مردم خوزستان در این هوای گرم مشکل آب شرب هم دارند
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
پوشش خبری

مردم خوزستان در این هوای گرم مشکل آب شرب هم دارند

تضمین‌کیفیت آب شرب خوزستان با اجرای برنامه جهانی ایمنی آب

مهرخبرگزاری مهر
تضمین‌کیفیت آب شرب خوزستان با اجرای برنامه جهانی ایمنی آب
اهواز-معاون بهره‌ برداری شرکت آب و فاضلاب خوزستان از اجرای برنامه ایمنی آب به عنوان مهم‌ترین و کامل‌ترین اقدام برای تضمین کیفیت آب شرب در استان خوزستان خبر داد.

مهرداد قنواتی در گفتگو با خبرنگار مهر اجرای برنامه ایمنی آب آشامیدنی (WSP) را مدیریت خطر گام به گام به منظور اطمینان پایدار از کیفیت و کمیت آب در سامانه‌های تامین آب برشمرد که توسط سازمان جهانی بهداشت تهیه و اجرای آن به کشورهای عضو توصیه شده است.

وی ادامه داد: اجرای برنامه ایمنی آب به صورت پایلوت در یکی از شهرهای استان در حال اجرا بوده و سازمان‌ها و شرکت‌های مربوطه همچون فرمانداری، آب منطقه‌ای، بهداشت و درمان، حفاظت از محیط زیست، جهادکشاورزی، صنعت، معدن، شرکت پخش و پالایش فرآورده‌های نفتی و آب و فاضلاب در اجرای این طرح مشارکت دارند.

قنواتی با بیان اینکه گستره عمل برنامه ایمنی آب از حوضه آبریز تا مصرف‌کننده را در بر گرفته و مدیریت آن بر اساس میزان ریسک احتمالی است، افزود: در حال حاضر اجرای این طرح با توجه به وجود پدیده‌های خشکسالی و کمبود منابع آبی سالم به عنوان یک نیاز اساسی برای سازمان‌های متولی از اهمیت خاصی برخوردار است.

معاون بهره‌برداری شرکت آبفا استان خوزستان اظهار کرد: برنامه ایمنی آب مبتنی بر ارزیابی جامع از خطرات عواملی است که می‌تواند شدیدا بر کیفیت آب توزیع شده به مصرف کننده‌ها تاثیر بگذارد و همچنین ارزیابی درباره چگونگی کنترل و مدیریت خطرات عوامل است.

وی در ادامه بیان کرد: آزمایشگاه مرکزی این شرکت پارامترهای فیزیکی شیمیایی و آزمون‌های میکروبی و بیولوژی آب شبکه توزیع، مخازن و منابع تأمین آب را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و این در حالی است که این آزمایشگاه در حال اخذ استاندارد بین‌المللی سیستم مدیریت کیفیت آزمایشگاهی ۱۷۰۲۵ بوده و طبق استاندارد ملی ۱۰۵۳ و دستورالعمل‌های ارسالی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، کیفیت آب شهرهای تحت پوشش را مورد پایش و آزمون قرار می‌دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

خوزستان، رهاشده در معضلات سیلاب

تسنیمخبرگزاری تسنیم
خوزستان، رهاشده در معضلات سیلاب
روند بررسی و پرداخت خسارات از سوی کارشناسان طولانی شده است و مردم خوزستان از این وعده و وعیدهای عملی نشده ناراضی هستند یوسفی، نماینده مردم اهواز «‌برآورد خسارات همچنان در حال انجام است. مسأله پرداخت خسارات نیز کماکان در حال پیگیری است.»

