محیط زیست خوزستان در چه وضعیتی است؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

محیط زیست خوزستان در چه وضعیتی است؟

لزوم شفاف‌سازی روش‌های همکاری با اروپایی‌ها در حوزه محیط زیست

ایسناخبرگزاری ایسنا
لزوم شفاف‌سازی روش‌های همکاری با اروپایی‌ها در حوزه محیط زیست
‌معاون عمرانی استانداری خوزستان خواستار شفاف‌سازی روش‌های همکاری‌ها با هیأت اروپایی در حوزه محیط زیست شد.

‌به گزارش ایسنا‌، فاضل عبیات در جلسه کارگروه پسماند که امروز (۹ تیرماه) با حضور هیأت نمایندگان اتحادیه اروپا در حوزه محیط زیست در استانداری خوزستان برگزار شد، با اشاره به بررسی‌های انجام شده در سفر این هیأت به خوزستان اظهار کرد: در بحث‌های انجام شده، کارها و چالش‌ها در زمینه مدیریت پسماند و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در این زمینه ارائه شد. همچنین پیشنهادهای این هیأت اروپایی مطرح شد.

وی افزود: این مباحث باید به سوی نقطه مشترک و شفاف‌سازی چارچوب‌های همکاری متقابل منتهی شود، یعنی بحث‌ها از جنبه ارائه گزارش یا پیشنهادهای کلی بگذرد و به سمت همگرایی در بحث‌ها پیش برویم.

معاون عمرانی استانداری خوزستان گفت: پروژه‌ای که این هیأت اروپایی برای خوزستان در نظر گرفته‌اند، مطالعات، انتقال دانش فنی و ارائه پیشنهادهای موفقیت‌آمیز نقاط دیگر جهان است که رعایت آنها می‌تواند به ما کمک کند.

عبیات بیان کرد: ضمن استقبال از این مباحث، اما روش‌های همکاری باید بیشتر شفاف شود تا به نتایج عملی و یا قابل پیاده‌سازی برسیم.

خواندن خبر در سایت منبع

طرح آبرسانی به تالاب شادگان با حضور رییس سازمان حفاظت محیط زیست به بهره برداری می‌رسد

خوزستان آنلاینخبرگزاری خوزستان آنلاین
طرح آبرسانی به تالاب شادگان با حضور رییس سازمان حفاظت محیط زیست به بهره برداری می‌رسد
طرح آبرسانی به تالاب شادگان با حضور رییس سازمان حفاظت محیط زیست به بهره برداری می‌رسد - 0

بزرگنمایی:

پیام خوزستان - اهواز - طرح انتقال آب از رودخانه کارون به تالاب بین المللی شادگان روز سه شنبه ۱۱ تیر با حضور معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست به بهره برداری می‌رسد.

مدیر روابط عمومی حفاظت محیط زیست خوزستان روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا بیان کرد: عیسی کلانتری معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست عصر امروز به اهواز سفر می‌کند.

شهریار عسکری افزود: کلانتری امروز از کانون فوق بحرانی گرد و غبار در شرق اهواز (کانون شماره ۴) و اقدامات صورت گرفته در آن دیدن می‌کند.

وی اضافه کرد: بهره برداری از طرح انتقال آب به تالاب بین المللی شادگان به منظور تامین بخشی از حقابه این تالاب و بازدید از طرح جمع آوری گاز دی اکسید کربن در کارخانه تولید خمیرمایه (واحد نیشکر دعبل خزاعی) از برنامه‌های روز سه شنبه رییس سازمان حفاظت محیط زیست به خوزستان است.

طرح اضطراری مهار کانون‌های گرد و غبار، در پی توفان شدید گردو غبار در بهمن ۱۳۹۵ در خوزستان، به دستور رییس جمهوری آغاز شده است.

طرح مهار گرد و غبار تاکنون در بیش از ۳۵ هزار هکتار کانون‌های گرد و غبار خوزستان اجرا شده است.

طرح انتقال آب از رودخانه کارون به تالاب بین المللی شادگان از سال ۱۳۹۲ آغاز و سال ۱۳۹۷ به اتمام رسیده و به صورت آزمایشی به بهره برداری رسیده است.

