توضیحات مسئولین وزارت نفت درباره حاشیه‌های این وزارتخانه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

توضیحات مسئولین وزارت نفت درباره حاشیه‌های این وزارتخانه

پاسخ قاطعانه حراست وزارت نفت به ادعای کشف جاسوس در این وزارتخانه

نامه‌نیورخبرگزاری نامه‌نیور
پاسخ قاطعانه حراست وزارت نفت به ادعای کشف جاسوس در این وزارتخانه
رئیس سازمان حراست صنعت نفت درباره اظهارات اخیر دو نماینده شاهین‌شهر و نجف‌آباد در مجلس شورای اسلامی مبنی بر دستگیری اعضای باند نفوذ در وزارت نفت گفت وزارت نفت و سازمان حراست این وزارتخانه از چنین خبری بی‌اطلاع بوده و هیچ‌یک از مدیران ارشد و تصمیم‌گیر وزارت نفت تاکنون در این مورد احضار یا بازداشت نشده‌اند.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پاسخ قاطعانه حراست وزارت نفت به ادعای کشف جاسوس در این وزارتخانه - 1

به گزارش نامه نیوز، حسین حاجی حسینی، رئیس سازمان حراست صنعت نفت گفت: درخصوص اظهارات آقای حاجی دلیگانی، نماینده محترم مردم شریف شاهین‌شهر و آقای ابوترابی، نماینده محترم مردم شریف نجف‌آباد که اعلام کرده‌اند: اخیرا (تاکید می‌شود اخیرا) نهادهای امنیتی اعضای باند نفوذ در وزارت نفت را دستگیر کرده‌اند، به اطلاع مردم شریف ایران می‌رساند، وزارت نفت و سازمان حراست این وزارتخانه از چنین خبری بی‌اطلاع بوده و هیچ یک از مدیران ارشد و تصمیم‌گیر وزارت نفت تاکنون در این مورد احضار یا بازداشت نشده‌اند و هیچ تذکر بازدارنده‌ای نیز در این باره از طرف نهادهای امنیتی به مسوولان ذی‌ربط در این وزارتخانه، داده نشده است.وی افزود: اولین پرسش اساسی و مهمی که در مورد انتشار این مطلب توسط دو نماینده مجلس شورای اسلامی وجود دارد، این است که چگونه امکان دارد دستگاه‌های امنیتی از جمله دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، هیچ اطلاعاتی در این مورد به وزارت نفت که مورد این حمله قرار گرفته، نداده باشند و در مقابل، اطلاعات این سوژه امنیتی را در اختیار این دو نماینده محترم مجلس قرار داده باشند؟حاجی حسینی تصریح کرد: با توجه به اینکه در حال حاضر، وزارت نفت در خط مقدم جنگ اقتصادی با دشمن متجاوز علیه ایران قرار دارد و آتش توپخانه دشمن متوجه اقدامات این وزارتخانه است، این وزارتخانه همواره از طریق دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی به‌صورت رسمی، مساعدت و همراهی دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی کشور را برای حفاظت و پوشش اطلاعاتی از اقدامات این وزارتخانه، در دورزدن تحریم‌ها درخواست کرده است.رئیس سازمان حراست صنعت نفت افزود: وزارت نفت معتقد است انتشار شایعاتی از قبیل دستگیری وزیر نفت بعد از مصاحبه ایشان در تاریخ ۲۵ اسفند ۹۷ علیه بابک زنجانی، کشف یک دستگاه پوز در دفتر وزیر نفت در تاریخ ۲۷ اسفند ۹۷ و استمرار انتشار آن در هفته‌های بعد و سپس خبر کشف و مبادله دلار و طلا در دفتر وزیر نفت در تاریخ‌های ۱۹ اردیبهشت ۹۸ و ۴ خرداد ماه ۹۸، انتشار خبر دستگیری مدیر مالی وزارت نفت در تاریخ ۲۹ خرداد ۹۸ و کشف باند نفوذ در این وزارتخانه در تاریخ ۲ تیرماه ۹۸، جنگ روانی تمام عیار و زنجیره‌ای از هجمه‌هایی است که عادی به نظر نمی‌رسد و طرح مستمر و سازمان‌یافته چنین موضوعاتی از سوی افرادی خاص را ناشی از ایستادگی این وزارتخانه در برابر زیاده‌خواهی‌ها و رانت‌جویی‌های افرادی که تمایل به بازتولید پدیده‌های رانتی همچون گذشته دارند، می‌داند.حاجی حسینی تاکید کرد: اگر برخی دوستان داخلی با درک شرایط حساس موجود کشور، ذهن و وقت مدیران ارشد وزارت نفت را کمتر درگیر حواشی و تسویه حساب‌های سیاسی داخلی کنند، موفقیت کشور در برابر دشمن خارجی به میزان چشمگیری افزایش خواهد یافت.منبع: شانالینک کوتاهکپی لینک

خواندن خبر در سایت منبع

توضیحات وزیر نفت درباره‌ دستگاه کارتخوان این وزارت‌خانه

رکناخبرگزاری رکنا
توضیحات وزیر نفت درباره‌ دستگاه کارتخوان این وزارت‌خانه
رکنا : سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان از حضور وزیر نفت در جلسه امروز این هیأت برای ارائه توضیحاتی درباره‌ دستگاه کارت خوان در این وزارت خانه خبر داد.

