برگزاری کمیسیون مشترک برجام با حضور کشورهای باقی‌مانده در این پیمان در وین - جمعه 7 تیرماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

برگزاری کمیسیون مشترک برجام با حضور کشورهای باقی‌مانده در این پیمان در وین - جمعه 7 تیرماه

نشست کمیسیون مشترک برجام تا ساعتی دیگر در وین

فارسخبرگزاری فارس
نشست کمیسیون مشترک برجام تا ساعتی دیگر در وین
نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان وزرا و مدیران کل سیاسی ایران و گروه 1+4 ساعت 12 به وقت محلی (14:30 به وقت تهران) در وین برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان وزرا و مدیران سیاسی ایران و گروه ۱+۴ (آلمان، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) به ریاست عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران و هلگا اشمید معاون فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا قرار است ساعت ۱۲ امروز (جمعه) به وقت محلی (وین) ۱۴:۳۰ به وقت تهران در هتل پله کوبورگ شهر وین پایتخت اتریش برگزار شود.

در همین راستا سید عباس عراقچی که به وین سفر کرده، دیروز (پنجشنبه) ششم تیر ماه با هلگا اشمید دیدار کرد و بعدازظهر (پنجشنبه) به وقت محلی نشست سه جانبه‌ای بین هیأت‌های ایران، روسیه و چین در وین برگزار شد.

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران پیش از این در گفت وگویی با بیان اینکه کشورهای باقیمانده در برجام نتوانستند خروج آمریکا از برجام را برای ایران جبران کنند، تصریح کرد: ایران یک سال تحمل و تأمل کرد و صبر راهبردی از خودش نشان داد و فرصت کافی در اختیار کشورهای باقیمانده در برجام به خصوص اروپایی‌ها قرار داد و فرصت کافی برای دیپلماسی ایجاد کرد، ولی به نتایجی که باید و شاید، نتوانستیم دست یابیم.

عراقچی با بیان اینکه صبر راهبردی جمهوری اسلامی ایران به پایان رسیده، گفت: ما بیش از این دیگر  تحمل نمی کنیم که جمهوری اسلامی ایران یکسویه و یکجانبه توافق را اجرا کند و دیگران به تعهداتشان عمل نکنند.

معاون وزیر خارجه کشورمان افزود: اینکه دیگران نمی‌خواهند به تعهداتشان عمل کنند یا نمی‌توانند از نظر ما تفاوتی ندارد، مهم این است که در عمل اتفاق خاصی نیفتاده است.

نشست کمیسیون مشترک برجام تا ساعتی دیگر در وین - 6

وی در عین حال اظهار داشت: ما از مواضع سیاسی کشورهای اروپایی و کشورهای باقیمانده در برجام علیه خروج آمریکا از این توافق استقبال می‌کنیم، ولی این مواضع سیاسی حتما باید به گام‌های عملیاتی ترجمه شود.

این دیپلمات ارشد کشورمان گفت: امیدواریم در کمیسیون مشترک که روز جمعه برگزار می شود شاهد اقدامات عملی و ملموسی از طرف کشورهای باقیمانده در برجام به خصوص اروپایی باشیم، در غیر این صورت روندی که جمهوری اسلامی ایران برای کاهش تعهدات خود در پیش گرفته که روندی کاملا قانونی براساس حق خودش در برجام است، ادامه خواهد یافت و هیچ تردیدی در این زمینه نخواهد بود.

این نشست در شرایطی برگزار خواهد شد که شورای عالی امنیت ملی ایران در ۱۸ اردیبهشت ماه سال جاری و همزمان با یکمین سالگرد خروج دولت ترامپ از برجام، در بیانیه‌ای تصمیم تهران برای توقف برخی تعهدات برجامی را اعلام کرد و به طرف‌های باقیمانده در برجام فرصتی ۶۰ روزه را داد که تعهدات بانکی و نفتی خود در قبال ایران را اجرا کنند. (اینجا بخوانید)

پیش از این، «سید عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرده بود نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان وزیر و مدیران سیاسی کشورهای ایران و گروه (۱+۴) آلمان، انگلیس، فرانسه، روسیه و چین روز جمعه هفتم تیر سال جاری در وین اتریش برگزار می‌شود.

