم زیاد طول بکشد.

به همین دلیل است که روسیه در توافق کاهش تولید، کمتر از میزان تعهد تولید نفت خود را کاهش داده است. الکساندر نواک وزیر نفت روسیه هم در اواسط دسامبر گذشته گفته بود که تولید باید به طور متوسط ۵۰ هزار تا ۶۰ هزار بشکه در روز در ژانویه کاهش پیدا کند. این مقدار بسیار کمتر از ۲۳۰ هزار بشکه در روز است که روسیه باید طبق توافق کاهش می‌داد.

به همین دلیل است که نواک در همایش بین‌المللی سرمایه‌گذاری سوچی اعلام کرد که از توافق روسیه با اوپک اقتصاد این کشور درآمد فراوانی کسب کرده است.

در واقع در شرایطی که دیگر صادرکنندگان نفت مشغول حساب و کتاب برای کاهش کسری بودجه نفتی خود هستند، درآمدهای بودجه روسیه از توافق روسیه با اوپک برای کاهش تولید نفت، ۹۰ میلیارد دلار بوده و شرکت‌های نفتی غیردولتی روسیه نیز ۳۳ تا ۴۰ میلیارد دلار درآمد اضافی کسب کرده‌اند.

با توجه به مجموع شرایط به نظر می‌رسد اگرچه عربستان همواره چراغ سبز پایین نگه داشتن قیمت نفت را به آمریکا نشان داده اما در این زمان بیش از راضی نگه داشتن آمریکا، نیازمند قیمت بالای نفت است. موضوعی که می‌تواند به تقویت قدرت اوپک در جهان و در نتیجه بالا بردن قیمت نفت کمک کند. البته در این بین پشتوانه ۱۱ میلیون بشکه‌ای تولید نفت روسیه نیز به عنوان کاتالیزور عمل کرده و قدرت چانه‌زنی را در دنیا افزایش خواهد داد.

خواندن خبر در سایت منبع

ترامپ: هزینه حفاظت از عربستان پرداخت شود

ایرناخبرگزاری ایرنا
ترامپ: هزینه حفاظت از عربستان پرداخت شود
تهران – ایرنا – رئیس جمهوری آمریکا در گفت و گویی خبر داد که از ولیعهد عربستان خواسته تا هزینه های حفاظت از این کشور را به آمریکا پرداخت نماید.

رئیس جمهوری آمریکا به تازگی در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ان بی سی به نقل از گفت و گوی تلفنی جمعه گذشته (۳۱ خرداد) با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی گفت: (حفاظت از عربستان سعودی) عملیات بسیار پرخرجی است و شما و دیگر کشورهای تحت حفاظت ما باید برخلاف دوران اوباما و دیگر رؤسای جمهوری آمریکا (هزینه‌های آن را) پرداخت کنید.

دونالد ترامپ افزود: ما نمی‌خواهیم که آمریکا از خاورمیانه و عربستان سعودی محافظت کند و هزینه‌هایش جبران نشود.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: عربستان سعودی بزرگترین خریدار تولیدات آمریکایی است. یعنی آنها بزرگترین ایجادکننده شغل برای ما هستند.

ترامپ گفت که او «مثل احمق‌ها نیست» که تجارت با متحدان آمریکا را رد کند و ادعا کرد اگر او صحنه تجارت با سعودی‌ها را ترک کند، چین و روسیه این خلاء را پر خواهند کرد.

سنای آمریکا هفته گذشته به ممنوعیت فروش سلاح به عربستان سعودی رأی داد. ترامپ وعده داده است که این اقدام را وتو کند.

خواندن خبر در سایت منبع

عطوان: ترامپ، آمریکا را به عروسک عربستان و اسرائیل تبدیل کرده است

ایرناخبرگزاری ایرنا
عطوان: ترامپ، آمریکا را به عروسک عربستان و اسرائیل تبدیل کرده است
تهران - ایرنا - «عبدالباری عطوان» تحلیلگر مسایل منطقه نوشت که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا، این کشور را به بازیچه ای برای تامین منافع عربستان و اسرائیل و ابزار جنگ نیابتی از سوی آنها تبدیل کرده و اکنون بحران با تهران را طوری مدیریت کرده که آمریکا را در تنگنا و دام بزرگ و پرهزینه ای برای خود و کل منطقه قرار داده است.