- اخبار رسانه ها -

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، روند بررسی و پرداخت خسارات از سوی کارشناسان طولانی شده است و مردم خوزستان از این وعده و وعیدهای عملی نشده ناراضی هستند. یوسفی، نماینده مردم اهواز می‌گوید: «‌برآورد خسارات همچنان در حال انجام است. مسأله پرداخت خسارات نیز کماکان در حال پیگیری است.» ساعدی، رییس مجمع نمایندگان استان خوزرستان هم از تدوین نامه‌ای برای ارسال به مقام معظم رهبری در خصوص مشکلات حل‌نشده و وعده‌های عملی‌نشده مردم سیل‌زده استان خوزستان خبر داده است. به نظر می‌رسد دستگاه‌ها و نهادهای متولی آن‌طور که باید هنوز نتوانسته‌اند خوزستان را از وضعیت قرمز بحران خارج کنند.

نزدیک به سه ماه از سیل ویرانگر در استان خوزستان می‌گذرد؛ سیلی که به گفته کارشناسان، وقوع آن بی‌سابقه بوده است. طبیعتا چنین حادثه بی‌سابقه‌ای خسارت‌هایی نجومی به بار می‌آورد، هر چند با وجود سدهای مختلف در مسیر رودخانه‌ها نباید میزان خسارت‌های واردشده به مردم تا این اندازه ویرانگر می‌شد. هنوز روستاها و مناطق سیل‌زده زیادی هستند که با مشکلات و خرابی‌های به‌بارآمده ناشی از سیل دست و پنجه نرم می‌کنند.

با این حال از همان روزهای ابتدایی وقوع سیل و در میانه کمک‌رسانی مردم، مسوولان نیز به بازدید از این مناطق رفته و وعده‌هایی را برای بهبود وضعیت به مردم خوزستان می‌دادند. همان روزها بود که آقای رحمانی‌فضلی، وزیر کشور، میزان خسارات سیل اخیر را بین ۳۰ تا ۳۵ هزار میلیارد تومان برآورد و تاکید کرد که باید خسارت‌ها بدون اتلاف وقت و سریعا پرداخت شود تا اعتمادسازی بین مردم و نظام انجام شود؛ اما حالا با گذشت سه ماه از آن روزها کمتر وعده‌ای عملی شده و به وقوع پیوسته است؛ حتی همین دو هفته پیش شخص وزیر کشور در دومین نشست قرارگاه رسیدگی به مناطق سیل‌زده از عملکرد ضعیف بانک‌ها انتقاد کرد.

خسارات به منازل و زمین‌های کشاورزی، عمده‌ترین مشکل مردم خوزستان عنوان شده است. حجم آبی که زمین‌های کشاورزی را در این استان در بر گرفته آن‌قدر زیاد بود که تا مدت‌ها پس از عبور سیل در این مناطق باقی مانده بود. بسیاری از مزارع به‌طور صددرصدی آسیب دیده بودند و دیگر محصولی برای ارائه در فصل برداشت نداشتند. دولت در آن روزها اعلام کرد که به سرعت خسارات این افراد را پرداخت می‌کند تا دست‌کم برای فصل کشت بعدی بتوانند آماده شوند. مشکلات راه‌ها نیز یکی دیگر از مسائلی بود که باید خیلی زود به آن رسیدگی می‌شد اما نمایندگان مردم خوزستان در مجلس در مصاحبه‌های خود اعلام کرده‌اند که تاکنون اقدامات انجام‌شده در حد ارزیابی خسارات بوده و خسارتی در حوزه کشاورزی و مسکن و راه‌و‌‌شهرسازی پرداخت نشده است.

جالب است بدانید بیش از ۲۷۰ روستای خوزستان در سیل امسال به صورت کلی یا جزئی تخلیه شده‌اند و بیش از ۴۰۰ هزار نفر نیز در این استان متأثر از سیلاب شده‌اند. همین موضوع میزان خساراتی که به جاده‌ها و منازل و زیرساخت‌های ارتباطی وارد شده است را به خوبی نشان می‌دهد.

آقای همایون یوسفی اعلام کرد: «تقریبا تمام خانواده‌هایی که به خاطر آسیب‌دیدگی و آب‌گرفتگی منازل مسکونی در بیرون از خانه‌شان ساکن شده بودند به خانه‌های خود برگشته‌اند.» با وجود اینکه نماینده مردم اهواز می‌گوید اغلب مردم به خانه‌های خود بازگشته‌اند اما بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد بسیاری از خانوارها هنوز به خانه‌های خود برنگشته‌اند و بعضا از ترس فروپاشی خانه‌های نم‌کشیده‌شان ترجیح می‌دهند بیرون از ساختمان خانه‌شان اسکان کنند، به‌طوری که بسیاری از مناطق مردم آسیب‌دیده در حیاط خانه‌هایشان چادرهایی را برای استقرار خود بنا کرده‌اند. از سوی دیگر با گرم‌شدن هوا، میزان آلودگی و شیوع بیماری‌های فصلی بیشتر شده است که در این خصوص نیز وزارت بهداشت باید رسیدگی و سرکشی خود را بیشتر از هر زمان دیگری کند.

حمایت‌های نامتوازن

با توجه به حجم و گستردگی کار، احتمال خطا یا توزیع نامتوازن بسته‌های حمایتی و سایر کمک‌های غیرنقدی در نقاط حادثه‌دیده وجود دارد، بنابراین باید با نظارت مستمر نسبت به توزیع اقلام و کالاها اقدام شود چرا که ارسال بسته‌های حمایتی به این مردم کماکان از سوی خیرین و برخی نهادها ادامه دارد. اواخر اردیبهشت بود که آقای غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان خبر داد که بسته‌هایی حاوی لوازم خانگی میان مردم سیل‌زده توزیع خواهد شد. در همین رابطه یوسفی، نماینده مردم اهواز در مجلس گفته است: «بنیاد برکت بسته‌های لوازم خانگی را تهیه کرده بود که آن‌ها در میان مردم محترم مناطق سیل‌زده توزیع شد.»

پرداخت خسارات همچنان در دست پیگیری است

یوسفی ادامه داد: «اغلب سیل‌زدگان به مناطق خودشان بازگشته‌اند و موضوع برآورد خسارات همچنان در حال انجام است. مسأله پرداخت خسارات نیز در حال پیگیری است. بنیاد مسکن و وزارت جهاد کشاورزی این موضوعات را پیگیری می‌کنند. بنیاد مسکن در منطقه ورود پیداکرده و بین روستاهایی که زیرآب رفته و منازلی که تخریب‌شده آمارگیری کرده و در برخی نقاط مبلغی را به‌عنوان بلاعوض پرداخت کرده است.» نماینده مردم اهواز گفت: «بیمه منازل سیل‌زده نیز موضوعی بود که پیشتر بنیاد برکت آن را انجام داده است و از این طریق نیز خسارات مردم سیل‌زده جبران خواهد شد. در حال حاضر در بخش‌های زراعی و مسکونی مبالغی به آن‌هایی که بیمه‌شده بودند از سوی بنیاد برکت پرداخت شده است.»

شکواییه به رهبر انقلاب

اما این اقدامات فقط بخش کوچکی از وعده‌های دولت بوده و این روزها مردم خوزستان حال خوشی ندارند. همین عملکرد ضعیف دستگاه‌ها سبب شد روز گذشته مجمع نمایندگان استان خوزستان به فکر تدوین نامه‌ای به مقام معظم رهبری بیفتند. آقای قاسم ساعی، رییس مجمع نمایندگان استان خوزستان و نماینده مردم دشت آزادگان در گفت‌وگویی با ایسنا اعلام کرد: «این بی‌تدبیری‌ها معنایی ندارد. ما به‌دنبال این هستیم تا دولت توجه ویژه به خوزستان داشته باشد و دردهای خوزستان را درمان کند. از یک‌سو مردم زیر آب و سیل می‌مانند و از سوی دیگر می‌گوییم برای کشت آب نداریم. این معنایی ندارد. بنده به‌عنوان رییس مجمع نمایندگان استان خوزستان در حال تدوین یک نامه برای ارسال به مقام معظم رهبری هستم. رییس‌جمهوری و وزرا از یک طرف هزار وعده می‌دهند اما از یک‌سو این وعده‌ها عملیاتی نمی‌شود. مردم باید شکایت خود را کجا ببرند؟ مقام معظم رهبری دستور داده به مناطق سیل‌زده توجه ویژه شود؛ اما عملا دستور ایشان اجرایی نشده است.»

منبع: صبح نو

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

خواندن خبر در سایت منبع

مردم برخی شهرستان‌های خوزستان مشکل افت و قطع آب دارند

خوزستان آنلاینخبرگزاری خوزستان آنلاین
مردم برخی شهرستان‌های خوزستان مشکل افت و قطع آب دارند
مردم برخی شهرستان‌های خوزستان مشکل افت و قطع آب دارند - 0

بزرگنمایی:

پیام خوزستان - اهواز - استاندار خوزستان خطاب به دستگاه‌های زیر مجموعه وزارت نیرو در استان خوزستان گفت: مردم برخی شهرستان‌های خوزستان در گرمای زودرس استان، در زمینه افت و قطع آب با رنج و سختی رو به رو هستند و لازم است مسئولان مربوطه نسبت به برطرف کردن این مشکل اقدام کنند.

به گزارش ایرنا غلامرضا شریعتی شامگاه گذشته در نشست بررسی وضعیت شهرهای بحرانی خوزستان در زمینه افت و قطعی آب در سرسرای استانداری، بیان کرد: به دلیل وقوع سیل اخیر، دستگاه‌های مربوطه قدرت برنامه ریزی از قبل پیش بینی شده برای پیشگیری مشکلات در حوزه آب شرب خوزستان را نداشته‌اند.

وی با اشاره به اینکه تذکرات داده شده در این رابطه به معنی آن نیست که در این خصوص اقدامی صورت نگرفته، گفت: تلاش‌های ارائه شده همگی نشان از فعالیت شبانه روزی دستگاه‌های مربوطه دارد.

وی ادامه داد: با این وجود مردم انتظار اقدام فوری و نتیجه بخش را دارند که لازم است در این خصوص هرچه سریع‌تر از تنش آبی به وجود آمده در شهرستان‌ها به ویژه مناطق روستایی و حاشیه‌ای شهرها برطرف شود.

استاندار خوزستان با بیان اینکه وضعیت موجود نسبت به پارسال بهبود یافته، گفت: با برنامه ریزی صورت گرفته تا ۱۵ تیر امسال مشکل آب شرق و مرکز شهر اهواز باید اصلاح و بهبود پیدا کند.

وی بیان کرد: برای برطرف کردن مشکل آب در رامهرمز، شادگان، هندیجان، باغملک و هویزه نیاز به مداخله فوری است که در این رابطه مدیرکل بازرسی استانداری موظف به پیگیری تعهدات دستگاه‌های مربوطه است.

شریعتی همچنین درباره ارائه خدمات در مناطق حاشیه‌ای شهرها به ویژه اهواز، گفت: مردم ساکن در این مناطق نیز با مشکلات جدی روبه رو هستند و دولت متعهد به ارائه خدمات است.

او با تاکید بر اینکه مشکلات این ساکنان در تأمین آب را باید حل کنیم، افزود: در زمینه مسائل فرهنگی مربوط به انشعاب منازل نیز باید اقدامات فرهنگی دراز مدت صورت بگیرد اما تا آن زمان نمی‌توان از مسئولیت رسیدگی به این مناطق شانه خالی کرد.

وی خاطرنشان کرد: تاکید می‌شود که رسیدگی به مناطق محروم باید به صورت جدی در دستور کار مدیران دستگاه‌های اجرایی و شرکت‌های خدمات رسان زیرمجموعه وزارت نیرو در خوزستان قرار داشته باشد.

بر اساس این گزارش، استاندار خوزستان ۱۸ خرداد امسال وعده داد که با تکمیل فیلتراسیون ایستگاه پمپاژ علی ابن مهزیار اهواز و بهره برداری از مخزن شماره ۲ ایستگاه‌ام الدبس، کمتر از یکماه، ۹۰ درصد از مشکلات آب شرب این کلانشهر برطرف می‌شود.