اتحادیه اروپا روز پنجشنبه ۳۰ خرداد ماه در بیانیه‌ای اعلام کرد مقام‌های ارشد فرانسه، آلمان، انگلیس، چین، روسیه و ایران روز ۲۸ ژوئن (هفتم تیر ماه) در وین دیدار و درباره راه‌های نجات توافق هسته‌ای برجام با ایران گفت‌وگو خواهند کرد. در بیانیه اتحادیه اروپا عنوان شده در این نشست روش‌های مقابله با چالش‌های ناشی از خروج آمریکا از برجام و باز اعمال تحریم‌ها علیه ایران مورد بحث قرار خواهد گرفت.

از سوی دیگر نشست امروز در حالی برگزار می‌شود که براساس اعلام قبلی بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران امروز (پنجشنبه) ششم تیر ماه از سقف تولید اورانیوم ۳٫۶۷ یعنی ۳۰۰ کیلوگرم عبور می‌کند.(اینجا بخوانید)

لازم به ذکر است، یازدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور ایران و گروه ۱+۴ چهارشنبه ۱۵ اسفندماه ۱۳۹۷ با حضور نمایندگان ایران و گروه ۱+۴ (آلمان، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) به ریاست سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران و هلگا اشمید معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا (چهارشنبه) به مدت پنج ساعت در هتل پله کوبورگ شهر وین برگزار شد. اعضای برجام در بیانیه‌ای (اینجا بخوانید)  مجددا در پایان این نشست بر تعهد خود نسبت به اجرای کامل و موثر آن در تمام بخش‌ها تاکید کردند.

خواندن خبر در سایت منبع

حضور هلگا اشمید در وین برای حضور در کمیسون مشترک برجام

ایسناخبرگزاری ایسنا
حضور هلگا اشمید در وین برای حضور در کمیسون مشترک برجام
معاون مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در توییتی، از حضورش در وین برای شرکت در کمیسون مشترک برجام خبر داد.

به گزارش ایسنا، هلگا اشمید، معاون مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در توییتی نوشت: برای شرکت در ملاقات‌های مقدماتی پیش از کمیسیون مشترک برجام - که کانالی حیاتی برای بحث و نظارت بر سر اجرای کامل توافق هسته‌ای با ایران است- در وین حضور دارم.

نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان وزرای خارجه ۱+۴ و معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران امروز برگزار می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

عراقچی پیش از آغاز اجلاس وین: اروپا اقدام عملی نکند، تعهدات برجامی را باز هم کاهش می‌دهیم

یورونیوزخبرگزاری یورونیوز
عراقچی پیش از آغاز اجلاس وین: اروپا اقدام عملی نکند، تعهدات برجامی را باز هم کاهش می‌دهیم

در حالی که ایران اعلام کرده تا ده روز آینده میزان ذخیره اورانیوم غنی شده خود را از سقف تعهدات برجامی فراتر برد، نمایندگان دیپلماتیک چهار کشورهای همچنان متعهد به توافق هسته‌ای و ایران روز جمعه در وین گرد هم می‌آیند.

عباس عراقچی، رئیس هیات مذاکر کننده ایران پیش از آغاز این نشست بار دیگر با انتقاد از رویکرد اروپا پس از خروج ایالات متحده آمریکا از برجام گفت: «ایران یک سال صبر راهبردی از خود نشان داد و فرصت کافی در اختیار کشورهای باقی‌مانده [در برجام] و به خصوص اروپایی‌ها قرار داد و فرصت کافی برای دیپلماسی ایجاد کرد ولی به نتایجی که باید و شاید دست نیافت.» این مقام ایرانی، هشدار داد که با ادامه وضعیت کنونی، ایران به کاهش تعهدات خود در قبال توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ادامه خواهد داد.

در روزهای گذشته شماری از رسانه‌ها به نقل از برخی منابع رسمی گزارش کردند که قرار است سازوکار حمایت از مبادلات تجاری با ایران (اینستکس) به زودی رسما آغاز به کار کند. وال استریت ژورنال پنجشنبه در گزارشی ادعا کرد طرف‌های اروپایی برجام (فرانسه، بریتانیا و آلمان) قرار است روز جمعه خبر تخصیص منابع مالی برای اجرای این مکانیزم ویژه مالی را اعلام کنند.

