محیط زیست خوزستان در چه وضعیتی است؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

محیط زیست خوزستان در چه وضعیتی است؟

لزوم شفاف‌سازی روش‌های همکاری با اروپایی‌ها در حوزه محیط زیست

ایسناخبرگزاری ایسنا
لزوم شفاف‌سازی روش‌های همکاری با اروپایی‌ها در حوزه محیط زیست
‌معاون عمرانی استانداری خوزستان خواستار شفاف‌سازی روش‌های همکاری‌ها با هیأت اروپایی در حوزه محیط زیست شد.

‌به گزارش ایسنا‌، فاضل عبیات در جلسه کارگروه پسماند که امروز (۹ تیرماه) با حضور هیأت نمایندگان اتحادیه اروپا در حوزه محیط زیست در استانداری خوزستان برگزار شد، با اشاره به بررسی‌های انجام شده در سفر این هیأت به خوزستان اظهار کرد: در بحث‌های انجام شده، کارها و چالش‌ها در زمینه مدیریت پسماند و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در این زمینه ارائه شد. همچنین پیشنهادهای این هیأت اروپایی مطرح شد.

وی افزود: این مباحث باید به سوی نقطه مشترک و شفاف‌سازی چارچوب‌های همکاری متقابل منتهی شود، یعنی بحث‌ها از جنبه ارائه گزارش یا پیشنهادهای کلی بگذرد و به سمت همگرایی در بحث‌ها پیش برویم.

معاون عمرانی استانداری خوزستان گفت: پروژه‌ای که این هیأت اروپایی برای خوزستان در نظر گرفته‌اند، مطالعات، انتقال دانش فنی و ارائه پیشنهادهای موفقیت‌آمیز نقاط دیگر جهان است که رعایت آنها می‌تواند به ما کمک کند.

عبیات بیان کرد: ضمن استقبال از این مباحث، اما روش‌های همکاری باید بیشتر شفاف شود تا به نتایج عملی و یا قابل پیاده‌سازی برسیم.

خواندن خبر در سایت منبع

طرح آبرسانی به تالاب شادگان با حضور رییس سازمان حفاظت محیط زیست به بهره برداری می‌رسد

خوزستان آنلاینخبرگزاری خوزستان آنلاین
طرح آبرسانی به تالاب شادگان با حضور رییس سازمان حفاظت محیط زیست به بهره برداری می‌رسد
طرح آبرسانی به تالاب شادگان با حضور رییس سازمان حفاظت محیط زیست به بهره برداری می‌رسد - 0

بزرگنمایی:

پیام خوزستان - اهواز - طرح انتقال آب از رودخانه کارون به تالاب بین المللی شادگان روز سه شنبه ۱۱ تیر با حضور معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست به بهره برداری می‌رسد.

مدیر روابط عمومی حفاظت محیط زیست خوزستان روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا بیان کرد: عیسی کلانتری معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست عصر امروز به اهواز سفر می‌کند.

شهریار عسکری افزود: کلانتری امروز از کانون فوق بحرانی گرد و غبار در شرق اهواز (کانون شماره ۴) و اقدامات صورت گرفته در آن دیدن می‌کند.

وی اضافه کرد: بهره برداری از طرح انتقال آب به تالاب بین المللی شادگان به منظور تامین بخشی از حقابه این تالاب و بازدید از طرح جمع آوری گاز دی اکسید کربن در کارخانه تولید خمیرمایه (واحد نیشکر دعبل خزاعی) از برنامه‌های روز سه شنبه رییس سازمان حفاظت محیط زیست به خوزستان است.

طرح اضطراری مهار کانون‌های گرد و غبار، در پی توفان شدید گردو غبار در بهمن ۱۳۹۵ در خوزستان، به دستور رییس جمهوری آغاز شده است.

طرح مهار گرد و غبار تاکنون در بیش از ۳۵ هزار هکتار کانون‌های گرد و غبار خوزستان اجرا شده است.

طرح انتقال آب از رودخانه کارون به تالاب بین المللی شادگان از سال ۱۳۹۲ آغاز و سال ۱۳۹۷ به اتمام رسیده و به صورت آزمایشی به بهره برداری رسیده است.

