آیا ترامپ واقعا 10 دقیقه پیش از حمله به ایران منصرف شد؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

آیا ترامپ واقعا 10 دقیقه پیش از حمله به ایران منصرف شد؟

مرکل و ماکرون برای تغییر نظر ترامپ در قبال ایران تلاش می‌کنند

مهرخبرگزاری مهر
مرکل و ماکرون برای تغییر نظر ترامپ در قبال ایران تلاش می‌کنند
یک رسانه آمریکایی از برنامه رهبران آلمان و فرانسه برای رایزنی با «دونالد ترامپ» در خصوص ایران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، وال استریت ژورنال با اشاره به تلاش کشورهای اروپایی برای کاهش تنش‌های میان آمریکا و ایران اعلام کرده که در نشست آتی جی بیست (G۲۰) در ژاپن «امانوئل ماکرون» رئیس جمهوری فرانسه، و «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان در نشستی با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، برای نرمتر کردن مواضع آمریکا در قبال ایران رایزنی خواهند کرد.

وال استریت در ادامه به مخالفت کشورهای اروپایی امضا کننده برجام با اقدام ترامپ برای خارج شدن از برجام اشاره کرده است.

رئیس جمهوری فرانسه روز جمعه ۳۱ خرداد نیز خواستار کاهش تنش‌ها میان آمریکا و ایران شد.

ماکرون که پس از یک نشست اتحادیه اروپا در بروکسل سخن می‌گفت، افزود: فرانسه خواهان حفظ برجام است و از طرف‌های دیگر دعوت کرد وارد گفتگو شود.

قرار است اتحادیه اروپا، ریاست یک نشست کشورهای دخیل در توافق هسته‌ای با ایران را بر عهده بگیرد. این نشست قرار است هفته آینده در وین برگزار شود.

علاوه بر نماینده اتحادیه اروپا، نمایندگان چین، فرانسه، آلمان، روسیه، انگلیس، و ایران در نشست حاضر خواهند بود.

خواندن خبر در سایت منبع

بیلد: گفته‌های یک مجری عامل اصلی انصراف ترامپ از حمله بود

ایرناخبرگزاری ایرنا
بیلد: گفته‌های یک مجری عامل اصلی انصراف ترامپ از حمله بود
تهران - ایرنا - نشریه آلمان بیلد با اشاره به گزارش های منتشره در مورد لغو دستور حمله ترامپ به مواضع ایران در لحظه آخر نوشت: گویا سخنان «تاکر کارلسون» ۵۰ ساله بیش از دیگران در این تصمیم موثر بوده است. وی نه ژنرال و مشاور ترامپ بوده و نه سمتی در کابینه دارد، بلکه تنها یک مجری شبکه فاکس نیوز است؛ اما آنچه که او گفته رئیس جمهوری آمریکا را به فکر واداشته است.

این نشریه روز دوشنبه در تحلیل علت منصرف شدن «دونالد ترامپ» از حمله نظامی به ایران به گزارش نیویورک تایمز اشاره کرد و نوشت: گویا سخنان «تاکر کارلسون» ۵۰ ساله بیش از دیگران در این تصمیم موثر بوده است. کارلسون در روزهای منتهی به این تصمیم، بارها با ترامپ صحبت کرده و نهایتا شب پنج شنبه گذشته در یک برنامه تلویزیونی خطاب به ترامپ گفته است که اگر او وارد جنگ شود، باید انتخاب مجدد به ریاست جمهوری را فراموش کند.

به نوشته بیلد این امر نشان دهنده میزان اهمیت اوضاع داخل آمریکا برای ترامپ است. او در کارزار تبلیغات انتخاباتی، خود را به عنوان فردی صلح طلب معرفی کرده و هر گونه اقدامی خلاف این امر، می‌تواند برای ترامپ گران تمام شود.

در همین رابطه «کریستین هیک» کارشناس آمریکایی روابط بین الملل به بیلد گفت: همه چیز در این تصمیم ترامپ، به انتخابات ریاست جمهوری آتی مربوط می‌شود و این مسئله در حال حاضر برای او «همه چیز» است.

