اظهارات مجید تخت‌روانچی نماینده ایران در سازمان ملل متحد در نشست این سازمان
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

اظهارات مجید تخت‌روانچی نماینده ایران در سازمان ملل متحد در نشست این سازمان

تخت روانچی: اگر به آنچه درخواست کردیم برسیم، روند را به عقب بازمی‌گردانیم

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز
تخت روانچی: اگر به آنچه درخواست کردیم برسیم، روند را به عقب بازمی‌گردانیم
اقتصادنیوز: سفیر ایران در سازمان ملل پیش از آغاز نشست غیرعلنی شورای امنیت گفت که آمریکا نشان داد به قوانین جامعه جهانی پایبند نیست.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری صداو سیما، مجید تخت روانچی سفیر ایران در سازمان ملل متحد پیش از آغاز نشست غیرعلنی شورای امنیت سازمان ملل متحد در جمع خبرنگاران اعلام کرد: شرایط کنونی برای گفت وگو مهیا نیست، نمی‌توان در سایه تهدیدات دور میز مذاکرات نشست. این آمریکا بود که تنش علیه ملت ایران را آغاز کرد، آنان باید نیروهایشان را از منطقه خارج کنند.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد ادامه داد: ما تهدید را نمی‌پذیریم، شرکای اروپایی ما باید جبران کنند و بر اساس توافق هسته‌ای به تعهداتشان پایبند باشند. ما به توافقنامه پایبندیم، تمامی تدابیری هم که تا به الان اتخاذ کردیم نقض هیچ یک از مفاد توافقنامه نبود.

تخت روانچی گفت: اقدام ایران نقض برجام نیست بلکه در چارچوب آن است. اگر ما به آنچه که درخواست کردیم برسیم، سریعا می‌توانیم روند را به عقب بازگردانیم.

وی گفت: هیچ عقل سلیمی نمی‌تواند مذاکره با کسی را بپذیرد که تهدید به تحریم‌های بیشتر می‌کند.

سفیر ایران در سازمان ملل خواهان گفت وگو در خصوص امنیت منطقه‌ای شد و از آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل خواست در این زمینه نقش آفرینی کند.

بنا بر گزارش خبرگزاری صدا و سیما، تخت روانچی ادامه داد: ما خواهان بروز تنش در خلیج فارس نیستیم؛ اما برخی طرف‌ها برای این منطقه بحران می‌خواهند تا بتوانند برخی از کشورهای منطقه را به خرید سلاح ترغیب کنند.

این مطلب برایم مفید است ۰

خواندن خبر در سایت منبع

توضیحی درباره یک برداشت‌ اشتباه از سخنان روز گذشته تخت روانچی

ایرناخبرگزاری ایرنا
توضیحی درباره یک برداشت‌ اشتباه از سخنان روز گذشته تخت روانچی
تهران-ایرنا- تب تند پیشنهادهای متنوع آمریکا برای مذاکره با ایران، برخی رسانه ها را به تفسیرهای سلیقه ای از سخنان مسوولان جمهوری اسلامی وادار کرده است. تفسیر اشتباه از سخنان نماینده دائم جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد درباره رفع تنش ها در منطقه تازه ترین نمونه این برداشت ها است.

سخنان «مجید تخت روانچی» نماینده ایران در سازمان ملل متحد در جمع خبرنگاران با برداشت اشتباه یک شبکه خبری (المیادین) مواجه شد.

این شبکه خبری در توییتی به نقل از تخت روانچی مدعی شد: «ایران برای مذاکره در خصوص موارد مورد مناقشه اعلام آمادگی کرده است، ولی نه با ترامپ بلکه با نظارت سازمان ملل و از طریق شورای امنیت!» بررسی سخنرانی تخت روانچی که بامداد روز گذشته در حاشیه نشست غیرعلنی شورای امنیت سازمان ملل متحد و در جمع خبرنگاران انجام شد؛ چنین جمله و یا حتی نتیجه‌گیری به دست نمی‌دهد.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در حاشیه این جلسه که به درخواست آمریکا درباره سرنگونی پهپاد آمریکایی در حریم هوایی ایران برگزار شده بود؛ ضمن هشدار به کاخ سفید درباره ماجراجویی در منطقه گفت: «منطقه نیازمند یک گفت و گوی واقعی منطقه‌ای درباره امنیت منطقه است. ما پیش از این آمادگی خود را برای چنین گفت وگویی اعلام داشته و از دبیرکل سازمان ملل نیز خواسته‌ایم در این زمینه ایفای نقش کند.»

خواندن خبر در سایت منبع

تخت روانچی: آمریکا به ماجراجویی علیه ایران پایان دهد

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
تخت روانچی: آمریکا به ماجراجویی علیه ایران پایان دهد
نماینده دائم ایران در سازمان ملل در جمع خبرنگاران گفت که واشنگتن به ماجراجویی نظامی علیه مردم ایران پایان دهد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، مجید تخت روانچی عصر دوشنبه در حاشیه نشست غیرعلنی شورای امنیت سازمان ملل متحد که به درخواست آمریکا درباره سرنگونی پهپاد آمریکایی در حریم هوایی ایران برگزار شد، در جمع خبرنگاران این مطلب را مطرح کرد.