منبع تغذیه تالاب شادگان رودخانه‌های جراحی و کارون است اما پس از سدسازی‌های کارون، حقابه هور از این رودخانه تأمین نمی‌شود و این طرح در راستای احیای این حقابه است. این طرح پنج مترمکعب درثانیه از کارون به تالاب شادگان منتقل می‌کند.

تالاب بین المللی شادگان با بیش از ۵۰۰ هزار هکتار در جنوب خوزستان قرار دارد که بزرگ‌ترین تالاب ثبت شده کشور در فهرست تالاب‌های بین المللی است.

بخش زیادی از این تالاب به دلیل تأمین نشدن حقابه در سال‌های قبل خشک شده بود، که با سیلاب بهار امسال به طور کامل آبگیری شد.

۹۷۵۴ / ‏‬ ۶۰۳۷

طرح آبرسانی به تالاب شادگان با حضور رییس سازمان حفاظت محیط زیست به بهره برداری می‌رسد - 17

خواندن خبر در سایت منبع

استاندار خوزستان: سرمایه‌گذاری خارجی، مدیریت محیط زیست خوزستان را سرعت می‌بخشد

خوزستان آنلاینخبرگزاری خوزستان آنلاین
استاندار خوزستان: سرمایه‌گذاری خارجی، مدیریت محیط زیست خوزستان را سرعت می‌بخشد
استاندار خوزستان: سرمایه‌گذاری خارجی، مدیریت محیط زیست خوزستان را سرعت می‌بخشد - 0

بزرگنمایی:

پیام خوزستان -

استاندار خوزستان با اشاره به سفر نمایندگان اتحادیه اروپا در حوزه محیط زیست به خوزستان گفت: در بحث مدیریت آب، خاک، هوا و مسائل زیست محیطی اقدامات زیادی انجام شده است اما اگر شرایط به گونه‌ای باشد که از ظرفیت‌ها، تجارب و سرمایه‌گذاری کشورهای خارجی استفاده کنیم، می‌توانیم به روند کار سرعت بیشتری ببخشیم.

غلامرضا شریعتی در جلسه کارگروه پسماند که روز یکشنبه (۹ تیرماه) با حضور هیات نمایندگان اتحادیه اروپا در حوزه محیط زیست در استانداری خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: امیدواریم این رفت و آمدها و ارتباطات بر توسعه فرهنگی، اجتماعی و زیست‌محیطی مناطق مختلف تاثیرگذار باشد.

وی با اشاره به بحث پسماندهای شهری افزود: اروپاییان در این زمینه به خوبی و با موفقیت عمل کرده‌اند و امیدواریم از تجربیات آنها بهره ببریم. امیدوارم بر اساس نقشه راهی که در آینده تدوین می‌شود حرکت کنیم تا شرایط بهتری در خوزستان فراهم شود.

استاندار خوزستان گفت: خوزستان علاوه بر اینکه اسکله اقتصاد کشور محسوب می‌شود، در بخش کشاورزی نیز تولیدکننده بیشترین محصولات کشاورزی کشور است. خوزستان در تولید گندم، محصولات کشاورزی و شکر رتبه نخست در کشور را دارد. علاوه بر آن وجود صنایع و بنادر، به خوزستان جایگاه خاصی داده است.

شریعتی ادامه داد: خوزستان به علت استعدادها و ظرفیت‌های بی‌شماری که دارد، دارای ظرفیت زیادی است و شاید کمتر نقطه‌ای از جهان این همه ظرفیت داشته باشد. خوزستان منابع عظیم نفت، گاز و پتروشیمی، بنادر دریایی و رودخانه‌ای را دارد.

وی ادامه داد: بیش از ۷۰ درصد تولید نفت کشور در این استان تولید می‌شود. همچنین بزرگترین سدها در خوزستان احداث شده‌اند؛ ظرفیت ذخیره سدهای خوزستان معادل نیمی از ظرفیت سدهای کشور است.

استاندار خوزستان ادامه داد: تولید برق در خوزستان حدود ۲۰ درصد تولید برق کشور است. همچنین بخش عظیمی از جنگل‌های کشور در خوزستان قرار دارد.

استاندار خوزستان بیان کرد: وظیفه داریم این خاک را حفظ کنیم. با توجه به اینکه خاک نیز برای ما نعمت‌های خدادادی دارد و امنیت غذایی ما را تامین می‌کند، وظیفه ما بیشتر اهمیت می‌یابد.

شریعتی با اشاره با عوامل آلاینده در استان بیان کرد: علاوه بر پسماند شهری، آنچه خوزستان را تهدید می‌کند، مسائل نفت و فلرهای نفتی است که این موضوع در دستور کار است.

وی عنوان کرد: سال گذشته با حضور رئیس‌جمهور قراردادی امضا شد تا ۳٫۵ میلیارد دلار هزینه شود و از سوزاندان بیش از ۹۰ درصد فلرهای نفتی جلوگیری شود و این میزان، به عنوان خوراک صنایع پتروشیمی مصرف شود.

استاندار خوزستان خاطرنشان کرد: برخی مواقع پتروشیمی کمتر از ظرفیت اسمی کار می‌کند در حالی که خوراک آنها در حال سوختن است. این در حالی است که باید این مواد را به ارزش افزوده و ثروت تبدیل کنیم و مانع آلودگی محیط زیست نیز شویم.

وی بیان کرد: یکی از موارد دیگر که موجب آلودگی محیط زیست خوزستان می‌شود، بحث ریزگردها است؛ پنج کانون فعال ریزگرد در خوزستان وجود دارد که کانون جنوب شرق اهواز یک کانون فوق حاد است. تلاش ما جهت کنترل این کانون با جدیت ادامه دارد. در سال‌های اخیر نیز کارهای مهمی در این زمینه انجام شده است و همچنان ادامه دارد.

شریعتی گفت: زمانی که دخالت‌های بشری به علت استعدادهای زیاد منطقه بیشتر می‌شود، احتمال تخریب محیط زیست در این استان نیز افزایش می‌یابد. با وجود همه مسائل باید در حفظ محیط زیست نیز کوشا باشیم و توسعه پایدار ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: در بعضی مواقع به علت تصمیمات بخشی نگر در مسائل مختلف خوزستان، محیط زیست دچار تنش‌های زیادی شده که ما در زمینه تعادل‌بخشی تلاش می‌کنیم.

استاندار خوزستان با اشاره به سفر هیات اروپایی به خوزستان جهت بررسی و همکاری در حوزه محیط زیست بیان کرد: در خصوص مسائل محیط زیست از پیشنهادات این هیات استفاده می‌کنیم البته محیط زیست خوزستان از کشورهای منطقه و همسایه نیز متأثر است که در این زمینه رایزنی‌های زیادی انجام شده تا شرایط بهبود یابد.

وی بیان کرد: نکته دیگری که مطرح شده، کمک به مدیریت منابع آب است. با توجه به اینکه ۳۰ درصد آب‌های شیرین کشور در خوزستان قرار دارد، این موضوع ضرورت استفاده از تجربیات این هیات اروپایی در خصوص منابع آب و حفظ این منابع را بیش از پیش می‌کند.

شریعتی تصریح کرد: ما در حوزه‌های مختلف بیکار ننشسته‌ایم. در بحث‌های نفتی و حفظ مسائل زیست محیطی در منابع آب کار کردیم و تمام صنایع را موظف کردیم تا خروجی خود را مطابق با شرایط زیست محیطی کنند.

وی افزود: در زمینه مسائل پسماند خانگی و شهری کار کردیم و تصفیه‌خانه فاضلاب شرق اهواز را با تکنولوژی روز دنیا و با تجهیزات آلمانی افتتاح کردیم. این تصفیه‌خانه می‌تواند روزانه ۱۰۰ هزار مترمکعب از فاضلاب خانگی را تصفیه ‌کند. همچنین کار فاینانس تصفیه‌خانه فاضلاب غرب اهواز انجام شده است اما به دلیل اعمال تحریم‌های آمریکا با مشکل مواجه هستیم. اگر مشکل برطرف شود، فاضلاب خانگی کل اهواز تصفیه و سپس وارد رودخانه می‌شود.

استاندار خوزستان ادامه داد: همچنین تصفیه‌خانه‌های فاضلاب پنج شهر خرمشهر، آبادان، شادگان، بندر امام و ماهشهر با پیشرفت ۸۰ درصدی در حال احداث هستند که ظرف شش تا هشت ماه دیگر افتتاح می‌شوند.

وی عنوان کرد: روند فاینانس تصفیه‌خانه پنج شهر بهبهان، اندیمشک، شوش، ایذه و بستان نیز در حال انجام است که روند آن به علت اعمال تحریم‌های آمریکا کند شده است. اگر کار انجام شود در بحث حفاظت از منابع آب کمک بسیار موثری خواهد داشت زیرا این شهرها، شهرهایی هستند که رودخانه‌های پرآب ما از آنها می‌گذرند و فاضلاب‌هایی که تصفیه نمی‌شوند، در این رودخانه‌ها دفع می‌شوند.

شریعتی گفت: همچنین در آینده‌ای نزدیک نخستین کارخانه Bio co۲ کشور که برای کاهش گازهای گلخانه‌ای است و از فرآیند تولید خمیرمایه استحصال می‌شود، در خوزستان افتتاح خواهد شد.

وی تصریح کرد: در بحث مدیریت آب، خاک، هوا و مسائل زیست محیطی اقدامات زیادی انجام شده است اما اگر شرایط به گونه‌ای باشد که از ظرفیت‌ها، تجارب و سرمایه‌گذاری کشورهای خارجی استفاده کنیم، می‌توانیم به روند کار سرعت بیشتری ببخشیم.

منبع: ایسنا

کد: ۵۲۵۲۴

نویسنده خبر: کارشناس روابط عمومی - ۶

تصاویر مرتبط

استاندار خوزستان: سرمایه‌گذاری خارجی، مدیریت محیط زیست خوزستان را سرعت می‌بخشد - 34

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

دستگیری سارق زن منازل+فیلم

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- توضیحات رئیس کلانتری ۱۲۵ یوسف آباد را در مورد دستگیری و شیوه فعالیت فردی که در پوشش کار در منزل به عنوان نظافتچی اقدام به سرقت می‌کرد را می‌توانید ببینید. به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان، توضیحات سرهنگ احمد ناصری رئیس کلانتری ۱۲۵ یوسف آباد را در مورد دستگیری و شیوه فعالیت فردی که در پوشش کار در منزل به عنوان نظافتچی اقدام به سرقت می‌کرد را می‌توانید ببینید: انتهای پیام/

گرم‌ترین هفته تابستان در ایران

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
مرتضی ضرابی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: تهران هم در روز‌های اخیر هوای گرم را پشت سر گذاشت و دمای هوا دیروز به ۴۱ درجه سانتیگراد رسید. وی گفت: در میان مراکز استان‌ها، تهران دیشب گرم‌ترین هوا را با ۳۴ درجه تجربه کرد و پیش‌بینی می‌کنیم هوای گرم تهران تا پایان هفته ادامه داشته باشد. سرکرده افزود: این هفته پدیده‌های دیگری همچون وزش باد در نوار شرقی کشور می‌تواند در نهبندان و سربیشه خراسان جنوبی و شمال سیستان و بلوچستان به ویژه زابل با خیزش گرد و خاک همراه باشد. وی افزود: رگبار‌های تابستانی عصر امروز و فردا در جنوب شرق کشور به ویژه جنوب سیستان و بلوچستان، ارتفاعات جنوبی کرمان، شمال فارس و بخش‌های شمالی هرمزگان پیش بیش می‌شود و حتما هموطنان عزیز از رفتن به ارتفاعات خودداری کنند. سرکرده گفت: همچنین سالمندان، بیماران قلبی و ریوی از ساعت ۱۰صبح تا ۵ بعد از ظهر از هرگونه تردد غیرضروری خودداری کنند تا گرمازده نشوند.