بر این اساس ترامپ می‌داند که با برائت جستن از تمایلات جنگ طلبانه «جان بولتون» مشاور امنیت ملی خود و دیگرانی که بر طبل جنگ می‌کوبند، می‌تواند احترام گروه‌های میانه رو را جلب کند.

به نظر هیک تصمیم لحظه آخری ترامپ «حرکتی عاقلانه در شطرنج» و هوشمندانه بود چرا که این کار باعث شد او کنترل اوضاع را در دستان خودش نگاه دارد.

ترامپ روز جمعه در چندین توئیت مدعی شد که در نظر داشته است به سه هدف در ایران حمله کند، اما پس از آنکه یک ژنرال به او گفته که چنین حمله‌ای به مرگ ۱۵۰ نفر منجر خواهد شد، تنها ۱۰ دقیقه قبل از عملیات تصمیم گرفته است این حمله را لغو کند. اما روایت‌هایی که نیوریوک تایمز و واشنگتن‌پست از ماجرا ارائه می‌کنند، چیز دیگری نشان می‌دهد.

نیویورک‌تایمز طی گزارشی از تأثیرپذیری ترامپ از مجری و تحلیلگر مشهور فاکس‌نیوز در مورد «حمله به ایران» خبر داده است. این روزنامه امریکایی با اشاره به اظهارات ترامپ در مورد انصراف از حمله به ایران، ۱۰ دقیقه پیش از شروع عملیات، گزارش داده است که «تاکر کارلسون» تحلیلگر شبکه تلویزیونی فاکس‌نیوز در لغو تصمیم او مؤثر بوده است.

بر اساس گزارش نیویورک تایمز، پس از ساقط شدن پهپاد امریکایی از سوی ایران، جان بولتون قصد داشته ترامپ را مجاب به اقدام نظامی علیه تهران کند، اما ترامپ در این باره به کارلسون مجری فاکس‌نیوز گوش می‌کند که به او گفته بود پاسخ نظامی به تهران غیرعاقلانه و دیوانه‌وار است.

از سوی دیگر، واشنگتن‌پست گزارش کرده که بعد از ساعت ۷ صبح روز پنج شنبه ترامپ چهار نشست مختلف با مقامات پنتاگون، قانونگذاران و مقامات امنیت ملی برگزار کرده است که طی همه این نشست‌ها خودش از حمله حمایت می‌کرده است، در حالی که اکثر طرف‌های مشاوره وی در این جلسات مخالف حمله بوده‌اند و همین موضوع باعث تغییر نظر یکباره ترامپ شده است.

در نخستین ساعات بامداد روز پنجشنبه (۳۰ خرداد) یک فروند پهپاد جاسوسی «گلوبال هاوک» امریکا بعد از تجاوز به حریم سرزمینی جمهوری اسلامی ایران در منطقه روبروی کوه مبارک استان هرمزگان، هدف آتش پدافند نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت و سرنگون شد.

خواندن خبر در سایت منبع

وال استریت ژورنال: به‌رغم تلاش اروپا ترامپ تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال می‌کند

تسنیمخبرگزاری تسنیم
وال استریت ژورنال: به‌رغم تلاش اروپا ترامپ تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال می‌کند
روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال اعلام کرد دولت ترامپ قصد دارد تحریم‌های بزرگ جدیدی علیه ایران اعمال کند.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه وال استریت ژورنال نوشته است آمریکا در نظر دارد تحریم‌های بزرگ جدیدی علیه ایران اعمال کند و با این اقدام نشان می‌دهد قصد ندارد با وجود تلاش دیپلماتیک سران اروپایی از فشار خود بکاهد.

آمریکا اخیرا تحریم‌هایی را علیه صنایع فلزی و شرکت‌های بزرگ پتروشیمی ایران اعمال کرد.

به نوشته وال استریت ژورنال تصمیم ترامپ برای اعمال تحریم‌های اقتصادی بیشتر نشان می‌دهد او معتقد است می‌تواند با استفاده از تحریم‌ها ایران را به میز مذاکره با ایران بکشاند آن هم بدون ایجاد درگیری.