توضیحات وزیر نفت درباره‌ دستگاه کارتخوان این وزارت‌خانه - 1

محمد جواد جمالی در حاشیه جلسه علنی صبح امروز سه‌شنبه مجلس در جمع خبرنگاران اظهار کرد: به دنبال شکایت‌هایی که از طرف آقای زنگنه وزیر نفت از یکی از نمایندگان صورت گرفته بود امروز ۴ تیر جلسه‌ای با حضور همه اعضای هیأت تشکیل شد و آقای زنگنه با حضور در جلسه اطلاعاتی را در مورد گجتی که گفته بودند اوراق شده و به منابع مملکت آسیب وارد شده ارائه کردند. همچنین ایشان در رابطه با موضوع دستگاه کارت خوان در وزارت نفت مشروحا توضیح داد. علاوه بر این مشکلات مالی در حوزه پتروشیمی به بحث گذاشته شد در این باره نماینده محترم هفته گذشته مستندات خود را ارائه کرد و امروز هم آقای زنگنه توضیحاتی داد.

جمالی ادامه داد: هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان موضوعات مربوط به گجت اوراق شده و دستگاه کارت خوان را جزو وظایف نمایندگی تشخیص نداد و آن را به دادگاهی که این شکایت از آنجا آمده محول کرد تا نماینده مربوطه توضیحات خود را در همانجا ارائه کند اما در مورد پتروشیمی توضیحاتی که نماینده محترم داده بود را خلاف وظایف نمایندگی تشخیص ندادیم.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

ارجاع پرونده شکایت وزارت نفت از یک نماینده به دادگاه

تسنیمخبرگزاری تسنیم
ارجاع پرونده شکایت وزارت نفت از یک نماینده به دادگاه
سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان آخرین جلسه این هیئت را تشریح کرد.

- اخبار سیاسی -

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، محمد جمالی نوبندگانی سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس در حاشیه جلسه علنی امروز قوه مقننه با حضور در جمع خبرنگاران درباره آخرین نشست این هیئت، گفت: در جلسه صبح امروز شکایت‌هایی که بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت از یکی از نمایندگان داشت بررسی شد.

وی با بیان اینکه وزیر نفت در جلسه امروز حضور یافت، ادامه داد: زنگنه اطلاعاتی درمورد جکتی که آقای خادمی اعلام کرده بود که اوراق و به منابع مملکت آسیب وارد شده است، ارائه داد.

نماینده فسا در مجلس، افزود: وزیر نفت درمورد اظهارات خادمی مبنی بر اینکه دستگاه کارت‌خوان در دفتر وزیر بوده است توضیحات مشروحی اعلام کردند ضمن اینکه مشکلات مالی حوزه پتروشیمی هم بحث بعدی بود که آقای زنگنه به آن پرداخت.

سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان اضافه کرد: خادمی در جلسه هفته گذشته هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان توضیحات و مستندات خود را اعلام کرده بود و در جلسه امروز آقای زنگنه جهت بیان اظهاراتش حضور پیدا کرد.

جمالی با اعلام اینکه هیئت نظارت در سه موضوع مذکور تصمیم‌گیری کرد، اظهار داشت: قرار بر این شد تا موضوعات مربوط به اوراق جکت و دستگاه کارت‌خوان که در زمره وظایف نمایندگی مجلس تشخیص نداده شد به دادگاهی که این شکایت از ‌آنجا آمده بود ارجاع شود و نماینده در آن دادگاه توضیحات خود را اعلام کند اما درمورد بحث مالی مربوط به حوزه پتروشیمی‌ها اظهارات این موضوع را خلاف نمایندگی تشخیص داده نشد.

وی خاطرنشان کرد: آقای محمود صادقی نماینده مردم تهران در توئیتر خود مباحثی را مطرح کرده و اظهاراتی را اعلام کردند که برخی افرادی که خودشان را مرتبط با تصمیم‌گیرندگان شورای نگهبان می‌دانستند اقدام به کارهایی کردند که خلاف شئونات بوده است و هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان از شهودی که آقای صادقی معرفی کرده بودند به این نشست دعوت کرده بودکه آنها هم توضیحات خود را بیان کردند و امروز هم سرپرست معاونت حقوقی و قوانین شورای نگهبان به جلسه هیئت نظارت آمدند و توضیحاتی را اعلام کردند که مثل خیلی از ادارات و وزارتخانه‌ها که خیلی افراد با جعل اقداماتی را انجام داده بودند و برخی افراد خود را مرتبط با شورای نگهبان اعلام کرده بودند و حداقل ۱۰ نفر از آنها از طرف شورای نگهبان به دادگاه معرفی شده بودند و اعلام شد که نماینده تهران باید این افراد را به شورای نگهبان اعلام می‌کرد و اقدامات قانونی و دادگاه درباره آنها تصمیم‌گیری کند. البته درنهایت هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان به این نتیجه رسید که با هماهنگی معاونت حقوقی شورای نگهبان این شهود و نماینده به شورای نگهبان رفته و مستندات خود را به آ‌نها اعلام کنند و درنهایت هیئت در این باره نظر نهایی خود را اعلام خواهد کرد.

نماینده فسا در مجلس ادامه داد: بحث بعدی که امروز مطرح شد مربوط به شکایت ستاد امر به معروف و نهی منکر استان اصفهان از محمود صادقی نماینده اصفهان بود و این ستاد در شکایت از نماینده تهران اعلام کرده است که به دنبال اتفاق رخ داده در برنامه زنده شبکه پنجم سیما و اهانتی که به عزیزان اهل سنت شده بود، آقای صادقی در توئیتر و اینستاگرام خود مباحثی را مطرح کرده و در بخش کامنت‌های این دو صفحه هم موضوعاتی اعلام شده است که خلاف وحدت و امنیت ملی کشور بوده که بر همین اساس این شکایت صورت گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: ‌هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان تصمیم گرفت تا محمود صادقی را برای حضور در جلسه بعدی این هیئت و اظهار دفاعیات خود دعوت کند.

سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان، خاطرنشان کرد: شکایتی از وزارت نفت علیه ابوالفضل ابوترابی نماینده مردم نجف‌آباد وصول شده است که اظهارات او علیه این وزارتخانه بوده است که قرار شد آقای ابوترابی در جلسه آتی این هیئت حضور پیدا کند.

خواندن خبر در سایت منبع

مجوزهای وزارت نفت برای احداث پالایشگاه مبنای کارشناسی ندارد/ابهام درباره شیوه قیمت گذاری خوراک پتروپالایشگاه‌ها

فارسخبرگزاری فارس
مجوزهای وزارت نفت برای احداث پالایشگاه مبنای کارشناسی ندارد/ابهام درباره شیوه قیمت گذاری خوراک پتروپالایشگاه‌ها
یک کارشناس صنعت پالایش با اشاره به اینکه اگر برای بخش خصوصی مسیر شفاف نباشد هرگز برای سرمایه گذاری در صنعت پالایش ورود پیدا نخواهد کرد، گفت: بخش قابل توجهی از مجوزهای احداث پالایشگاه‌ها در ایران براساس فشارهای سیاسی است که داده می شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس، بر اساس برآوردهای موسسه‌های بین المللی انرژی، ایران بزرگترین دارنده ذخایر هیدروکربوری در دنیا است. اما به گفته همین موسسه‌ها ایران تا کنون نتوانسته است جایگاه قابل توجهی در حوزه پالایش برای خودمان دست‌وپا کنیم.

به طوری که بزرگترین پالایشگاه‌ها و پتروپالایشگاه‌های دنیا در اختیار کشورهایی است که منابع نفت و گاز ندارند یا به میزان بسیار کم از این نعمت خدادادی بهره مندند. برای مثال ژاپن و کره به ترتیب ۹۸ و ۱۰۰ درصد از نفت خام پالایش شده در پالایشگاه‌های خود را وارد می‌کنند. همچنین آلمان و ایتالیا به ترتیب ۹۶ و ۹۳ درصد از ظرفیت پالایشی خود را از طریق واردات تامین می‌کنند.

در این میان، کشور چین که بزرگترین وارد کننده نفت خام جهان است، ۶۳ درصد از نفت پالایش شده خود را وارد می‌کند. ظرفیت پالایشی چین از سال ۱۹۹۳ تا ۲۰۱۸ همواره صعودی بوده است و این به این معنی است که صنعت پالایش برای کشور چین یا سودده بوده است یا استراتژیک است؛ در غیر این صورت این کشور روی آن سرمایه‌گذاری نمی‌کرد.

نفت وارداتی چین عمدتا از کشورهای دورافتاده نسبت به این کشور مانند عربستان سعودی، آنگولا، عمان، عراق و ایران که هزاران کیلومتر با چین فاصله دارند تامین می‌شود. این یعنی صنایع پالایش و پتروپالایش حتی با اضافه شدن هزینه‌های حمل، بازهم صنایع زیان‌دهی نیستند. در کشور ما جمله معروف «پالایشگاه سازی سود ده نیست» ۲۰ سال است که کشور را در این زمینه راکد نگه داشته است و همین مسئله موجب می‌شود که آمریکا این فرصت را پیدا کند که گاه‌به‌گاه به تحریم نفتی ایران دست بزند. سوال اینجاست که آیا واقعا پالایشگاه سازی برای ایران سود ده نیست و برای سایر کشورها سودده است؟!

در همین رابطه با جلیل سالاری کارشناس صنعت پالایش، مدیرعامل اسبق شرکت ملی پخش فراورده های نفتی و قائم مقام مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در دولت دهم گفت‌وگو کردیم که در ادامه متن این گفت‌وگو را ملاحظه می‌کنید.

* ملاحظات اقتصادی و زیست‌محیطی هیچ‌گاه در پالایشگاه‌سازی در نظر گرفته نشده است

فارس: اکنون که فروش نفت ایران با مشکل مواجه شده یکی از مواردی که همواره کارشناسان مطرح می کنند موضوع تولید فراورده به جای فروش نفت خام است. شما که سالها در این صنعت مشغول به کار بودید علت اینکه دولتها به این صنعت توجه نکردند را چه می‌دانید؟

سالاری: در سال‌های اخیر این موضوع مطرح می‌شود که چون براساس سیاست‌های اصل ۴۴ قانون به ما اجازه ساخت پالایشگاه را نمی‌دهد، ما به سمت ساخت پالایشگاه نمی‌رویم که به نظر من دولتی‌ها خودشان را پشت این قانون مخفی کرده‌اند.

واقعیت قضیه این است که اگر به مجوزهای گذشته در ساخت پالایشگاه نگاه کنید به خصوص بعد از انقلاب به جز طرح‌های توسعه‌ای در دهه ۷۰ که پالایشگاه اراک و پالایشگاه بندرعباس ساخته شد، پالایشگاه دیگری ساخته نشد و همیشه ساخت پالایشگاه‌ها کپی سازی از دیگر پالایشگاه‌ها بوده است. مثلا اگر پالایشگاه اراک را نگاه کنید این پالایشگاه قبل از توسعه کپی برداری از پالایشگاه اصفهان بوده است و همچنین پالایشگاه بندر عباس کپی پالایشگاه اراک است و تغییرات چندانی روی آن رخ نداده است. بنابراین حتی در خصوص مدل‌های ساخت پالایشگاه‌ها هم هرگز به دنبال متنوع سازی نرفتیم.

