اخبار روز بازار مسکن - دوشنبه 3 تیرماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - دوشنبه 3 تیرماه

بازار مسکن چگونه رونق می‌گیرد؟

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴
بازار مسکن چگونه رونق می‌گیرد؟
ساعت24 -بازار ساخت‌وساز و مسکن از ابتدای سال گذشته تحت‌تاثیر التهاب‌های اقتصاد کشور، روزگار پرنوسان و تورم‌زده‌ای را تجربه کرده است.

بازار مسکن یکی از استراتژیک‌ترین بازارها بوده که پیچیدگی‌های بسیاری دارد. شرایط خاص و کم‌سابقه یک‌سال گذشته منجر به جهش شدید قیمت مسکن به خصوص در کلانشهرها به واسطه نوسانات ارزی و هجوم نقدینگی به سمت این بازار شده تا گرانی‌ها نسبت به تامین نیاز مسکن جامعه بیشتر از هر زمان دیگری دامن زده شود.

افزایش قیمت مسکن در نیمه دوم سال ۹۶ و طی سال ۹۷ انبوه‌سازان و سازندگان خرد را ترغیب به تعریف و شروع پروژه‌هایی کرد که در حال حاضر دورنمای بهای تمام شده آنها بسیار مبهم شده است. در پروژه‌هایی با پیشرفت پایین یا قبل از رویارویی سازندگان با هزینه‌های پیش رو، آنها تخمین دقیقی از میزان افزایش نداشتند، اما عبور قیمت برخی مصالح از مرزهای غیرقابل باور و ترس از ادامه روند افزایش قیمت مصالح ساختمانی، کمیابی برخی از مصالح خارجی و نمونه‌های خاص آنها را بسیار محتاط و دست به عصا کرده است.

با آغاز سال ۹۸ به نظر می‌رسد افزایش دستمزدها، هزینه‌های حمل‌ونقل، افزایش بهای تمام شده مواداولیه وارداتی، حذف ارزهای با نرخ یارانه‌ای در خصوص عمده کالاها و نیز افزایش احتمالی بهای حامل‌های انرژی، بهای تمام شده مصالح، هزینه تولید داخل را افزایش خواهد داد. همچنین این موارد مستقیما روی هزینه‌های اجرا نیز موثر خواهد بود و این هزینه‌ها را افزایش می‌دهد؛ ضمن این‌که ذهنیت موجود در جامعه مبنی بر افزایش بهای کالاها در انطباق با افزایش قیمت دلار، باعث تشدید این موضوع خواهد شد. بنابراین افزایش روزافزون هزینه‌های اجرا، کاملا محتمل بوده و به نظر می‌رسد اظهارنظرهای برخی از مسوولان در خصوص کاهش آتی بهای تمام شده مسکن، بیشتر به منظور آرام کردن جو حاکم بر جامعه باشد تا مبتنی بر واقعیت‌های بازار.

فارغ از موارد فوق و پیش‌بینی افزایش این نرخ، در حال حاضر نیز بهای ساخت نسبت به گذشته افزایش چشم‌گیری داشته است. روند گذشته بازار مسکن کشور نشان می‌دهد بهای مسکن و بهای تمام شده ساختمان به صورت یکسان در بازه‌های زمانی مختلف افزایش نمی‌یابند؛ به این معنا که در دوره‌های رکود بازار مسکن، بهای ساخت به تبع تورم عمومی در حال افزایش است؛ در حالی که بهای فروش واحدهای مسکونی با این نرخ افزایش نمی‌یابد. در دوران رونق نیز این روند به طور عمده معکوس است و افزایش بهای مسکن بیشتر از افزایش بهای مصالح ساختمانی است. از این رو به نظر می‌رسد افزایش بهای ساخت در این برهه زمانی، اثرات خود را در قالب چند نتیجه بر بازار ساخت‌وساز مسکن می‌گذارد.

اگرچه بروز چنین شرایطی در بازار مسکن تنها معلول شوک سرازیر شدن سیلاب نقدینگی نبوده، بلکه سیاست‌های کلان اقتصادی دولت نیز در این زمینه نقش داشته است. با این حال، در چنین اوضاع و احوالی سیاست‌گذار بخش مسکن به دنبال اجرای طرح‌ها و سیاست‌هایی است که به این بازار سامان بخشد.

ظاهرا نسخه درمانی تازه‌ای هم در کار نیست و قرار است با همان نسخه‌های نخ‌نما شده و شکست خورده گذشته موقتا زخم‌های این بازار را التیام بخشند. در جدیدترین برنامه در قالب طرح اقدام ملی برای تولید و عرضه مسکن، قرار است ۴۰۰ هزار واحد مسکونی تا سال ۱۴۰۰ ساخته شود؛ طرحی که به نظر می‌رسد بار دیگر داستان تلخ مسکن‌مهر را که نتیجه مداخله دولت نهم و دهم در بازار مسکن بود، تکرار خواهد کرد. به گفته کارشناسان اقتصادی، مداخله دولت در آن مقطع موجب بهبود عملکرد بخش مسکن نشد.

محرک دولت در اجرای نسخه هزینه‌ای مداخله فیزیکی در بازار مسکن، ریشه در دو عامل «دولت پولدار» و «بخش خصوصی ناتوان» دارد. اگر تجربه چند دهه اخیر اقتصاد ایران را نگاهی بیاندازید، به این نتیجه می‌رسیم که هر زمان دولت منابع درآمدی بالا داشته، با این تصور که مشکلات مسکن را می‌توان با پول حل کرد، به ساخت و ساز روی آورده است.

اولین تجربه نیز به قبل از انقلاب و به سال‌های ۱۳۴۷ و ۱۳۴۸ برمی‌گردد. از این سال‌ها به بعد به دلیل افزایش قیمت نفت، درآمدهای نفتی دولت افزایش یافت و پول در دست دولت به میزان چشم‌گیری رشد کرد. بلافاصله بعد از رشد منابع دولت، مداخلات دولتی به شکل‌های مختلف در وجوه متعدد اقتصاد شروع شد که همه ما از پیامدهای اقتصادی آن آگاه هستیم.

پس از انقلاب نیز این تجربه بارها تکرار شد. هر زمان دولت با مازاد منابع روبه‌رو شد، باز هم با این تصور که می‌تواند با پول همه این مشکلات را حل کند، شروع به مداخله فیزیکی در بازار مسکن کرد، بنابراین به نظر می‌رسد یک رابطه مستقیم بین شرایط مالی دولت که تابعی از درآمدهای نفتی بوده با میزان مداخله مستقیم دولت در بازار مسکن وجود دارد.

بخش خصوصی و دولت بالقوه برای پوشش نیاز بازارها به ویژه بازار مهم مسکن به عنوان رقیب یکدیگر شناخته می‌شوند. تبعا در یک بازار هنگامی که یک رقیب ضعیف باشد، شرایط برای ورود گسترده دیگری به بازار فراهم است.

به طور کلی یک قانون نانوشته وجود داد مبنی بر این‌که سیاست‌گذار به محض این‌که نتواند سیاست‌های اصلح را از سیاست‌های مغلوب تمیز دهد، به استراتژی مداخله روی می‌آورد. در شرایط موجود، سناریوی مداخله گسترده دولت دوازدهم در بازار مسکن به دلیل نبود منابع مالی به حداقل رسیده و بعید است که بتواند وعده تولید میلیون‌ها مسکن را عملیاتی کند.

شرابط و ظرفیت اقتصادی کشور را برنامه‌های اقتصادی دولت و بخش خصوصی تعیین می‌کند، نه سلیقه و درخواست یک مدیر ارشد یا یک وزیر در قالب مصوبه و بخشنامه. تجربه گذشته نشان داده که تعیین سقف قیمتی در همه بازارها به ویژه بازار مسکن جواب‌گو نخواهد بود. بازار مسکن برای رونق هر چه بیشتر نیازمند نقدینگی کلان است و وظیفه دولت جذب این نقدینگی از کانال‌های مختلف است.

خواندن خبر در سایت منبع

افزایش قدرت خرید مسکن با تسهیلات بانک ملی ایران

ایبناخبرگزاری ایبنا
افزایش قدرت خرید مسکن با تسهیلات بانک ملی ایران
بانک ملی ایران این فرصت را فراهم کرده است تا با برخورداری همزمان از سود سپرده و تسهیلات خرید و ساخت مسکن، کلید خانه آروزهایتان را در دست بگیرید.