دیپلمات‌های غربی می‌گویند انتظار می‌رود سران فرانسه و آلمان در نشست آتی گروه ۲۰ در ژاپن به ترامپ درباره افزایش فشار اقتصادی علیه ایران هشدار دهند.

اما با وجود آنکه ترامپ و پامپئو وزیر خارجه آ‌مریکا از تمایل این کشور برای مذاکره با ایران سخن می‌گویند رابرت آینهورن از مقامات سابق وزارت خارجه که در مذاکرات ۱+۵ نیز دخیل بود گفته است: دولت ترامپ واقعا هم اکنون تمایلی به مذاکره ندارد. دولت آمریکا می‌‌خواهد با تحریم‌ها ایرانی‌ها را مستاصل کند تا زمانی که امید داشته باشد مذاکرات درباره شرایط تسلیم خواهد بود.

ترامپ و دستیارانش درباره چگونگی تحریم‌های جدید توضیحی نداده‌اند. یک گزینه احتمالی برای افزایش فشار جریمه بانک‌ها، شرکت‌های بیمه، بازرگانی و دیگر شرکت‌های خارج از ایران است که هنوز به این کشور کمک می‌کنند. این اقدام به زعم حامیان تحریمها، جریان باقیمانده‌ای که ارز وارد ایران می‌کند را قطع خواهد کرد.

وال استریت ژورنال در ادامه به نقل از یک فرد آشنا با مباحث وزارت خزانه داری آمریکا نوشت همچنین تحریم‌هایی علیه ابزار ویژه تجاری و مالی با ایران [اینستکس] خواهد بود که اروپایی‌ها در پی راه اندازی آن هستند، مد نظر قرار دارد.

تحریم‌های دیگر شامل بخش‌های اقتصادی که تاکنون علیه آنها اعمال نشده مانند شرکتها یا کارخانجات کالاهای صنعتی و مصرفی خواهد بود. این شرکتها به انتقال پول یا محصولات به داخل و خارج ایران کمک می‌کنند که شامل اتاق‌های بازرگانی یا کشتیرانی خواهد بود.

ترامپ در مصاحبه اخیر خود با شبکه ان بی سی درباره نقش اروپا و نظر آنها که ایران توافق برجام را نقض نکرده، گفت: من توجهی به اروپایی‌ها ندارم. اروپایی‌ها به‌دنبال این هستند که پول زیادی به جیب بزنند …، فرانسه به ایران خودرو می‌فروشد و اروپایی‌ها کارهای دیگری می‌کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

سوزان رایس: ترامپ نماینده‌ای را برای گفت و گو با ایران تعیین کند

ایرناخبرگزاری ایرنا
سوزان رایس: ترامپ نماینده‌ای را برای گفت و گو با ایران تعیین کند
تهران - ایرنا- "سوزان رایس" مشاور امنیت ملی دولت اوباما در یادداشتی در شماره روز یکشنبه نیویورک تایمز نوشت: ترامپ لازم است با انجام ۵ اقدام ممکن از جمله تعیین یک نماینده در تهران، جلوی افزایش تنش را بگیرد.

تمام این هیاهویی که در ماجرای تصمیم گیری و انصراف از حمله به ایران پیش آمد؛ ناشی از اشتباه خروج «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا از توافق هسته‌ای بود.

رایس در این یادداشت می‌نویسد:

اگر اظهارات رئیس جمهوری آمریکا را باور کنیم، ارزیابی مان این است که این کشور تنها ۱۰ دقیقه تا راه انداختن جنگ با ایران فاصله داشت.

اشتباه نکنید. این حمله اگر اتفاق می‌افتاد؛ حمله‌ای نبود که ایران را به درد بیاورد و او هم به راحتی آن را هضم کند.

یک چنین حمله‌ای؛ تازه نقطه آغاز یک جنگ پرهزینه می‌شد که جان هزاران سرباز وظیفه آمریکا در خلیج فارس را به خطر می‌انداخت. امنیت متحدان منطقه‌ای را مستقیما در معرض خطر قرار می‌داد. اقتصاد جهانی را به لرزه در می‌آورد به این دلیل که گلوگاه کشتیرانی از طریق «تنگه هرمز» که آبراه حیاتی کشتیرانی است را خفه می‌کرد.