وی افزود: به عنوان کشوری که حریم هوایی آن از سوی دو پهپاد آمریکایی نقض شده است، ایران حق داشت تا در نشست شورای امنیت شرکت کند. این حق ما تحت منشور ملل متحد است. ما آمادگی خود را اعلام کردیم و درخواست دادیم تا در این نشست حضور یابیم اما متأسفانه از استفاده از این حق خود محروم شدیم.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد ادامه داد: امروز، شورای امنیت به طور یکجانبه از سوی آمریکا توجیه شد که از موقعیت دائمی خود در شورای امنیت برای گمراه کردن اعضای آن در پیشبرد سیاست دیرینه ضد ایرانی خود سو استفاده می‌کند.

تخت روانچی اضافه کرد: ما اطلاعات انکار ناپذیری درباره این حادثه برای شورای امنیت فراهم کردیم. طبق جزئیات معتبر ما و اطلاعات دقیق فنی درباره مسیر، موقعیت و نقطه ورود و اثر این پهپاد آمریکایی، هیچ تردیدی وجود ندارد که در زمان هدف قرار گرفتن، برفراز آب‌های سرزمینی ایران در حال پرواز بوده است.

وی با بیان اینکه این پهپاد پس از چندین بار هشدارهای رادیویی و عدم توجه به هیچیک از آنها، ساقط شد، اظهار کرد: اقدام ایران کاملا بر اساس قوانین بین المللی بود. ایران مطابق بند ۵۱ منشور ملل متحد در دفاع از خود عمل کرد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد یادآور شد: همچنین، در همان روز، یک هواپیمای جاسوسی دیگر آمریکا با ۳۵ سرنشین، فضای هوایی ایران را نقض کرد که نیروی نظامی ایران حداکثری خویشتنداری را به خرج داد و هیچ اقدامی را علیه این هواپیمای مهاجم انجام نداد.

تخت روانچی تصریح کرد: نمونه دیگر در کمتر از یک ماه گذشته، پهپاد دیگر آمریکایی بود که در ۲۶ ماه مه ۲۰۱۹ به حریم ایران وارد شد. ایران همواره تمام اعتراضات خود را به چنین موارد نقض و اقدامات تحریک آمیز از طریق سفارت سوئیس در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا، اعلام کرده است.

وی خاطرنشان کرد: اینها تنها نمونه‌هایی از اقدامات تحریک آمیز و ماجراجویانه آمریکا در نقض مرزها و حریم هوایی ایران است.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد تاکید کرد: برعکس، حرکات ایران نشان می‌دهد در حالی که حق ذاتی دفاع از تمامیت ارضی و استفاده از تمام توانایی‌های مورد نیاز برای تصمیم گیری قاطع در اجرای این حق را دارد، نه خواستار جنگ هستیم و نه می‌خواهیم تنش در منطقه خلیج فارس افزایش یابد.

تخت روانچی افزود: اما حلقه خاصی در داخل و خارج منطقه، از طریق اقدامات خطرناک، می‌کوشند تنش را افزایش دهند تا اینگونه، نظامی‌گری در منطقه و فروش بیشتر سلاح‌های آمریکایی و غربی را به برخی کشورهای خاص توجیه کنند که شامل ارتکاب عمیق‌ترین جنایات در یمن هم می‌شود.

وی ادامه داد: در تعقیب این سیاست، آنها به فریب، جعل و اطلاع رسانی نادرست متوسل می‌شوند. یک نمونه روشن آن، ادعای بی اساس آمریکا علیه ایران درباره حادثه اخیر نفتکش‌ها بود که حتی از سوی برخی متحدان نزدیک آمریکا هم حمایت نشد.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد اضافه کرد: ما به طور قطع، این ادعا را رد می‌کنیم. چگونه ایران می‌توانست از حمله به نفتکش به مقصد ژاپن منتفع شود در حالی که همزمان، نخست وزیر آن کشور در دیدار تاریخی از ایران، با عالی‌ترین مقام ایرانی در حال دیدار بود؟ ادعایی مضحک‌تر از این نیست.

تخت روانچی تصریح کرد: تصمیم امروز آمریکا برای اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران نشانه دیگری است که آمریکا برای قوانین بین المللی و دیدگاه اکثریت جامعه بین المللی احترامی قائل نیست.

وی تاکید کرد: برای کاهش تنش‌ها در پهنه منطقه خلیج فارس، آمریکا باید به ماجراجویی‌های نظامی خود و به جنگ و تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران پایان دهد.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد با اشاره به پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران برای گفت وگوهای منطقه‌ای، خاطرنشان کرد: یک نیاز برای گفت وگوی واقعی منطقه‌ای در موضوع امنیت منطقه وجود دارد. ما پیش از این آمادگی خود را برای چنین گفت وگویی اعلام کردیم و از دبیرکل سازمان ملل متحد هم خواسته‌ایم در این زمینه ایفای نقش کند

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها