برگزاری کمیسیون مشترک برجام با حضور کشورهای باقی‌مانده در این پیمان در وین - جمعه 7 تیرماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

برگزاری کمیسیون مشترک برجام با حضور کشورهای باقی‌مانده در این پیمان در وین - جمعه 7 تیرماه

نشست کمیسیون مشترک برجام تا ساعتی دیگر در وین

فارسخبرگزاری فارس
نشست کمیسیون مشترک برجام تا ساعتی دیگر در وین
نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان وزرا و مدیران کل سیاسی ایران و گروه 1+4 ساعت 12 به وقت محلی (14:30 به وقت تهران) در وین برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان وزرا و مدیران سیاسی ایران و گروه ۱+۴ (آلمان، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) به ریاست عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران و هلگا اشمید معاون فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا قرار است ساعت ۱۲ امروز (جمعه) به وقت محلی (وین) ۱۴:۳۰ به وقت تهران در هتل پله کوبورگ شهر وین پایتخت اتریش برگزار شود.

در همین راستا سید عباس عراقچی که به وین سفر کرده، دیروز (پنجشنبه) ششم تیر ماه با هلگا اشمید دیدار کرد و بعدازظهر (پنجشنبه) به وقت محلی نشست سه جانبه‌ای بین هیأت‌های ایران، روسیه و چین در وین برگزار شد.

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران پیش از این در گفت وگویی با بیان اینکه کشورهای باقیمانده در برجام نتوانستند خروج آمریکا از برجام را برای ایران جبران کنند، تصریح کرد: ایران یک سال تحمل و تأمل کرد و صبر راهبردی از خودش نشان داد و فرصت کافی در اختیار کشورهای باقیمانده در برجام به خصوص اروپایی‌ها قرار داد و فرصت کافی برای دیپلماسی ایجاد کرد، ولی به نتایجی که باید و شاید، نتوانستیم دست یابیم.

عراقچی با بیان اینکه صبر راهبردی جمهوری اسلامی ایران به پایان رسیده، گفت: ما بیش از این دیگر  تحمل نمی کنیم که جمهوری اسلامی ایران یکسویه و یکجانبه توافق را اجرا کند و دیگران به تعهداتشان عمل نکنند.

معاون وزیر خارجه کشورمان افزود: اینکه دیگران نمی‌خواهند به تعهداتشان عمل کنند یا نمی‌توانند از نظر ما تفاوتی ندارد، مهم این است که در عمل اتفاق خاصی نیفتاده است.

نشست کمیسیون مشترک برجام تا ساعتی دیگر در وین - 6

وی در عین حال اظهار داشت: ما از مواضع سیاسی کشورهای اروپایی و کشورهای باقیمانده در برجام علیه خروج آمریکا از این توافق استقبال می‌کنیم، ولی این مواضع سیاسی حتما باید به گام‌های عملیاتی ترجمه شود.

این دیپلمات ارشد کشورمان گفت: امیدواریم در کمیسیون مشترک که روز جمعه برگزار می شود شاهد اقدامات عملی و ملموسی از طرف کشورهای باقیمانده در برجام به خصوص اروپایی باشیم، در غیر این صورت روندی که جمهوری اسلامی ایران برای کاهش تعهدات خود در پیش گرفته که روندی کاملا قانونی براساس حق خودش در برجام است، ادامه خواهد یافت و هیچ تردیدی در این زمینه نخواهد بود.

این نشست در شرایطی برگزار خواهد شد که شورای عالی امنیت ملی ایران در ۱۸ اردیبهشت ماه سال جاری و همزمان با یکمین سالگرد خروج دولت ترامپ از برجام، در بیانیه‌ای تصمیم تهران برای توقف برخی تعهدات برجامی را اعلام کرد و به طرف‌های باقیمانده در برجام فرصتی ۶۰ روزه را داد که تعهدات بانکی و نفتی خود در قبال ایران را اجرا کنند. (اینجا بخوانید)

پیش از این، «سید عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرده بود نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان وزیر و مدیران سیاسی کشورهای ایران و گروه (۱+۴) آلمان، انگلیس، فرانسه، روسیه و چین روز جمعه هفتم تیر سال جاری در وین اتریش برگزار می‌شود.

