فعالیت‌های پمپئو در سطح جهانی و در مقابله با ایران
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

فعالیت‌های پمپئو در سطح جهانی و در مقابله با ایران

فیلم | پمپئو نقشه ارائه شده ظریف درباره پهپاد آمریکایی را به تمسخر گرفت

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
وزیر خارجه آمریکا قبل از حرکت به سوی عربستان و امارات نقشه نمایش داده شده توسط وزیر خارجه ایران را بچه‌گانه خواند و ادعا کرد نمی‌توان آن را با سرویس‌های پیشرفته و حرفه‌ای موجود در دست ارتش آمریکا مقایسه کرد. پمپئو همچنین ادعا کرد پهپاد آمریکایی در آب‌های بین‌المللی بوده است.

مایک پمپئو؛ معمار اصلی فشار‌ها بر ایران

فراروخبرگزاری فرارو
مایک پمپئو؛ معمار اصلی فشار‌ها بر ایران
پمپئو، بار‌ها در سخنرانی‌هایش نشان داد که به میراث ریگان و سیاست او در برابر شوروی، که به فروپاشی این کشور منجر شد، سخت علاقمند است. در بحبوحه ماجرای ترور جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی، پمپئو مقاله‌ای تحت عنوان «مقابله با ایران: استراتژی دولت ترامپ» در مجله فارین آفرز نوشت که این علاقه را نشان داد، اما به دلیل ماجرای خاشقجی آنطور که باید و شاید مورد توجه قرار نگرفت.
مایک پمپئو؛ معمار اصلی فشار‌ها بر ایران - 0

فرارو- رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا طراح اصلی سیاست کارزار فشار حداکثری اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران است. او در ظاهر خود را کاملا مطیع رئیس‌جمهور نشان می‌دهد، اما در عمل سیاست از پیش‌طراحی شده خود را اجرا می‌کند.

به گزارش فرارو، پس از سرنگونی یک پهپاد آمریکایی توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، کاخ سفید مدعی شد که یک حمله انتقامی به ایران را در لحظات آخر متوقف کرده است. طبق گزارش‌های رسانه‌ای غربی، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در ابتدا با این حمله موافقت کرده بود، اما دقایقی قبل از شروع آن، دستور توقف حمله را صادر کرد.

در جریان همین حمله، بار دیگر نقش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، برجسته شد. در روز‌های قبل از حمله نظامی ادعایی، او تحولات را هدایت کرد. پس از حمله به دو نفتکش در دریای عمان، پمپئو هشدار داد که ترامپ آماده استفاده از گزینه نظامی است. وزیر خارجه، سپس برای هماهنگ‌سازی اقدامات آمریکا در برابر ایران، به فلوریدا سفر کرد و با مقامات نطامی ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا دیدار کرد. برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، و فرانک مک کنزی، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) در جلسه فلوریدا حضور داشتند. پس از بازگشت به واشنگتن، او به فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گزارش اطلاعاتی داد. دو روز بعد، یعنی روز پنج‌شنبه به وقت آمریکا، پمپئو در کاخ سفید، ترامپ را به حمله به ایران ترغیب کرد.

اوج‌گیری تنش‌ها میان ایران و آمریکا در روز‌های اخیر میزان نفوذ پمپئو را نشان داد. او از معدود مقاماتی است که توانست برای مدت نسبتا طولانی در دولت ترامپ باقی بماند. بسیاری از مقامات دولت، مانند رکس تیلرسون، وزیر خارجه سابق، جیمز متیس، وزیر دفاع سابق، و ژنرال اچ آر مک‌مستر، مشاور امنیت ملی سابق، در اثر اختلاف با ترامپ یا از دولت اخراج شدند یا استعفا کردند. دلیل استمرار پمپئو در دولت، شناخت او از خلقیات ترامپ است. پمپئو هرگز به طور علنی و حتی غیرعلنی با مواضع ترامپ مخالفت نمی‌کند. بلکه به عکس، همواره تلاش می‌کند خود را سرسپرده رئیس‌جمهور نشان دهد. هنگامی که توئیت می‌کند یا درباره یک موضوع چالشی موضع می‌گیرد، معمولا به جملاتی از ترامپ استناد می‌کند تا خود را کاملا همسو با رئیس‌جمهور نشان دهد. با این حال، برخی مقامات آمریکایی می‌گویند پمپئو در عمل اهداف خودش را دنبال می‌کند. اهدافی که بدون حمایت رئیس‌جمهور امکان تحقق آن‌ها وجود ندارد. علاوه بر این، پمپئو خود را به حلقه درونی ترامپ نزدیک کرده است. روز پنج‌شنبه، پمپئو در مراسم ارائه گزارش آمریکا درباره قاچاق انسان، کنار ایوانکا، دختر ترامپ، دیده شد. یک مقام سابق دولت ترامپ، به روزنامه نیویورک‌تایمز، گفته است پمپئو مرتبا با جارد کوشنر، داماد و مشاور ترامپ در امور خاورمیانه، صحبت می‌کند و برخی روزها، بیش از مقامات خارجی با کوشنر گفتگو می‌کند.