چون پشت این قضیه هرگز مباحث اقتصادی مطرح نبوده و شرایط به گونه‌ای بود که حق العمل کاری مطرح بوده است. یعنی نفت خام را می‌دادید پالایشگاه و آنها نفت خام را تصفیه می‌کردند و بعد هزینه را برمی داشته و فراورده را به دولت می‌دادند

فارس: یعنی مسئولان دولت اصلا به سود ده بودن و مسائل زیست محیطی و مسائل اقتصادی پالایشگاه توجه نمی‌کردند؟

سالاری: دقیقا همین طور است. اصلا ملاحظات اقتصادی در این قضیه لحاظ نمی‌شده و معمولا اینگونه بوده که نگاه می‌کردند در چند سال بعد چه محصولی را به چه میزان نیاز داریم و براساس آن پالایشگاه ساخته می‌شد و این نبوده که مباحث زیست محیطی و اقتصادی در آن لحاظ شده باشد.

آقایانی که اکنون در وزارت نفت هستند نیز آن زمان در سیستم بودند و هیچگاه به دنبال این نبودند که یک گروه کارشناسی ایجاد کنند که طرح‌های توجیهی را ملاحظه کنند و با مباحث فنی پالایشگاه‌ها آشنا باشند و با الگوی فراورده‌ها آشنا باشند با شاخص کیفی و استاندارد‌های روز دنیا آشنا باشند و با همین مدل‌های قدیمی کار می‌کردند و آن زمانی که ۴۲ یا ۴۳ میلیون لیتر بنزین تولید می‌کردیم نیاز داشتیم تا بنزین سوپر را نیز بیاوریم و به بنزین معمولی تزریق کنیم تا بتوانیم عرضه کنیم.

مجوزهای وزارت نفت برای احداث پالایشگاه مبنای کارشناسی ندارد/ابهام درباره شیوه قیمت گذاری خوراک پتروپالایشگاه‌ها - 14

این آقایان چون یک نگاه قدیمی داشتند و در طول مدیریتشان هم مشکلی در خصوص فروش و صادرات نفت خام نبوده به دنبال صادرات رفتند و این نگاه هم نداشتند که در کشور باید مدیریت مصرف داشته باشیم و رشد مصرف هم بالا بود، من به خاطر دارم در دهه ۷۰ بحثی شد در خصوص پالایشگاه اراک و همان زمان آقای زنگنه گفت که ساخت پالایشگاه اصلا اقتصادی نیست در صورتیکه طرح آن توسط ژاپنی‌ها مطالعه شده بود و گفته بودند که طرح اقتصادی است که مستندات آن نیز اکنون موجود است.

در آنجا استاندارد‌های روز آن زمان نیز دیده شده بود اما حرف آقای زنگنه این بود که ساخت پالایشگاه اقتصادی نیست اما گزارش ژاپنی‌ها را ما در هیات مدیره ارائه کردیم و گفتیم که حتما نباید استانداردهای قدیمی را در نظر بگیریم مثلا چرا ما به استانداردهای پالایشگاه آبادان نگاه می‌کنیم و بعد برای اراک می‌خواهیم تصمیم گیری کنیم در صورتیکه در حال توسعه صنایع در همه بخش‌ها هستیم و باید سطح کیفی را بالا ببریم و در دنیا و بازارجهانی هم نگاه می‌کنیم محصولی که کیفیتش بالا است ارزش افزوده آن بالاتر است و بهتر فروش می‌رود مثلا وقتی بنزین معمولی با بنزین سوپر را نگاه می‌کنیم می‌بینیم که اختلاف کیفی دارند و حتی بنزین یورو ۲ و یور۳ و یورو۴ نیز باهم متفاوت است.

گازوئیل با کیفیت درجه ۱ و درجه ۲ و درجه ۳ داریم بنابراین تنوع محصول داریم و با توجه به این تنوع محصول گفتیم که اگر طرح‌های زیست محیطی را بامحصولات بدون کیفیت نگاه کنید قطعا طرح‌های زیست محیطی قدیمی اقتصادی نیست اما اگر کیفیت را ملاحظه کنید که البته در دنیا هم همین گونه است بنابراین قطعا صرفه اقتصادی دارد یک زمان گازوئیل با ۱۰ هزار پی پی ام گوگرد بازار داشت اما بعد بازار خود را از دست داد چون گفتند گوگرد در گازوئیل باید نیم درصد باشد و همین طور کمتر شد و گازوئیل بدون کیفیت بازارش را ازدست داد.

بنابراین طرح ساخت پالایشگاه اراک با ان طرح توجیهی و با آن استانداردها از نظر اقتصادی صرفه داشت و حتی یک شرکت خارجی هم آمد که این طرح را فاینانس کند اما به هرحال زنگنه زیر بار نرفت و گفت که ما برای تهیه بنزین می‌توانیم نفت خام بدهیم و بنزین وارد کنیم و گفتیم که آن هم جای بحث دارد که البته آن روز ما روزانه ۲۷ تا ۲۸ میلیون لیتر بنزین وارد کشور می‌کردیم که گفته شد حداقل باید به فکر زیر ساخت باشیم باید امکاناتش را فراهم کنیم باید یک اسکله نفتی داشته باشیم باید خط لوله داشته باشیم بیشترین میزان مصرف در مرکز و شمال کشور است باید امکانات حمل و نقل داشته باشیم که آن موقع هم زیر ساختش نبود و با این روند و وضعیت مصرف در کشور و تکیه هم فقط به واردات باشد باز هم تنگناهایی وجود دارد چون همانطور که گفتیم نه اسکله وجود داشت نه خط لوله وجود داشت و نه مخازن ذخیره سازی مورد نیاز و حتما باید یک ظرفیت استراتژیک داشته باشیم و پیش بینی هم نشده بود که این موضوع مربوط می‌شود به سالهای ۷۸ و ۷۹ که اراک مطالعاتش انجام شده بود.