ترامپ ادعا می‌کند که فکر و تصمیم بهتر را انجام داده است. در دقایق پایانی او تصمیم گرفت از حمله به ایران صرف نظر کند چون اگر این حمله صورت می‌گرفت طبق برآوردهای صورت گرفته ۱۵۰ ایرانی کشته می‌شدند و این پاسخی نامتقارن به سرنگون شدن یک فروند پهپاد بدون سرنشین می‌بود که امکان دارد سرگردان در حریم هوایی ایران به پرواز درآمده است.

ببایید به صراحت اعلام کنیم این تصمیمی که در لحظات آخر گرفته شد، صحیح و البته بهتر از هر جایگزین ممکن دیگری بوده است.

اما خطر جنگ هنوز باقیست.

تصورش را بکنید اگر در آن ۱۰ دقیقه حساس و مهم پیش از فرمان حمله، رئیس جمهوری تصمیم گیری اش برای جنگ را خوب و با تأمل فراوان نمی‌سنجید و همه ابعاد و زوایا و پیامدهای آن را بررسی نمی‌کرد، آن زمان ما در زمین (در میدان جنگ) چگونه خود را جمع و جور می‌کردیم؟

من به عنوان کسی که تجربه کار کردن در پست مشاور امنیت ملی را داشته‌ام و در بسیاری از تصمیم گیری‌ها راجع به اینکه آیا و کی باید از نیروی نظامی استفاده کرد مشارکت داشته‌ام، با صراحت تمام و اطمینانی بیش از همیشه اعلام می‌کنم که فرآیند تصمیم سازی در حوزه امنیت ملی ما به طرز خطرناکی ناکارآمد است.

اگر ترامپ صادق باشد باید بپذیرد که او قبل از تصمیم گیری برای صدور فرمان حمله نظامی، به اندازه کافی به خطرات و پیامدهایی که یک اقدام نظامی به همراه خواهد داشت، فکر نکرده است.

تلفات بالقوه غیرنظامیان که از پیامدهای هر اقدام نظامی است؛ موضوع مهمی است که به ندرت امکان دارد از نگاه تصمیم سازان جنگ مورد غفلت واقع بشود. این مسئله حتما باید در تصمیم گیری اولیه بدقت مورد توجه قرار می‌گرفت.

«جان بولتون» مشاور امنیت ملی که بیش از یک دهه است که توصیه به حمله به ایران می‌کند، آیا نتوانست یک ارزیابی بینابینی از هر دو طرف را ارایه دهد؟

اما به هر حال یک روزنه امید وجود دارد. و آن این است که اگر ترامپ واقعا جنگ با ایران را نخواهد و هدفش این باشد که کنترل سیاست گذاری در حوزه امنیت ملی را خود بدست گیرد؛ آنجاست که می‌توان به روند اوضاع امیدوار بود.

به هر دلیل، ترامپ تصمیم گرفت به ایران حمله نکند. او اکنون می‌تواند این بحث را مطرح کند که حمله نکرد تا وارد بحث راه حل‌های دیپلماتیک شود.

ایرانی‌ها هم ادعا می‌کنند که یک فروند هواپیمای حامل ۳۵ سرنشین که سربازان وظیفه بوده است را ساقط نکردند و به جای آن پهپاد را به زمین انداختند.

هردو طرف به برطرف شدن بحران کمک کردند و اجازه ندادند جنگ دربگیرد. راست یا دروغ؛ به هر حال این رویداد کمک کرد تنش‌ها فروبنشیند.

برای آنکه ثابت شود تن‌ها فرو نشسته است؛ ترامپ لازم است با شفافیت و اراده‌ای غیر متعارف وارد عمل شود.

در این وادی عمل؛ او لازم است همزمان در چند زمینه اقدام نماید.

نخست آنکه؛ او باید مشاور غیرقابل کنترل امنیت ملی خود و تابع محض جنگ طلب او یعنی وزیر خارجه را به حاشیه براند.

