آخرین اخبار آب و هوا
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

آخرین اخبار آب و هوا

استفاده ۱۳۰ درصدی از منابع آبی تجدیدپذیر کشور

مهرخبرگزاری مهر
استفاده ۱۳۰ درصدی از منابع آبی تجدیدپذیر کشور
کرج - معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان محیط‌زیست کشور گفت: در حال حاضر بالای ۱۳۰ درصد آب تجدید پذیر در کشور را استفاده می‌کنیم درحالی‌که سقف مصرف ۴۰ درصد است.

به گزارش خبرنگار مهر، عیسی کلانتری صبح سه‌شنبه در مراسم افتتاح پانزدهمین کنگره علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران که در مرکز همایش‌های موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر واقع در کرج برگزارشده، اظهار کرد: انجمن‌های علمی و ملی کشور باید تجدیدنظری داشته باشند تا به تصمیم سازی‌ها در عرصه‌های کشاورزی و منابع طبیعی ورود کنیم.

وی افزود: اگر انجمن‌های علمی از سال‌های قبل به عرصه کشاورزی و منابع طبیعی ورود می‌کردند اکنون خیلی از مشکلات حال حاضر وجود نداشت.

معاون رئیس‌جمهور گفت: تصمیم گیران و قانون گذران در حوزه‌های مختلف ازجمله کشاورزی و منابع طبیعی راه را اشتباه رفته‌اند و ایران با تمدن غنی خود اکنون در حال نابودی است.

کلانتری با تکیه‌بر سخن رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: در حال حاضر در ایران برای یک و نیم میلیارد نفر در طول یک سال فرصت تولید غذا است اما انجمن‌های علمی و ملی کشور در مقابل این ظرفیت‌ها سکوت می‌کنند و درنتیجه به وضعیتی می‌رسیم که خیلی از مردم استان‌ها ازجمله  مردم خوزستان از اوضاع حال حاضر کشور گلایه‌مند هستند.

بارش‌های ایران ۵ تا ۱۰ درجه به سمت شمال رفته است

وی بیان کرد: دریاچه ارومیه اکنون خشک‌شده است درحالی‌که در سال ۷۷ از سوی کارشناسان منابع آبی هشدار داده‌شده بود که ایجاد سدها موجب خشک شدن دریاچه‌ها می‌شود و اگر انجمن‌های ملی برنامه‌ریزی درازمدت در این خصوص داشتند این اتفاق‌ها حادث نمی‌شد.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور گفت: در سال‌های گذشته برای زابل و استان سیستان و بلوچستان بیش از ۸۵۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری منظور شد تا ۴۶ هزار هکتار زمین را آب‌رسانی کنیم اما تنها ۳ میلیون مترمکعب آب وارد دریاچه هامون شد و نتیجه مثبتی برای بهبود وضعیت این زمین‌ها به دست نیاوردیم.

کلانتری بیان کرد: دیگر بارش‌های پنجاه سال گذشته را در کشور نخواهیم داشت، چون بارش‌های ایران ۵ تا ۱۰ درجه به سمت شمال رفته است و شرایط آب و هوایی استان‌های ایران تغییر کرده است؛ درنتیجه در اقداماتی مانند اصلاح نباتات و زراعت به‌کارگیری روش‌های موجود باوجوداین خشک‌سالی‌ها در کشور نباید ادامه یابد و نیاز به تجدیدنظر در این عرصه است.

وی عنوان کرد: حیات‌وحش درگذشته برای زیستگاه و شرایط هوایی مناسب به روستاها پناه می‌آوردند اما اکنون به دلیل خشک شدن ظرفیت‌های آبی کشور در روستاها به دنبال منابع آبی هستند؛ چون در زیستگاه‌های کشور قنات‌ها و چاه‌ها خشک‌شده است.

معاون رئیس‌جمهور بیان کرد: نباید به اشخاصی که سررشته‌ای از حوزه کشاورزی و منابع طبیعی ندارند اجازه ورود به این عرصه‌ها داده شود، اما متأسفانه اکنون انجمن‌های ما در این حوزه در مقابل چنین رخدادی‌هایی خلع صلاح شده‌اند و عده‌ای سیاست‌گذار چارچوب تحقیقات علمی را مشخص می‌کنند.

کلانتری ادامه داد: خشک‌سالی آن‌قدر فشار بر کشور ما وارد کرده است که اکنون مسئله جدی کشور مسئله آب است و در مواردی ازجمله استراتژی‌های اصلاح نباتات این حوزه باید با محوریت آب پیش رویم.

وی افزود: در حال حاضر بالای ۱۳۰ درصد آب تجدید پذیر در کشور را استفاده می‌کنیم درحالی‌که بر اساس استاندارهای جهانی سقف مصرف در این خصوص ۴۰ درصد است.

بخش کشاورزی نیاز به درمان دارد

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور افزود: باید بپذیریم شرایط اقلیمی کشور در حال تغییر است و دیگر نمی‌توانیم گندمی تولید کنیم که ۷ هزار مترمکعب آب مصرف کند.

کلانتری تاکید کرد: به‌کارگیری ظرفیت بخش خصوصی و پروبال دادن به آن اهمیت زیادی دارد چون باکیفیت بهتر و هزینه‌های کمتر کار می‌کنند اما بیشترین و مؤثرترین بهره‌وری‌ها رادارند.

وی تشریح کرد:برای بهبود وضعیت تالاب انزلی هزینه‌ای ۵۰ هزار میلیارد تومانی از سوی دانشگاه تهران برآورد شده است اما یک گروه متخصص و کارشناس از جوانان کشور اعلام کرده‌اند که با یک درصد این هزینه می‌توانند اقدامات لازم در این خصوص را اجرایی کنند.

معاون رئیس‌جمهور گفت: بخش کشاورزی ما امروز نیاز به درمان دارد، چون منابع آبی رو به کاهش است و بخش کشاورزی به‌تنهایی نمی‌تواند این مشکلات را حل کند.

خواندن خبر در سایت منبع

ابلاغ دستورالعمل مقابله با آنفلونزای فوق حاد پرندگان/ آمادگی مدیریت بحران در آستانه ماه محرم

فارسخبرگزاری فارس
ابلاغ دستورالعمل مقابله با آنفلونزای فوق حاد پرندگان/ آمادگی مدیریت بحران در آستانه ماه محرم
معاون امور آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور از ابلاغ دستورالعمل مدیریت پیشگیری و مقابله با آنفلونزای فوق حاد پرندگان در سال جاری خبر داد.

محمد اکبر پور در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس گفت: دستورالعمل مدیریت پیشگیری و مقابله با آنفلونزای فوق حاد پرندگان در سال جاری ابلاغ شده و به دستگاههای مربوطه داده شده است.

وی افزود: همچنین بخشنامه های لازم برای آمادگی در مقابل با حوادث طبیعی در ایام تعطیل سال نیز به کارگروهها و ادارات کل مدیریت بحران استانداریهای سراسر کشور ابلاغ شده تا اقدامات مربوط به آمادگی در برابر حوادث طبیعی در کشور را در دستور کار خود قرار دهند.

معاون امور آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور از تهیه و تدوین 7 دستورالعمل و آئین نامه اجرایی قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور خبر داد و افزود: تهیه، تدوین و ابلاغ تفاهم‌نامه «ستاد عالی آمادگی عمومی در برابر زلزله»، طرح جامع اطفای حریق جنگلها نیز از دیگر اقدامات انجام شده است.

