اخبار روز بازار خودرو - چهارشنبه 5 تیرماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار خودرو - چهارشنبه 5 تیرماه

دبیرخانه‌ای برای سه‌شنبه‌های بدون خودرو

همشهریخبرگزاری همشهری
دبیرخانه‌ای برای سه‌شنبه‌های بدون خودرو
همشهری‌آنلاین: دبیرخانه پویش سه‌شنبه‌های بدون خودرو با پیشنهاد مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران در شهرداری منطقه شش استقرار پیدا کرد.

به گزارش شهرنوشت به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه ۶، در اولین سه‌شنبه تابستان (چهارم تیر) دبیرخانه پویش سه‌شنبه‌های بدون خودرو فعالیت خود را آغاز کرد.

معاون حمل و نقل و ترافیک منطقه، معاون امور اجتماعی و فرهنگی، معاون خدمات شهری و محیط زیست و مدیر روابط عمومی شهرداری منطقه شش، دو نفر از معاونین مرکز ارتباطات شهرداری تهران و یک نفر از دفتر شهردار تهران عضو این دبیرخانه هستند.

این دبیرخانه فعالیت خود را از این هفته در منطقه شش آغاز کرده و محل استقرار دبیرخانه در معاونت اجتماعی منطقه شش در بلوار کشاورز است.

دبیرخانه پویش سه‌شنبه‌های بدون خودرو مسئولیت راهبری برنامه‌های کمپین و ویژه برنامه‌های سه‌شنبه‌های بدون خودرو از جمله هم‌رکابی اقشار مختلف و نخبگان را بر عهده دارد. کد خبر ۴۴۵۵۵۶

خواندن خبر در سایت منبع

شورای رقابت قیمت پایه خودروها را تعیین خواهد کرد

دنیای خودروخبرگزاری دنیای خودرو
شورای رقابت قیمت پایه خودروها را تعیین خواهد کرد
به گفته سیدجواد حسینی‎کیا، در روزهای آینده جلسه شورای رقابت برگزار و قیمت پایه خودروها تعیین می‎شود، اما تأثیر خاصی بر بازار خودرو نخواهد داشت و تنها کمی قیمت‎ها را در بازار بالا و پایین خواهد کرد

به گزارش «اخبار خودرو»، قیمت‌گذاری ناصحیح طی سال ۹۷ منجر به زیان بسیار شدیدی برای خودروسازان شد، زیانی که در مجموع با بدهی خودروسازان به قطعه‌سازان رقم بزرگی به‌وجود آورده است. رقمی که تنها ۲هزار میلیارد تومان از زیان ۳۶هزار میلیارد تومانی که موسسات مالی و اعتباری بر اقتصاد کشور تحمیل کردند، کمتر است.

این‌ها همه معلول سیاست‌گذاری‌های غلط در حوزه قیمت‌گذاری خودرو است. البته نقش خودروسازان نیز در به وجود آمدن این وضعیت قابل چشم پوشی نیست. به‎هرحال ضرورت تغییر در قیمت‌گذاری خودرو از ماه‌های ابتدایی سال ۹۷ و در زمان وزارت محمد شریعتمداری بر وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت حس می‌شد. اما داستان تغییر در آن به حدی طولانی شد که شریعتمداری به‎رغم داغ‌شدن بحث استیضاحش به دلیل آشفتگی اوضاع بازار خودرو، از نمایندگان مجلس به عنوان وزیر کار رأی اعتماد گرفت.

مزایا و معایب اجرای ناقص فرمول ۵ درصد

حضور رضا رحمانی در پست وزارت صمت با شورای اقتصادی سران قوا و تصمیم برای واگذاری قیمت‌گذاری خودرو به سازمان حمایت و ستاد تنظیم بازار همراه شد. رحمانی اگرچه خیلی سریع اقدام به اعمال فرمول ۵ درصد کمتر از حاشیه بازار کرد، اما در عمل این مصوبه تا بهمن‌ماه اجرا نشد و از بهمن‌ماه نیز به شکل ناقص اجرا شد.

یکی از دلایل این‎که این فرمول به شکل ناقص اجرا شده را عدم قبول قیمت خودرو در بازار و البته قیمت تمام‎شده خودرو توسط وزیر صمت عنوان می‌کنند. به همین دلیل، قیمت خودرویی مانند پراید در بهمن ماه حدود ۳۷ میلیون تومان تعیین شد، در حالی که در بازار قیمت این خودرو تا بیش از ۴۷ میلیون تومان نیز افزایش پیدا کرده بود.