دوم آنکه؛ رئیس جمهوری باید خطوط قرمزش برای یک اقدام نظامی علیه ایران را هم باریک کند و هم شفاف.

او باید به وضوح مشخص کند که سه عامل است که پاسخ نظامی آمریکا را احراز می‌کند. این سه عامل عبارتست از: ۱- حمله به نیروهای نظامی آمریکا، ۲- حرکت ایران به سمت بدست آوردن مواد هسته‌ای برای رسیدن به بمب و ۳- حمله مستقیم ایران به اسرائیل.

همچنین ترامپ باید به کنگره اطمینان دهد که جنگ غیرضروری با ایران را آغاز نخواهد کرد چراکه یک چنین جنگی ناقض خطوط قرمز خود ترامپ خواهد بود و دور زدن مجوز قانونی مصوب سال ۲۰۰۲ میلادی است که استفاده از نیروی زور علیه «القاعده» را قانونی شمرده است.

سوم آنکه؛ ترامپ باید سریعا خطوط قرمزش را با ارسال نامه‌ای به اطلاع ایران برساند و راهی را برای اجتناب از جنگ پیشنهاد بدهد.

در این اقدام؛ لازم است یک سفیر مجرب بازنشسته که شغلش سفارت است به کشور ایران فرستاده شود. این فرد باید فردی در قواره «بیل برنز» معاون اسبق وزارت خارجه باشد که تجربه مذاکره با ایران را دارد و یا فردی باشد همچون «توماس پیکرینگ» با شش دوره تجربه سفارت و معاون اسق وزیر خارجه.

اگر ترامپ نمی‌تواند هیچ فردی خارج از تیم خود را بپذیرد، می‌تواند «جان سولیوان» معاون وزیر خارجه که به خردمندی و عقلانیت مشهور است را به نیویورک بفرستد تا با سفیر ایران در سازمان ملل «مجید تخت روانچی» ملاقات کند. تخت روانچی تحصیل کرده آمریکاست و کمک بسزایی در مذاکرات هسته‌ای کرد و یک کانال قابل اعتماد برای ارتباط با تهران است.

چهارم آنکه؛ ترامپ باید گام‌های دوجانبه را بردارد تا هردو طرف این فرصت را پیدا کنند که بطور خیلی جزیی بنای آشنایی و اطمینان و اعتماد به یکدیگر را بسازند و این بنا راهگشای بحث هایی مهمتر میان دو طرف باشد.

به عنوان نمونه؛ ترامپ می‌تواند پیشنهاد دهد که ایران مجاز باشد اورانیوم کمتر غنی شده خود را به خارج صادر کند و در ازاء آن تهدیدش برای تخطی کردن از محدودیت مندرج در توافق هسته‌ای در مورد محدودیت در انبار کردن اورانیوم غنی شده‌اش را به بعد موکول کند.

ایران می‌گوید که اورانیوم را استفاده می‌کند و یا می‌فروشد تا سوخت نیروگاه برق خود را تامین نماید و اما ترامپ ماه گذشته جلوی صدور اورانیوم ایران را گرفت.

در مرحله بعد؛ او می‌تواند جلوی اعزام نیروهای بیشتر آمریکا به خلیج فارس را بگیرد تا ایران هم محکم تعهد بسپارد کشتیرانی بین المللی را و یا هواپیماهای خارجی را هدف قرار نمی‌دهد. در این روند می‌توان یک مهلت ۹۰ روزه معین کرد و همزمان این گزینه را هم محفوظ نگاه داشت که در صورت نیاز نیروهای نظامی بیشتری در منطقه مستقر خواهند شد.

پنجم آنکه؛ اگر ایران فورا «همه آمریکایی‌های زندانی در ایران را آزاد کند» و با گفت وگوهای مستقیم با آمریکا و سایر شرکای توافق هسته‌ای در مورد تمدید کردن و قوی‌تر کردن توافق هسته‌ای موافقت نماید، در ازاء آن ترامپ می‌بایست خروجش از توافق هسته‌ای را برای یک «مدت زمان مشخص» به حال تعلیق درآورد و تحریم‌های جدید را و شاید هم قسمتی از این تحریمها را موقتا به حال تعلیق درآورد.

