وزیر نفت برای شرکت در نشست اوپک به وین رفت
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

وزیر نفت برای شرکت در نشست اوپک به وین رفت

یک تصمیم سخت برای اوپک پلاس؛ آیا آسیا با نفت اوپک خداحافظی می‌کند؟

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
یک تصمیم سخت برای اوپک پلاس؛ آیا آسیا با نفت اوپک خداحافظی می‌کند؟
عبدالصمد رحمتی، کارشناس ارشد حوزه انرژی عنوان کرد: اثرگذاری اوپک متاسفانه به دلایل مختلف طی سال‌های گذشته زیر سوال رفته است، واضح‌ترین آن گوش به فرمانی کشورهای عربستان و امارات به توییت‌های ترامپ و یا تضعیف تصمیم گیری اوپک و دخالت دادن کشوری همانند روسیه در تصمیمات خود است.

اعتمادآنلاین| عبدالصمد رحمتی، کارشناس ارشد حوزه انرژی با اشاره به اجلاس ۱۷۶ اوپک و تصمیمات احتمالی آن گفت: کشورهای اوپک و غیر اوپک از اواخر سال ۲۰۱۶ برای کاهش تولید نفت و به منظور افزایش جهانی قیمت طلای سیاه همکاری خود را برای کاهش روزانه ۱٫۸ میلیونی بشکه‌ای نفت آغاز کردند. این پیمان در دسامبر سال ۲۰۱۸ مجددا توسط اعضای اوپک و غیر اوپک موسوم به اوپک پلاس جهت کاهش ۱٫۲ میلیون بشکه ادامه یافت که تولیدکنندگان عمده از اوپک کشور عربستان سعودی و غیر اوپک روسیه بود.

وی ادامه داد: بر اساس این توافق، سهم همکاری اوپک و سهم داوطلبانه کشورهای غیر اوپک از این اعلام همکاری به ترتیب ۰٫۸ و ۰٫۴ میلیون بشکه در روز بوده است. بر اساس آمار بین المللی ۱۴ کشور عضو اوپک در ماه می، مجموعا ۳۰٫۱۷ میلیون بشکه نفت تولید کرده‌اند که این رقم ۶۰ هزار بشکه در روز، کمتر از ماه آوریل و پایین‌ترین رقم تولید ماهانه این سازمان از سال ۲۰۱۵ تاکنون بوده است. چرا که کارتل به طور معمول حدود ۳۳-۳۲ میلیون بشکه نفت تولید داشته است.

روز سخت اوپکی‌ها

وی با بیان اینکه بازار از ابتدای ۲۰۱۹ دچار عدم شفافیت عرضه و تقاضا شده است، افزود: به دلایلی منجمله تحریم‌های یکجانبه ایالات متحده علیه برخی کشورها مثل ایران و ونزوئلا که اعضای اصلی اوپک و از موسسان آن بودند و نفت سنگین و نیمه سنگین روانه بازار می‌کردند، تسریع در عرضه نفت سبک و شیرین آمریکا به بازار جهانی، موضوع جنگ تعرفه‌ای بین آمریکا و چین و رکود اقتصاد جهانی، روی هم رفته شرایط را برای تصمیم‌ گیری و ادامه توافق اعضای اوپک پلاس سخت کرده است.

این کارشناس ارشد حوزه انرژی همچنین گفت: مسئله دیگر اینکه تغییرات سریع حمل و نقل دریایی سوخت، طبق استانداردهای جدید سازمان بین المللی دریانوردی IMO ۲۰۲۰ در حال انجام است که انتظار می‌رود باعث افزایش تقاضای نفت خام شود و آنگونه که انتظار می‌رود اوپک به احتمال زیاد نتواند کاهش تولید را اجرایی کند.

وی ادامه داد: از طرفی به دلیل کند شدن رشد اقتصادی انتظار می‌رود تا پایان سال تقاضای جهانی نفت کاهش یابد. یعنی ملغمه‌ای از فاکتورها وجود دارد که همه به طور غیر مستقیم بر بازار نفت تاثیر دارند و این پیش بینی آتی بازار نفت را سخت کرده است.