اجرای ناقص فرمول ۵درصد هرچند به اعتقاد خودروسازان جلو ضرر بیشتر آن‌ها را گرفته است، اما در عمل فاصله میان قیمت کارخانه و بازار خودروها را حفظ کرده است. این مساله سبب شده است این فرمول نتواند عرضه و تقاضا را متعادل کند و قیمت‌ها را به سمت واقعی‎شدن سوق دهد.

تعیین قیمت پایه از سوی شورای رقابت

فشار ناشی از سبقت هر روزه قیمت بازار از قیمت کارخانه به حدی افزایش پیدا کرد که وزیر چندین نوبت به مجلس رفت. فشارها به حدی جدی بوده که وزیر صمت ظاهرا قید عرضه خودرو ۵ درصد پایین‌تر از قیمت بازار را زده و خواهان معرفی راه‌های دیگری برای قیمت‌گذاری خودرو شده است. حالا در آخرین اظهار نظرها در این خصوص یک عضو کمیسیون صنایع مجلس از برگزاری جلسه شورای رقابت در خصوص قیمت‌گذاری خودرو خبر داده است.

سیدجواد حسینی‌کیا با بیان اینکه شورای رقابت تنها در راستای تعیین قیمت پایه تاثیرگذار است، اظهار می‌کند: «در روزهای آینده جلسه این شورا برگزار می‎شود. ولی این جلسه مشکل بازار خودرو را حل نمی‎کند و در نهایت کمی قیمت خودرو بالا و پایین می‏شود، ولی در بازار اتفاق خاصی رخ نمی‏دهد.»

وی معتقد است: «تعیین قیمت از سوی شورای رقابت هم وضعیت بازار خودرو را بهتر نمی‎کند. از این رو، باید در جهت افزایش تولید وارد عمل شد و اقدامات اساسی را در این راستا انجام داد.»

عضو کمیسیون صنایع مجلس درباره این‎که شورای رقابت چه زمانی در جهت تعیین قیمت‎های جدید خودرو وارد عمل خواهد شد، اظهار داشت: «تصمیم بر این اساس است که تا زمانی که جلسه شورای رقابت برگزار شود، قیمت‎ها از طریق سازمان حمایت مصرف‎کنندگان اعلام شود.»

انقضای معیار ۴۵میلیون تومانی

بحث بر سر خودروهای زیر ۴۵میلیون و خودروهای بالاتر از ۴۵میلیون تومان و این‎که چه خودرویی درحال‎حاضر مشمول قیمت‌گذاری شورای رقابت است، در حالی دوباره مطرح می‌شود که اصولا غیر از پراید خودرو دیگری همچنان زیر ۴۵میلیون تومان عرضه نمی‌شود.

هرچند رضا شیوا، رئیس شورای رقابت مطرح کردن استدلال خودروهای زیر ۴۵میلیون تومان را غیرعلمی خوانده است. ضمن این‎که صحبت‌های حسینی‎کیا، عضو کمیسیون صنایع مجلس درخصوص مساله تعیین قیمت پایه خودروها توسط شورای رقابت شفاف نیست. شاید بتوان این‎طور برداشت کرد که فرمول ۵ درصد کمتر از بازار بر اساس قیمت پایه‌ای است که شورای رقابت آن را تعیین می‌کند.

در این خصوص همان‎طور که اشاره شد مشخص نیست کدام خودروها مشمول قیمت‌گذاری پایه‌ای شورای رقابت خواهند شد. همچنین تکلیف خودروهایی که پیش از این تصمیم‌گیری احتمالی توسط خودروساز و البته به‎صورت قانونی به فروش رسیده‌اند، چه خواهد شد؟ آیا خودروساز قرار است باز هم روی این مساله زیان بدهد؟

پاسخگویی به ۶میلیون متقاضی خودرو

عضو کمیسیون صنایع مجلس همچنین تاکید می‌کند: «در شرایط فعلی اگر ما قصه حاشیه بازار را درباره قیمت خودرو حذف کنیم، تفاوت بین قیمت تمام‎شده و آن قیمتی که در بازار تعیین می‎شود، بیش از این خواهد بود و بازار سیاه ویژه‎ای شکل می‎گیرد. اقدام حاشیه بازار برای این بود که سود به جیب دلالان نرود.»