اگر این گفت وگوها مثمر ثمر باشد و شاهد پیشرفت؛ ما می‌توانیم لغو تحریمها را گسترش دهیم.

محو کردن ابدی تهدید هسته‌ای ایران باید اولویت همه روسای جمهور آمریکا باشد.

درخواست دولت ترامپ برای آنکه جمهوری اسلامی همزمان دست از همه فعالیت‌های منطقه‌ای بکشد؛ عملا بطور کامل شکست خورد. ترامپ توافق هسته‌ای را قربانی کرد و در ازائش هیچ چیز بدست نیاورد.

اگر توافقی جدید مفید فایده افتد، دولت ترامپ می‌تواند راهی جداگانه را بپیماید و در مورد مهار کردن سایر جنبه‌های رفتار جمهوری اسلامی مذاکره کند.

البته امکان آن هست که هیچکدام از این گام‌های فزاینده دوجانبه خوب پیش نرود. امکان دارد جمهوری اسلامی حاضر به گفت وگو نشود.

امکان دارد ترامپ میلی به استفاده از دیپلماسی و یا کم کردن فشارها نداشته باشد.

امکان دارد بولتون و پمپئو؛ عربستان سعودی و اسرائیل تحریک کننده وقوع یک درگیری شوند که ناگزیر پای ما هم به درون آن کشیده شود.

اما به هر حال؛ یک نکته کاملا روشن است.

اگر آن تلاشی که در فوق بدان اشاره شد در کار نباشد؛ ما ظاهرا" به مسیر جاده‌ای خواهیم افتاد که سنگدلانه ما را به جنگی پرهزینه و مرگبار با ایران سوق خواهد داد.

خروج ترامپ از توافق هسته‌ای با ایران و اعمال تحریم‌های فلج کننده آن هم در حالی که ایران کاملا به توافق عمل کرده بود؛ عملی بود احمقانه و پیش بینی می‌شد که نتیجه معکوس داشته باشد.

ما امروز همانجایی هستیم که طبیعی است باشیم.

کمترین گزینه بدی که پیش روی ماست این است؛ راهی را پیدا کنیم که اهرمی بدست ما بدهد تا با آن اشتباهات عظیم رئیس جمهور را برطرف نماییم و همزمان نشان دهیم که اراده و ظرفیت آن را داریم که از مواضعمان عقب بنشینیم.

خواندن خبر در سایت منبع

واشنگتن‌پست: استدلال ترامپ درباره عدم حمله به ایران یک دروغ فاحش بود

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
واشنگتن‌پست: استدلال ترامپ درباره عدم حمله به ایران یک دروغ فاحش بود
یک روزنامه آمریکایی ضمن تأکید بر اینکه رئیس‌جمهور آمریکا یک دروغگوی قهار است، نوشت که استدلال وی درباره صرفنظر از اقدام نظامی علیه ایران به دلایل انساندوستانه یک دروغ فاحش بود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌پست» در گزارشی به جدیدترین دروغ «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در خصوص علت صرفنظر از اقدام نظامی علیه ایران اشاره کرد و نوشت، ترامپ یک دروغگوی قهار است اما برخی از دروغ‌های وی قابل‌توجه‌تر از باقی دروغ‌هایش است. دروغ‌هایی که او درباره تغییر عقیده درباره حمله به ایران بعد از ساقط شدن پهپاد آمریکا گفت، کاملا آشکار و گویا بود.

بامداد پنج‌شنبه گذشته، یک فروند پهپاد جاسوسی آمریکایی که وارد حریم هوایی ایران شده بود، توسط پدافند هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران سرنگون شد. بسیاری از تحلیل‌گران نظامی بر این باورند که اثبات توانمندی ایران در سرنگون ساختن چنین پهپادی معادلات نظامی را در منطقه تغییر داده است.