وی روز دوشنبه در روزنامه اینترنتی «رأی الیوم» افزود که پس از گذشت دو روز از انهدام پهپاد «گلوبال هوک» آمریکایی توسط ایران، «مایک پمپئو» به سوی عربستان و امارات پرواز می‌کند تا دیدارهای فوری با مسئولان این کشورها داشته باشد، در حالی که تنش‌ها میان ایران و آمریکا تشدید شده بطوری که ترامپ در واکنش به حمله ایران به هواپیمای آمریکایی مدعی شد که ۱۰ دقیقه پیش از حمله نظامی به سه نقطه در ایران از آن منصرف شده است.

دلیل ا ین که سفر پمپئو شامل تل آویو که ضلع سوم ائتلاف بر علیه ایران در منطقه است، نیست، حضور «جان بولتون» مشاور امنیت داخلی آمریکا در سرزمین‌های اشغالی به منظور شرکت در کنفرانس سه جانبه امنیتی میان آمریکا، روسیه و اسرائیل است.

عطوان ادامه داد که مسائلی که قرار است پمپئو به متحدانش در امارات و عربستان توصیه کند، مشخص نیست چه بسا در حال تقسیم وظایف برای شروع جنگ، دور جدیدی برای باج گیری میلیاردها دلار برای تأمین مالی ناوگان و عملیات نظامی آمریکا در منطقه یا آماده کردن این کشورها برای بازگشت احتمالی آمریکا و ایران به میز مذاکرات با میانجی‌گری‌های علنی و پنهانی است؛ همانند حضور «اندرو موریسون» وزیر دولت انگلیس در امور خاورمیانه که دیروز در حالی که دو روز پیش‌تر از آن مشاور «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه در تهران بود، وارد ایران شده است.

به اعتقاد این تحلیلگر از نظر بسیاری ترامپ در اداره بحران با ایران شکست خورده و با انتقادهای شدیدی از سوی رسانه‌ها و مسئولان آمریکایی روبرو است و این نشان می‌دهد که رئیس جمهوری برای اداره کشور ابر قدرتی مانند آمریکا مناسب نیست.

یکی از انتقادهایی که ترامپ با آن روبرو است، این است که به عروسکی در دستان اسرائیل و عربستان تبدیل شده و این کشور را به سمت جنگ نیابتی از سوی آنها برای تأمین منافع شأن می‌برد، روزنامه «واشنگتن پست» که طرفدار این نظریه است، از ترامپ خواست که به عنوان رئیس جمهوری آمریکا منافع واشنگتن و نه ریاض و تل آویو را در اولویت قرار دهد.

وی افزود که ترامپ همچنان سریالی در حال دورغ گویی و تهدید است که آخرین آن تهدید حمله سایبری به سامانه‌های دفاع موشکی ایران و فلج کردن آنها است، اما این دروغ‌ها مورد تمسخر قرار گرفت که اگر آمریکا این قدرت را دارد چرا تاکنون برای از دور خارج کردن موشک‌های ایران انجام نداده و باعث شد تا هواپیمای بدون سرنشین آن ساقط شود. از سوی دیگر ایران ارتش الکترونیک سرسختی دارد که حملاتی حتی به رایانه‌های وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) و بانک مرکزی آمریکا انجام داده‌اند و همین نیروها توانایی مقابله با هرگونه حمله‌ای را نیز دارند.

عطوان اضافه کرد: بولتون دیروز در کنفرانس مطبوعاتی در کنار «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی در تل آویو اعلام کرد که ترامپ بزودی تحریم‌های جدید و سخت‌تری علیه ایران اعلام خواهد کرد که این به معنی احتمال شروع جنگ و بسته شدن همه درهای مذاکره است. رهبری ایران بارها اعلام کرده که ایران درخواست‌های آمریکا برای مذاکره را نخواهد پذیرفت، مگر زمانی که دولت ترامپ تحریم‌های اقتصادی را به طور کامل برداشته و به توافق هسته‌ای بازگردد.

وی نوشت: نیروی نظامی مرکزی ایران با سرنگون کردن پهپاد آمریکایی قصد تأکید بر این موضوع را داشت که در صورت نقض حاکمیت این کشور آماده مقابله با هرگونه حمله‌ای است و امکانات لازم برای رویارویی با آمریکا را داشته و اجازه محاصره ۸۰ میلیون ایرانی را نخواهد داد.