به گزارش ایبِنا به نقل از روابط عمومی بانک ملی ایران، طرح ویژه مسکن بانک ملی ایران علاوه بر شکل گیری یک بازار رقابتی در بازار پرداخت تسهیلات مسکن، گزینه‌های متعددتری از روش‌های تامین مالی خرید یا ساخت مسکن را پیش روی متقاضیان بازار قرار می‌دهد و متقاضیان می‌توانند با سپرده گذاری هر۱۸۲ میلیون ریال، به ازای هر یک ماه ماندگاری، یک برگ اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن دریافت کنند.

هر برگ اوراق قابلیت تبدیل شدن به پنج میلیون ریال تسهیلات با نرخ سود ۱۷٫۵ درصد را دارد. در این طرح به مبلغ سپرده مشتریان ۱۰ درصد سود سالانه نیز تعلق می‌گیرد. سقف تسهیلات انفرادی در تهران به ازای هر نفر ۶۰۰ میلیون ریال به همراه ۱۰۰ میلیون ریال تسهیلات جعاله است و زوجین می‌توانند تا سقف یک میلیارد و ۲۰۰میلیون ریال از این تسهیلات استفاده کنند.

سقف این تسهیلات در مراکز استان و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت برای زوجین ۸۰۰ میلیون ریال و در سایر مناطق شهری ۶۰۰ میلیون ریال است. همچنین سقف میزان تسهیلات جعاله در این مناطق همچنان ۲۰۰ میلیون ریال است. نماد اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی ایران نیز در بازار فرابورس ایران گشایش یافته است و متقاضیان می‌توانند اوراق مذکور را در این بازار معامله کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

گرانترین آپارتمان‌های فروخته شده در خرداد ۹۸ +جدول

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
گرانترین آپارتمان‌های فروخته شده در خرداد ۹۸ +جدول
اقتصاد آنلاین- مرضیه طهماسبی: آنچه در زیر می‌آید جدول معاملات انجام شده آپارتمان‌های گران قیمت فروخته شده در شهر تهران که در خردادماه سال ۹۸ معامله شده است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه اطلاعات بازار املاک ایران می باشد:

قیمت آپارتمان در منطقه پونک

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
قیمت آپارتمان در منطقه پونک
خبرگزاری میزان- برای خرید آپارتمان ۱۴۰ متری با عمر ۱۰ ساله بنا در خیابان سردار جنگل به سرمایه ۲ میلیارد و ۶۵۰ میلیون تومانی نیاز است.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، برای خرید آپارتمان در منطقه پونک با توجه به متراژ و سال ساخت بنا باید هزینه‌های متفاوتی پرداخت که در جدول زیر به برخی از آن‌ها اشاره شده است.

قیمت آپارتمان در منطقه پونک - 2

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

مهرمهر12 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، دو کشتی باری ایران چند هفته است که در برزیل به دلیل تحریم‌های آمریکا قادر به سوختگیری و بازگشت به ایران نیستند. شرکت نفت دولتی برزیل، پتروبراس به دلیل تحریم‌های آمریکا از سوخت رسانی به این دو کشتی باری ایرانی خودداری کرده است. آمریکا اخیرا محصولات شیمیایی ایران را تحریم کرده است، اما رویترز می‌گوید یک شرکت محلی برزیلی اقدام به خرید اوره از ایران کرده است. یک خریدار محصولات شیمیایی هم به رویترز گفته است: دو کشتی باری گیر افتاده‌اند. طبق این گزارش، کشتی باوند ۵۰ هزار تن ذرت بارگیری کرده و قرار است کشتی ترمه هم ۶۶ هزار تن ذرت بارگیری کند.