جریمه ۳۵ میلیارد ریالی شرکت پتروشیمی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی در پرونده‌ای دیگر به کشف محموله لوازم خانگی در خودروی اسکانیا در استان خوزستان اشاره کرد و گفت: بعد از ورود نیروی انتظامی و ارجاع این پرونده به تعزیرات حکومتی اهواز، تخلف محرز شناخته شد. رایگانی افزود: ۱۳۲ دستگاه ماشین لباسشویی و ۵۶ دستگاه ماکروفر، در این خودرو کشف شد که متهمان علاوه بر ضبط خودرو و همه کالای کشف شده به پرداخت ۱۳ میلیارد و ۲۵۳ میلیون ریال جریمه نقدی در حق صندوق دولت محکوم شدند. وی گفت: متهمان به این رای اعتراض کردند، اما این رای در شعبه تجدید نظر تایید شد. رایگانی همچنین به جریمه ۹ و نیم میلیارد ریالی شرکت حمل و نقل بین المللی اشاره کرد و افزود: با شکایت گمرک مرز باشماق شهرستان مریوان علیه یک شرکت حمل و نقل بین المللی در مورد خارج نکردن ۴ دستگاه تانکر عراقی که از طریق شرکت مذکور وارد مرز‌های کشور شده بود، شعبه ویژه قاچاق کالا و ارز تعزیرات شهرستان مریوان، پرونده‌ای تشکیل داد. سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی گفت: این شرکت بابت قاچاق خودرو و بهای مال از دست رفته به پرداخت ۲۸ میلیارد و ۵۸۴ میلیون ریال معادل سه برابر مال از دست رفته محکوم شد و با اعتراض شرکت حمل و نقل بین المللی این پرونده در شعبه تجدید نظر بررسی و جریمه به مبلغ ۹ میلیارد و ۵۲۸ میلیون ریال اصلاح شد. رایگانی همچنین از تشکیل پرونده‌ای در تعزیرات استان تهران به سبب ثبت نکردن اطلاعات ۲ هزار و ۸۴۰ دستگاه گوشی تلفن همراه در سامانه مسافری گمرک و سامانه همتا خبر داد و گفت: در این ارتباط ۹ نفر دستگیر شدند و جریمه‌ای معادل ۱۱۲ میلیارد و ۶۴۳ میلیون ریال صادر شد.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
بی بی سی فارسی در آخرین نمونه از سیاست‌های خانواده ستیزانه خود در مطلبی با عنوان «آیا زنان مجرد شادتر از زنان متاهل هستند؟» سعی کرده است تا تجرد زنان را عاملی برای خوشبختی بیان کند! در حالی بی بی سی فارسی تلاش کرده نسخه تجرد زنان در غرب را برای زنان ایرانی بپیچد که چندی پیش یورونیوز اعلام کرد که طبق آخرین پژوهش‌ها ۱۴٪ جوانان اروپایی در معرض ابتلا به افسردگی هستند. جام‌نیوز نوشت، طبق نتیجه پژوهش «یوروفاوند» (Eurofound) جوانان سوئد بیش از جوانان دیگر کشورهای اروپایی در معرض ابتلا به افسردگی قرار دارند. براساس تحقیق «یوروفاوند» جنسیت علاوه بر موقعیت اقتصادی یکی از عوامل موثر بر ابتلا به افسردگی است. زنان جوان اروپایی به طور خاص بیش از مردان جوان در معرض ابتلا به افسردگی قرار دارند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
ایسناایسنا1 روز قبل
نخستین جلسه رسیدگی به پرونده ۱۱ نفر از کارکنان و کارشناسان وزارت صمت به اتهام اخلال در نظام تولیدی کشور از طریق تخصیص سهمیه غیرقانونی مواد اولیه پتروشیمی برگزار شد. به گزارش ایسنا، در ابتدای این جلسه قاضی مسعودی مقام اظهار کرد: این دادگاه در خصوص ۱۱ نفر از کارکنان و کارشناسان وزارت صنعت، معدن و تجارت است که به اتهام اخلال در نظام تولیدی کشور از طریق تخصیص سهمیه غیرقانونی مواد اولیه پتروشیمی به میزان ۸۰ هزار تن و ارزش بیش از ۳ هزار و ۲۶۰ میلیارد ریال و اخذ رشوه است. در ادامه این جلسه، حسینی نماینده دادستان به قرائت کیفرخواست پرونده پرداخت. نماینده دادستان اظهار کرد: این پرونده شامل پنج بخش است و متهمان پرونده ۱۱ نفر از کارکنان وزارت صمت هستند که ۷ نفر آنها از کارکنان این وزارت در استان لرستان و سه نفر دیگر از کارشناسان هستند. وی افزود: این افراد برای کارخانه‌هایی که فعالیت تولیدی نداشتند یا به حالت نیمه‌فعال بودند و یا از طریق شرکت‌های صوری که تأسیس می‌کردند، به میزان ۸۰ هزار تن مواد اولیه به ارزش بیش از ۳۲۶ میلیارد تومان دریافت کردند.

اخبار بیشتر