تحلیل‌گر مسائل منطقه افزود: ترامپ در دامی افتاده که اسرائیل و سعودی‌ها برای آنها چیده‌اند و خروج از آن برای آمریکا چه به صورت مسالمت آمیز یا جنگ بسیار پرهزینه خواهد بود. جنگ تنها محصور در داخل ایران نخواهد بود بلکه شعله‌های آن همه منطقه از جمله متحدان آمریکا را که بر طبل جنگ می‌کوبند، خواهد سوزاند و در این باره آنها باید از حزب الله و جنبش‌های حماس و جهاد اسلامی و نیروهای رسمی و غیر رسمی عراق در هراس باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

گرین‌کارت عربستان؛ سیستم درخواست اقامت دائم سعودی راه‌اندازی شد

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
گرین‌کارت عربستان؛ سیستم درخواست اقامت دائم سعودی راه‌اندازی شد
دارندگان اجازه اقامت عربستان از حق رفت و آمد آزاد، داشتن ملک و خانه و همین طور تجارت در این کشور برخوردار می‌شوند.
گرین‌کارت عربستان؛ سیستم درخواست اقامت دائم سعودی راه‌اندازی شد - 0

عربستان سعودی از روز یکشنبه دوم تیر (۲۳ ژوئن) طرح ویژه اعطای اقامت بلندمدت به متقاضیان خارجی‌ها را با هدف جذب سرمایه و نیروی کار ماهر آغاز کرد.

به گزارش عصر ایران به نقل از بی بی سی، در این طرح که رسانه‌ها آن را با سیستم گرین کارت آمریکا مقایسه کرده‌اند، متقاضیان اقامت سعودی می‌توانند برای مجوز دائم یا موقت درخواست دهند.

هزینه اجازه اقامت دائم ۸۰۰ هزار ریال سعودی معادل حدود ۲۱۳ هزار دلار و هزینه اقامت یک‌ساله و قابل تمدید صدهزار ریال (حدود ۲۶ هزار دلار) است.

این طرح ماه گذشته میلادی در کابینه سعودی تصویب شد و از روز یکشنبه سایت درخواست آنلاین اقامت عربستان در دسترس عموم قرار گرفت.

به گزارش رسانه‌ها تمام مراحل درخواست اقامت و ارسال مدارک به صورت اینترنتی انجام می‌شود.

درخواست‌کنندگان باید حداقل ۲۱ سال داشته باشند و علاوه بر اثبات توانایی مالی، گواهی عدم سوء پیشینه و همین طور مدارک پزشکی تعیین‌شده برای تشخیص سلامت را ارائه دهند.

دارندگان اجازه اقامت عربستان از حق رفت و آمد آزاد، داشتن ملک و خانه و همین طور تجارت در این کشور برخوردار می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری رویترز در حال حاضر بیش از ده میلیون خارجی در عربستان کار می‌کنند و اقامت آنها در این کشور مشروط به حمایت کارفرماست. این افراد برای هر بار خروج و ورود دوباره نیاز به گرفتن ویزا دارند.

ایده اعطای اقامت طولانی در عربستان اولین بار در سال ۲۰۱۶ میلادی از سوی محمد بن سلمان، ولیعهد بانفوذ این پادشاهی، مطرح شد.

او این پیشنهاد را در قالب بخشی از طرح کاهش وابستگی عربستان به درآمدهای نفتی و افزایش سرمایه‌گذاری‌های خارجی در این کشور ارائه کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

ادعاهای کمیته چهارجانبه عربستان، امارات، انگلیس و آمریکا علیه ایران

ایسناخبرگزاری ایسنا
ادعاهای کمیته چهارجانبه عربستان، امارات، انگلیس و آمریکا علیه ایران
کمیته چهارجانبه متشکل از عربستان، امارات، انگلیس و آمریکا در ادعایی بی اساس ایران را به دست داشتن در حملات اخیر انصارالله یمن به عربستان متهم کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از اسکای نیوز عربی، کمیته چهارجانبه متشکل از عربستان، امارات، انگلیس و آمریکا در بیانیه‌ای با اشاره به حملات اخیر به نفتکش‌ها در بندر الفجیره و دریای عمان نسبت به تنش به وجود آمده در منطقه ابراز نگرانی کردند.

این کمیته اعلام کرد که این حملات گذرگاه‌های آبی بین المللی که همه ما برای تأمین کالاهای خود به آنها تکیه داریم را تهدید می‌کند بنابراین کشتی‌ها باید به طور آزاد و با امنیت کامل در آب‌های بین‌المللی حرکت کنند و از ایران می‌خواهیم هرگونه فعالیتی که عامل بی‌ثباتی در منطقه است را متوقف کند و همه طرف‌ها را برای ایجاد راه حل‌های دیپلماتیک برای کاهش تنش تشویق می‌کنیم.

کمیته چهار جانبه عربستان، امارات، انگلیس و آمریکا با اشاره به حملات اخیر انصارالله یمن به عربستان مدعی شد که این حملات با موشک‌ها و پهپادهای ساخت ایران انجام شده است.