وجود خلأ در پنتاگون، به افزایش نفوذ وزیر خارجه کمک کرده است. از زمان استعفای متیس در دسامبر گذشته، نقش وزارت دفاع در تصمیم‌گیری‌های امنیت ملی آمریکا کمرنگ و نقش شورای امنیت ملی و وزارت خارجه پررنگ شد. در همین رابطه، اریک، ادلمن، مقام سابق بلندپایه پنتاگون در دولت جورج بوش پسر، به نیویورک‌تایمز گفت: «ترامپ از منظر (مقامات) غیرنظامی، خلأ عظیمی در وزارت دفاع ایجاد کرد. طبیعت از خلأ بیزار است و سیاست هم اینگونه است.»

پمپئو در پی این است که شبکه خود را در دولت گسترش دهد. جینا هاسپل، رئیس سازمان سیا، معاون پمپئو در این سازمان بود. هاسپل سعی می‌کند، رابطه خود را با پمپئو خوب نگه دارد. مارک اسپر، که برای تصدی وزارت دفاع معرفی شده، همکلاسی پمپئو در دانشگاه بود. حضور اسپر در پنتاگون می‌تواند موقعیت پمپئو را بیش از پیش تقویت کند. برخی محافل نزدیک به دولت ترامپ معتقدند پمپئو بهترین کسی است که می‌تواند خواسته‌های ترامپ را صورت‌بندی کند.

ترامپ مکررا تاکید می‌کند که ایران نباید به تسلیحات هسته‌ای دست یابد و چندین بار گفته او فقط از ایران می‌خواهد که سلاح هسته‌ای نداشته باشد. اما پمپئو معمولا علاوه بر مسئله هسته‌ای، بر مسئله موشکی و آنچه «سیاست خارجی توسعه‌طلبانه» ایران می‌خواند هم تاکید می‌کند. ترامپ تاکنون به این سیاست اشاره‌ای نکرده است. ترامپ مکررا می‌گوید او خواهان یک توافق بهتر با ایران است و نگفته این توافق دقیقا شامل چه مواردی می‌شود. ولی پمپئو برای امضای توافق با ایران ۱۲ شرط تعیین کرده و آن‌ها را برای حصول توافق جامع با ایران ضروری دانسته است. افزون بر این، پمپئو ادعا می‌کند ایران و القاعده روابطی دارند.

به نظر می‌رسد دیپلمات ارشد آمریکا برنامه دقیق و منسجمی مقابل ایران دارد. برنامه‌ای که از سیاست رونالد ریگان در برابر شوروی الهام گرفته است. زمانی که پمپئو به ریاست سازمان سیا منصوب شد، مارک دوبوویتز، رئیس اندیشکده بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها، به او کتابی هدیه داد که ظاهرا به راهنمای کاخ سفید برای مقابله با ایران تبدیل شده است. نام این کتاب «پیروزی: استراتژی سری دولت ریگان که فروپاشی اتحاد شوروی را تسریع کرد» است که توسط پیتر شوایتزر در سال ۱۹۹۴ نوشته شد. پمپئو این کتاب را مطالعه کرد و آن را به متولیان پرونده ایران در سازمان سیا داد. سپس وقتی که به وزارت خارجه رفت، باز هم این کتاب را به متولیان پرونده ایران در آنجا داد.

علاوه بر این، پمپئو، بار‌ها در سخنرانی‌هایش نشان داد که به میراث ریگان و سیاست او در برابر شوروی، که به فروپاشی این کشور منجر شد، سخت علاقمند است. در بحبوحه ماجرای ترور جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی، پمپئو مقاله‌ای تحت عنوان «مقابله با ایران: استراتژی دولت ترامپ» در مجله فارین آفرز نوشت که این علاقه را نشان داد، اما به دلیل ماجرای خاشقجی آنطور که باید و شاید مورد توجه قرار نگرفت. البته فرارو در همان زمان، این مقاله را طی گزارشی مورد بررسی قرار داد. (اینجا)

مجموع این تحولات موجب شده است که برخی از ناظران، مایک پومپئو را مغز متفکر و معمار اصلی سیاست ترامپ در برابر ایران قلمداد کنند. در همین رابطه، وندی شرمن، مذاکره کننده دولت باراک اوباما در توافق هسته‌ای ایران، به نیویورک تایمز گفت: «فکر می‌کنم، پمپئو تا حدود زیادی معمار آن چیزی هست که ما الآن در آن قرار داریم.»