اتحادیه اروپا روز پنجشنبه ۳۰ خرداد ماه در بیانیه‌ای اعلام کرد مقام‌های ارشد فرانسه، آلمان، انگلیس، چین، روسیه و ایران روز ۲۸ ژوئن (هفتم تیر ماه) در وین دیدار و درباره راه‌های نجات توافق هسته‌ای برجام با ایران گفت‌وگو خواهند کرد. در بیانیه اتحادیه اروپا عنوان شده در این نشست روش‌های مقابله با چالش‌های ناشی از خروج آمریکا از برجام و باز اعمال تحریم‌ها علیه ایران مورد بحث قرار خواهد گرفت.

از سوی دیگر نشست امروز در حالی برگزار می‌شود که براساس اعلام قبلی بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران امروز (پنجشنبه) ششم تیر ماه از سقف تولید اورانیوم ۳٫۶۷ یعنی ۳۰۰ کیلوگرم عبور می‌کند.(اینجا بخوانید)

لازم به ذکر است، یازدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور ایران و گروه ۱+۴ چهارشنبه ۱۵ اسفندماه ۱۳۹۷ با حضور نمایندگان ایران و گروه ۱+۴ (آلمان، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) به ریاست سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران و هلگا اشمید معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا (چهارشنبه) به مدت پنج ساعت در هتل پله کوبورگ شهر وین برگزار شد. اعضای برجام در بیانیه‌ای (اینجا بخوانید)  مجددا در پایان این نشست بر تعهد خود نسبت به اجرای کامل و موثر آن در تمام بخش‌ها تاکید کردند.

خواندن خبر در سایت منبع

حضور هلگا اشمید در وین برای حضور در کمیسون مشترک برجام

ایسناخبرگزاری ایسنا
حضور هلگا اشمید در وین برای حضور در کمیسون مشترک برجام
معاون مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در توییتی، از حضورش در وین برای شرکت در کمیسون مشترک برجام خبر داد.

به گزارش ایسنا، هلگا اشمید، معاون مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در توییتی نوشت: برای شرکت در ملاقات‌های مقدماتی پیش از کمیسیون مشترک برجام - که کانالی حیاتی برای بحث و نظارت بر سر اجرای کامل توافق هسته‌ای با ایران است- در وین حضور دارم.

نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان وزرای خارجه ۱+۴ و معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران امروز برگزار می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

عراقچی پیش از آغاز اجلاس وین: اروپا اقدام عملی نکند، تعهدات برجامی را باز هم کاهش می‌دهیم

یورونیوزخبرگزاری یورونیوز
عراقچی پیش از آغاز اجلاس وین: اروپا اقدام عملی نکند، تعهدات برجامی را باز هم کاهش می‌دهیم

در حالی که ایران اعلام کرده تا ده روز آینده میزان ذخیره اورانیوم غنی شده خود را از سقف تعهدات برجامی فراتر برد، نمایندگان دیپلماتیک چهار کشورهای همچنان متعهد به توافق هسته‌ای و ایران روز جمعه در وین گرد هم می‌آیند.

عباس عراقچی، رئیس هیات مذاکر کننده ایران پیش از آغاز این نشست بار دیگر با انتقاد از رویکرد اروپا پس از خروج ایالات متحده آمریکا از برجام گفت: «ایران یک سال صبر راهبردی از خود نشان داد و فرصت کافی در اختیار کشورهای باقی‌مانده [در برجام] و به خصوص اروپایی‌ها قرار داد و فرصت کافی برای دیپلماسی ایجاد کرد ولی به نتایجی که باید و شاید دست نیافت.» این مقام ایرانی، هشدار داد که با ادامه وضعیت کنونی، ایران به کاهش تعهدات خود در قبال توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ادامه خواهد داد.

در روزهای گذشته شماری از رسانه‌ها به نقل از برخی منابع رسمی گزارش کردند که قرار است سازوکار حمایت از مبادلات تجاری با ایران (اینستکس) به زودی رسما آغاز به کار کند. وال استریت ژورنال پنجشنبه در گزارشی ادعا کرد طرف‌های اروپایی برجام (فرانسه، بریتانیا و آلمان) قرار است روز جمعه خبر تخصیص منابع مالی برای اجرای این مکانیزم ویژه مالی را اعلام کنند.