همزمان خبرگزاری فرانسه به نقل از دو منبع آگاه خبر داد که ایران، با وجود بعضی ادعاها تا روز جمعه میزان ذخایر اورانیوم خود را از ۳۰۰ کیلوگرم بیشتر نکرده و به این ترتیب تعهدات برجامی خود را نقض نکرده است. دو روز پیش بهروز کمالوندی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفته بود ذخایر اورانیم غنی شده ۳/۶ درصد این کشور ۲۷ ژوئن (ششم تیر) از مرز ۳۰۰ کیلوگرم خواهد گذشت. بازتاب گسترده این خبر در رسانه‌های بین‌المللی، واکنش مقام‌های اروپایی را در پی داشت. با این حال علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران تاکید کرده که فرا رفتن از این مرز روز شانزدهم تیر/ اول ژوئیه روی خواهد داد.

یک مقام دیپلماتیک در وین به خبرگزاری فرانسه گفت ایران احتمالا به دلایل سیاسی ایران از نقض برجام خودداری کرده است. با این حال همین خبرگزاری به نقل از یک مقام ایرانی گزارش کرد که پاره‌ای از مشکلات فنی مانع افزایش ذخیره اورانیوم این کشور شده است.

از زمان خروج ایالات متحده آمریکا از برجام، ایران همواره طرف‌های اروپایی را به تعهد زبانی و کم‌کاری برای اجرای این توافقنامه متهم کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

واقعا مردمی باشید

مهرمهر14 ساعت قبل

حرف‌های عجیب پسر ترامپ، سوژه‌ خنده‌ی کمدین معروف + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران20 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، پس از آن که اریک ترامپ، پسر رئیس جمهور آمریکا در یک برنامه تلویزیونی مدعی شد ۹۵ درصد مردم این کشور از پیام‌های توئیتری نژادپرستانه پدرش علیه زنان دموکرات کنگره حمایت می‌کنند، کمدین معروف آمریکایی به صحبت‌های وی واکنش جالبی نشان داد. بیشتر بخوانید: ادعای پسر ترامپ: ۹۵ درصد مردم آمریکا حامی پیام‌های پدرم علیه زنان دموکرات کنگره هستندانتهای پیام/واکنش جالب کمدین معروف به صحبت‌های پسر ترامپ + فیلم
الفالف1 روز قبل
حالا انگار یک برمودای دیگر هم در خلیج فارس و تنگه هرمز پیدا شده. نفتکشی که آخرین مرتبه و همین چند روز قبل از تنگه هرمز عبور کرده و بعدش هم دیگر کسی خبر ندارد الان کجاست و چه اتفاقی برایش افتاده. بندری که یکی در غرب امارات متحده عربی در این سوی تنگه هرمز (داخل خلیج فارس) و دیگری در آن سوی تنگه هرمز (رو به دریای عمان) قرار دارند. پاتریک وینتور در گزارشش نوشته که نفتکش ناپدید شده هفتم جولای (یکشنبه ۱۶ تیر) از مقابل بندر شارجه به سمت تنگه هرمز حرکت کرده. حالا جالب است که دقیقا در همان روزی که در غرب تنگه هرمز چنین اتفاقی افتاده، در آن سوی تنگه هرمز در دهانه دریای عمان نفتکش ناپدید شده به سمت شمال تنگه هرمز تغییر مسیر داده و بعد هم در تنگه برمودای هرمز خلیج فارس، ناپدید شده!

کلیپی از شلیک موشک فاتح ۱۱۰

مهرمهر1 روز قبل
در تیرماه ۱۳۹۷ یک گروهک تروریستی از دموکرات‌های کردستان عراق به پاسگاه مرزی ایران در مریوان حمله کردند که منجر به شهادت ۱۰ مرزبان شد که چندی بعد سپاه پاسداران پاسخی دندان شکن به آنها داد.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ان بی سی، ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا که در بحرین مستقر است، در نخستین واکنش به توقیف یک نفتکش در خلیج فارس اعلام کرد که از این موضوع مطلع است. ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا تنها دقایقی پس از بیانیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مبنی بر توقیف یک فروند کشتی خارجی حامل سوخت قاچاق، به این موضوع واکنش نشان داده است. در حال تکمیل ….

بین سطور کاهش تعهدات هسته‌ای

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR، نماهنگ «بین سطور کاهش تعهدات هسته‌ای» را منتشر کردبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR، نماهنگ «بین سطور کاهش تعهدات هسته‌ای» را منتشر کرد.

اخبار بیشتر