خواندن خبر در سایت منبع

پمپئو: آماده‌ایم بدون هیچ پیش شرطی با ایران مذاکره کنیم

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز
پمپئو: آماده‌ایم بدون هیچ پیش شرطی با ایران مذاکره کنیم
وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که این کشور آمادگی دارد تا بدون هیچ پیش شرطی با ایران مذاکره کند.

به گزارش افکارنیوز،

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا با تکرار اظهارات اخیر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور این کشور تاکید کرد که واشنگتن برای مذاکره بدون پیش شرط با ایران آمادگی دارد.

اخبار سیاسی- پمپئو گفت: آماده‌ایم بدون هیچ پیش شرطی با ایران مذاکره کنیم. آن‌ها می‌دانند که باید ما را کجا پیدا کنند. هر زمان که آن‌ها آماده باشند، ما آماده‌ایم.

پمپئو این سخنان را در اظهاراتی مطبوعاتی پیش از پرواز به سمت عربستان و امارات مطرح کرد.

او گفت به عربستان و امارات می‌رود تا تاکید کند که این کشورها متحدان استراتژیک آمریکا هستند.

لازم به ذکر است چندی پیش مایک پمپئو شروط دوازده گانه‌ای را برای آغاز مذاکره برای ایران مطرح کرده بود.

وزیر خارجه آمریکا همچنین با ابراز ناخرسندی از تردید رسانه‌ها به روایت این کشور از نحوه هدف قرار گرفتن پهپاد متجاوز این کشور در آسمان ایران، گفت رسانه‌ها باید آنچه واشنگتن می‌گوید را بپذیرند، نه روایت ایران را!

او مدعی شد که پهپاد جاسوسی آمریکا وارد حریم هوایی ایران نشده و تهران در حال انتشار اطلاعات غلط است.

خواندن خبر در سایت منبع

پمپئو: در صدد تشکیل یک ائتلاف بزرگ جهانی علیه ایران هستم

یورونیوزخبرگزاری یورونیوز
پمپئو: در صدد تشکیل یک ائتلاف بزرگ جهانی علیه ایران هستم

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در آستانه سفر به خاورمیانه گفت در پی تشکیل یک ائتلاف بزرگ جهانی علیه ایران است.

آقای پمپئو بعد از یک هفته پر تنش میان ایران و آمریکا اکنون قصد دارد با توقف در جده و ابوظبی بر سر راه خود به هند، درباره کاهش تأثیر فعالیت‌های ایران در منطقه با مقام‌های سعودی و اماراتی گفتگو کند.

او روز یکشنبه دوم تیر پیش از سوار شدن به هواپیما گفت: «قرار است درباره این صحبت کنیم که چگونه از نظر راهبردی با یکدیگر هم‌پیمان شویم و چگونه می‌توانیم یک ائتلاف جهانی [علیه ایران] تشکیل دهیم؛ ائتلافی که نه تنها کشورهای حوزه خلیج فارس، بلکه کشورهای دیگر در آسیا و اروپا را هم شامل شود.»

وزیر خارجه آمریکا ضمن متهم کردن ایران به حمایت از «تروریسم» افزود: «کشورها باید توجه داشته باشند که چالش ما برای عقب راندن بزرگ‌ترین حکومت حامی ترور در جهان شکل گرفته است.»

او در حالی که این سخنان را بیان می‌کرد، مانند دونالد ترامپ بار دیگر بر آمادگی کشورش برای مذاکره «بدون پیش‌شرط» با ایران تأکید کرد. وی با این حال در مورد دیگر اهداف خود از سفر به امارات و عربستان افزود: «هدف ما از این گفتگوها آن است که اجازه ندهیم ایران ترور را تأمین مالی کند، سلاح هسته‌ای بسازد و برنامه موشکی خود را پیش ببرد. ما به این ترتیب امنیت منافع آمریکا و مردم این کشور را در سراسر جهان تأمین خواهیم کرد.»

آقای پمپئو قرار است به هند رفته و پس از آن دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا را در سفر آتی به ژاپن و کره جنوبی همراهی کند. به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس این برنامه درست پیش از سفر آقای پمپئو اعلام شده تا چنین نشان داده شود که آمریکا با تحولات سریع و پیش‌بینی نشده‌ مواجه است.