اما آقای زنگنه به جای ساخت پالایشگاه به دنبال پتروشیمی و ساخت پتروشیمی بود و همان موقع هم گفتم با این نگاهی که شما دارید پتروشیمی‌های شما هم اقتصادی نیست بالاخره پتروشیمی اراک، اصفهان و بندر امام را مورد ارزیابی اقتصادی قراردهیم الان برای خوراکشان به آنها تخفیف می‌دهید که آنها هم اقتصاد ندارد که آن موقع گفتند که منظورمان از پتروشیمی فقط پتروشیمی‌های باخوراک گاز است و باید به سمت ساخت پتروشیمی هایی برویم که با خوراک گاز کار می‌کند همان موقع گفتم که گاز در داخل کشور حدود ۲٫۵۴ سنت است و گاز ترکمنستان هم گران بود و گازی که به ترکیه می‌فروختند هم ۱۶ سنت بود و با این شرایط احداث پتروشیمی با این نگاه اقتصادی نیست.

که در نهایت تصمیم گرفتند و گفتند که یک مطالعه‌ای صورت بگیرد که اگر بنزین وارد کنیم صرفه اقتصادی دارد یا اینکه پالایشگاه بسازیم و بنزین را در داخل تولید کنیم و به همین دلیل دوباره یک قرارداد مطالعه‌ای با یک شرکت داخلی بستیم تا روی آن مطالعه شود.

بعد از مطالعه طرح‌ها چند نقطه در داخل کشور مکان یابی کردیم که یک پالایشگاه براساس نفت خام صادراتی سنگین احداث شود. آن شاخص‌ها نشان می‌داد که باز این طرح توجیه اقتصادی دارد و البته عقل سلیم هم می‌گوید چون هم قطب تولید هستیم و هم قطب مصرف باید به سمت ساخت پالایشگاه گام برداریم و چگونه می‌شود که برویم به دنبال واردات بنزین وبگوییم که این صرفه اقتصادی دارد.

بالاخره این مباحث زمان برد تا اینکه آقایان پذیرفتند و مباحث طرح‌های توسعه‌ای روی پالایشگاه‌ها مطرح شد که البته نگاه دنیا هم این بود که باید به سمت بهینه سازی برویم یعنی به اصطلاح نفت خام را در ظرفیت اسمی پالایش کنیم و حداکثر فراورش را داشته باشیم و بهترین محصول را تولید کنیم و این نیست که نفت خام را به نفت کوره تبدیل کنیم باید ابتدا ظرفیت را تثبیت کرد و پیچیدگی را باید تغییر داد تا کیفی سازی صورت گیرد و این موضوع در پالایشگاه‌های داخلی آغاز شد و در اصفهان و تبریز و غیره این موضوع آغاز شد و برای همه آنها یک طرح جامع مطرح شد.

مجوزهای وزارت نفت برای احداث پالایشگاه مبنای کارشناسی ندارد/ابهام درباره شیوه قیمت گذاری خوراک پتروپالایشگاه‌ها - 23

این اتفاقات افتاد و در کنارش پالایشگاه‌های جدید هم در سالهای گذشته مطرح شد مانند پالایشگاه آناهیتا که البته پالایشگاه کرمانشاه پالایشگاه قدیمی است و توجیه اقتصادی ندارد و باید پالایشگاه جدیدی به جایش ساخته شود و مطالعات منطقه‌ای شروع شد و گفته شد که استان کرمانشاه و ایلام چه مقدار مصرف بنزین و فراورده دارد و کردستان چه مقدار مصرف دارد و بالاخره تصمیم گرفته شد که پالایشگاه آناهیتا جایگزین پالایشگاه کرمانشاه شود.

همچنین نفت خام سنگین و فوق سنگینی که در ایران بود مانند نفت خام فوق سنگین سروش و نوروز یا نفت خام لایه نفتی پارس جنوبی ما را مجاب کرد که به فکر ساخت پالایشگاه‌های جدید برویم به همین دلیل بحث شد که پالایشگاه هرمز و پالایشگاه ستاره احداث شوند.

*مجوزهای وزارت نفت برای احداث پالایشگاه مبنای کارشناسی ندارد

فارس: اما پالایشگاه هرمز متوقف شد

سالاری:این موضوع چند علت داشت یک علتش در مطالعات انجام شده بود که برایش یک جوینت خارجی وجود داشت که در قالب مشارکت کار کنند در اینجا باید گفت هر کس و هر بخش خصوصی که می‌آید باید همه چیز شفاف باشد و در دنیا هم همین گونه است وظیفه حاکمیت این است که از لحاظ عرضه و تقاضا وآنچه در کشور اتفاق می‌افتد و موضوع توسعه صنعتی یک نیاز سنجی و برآورد سنجی کند و براساس آن یک مطالعه‌ای را انجام دهد.

مثلا فرض کنیم که ما در اینده باید چه مقدار ظرفیت سازی کنیم و مطالعه اولیه انجام می‌شود و در این مطالعات همه مسائل شفاف است مثل مکان پالایشگاه، زیر ساختی که حاکمیت ایجاد می‌کند و نفت خام از کجا تامین می‌شود و باید دراز مدت باشد پس منبع تولید باید مشخص باشد باید مشخص شود که محصولش در کدام بازار عرضه شود و شیوه انتقال به چه صورتی است.

سرمایه گذار خارجی که می‌آید مدارکش باید آماده باشد و مطالعه صورت گرفته باشد و براساس آن کار انجام می‌شود و مجوزها اخذ شود اما در ایران مجوزها کاغذی است و رکن مطالعاتی ندارد یعنی این همه مجوزهایی که در نفت صادر می‌شود هیچ کدامش مبنای کارشناسی درستی ندارد.