رئیس‌جمهور آمریکا روز جمعه هفته گذشته در خصوص علت صرفنظر از اقدام نظامی علیه ایران در توییتر خود نوشته بود: «شب گذشته آماده شلیک به سه سایت مختلف برای تلافی بودیم که پرسیدم چند نفر کشته خواهند شد؟ پاسخ یک ژنرال این بود: «۱۵۰ نفر قربان». ده دقیقه قبل از حمله، آن را متوقف کردم، چون متناسب با ساقط کردن یک پهپاد بدون سرنشین نبود.»

این روزنامه آمریکایی سپس درباره این دروغ فاحش ترامپ توضیح داد، پنتاگون اوایل روز پنجشنبه هفته گذشته، برآورد خسارت جانبی را به همراه گزینه‌های اقدام نظامی علیه ایران، ارائه کرده است، بعلاوه آنکه رقم تلفات ۱۵۰ نفری، بالاترین رقم برآورد شده بوده است که در صورتیکه آمریکا در میانه روز، اهدافی را در ایران بمباران می‌کرد، احتمال کشته شدن این تعداد وجود داشت.

واشنگتن‌پست سپس اینگونه در استدلال اینکه ترامپ در این خصوص دروغ گفته است، نوشت، گزینه‌ای که در وهله اول ترامپ با آن موافقت کرد، اقدام نظامی علیه ایران در هنگام شب بود تا میزان تلفات کاهش یابد اما در نهایت آنطور که نیویورک‌تایمز گزارش کرد، ترامپ ۱۰ دقیقه قبل از موعد حمله به ایران از تصمیم خود منصرف نشد بلکه دو ساعت قبل از آن از این تصمیم منصرف شد که حدود ساعت ۱۹:۰۰ بود.

این روزنامه آمریکایی سپس نوشت، این دروغ‌ها شاید کوچک به نظر برسد اما در حقیقت بسیار فاحش است زیرا موضوع انگیزه بیان چنین دروغ‌هایی مطرح می‌شود.

ترامپ آنطور که واشنگتن‌پست گزارش می‌دهد، تمایل دارد به جهان القا کند که اقدام نظامی علیه ایران را به دلایل انساندوستانه متوقف کرده است و اینکه وی «جنگ‌طلب» نیست اما شواهد نشان می‌دهد که مکالمه با افرادی همچون «تاکر کارلسون» مجری شبکه فاکس‌نیوز در خودداری وی از اقدام نظامی علیه ایران تأثیر گذاشته است.

آنطور که گزارش‌های پیشین نشان می‌دهد، کارلسون به ترامپ گفته بود، جنگ‌طلبانی که ترامپ به انتقام‌گیری از ایران ترغیب می‌کنند، «اصلا به فکر منافع رئیس‌جمهور نیستند و اگر ترامپ به جنگ با ایران برود، باید با شانس پیروزی مجدد در انتخابات (ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا) خداحافظی کند».

واشنگتن‌پست ادامه داد، به طور خلاصه، ترامپ به واسطه دریافت اطلاعات جدید از تصمیم خود صرفنظر نکرد بلکه از انجام این کار دچار ترس شد و این بخشی از ویژگی ترامپ است که همچون یک ببر غرش می‌کند اما همچون یک گربه ترسو عمل می‌کند.

واشنگتن‌پست در بخشی از گزارش خود تأکید کرد که ترامپ یک ببر توییتری است که نمی‌توان تهدیداتش را چندان جدی گرفت.

نویسنده این گزارش ضمن اینکه به هیچ عنوان گزینه اقدام نظامی علیه ایران را تأیید نمی‌کند، نوشت که استدلال وی این نیست که ترامپ باید به ایران حمله می‌کرد اما ترامپ یا باید عمل کند یا اینکه ساکت شود اما او هیچ کدام از این دو را انجام نمی‌دهد و همچنان بدون آنکه تهدیداتش را عملی کند دهان خود را باز کرده است و یا به طور دقیق‌تر حساب توییتری خود را باز کرده است و این بدترین چیز در تمامی کشورهای جهان است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