آنها بار دیگر با اشاره به حملات انصارالله یمن به فرودگاه ابها عربستان بر ایستادگی خود در کنار عربستان تاکید و خواستار توقف این حملات شدند.

به گزارش ایسنا، کمیته چهارجانبه موسوم به «کمیته امور یمن» متشکل از جرمی هانت وزیر خارجه انگلیس، عبدالله بن زائد وزیر خارجه امارات، عادل الجبیر وزیر مشاور امارات در امور خارجه و دیوید سترفیلد، دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک است.

این ادعاها درحالی مطرح می‌شود که مقامات کشورمان همواره تاکید می‌کنند جمهوری اسلامی ایران هیچگونه دخالتی در امور یمن ندارد و برای حل بحران این کشور تلاش‌های فراوانی کرده است.

ائتلاف متجاوز عربی به رهبری عربستان بیش از چهار سال است که زنان و کودکان یمنی را به قتل می‌رساند، مدارس و بیمارستان‌های آنان را بمباران می‌کند و از رسیدن غذا و دارو و کمک‌های بشردوستانه به آن‌ها ممانعت می‌کند و به دلیل تجاوزهای وحشیانه‌اش در یمن در لیست سیاه سازمان ملل قرار گرفت.

سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به اتهام زنی بی اساس وزیر امور خارجه آمریکا در رابطه با دست داشتن ایران در حمله به نفتکش‌ها اظهار داشت: مسئولیت تأمین امنیت تنگه هرمز، بر عهده جمهوری اسلامی ایران است و نشان دادیم که در سریع‌ترین زمان ممکن به کمک ملوانان کشتی‌های دچار سانحه رفتیم و آنها را نجات دادیم. ظاهرا برای آقای پمپئو و سایر دولتمردان آمریکایی متهم کردن ایران در حادثه مشکوک و تأسف بار برای نفتکش‌ها راحت‌ترین و ساده‌انگارانه‌ترین کار است. در حالیکه نخست وزیر ژاپن برای کاهش تنش‌ها، با نفر اول جمهوری اسلامی ایران در حال دیدار است کدام دست‌های پنهان بدنبال اثرگذاری بر این تلاش‌ها در منطقه است و چه کسانی از آن سود می‌برند؟!

موسوی ادامه داد: آقای پمپئو! این تشکیک نه تنها شوخی و خنده دار نیست بلکه نگران کننده و هشدار آمیز است.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان نیز در واکنش به ادعاهای آمریکا مبنی بر دست داشتن ایران در این حملات در توییتی نوشت: اینکه ایالات متحده فورا و بدون ذره‌ای شواهد عینی یا هر اماره‌ای، به اتهام پراکنی علیه ایران دست می‌زند، تنها این را کاملا آشکار می‌کند که تیم بی در حال حرکت به سوی یک نقشه جایگزین است: خرابکاری در دیپلماسی (از جمله در اقدامات آبه شینزو) و سرپوش گذاشتن بر تروریسم اقتصادی علیه ایران.

وی در توییت دیگری افزود: من چند ماه پیش دقیقا درباره همین سناریو هشدار دادم؛ نه به این دلیل که من یک پیشگو باشم، بلکه به این دلیل که من ذات تیم بی را می‌شناسم.

از سوی دیگر ادعای حمایت تسلیحاتی ایران از انصارالله یمن درحالی مطرح می‌شود که پیش از این بهرام قاسمی، سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه کشورمان در این رابطه اعلام کرده است: ما هیچ‌گونه ارتباط تسلیحاتی با یمن نداریم، یمن در محاصره است و چنین امکانی در کل وجود ندارد در غیر این‌صورت ایران به قدری شهامت دارد که چنین اقدام و سیاستی را اگر داشته باشد اعلام کند؛ آنچه امروز در دستان مردم یمن هست سلاح‌هایی است که از دولت‌های قبل در پادگان‌ها وجود داشته، امروز مشاهده می‌کنیم یمن برای آنکه در مقابل تجاوز و حملات بی‌امان از خود محافظت کند به سراغ تکنیک‌های درونی رفته و این طبیعی است.

خواندن خبر در سایت منبع

ولیعهد عربستان با پرونده انرژی به کره جنوبی می‌رود

ایسناخبرگزاری ایسنا
ولیعهد عربستان با پرونده انرژی به کره جنوبی می‌رود
مقام‌های سئول امروز (دوشنبه) اعلام کردند، ولیعهد عربستان قرار است در روزهای آتی در حالی به کره جنوبی سفر کند که دو کشور به دنبال تقویت روابط اقتصادی به ویژه در حوزه انرژی هستند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، این سفر دو روزه که از چهارشنبه آغاز می‌شود، نخستین سفر از سوی ولیعهد عربستان به کره جنوبی از ۱۹۹۸ محسوب می‌شود.

دفتر مون جائه این، رئیس جمهوری کره جنوبی اعلام کرد، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان قرار است با رئیس جمهوری کره جنوبی روز چهارشنبه دیدار داشته باشد.

یکی از مقام‌های کره جنوبی همچنین اعلام کرد: دو طرف قرار است یکسری توافقنامه‌ها را برای تقویت همکاری در حوزه‌های مختلف شامل انرژی و خدمات عمومی امضا کنند.

عربستان، بزرگترین تأمین کننده نفت کره جنوبی محسوب می‌شود. کره جنوبی در چهار ماه نخست سال جاری میلادی ۱۰۱٫۵ میلیون بشکه نفت از عربستان وارد کرده که البته ۲٫۷ درصد از سال گذشته کمتر بوده است.

کره جنوبی همچنین متمایل به برنامه نیروگاه اتمی عربستان است. کمپانی تولید برق کره الکتریک ژوئیه سال گذشته میلادی درخواستش را برای ساخت نیروگاه‌های اتمی در عربستان مطرح کرد.

این سفر در پی گزارش اخیر سازمان ملل صورت می‌گیرد که عربستان را به قتل عمد جمال خاشقجی، روزنامه نگار مخالف سعودی در استانبول، ترکیه متهم کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ویدئو / بازار اقلام پیشگیری از کرونا؛ تقاضای زیاد، قیمت بالا، دسترسی کم

ایسناایسنا10 ساعت قبل
شش روز از اعلام اولین آمارها درباره ابتلای چندین نفر به ویروس کرونا در ایران می‌گذرد. مدت زیادی از این خبر نگذشته بود که از گوشه و کنار خبرهایی درباره کمبود اقلام بهداشتی مورد نیاز مانند محلول‌های ضدعفونی‌کننده و ماسک شنیده شد. با هجوم مردم برای خرید و سودجویی محتکران و دلالان، قیمت این اقلام به شدت افزایش یافته است و اغلب در دسترس نیستند. خبرنگار: سارا سبزی/ تصویربردار: امیرحسین شهسواری، محمد جلایی/ تدوینگر: امیرحسین شهسواری

فیلم | جزئیات جلسه مجلس با وزیر بهداشت درباره کرونا

همشهریهمشهری10 ساعت قبل
توضیحات سخنگوی هیات رئیسه مجلس از جلسه غیر علنی با وزیر بهداشت: به گفته وزیر بهداشت در کل کشور تقریبا ۴۷ نفر به کرونا مبتلا شدند و متاسفانه ۱۲ نفر تا امروز بر اثر این بیماری فوت کردند. دریافت ۴ MB کد خبر ۴۸۶۴۷۳

فیلم | واکنش معاون وزیر بهداشت به آمار کرونایی نماینده قم | یک چهارم آمارش درست باشد استعفا می‌دهم

همشهریهمشهری10 ساعت قبل
معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اگر تعداد کشته شدگان قم، نصف یا یک چهارم عدد اعلام شده نماینده قم باشد، من استعفا می‌دهم. دریافت ۲ MB کد خبر ۴۸۶۵۳۵

سرعت رشد جهانی شیوع کرونا

ایمناایمنا9 ساعت قبل
سرعت انتشار و فراگیر شدن ویروس کرونا به قدری زیاد است که بسیاری از کشورهای جهان را تا به حال درگیر کرده است. نمودار سرعت شیوع بیماری کرونا در جهان را می‌توانید در ویدئو زیر ببینید.
الفالف11 ساعت قبل
گروه سیاسی الف، ۵ اسفند ۱۳۹۸، ۱۲:۱۸ ۳۹۸۱۲۰۵۰۸۱به گزارش ایسنا، احمد امیر آبادی فراهانی دقایقی پیش جلسه علنی مجلس را ترک کرد و پس از آن یکی از کارمندان مجلس با حضور در جایگاه هیات رئیسه، اقدام به ضدعفونی کردن میز و صندلی کار وی کرد. محمد علی وکیلی در این باره به ایسنا گفت: ظاهرا آقای امیرآبادی حالشان بد شد و به همین دلیل جلسه مجلس را ترک کردند. وی درباره احتمال ابتلای نماینده قم به ویروس کرونا ابراز بی اطلاعی کرد.

اخبار بیشتر