همزمان خبرگزاری فرانسه به نقل از دو منبع آگاه خبر داد که ایران، با وجود بعضی ادعاها تا روز جمعه میزان ذخایر اورانیوم خود را از ۳۰۰ کیلوگرم بیشتر نکرده و به این ترتیب تعهدات برجامی خود را نقض نکرده است. دو روز پیش بهروز کمالوندی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفته بود ذخایر اورانیم غنی شده ۳/۶ درصد این کشور ۲۷ ژوئن (ششم تیر) از مرز ۳۰۰ کیلوگرم خواهد گذشت. بازتاب گسترده این خبر در رسانه‌های بین‌المللی، واکنش مقام‌های اروپایی را در پی داشت. با این حال علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران تاکید کرده که فرا رفتن از این مرز روز شانزدهم تیر/ اول ژوئیه روی خواهد داد.

یک مقام دیپلماتیک در وین به خبرگزاری فرانسه گفت ایران احتمالا به دلایل سیاسی ایران از نقض برجام خودداری کرده است. با این حال همین خبرگزاری به نقل از یک مقام ایرانی گزارش کرد که پاره‌ای از مشکلات فنی مانع افزایش ذخیره اورانیوم این کشور شده است.

از زمان خروج ایالات متحده آمریکا از برجام، ایران همواره طرف‌های اروپایی را به تعهد زبانی و کم‌کاری برای اجرای این توافقنامه متهم کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری «بغداد الیوم»، «کریم علیوی» عضو کمیته امنیت و دفاع پارلمان عراق با اشاره به اینکه آمریکا به طور مخفیانه و بدون موافقت دولت عراق، نصب سامانه را در پایگاه عین الاسد واقع در غرب عراق آغاز کرده است، گفت: اطلاعاتی دریافت شده است که نشان می‌دهد، نیروهای آمریکایی به طور مخفیانه کار نصب این سامانه را در پایگاه عین الاسد آغاز کرده است. وی با بیان اینکه این سامانه توسط هواپیماهای باری بزرگ به این پایگاه منتقل شده است، آن را اقدامی خطرناک دانست که دولت عراق باید در خصوص آن تحقیق کند زیرا هیچ اجازه‌ای در این زمینه به آمریکا داده نشده است. همچنین رسانه‌های آمریکایی به نقل از این مسئول آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، اعلام کردند، وزارت دفاع آمریکا به منظور راه‌اندازی این سامانه مجبور خواهد شد ۴۰۰ سرباز دیگر را به عراق اعزام کند. آمریکا بیش از ۶ هزار نظامی در عراق دارد که دلیل حضور آنان را آموزش و مشورت با نیروهای امنیتی عراق در مبارزه با داعش و نیز تامین حمایت از نیروهای خود اعلام کرده است. انتهای پیام/
ایسناایسنا1 روز قبل
دبیرکل اتحادیه عرب در سخنانی ضمن اعلام حمایت از ملت فلسطین نسبت به جایگزین کردن راه حل دو کشوری با راه حل یک کشوری هشدار داد. وی افزود: اگر فلسطینی‌ها تصمیمی درباره آینده‌شان اتخاذ کنند، تمامی کشورهای عربی از آنها حمایت خواهند کرد. وی ادامه داد: "ما باید مراقب باشیم که با تلاش سریع برای نجات راه حل دو کشوری از چنین سناریویی جلوگیری کنیم. دبیرکل اتحادیه عرب همچنین تأکید کرد که ابتکار عمل صلح عربی به منزله اساس حل و فصل مسالمت آمیز منازعه فلسطینی اسرائیلی از دیدگاه عربی است و یک ابتکار عمل جامع مبتنی بر اصل زمین در مقابل صلح است که در سال ۲۰۰۲ ارائه شد. وی خاطرنشان کرد: این رویکرد بسیار خطرناک است و ممکن است تکرار تجربه اسرائیلی‌ها با عرفات باشد.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد: «در پی سلسله رایزنی‌های فشرده دیپلماتیک و با همکاری موثر قوه قضائیه و سازمان اطلاعات سپاه، آقای احمد خلیلی شهروند ایرانی که به بهانه نقض تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه آمریکا و به درخواست دادستانی این رژیم در آلمان بازداشت شده و در معرض استرداد به آمریکا قرار داشت، شب گذشته آزاد و به همراه وزیر امور خارجه به میهن بازگشت.» انتهای پیام/
ایلناایلنا1 روز قبل
انتخابات مجلس یازدهم در حالی پیش رو است که اغلب تائید صلاحیت‌شدگان از یک طیف خاص هستند و این اولین بار نیست که شاهد حضور یک جناح سیاسی در مجلس هستیم. در آن زمان شاهد بودیم که کشور نتوانست از تنگناها به‌درستی عبور کند و دچار چالش‌های فراوانی شدیم. بنابراین، روند پیش‌گرفته شده به‌هیچ‌عنوان روند مطلوبی نیست و باید نسبت به این قضیه فکر عاجلی شود. این البته بیش از اینکه مربوط به انتخابات باشد مربوط به یک نوع نگرش است که متأسفانه سال‌ها است که در اداره کشور حاکم شده است. بدون شک این مسیری نیست که خواست مردم باشد و طبیعتا پاسخگوی عواقب آن باید کسانی باشند که چنین نتایجی را رقم زدند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین12 ساعت قبل
اعتمادآنلاین| شکرالله حسن بیگی، رئیس ستاد انتخابات استان تهران، گفت: ۲۳۸ نامزد در سطح استان تهران تا شب گذشته از ادامه رقابت انتخاباتی برای مجلس یازدهم انصراف داده‌اند. وی با اشاره به اینکه از روز پنجشنبه ۲۴ بهمن مهلت قانونی تبلیغات انتخاباتی همزمان در سراسر کشور آغاز شده است، افزود: از همه نامزدهای انتخابات می‌خواهیم از فرصت تبلیغات تا ساعت ۸ صبح پنجشنبه اول اسفند برای معرفی خود و افزایش شور و نشاط انتخاباتی استفاده کنند. شورای نگهبان صلاحیت ۱۵۷۶نفر در استان تهران را برای انتخابات مجلس شورای اسلامی تایید کرده بود. منبع: ایسنا
مهرمهر12 ساعت قبل
برخی دیگر از نامزدهای انتخاباتی اقدام به دعوت چهره‌های مشهور و معروف ورزشی به حوزه انتخابیه کرده بودند، به عنوان مثال فیروزکوه و دماوند، میزبان بهداد سلیمی، قهرمان جهان و المپیک و علی فتح اله زاده، مدیر عامل سابق استقلال برای حمایت از یک کاندیدای خاص بود. از بغض یک نامزد انتخاباتی تا ایجاد امیدواری به طرفداران توسط نامزدهای رد صلاحیت شدهدر حوزه انتخابیه پاکدشت، اما یکی از کاندیداهای انتخاباتی که در مراسمی کم جمعیت در حال سخنرانی بوده است، از آنچه وضعیت سخت اقتصادی مردم عنوان کرده است، بغض می‌کند و دقایقی با صدای بغض آلود سخنرانی کرده و سپس مطالب خود را به اتمام می‌رساند. در حوزه انتخابیه شهرستان‌های ورامین، پیشوا و قرچک نیز شاهد فعالیت برای حذف پوسترهای تبلیغاتی در محل‌های غیر مجاز هستیم، تعدادی از نامزدهای انتخاباتی در این حوزه نیز اقدام به برپایی ضیافت شام تبلیغاتی برخلاف تذکرات رئیس ستاد انتخابات استان تهران کرده‌اند و این روند ادامه دارد. تعدادی از کاندیداهای رد صلاحیت شده نیز همچنان جلسات انتخاباتی تشکیل داده و به طرفداران خود امیدواری می‌دهند، آنها معتقدند هنوز احتمال تأیید صلاحیتشان وجود دارد، با این حال اعلام کرده‌اند، که در صورت عدم تأیید صلاحیت از یکی از نامزدهای انتخاباتی حمایت خواهند کرد. کم‌تر از ۲ روز تا پایان تبلیغات انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی باقی مانده است و در این میان هر نامزد انتخاباتی سعی در جذب رأی حداکثری و راهیابی به مجلس شورای اسلامی را دارد، اما باید قبل از هرچیز به پسوند «اسلامی» در نام مجلس دقت داشت و از شیوه‌های غیر اسلامی و غیر اخلاقی برای رسیدن به کرسی مکانی اسلامی پرهیز کرد.

اخبار بیشتر