منبع تغذیه تالاب شادگان رودخانه‌های جراحی و کارون است اما پس از سدسازی‌های کارون، حقابه هور از این رودخانه تأمین نمی‌شود و این طرح در راستای احیای این حقابه است. این طرح پنج مترمکعب درثانیه از کارون به تالاب شادگان منتقل می‌کند.

تالاب بین المللی شادگان با بیش از ۵۰۰ هزار هکتار در جنوب خوزستان قرار دارد که بزرگ‌ترین تالاب ثبت شده کشور در فهرست تالاب‌های بین المللی است.

بخش زیادی از این تالاب به دلیل تأمین نشدن حقابه در سال‌های قبل خشک شده بود، که با سیلاب بهار امسال به طور کامل آبگیری شد.

۹۷۵۴ / ‏‬ ۶۰۳۷

طرح آبرسانی به تالاب شادگان با حضور رییس سازمان حفاظت محیط زیست به بهره برداری می‌رسد - 17

خواندن خبر در سایت منبع

استاندار خوزستان: سرمایه‌گذاری خارجی، مدیریت محیط زیست خوزستان را سرعت می‌بخشد

خوزستان آنلاینخبرگزاری خوزستان آنلاین
استاندار خوزستان: سرمایه‌گذاری خارجی، مدیریت محیط زیست خوزستان را سرعت می‌بخشد
استاندار خوزستان: سرمایه‌گذاری خارجی، مدیریت محیط زیست خوزستان را سرعت می‌بخشد - 0

بزرگنمایی:

پیام خوزستان -

استاندار خوزستان با اشاره به سفر نمایندگان اتحادیه اروپا در حوزه محیط زیست به خوزستان گفت: در بحث مدیریت آب، خاک، هوا و مسائل زیست محیطی اقدامات زیادی انجام شده است اما اگر شرایط به گونه‌ای باشد که از ظرفیت‌ها، تجارب و سرمایه‌گذاری کشورهای خارجی استفاده کنیم، می‌توانیم به روند کار سرعت بیشتری ببخشیم.

غلامرضا شریعتی در جلسه کارگروه پسماند که روز یکشنبه (۹ تیرماه) با حضور هیات نمایندگان اتحادیه اروپا در حوزه محیط زیست در استانداری خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: امیدواریم این رفت و آمدها و ارتباطات بر توسعه فرهنگی، اجتماعی و زیست‌محیطی مناطق مختلف تاثیرگذار باشد.

وی با اشاره به بحث پسماندهای شهری افزود: اروپاییان در این زمینه به خوبی و با موفقیت عمل کرده‌اند و امیدواریم از تجربیات آنها بهره ببریم. امیدوارم بر اساس نقشه راهی که در آینده تدوین می‌شود حرکت کنیم تا شرایط بهتری در خوزستان فراهم شود.

استاندار خوزستان گفت: خوزستان علاوه بر اینکه اسکله اقتصاد کشور محسوب می‌شود، در بخش کشاورزی نیز تولیدکننده بیشترین محصولات کشاورزی کشور است. خوزستان در تولید گندم، محصولات کشاورزی و شکر رتبه نخست در کشور را دارد. علاوه بر آن وجود صنایع و بنادر، به خوزستان جایگاه خاصی داده است.

شریعتی ادامه داد: خوزستان به علت استعدادها و ظرفیت‌های بی‌شماری که دارد، دارای ظرفیت زیادی است و شاید کمتر نقطه‌ای از جهان این همه ظرفیت داشته باشد. خوزستان منابع عظیم نفت، گاز و پتروشیمی، بنادر دریایی و رودخانه‌ای را دارد.

وی ادامه داد: بیش از ۷۰ درصد تولید نفت کشور در این استان تولید می‌شود. همچنین بزرگترین سدها در خوزستان احداث شده‌اند؛ ظرفیت ذخیره سدهای خوزستان معادل نیمی از ظرفیت سدهای کشور است.

استاندار خوزستان ادامه داد: تولید برق در خوزستان حدود ۲۰ درصد تولید برق کشور است. همچنین بخش عظیمی از جنگل‌های کشور در خوزستان قرار دارد.

استاندار خوزستان بیان کرد: وظیفه داریم این خاک را حفظ کنیم. با توجه به اینکه خاک نیز برای ما نعمت‌های خدادادی دارد و امنیت غذایی ما را تامین می‌کند، وظیفه ما بیشتر اهمیت می‌یابد.

شریعتی با اشاره با عوامل آلاینده در استان بیان کرد: علاوه بر پسماند شهری، آنچه خوزستان را تهدید می‌کند، مسائل نفت و فلرهای نفتی است که این موضوع در دستور کار است.

وی عنوان کرد: سال گذشته با حضور رئیس‌جمهور قراردادی امضا شد تا ۳٫۵ میلیارد دلار هزینه شود و از سوزاندان بیش از ۹۰ درصد فلرهای نفتی جلوگیری شود و این میزان، به عنوان خوراک صنایع پتروشیمی مصرف شود.

استاندار خوزستان خاطرنشان کرد: برخی مواقع پتروشیمی کمتر از ظرفیت اسمی کار می‌کند در حالی که خوراک آنها در حال سوختن است. این در حالی است که باید این مواد را به ارزش افزوده و ثروت تبدیل کنیم و مانع آلودگی محیط زیست نیز شویم.

وی بیان کرد: یکی از موارد دیگر که موجب آلودگی محیط زیست خوزستان می‌شود، بحث ریزگردها است؛ پنج کانون فعال ریزگرد در خوزستان وجود دارد که کانون جنوب شرق اهواز یک کانون فوق حاد است. تلاش ما جهت کنترل این کانون با جدیت ادامه دارد. در سال‌های اخیر نیز کارهای مهمی در این زمینه انجام شده است و همچنان ادامه دارد.

شریعتی گفت: زمانی که دخالت‌های بشری به علت استعدادهای زیاد منطقه بیشتر می‌شود، احتمال تخریب محیط زیست در این استان نیز افزایش می‌یابد. با وجود همه مسائل باید در حفظ محیط زیست نیز کوشا باشیم و توسعه پایدار ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: در بعضی مواقع به علت تصمیمات بخشی نگر در مسائل مختلف خوزستان، محیط زیست دچار تنش‌های زیادی شده که ما در زمینه تعادل‌بخشی تلاش می‌کنیم.

استاندار خوزستان با اشاره به سفر هیات اروپایی به خوزستان جهت بررسی و همکاری در حوزه محیط زیست بیان کرد: در خصوص مسائل محیط زیست از پیشنهادات این هیات استفاده می‌کنیم البته محیط زیست خوزستان از کشورهای منطقه و همسایه نیز متأثر است که در این زمینه رایزنی‌های زیادی انجام شده تا شرایط بهبود یابد.

وی بیان کرد: نکته دیگری که مطرح شده، کمک به مدیریت منابع آب است. با توجه به اینکه ۳۰ درصد آب‌های شیرین کشور در خوزستان قرار دارد، این موضوع ضرورت استفاده از تجربیات این هیات اروپایی در خصوص منابع آب و حفظ این منابع را بیش از پیش می‌کند.

شریعتی تصریح کرد: ما در حوزه‌های مختلف بیکار ننشسته‌ایم. در بحث‌های نفتی و حفظ مسائل زیست محیطی در منابع آب کار کردیم و تمام صنایع را موظف کردیم تا خروجی خود را مطابق با شرایط زیست محیطی کنند.

وی افزود: در زمینه مسائل پسماند خانگی و شهری کار کردیم و تصفیه‌خانه فاضلاب شرق اهواز را با تکنولوژی روز دنیا و با تجهیزات آلمانی افتتاح کردیم. این تصفیه‌خانه می‌تواند روزانه ۱۰۰ هزار مترمکعب از فاضلاب خانگی را تصفیه ‌کند. همچنین کار فاینانس تصفیه‌خانه فاضلاب غرب اهواز انجام شده است اما به دلیل اعمال تحریم‌های آمریکا با مشکل مواجه هستیم. اگر مشکل برطرف شود، فاضلاب خانگی کل اهواز تصفیه و سپس وارد رودخانه می‌شود.

استاندار خوزستان ادامه داد: همچنین تصفیه‌خانه‌های فاضلاب پنج شهر خرمشهر، آبادان، شادگان، بندر امام و ماهشهر با پیشرفت ۸۰ درصدی در حال احداث هستند که ظرف شش تا هشت ماه دیگر افتتاح می‌شوند.

وی عنوان کرد: روند فاینانس تصفیه‌خانه پنج شهر بهبهان، اندیمشک، شوش، ایذه و بستان نیز در حال انجام است که روند آن به علت اعمال تحریم‌های آمریکا کند شده است. اگر کار انجام شود در بحث حفاظت از منابع آب کمک بسیار موثری خواهد داشت زیرا این شهرها، شهرهایی هستند که رودخانه‌های پرآب ما از آنها می‌گذرند و فاضلاب‌هایی که تصفیه نمی‌شوند، در این رودخانه‌ها دفع می‌شوند.

شریعتی گفت: همچنین در آینده‌ای نزدیک نخستین کارخانه Bio co۲ کشور که برای کاهش گازهای گلخانه‌ای است و از فرآیند تولید خمیرمایه استحصال می‌شود، در خوزستان افتتاح خواهد شد.

وی تصریح کرد: در بحث مدیریت آب، خاک، هوا و مسائل زیست محیطی اقدامات زیادی انجام شده است اما اگر شرایط به گونه‌ای باشد که از ظرفیت‌ها، تجارب و سرمایه‌گذاری کشورهای خارجی استفاده کنیم، می‌توانیم به روند کار سرعت بیشتری ببخشیم.

منبع: ایسنا

کد: ۵۲۵۲۴

نویسنده خبر: کارشناس روابط عمومی - ۶

تصاویر مرتبط

استاندار خوزستان: سرمایه‌گذاری خارجی، مدیریت محیط زیست خوزستان را سرعت می‌بخشد - 34

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

(ویدئو) آیا شب گذشته چند پمپ بنزین‌ به آتش کشیده شد؟

فراروفرارو2 روز قبل
بعد از اعلام سهمیه‌بندی و نرخ جدید بنزین، ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی پخش و ادعا شده مربوط به آتش زدن پمپ بنزین خمینی‌شهر، بعد از اعلام وضعیت تازۀ بنزین است. ویدئوی اختصاصی و جدید ایسنا از همان پمپ بنزین نشان می‌دهد چنین اتفاقی نیفتاده و ویدئوی ادعایی، قدیمی است.

ترافیک سنگین بر اثر بارش برف به روایت خبرنگاران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
پیش بینی‌های هواشناسی و اخبار منتشره در هفته گذشته نشان می‌داد که امروز هوای تهران برفی است، اما شهرداری تهران ظاهرا دوباره غافلگیر شده است. ترافیک سنگین بر اثر بارش برف به روایت خبرنگارانترافیک سنگین بر اثر بارش برف به روایت خبرنگارانخبر تکمیل می‌شود. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ پیش بینی‌های هواشناسی و اخبار منتشره در هفته گذشته نشان می‌داد که امروز هوای تهران برفی است، اما شهرداری تهران ظاهرا دوباره غافلگیر شده است. محسن قاسمی فر - ورودی بزرگراه کردستان به سمت جنوبکد ویدیو دانلود فیلم اصلی ناهید اکبرزاده - پل پارک وی، ابتدای مدرسمیترا لبافی - خیابان سئولکد ویدیو دانلود فیلم اصلیروایت یک راننده تاکسی‌های اینترنتی از ترافیککد ویدیو دانلود فیلم اصلیامیر نوایی - بزرگراه یادگار امامکد ویدیو دانلود فیلم اصلی

