برگزاری دادگاه‌های مربوط به مفاسد اقتصادی
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

برگزاری دادگاه‌های مربوط به مفاسد اقتصادی

اولین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده گریس‌بند نادین فرتاک پارسیان

ایسناخبرگزاری ایسنا
اولین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده گریس‌بند نادین فرتاک پارسیان
اولین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده گریس بند نادین فرتاک پارسیان و اتهامات ۱۰ نفر از متهمان اقتصادی ، یکشنبه ۹ تیرماه در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

جزییات پرونده‌های مطبوعاتی امروز دادگاه مطبوعات

مهرخبرگزاری مهر
جزییات پرونده‌های مطبوعاتی امروز دادگاه مطبوعات
سخنگوی دادگاه مطبوعات با اعلام جزییات پرونده های مطبوعاتی امروز دادگاه مطبوعات گفت: ایسنا و ایران مجرم شناخته نشدند.

مومنی راد در گفتگو با خبرنگار مهر در رابطه با جزییات جلسه امروز دادگاه مطبوعات گفت: مدیر مسئول سایت طرفداری به اتهام نشر عرضه و انتشار و پخش آثار صدا و سیما بدون مجوز با اکثریت ارا مجرم شناخته نشد.

وی با اشاره به دیگر پرونده‌های مطروحه گفت: مدیر مسئول روزنامه ایران و مدیر مسئول خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی با اکثریت آرا مجرم شناخته نشد.

وی گفت: به این پرونده‌ها مطبوعاتی در شعبه ۶ دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی شقاقی رسیدگی شد.

خواندن خبر در سایت منبع

جزئیات دادگاه رسیدگی به اتهامات ۱۰ اخلالگر اقتصادی

موجخبرگزاری موج
جزئیات دادگاه رسیدگی به اتهامات ۱۰ اخلالگر اقتصادی
جلسه اول دادگاه رسیدگی به اتهامات ۱۰ نفر از متهمان اقتصادی در حال برگزاری است.

به گزارش خبرگزاری موج، جلسه اول دادگاه رسیدگی به اتهامات ۱۰ نفر از متهمان اقتصادی صبح امروز (۹ تیر) در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی آغاز شد.

در این دادگاه به اتهامات مریم هاشمی فرزند محمد، مدیرعامل شرکت نادین فرتاک پارسیان که در حین خروج از کشور دستگیر شد، محمد هاشمی فرزند محمدرضا، علی هاشمی فرزند محمد، مصطفی هاشمی فرزند محمدرضا، محمدرضا هاشمی فرزند محمد، حسن هاشمی فرزند علی اکبر، ابوالفضل هاشمی فرزند غلامحسین، محسن ثابت قدم راسخ فرزند علیرضا، ابراهیم مختاری فرزند احمد و بهرام شازده احمدی فرزند اکبر به اتهام مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور به نحو عمده از طریق جذب سپرده در قالب عقد مضاربه منتهی به حیف و میل سپرده گذاری و سردستگی گروه مجرمانه و تحصیل مال از طریق نامشروع و پولشویی با ۲۶۴ نفر شاکی رسیدگی خواهد شد.

قاضی ابوالقاسم صلواتی در ابتدای جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات تعدادی از اخلال گران نظام اقتصادی گفت: در این پرونده که ۶۲ جلد دارد، ۱۰ نفر متهم هستند.

وی افزود: مبلغ مطرح شده در این پرونده ۶۹ میلیارد تومان اعلام شده است.

وی از نماینده دادستان تهران خواست تا با حضور در دادگاه کیفرخواست صادره را قرائت کند.

نماینده دادستان با حضور در جایگاه به اتهامات متهمان این پرونده اشاره کرد و گفت: مریم هاشمی بازداشت متهم است به مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی به نحو عمده از طریق جذب سپرده در قالب عقد مضاربه و با وصف سردستگی و تحصیل مال نامشروع به میزان ۶۹۶ میلیارد و ۸۱۲ میلیون ریال است.

وی افزود: متهم دیگر این پرونده محمد هاشمی بازداشت به دلیل عجز تامین وثیقه متهم است به مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی به نحو عمده از طریق جذب سپرده در قالب عقد مضاربه که منتهی به حیف و میل اموال سپرده گذاران به میزان ۶۹۶ میلیارد و ۸۱۲ میلیون ریال شده است. علی هاشمی متهم دیگر این پرونده هم بازداشت به دلیل عجز در تامین وثیقه متهم به مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی به نحو عمده از طیق جذب سپرده در قالب عقد مضاربه که منتهی به حیف و میل اموال سپرده گذاران شده است. وی همچنین جعل یک فقره ضمانتنامه و پولشویی به میزان ۲ میلیون و ۴۵۰ هزار دلار را در کیفرخواست خود دارد.

نماینده دادستان تهران ادامه داد: متهم دیگر این پرونده مصطفی هاشمی متهم به مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی از طریق جذب سپرده در قالب عقد مضاربه که منتهی به حیف و میل اموال مردم به میزان ۶۹۶ میلیارد و ۸۱۲ میلیون و ۴۶۱ هزار و ۴۰۵ ریال است.

وی افزود: محمدرضا هاشمی متهم دیگر این پرونده نیز به همین اتهام متهم است. حسن هاشمی متهم دیگر این پرونده که با تامین وثیقه آزاد است نیز به همین عنوان اتهامی متهم است.

وی گفت: ابوالفضل هاشمی که در بازداشت به سر می‌برد متهم دیگر این پرونده است که به مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی به نحو عمده از طریق جذب سرمایه در قالب عقد مضاربه که منتهی به حیف و میل اموال مردم به میزان ۶۹۶ میلیارد و ۸۱۲ میلیون ریال شده است، متهم است.

نماینده دادستان تهران ادامه داد: محسن ثابت قدم راسخ متهم دیگر این پرونده که ابتدا بازداشت بود اما آزاد شده است متهم به مباشرت در اخلال در نظام اقتصادی به نحو جزئی به میزان ۹۰ میلیارد و ۱۶۰ میلیون ریال است.

نماینده دادستان تهران در ارائه کیفرخواست صادره گفت: ابراهیم مختاری متهم دیگر پرونده، آزاد است. اتهام وی مباشرت در اخلال نظام اقتصادی به نحو جزئی از طریق جذب سپرده در قالب عقد مضاربه که منتهی به حیف و میل اموال سپرده‌گذاران به میزان ۱۶ میلیارد و ۲۳۵ میلیون ریال شده، گزارش شده است.

وی افزود: بهرام شازده احمدی متهم دیگر این پرونده، متهم به مباشرت در اخلال در نظام اقتصادی به نحو جزئی از طریق جذب سپرده از مردم و حیف و میل آن به میزان ۵۵ میلیارد و ۸۶۳ میلیون ریال است.

نماینده دادستان تهران با اشاره به نحوه چگونگی اقدامات متهمان گفت: حسب گزارش اداره اطلاعات خراسان جنوبی، متهمه مریم هاشمی مدیرعامل شرکت نادین فرتاک پارسیان، اقدام به جذب سرمایه از مردم به ویژه روستاییان می‌کرده است. از آنجایی که اقدامات وی خارج از عملیات بانکی بوده، وی در ابتدا ۲۰۰ تا ۳۰۰ درصد سود پرداخت می‌کرده است اما پس از مدتی، از پرداخت اصل سرمایه مردم هم عاجز می‌شود.

وی تصریح کرد: مریم هاشمی شرکت‌هایی داشته است که دفاتر غیررسمی آن در تهران و مشهد فعال بوده است. منسوبان وی اقدام به جذب سرمایه از مردم می‌کردند به طوری که در این پرونده از ۸۰۰۰ نفر سرمایه جذب شده است. حسب ادعای متهمه، وی با ۳۸ شرکت همکاری داشته است و حتی با فردی که در قزاقستان بوده و با یک واسطه، با معاون وزیر جهاد کشاورزی آشنا بوده، همکاری داشته است. وی در قالب همکاری با این شرکت‌ها، ادعای واردات و صادرات برخی اقلام را داشت.

نماینده دادستان تهران ادامه داد: وی حتی در کربلا و در قالب یک هتل سرمایه‌گذاری کرده است و طبق گفته خود، میزان آورده این پروژه برای وی ۷ میلیارد برآورد شده است.

وی در رابطه با حیطه فعالیت مورد ادعای متهم ردیف اول پرونده گفت: این فرد در قالب شرکت‌های مختلف، ادعای واردات و صادرات خاویار، پتروشیمی، محصولات نفتی، پوست، شیرینی‌جات و کشت و صنعت قزاقستان داشته و از این طریق، اقدام به جذب سپرده از مردم می‌کرده است.

نماینده دادستان تهران در رابطه با تبلیغات باند متهمان خاطرنشان کرد: اغلب تبلیغات این افراد، پیامکی و زبانی بوده است حتی به شکات اعلام شده بود که اصل سرمایه و سود آن، بیمه بوده است و هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد. آنها همچنین ادعا داشتند که وی با نهادهای امنیتی و انتظامی در پروژه‌های اقتصادی مشارکت دارد.