وی خاطرنشان می‎کند: «رویکرد وزارت صنعت درباره ایجاد حاشیه بازار اقدامی منطقی است، اما باید درجهت افزایش تولید نیز وارد عمل شویم، زیرا تا زمانی که ما تولید را بالا نبریم، نمی‎توانیم پاسخگوی ۶میلیون متقاضی خودرو باشیم.»

حسینی‎کیا در پایان می‎گوید: «اگر ما پاسخگوی متقاضیان بازار خودرو نباشیم، عملا درجهت کنترل قیمت خودرو نمی‎توانیم اقدامی انجام دهیم، چراکه در وضعیت فعلی نقدینگی جامعه به سمت خودرو سوق پیدا کرده و تا زمانی که این نقدینگی مدیریت نشود وضعیت به همین منوال است.»

خواندن خبر در سایت منبع

با ۱۰۰ میلیون‌ چه خودرویی می‌توان خرید؟ +جدول

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
با ۱۰۰ میلیون‌ چه خودرویی می‌توان خرید؟ +جدول
اقتصادآنلاین - مرضیه طهماسبی: آنچه در زیر می‌آید قیمت روز انواع خودروهای کارکرده و دست دوم بازار تهران طی تیر ماه ۹۸ است که با ۱۰۰میلیون تومان می‌توان خرید، لازم به توضیح است؛ سواری‌های زیر ممکن است به دلایل مختلف از جمله تصادف و وجود لکه رنگ و یا فروش فوری خودرو از سوی مالک به علت نیاز ضروری به پول نقد، کمتر یا بیشتر از قیمت‌های رایج در بازار خرید و فروش خودروهای دست دوم عرضه شود؛

ایران خودرو وانت پژو ۳۰۱ را تولید می‌کند؟

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز
ایران خودرو وانت پژو ۳۰۱ را تولید می‌کند؟
اقتصاد نیوز: مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو، تولید پژو ۳۰۱ با مشارکت قطعه سازان ایرانی را به زدن دو مشت به خودروساز بدقول فرانسوی تشبیه کرد و گفت: در نشست مشترکی که با نفر دوم پژو داشتم به او گفتم که شما با ترک پژو یک مشت به ما زدید اما ما با تولید پژو ۳۰۱ دو مشت به شما خواهیم زد و اگر اراده کنیم این خودرو را با لوگوی پژو تولید خواهیم کرد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از عصرایران؛ هاشم یکه زارع داخلی سازی ۸۰ درصدی موتور EC۵ پژو را از مهمترین عواملی دانست که موجب بی نیازی ایران خودرو از پژو می‌شود و گفت: چون احتمال ترک پژو را می‌دادیم با کار جهادی تولید پژو ۳۰۱ را آغاز کردیم.

وی با بیان اینکه پژو ۳۰۱ را جایگزین پژو پارس و ۴۰۵ در آینده می‌کنیم ادامه داد: بعد از به سرانجام رساندن پروژه ۳۰۱، به سراغ تولید پژو ۲۰۰۸ خواهیم رفت.

یکه زارع در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا وانت پژو ۳۰۱ نیز توسط ایران خودرو تولید می‌شود گفت: تولید وانت میراثی بود که از زمان پیکان مانده است. اما من می‌گویم که هیچگاه وانت پژو۳۰۱ را در خیابان نخواهیم دید. این مطلب برایم مفید است ۰

خواندن خبر در سایت منبع

خبر خوش پلیس برای خودروهای توقیفی

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
خبر خوش پلیس برای خودروهای توقیفی
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا گفت:بیش از ۸۱هزار خودرو به دلیل جریمه بالای یک میلیون تومان توقیف هستند. مبلغ جریمه به مدت ۱۲ ماه تقسیط می شود و فرد موظف می‌شود این مبلغ را در ۱۲ ماه بدهد.

به گزارش مشرق، سردار سید کمال هادیانفر رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا صبح امروز در حاشیه نشست خبری که در مرکز فرماندهی پلیس راهور برگزار شد، اظهار کرد: برابر قانون خودروهایی که بالای یک میلیون جریمه دارند باید توقیف شوند و در حال حاضر بیش از ۸۱ هزار خودرو در پارکینگ‌ها به دلیل جریمه بالای یک میلیون تومان توقیف هستند و ۷۲ هزار و ۴۸۶ موتورسیکلت توقیف هستند.