که باید گفت در مورد ساخت پتروپالایشگاه‌ها هم باید این موارد را مدنظر قرار داد امروز اگر مجموعه وزارت نفت می‌آید و می‌گوید که مجوز‌های زیادی دادیم و مجوزها هم در حد ۱٫۲ میلیون بشکه بوده است اما چون تامین اعتبار نشده روی زمین مانده است اما وقتی فهرست‌ها را نگاه می‌کنیم می‌بینیم که همه این فهرست‌ها اینگونه است که مثلا در منطقه آزاد قشم مجوز ساخت پالایشگاه ۷۰ هزار بشکه‌ای داده‌اند که تاریخ صدور آن مربوط به ۱۲ خرداد سال ۹۲ است و یا مجوز دیگر مربوط به پالایشگاه ۶ هزار بشکه‌ای است که در سال ۹۷ داده شد که باید گفت در دنیا پالایشگاه زیر ۱۰۰ هزار بشکه‌ای اقتصادی نیست و پالایشگاه هایی با این حجم در واقع یک پاتیل است نه پالایشگاه.

ما پالایشگاه ۳۰۰ هزار بشکه‌ای هرمز را داشتیم که تحت عنوان بهمن‌گنو تغییر نام یافت و به جاسک برده شد اما در کنارش دوباره مجوز ساخت پالایشگاه ۳۰۰ هزار بشکه‌ای می‌دهند یعنی در جاسک یک ۳۰۰ هزار بشکه جدید هم ساخته شود و یا در همین منطقه دوباره مجوز ساخت پالایشگاه ۱۵ هزار بشکه‌ای داده‌اند و یا مجوز ۱۴ هزار بشکه‌ای در گچساران ویا مجوز ساخت پالایشگاه‌های ۵ و یا ۱۰ هزار بشکه‌ای در لرستان و خرم آباد دادند که این نشان می‌دهد که اینها همه کاغذ است و مبنا و چارچوب ندارد.

فارس: شما معتقدید طرح ساخت پتروپالایشگاه‌ها هم همین گونه است؟

سالاری: اولین بحث در خصوص مجوز پالایشگاه این است که اول باید مطالعات مکان یابی صورت گیرد که براساس قطب تولید و قطب مصرف است و اولین کاری که می‌کنیم این است که نفت خام از کجا می‌آیددر مورد این طرح‌ها و یا طرحی که دارند در خصوص توسعه صنایع پایین دستی گفتند ۲٫۷ میلیون بشکه با ضریب پیچیدگی زیر ۱۰ درصد داشته باشد و اولین کسی که به یک عنوان فنی مطرح می‌کند می‌گوید که نفت خام باید بدهید و از کجا می‌دهید و این باید استمرار داشته باشد و مبانی طراحی داشته ابشیم.

پس شما که می‌خواهید ۲٫۷ میلیون بشکه بدهید در سواحل جنوبی کشور این رقم چگونه می‌تواند به جنوب منتقل شود این زیر ساخت را چگونه می‌خواهید آماده کنید.

مجوزهای وزارت نفت برای احداث پالایشگاه مبنای کارشناسی ندارد/ابهام درباره شیوه قیمت گذاری خوراک پتروپالایشگاه‌ها - 37

*اساس پالایشگاه سیراف از لحاظ اقتصادی زیر سوال بود

همین جا نکاتی در خصوص پالایشگاه‌های سیراف هم بگویم که اساسش از لحاظ فنی و اقتصادی زیر سوال بود یعنی چالش‌های تامین خوراک و هم چالش‌های الگوی فرایندی داشت و هم چالش‌های اقتصادی داشت آن مطالعات هم کاغذی بود و گفته بودند یک ساله تمام می‌کنیم و ۴۷ درصد بازگشت سرمایه دارد و برخی گفته‌اند ۲۷ درصد دارد که اینها ادرس‌های غلط است و وقتی بخش خصوصی ورود می‌کند دچار ابهام می‌شود.

اینکه مجوزهامان درست نیست یکی از دلایلش این است که پایه وقتی ایراد دارد نباید انتظار داشت که اجرایی شود پس اول باید مجوزها را اصلاح کرد و من به عنوان سرمایه گذار که امروز به وزارت نفت مراجعه کردم اول باید بسته مطالعاتی داشته باشد و همه اینها روشن شده باشدو گفته شود مکان پالایشگاه کجاست و کجا تحویل می‌دهیم و تا کی می‌توانیم نفت خام بدهیم و کدام میدان داریم که می‌توانیم نفت خام ۳۰۰ هزار بشکه‌ای را بدهیم و این نفت خام از کجا منتقل می‌شود.

*ابهام درباره شیوه قیمت گذاری خوراک پتروپالایشگاه‌ها

موضوع بعد موضوع قیمت است که باید مشخص شود قیمت براساس چه نرخی باشد مثلا برای همین طرح‌های پتروپالایشی گفته شده که خوراک باید براساس مبدا صادراتی باشد درصورتیکه نفت خامی که امروز تولید می‌شود باید دید مبدا تولید کجا است که عمده میادین ما در خشکی است خب این نفت خامی که می‌خواهیم ارسال کنیم یک هزینه حمل دارد و بعد باید مبادی تولید را دید نه مبادی صادرات را مثلا میدان نفتشهر اگر بخواهیم نفت خام را ببریم به مبادی صادراتی یک هزینه حمل دارد و این هزینه از جیب چه کسی می‌رود در صورتی که ما باید قیمت را از مبادی صادرات تبدیل کنیم به مبادی تولیدو موضوع دوم این است که کیفیت را مد نظر قرار دهیم چندتا نفت خام را ترکیب می‌کنیم که می‌شود یک آنالیز که فلان پالایشگاه خارجی براساس این آنالیز طراحی شده و آن را می‌شناسد مثلا این نفت خام سبک ایران است و این نفت خام سنگین صادراتی است ولی آیا این نفت خامی که می‌دهیم به پالایشگاه داخلی همان آنالیز است که خیر اینگونه نیست و متفاوت است بنابراین باید شاخص کیفی را محاسبه کنیم مثلا نفت خام سروش و نوروز نفتی خامی است که بالای ۶۰ درصد دارای نفت کوره است و یک نفت خامی مانند آسماری ۳۰ درصدش نفت کوره است پس چگونه نفت خام را همسنگ می‌بینند و با یک قیمت محاسبه می‌کنند پس شاخص کیفیت در ان موثر است.

