اخبار روز بازار مسکن - دوشنبه 3 تیرماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - دوشنبه 3 تیرماه

بازار مسکن چگونه رونق می‌گیرد؟

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴
بازار مسکن چگونه رونق می‌گیرد؟
ساعت24 -بازار ساخت‌وساز و مسکن از ابتدای سال گذشته تحت‌تاثیر التهاب‌های اقتصاد کشور، روزگار پرنوسان و تورم‌زده‌ای را تجربه کرده است.

بازار مسکن یکی از استراتژیک‌ترین بازارها بوده که پیچیدگی‌های بسیاری دارد. شرایط خاص و کم‌سابقه یک‌سال گذشته منجر به جهش شدید قیمت مسکن به خصوص در کلانشهرها به واسطه نوسانات ارزی و هجوم نقدینگی به سمت این بازار شده تا گرانی‌ها نسبت به تامین نیاز مسکن جامعه بیشتر از هر زمان دیگری دامن زده شود.

افزایش قیمت مسکن در نیمه دوم سال ۹۶ و طی سال ۹۷ انبوه‌سازان و سازندگان خرد را ترغیب به تعریف و شروع پروژه‌هایی کرد که در حال حاضر دورنمای بهای تمام شده آنها بسیار مبهم شده است. در پروژه‌هایی با پیشرفت پایین یا قبل از رویارویی سازندگان با هزینه‌های پیش رو، آنها تخمین دقیقی از میزان افزایش نداشتند، اما عبور قیمت برخی مصالح از مرزهای غیرقابل باور و ترس از ادامه روند افزایش قیمت مصالح ساختمانی، کمیابی برخی از مصالح خارجی و نمونه‌های خاص آنها را بسیار محتاط و دست به عصا کرده است.

با آغاز سال ۹۸ به نظر می‌رسد افزایش دستمزدها، هزینه‌های حمل‌ونقل، افزایش بهای تمام شده مواداولیه وارداتی، حذف ارزهای با نرخ یارانه‌ای در خصوص عمده کالاها و نیز افزایش احتمالی بهای حامل‌های انرژی، بهای تمام شده مصالح، هزینه تولید داخل را افزایش خواهد داد. همچنین این موارد مستقیما روی هزینه‌های اجرا نیز موثر خواهد بود و این هزینه‌ها را افزایش می‌دهد؛ ضمن این‌که ذهنیت موجود در جامعه مبنی بر افزایش بهای کالاها در انطباق با افزایش قیمت دلار، باعث تشدید این موضوع خواهد شد. بنابراین افزایش روزافزون هزینه‌های اجرا، کاملا محتمل بوده و به نظر می‌رسد اظهارنظرهای برخی از مسوولان در خصوص کاهش آتی بهای تمام شده مسکن، بیشتر به منظور آرام کردن جو حاکم بر جامعه باشد تا مبتنی بر واقعیت‌های بازار.

فارغ از موارد فوق و پیش‌بینی افزایش این نرخ، در حال حاضر نیز بهای ساخت نسبت به گذشته افزایش چشم‌گیری داشته است. روند گذشته بازار مسکن کشور نشان می‌دهد بهای مسکن و بهای تمام شده ساختمان به صورت یکسان در بازه‌های زمانی مختلف افزایش نمی‌یابند؛ به این معنا که در دوره‌های رکود بازار مسکن، بهای ساخت به تبع تورم عمومی در حال افزایش است؛ در حالی که بهای فروش واحدهای مسکونی با این نرخ افزایش نمی‌یابد. در دوران رونق نیز این روند به طور عمده معکوس است و افزایش بهای مسکن بیشتر از افزایش بهای مصالح ساختمانی است. از این رو به نظر می‌رسد افزایش بهای ساخت در این برهه زمانی، اثرات خود را در قالب چند نتیجه بر بازار ساخت‌وساز مسکن می‌گذارد.

اگرچه بروز چنین شرایطی در بازار مسکن تنها معلول شوک سرازیر شدن سیلاب نقدینگی نبوده، بلکه سیاست‌های کلان اقتصادی دولت نیز در این زمینه نقش داشته است. با این حال، در چنین اوضاع و احوالی سیاست‌گذار بخش مسکن به دنبال اجرای طرح‌ها و سیاست‌هایی است که به این بازار سامان بخشد.

ظاهرا نسخه درمانی تازه‌ای هم در کار نیست و قرار است با همان نسخه‌های نخ‌نما شده و شکست خورده گذشته موقتا زخم‌های این بازار را التیام بخشند. در جدیدترین برنامه در قالب طرح اقدام ملی برای تولید و عرضه مسکن، قرار است ۴۰۰ هزار واحد مسکونی تا سال ۱۴۰۰ ساخته شود؛ طرحی که به نظر می‌رسد بار دیگر داستان تلخ مسکن‌مهر را که نتیجه مداخله دولت نهم و دهم در بازار مسکن بود، تکرار خواهد کرد. به گفته کارشناسان اقتصادی، مداخله دولت در آن مقطع موجب بهبود عملکرد بخش مسکن نشد.

محرک دولت در اجرای نسخه هزینه‌ای مداخله فیزیکی در بازار مسکن، ریشه در دو عامل «دولت پولدار» و «بخش خصوصی ناتوان» دارد. اگر تجربه چند دهه اخیر اقتصاد ایران را نگاهی بیاندازید، به این نتیجه می‌رسیم که هر زمان دولت منابع درآمدی بالا داشته، با این تصور که مشکلات مسکن را می‌توان با پول حل کرد، به ساخت و ساز روی آورده است.

اولین تجربه نیز به قبل از انقلاب و به سال‌های ۱۳۴۷ و ۱۳۴۸ برمی‌گردد. از این سال‌ها به بعد به دلیل افزایش قیمت نفت، درآمدهای نفتی دولت افزایش یافت و پول در دست دولت به میزان چشم‌گیری رشد کرد. بلافاصله بعد از رشد منابع دولت، مداخلات دولتی به شکل‌های مختلف در وجوه متعدد اقتصاد شروع شد که همه ما از پیامدهای اقتصادی آن آگاه هستیم.

پس از انقلاب نیز این تجربه بارها تکرار شد. هر زمان دولت با مازاد منابع روبه‌رو شد، باز هم با این تصور که می‌تواند با پول همه این مشکلات را حل کند، شروع به مداخله فیزیکی در بازار مسکن کرد، بنابراین به نظر می‌رسد یک رابطه مستقیم بین شرایط مالی دولت که تابعی از درآمدهای نفتی بوده با میزان مداخله مستقیم دولت در بازار مسکن وجود دارد.

بخش خصوصی و دولت بالقوه برای پوشش نیاز بازارها به ویژه بازار مهم مسکن به عنوان رقیب یکدیگر شناخته می‌شوند. تبعا در یک بازار هنگامی که یک رقیب ضعیف باشد، شرایط برای ورود گسترده دیگری به بازار فراهم است.

به طور کلی یک قانون نانوشته وجود داد مبنی بر این‌که سیاست‌گذار به محض این‌که نتواند سیاست‌های اصلح را از سیاست‌های مغلوب تمیز دهد، به استراتژی مداخله روی می‌آورد. در شرایط موجود، سناریوی مداخله گسترده دولت دوازدهم در بازار مسکن به دلیل نبود منابع مالی به حداقل رسیده و بعید است که بتواند وعده تولید میلیون‌ها مسکن را عملیاتی کند.

شرابط و ظرفیت اقتصادی کشور را برنامه‌های اقتصادی دولت و بخش خصوصی تعیین می‌کند، نه سلیقه و درخواست یک مدیر ارشد یا یک وزیر در قالب مصوبه و بخشنامه. تجربه گذشته نشان داده که تعیین سقف قیمتی در همه بازارها به ویژه بازار مسکن جواب‌گو نخواهد بود. بازار مسکن برای رونق هر چه بیشتر نیازمند نقدینگی کلان است و وظیفه دولت جذب این نقدینگی از کانال‌های مختلف است.

خواندن خبر در سایت منبع

افزایش قدرت خرید مسکن با تسهیلات بانک ملی ایران

ایبناخبرگزاری ایبنا
افزایش قدرت خرید مسکن با تسهیلات بانک ملی ایران
بانک ملی ایران این فرصت را فراهم کرده است تا با برخورداری همزمان از سود سپرده و تسهیلات خرید و ساخت مسکن، کلید خانه آروزهایتان را در دست بگیرید.

به گزارش ایبِنا به نقل از روابط عمومی بانک ملی ایران، طرح ویژه مسکن بانک ملی ایران علاوه بر شکل گیری یک بازار رقابتی در بازار پرداخت تسهیلات مسکن، گزینه‌های متعددتری از روش‌های تامین مالی خرید یا ساخت مسکن را پیش روی متقاضیان بازار قرار می‌دهد و متقاضیان می‌توانند با سپرده گذاری هر۱۸۲ میلیون ریال، به ازای هر یک ماه ماندگاری، یک برگ اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن دریافت کنند.

هر برگ اوراق قابلیت تبدیل شدن به پنج میلیون ریال تسهیلات با نرخ سود ۱۷٫۵ درصد را دارد. در این طرح به مبلغ سپرده مشتریان ۱۰ درصد سود سالانه نیز تعلق می‌گیرد. سقف تسهیلات انفرادی در تهران به ازای هر نفر ۶۰۰ میلیون ریال به همراه ۱۰۰ میلیون ریال تسهیلات جعاله است و زوجین می‌توانند تا سقف یک میلیارد و ۲۰۰میلیون ریال از این تسهیلات استفاده کنند.

سقف این تسهیلات در مراکز استان و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت برای زوجین ۸۰۰ میلیون ریال و در سایر مناطق شهری ۶۰۰ میلیون ریال است. همچنین سقف میزان تسهیلات جعاله در این مناطق همچنان ۲۰۰ میلیون ریال است. نماد اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی ایران نیز در بازار فرابورس ایران گشایش یافته است و متقاضیان می‌توانند اوراق مذکور را در این بازار معامله کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

گرانترین آپارتمان‌های فروخته شده در خرداد ۹۸ +جدول

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
گرانترین آپارتمان‌های فروخته شده در خرداد ۹۸ +جدول
اقتصاد آنلاین- مرضیه طهماسبی: آنچه در زیر می‌آید جدول معاملات انجام شده آپارتمان‌های گران قیمت فروخته شده در شهر تهران که در خردادماه سال ۹۸ معامله شده است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه اطلاعات بازار املاک ایران می باشد:

قیمت آپارتمان در منطقه پونک

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
قیمت آپارتمان در منطقه پونک
خبرگزاری میزان- برای خرید آپارتمان ۱۴۰ متری با عمر ۱۰ ساله بنا در خیابان سردار جنگل به سرمایه ۲ میلیارد و ۶۵۰ میلیون تومانی نیاز است.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، برای خرید آپارتمان در منطقه پونک با توجه به متراژ و سال ساخت بنا باید هزینه‌های متفاوتی پرداخت که در جدول زیر به برخی از آن‌ها اشاره شده است.

قیمت آپارتمان در منطقه پونک - 2

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فوت‌شدگان کرونا چگونه دفن می‌شوند؟ +فیلم

اقتصادنیوزاقتصادنیوز9 ساعت قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین11 ساعت قبل
هر چند میزان کاهش نرخ ارز در صرافی‌های بانکی بسیار اندک بود اما صرافان از فروکش تب افزایش قیمت‌ها، حتی در بازار آزاد خبر می‌دهند. نرخ خرید دلار در صرافی‌های بانکی امروز ۱۴ هزار و ۶۰۰ تومان گزارش شده است. بر این اساس قیمت یورو نیز در بازار امروز با وجود عقب‌نشینی دلار با تغییری روبرو نبود. هر یورو در صرافی‌های بانکی به قیمت ۱۵ هزار و ۸۰۰ تومان فروخته می‌شود. قیمت خرید یورو نیز برابر با ۱۵ هزار و ۷۰۰ تومان گزارش شد. به این ترتیب افزایش قیمت دلار در روزهای اخیر در یکی از بی‌مشتری‌ترین دوره‌های بازار ارز در سال جاری رخ داده است.

‌۸۰درصد کسانی که کرونای آنها مثبت است با اقدامات معمولی خوب می‌شود +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین9 ساعت قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین8 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، همزمان با دهه فجر انقلاب اسلامی، این مدرسه ۱۲ کلاسه در آیینی با حضور حفیظی مدیر شعب بانک ملت استان کهگیلویه و بویراحمد، استاندار و فرماندار و مدیر کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کهگیلویه و بویراحمد، رئیس اموزش وپرورش شهرستان بویراحمد و جمعی از دانش آموزان و اهالی روستا افتتاح شد. براساس اعلام مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کهگیلویه و بویراحمد، زیربنای ساختمان این مدرسه یک هزار و ۴۳۵ مترمربع بوده و دارای سرایداری، سرویس بهداشتی و سرویس آبخوری و محوطه سازی به مساحت ۲ هزار و ۵۰۰ مترمربع است که با مشارکت بانک ملت و با اعتباری بالغ بر ۳۰ میلیارد ریال به بهره برداری رسیده است. روستای تنگاری از توابع شهرستان بویراحمد در استان کهگیلویه و بویراحمد است که دانش آموزان این روستا از این پس می‌توانند در این مدرسه تازه تاسیس با امکانات رفاهی مناسب تحصیل کنند. این گزارش می‌افزاید، مشارکت بانک ملت در ساخت مدرسه در مناطق کم برخوردار کشور در راستای عمل به مسوولیت‌های اجتماعی و به ویژه توسعه آموزش میان آینده سازان کشور است.

رئیس بیمارستان مسیح دانشوری درباره کرونا چه گفت؟

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین7 ساعت قبل
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز9 ساعت قبل
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: تا امروز ۴ نفر آمار فوتی‌ها افزایش یافته و به ۱۲ نفر رسیده است. ما هر روز به صورت زنده ساعت ۱ تعداد فوت شده‌ها و مبتلاهای قطعی را اعلام می‌کنیم. کسی جز وزارت بهداشت صلاحیت اطلاع‌رسانی ندارند. براین اساس قرنطینه تبعات زیادی دارد و به هیچ وجه موافق نیستیم. معاون کل وزارت بهداشت گفت: شما اگر من را دروغگو یا کتمان کننده فرض کنید، هر حرفی که زده شود باور نمی‌کنید.

اخبار بیشتر