دوراهی توقف یا تداوم کاهش سقف تولید

رحمتی خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم بازار را به سمتی ببریم که کاهش تولید از رقم ۱٫۲ میلیون بشکه هم کمتر شود، درآمد برخی کشورها مثل عربستان که بر پایه نفت است دچار تزلزل می‌شود ضمن اینکه کاهش شدیدتر ممکن است منجر به جایگزینی با نفت شیل آمریکا شود، از طرف دیگر توقف کاهش تولید با توجه به افزایش تولید اعضای خارج از اتحاد اوپک پلاس می‌تواند به کاهش قیمت نفت منجر شود.

هجوم شیل به بازارهای آسیایی

وی تصریح کرد: براساس آمار اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده (EIA)، تولید نفت آمریکا با رشد ۹۷ هزار بشکه در روز در پایان ماه می، به میزان قابل توجهی افزایش و به ۱۲٫۳ میلیون بشکه در روز رسید. از آنجایی که کشورهای عضو اوپک شاهد کاهش حاشیه سود خود هستند ایالات متحده در حال روانه کردن نفت شیل به بازارهای آسیایی و سهم گیری از بازارهای آسیایی است. در سال ۲۰۱۷ شواهد روشنی از سهم گیری بازار آمریکا وجود نداشت همچنین با توجه به اینکه نفت خام شیرین آمریکا با نفت خام تولید شده در خاورمیانه شبیه نیست، برای حل این مشکل به مخلوط سازی نفت خام آمریکا با نفت‌های سنگین نیاز است. با این حال، دسترسی نسبتا آسان به نفت خام ایالات متحده به تولید کنندگان آسیایی به ویژه در بازارهای کلیدی مانند هند، ژاپن، کره جنوبی و تایوان اجازه می‌دهد تا تنظیمات واحدهای فرآورشی خود را به سمت تنوع سبک‌تر سوق دهند.

این تحلیلگر بازار نفت گفت: علاوه بر این، کاهش تولید نفت خام سبک مالزی و اندونزی نیز موجب شده که مصرف کنندگان آنها به طور ناگهانی به مصرف کنندگان نفت خام ایالات متحده تبدیل شوند و نفت خام ایالات متحده آمریکا راه خود را به آسیا باز کند. به طور کلی، داده‌های EIA نشان می‌دهد که واردکنندگان آسیایی، به استثنای چین، تقریبا ۵۰ درصد از ۲٫۳ میلیون بشکه نفت صادراتی ایالات متحده را به خود اختصاص داده‌اند. با توجه به پویایی فعلی بازار، اوپک دیر یا زود باید واکنش نشان دهد و مواضع خود را مشخص کند، با ادامه کاهش تولید می‌تواند سهم بازار خود را کاهش دهد. بدون تضمین افزایش قیمت نفت با خواسته برخی از اعضای اوپک، توافق کاهش را پایان دهد و با افزایش تولید در بازار به کاهش قیمت‌های کنونی کمک کند.

عربستان و امارات گوش به فرمان ترامپ

وی بیان کرد: اثرگذاری اوپک متاسفانه به دلایل مختلف طی سال‌های گذشته زیر سوال رفته است، واضح‌ترین آن گوش به فرمانی کشورهای عربستان و امارات به توییت‌های ترامپ و یا تضعیف تصمیم گیری اوپک و دخالت دادن کشوری همانند روسیه در تصمیمات خود است. در واقع می‌بینیم تصمیم گیران اصلی فعلا عربستان و روسیه هستند آنهم در نشست‌های خارج از نشست اوپک، و در نهایت طرح مسائل حاشیه‌ای و بی‌اهمیت مثل مدت زمان توافق کاهش تولید قطعا موجب می‌شود اثرگذاری تصمیمات این کارتل پیر نفتی تحت الشعاع قرار گیرد.