اکبر پور با اشاره به پیگیری آموزش نیروهای مسلح با عنوان «هر نیروی نظامی یک امدادگر» تصریح کرد: ارتقای سطح همکاری با نیروهای مسلح و بسیج به منظور بهره گیری از توانمندی ها و امکانات در حوزه حوادث غیرمترقبه از جمله اقدامات در این رابطه است.

معاون امور آمادگی و مقابله با تاکید بر تاثیر سامانه هوایی اطفاء حریق جنگلها و مراتع کشور با همکاری وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: بر همین اساس تهیه و تدوین طرح جامع مدیریت پیشگیری و اطفاء حریق منابع طبیعی کشور با مشارکت ستاد کل نیروهای مسلح، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و سازمانهای حفاظت محیط زیست و جنگلها، مراتع و آبخیزداری در دستور کار این معاونت قرار دارد.

وی انسجام بخشی و روزآمد کردن نقش نیروهای مسلح در حوادث غیرمترقبه را امری اجتناب ناپذیر در مدیریت بحران عنوان کرد و گفت: ایجاد شبکه منسجم تشکل های مردم نهاد در 31 استان کشور در سال گذشته محقق شده است.

برگزاری مانور سراسری زلزله مدارس در 8 آذر

اکبرپور همچنین برگزاری مانور سراسری زلزله مدارس در 8 آذر با محوریت محلات و مدارس تاب آور را از دیگر برنامه های این معاونت در سال جاری عنوان کرد.

معاون امور آمادگی و مقابله با تاکید بر به ابلاغ اخطاریه ها و هشدارهای مختلف از جمله هواشناسی و آمادگی با توجه به مناسبت‌های مختلف از جمله ایام نوروز، ایام عزاداری محرم و اربعین، فرارسیدن فصل پائیز و زمستان گفت: تهیه گزارشهای مربوط به حوادث اعم زلزله، سیل و غیره به وزیر کشور، معاون اول رئیس جمهور و رئیس جمهوری داده می شود.

خواندن خبر در سایت منبع

باران در راه است

الفخبرگزاری الف
باران در راه است
سازمان هواشناسی از بارش باران در نوار ساحلی دریای خزر و چند استان کشور طی امروز و فردا خبر داد.

به گزارش تسنیم، نقشینه کارشناس سازمان هواشناسی، اظهار کرد: امروز برای شرق سواحل دریای خزر و ارتفاعات البرز مرکزی بارش پراکنده به‌همراه رعد و برق و وزش باد خواهیم داشت. برای فردا و پس‌فردا برای این مناطق پیش‌بینی بارش پراکنده شده است.

وی تصریح کرد: ضمن این‌که برای ارتفاعات زاگرس جنوبی و مراکزی از استان‌های آذربایجان شرقی و غربی از فردا انتظار بارش باران داریم.

وی افزود:‌ امروز و فردا برای زابل پیش‌بینی طوفان خاک شده است. امروز بعدازظهر وزش باد نسبتاً شدید در استان‌های مرکزی، قم و جنوب استان تهران رخ می‌دهد که احتمال غبارآلود شدن برخی از مناطق این استان‌ها وجود دارد.

کارشناس سازمان هواشناسی با بیان این‌که "برای تهران امروز بعدازظهر افزایش ابر خواهیم داشت"، گفت:‌ برای مناطق شمالی پایتخت بارش پراکنده باران، برای شمیرانات، آبعلی، فیروزکوه و دماوند پیش‌بینی بارش پراکنده باران شده است.

نقشینه با اعلام این‌که امروز و فردا تهران خنک‌تر می‌شود،‌ ادامه داد:‌ حداکثر دمای پایتخت 31 درجه برای امروز و فردا به 30 درجه کاهش می‌یابد.

خواندن خبر در سایت منبع

بارش باران، مه گرفتگی و کاهش دید در جاده‌های شمال

تابناکخبرگزاری تابناک
بارش باران، مه گرفتگی و کاهش دید در جاده‌های شمال

رئیس مرکز کنترل و ترافیک پلیس راهور از بارش باران در جاده چالوس و مه گرفتگی و کاهش دید در محور هراز و فیروزکوه خبر داد.

به گزارش مهر، سرهنگ نادر رحمانی افزود: در حال حاضر در استان مازندران محور چالوس بارش باران ادامه دارد و محور فیروزکوه (محدوده گدوک) و محور هراز (محدوده سه راهی بلده) با مه گرفتگی و کاهش دید همراه شده است.

وی ادامه داد: از باند جنوبی آزادراه کرج-قزوین(از پایانه شهید کلانتری تا پل فردیس)و باند جنوبی آزادراه تهران-کرج (از پل فردیس تا پل کلاک) نیمه سنگین گزارش شده است.

رئیس مرکز کنترل و ترافیک پلیس راهور اظهار کرد: سایر محورهای مواصلاتی کشور از جوی آرام و ترافیکی روان برخوردار است.

خواندن خبر در سایت منبع

آب برخی مناطق تهران به نیترات آلوده است !

رکناخبرگزاری رکنا
آب برخی مناطق تهران به نیترات آلوده است !
رکنا: عضو شورای شهر تهران در پاسخ به این سئوال که چرا از عملکرد ضعیف شهرداری انتقاد نمی شود پاسخ داد نباید در فضای کنونی که جامعه به شدت ملتهب است، به التهابات دامن زد. به گفته زهرا صدراعظم نوری، شورای شهر، شهرداری را منتخب و مجری برنامه های خود می داند و دلیلی ندارد تا با انتقادهای خود در شرایط پرالتهاب کنونی به فضای ملتهب دامن بزند. هر چند او با اعلام اینکه برخی از مناطق تهران، آب آلوده به نیترات دارند، باز هم فضای نشست خبری را در تعجب فرو برد.

به گزارش رکنا، زهرا صدراعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران و آرش حسینی میلانی عضو این کمیسیون در نشست خبری خود به مناسبت یکمین سال فعالیت شورای شهر در دوره پنجم، به سئوالات خبرنگاران پاسخ دادند.

آب برخی مناطق تهران به نیترات آلوده است ! - 1

اهم مطالب عنوان شده توسط زهرا صدراعظم نوری:

-در برخی نقاط به صورت محدود، آلودگی هایی در آب شرب تهران دیده می شود ولی آب کل شبکه سالم است. آبرسانی اضطراری را دنبال می کنیم تا در مواقع بحرانی حداقل 72 ساعت آب داشته باشیم. این آلودگی ها موردی بوده است. یک نمونه گیری انجام شد و میزان نیترات درصد بالایی داشت. این موارد علت و شرایط خاصی دارد. برخی بحثها که در شبکه های اجتماعی و رسانه ها درباره آلودگی آب تهران منتشر می شود، صحت ندارد.