از آتش زدن یک کتاب تا تظاهرات میلیونی عراقی‌ها

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
دیروز ویدئویی از آتش زدن یک کتاب مرجع پزشکی به نام «طب هاریسون» توسط فردی به نام تبریزیان که به عنوان استاد طب اسلامی مشهور است، منتشر شد که واکنش‌های مختلفی را در شبکه‌های اجتماعی در پی داشت. وزارت بهداشتی‌ها گفته‌اند: سکوت و نبود برخورد قاطع مراجع علمی، فرهنگی، دینی و قضایی در برابر چنین رفتار‌های نابهنجار به نام اسلام و ایران، مایه تاسف است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در فضای مجازی ماجرای آتش زدن کتاب مرجع پزشکی تا برافروخته شدن و آتش گرفتن دشمن از تظاهرات بی نظیر میلیونی در عراق داغ شده است. دیروز ویدئویی از آتش زدن یک کتاب مرجع پزشکی به نام «طب هاریسون» توسط فردی به نام تبریزیان که به عنوان استاد طب اسلامی مشهور است، منتشر شد که واکنش‌های مختلفی را در شبکه‌های اجتماعی در پی داشت. وزارت بهداشتی‌ها گفته‌اند: سکوت و نبود برخورد قاطع مراجع علمی، فرهنگی، دینی و قضایی در برابر چنین رفتار‌های نابهنجار به نام اسلام و ایران، مایه تاسف است. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیحالا مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه هم با صدور بیانیه‌ای واکنش نشان داده است و ضمن اعلام انزجار از آتش زدن کتاب علمی به نام «طب هاریسون» آن را محکوم کرده است.

واکنش به تهدید ترور سردار قاآنی

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل

تسلط کامل دختر سردار سلیمانی به زبان عربی با لهجه لبنانی

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل

آمریکایی‌ها «اینجا را ترک کنید تا زنده بمانید»

مهرمهر2 روز قبل

فیلم | تشویق ممتد سردار شهید قاسم سلیمانی در ونزوئلا

همشهریهمشهری2 روز قبل
مراسم بزرگداشت شهید قاسم سلیمانی در ونزوئلا برگزار شد. در این مراسم مهمانان حاضر به احترام شهید قاسم سلیمانی قیام کردند و او را مورد تشویق ممتد قرار دادند. دریافت ۴ MB کد خبر ۴۸۰۱۷۱

ذره‌بین ۸ | دست قدرت خدا

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
۲۷ دی ماه ۹۸؛ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پس از ۸ سال برای خطبه‌های نماز جمعه راهی مصلای تهران می‌شوند. اوضاع پیچیده منطقه و جهان در این دو هفته پر افت و خیز باعث شد تا رسانه‌های جهان به گمانه زنی درباره سخنان رهبر معظم انقلاب بپردازند. چندین شبکه تلویزیونی داخلی و خارجی نیز به صورت زنده این رویداد را پوشش دادند. اما آنچه خطبه‌های ۲۷ دی ماه را از دیگر رویدادها متفاوت می‌کرد چه بود؟ پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR در هشتمین شماره از گزارش‌های خبری-تحلیلی ذره‌بین به این موضوع می‌پردازد. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری2 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری2 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری2 هفته قبل

عیدی و افزایش حقوق کارمندان در سال ۹۹ چقدر است؟ ‌

تکراتوچند ثانیه قبل

کشاورزی از ظرفیت‌های اصلی توسعه آذربایجان غربی است

مهر13 دقیقه قبل

حاشیه دیدار پرسپولیس - تراکتور| اعتراض نیمکت‌نشینان پرسپولیس به کارت زردهای تمام‌نشدنی داور/ دژاگه توهین هواداران را بی‌جواب نگذاشت!

تسنیم14 دقیقه قبل

مربی تراکتور: اوساگونا باید سه بار اخراج می‌شد

تسنیم14 دقیقه قبل

تداوم نتایج درخشان نفت و تارتار

مشرق‌نیوز16 دقیقه قبل

جدول لیگ برتر فوتبال در پایان هفته هفدهم/ اختلاف پرسپولیس در صدر جدول به ۵ امتیاز رسید، تراکتور دور شد

تسنیم16 دقیقه قبل

گزارش| آیا ویروس کرونا نقطه ضعف چین را نمایان کرد؟

تسنیم17 دقیقه قبل