بازارهای مالی

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ قدیری ابیانه با اشاره به سایت بدهی لحظه‌ای امریکا افزود: بدهی دولت فدرال امریکا حدود ۲۲ تریلیون دلار معادل ۴۴۰ سال درآمد نفت ایران است، جمع بدهی دولت، شرکت‌ها و مردم امریکا نیز حدود ۷۲ تریلیون دلار معادل هزار و ۴۴۰ سال درآمد نفت ایران است. سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران با بیان اینکه امریکا در حال سقوط است، گفت: ​ از نظر توزیع ثروت هم اکنون ۳ نفر بیش از نیمی از جمعیت امریکا ثروت دارند. امریکا ۳۲۰ میلیون نفر جمعیت دارد که این ۳ نفر بیش از ۱۶۰ میلیون نفر ثروت دارند. قدیری ابیانه با بیان اینکه هرچند اقتصاد امریکا بزرگ است، اما میزان بدهی امریکا به اندازه اقتصادش خیلی بزرگ‌تر است، گفت: این امر برای اقتصاد امریکا بسیار شکننده است. یک زمانی بیش از ۴۰ درصد اقتصاد جهان در دست امریکا بود، اما اکنون میزان اقتصاد امریکا به زیر ۱۵ درصد رسیده است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 ساعت قبل
شایان، عضو هیات مدیره بانک ملی در ادامه افزود: به‌دلیل افزایش هزینه بنگاه‌ها در حوزه تامین سرمایه در گردش، نیاز به تامین مالی بنگاه‌ها به شدت وجود دارد. همتی همچنین اعلام کرد که در کنار تلاش‌های جاری بانک‌های کشور برای تامین مالی تولید، طرح تامین مالی مولد در برای جلوگیری از رکود و اعاده رونق تولید به کار گرفته می‌شود. تامین مالی زنجیره تولید با سککوکهرچند هنوز جزئیات طرح «تامین مالی مولد» اعلام نشده اما آنچه از گفته رئیس کل بانک مرکزی بر می‌آید این است که تامین مالی زنجیره تولید، ستون اصلی این طرح خواهد بود. زمانی که تسهیلات در قالب زنجیره تامین تزریق می‌شود، به جای اینکه وام به‌صورت نقد پرداخت شود، صرف خرید مواد اولیه خواهد شد یا تسهیلات روی خط خرید دین اسناد تجاری قرار می‌گیرد که با این اقدام در قالب زنجیره تامین، منابع به‌صورت هدفمند به موضوع مصرف هدایت می‌شود. یکی از بهترین راه‌های تامین مالی زنجیره تولید انجام این اقدام بر بستر وب است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین20 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، یک آمریکایی در ایالت کارولینای شمالی آمریکا بلیط بخت‌آزمایی به ارزش ۲۰ دلار را خرید و میلیون دلار برنده شد. مایکل استرانگ تعریف کرد که اغلب به کارولینای شمالی می‌رود و به کار تعمیر می‌پردازد. به گزارش اسپوتنیک به نقل از وبگاه خبری UPI، او در رابطه با خرید بلیط بخت‌آزمایی ۲۰ دلاری گرفت: «من تصمیم گرفتم دوباره بلیط ۲۰ دلاری بخرم، چون برایم شانس می‌آورد. از ۲۷ بلیط ۲۰ دلاری که اخیرا خریدم ۲۶ بلیط برنده بوده است. داشتم حصار را تعمیر می‌کردم، برای رفع خستگی فکر کردم یک بلیط ۲۰ دلاری بخت‌آزمایی بخرم.
خبر فوریخبر فوری8 ساعت قبل
معاون امور گمرکی گمرک از ترخیص ۶۶۵۳ خودرو وارداتی بر اساس مصوبه هیات وزیران خبر داد و گفت: تاکنون برای ۳۴۰ دستگاه از خودروهای اظهار شده صدور پروانه انجام نشده است. به گزارش خبر فوری، برخی فعالان بازار معتقدند ورود این خودروها به بازار می‌تواند زمینه را برای تغییر قیمت خودروهای وارداتی باز کند چراکه از پس افزایش قیمت ارز و ممنوعیت ورود خودرو به کشور، خودروهای خارجی افزایشی قابل توجه را تجربه کرد. مهرداد جمال ارونقی با اشاره به آخرین آمار ترخیص خودرو از گمرک اظهار کرد: بر اساس مصوبه هیأت وزیران مبنی بر ورود خودروی خارجی از تاریخ ۱۶ دی ماه ۱۳۹۷ تا تاریخ ۱۶ تیر ماه ۱۳۹۸ در این مدت ۶۶۵۳ دستگاه خودروی وارداتی از گمرک ترخیص شده است. معاون امور گمرکی گمرک افزود: تاکنون ۳۴۰ دستگاه از خودروهای اظهار شده منجر به صدور پروانه نشده و به دلایلی نتوانسته‌اند مجوزهای لازم را برای ترخیص اخذ کنند. ارونقی ادامه داد: برای این خودروها قرار شد پیش نویسی از سوی دستگاه‌های مربوطه مبنی بر تمدید مهلت زمانی تهیه و به تصویب هیات وزیران برسد تا این مانع برطرف شود.

اخبار بیشتر