-فضایی که شورای چهارم داشته با فضای شورای پنجم قابل مقایسه نیست. در شورای چهارم، عملکرد مدیریت شهری مورد تایید شورای چهارم نبوده. کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای چهارم، به شدت با مدیریت شهری وقت مسئله داشته و به دلیل عدم هماهنگی و سیاستهایی که کمیسیون تایید نمی کرده، بسیاری از بحثها و موضوعات شکل می گرفته. اقدامات و تلاشهای خوبی هم در کمیسیون دوره چهارم انجام شد. در شورای پنجم، اعضای کمیسیون، مدیریت شهری را برگزیده خود می دانند و سیاستهای خود را ابلاغ کرده اند. شهرداری در یکسال اخیر تلاش کرده سیاستهای شورای شهر را اجرا کند. جاهایی هم تفاوت وجود دارد که به نحوه کار و ماهیت آن برمی گردد. امروز شهرداری تهران را مقابل خود در شورای شهر نمی بینیم. برخی دوستان می گویند چرا انتقاد نمی کنید؟ چرا ایراد نمی گیرید و اشکالات را نمی گویید؟ ما شهرداری را منتخب خود می دانیم و تلاش می کنیم مدیریت در فضای آرام و بدون استرس خدمت کند. در شرایطی که جامعه ملتهب است، نمی خواهیم به التهاب اضافه کنیم. ما نقدها و تذکرها را داریم ولی وضعیت در شورای پنجم با چهارم قابل مقایسه نیست.

-موضوع سلامت وظیفه شهرداری تهران نیست. متولی سلامت، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است. نقش شهرداری تسهیل گری و کمک کردن است نه تصدی گری مستقیم. ما مسئله ارتقای کیفیت آب شرب را به جد دنبال کردیم. ساعتها از تصفیه خانه ششم در ارتفاع 1540 متری بازدید کردیم و برنامه ریزی داشتیم. به جد می توان گفت آب تهران امروز با کیفیت است. در ارتباط با سایر موضوعات هم به نسبت وظایف و ماموریتهای خود نه به عنوان متولی سلامت شهر تلاش می کنیم.

-کمیته سلامت ما در شورای آرد و نان حضور دارد ولی فضای شهر به گونه ای نیست که جو منفی را شدت بدهیم. مردم به اندازه کافی در فشار و استرس هستند و ما باید به آرامش جامعه کمک کنیم. ما سعی می کنیم در فضای آرام کار کنیم و دنبال ایجاد التهاب بیشتر در جامعه نیستیم.

-82 طرح و لایحه در شورای شهر مطرح شد که همه آنها در کمیسیون سلامت و محیط زیست بررسی شد. در حوزه صیانت از فضای سبز و باغات، تقویت کمیسیون ماده 7 قانون Law حفظ و گسترش فضای سبز بود.

-لغو مصوبه برج باغ در صحن شورا انجام شد. در 5ماهه اول امسال، حدود 81میلیارد تومان درآمد از محل جریمه قطع درختان باغات حاصل شده که این درآمد برای خرید دو باغ در منطقه 10 و 7 صرف شده است.

- در زمینه دفع آفات به خصوص سفیدبالک ها با اقداماتی که انجام شده امروز در شرایطی هستیم که هیچ گزارشی از آفت سفید بالک در شهر گزارش نمی شود و شهر کنترل شده است.

-مسئولیت پسماندهای خاص مانند پسماندهای صنعتی و عفونی، با تولیدکننده است نه شهرداری. ما دنبال این هستیم واحدهای تولیدکننده پسماند خاص، آنها را بی خطر کنند تا شهرداری به وظیفه حمل و دفن اقدام کند.

-(درباره اجاره دادن پیاده روها) باید کاری کرد تا مردم از پیاده روها، برای اوقات فراغت پس از کار خود، استفاده کنند. این که پیاده روها توسط شهرداری های مناطق اجاره داده شده، ما تاکنون به گزارشی برخورد نکرده ایم. دریافت اجاره صحیح و قانونی نیست و اگر موردی هست به ما منعکس کنید.

-به دلیل توافقات قبلی شهرداری با بنیاد مستضعفان، برخی باغات به اماکن مسکونی و آهن و بتن تبدیل شده است. بنیاد اخیرا اعلام کرد ما 15 پلاک داریم که حاضر به توافق با شهرداری برای عدم ساخت و ساز روی این اراضی هستیم.

-به سازمان بوستانها در شهرداری تاکید کردیم کاشت چمن دیگر انجام نشود، ولی نمی توان چمن های کاشته شده را تخریب کرد.

-قبل از مصوبه لغو برج باغها در اسفندماه سال گذشته، 248 پلاک در مرحله اخذ پروانه برای ساخت برج باغ بودند. تا اردیبهشت ماه امسال که این مصوبه ابلاغ می شود 25 پرونده و از آن زمان تاکنون تنها 22 پرونده تشکیل شده است. برخی می گویند درآمد شهرداری کاهش یافت. بررسی های نشان می دهد طی 10 سال اخیر که 493 پروانه برج باغ صادر شده است، درآمد آنها یک درصد درآمد شهرداری یعنی یک میلیون و 148 هزار و 467 میلیارد ریال بوده است ولی درآمد برج باغ 11 هزار و 978 میلیارد ریال بوده ولی 128 هکتار باغ از بین رفته است. اکثریت پروانه ها دارای طبقات 3 تا 7 طبقه زیر زمین هستند، پلاکی که 7 طبقه زیرزمین می زند و دست کم برای هر طبقه 3 متر پایین می رود، دیگر چیزی از ریشه درختان باقی می ماند؟ مصوبه برج باغها باعث نابودی باغات تهران شد.

-در غرب و شرق تهران اراضی مختلفی برای توسعه بهشت زهرا در نظر گرفته شده است. هنوز در مرحله مطالعه هستیم.

اهم مطالب عنوان شده توسط آرش حسینی میلانی:

-اخیرا درباره کارگذاشتن دستگاه های شنود در درختان مطالبی در شبکه های اجتماعی عنوان شده است. معلوم نیست این مطالب از کجا نشات می گیرد و این دستگاه انرژی اش را از کجا تامین می کند.

- نشت نفت در جنوب تهران و باقرشهر، سابقه ای 15 ساله دارد که قبلا کنترل شده بود ولی اخیرا نشست نفت باز هم از حد استاندارد بالاتر رفته و اداره محیط زیست باقر شهر به جد مشغول پیگیری این موضوع از طریق وزارت نفت است. ولی اینکه آلاینده های نفتی به محصولات کشاورزی رسیده یا نه، باید منتظر جواب آزمایشها بمانیم چون موضوع به تازگی مطرح شده است.

-درباره وجود قطعات بدن و پسماندهای عفونی در بین زباله های بیمارستانی، فیلمهایی منتشر شده که حاصل کار شهروند خبرنگاران است. این فیلمها نشان می دهد شدت، گستردگی و عمق این مسئله چقدر است. باید با بررسی های کارشناسانه، شدت، گستردگی و عمق این موضوع در مقایسه با حجم زباله های بیمارستانی بیخطر شده باید سنجیده شود.

خواندن خبر در سایت منبع

عضو شورای شهر آلودگی آب برخی از مناطق تهران را تایید کرد

فراروخبرگزاری فرارو
عضو شورای شهر آلودگی آب برخی از مناطق تهران را تایید کرد
در برخی نقاط به صورت محدود، آلودگی‌هایی در آب شرب تهران دیده می‌شود، ولی آب کل شبکه سالم است. آبرسانی اضطراری را دنبال می‌کنیم تا در مواقع بحرانی حداقل ۷۲ ساعت آب داشته باشیم. این آلودگی‌ها موردی بوده است. یک نمونه گیری انجام شد و میزان نیترات درصد بالایی داشت. این موارد علت و شرایط خاصی دارد. برخی بحث‌ها که در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها درباره آلودگی آب تهران منتشر می‌شود، صحت ندارد.

زهرا صدراعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران و آرش حسینی میلانی عضو این کمیسیون در نشست خبری خود به مناسبت یکمین سال فعالیت شورای شهر در دوره پنجم، به سئوالات خبرنگاران پاسخ دادند.

