فعالیت‌های پمپئو در سطح جهانی و در مقابله با ایران
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

فعالیت‌های پمپئو در سطح جهانی و در مقابله با ایران

فیلم | پمپئو نقشه ارائه شده ظریف درباره پهپاد آمریکایی را به تمسخر گرفت

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
وزیر خارجه آمریکا قبل از حرکت به سوی عربستان و امارات نقشه نمایش داده شده توسط وزیر خارجه ایران را بچه‌گانه خواند و ادعا کرد نمی‌توان آن را با سرویس‌های پیشرفته و حرفه‌ای موجود در دست ارتش آمریکا مقایسه کرد. پمپئو همچنین ادعا کرد پهپاد آمریکایی در آب‌های بین‌المللی بوده است.

مایک پمپئو؛ معمار اصلی فشار‌ها بر ایران

فراروخبرگزاری فرارو
مایک پمپئو؛ معمار اصلی فشار‌ها بر ایران
پمپئو، بار‌ها در سخنرانی‌هایش نشان داد که به میراث ریگان و سیاست او در برابر شوروی، که به فروپاشی این کشور منجر شد، سخت علاقمند است. در بحبوحه ماجرای ترور جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی، پمپئو مقاله‌ای تحت عنوان «مقابله با ایران: استراتژی دولت ترامپ» در مجله فارین آفرز نوشت که این علاقه را نشان داد، اما به دلیل ماجرای خاشقجی آنطور که باید و شاید مورد توجه قرار نگرفت.
مایک پمپئو؛ معمار اصلی فشار‌ها بر ایران - 0

فرارو- رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا طراح اصلی سیاست کارزار فشار حداکثری اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران است. او در ظاهر خود را کاملا مطیع رئیس‌جمهور نشان می‌دهد، اما در عمل سیاست از پیش‌طراحی شده خود را اجرا می‌کند.

به گزارش فرارو، پس از سرنگونی یک پهپاد آمریکایی توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، کاخ سفید مدعی شد که یک حمله انتقامی به ایران را در لحظات آخر متوقف کرده است. طبق گزارش‌های رسانه‌ای غربی، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در ابتدا با این حمله موافقت کرده بود، اما دقایقی قبل از شروع آن، دستور توقف حمله را صادر کرد.

در جریان همین حمله، بار دیگر نقش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، برجسته شد. در روز‌های قبل از حمله نظامی ادعایی، او تحولات را هدایت کرد. پس از حمله به دو نفتکش در دریای عمان، پمپئو هشدار داد که ترامپ آماده استفاده از گزینه نظامی است. وزیر خارجه، سپس برای هماهنگ‌سازی اقدامات آمریکا در برابر ایران، به فلوریدا سفر کرد و با مقامات نطامی ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا دیدار کرد. برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، و فرانک مک کنزی، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) در جلسه فلوریدا حضور داشتند. پس از بازگشت به واشنگتن، او به فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گزارش اطلاعاتی داد. دو روز بعد، یعنی روز پنج‌شنبه به وقت آمریکا، پمپئو در کاخ سفید، ترامپ را به حمله به ایران ترغیب کرد.

اوج‌گیری تنش‌ها میان ایران و آمریکا در روز‌های اخیر میزان نفوذ پمپئو را نشان داد. او از معدود مقاماتی است که توانست برای مدت نسبتا طولانی در دولت ترامپ باقی بماند. بسیاری از مقامات دولت، مانند رکس تیلرسون، وزیر خارجه سابق، جیمز متیس، وزیر دفاع سابق، و ژنرال اچ آر مک‌مستر، مشاور امنیت ملی سابق، در اثر اختلاف با ترامپ یا از دولت اخراج شدند یا استعفا کردند. دلیل استمرار پمپئو در دولت، شناخت او از خلقیات ترامپ است. پمپئو هرگز به طور علنی و حتی غیرعلنی با مواضع ترامپ مخالفت نمی‌کند. بلکه به عکس، همواره تلاش می‌کند خود را سرسپرده رئیس‌جمهور نشان دهد. هنگامی که توئیت می‌کند یا درباره یک موضوع چالشی موضع می‌گیرد، معمولا به جملاتی از ترامپ استناد می‌کند تا خود را کاملا همسو با رئیس‌جمهور نشان دهد. با این حال، برخی مقامات آمریکایی می‌گویند پمپئو در عمل اهداف خودش را دنبال می‌کند. اهدافی که بدون حمایت رئیس‌جمهور امکان تحقق آن‌ها وجود ندارد. علاوه بر این، پمپئو خود را به حلقه درونی ترامپ نزدیک کرده است. روز پنج‌شنبه، پمپئو در مراسم ارائه گزارش آمریکا درباره قاچاق انسان، کنار ایوانکا، دختر ترامپ، دیده شد. یک مقام سابق دولت ترامپ، به روزنامه نیویورک‌تایمز، گفته است پمپئو مرتبا با جارد کوشنر، داماد و مشاور ترامپ در امور خاورمیانه، صحبت می‌کند و برخی روزها، بیش از مقامات خارجی با کوشنر گفتگو می‌کند.