بارش نخستین برف پاییزی در تهران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، اداره کل هواشناسی استان تهران هم درباره احتمال آبگرفتگی معابر و مسیل‌ها و اختلال تردد به ویژه در نواحی کوهستانی به دلیل رخداد مه و لغزندگی هشدار داده است. امروز در بخش‌های شمالی استان (به ویژه ارتفاعات شرقی) بارش باران، برف و کاهش محسوس دما پیش بینی و توصیه شده است از تردد یا اتراق در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها خودداری شود و به علت کاهش محسوس دما، تمهیدات لازم صورت پذیرد. همچنین به علت احتمال ریزش سنگ و لغزندگی هم در جاده‌های کوهستانی موارد ایمنی مدنظر قرار گیرد. از سویی با ورود سامانه بارشی در استان‌های ساحلی دریای خزر کاهش دما در برخی مناطق استان‌های شمالی و ساحلی پیش بینی شده است. این هفته با کاهش ۶ تا ۱۲ درجه‌ای در برخی مناطق استان‌های شمالی کشور هم بارش برف خواهیم داشت و بارش باران در استان‌های ساحلی دریای خزر ۵۰ تا ۸۰ میلی متر خواهد بود.

بارش برف تا سه روز آینده

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
کارشناس سازمان هواشناسی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ گفت: حداقل تا سه چهار روز آینده بارندگی در نوار شمالی کشور و دامنه‌های البرز ادامه خواهد داشت و دمای هوا باز هم کاهش می‌یابد. امیر سرکرده افزود: همچنان بارش در استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی و دامنه‌های جنوبی البرز شامل تهران، شمال سمنان، زنجان و شمال استان‌های قزوین و البرز ادامه خواهد داشت.
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
با سهمیه بندی و گرانی سه برابر ی قیمت سوخت، در فضای مجازی اعتراضات شدت گرفته است. در جدیدترین مورد، هشتگ خاموش کردن خودرو در خیابان‌ها بالا آمده است.

برف تهران را سفید پوش کرد + فیلم

برنابرنا1 روز قبل

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

وضعیت آب و هوای کشور - امروز ۲۶ آبان‌ماه

خبری2 ساعت قبل

پس از تاکیدات رهبر، دو طرح بنزینی فراکسیون امید از دستور کار خارج شد

خبری3 ساعت قبل

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری22 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

بدشانسی، استرس و اشتباهات داوری امتیازات زیادی از ذوب آهن گرفته است/ هواداران تحمل کنند تیم را درست می‌کنیم

اعتمادآنلاین1 ساعت قبل

حنیف عمران زاده در حرم امام رضا (ع)

پارس نیوز1 ساعت قبل

مجمع نمایندگان استان خوزستان سالروز آزادی سوسنگرد را تبریک گفت

اعتمادآنلاین1 ساعت قبل

بهترین سریال‌های ۲۰۱۹؛ تماشای این سریال‌های تلویزیونی جذاب را از دست ندهید!

تکراتو1 ساعت قبل

جلسه در اردوی حریف استقلال بعد از ۳ روز اعتصاب

تابناک1 ساعت قبل

ترکیب استقلال برای بازی با دوستانه با سرخپوشان

اعتمادآنلاین1 ساعت قبل

پربحث‌ترین خبرها


رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان از این کشور ممنوع الخروج شد!

1 روز قبلمهر2

قوانینی که به کاهش وزن شما کمک می‌کنند

12 ساعت قبلاقتصاد آنلاین0

طرح دوفوریتی مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین

22 ساعت قبلعصر ایران1

نظرات برگزیده مخاطبین الف: جشن تولد در هواپیما فقط به زخم مردم نمک می‌پاشد/ روحانی عصبانی است چون به وعده‌هایش عمل نکرده است/ تحریم بهانه خوبی برای افرادی است که مدیریت بلد نیستند

1 روز قبلالف1

طرح حمایت معیشتی دولت چیست؟ / آیا همان یارانه نقدی است؟ / حمایت معیشتی تا چه زمانی قرار است پرداخت شود؟ / مجموع دریافتی خانوده‌ها شامل یارانه نقدی و کمک معیشتی چقدر خواهد بود؟

2 روز قبلانتخاب1

فیلم افشاگری بی سابقه امام جمعه قزوین روی آنتن زنده شبکه یک

2 روز قبلرکنا1

نمایش مستند بازیگر فیلم‌های پورن در مشهد+تصاویر

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

کنایه فعال رسانه‌ای به سخنان امروز رئیس جمهور

6 روز قبلجام نیوز1

آغاز دوره جدید ژاپن و پایان جشن‌‌های امپراتوری (+عکس)

6 روز قبلعصر ایران1