فارس: آیا غیر از این موارد نکات دیگری به عنوان ایراد این طرح وجود دارد؟

سالاری: گفته شده محل احداث این پالایشگاه‌ها باید در سواحل باشد خب اولین بحث این است که مبدا تولید نفتش کجا است یا من شنیدم که گفته شده خوراکش میعانات است مگر ما چه قدر میعانات داریم که بخواهیم به آنها هم بدهیم الان کل تولید چه قدر است اگر فرض کنیم مجوزات قدیمی هم ابطال شود حدود ۳۰۰ هزار بشکه است بنابراین این خوراک قطعا میعانات نیست و باید نفت خام باشد و این نفت خام بایداز مبدا خشکی به سمت دریا ارسال شود.

خب الان بر چه اساسی حمل صورت میگیرد کدام زیر ساخت وجود دارد اینها وظیفه کیست آیا وظیفه دولت و حاکمیت است یا وظیفه بخش خصوصی است طبیعتا این زیر ساختها باید ایجاد شود تا انجا تبدیل به قطب انرژی و هاب نفتی شود.

در همان بحث پالایشگاه‌ها چالش هایی وجود داشت گفته شده بود که ما می‌خواهیم یک مطالعه فنی و اقتصادی کنیم قیمت میعانات و نفت خام چه قدر است باید یک فرمول قیمت گذاری وجود داشته باشد و هرچه قیمت دربازار افزایش یافت ان هم افزایش یابد و اگر کاهش یابد این قیمت هم کم شود.

فرمول باید بر اساس کیفیت باشد و موضوع بعد اینکه باید مشخص شود پالایشگاه‌ها بر اساس کدام نفت خام طراحی شده است که نفت خام آن را نیز به عنوان خوراک تحویل داده شود و تولید مستمر معلوم باشد.

من باید برنامه تولید اولیه تولید ثانویه را داشته باشم و باید بدانیم قیمتش چه مقدار است و نقطه تحویل کجاست و حاکمیت باید اینها را روشن کند پالایشگاه ستاره خلیج فارس روزی که می‌خواست راه اندازی شود یک مطالعه مکانیابی صورت گرفت و میزان مصرف فعلی و آتی و حتی زیر ساخت‌ها برایش تعیین شد و بازارهای هدف برایش مشخص شد.

همچنین وقتی می‌گوییم از نظر پیچیدگی باید بالا باشد تا نفت کوره کاهش یابد و به ۱۰ درصد برسد نباید هر نوع خوراکی را تحویل داد وباید آنالیز درست داشته باشد.

در پالایشگاه ستاره خلیج فارس نیز همین موضوع مطرح شد و زمانی که می‌خواستیم آن پالایشگاه را طراحی کنیم موضوع آنالیز خوراک مطرح شد تا مشخص شود خوراکش چگونه و از کدام منبع تامین می‌شود.

پالایشگاه اراک نیز همین گونه بود و روی طراحی آن کار شد هرچند که در پالایشگاه اراک امروز اتفاقی دیگر رخ می‌دهد ولی به هرحال باید انالیز خوراک، شیوه قیمت گذاری، محل تامین خوراک مشخص باشد.

پس وقتی شما می‌خواهید پالایشگاهی را احداث کنید باید به تمام این نکات توجه داشته باشید و همین طور نمی‌توان اعلام کرد مثلا تولید نفت کوره آن ۱۰ درصد و یا خوراکش به میزان ۲٫۷ میلیون بشکه باشد و باید دقیقا همه موارد به طور شفاف گفته شود.

فارس: سوالی که مطرح می‌شود این است که امروز این همه مجوز داده شده، چرا اجرایی نمی‌شود؟

سالاری: بخش خصوصی وقتی که مسیر برایش شفاف نباشد هرگز ورود پیدا نخواهد کرد، یک پالایشگاه سرمایه بر است ولی موضوع دیگر این است که عملا مجوزهایی که داده می‌شود برای ۵ یا ۱۰ هزار بشکه عملا سرکاری است و فرض می‌کنیم که روی این مجوز کار کارشناسی شده است خب سوال اینجا است مثلا برای طرح خرم آباد این ۵ هزار بشکه چگونه تامین می‌شود؟ خروجیش چیست؟ اقتصاد و صرفه دارد یا خیر؟خب مشخص می‌شود که بخش قابل توجهی از این مجوزها براساس فشار‌های سیاسی است که داده می‌شود و وظیفه حاکمیت این است که تمام این موارد را به دقت مورد بررسی قرار دهد زیرا هزینه‌های پنهانی وجود دارد که از جیب دولت می‌رود وحاکمیت باید با ملاحظات این مجوز‌ها را همراه با کار کارشناسی دقیق و شفاف صادر کند. آن وقت است که بخش خصوصی می‌تواند وارد شود و کار را انجام دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