وجود خلأ در پنتاگون، به افزایش نفوذ وزیر خارجه کمک کرده است. از زمان استعفای متیس در دسامبر گذشته، نقش وزارت دفاع در تصمیم‌گیری‌های امنیت ملی آمریکا کمرنگ و نقش شورای امنیت ملی و وزارت خارجه پررنگ شد. در همین رابطه، اریک، ادلمن، مقام سابق بلندپایه پنتاگون در دولت جورج بوش پسر، به نیویورک‌تایمز گفت: «ترامپ از منظر (مقامات) غیرنظامی، خلأ عظیمی در وزارت دفاع ایجاد کرد. طبیعت از خلأ بیزار است و سیاست هم اینگونه است.»

پمپئو در پی این است که شبکه خود را در دولت گسترش دهد. جینا هاسپل، رئیس سازمان سیا، معاون پمپئو در این سازمان بود. هاسپل سعی می‌کند، رابطه خود را با پمپئو خوب نگه دارد. مارک اسپر، که برای تصدی وزارت دفاع معرفی شده، همکلاسی پمپئو در دانشگاه بود. حضور اسپر در پنتاگون می‌تواند موقعیت پمپئو را بیش از پیش تقویت کند. برخی محافل نزدیک به دولت ترامپ معتقدند پمپئو بهترین کسی است که می‌تواند خواسته‌های ترامپ را صورت‌بندی کند.

ترامپ مکررا تاکید می‌کند که ایران نباید به تسلیحات هسته‌ای دست یابد و چندین بار گفته او فقط از ایران می‌خواهد که سلاح هسته‌ای نداشته باشد. اما پمپئو معمولا علاوه بر مسئله هسته‌ای، بر مسئله موشکی و آنچه «سیاست خارجی توسعه‌طلبانه» ایران می‌خواند هم تاکید می‌کند. ترامپ تاکنون به این سیاست اشاره‌ای نکرده است. ترامپ مکررا می‌گوید او خواهان یک توافق بهتر با ایران است و نگفته این توافق دقیقا شامل چه مواردی می‌شود. ولی پمپئو برای امضای توافق با ایران ۱۲ شرط تعیین کرده و آن‌ها را برای حصول توافق جامع با ایران ضروری دانسته است. افزون بر این، پمپئو ادعا می‌کند ایران و القاعده روابطی دارند.

به نظر می‌رسد دیپلمات ارشد آمریکا برنامه دقیق و منسجمی مقابل ایران دارد. برنامه‌ای که از سیاست رونالد ریگان در برابر شوروی الهام گرفته است. زمانی که پمپئو به ریاست سازمان سیا منصوب شد، مارک دوبوویتز، رئیس اندیشکده بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها، به او کتابی هدیه داد که ظاهرا به راهنمای کاخ سفید برای مقابله با ایران تبدیل شده است. نام این کتاب «پیروزی: استراتژی سری دولت ریگان که فروپاشی اتحاد شوروی را تسریع کرد» است که توسط پیتر شوایتزر در سال ۱۹۹۴ نوشته شد. پمپئو این کتاب را مطالعه کرد و آن را به متولیان پرونده ایران در سازمان سیا داد. سپس وقتی که به وزارت خارجه رفت، باز هم این کتاب را به متولیان پرونده ایران در آنجا داد.

علاوه بر این، پمپئو، بار‌ها در سخنرانی‌هایش نشان داد که به میراث ریگان و سیاست او در برابر شوروی، که به فروپاشی این کشور منجر شد، سخت علاقمند است. در بحبوحه ماجرای ترور جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی، پمپئو مقاله‌ای تحت عنوان «مقابله با ایران: استراتژی دولت ترامپ» در مجله فارین آفرز نوشت که این علاقه را نشان داد، اما به دلیل ماجرای خاشقجی آنطور که باید و شاید مورد توجه قرار نگرفت. البته فرارو در همان زمان، این مقاله را طی گزارشی مورد بررسی قرار داد. (اینجا)

مجموع این تحولات موجب شده است که برخی از ناظران، مایک پومپئو را مغز متفکر و معمار اصلی سیاست ترامپ در برابر ایران قلمداد کنند. در همین رابطه، وندی شرمن، مذاکره کننده دولت باراک اوباما در توافق هسته‌ای ایران، به نیویورک تایمز گفت: «فکر می‌کنم، پمپئو تا حدود زیادی معمار آن چیزی هست که ما الآن در آن قرار داریم.»