پیش از این نیز حجت الاسلام والمسلمین سید محمدنبی موسوی فرد نماینده ولی فقیه در خوزستان اعلام کرده بود که بالغ بر ۳۰۰ نقطه کلانشهر اهواز دچار قطعی آب است؛ همچنین روستای سیف السادات در ابتدا جاده اهواز - خرمشهر بیش از یک ماه است که با قطعی آب روبه رو است.

۹۹۳۱ / ‏‬ ۶۰۳۷

مردم برخی شهرستان‌های خوزستان مشکل افت و قطع آب دارند - 18

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم/ لحظه حمله شیر به مدیر دهکده طبیعت قزوین!

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز13 ساعت قبل
«نادر رضا نوری»، مدیر دهکده طبیعت قزوین در جریان بازدید رئیس سازمان میراث فرهنگی از دهکده طبیعت مورد حمله یک قلاده شیر قرار گرفت و با مداخله به هنگام مأموران و مربیان حیوانات این حادثه کنترل شد.

حادثه مرگبار در شهربازی احمدآباد + ویدئو

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
شکسته شدن یکی از وسایل شهربازی احمدآباد هند منجر به جان باختن سه نفر و مجروح شدن ۲۶ فرد دیگر شد. اعتمادآنلاین| عصر یکشنبه ۳۱ نفر سوار بر یکی از وسایل شهربازی احمدآباد هند شده بودند که ناگهان، این وسیله بر اثر فشار وارده به دو نیم تقسیم شد و سقوط کرد. بر اثر این حادثه سه نفر جان خود را از دست دادند و ۲۶ نفر دیگر نیز مجروح شدند. منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

اولین فیلم از حادثه تیراندازی در ماشین نماینده مجلس اصفهان

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش اختصاصی رکنا، راننده وی نیز در خیابان دانشگاه، تقاطع خیابان لبافی‌نژاد منتظر اتمام ضبط برنامه بودند تا پس از آن به همراه نماینده مردم اصفهان به دفتر کار مراجعت کنند. حدودا ۱۵ دقیقه از توقف خودرو کنار خیابان گذشته و راننده داخل خودرو مشغول کار با تلفن‌همراه بود که یک دستگاه موتورسیکلت با دو سرنشین حدودا ۱۷ تا ۱۸ ساله نزدیک این خودرو شدند. نفر ترک‌نشین ضمن پیاده شدن از موتورسیکلت ظاهرا به قصد سرقت نزدیک خودرو شد که راننده متوجه موضوع شده و به دنبال آنها دوید. راننده حین حرکت به سمت سارقان، با مسلح کردن اسلحه یک تیر هوایی شلیک کرد. در نهایت حین قراردادن اسلحه داخل غلاف، با توجه به مسلح بودن اسلحه یک تیر شلیک شده و به پای راست این فرد اصابت کرد که وی بر اثر این حادثه مجروح شد.

فیلم | پشت صحنه «شبی که ماه کامل شد» در گرمای ۶۰ درجه بنگلادش

خبرآنلاینخبرآنلاین2 روز قبل
روابط عمومی «شبی که ماه کامل شد» اعلام کرد: این فیلم که بخش زیادی از فیلمبرداری آن در استان سیستان و بلوچستان، بخش دیگر در کشور بنگلادش، پاکستان و تهران انجام شده، جزو فیلم‌های سخت در تولید است.

فیلم/ لحظه وقوع حادثه مرگبار در شهربازی!

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

حادثه مرگبار در شهربازی احمدآباد + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، عصر یکشنبه ۳۱ نفر سوار بر یکی از وسایل شهربازی احمدآباد هند شده بودند که ناگهان، این وسیله بر اثر فشار وارده به دو نیم تقسیم شد و سقوط کرد. بر اثر این حادثه سه نفر جان خود را از دست دادند و ۲۶ نفر دیگر نیز مجروح شدند. بیشتر بخوانید: برخورد وحشتناک خودروی BMW به عوارضی بزرگراه با حداکثر سرعت! + فیلمانتهای پیام/

اخبار بیشتر