ادامه دارد…

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

نظر ظریف در مورد روند غنی‌سازی ایران +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

فیلم/ ۴۵۶ میلیون دلار ارز دولتی برای «مش قربونعلی»

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
میلاد گودرزی: «مش قربونعلی» پیرمردی با تحصیلات پنجم ابتدایی که ۴۵۶ میلیون دلار ارز دولتی گرفته است و شرکت «ماشین‌سازی تبریز» در سال ۹۷ به قیمت کارشناسی سال ۹۴ به «مش قربونعلی» واگذار می‌شود!

سخنان رهبرمعظم انقلاب درباره توقیف نفتکش توسط انگلستان +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین19 ساعت قبل

شرکت‌های چندملیتی بازار دارو را بهم ریخته‌اند

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
وی گفت: پزشکان ما به جای اینکه دارو را برای بیمار تجویز کنند دانسته یا ندانسته شرکت تجاری را تجویز می‌کنند و این یک تقاضای القایی ایجاد می‌کند و باعث می‌شود بازار دارویی کشور بهم بریزد. اختراعی افزود: وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با مطرح کردن بحث امضا‌های طلایی باعث شد تا شفافیت آغاز شود وقتی امکان ارز یارانه‌ای تأمین می‌شود باید بخش‌هایی که مسؤول تخصیص این ارز هستند با نظام‌های بازرسی و کنترلی همراه شوند و شفافیت در سیستم ایجاد شود، اما متأسفانه ضعف در نظارت باعث سوء استفاده‌ها از ارز دولتی شد. ­رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی گفت: ما می‌توانستیم با حدود ۷۰۰ میلیون دلار همه نیاز‌های دارویی کشور را تأمین کنیم، اما سوء استفاده‌ها باعث شد این بازار به قدری بزرگ شود که رکود ۴ میلیارد دلار را زدیم و این یک جنایت در حق مردم بود. اختراعی افزود: وقتی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی می‌گوید یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار داروی مشابه داخلی وارد کشور شده است عده‌ای می‌گویند که این عدد بسیار ناچیز است و نباید به دلیل آن مردم را نگران کنیم در صورتی که این عدد به اندازه بودجه برخی کشورهاست و ما عدد و رقم‌ها از دستمان در رفته است. وی گفت: بحث امضا‌های طلایی صحت دارد و متأسفانه برخی شرکت‌ها دارو‌های وارداتی خود را با قیمتی حتی بالاتر از نرخ آن در خارج از کشور به مردم فروختند.
الفالف1 روز قبل
نشریه‌ی «هیل» وابسته به کنگره‌ی آمریکا در گزارشی با عنوان «واقعیات دهشتناک جنگ با ایران» می‌نویسد گرچه جنگ احتمالی آمریکا با ایران طولانی نخواهد بود، اما تبعات کوتاه مدت و دراز مدت آن برای منافع آمریکا «ویرانگر» است. بسیاری از موشک‌ها توسط سیستم‌های ضد موشک آمریکا سرنگون می‌شوند اما تعداد زیادی نیز به هدف برخورد کرده و خساراتی محدود به بار می‌آورند. پایگاه‌های نظامی در بندرعباس و بوشهر در خلیج فارس، جاسک و چابهار در خارج از خلیج فارس، هدف حملات موشکی قرار می‌گیرند. توانایی‌های نظامی ایران به سرعت کاهش می‌یابد. تعداد زیادی از کشورهای حاشیه‌ی خلیج فارس نیز از حمله‌ی سایبری به زیرساخت‌های نفتی خود خبر می‌دهند.
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
مودودی افزود: ابتدای امسال هم این ارزیابی را انجام دادیم و در فروردین، حدود ۱۳۷۵ کارت صادر شد که بالغ بر ۲۵۰ میلیون دلار صادرات کرده بودند. وی اضافه کرد: با ادامه این سیاست‌های ارزی باید همچنان شاهد فعالیت این کارت‌های بازرگانی باشیم. سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران گفت: اگر جلوی صدور کارت‌های جدید بازرگانی را بگیریم ارزش کارت‌های بازرگانی قدیمی بالا می‌رود. کاظم پالیزدار ادامه داد: زمانی که شرایط اقتصادی، ​ سخت و منافع و فرصت‌ها فراهم می‌شود این افراد سودجو از آن سوء استفاده می‌کنند. وی افزود: در شرایط فعلی، نفع آن‌ها در برنگرداندن ارز به داخل کشور است بنابراین آن‌ها پس از صادرات کالا به وسیله کارت بازرگانی اجاره‌ای، ارز را برنمی گردانند و مسئولیت، متوجه صاحب کارت بازرگانی می‌شود که معمولا بضاعت مالی ندارد.

اخبار بیشتر