عضو شورای شهر آلودگی آب برخی از مناطق تهران را تایید کرد - 1

اهم مطالب عنوان شده توسط زهرا صدراعظم نوری را به نقل از خبرآنلاین می‌خوانید:در برخی نقاط به صورت محدود، آلودگی‌هایی در آب شرب تهران دیده می‌شود، ولی آب کل شبکه سالم است. آبرسانی اضطراری را دنبال می‌کنیم تا در مواقع بحرانی حداقل ۷۲ ساعت آب داشته باشیم. این آلودگی‌ها موردی بوده است. یک نمونه گیری انجام شد و میزان نیترات درصد بالایی داشت. این موارد علت و شرایط خاصی دارد. برخی بحث‌ها که در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها درباره آلودگی آب تهران منتشر می‌شود، صحت ندارد.فضایی که شورای چهارم داشته با فضای شورای پنجم قابل مقایسه نیست. در شورای چهارم، عملکرد مدیریت شهری مورد تایید شورای چهارم نبوده. کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای چهارم، به شدت با مدیریت شهری وقت مسئله داشته و به دلیل عدم هماهنگی و سیاست‌هایی که کمیسیون تایید نمی‌کرده، بسیاری از بحث‌ها و موضوعات شکل می‌گرفته. اقدامات و تلاش‌های خوبی هم در کمیسیون دوره چهارم انجام شد. در شورای پنجم، اعضای کمیسیون، مدیریت شهری را برگزیده خود می‌دانند و سیاست‌های خود را ابلاغ کرده اند. شهرداری در یکسال اخیر تلاش کرده سیاست‌های شورای شهر را اجرا کند. جا‌هایی هم تفاوت وجود دارد که به نحوه کار و ماهیت آن برمی گردد. امروز شهرداری تهران را مقابل خود در شورای شهر نمی‌بینیم. برخی دوستان می‌گویند چرا انتقاد نمی‌کنید؟ چرا ایراد نمی‌گیرید و اشکالات را نمی‌گویید؟ ما شهرداری را منتخب خود می‌دانیم و تلاش می‌کنیم مدیریت در فضای آرام و بدون استرس خدمت کند. در شرایطی که جامعه ملتهب است، نمی‌خواهیم به التهاب اضافه کنیم. ما نقد‌ها و تذکر‌ها را داریم، ولی وضعیت در شورای پنجم با چهارم قابل مقایسه نیست.موضوع سلامت وظیفه شهرداری تهران نیست. متولی سلامت، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است. نقش شهرداری تسهیل گری و کمک کردن است نه تصدی گری مستقیم. ما مسئله ارتقای کیفیت آب شرب را به جد دنبال کردیم. ساعت‌ها از تصفیه خانه ششم در ارتفاع ۱۵۴۰ متری بازدید کردیم و برنامه ریزی داشتیم. به جد می‌توان گفت: آب تهران امروز با کیفیت است. در ارتباط با سایر موضوعات هم به نسبت وظایف و ماموریت‌های خود نه به عنوان متولی سلامت شهر تلاش می‌کنیم.کمیته سلامت ما در شورای آرد و نان حضور دارد، ولی فضای شهر به گونه‌ای نیست که جو منفی را شدت بدهیم. مردم به اندازه کافی در فشار و استرس هستند و ما باید به آرامش جامعه کمک کنیم. ما سعی می‌کنیم در فضای آرام کار کنیم و دنبال ایجاد التهاب بیشتر در جامعه نیستیم.۸۲ طرح و لایحه در شورای شهر مطرح شد که همه آن‌ها در کمیسیون سلامت و محیط زیست بررسی شد. در حوزه صیانت از فضای سبز و باغات، تقویت کمیسیون ماده ۷ قانون حفظ و گسترش فضای سبز بود.لغو مصوبه برج باغ در صحن شورا انجام شد. در ۵ ماهه اول امسال، حدود ۸۱ میلیارد تومان درآمد از محل جریمه قطع درختان باغات حاصل شده که این درآمد برای خرید دو باغ در منطقه ۱۰ و ۷ صرف شده است.در زمینه دفع آفات به خصوص سفیدبالک‌ها با اقداماتی که انجام شده امروز در شرایطی هستیم که هیچ گزارشی از آفت سفید بالک در شهر گزارش نمی‌شود و شهر کنترل شده است.مسئولیت پسماند‌های خاص مانند پسماند‌های صنعتی و عفونی، با تولیدکننده است نه شهرداری. ما دنبال این هستیم واحد‌های تولیدکننده پسماند خاص، آن‌ها را بی خطر کنند تا شهرداری به وظیفه حمل و دفن اقدام کند.(درباره اجاره دادن پیاده روها) باید کاری کرد تا مردم از پیاده روها، برای اوقات فراغت پس از کار خود، استفاده کنند. این که پیاده رو‌ها توسط شهرداری‌های مناطق اجاره داده شده، ما تاکنون به گزارشی برخورد نکرده ایم. دریافت اجاره صحیح و قانونی نیست و اگر موردی هست به ما منعکس کنید.به دلیل توافقات قبلی شهرداری با بنیاد مستضعفان، برخی باغات به اماکن مسکونی و آهن و بتن تبدیل شده است. بنیاد اخیرا اعلام کرد ما ۱۵ پلاک داریم که حاضر به توافق با شهرداری برای عدم ساخت و ساز روی این اراضی هستیم.به سازمان بوستان‌ها در شهرداری تاکید کردیم کاشت چمن دیگر انجام نشود، ولی نمی‌توان چمن‌های کاشته شده را تخریب کرد.قبل از مصوبه لغو برج باغ‌ها در اسفندماه سال گذشته، ۲۴۸ پلاک در مرحله اخذ پروانه برای ساخت برج باغ بودند. تا اردیبهشت ماه امسال که این مصوبه ابلاغ می‌شود ۲۵ پرونده و از آن زمان تاکنون تنها ۲۲ پرونده تشکیل شده است. برخی می‌گویند درآمد شهرداری کاهش یافت. بررسی‌های نشان می‌دهد طی ۱۰ سال اخیر که ۴۹۳ پروانه برج باغ صادر شده است، درآمد آن‌ها یک درصد درآمد شهرداری یعنی یک میلیون و ۱۴۸ هزار و ۴۶۷ میلیارد ریال بوده است، ولی درآمد برج باغ ۱۱ هزار و ۹۷۸ میلیارد ریال بوده، ولی ۱۲۸ هکتار باغ از بین رفته است. اکثریت پروانه‌ها دارای طبقات ۳ تا ۷ طبقه زیر زمین هستند، پلاکی که ۷ طبقه زیرزمین می‌زند و دست کم برای هر طبقه ۳ متر پایین می‌رود، دیگر چیزی از ریشه درختان باقی می‌ماند؟ مصوبه برج باغ‌ها باعث نابودی باغات تهران شد.در غرب و شرق تهران اراضی مختلفی برای توسعه بهشت زهرا در نظر گرفته شده است. هنوز در مرحله مطالعه هستیم.