وی افزود: این وسایل از یک میلیون تومان تا ۱۴ میلیون تومان جریمه دارند.

سردار هادیان فر تصریح کرد: یک بار، بار جریمه است و یک بار هزینه پارک‌ها است و بعضا مبلغ جریمه و پارکینگ از هزینه خودرو بالاتر است.

وی گفت: در گزارش میدانی که از این پارکینگ‌ها داشتم دیدم بیشتر این وسایل نقلیه، وسیله نقلیه ضعیف جامعه است و وسیله نقلیه‌ای است که منبع درآمد خانواده است.

هادیانفر تصریح کرد: طرح پرداخت جریمه‌ای راهنمایی و رانندگی تصویب شده است و خودروها و موتورسیکلت هایی که بخاطر جریمه بالای یک میلیون تومان در پارکینگ‌ها متوقف هستند، آن هزینه جریمه راهنمایی و رانندگی برایشان تقسیط می‌شود.

وی ادامه داد: البته برای این تقسیط شرایطی از قبیل فاقد شکایت قضایی و عدم رانندگی پرخطر و… دارد.

هادیانفر گفت: مبلغ جریمه به مدت ۱۲ ماه تقسیط می‌شود و فرد موظف می‌شود این مبلغ را در ۱۲ ماه بدهد.

رئیس پلیس راهور خاطرنشان کرد: البته این خودروها نباید در سن فرسودگی باشد که برای سواری ۲۰ سال، عمومی بنزین سوز و دوگانه سوز ۱۲ سال و موتورسیکلت کاربراتوری ۶ سال و… درنظر گرفته شده است.

وی در پایان گفت: این تقسیط جریمه‌ها از ۱۱ تیرماه اجرا می‌شود.منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

پرفروش‌ترین خودروهای آمریکا در سال ۲۰۱۹

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴
پرفروش‌ترین خودروهای آمریکا در سال ۲۰۱۹
ساعت 24-این گزارش به مرور و معرفی 15 خودروی پرفروش و محبوب در سه ماهه نخست سال جاری میلادی در بازار ایالات متحده آمریکا می پردازد.

با توجه به آنکه در هر فصل آمار پرفروش‌ترین خودروهای فروخته شده در کشورهای مختلف به خصوص بازارهای پراهمیت جهان همچون چین و ایالات متحده آمریکا از سوی مؤسسات آماری و تحقیقاتی منتشر می‌شود، حالا به تازگی فهرست جدیدی از ۱۵ خودروی پرفروش در بازار آمریکا در بازه زمانی سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی منتشر و ارائه شده است که نشان می‌دهد کاربران و مشتریان آمریکایی بیشتر به کدام برندهای خودرو تمایل و علاقه نشان داده‌اند.

۱. سری اف فورد (Ford F-Series):

میزان فروش سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی: ۲۱۴ هزار و ۶۱۱ دستگاه

رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته: ۲ درصد افزایش

پرفروش‌ترین خودروهای آمریکا در سال ۲۰۱۹ - 5

۲. شورولت سیلورادو ( Chevrolet Silverad o‌):

میزان فروش سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی: ۱۱۴ هزار و ۳۱۳ دستگاه

رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته: ۱۵٫۷ درصد کاهش

پرفروش‌ترین خودروهای آمریکا در سال ۲۰۱۹ - 9

۳. نیسان راگ ( Nissan Rogue‌):

میزان فروش سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی: ۹۳ هزار و ۸۱۴ دستگاه

رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته: ۱۹٫۴ درصد کاهش

پرفروش‌ترین خودروهای آمریکا در سال ۲۰۱۹ - 13

۴. شورولت اکوئینوکس ( Chevrolet Equinox‌):

میزان فروش سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی: ۸۸ هزار و ۵۰۰ دستگاه

رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته: ۷٫۴ درصد افزایش

پرفروش‌ترین خودروهای آمریکا در سال ۲۰۱۹ - 17

۵. هوندا سی آر وی (Honda CR-V‌):

میزان فروش سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی: ۸۷ هزار و ۲۸۰ دستگاه

رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته: ۶٫۴ درصد افزایش

پرفروش‌ترین خودروهای آمریکا در سال ۲۰۱۹ - 21

۶. تویوتا راو ۴ ( Toyota RAV۴‌):

میزان فروش سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی: ۸۳ هزار و ۸۲۰ دستگاه

رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته: ۸٫۴ درصد کاهش

پرفروش‌ترین خودروهای آمریکا در سال ۲۰۱۹ - 25

۷. تویوتا کمری (Toyota Camry‌):

میزان فروش سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی: ۸۱ هزار و ۶۸۴ دستگاه

رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته: ۱۰ درصد کاهش

پرفروش‌ترین خودروهای آمریکا در سال ۲۰۱۹ - 30

۸. تویوتا کرولا ( Toyota Corolla‌):

میزان فروش سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی: ۷۸ هزار و ۶۰۶ دستگاه

رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته: یک درصد افزایش

پرفروش‌ترین خودروهای آمریکا در سال ۲۰۱۹ - 34

۹. هوندا سیویک ( Honda Civic‌):

میزان فروش سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی: ۷۸ هزار و ۱۸۵ دستگاه

رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته: ۴٫۸ درصد کاهش

پرفروش‌ترین خودروهای آمریکا در سال ۲۰۱۹ - 38

۱۰. هوندا آکورد (Honda Accord‌):

میزان فروش سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی: ۶۴ هزار و ۴۱۱ دستگاه

رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته: ۴٫۶ درصد افزایش

پرفروش‌ترین خودروهای آمریکا در سال ۲۰۱۹ - 42

۱۱. فورد اکسپلورر (Ford Explorer‌):

میزان فروش سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی: ۶۱ هزار و ۹۲۲ دستگاه

رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته: ۱٫۴ درصد کاهش

پرفروش‌ترین خودروهای آمریکا در سال ۲۰۱۹ - 46

۱۲. فورد اسکیپ ( Ford Escape‌):

میزان فروش سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی: ۶۰ هزار و ۷۰۲ دستگاه

رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته: ۹٫۹ درصد کاهش

پرفروش‌ترین خودروهای آمریکا در سال ۲۰۱۹ - 50

۱۳. تویوتا تاکوما ( Toyota Tacoma‌):

میزان فروش سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی: ۵۸ هزار و ۱۸۳ دستگاه

رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته: ۸٫۲ درصد افزایش

پرفروش‌ترین خودروهای آمریکا در سال ۲۰۱۹ - 54

۱۴. جیپ گراند چیروکی ( Jeep Grand Cherokee):

میزان فروش سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی: ۵۷ هزار و ۷۵۹ دستگاه

رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته: ۸ درصد افزایش

پرفروش‌ترین خودروهای آمریکا در سال ۲۰۱۹ - 58

۱۵. نیسان سنت را (Nissan Sentra‌):

میزان فروش سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی: ۵۶ هزار و ۷۹۳ دستگاه

رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته: ۵٫۳ درصد کاهش

پرفروش‌ترین خودروهای آمریکا در سال ۲۰۱۹ - 62

۱۶. تویوتا هایلندر (Toyota Highlander‌):

میزان فروش سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی: ۵۲ هزار و ۶۲۱ دستگاه

رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته: ۰٫۵ درصد کاهش

پرفروش‌ترین خودروهای آمریکا در سال ۲۰۱۹ - 66

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

لکسس ال اکس ۵۷۰؛ ویژگی‌ها و ضعف‌ها! (+تصاویر و فیلم)

عصر ایرانعصر ایران22 ساعت قبل
درباره لکسس ال اکس ۵۷۰ مدل ۲۰۱۹ نیز شرایط به همین صورت است. در مطلب امروز به بررسی نقاط مثبت ال اکس ۵۷۰ در مدل ۲۰۱۹ و همچنین انتقادهایی که می‌توان به این خودرو داشت، می‌پردازیم: آفرود/ یک خودروی جان سخت! بنابراین اگر دل و جرات ماجراجویی با یک خودروی ۸۶ هزار دلاری (قیمت پایه) را در خود سراغ دارید، ال اکس گزینه مناسبی است. ال اکس ۵۷۰ نیز یک محصول موفق در زمینه طراحی محسوب می‌شود. موتور ۵٫۷ لیتری ۸ سیلندر ال اکس ۵۷۰ تنها ۳۸۳ اسب بخار خروجی (گشتاور ۴۰۳ پوندفوت) دارد که عدد ناامید کننده‌ای برای این مجموعه محسوب می‌شود.