برنابرنا6 ساعت قبل
جان باختن ۲۰ نفر از هموطنان عزیز در حوادث دلخراش جاده‌ای واژگونی مینی بوس در شهرستان خوانسار و نیز تصادف خودرو با اتوبوس مسافربری در جاده ایرانشهر-بم که منجر به آتش سوزی هر دو دستگاه شد، موجب تألم و تأسف شدید گردید. این حوادث تلخ و غم‌انگیز را به مردم نجیب و صبور استان‌های سیستان و بلوچستان و اصفهان به ویژه خانواده‌های داغدیده آنها تسلیت می‌گویم و از خداوند متعال برای درگذشتگان رحمت و رضوان واسعه الهی و برای مجروحان شفای عاجل مسالت دارم. از مسوولان ذی ربط به ویژه استانداران محترم اصفهان و سیستان و بلوچستان می‌خواهم تا ضمن رسیدگی فوری به وضعیت آسیب دیدگان و بررسی‌ علل دقیق وقوع این سوانح ناگوار، نتیجه را به اطلاع عموم مردم شریف ایران برسانند و با انجام اقدامات لازم از تکرار این دست اتفاقات تلخ جلوگیری کنند. اسحاق جهانگیریمعاون اول رییس جمهور
موجموج1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری موج، محمود صادقی نماینده تهران در مجلس گفت: با توجه به تأیید خبر بازداشت معاون اجرایی سابق حوزه ریاست قوه قضاییه، جا دارد مسوولان درباره تصرفات مشارالیه در وجوه امانی مردم که توسط قوه سپرده گذاری شده، شفاف سازی کنند.
مهرمهر1 روز قبل
ائتلاف دریایی آمریکا؛ جدول زمانی از ایده تا اجراشاید باور این مسئله تا اندازه‌ای دشوار باشد اما ایده تشکیل ائتلاف دریایی آنگونه که رسانه‌های غربی در قالبی هیجان‌انگیز ارائه می‌دهند؛ یک دفعه و آنی نبوده و برنامه‌ریزی فشرده اما هدفمندی پشت آن است. آمریکا دیگر برای بقای اقتصادی خود به جریان (انرژی) که از راه خلیج فارس و از عربستان سعودی، کویت، قطر و امارات می‌آید؛ محتاج نیست. هفته اول تیرماه؛ رایزنی‌های فشرده و بحث‌های داغدر گام چهارم، از ۳ تا ۵ تیر، پمپئو برای فروش ایده خود به سراغ حکام عربستان و امارات رفت. گام پنجم؛ ترسیم اولیه نقشه راهاما مهمترین قدم در ارائه طرح ائتلاف دریایی علیه هرمز را «مارک اسپر» کفیل تازه وارد پنتاگون برداشت. اما آنطور که مشخص است «فلورانس پارلی» وزیر دفاع فرانسه به او گفته بود مبادا ناتو را درگیر ماموریت نظامی دیگری در خلیج فارس کند.

دستگیری سارق زن منازل+فیلم

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- توضیحات رئیس کلانتری ۱۲۵ یوسف آباد را در مورد دستگیری و شیوه فعالیت فردی که در پوشش کار در منزل به عنوان نظافتچی اقدام به سرقت می‌کرد را می‌توانید ببینید. به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان، توضیحات سرهنگ احمد ناصری رئیس کلانتری ۱۲۵ یوسف آباد را در مورد دستگیری و شیوه فعالیت فردی که در پوشش کار در منزل به عنوان نظافتچی اقدام به سرقت می‌کرد را می‌توانید ببینید: انتهای پیام/

پیام مهمی که شلیک‌های دقیق سپاه به ضد انقلاب مخابره کرد/ «آرش» ایرانی دوباره به کمک صیانت از مرزهای ایران آمد +عکس

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز23 ساعت قبل
به عنوان مثال، مشخص شد که پهپاد مورد استفاده در این عملیات مدل مهاجر ۶ بود که در سالهای اخیر در اختیار نیروی زمینی سپاه قرار گرفته است. روسها در سالهای بعد از جنگ سامانه BM-۲۱ موسوم به گراد را توسعه دادند که یک راکت انداز ۴۰ تایی با کالیبر ۱۲۲ میلی متر است. راکت آرش ۲ دارای وزن کلی ۶۶ کیلوگرم بوده و وزن سرجنگی آن نیز ۱۹ کیلوگرم است. راکت آرش ۳ نیز بردی در حدود ۴۰ کیلومتر داشته، وزن کلی این راکت ۶۷٫۵ کیلوگرم بوده و وزن سرجنگی آن نیز ۲۲ کیلوگرم است. علاوه بر ایران، در چند سال اخیر تلاش هایی از طرف کشورهای مختلف جهان برای بهبود دقت این راکت‌ها صورت گرفته است.
خبر فوریخبر فوری10 ساعت قبل
سیدمحمد صدر که دوره جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام به عضویت این نهاد درآمده است از موافقان تصویب شدن لوایح جنجالی CFT و پالرمو است. فضای عمومی مجمع درباره لوایح مذکور چگونه است؟ زمانی خبرها حکایت از آن داشت که اکثریت اعضا موافق تصویب لوایح مرتبط با FATF هستند اما بعد فضا کمی تغییر کرد و مخالفت‌ها بیشتر شد. واقع امر این است که اعضای مجمع به خوبی تبعات ناشی از گرانی، تورم و آشفتگی معیشت مردم را می‌دانند. معتقدم آرای اعضای مجمع درباره لوایح مرتبط با FATF به صورت شفاف به مردم اعلام شود تا مردم در جریان نظرات اعضای مجمع قرار گیرند. برخی اعضای مجمع دارای تفکر خاصی هستند اما …. آقای صدر شما اشاره کردید که مجمع کارکرد اصلی خود را ندارد.

اخبار بیشتر