اهم مطالب عنوان شده توسط آرش حسینی میلانی:اخیرا درباره کارگذاشتن دستگاه‌های شنود در درختان مطالبی در شبکه‌های اجتماعی عنوان شده است. معلوم نیست این مطالب از کجا نشات می‌گیرد و این دستگاه انرژی اش را از کجا تامین می‌کند.نشت نفت در جنوب تهران و باقرشهر، سابقه‌ای ۱۵ ساله دارد که قبلا کنترل شده بود، ولی اخیرا نشست نفت باز هم از حد استاندارد بالاتر رفته و اداره محیط زیست باقر شهر به جد مشغول پیگیری این موضوع از طریق وزارت نفت است. ولی اینکه آلاینده‌های نفتی به محصولات کشاورزی رسیده یا نه، باید منتظر جواب آزمایش‌ها بمانیم، چون موضوع به تازگی مطرح شده است.درباره وجود قطعات بدن و پسماند‌های عفونی در بین زباله‌های بیمارستانی، فیلم‌هایی منتشر شده که حاصل کار شهروند خبرنگاران است. این فیلم‌ها نشان می‌دهد شدت، گستردگی و عمق این مسئله چقدر است. باید با بررسی‌های کارشناسانه، شدت، گستردگی و عمق این موضوع در مقایسه با حجم زباله‌های بیمارستانی بیخطر شده باید سنجیده شود.

خواندن خبر در سایت منبع

احتمال آلودگی آب در برخی مناطق تهران/ احداث قبرستان جدید در غرب و شرق تهران

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
احتمال آلودگی آب در برخی مناطق تهران/ احداث قبرستان جدید در غرب و شرق تهران
زهرا نوری درباره گزارش عملکرد یک ساله کمیسیون سلامت، خدمات شهری شورای شهر تهران اظهار کرد: درسال گذشته 76 جلسه مانند جلسات صحن شورای شهر تهران برگزار شده است ودر حوزه‌های مختلف در کمیسیون موردرصدو بررسی قرار گرفته است.

رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران ادامه داد: در این مدت 175 موضوع مختلف و به ویژه در حوزه کمیسیون سلامت مطرح شده است که 66 موضوع خاص محیط زیست و ایمنی بوده است که در این زمینه نیز اعضای کمیسیون نظرات و پیشنهاد خود را در این باره مطرح کرده‌اند. در حوزه صیانت از فضای سبز و باغات نیز اقدامات خوبی صورت گرفته که یکی از این اقدامات تقویت کمیسیون ماده 7 بوده که این موضوع موجب حفظ و گسترش باغات می‌شود که برهمین اساس نمایندگان ما در 22 منطقه تهران در این زمینه برنامه ریزی کرده‌اند و در واقع صدور هر نوع پروانه ساخت و ساز ملزم به استعلام از این کمیسیون شده است.

وی تصریح کرد: ما در حال حاضر پرونده‌ها را به صورت روزانه درآوردیم و هم اکنون پرونده‌ای در نوبت وجود ندارد و به طوری که بررسی پرونده‌ها بین 180 روز طول می‌کشید که زمان رسیدگی به شرایط فعلی به 18 روز رسیده است.

رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران گفت: کمیسیون سلامت محیط زیست  و خدمات شهری شورای شهر تهران تلاش بسیار شدیدی را برای صیانت از باغات در دستور کار خود قرار داده و در همین راستا اقدام به لغو مصوبه برج باغات در اسفندماه سال گذشته کرد که این مصوبه در سال‌های گذشته موجب تخریب بسیار زیادی از باغات و فضای سبز شهر تهران شد.

نوری با بیان اینکه مصوبه برج باغات آثار تخریبی بسیار زیادی در باغات داشته است گفت: در طی 10 سال گذشته درآمد شهرداری تهران از این محل حدود یک درصد بوده و این مصوبه دیگر کاربردی نداشته ضمن اینکه در ارتباط با حفظ صیانت از باغات ما لایحه‌ای را دنبال کردیم تا جریمه قطع درختان را افزایش دهیم و این جرایم باعث جلوگیری از قطع درختان شود.

وی افزود: اقدام دیگر کمیسیون سلامت برای حفظ و توسعه باغات این بود که در بودجه 97 تبصره‌ای را مشخص کرده‌ایم که در 5 ماهه سال 97 حدود 81 میلیارد تومان درآمد از محل قطع درختان در اختیار شهرداری تهران قرار گرفته که 50 درصد از این رقم برای تملک دو باغ در مناطق 7 و 10 استفاده شده است و در واقع درآمد را در این بخش هزینه کرده‌ایم.

رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران در ادامه نشست خبری به آفت سفید بالک‌ها در سالهای گذشته اشاره کرد و گفت: با پیگیری های مستمر و جلسات کارشناسی اقدامات موثری در راستای این سفید بالک‌ها در دستور کار مدیریت شهری قرار گرفت و تا به امروز هیچ گزارشی مبنی برا آزار و اذیت این آفت را نداشته ایم و در واقع این وضعیت نسبت به سال‌های گذشت کنترل شده است. به طوری که در سالهای گذشته شرایط نامناسبی در شهر تهران در بحث سفید بالک ها و بخصوص در مناطق مرکزی تهران داشتیم.

نوری همچنین به وضعیت آب شرب تهران اشاره کرد و گفت: در این خصوص با شرکت آب و فاضلاب تهران جلسات متعددی را برگزار کرده‌ایم تا هم قیمت آب مصرفی در تهران مورد بازبینی قرار بگیرد و هم آب به راحتی هدر نرود و این اطمینان را به مردم می‌دهیم که آب شرب تهران آب مناسبی است و کیفیت لازم برخوردار است هرچند شاید در برخی مناطق این آب همراه با آلودگی باشد.

وی ادامه داد: اقدام دیگری که در مدت یک سال گذشته در کمیسیون سلامت صورت گرفته است مربوط به موضوع آب رسانی اضطراری در زمان بحران است که در این زمینه 374 نقطه در تهران مشخص شده است که قرار شده این نقاط از طریق شهرداری تهران در اختیار شرکت آبفا قرار بگیرد و علاوه براین موضوع بحث رینگ آب شهر تهران نیز در دستور کار قرار گرفت که امیدواریم بتوانیم این رینگ را تکمیل کرده و از پرتی آب جلوگیری شود.

رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران گفت: در بحث رود‌دره‌ها نیز اقدامات خوبی انجام شده است و در حوزه ایمنی نیز اقدامات موثری در کمیسیون دنبال شده است و تلاش می‌کنیم طرح‌ها و لوایح خوبی در این بخش به تصویب برسانیم.

نوری با اشاره به موضوع ایمنی ساختمان‌های شهر تهران گفت: در این زمینه سازمان آتش نشانی ساختمان‌های ناایمن تهران را شناسایی کرده است که با اقدامات انجام شده و با همکاری مراجع قضایی این واحدها ملزم به رفع خطر ساختمان‌های خود شده است و قطعا در آینده وضعیت ساختمان‌ها به لحاظ ایمنی بهتر خواهد شد و ما تأکید داریم تعداد ساختمان‌های ناایمن و مراکز بزرگ شهر هرچه زودتر رفع خطر شوند.

وی افزود: در تهران دو میلیون و 500 پلاک ثبت شده است و احصای ساختمان‌های پرخطر سخت است و این درحالی است که ساختمان‌های جدید مشکل خاصی را در بحث ایمنی ندارند و مشکل فعلی ما بحث ساختمان‌های قدیمی و فرسوده است که در جلسه‌ای که با حضور استاندار و نمایندگان بخش‌های مختلف برگزار شد بر رعایت اصول ایمنی ساختمان‌ها تأکید شد.در مناطق نیز کمیته ایمنی و ارتقای کیفیت ساختمان تشکیل شده و بر ساخت و سازهای فعلی نظارت کاملی صورت می‌گیرد.