پیش از این نیز پاتریک شاناهان، سرپرست سابق وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا گفته بود که دولت دونالد ترامپ در پی حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان به دنبال ایجاد اجماع جهانی در برابر جمهوری اسلامی ایران است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

واکنش عضو تیم سابق مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان به صحبت‌های ظریف

الفالف22 ساعت قبل
واکنش عضو تیم سابق مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان به صحبت‌های ظریفگروه ویدئو الف، ۲۴ تیر ۱۳۹۸، ۱۰:۲۲ ۳۹۸۰۴۲۴۰۵۸محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان شب گذشته در مصاحبه‌ای اعلام کرد اگر به چهار سال قبل بازگردیم باز هم برجام را امضا می‌کنم.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین18 ساعت قبل
او ادامه داد: ما همچنان به‌طور کامل متعهد به حفظ خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای هستیم. اگر ایران به تسلیحات هسته‌ای دست یابد دیگر کشورهای منطقه نیز خواهان آن خواهند بود و چنین وضعیتی بسیار بسیار خطرناک است. هانت همچنین گفت: به همین دلیل ما به دنبال راه‌هایی برای حفظ توافق هسته‌ای هستیم که بهترین راه برای حفظ خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای است. وزیر امورخارجه انگلیس با اشاره به اینکه ایران هنوز تا دستیابی به سلاح هسته‌ای فاصله دارد، خاطر نشان کرد: هنوز یک روزنه کوچک برای حفظ برجام وجود دارد و امروز درباره آن رایزنی خواهیم کرد. او افزود: این ریشه مشکلات است اما ما درباره چگونگی حفظ خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای اختلاف نظر داریم.

هدف از حمله دیشب سرقت بود نه سوءقصد

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
سالک با اشاره به اینکه حراست و دستگاه‌های امنیتی مجلس و نیروی انتظامی با شاهدان عینی مصاحبه کرده‌اند گفت: جمع بندی‌ها حکایت از این دارد که موضوع، سرقت بوده است البته همچنان بررسی‌ها ادامه دارد. نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی همچنین اظهار داشت: حال راننده خوب­ و در بیمارستان امام خمینی (ره) در حال مداواست. وی در پاسخ به این سوال که آیا در این حادثه موضوع سوء قصد­ مطرح بوده عنوان کرد: ­ اگر سوء قصد بود باید خود من را هدف قرار می‌داد که خودم شربت شهادت بنوشم و این نکته قابل توجه است که سوء قصد نبوده است. سالک درباره مصاحبه دیشب یکی از همکارانش نیز که از سوء قصد به جان او صحبت کرده بود گفت: من به صراحت این موضوع را تکذیب می‌کنم و این حادثه طبق شواهد یک سرقت بوده است. سالک در پایان از نیرو‌های نظامی و امنیتی ­ خواست در این زمینه دقت بیشتری داشته­ باشند.

قهرمانی روسیه در خاک آمریکا

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
رضا نیکقدم منش: > روسیه توانست آمریکا را در خاک خودش شکست دهد >> ایران به رغم نتایج خوب در مرحله گروهی در لیگ ملت‌های والیبال پنجم شد>> با توجه به راه نیافتن ایران به مرحله نیمه نهایی هیچ والیبالیستی از کشورمان در بین برترین‌ها قرار نگرفت>>> بلندقامتان ایران بعد از یک هفته استراحت خود را برای رقابت‌های قهرمانی جهان، قهرمانی آسیا و انتخابی المپیک آماده می‌کنند
فارسفارس23 ساعت قبل
معاون امنیتی و انتظامی استانداری تهران تصریح کرد: در ایام اربعین روزانه تا ۱۰۰ هزار نفر اسکان خواهیم داشت. وی بیان کرد: امسال همچون سال گذشته در سه نقطه ثوره العشری، صحن حضرت زهرا و پارکینگ طبقاتی اسکان خواهیم داشت. گودرزی اظهار کرد: قرار بوداسکان کل صحن حضرت زهرا برعهده استان تهران باشد اما چون امکانش نیست از دیگر استان‌ها در این نقطه اسکان خواهند داشت. وی بیان کرد: پنج تیم آشپزی در صحن حضور خواهند داشت. گفتنی است، این جلسه قرار بود بدون حضور خبرنگاران باشد اما به دلیل حضور دو خبرنگار، گودرزی معاون امنیتی و انتظامی استانداری تهران دقایقی سخنرانی کرد و سپس خبرنگاران از جلسه خارج شدند.
ایلناایلنا20 ساعت قبل
بزرگترین گارد ساحلی قطر افتتاح شد. به گزارش ایلنا به نقل از بیزینس ریکوردر، با توجه به افزایش تنش میان ایران و آمریکا، قطر بزرگترین گارد ساحلی خود را در خلیج فارس افتتاح کرد. این گارد ساحلی از دوحه تا ساحل شرقی قطر امتداد دارد. قطر یکی از متحدان آمریکا در منطقه است. فرمانده ناوگان پنجم ایالات متحده در بحرین، گفت که پایگاه جدید فرصتی فوق العاده برای ما جهت برقراری ارتباط قوی‌تر با گارد ساحلی قطر محسوب می‌شود.

اخبار بیشتر