خواندن خبر در سایت منبع

پمپئو: آماده‌ایم بدون هیچ پیش شرطی با ایران مذاکره کنیم

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز
پمپئو: آماده‌ایم بدون هیچ پیش شرطی با ایران مذاکره کنیم
وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که این کشور آمادگی دارد تا بدون هیچ پیش شرطی با ایران مذاکره کند.

به گزارش افکارنیوز،

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا با تکرار اظهارات اخیر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور این کشور تاکید کرد که واشنگتن برای مذاکره بدون پیش شرط با ایران آمادگی دارد.

اخبار سیاسی- پمپئو گفت: آماده‌ایم بدون هیچ پیش شرطی با ایران مذاکره کنیم. آن‌ها می‌دانند که باید ما را کجا پیدا کنند. هر زمان که آن‌ها آماده باشند، ما آماده‌ایم.

پمپئو این سخنان را در اظهاراتی مطبوعاتی پیش از پرواز به سمت عربستان و امارات مطرح کرد.

او گفت به عربستان و امارات می‌رود تا تاکید کند که این کشورها متحدان استراتژیک آمریکا هستند.

لازم به ذکر است چندی پیش مایک پمپئو شروط دوازده گانه‌ای را برای آغاز مذاکره برای ایران مطرح کرده بود.

وزیر خارجه آمریکا همچنین با ابراز ناخرسندی از تردید رسانه‌ها به روایت این کشور از نحوه هدف قرار گرفتن پهپاد متجاوز این کشور در آسمان ایران، گفت رسانه‌ها باید آنچه واشنگتن می‌گوید را بپذیرند، نه روایت ایران را!

او مدعی شد که پهپاد جاسوسی آمریکا وارد حریم هوایی ایران نشده و تهران در حال انتشار اطلاعات غلط است.

خواندن خبر در سایت منبع

پمپئو: در صدد تشکیل یک ائتلاف بزرگ جهانی علیه ایران هستم

یورونیوزخبرگزاری یورونیوز
پمپئو: در صدد تشکیل یک ائتلاف بزرگ جهانی علیه ایران هستم

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در آستانه سفر به خاورمیانه گفت در پی تشکیل یک ائتلاف بزرگ جهانی علیه ایران است.

آقای پمپئو بعد از یک هفته پر تنش میان ایران و آمریکا اکنون قصد دارد با توقف در جده و ابوظبی بر سر راه خود به هند، درباره کاهش تأثیر فعالیت‌های ایران در منطقه با مقام‌های سعودی و اماراتی گفتگو کند.

او روز یکشنبه دوم تیر پیش از سوار شدن به هواپیما گفت: «قرار است درباره این صحبت کنیم که چگونه از نظر راهبردی با یکدیگر هم‌پیمان شویم و چگونه می‌توانیم یک ائتلاف جهانی [علیه ایران] تشکیل دهیم؛ ائتلافی که نه تنها کشورهای حوزه خلیج فارس، بلکه کشورهای دیگر در آسیا و اروپا را هم شامل شود.»

وزیر خارجه آمریکا ضمن متهم کردن ایران به حمایت از «تروریسم» افزود: «کشورها باید توجه داشته باشند که چالش ما برای عقب راندن بزرگ‌ترین حکومت حامی ترور در جهان شکل گرفته است.»

او در حالی که این سخنان را بیان می‌کرد، مانند دونالد ترامپ بار دیگر بر آمادگی کشورش برای مذاکره «بدون پیش‌شرط» با ایران تأکید کرد. وی با این حال در مورد دیگر اهداف خود از سفر به امارات و عربستان افزود: «هدف ما از این گفتگوها آن است که اجازه ندهیم ایران ترور را تأمین مالی کند، سلاح هسته‌ای بسازد و برنامه موشکی خود را پیش ببرد. ما به این ترتیب امنیت منافع آمریکا و مردم این کشور را در سراسر جهان تأمین خواهیم کرد.»

آقای پمپئو قرار است به هند رفته و پس از آن دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا را در سفر آتی به ژاپن و کره جنوبی همراهی کند. به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس این برنامه درست پیش از سفر آقای پمپئو اعلام شده تا چنین نشان داده شود که آمریکا با تحولات سریع و پیش‌بینی نشده‌ مواجه است.

پیش از این نیز پاتریک شاناهان، سرپرست سابق وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا گفته بود که دولت دونالد ترامپ در پی حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان به دنبال ایجاد اجماع جهانی در برابر جمهوری اسلامی ایران است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

مهرمهر1 روز قبل
ترامپ در ادامه مدعی شد که آمریکا کشوری پاک و زیباست و در آن همه چیز خوب است. او گفت: آمارهای ما خیلی خوب هستند؛ آمار زیست‌محیطی ما، آمار آب ما، آمار ما در مسائل مربوط به هوا فوق العاده است. بنابراین گرتا باید روی آن کشورها کار کند.» پیش از ترامپ، وزیر خزانه داری آمریکا نیز انتقاداتی را متوجه این دختر نوجوان کرده بود. تونبرگ - که او هم در داووس حضور دارد، روز سه‌شنبه سخنانی علیه عملکرد ترامپ در زمینه محیط زیست مطرح کرد و در جریان یک سخنرانی گفت: بر خلاف شما، نسل من بدون نبرد تسلیم نخواهد شد. او در مجله تایمز از من برنده شد.» این دختر نوجوان سوئدی از سوی مجله تایمز به عنوان شخصیت سال ۲۰۱۹ برگزیده شد و این در حالی بود که ترامپ هم در فهرست نامزدهای این عنوان قرار داشت.

نه به اشغالگری …

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
فرقی نمی‌کند که یک روز انگلیس بوده و اکنون آمریکاست؛ این اجتماع میلیونی با شعار‌های استقلال خواهانه‌اش نشان می‌دهد مردم عراق، استعمار و استکبار را بر نمی‌تابند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، فرقی نمی‌کند که یک روز انگلیس بوده و اکنون آمریکاست؛ این اجتماع میلیونی با شعار‌های استقلال خواهانه‌اش نشان می‌دهد مردم عراق، استعمار و استکبار را بر نمی‌تابند و اکنون در عراق صحبت از انقلاب بیست دوم در میان است.

دیدار سپهبد شهید سلیمانی با رهبران افغانستان

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل

عین‌الاسد و سوال‌های بی‌پاسخ افکار عمومی

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، اکنون افکار عمومی دنیا منتظر هستند تا متوجه شوند دروغ‌گویی آمریکایی‌ها درباره تلفات نیرو‌های خود در عین‌الاسد بالاخره به چه رقمی افزایش می‌یابد و کی به پایان می‌رسد؟ تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلی
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
ترور سردار سلیمانی در بغداد به وسیله آمریکایی‌ها تا الان دو نتیجه روشن داشته است. بزرگترین نتیجه ملموس ترور سلیمانی در حقیقت می‌تواند تحقق رویای دیرینه خود او یعنی وادار شدن آمریکا به ترک منطقه غرب آسیا باشد. البته خروج آمریکا از منطقه ممکن است یکی از آرزوهای دیرینه دونالد ترامپ هم باشد، هرچند که هنوز موفقیت آمریکا در اجرای آن مشخص نیست. همانطور که انتظار می‌رفت، ایران در انتقام ترور سلیمانی مواضع نظامی آمریکا در خاک عراق را موشک باران کرد. در ۱۰ ژانویه، وزارت امور خارجه تاکید کرد که با توجه به خطر داعش ادامه حضور آمریکا در عراق ضروری است.

پیام مقام معظم رهبری به اتحادیه انجمن‌های اسلامی در اروپا

مهرمهر20 ساعت قبل

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری2 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری2 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری2 هفته قبل

عیدی و افزایش حقوق کارمندان در سال ۹۹ چقدر است؟ ‌

تکراتوچند ثانیه قبل

کشاورزی از ظرفیت‌های اصلی توسعه آذربایجان غربی است

مهر13 دقیقه قبل

حاشیه دیدار پرسپولیس - تراکتور| اعتراض نیمکت‌نشینان پرسپولیس به کارت زردهای تمام‌نشدنی داور/ دژاگه توهین هواداران را بی‌جواب نگذاشت!

تسنیم14 دقیقه قبل

مربی تراکتور: اوساگونا باید سه بار اخراج می‌شد

تسنیم15 دقیقه قبل

تداوم نتایج درخشان نفت و تارتار

مشرق‌نیوز16 دقیقه قبل

جدول لیگ برتر فوتبال در پایان هفته هفدهم/ اختلاف پرسپولیس در صدر جدول به ۵ امتیاز رسید، تراکتور دور شد

تسنیم16 دقیقه قبل

گزارش| آیا ویروس کرونا نقطه ضعف چین را نمایان کرد؟

تسنیم17 دقیقه قبل