نوری اضافه کرد: سازمان آتش نشانی حدود 10 هزار پلاک در بحث ساختمان‌های ناایمن شناسایی کرده و البته این شناسایی مرتبا در حال افزایش است که از آن جمله می‌توان به ساختمان‌های پرخطر، خطرناک و کم خطر در حوزه ایمنی اشاره کرد. کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران برنامه‌ای برای واکنش اضطراری در زمان زلزله آماده کرده است که ما از شهرداری تهران خواسته‌ایم لایحه ای در این زمینه به شورا ارسال کند.

رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران در ادامه نشست خبری به ارتقای کیفیت محصولات در شهر تهران اشاره کرد و گفت: این موضوع در بخش سازمان میادین و به ویژه بازارهای محلی و احداث بازارهای جدید مورد توجه قرار دارد و علاوه بر اینکه ما محدودیت‌هایی را نیز در خصوص مشاغل مزاحم و آلاینده قرار داده‌ایم و در بخش پسماند و ساماندهی آنها نیز اقدامات خوبی دنبال شده است که این اقدامات در بخش پسماندهای ساختمانی، پزشکی و عادی بوده است.

نوری به وضعیت آنتن‌ها و دکل‌ها در شهر تهران اشاره کرد و گفت: در این زمینه به صورت جدی ورود پیدا کرده‌ایم و کمیسیون شورا نظرات خود را ارائه کرده است و در واقع برای صدور آنتن‌ها ودکل‌های مراقبتی باید طبق فرآیند مشخص شده عمل و در نهایت مجوز دریافت شود.

وی در ادامه در خصوص مدیریت پسماند اشاره کرد: در قانون سال 1383 مدیریت پسماند در این زمینه وظایفی را برای دستگاه‌ها مشخص کرده و در خصوص پسماند عادی به طور ویژه شهرداری تهران وظایفی را برعهده دارد که از‌آن جمله می‌توان به وظایف شهرداری در بخش جمع آوری دفع بازیافت و تبدیل آن اشاره کرد اما در بخش پسماندهای ویژه که شامل پسماندهای صنعتی کشاورزی و بیمارستانی هستند هر کدام از دستگاه‌ها وظایفی را برعهده دارند و در واقع تولیدکنندگان این پسماندها باید نسبت به هم و از بین بردن آن عمل کنند.

رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران افزود: در یک دوره 14 ساله در مدیریت شهری گذشته اقدامات متعددی از سوی شهرداری تهران در خصوص موضوع پسماند انجام شد و این مجموعه وارد حیطه‌های متعددی که مسئولیت آن برعهده شهرداری نبود وارد شد. بخصوص پسماندهای بیمارستانی؛ در همین زمینه ما چندی پیش با استانداری با نمایندگان وزارت بهداشت برگزار کردیم و بر موضوع بی‌خطر سازی این زباله‌ها تأکید شد و واحدهای بیمارستانی و درمانی موظفند که نسبت به بی‌خطرسازی پسماندهای بیمارستانی اقدام کنند.

نوری تصریح کرد: امیدواریم وزارت بهداشت به وظایف خود در حوزه پسماندهای بیمارستانی و بی‌خطرسازی آنها اقدام کند. ارتقای سلامت در جامعه برعهده وزارت بهداشت است که به عنوان متولی سلامت است مشخص است اما می‌خواهیم که این وزارتخانه به وظایف خود در این بخش عمل کند.

وی در ادامه نشست خبری به مخازن زباله در شهر تهران اشاره کرد و گفت: در گذشته اقداماتی در خصوص استقرار این مخازن زباله در شهر تهران صورت گرفته است و در حال حاضر وجود این مخازن صدمات بسیاری را در شهر گذاشته است. چرا که به نوعی رفتار شهروندان برای جمع آوری زباله‌های خانگی تغییر پیدا کرده و آنها در هر ساعتی که بخواهند زباله‌های خود را در این مخازن می‌اندازند و ما با سازمان پسماند جلسات متعددی را برگزار کردیم تا سازوکار جدیدی برای جمع آوری پسماند خانگی انجام دهیم و یکی از اقدامات بردن مخازن زباله به زیر زمین است که این موضوع در حال پیگیری است.

رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران در پاسخ به این پرسش که آیا قبول دارید هفته های گذشته قسمتی از اعضای بدن انسان (انگشت در زباله های بیمارستانی و عادی پیدا شده است) گفت: البته در این زمینه باید بررسی‌های لازم صورت گیرد اما به هر حال قاطی شدن زباله‌های اتاق‌های جراحی با زباله‌های عادی شاید باعث بوجود آوردن این موارد شود.

نوری همچنین به وضعیت شهر تهران و حاشیه نشینی اشاره کرد و گفت: یکی از چالش‌های بزرگ شهرهای بزرگ حاشیه نشینی دست فروشی و سدمعبر است و این واقعیتی است که باید مورد توجه قرار بگیرد و در شرایط فعلی نیز شاهد افزایش دست فروشی و سدمعبر به دلیل افزایش بیکاری در شهر تهران هستیم که در این زمینه باید ضمن احترام به این طبقه اقداماتی در خصوص ساماندهی کار آنها و جلوگیری از مزاحمت‌های احتمالی آنها انجام داد.

وی افزود: یکی از مواردی که می‌توان از ظرفیت آن به خوبی استفاده کرد پیاده روها هستند که در این زمینه متأسفانه ما پیاده راه‌های وسیعی را در شهر تهران نداریم و ما می‌توانیم از این ظرفیت برای ایجاد رونق کسب و کار و اوقات فراغت شهروندان استفاده کنیم که البته در این بخش نیز سازوکارهای لازم در دستور کار قرار بگیرد.

رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران در ادامه ضمن تأکید براینکه شهرداران مناطق و نواحی اجازه هرگونه وجه از سوی دست فروشان برای فعالیت در پیاده روها را ندارند گفت: اگر شهروندان و رسانه‌ها در این زمینه اطلاعاتی دارند آن را در اختیار ما قرار دهند و ما به طور جدی با آن برخورد خواهیم کرد.

نوری همچنین به موضوع بیلبوردهای سازمان زیباسازی اشاره کرد و گفت: در بودجه 97 ما درآمد این سازمان را مورد بررسی قرار دادیم و سازوکار کسب اخذ درآمد در آن زمینه مشخص شد علاوه بر اینکه هم اکنون محتوای تبلیغات در بیلبوردهای شهرداری تغییر و مورد توجه قرار گرفته است. ضمن اینکه ما به عنوان شورای پنجم که شورای شیشه‌ای را به دنبال خود داریم تأکید زیادی در شفاف سازی در بخش درآمدها و هزینه‌ها داریم و همه قراردادهای شهرداری متوسط و کوچک و بزرگ باید در سامانه شفافیت مشخص شود.

وی در ادامه با تأکید براینکه محتوای تبلیغات در بیلبوردهای شهرداری با کیفیت‌تر از گذشته شده است گفت: اما برای رسیدن به نقطه مطلوب ما فاصله داریم و ما تأکید داریم که از بیلبوردهایی در سطح شهر تهران استفاده شود که حقوق شهروندان را مشخص کند.

رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران با اشاره به برگزاری جلسات کمیسیون شورا با مسئولان بنیاد مستضعفان گفت: جلسات متعددی را در این زمینه با رئیس بنیاد و مسئولان بنیاد و همچنین رئیس شورای شهر و اعضای شورا در خصوص املاک در اختیار بنیاد و بخشی از آنها باغ است برگزار کرده‌ایم.