اظهارات ظریف پس از ورود به نیویورک +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

ورود دیرهنگام میوه‌های تنظیم بازاری به میدان مرکزی.

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
الفالف1 روز قبل
بواقع سیاست واشنگتن در قبال ایران پیروی از الگویی است که قبلا در قبال کشورهایی مانند کره شمالی، لیبی و عراق جواب داده است. اگر چه این الگو در برابر کشورهای دیگر جواب داده بود اما ایران توانست الگوی رفتاری همیشگی غرب را با چالش مواجه سازد. در این باره باید به مدل مواجه غرب با کشورهایی مانند عراق و لیبی اشاره کرد. در لیبی، کشورهای غربی علی الخصوص آمریکا با استفاده از تحریم اقتصادی فشار مضاعفی علیه دولت معمر قذافی وارد کردند. به عبارتی بی اثر کردن این ارتباط نقش کلیدی در مقابله با سیاست تحریمی ایالات متحده آمریکا دارد.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 روز قبل
سه خودروی برقی محبوب در فرانسهدنیای اقتصاد: بنابر آمارهای منتشر شده، طی ژوئن ۲۰۱۹ در مجموع ۵هزار و ۸۴۷ دستگاه خودروی برقی در بازار فرانسه به فروش رفته که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، شاهد رشد ۲۵ درصدی بوده است. براساس گزارش وب‌سایت «کلین‌تکنیک»، نمودار و جداول ارائه‌ شده نشان می‌دهد که مشتریان و شهروندان فرانسوی در ماه ژوئن سال جاری تمایل زیادی به خریداری و استفاده از خودروهای ساخته شده توسط شرکت‌های خودروسازی همچون رنو فرانسه، تسلاموتورز آمریکا و نیسان ژاپن از خود نشان داده‌اند؛ به‌گونه‌ای که این خودروسازان توانسته‌اند جایگاه قابل‌قبول و رتبه‌های بالایی این جدول را به خود اختصاص دهند. بر این اساس سه خودروی برقی محبوب میان شهروندان فرانسوی طی ماه ژوئن به ترتیب رنو زوئه، مدل ۳ تسلا و نیسان لیف بوده‌اند. انگلستان، فرانسه، نروژ، آلمان، مکزیک، چین، هند و دانمارک از جمله پیشگامانی هستند که قصد دارند برای جلوگیری از آلودگی هوا، تولید خودروهای بنزینی و دیزلی را تا دهه ۲۰۳۰ و نهایتا تا دهه ۲۰۴۰ میلادی متوقف کنند.
صدا و سیماصدا و سیما42 دقیقه قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ روزنامه‌های دنیای اقتصاد و مردم سالاری با اشاره به نشست وزیران خارجه در بروکسل، تیتر‌های «آخرین تلاش اروپا برای نجات برجام»، «آخرین روزنه حفظ برجام در بروکسل» را برگزیدند. روزنامه‌های اطلاعات، ایران، جوان و جمهوری اسلامی با اشاره به سخنان وزیر امور خارجه کشورمان تیتر‌های «ظریف: نفتمان را خواهیم فروخت، اما شرافتمان را هرگز»، «ترس آمریکا از دیپلماسی ظریف»، «حصار شش چهارراه نیویورک برای دیپلماسی ظریف»، «ظریف: برجام را همچنان یک توافق کلیدی می‌دانم» را برگزیدند. روزنامه آرمان دلیل اعمال محدودیت تردد علیه ظریف را بررسی کرد و تیتر «می خواهم با رسانه‌های ایرانی صحبت کنم» را برگزید. روزنامه‌های آفتاب و صنعت به درخواست پامپئو اشاره داشتند و تیتر‌های «درخواست پامپئو برای حضور در تلویزیون ایران» و «ظریف در نیویورک پرسه نزند» را برگزیدند. روزنامه‌های اعتماد و همشهری به نقل از رئیس بانک مرکزی تیتر‌های «نرخ ارز دیگر افزایش نمی‌یابد» و «بازی خوانی دلار» را تیتر زدند.

اخبار بیشتر