نوری تصریح کرد: باغهایی که در اختیار بنیاد مستضعفان است ارزش قابل توجهی دارد و به همین خاطر کمیسیون سلامت تذکرات لازم را برای حفظ این باغات به بنیاد مستضعفان داده است و البته بنیاد نیز آمادگی خود را برای حفظ این باغات اعلام کرده است.

وی گفت: براساس اعلام بنیاد مستضعفان 15 پلاک وجود دارد که زمین‌های باغی است؛ در همین زمینه بنیاد و شهرداری تهران به توافق رسیده که از واگذاری این زمین‌ها جلوگیری کند و این زمین ها به صورت باغ بماند و در خصوص بهره برداری آنها نیز تصمیم‌گیری شود.

رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران افزود: در گزارشی که تهیه شده است حدود 140 تا 150 هزار متر(15هکتار) تقریبا زمین باغی در اختیار بنیاد مستضعفان است که کمیسیون سلامت برای حفظ آنها اعلام آمادگی خود را عنوان کرده است که البته در گزارشی مشخص شده است که تعداد این زمین‌ها 15 پلاک نبوده و بیشتر است که البته این موضوع در دستور بررسی قرار دارد.

نوری در ادامه با تأکید براینکه مدیریت شهری فعلی به هیچ عنوان با بارگذاری به شیوه گذشته در باغات موافق نخواهد بود و با آن مقابله خواهد کرد، گفت: مدیریت شهری در راستای حفظ حقوق شهروندی از باغات حفاظت خواهد کرد و ما دیگر نخواهیم گذاشت باغات مورد تخریب و سوءاستفاده قرار بگیرد.

وی در خصوص پیشنهادات مطرح شده به بنیاد مستضعفان برای کاربری باغات در اختیار این بنیاد گفت: ما می‌توانیم کاربری‌های مثل باغ موزه، باغ کلینک و باغ رستوران داشته باشیم که در این زمینه پیشنهادات خود را به بنیاد مستضعفان و همچنین ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی و همچنین اشخاص حقیقی و حقوقی اعلام کرده‌ایم و بیان می‌کنیم که امکان صدور پروانه به شیوه گذشته مقدور نخواهد بود.

رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران در ادامه در خصوص فضای شورای چهارم با فضای شورای پنجم بیان کرد: این فضا خیلی قابل مقایسه نیست و در شورای چهارم و مدیریت شهری گذشته عملکرد آنها نیز مورد تأیید تعدادی از اعضای شورای قبل نبود و در واقع کمیسیون سلامت با نحوه مدیریت شهردار مسئله داشت و بسیاری از تذکرات را در آن مقطع به شهردار تهران مطرح کرد. اما در این دوره از شورا و مدیریت شهری ما شاهد یک تعامل و همکاری بین شورا و شهرداری تهران هستیم.

نوری اضافه کرد: البته اقدامات خوبی در کمیسیون سلامت شورای چهارم انجام شد و در شورای پنجم نیز اعضای شورای شهر تهران تلاش خود را کرده‌اند که بدون حاشیه و مدیریت کامل و بدون رویکرد تقابل شرایط لازم را برای ارائه خدمات به شهروندان فراهم کنند وشهرداری در طول یک سال گذشته سیاست‌های شورا را اجرا کرده است. بنابراین تلاش می‌کنیم با حمایت و پشتیبانی فضای آرام خدمت را بدور از التهابات جامعه فراهم کنیم البته در این بین از تذکرات خود دوری نمی‌کنیم و موارد را نیز به مدیریت شهرداری تهران تذکر می‌دهیم.

وی در ادامه با اشاره به مجدد براینکه سلامت و ارتقای جامعه برعهده وزارت بهداشت است، گفت: در این زمینه اقداماتی در شهرداری تهران صورت گرفته اما متولی وزارت بهداشت است و در واقع شهرداری نقش تسهیلگری را دارد و نمی‌واند ورود جدی در حوزه سلامت به جامعه داشته باشد.

رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران همچنین به جلسات کمیسیون سلامت در خصوص وضعیت آرد و نان در شهر تهران اشاره کرد و گفت: جلسات متعددی در این زمینه برگزار می شود که البته نمی‌توانیم تمامی آنها را منعکس کنیم و در واقع خروجی آنها را مطرح می‌کنیم و معتقدیم که باید فضای آرام و دور از التهابی را برای شهروندان تهرانی در شرایط فعلی و بد اقتصادی فراهم کنیم.

نوری گفت: بحث فاضلاب یکی از موضوعاتی است که در کمیسیون سلامت به طور جدی پیگیری شده و در همین زمینه با شرکت آبفای تهران جلسات متعددی را برگزار کرده‌ایم تا بتوانیم تمام واحدها را به شبکه فاضلاب وصل کنیم و از ورود فاضلاب به نهرها جلوگیری شود و در واقع وارد شبکه و تصفیه‌خانه شوند.

وی همچنین در خصوص کاشت چمن و گیاه در شهر تهران بیان کرد: در این زمینه تأکید شده از گیاهانی استفاده شود که از آب کمی برخوردار شود ضمن اینکه ما تأکید کرده‌ایم که دیگر چمن جدیدی در شهر تهران کاشته نشود که در این زمینه سازمان بوستان‌ها بخشنامه ای به شهرداری های مناطق و نواحی ارسال کرده است.

رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران گفت: البته با توجه به شرایط ما امکان جمع آوری چمن‌های قدیمی شهر تهران را نداریم. اما تأکید کرده‌ایم که چمن جدیدی کاشته نشود. ضمن اینکه در خصوص آبیاری چمن ها نیز تصمیمات مناسبی را اتخاذ کرده‌ایم و در واقع تأکید کرده‌ایم که آبیاری چمن‌ها از غروب تا صبح روز بعد انجام شود و این موضوع از طریق سازمان بوستان‌ها به مناطق و نواحی ابلاغ شده است که البته شاید در برخی از نقاط به دلیل سیستم‌ها و موتورهایی که دارند نتوانند این آبیاری را در زمان اشاره شده انجام دهند اما به طور کلی مناطق و نواحی ملزم به رعایت این بخشنامه هستند.

نوری افزود: یکی دیگر از اقداماتی در ادامه سال دوم شورای پنجم قرار خواهد گرفت بحث فضای سبز و نحوه ساماندهی آنهاست. اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و قطعا مدیریت شهری به این موضوع ورود جدی را پیدا خواهد کرد.

وی در ادامه نشست خبری به لغو مصوبه برج باغات در تاریخ 22 اسفند 96 اشاره کرد و گفت: تا زمان لغو این مصوبه و ابلاغ آن توسط شهرداری تهران به مناطق و نواحی یک فاصله دوماهه‌ای طی شد ضمن اینکه با شهرداری را مکلف کردیم که لایحه ای را در خصوص مصوبه برج باغات به شورای شهر تهران ارسال کنند. به طوری که از 22 اسفند 96، 248 پروانه برای ساخت و ساز در مراحل مختلف قرار داشتند.

رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران ادامه داد: شهردار تهران طی بخشنامه‌ای به کلیه شهرداران مناطق و نواحی تأکید کرده است که مصوبه برج باغ‌ها لغو شده و در این زمینه باید طبق قانون عمل کرد. به طوری که براساس آمار طی 10 سال مدیریت گذشته پروانه‌ای که به واسطه برج باغات صادر شده است موجب تخریب تعداد قابل توجهی از باغات شد و 493 پروانه در این زمینه صادر گردید که سهم درآمد شهرداری تهران در 10 سال گذشته از این بخش حدود یک درصد به رقم یک میلیون و 148 هزار و 467 میلیارد ریال بوده است.

نوری گفت: برهمین اساس و طی بررسی‌های انجام شده تقریبا 128 هکتار از باغات در دوره گذشته تبدیل به غیرباغ شده است که تعدادی از این باغات به فضاهای مسکونی تجاری و اداری تبدیل شده است.

وی ادامه داد: در پروانه‌های صادر شده برای تعداد پلاک های فوق متأسفانه شاهد بوده‌ایم که پروانه‌های منهای طبقات همکف از سه طبقه بیشتر بوده و اکثریت پروانه‌های صادر شده حدود 12 پلاک روی همکف و مابقی به طبقات زیرزمینی بین 5تا 7 طبقه بوده است که همین امر باعث از بین بردن ریشه‌های درختان در ان زمین شده است.

رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران در خصوص آخرین وضعیت مکان جدید برای دفن اموات در شهر تهران گفت: در این زمینه جلساتی با مسئولان سازمان بهشت زهرا برگزار کردیم که این سازمان نیز اقداماتی را برای توسعه بهشت زهرا برای دفن اموات انجام داده است اما طبیعتا ما تمهیداتی نیز برای احداث زمین جدید برای فن اموات شهروندان تهرانی در دستور کار خود قرار داده‌ایم.

نوری گفت: در دو منطقه غرب و شرق تهران زمین‌های مورد نظر قرار دارد که با پایان بررسی‌ها و کارهای کارشناسی در این زمینه تصمیم گیری خواهد شد.

وی همچنین در خصوص ادامه کار افشانی در شهرداری تهران گفت: شورا به عنوان یک نهاد مردمی موظف است قانون را انجام دهد و ما پایبند و ملزم به آن هستیم و همه شهروندان ملزم به اجرای قانون هستند و ما نیز چنانچه این قانون مصوب و ابلاغ شود آن را انجام خواهیم داد.

رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران گفت: اصلاح قانون منع به کارگیری بازنشستگان در مجلس شورای اسلامی و تصویب آن باید از طریق همه دستگاه‌ها اجرا شود و قطعا مدیریت شهری آن را رعایت خواهد کرد و در صورتی ک این قانون شامل شهردار تهران شود ما آن را اجرا خواهیم کرد و در نهایت جایگزین‌های شهرداری را مورد بررسی قرار خواهیم داد و قطعا اجرای این قانون فرصتی برای حضور نیروهای جدید و جوان به شهرداری تهران می‌دهد.

نوری گفت: اگر شرایط افشانی شرایطی باشد که در شهرداری بماند آن را حمایت خواهیم کرد اگر نه شرایط ایشان این اجازه را ندهد و وزارت کشور و دستگا‌ه‌های متولی نتوانند در این زمینه کاری انجام دهند ما در جلسات هم اندیشی انتخاب شهردار را در دستور کار قرار خواهیم داد البته در این زمینه می‌توانیم تصمیم گیری کنیم و در هفته جاری در جلسه هم اندیشی در این حوزه تصمیم گیری خواهیم کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | بازهم برخورد شرم‌آور مجری بی‌تجربه روی آنتن زنده

خبرآنلاینخبرآنلاین11 ساعت قبل

فیلم | سوتی همسر کیمیا علیزاده روی آنتن زنده تلویزیون!!

خبرآنلاینخبرآنلاین8 ساعت قبل

اگر باور دارید رفاه در ایران بهتر از اروپاست این گزارش را نبینید/ گرسنگی در ایران واقعی‌ است (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران21 ساعت قبل
طی ماه‌های اخیر با قیمت مهار نشدنی گوشت و مواد غذایی دیگر مواجه بودیم. با این‌کار معده پر می‌شود و گرسنگی برای مدتی از بین می‌رود اما در صورت نرسیدن مواد غذایی لازم برای بدن، گرسنگی حقیقی که همان فقر غذایی است رخ می‌دهد و امکان مرگ فرد هم وجود دارد. در چنین شرایطی او قادر به تامین خوراک نیست و بیشتر درآمد خود را صرف تهیه مواد غذایی ارزان قیمت می‌کند. انجمن مقابله با گرسنگی طی دو دهه گذشته تلاش کرده تا بر اساس این تعریف، گام بزرگی در جهت رفع گرسنگی در مناطق ناامن غذایی بردارد. این اطلاعات اکنون در این گزارش منتشر شده که همه آن‌ها بر اساس مشاهدات، مطالعات و پیگیری‌های اعضای انجمن مقابله با گرسنگی به دست آمده‌است.
فارسفارس10 ساعت قبل
به گزارش گروه شهری خبرگزاری فارس، در سالروز شهادت سردار سرلشکر پاسدار محمد بروجردی در کردستان شهر حال و هوای رشادت و دلاوری این شهید بزرگوار را به خود گرفت. شهید بروجردی فرمانده محبوب و شجاع جنگ تحمیلی در کردستان بود. پس از انقلاب و در جنگ تحمیلی نیز با نبوغ خود به خصوص در منطقه کردستان نقش پر رنگی در پیشبرد اهداف انقلاب داشت و به همین مناسبت به او مسیح کردستان می‌گویند. سازمان زیباسازی با اکران طرح‌هایی از تصاویر محمد بروجردی در سطح شهر تلاش نموده‌است یاد و خاطره دلاوری‌ و رشادت این شهید جلیل القدر را در خاطره‌ها زنده نگه دارد. مقام معظم رهبری در مورد شهید بروجردی فرموده‌اند: شهید بروجردی هیچ‌گونه حرکتی که از آن حرکت آدم احساس کند که در آن کارشکنی یا مخالفتی است، انجام نمی‌داد و این علاقه من به این شهید عزیز را خیلی بیشتر کرد.
تسنیمتسنیم9 ساعت قبل
تعامل و همکاری با دستگاه‌های مختلف یکی دیگر از سیاست‌های این معاونت محسوب می‌شود تا ما بتوانیم علاوه بر افزایش درآمدها، درآمدهای جدیدی را نیز برای شهرداری تهران داشته باشیم. وی به پرداخت برخی از بدهی‌های شهرداری تهران به پیمانکاران اشاره کرد و گفت: سال گذشته مبلغ قابل توجهی بدون تنش و استرس فراهم کردیم و در پایان اسفند سال گذشته بخشی از بدهی‌های شهرداری تهران به پیمانکاران پرداخت شد. برهمین اساس عملکرد سال گذشته شهرداری تهران در بخش بودجه نقد ۱۰۶ درصد و در بخش بودجه غیرنقد ۵۴ درصد محقق شده است و در سال جاری با توجه به افزایش ۷ درصدی بودجه شهرداری تهران قطعا عملکرد بهتری را نسبت به سال گذشته خواهیم داشت. وی افزود: بر اساس آخرین آمار حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان شهرداری تهران از دولت و شرکت‌های وابسته به دولت طلب دارد. وی از بازپس‌گیری ساختمان روزنامه اطلاعات خبر داد و گفت: این ساختمان چندی پیش در اختیار شهرداری قرار گرفته شد و به زودی برخی از واحدهای شهرداری تهران در این ساختمان مستقر خواهند شد.

اخبار بیشتر