رحمتی تاکید کرد: تصمیم گیری می‌بایست به گونه‌ای باشد تا توازن بازار حفظ شود چرا که اگر قیمت نفت پایین بیاید کشورهایی که اقتصاد نفتی دارند دچار ضرر و زیان زیادی خواهند شد و چنانچه بیش از حد بالا رود نفت شیل بیشتری روانه بازار جهانی می‌شود. در هر حال اکنون تمام مصرف کنندگان و تولیدکنندگان روی قیمت ۶۰ تا ۷۰ دلار توافق نظر دارند.

پیام ایران به اوپک

وی همچنین با اشاره به وضعیت ایران در جلسه امروز یادآور شد: با درایت وزیر نفت ایران و همچنین با توجه به تحریم نفتی، تصمیم گیری اوپک کشور ما را تحت الشعاع قرار نخواهد داد و شاید اصلی‌ترین نقش وزیر نفتی کشور ما در این جلسه رساندن پیام تضعیف مواضع اوپک به دلیل اقدامات برخی کشورهای عضو باشد.

منبع: ایلنا

خواندن خبر در سایت منبع

جهش بیش از ۲ درصدی قیمت نفت در آستانه نشست اوپک

ایسناخبرگزاری ایسنا
جهش بیش از ۲ درصدی قیمت نفت در آستانه نشست اوپک
قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی تحت تأثیر حمایت عربستان سعودی، روسیه و عراق از تمدید کاهش تولید به مدت شش تا ۹ ماه، بیش از یک دلار در هر بشکه افزایش یافت.

بهای معاملات آتی نفت برنت یک دلار و ۵۷ سنت یا ۲٫۴ درصد افزایش یافت و به ۶۶ دلار و ۳۱ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات آتی نفت آمریکا یک دلار و ۳۶ سنت یا ۲٫۳ درصد افزایش یافت و به ۵۹ دلار و ۸۳ سنت رسید.

مقامات اوپک و سایر تولیدکنندگان نفت شامل روسیه روز دوشنبه دیدارهای رسمی خود را در وین آغاز می‌کنند. این تولیدکنندگان مصمم هستند به کاهش تولید نفت خود با هدف تقویت قیمت‌ها در برابر رشد بی وقفه عرضه در خارج از اوپک به خصوص آمریکا، ادامه دهند.

اوپک و ۱۰ کشور تولیدکننده غیر اوپک که در رأس آنها روسیه قرار دارد از سال ۲۰۱۷ با هدف جلوگیری از ریزش قیمت‌های نفت و مقابله با مازاد عرضه در بازار که ناشی از جهش چشمگیر تولید نفت شیل آمریکا بوده است تولید خود را محدود کرده‌اند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، روز شنبه اعلام کرد با عربستان سعودی برای تمدید کاهش تولید ۱٫۲ میلیون بشکه در روز یا معادل ۱٫۲ درصد تقاضای جهانی به مدت شش تا ۹ ماه تا دسامبر سال ۲۰۱۹ یا مارس سال ۲۰۲۰ به توافق رسیده است.

تحلیلگران گروه بانکی ANZ در یادداشتی نوشتند: اگرچه توافق برای تمدید کاهش تولید نفت باید از سوی همه اعضای گروه اوپک پلاس تأیید شود، اما به نظر می‌رسد که این کار تقریبا انجام شده است.

استفناینس از شرکای شرکت ونگاردمارکتس، اظهار کرد: قیمت نفت ممکن است در میان مدت به دلیل تنش‌های ژئوپلتیکی در خاورمیانه و همچنین اقدام بانک مرکزی چین برای تسهیل سیاست پولی پشتیبانی شود.

قیمت‌های نفت در ماه‌های اخیر از رشد عرضه آمریکا و کندی رشد اقتصاد جهانی تحت فشارهای کاهشی قرار گرفتند.

بر اساس گزارش رویترز، اداره اطلاعات انرژی آمریکا در جدیدترین گزارش ماهانه خود اعلام کرد: تولید نفت خام آمریکا در آوریل به رکورد ماهانه جدید ۱۲٫۱۶ میلیون بشکه در روز صعود کرده است.

در این بین بازارهای مالی از تحولات اخیر در روابط آمریکا و چین پس از دیدار سران دو کشور و موافقت آنها برای از سرگیری مذاکرات تجاری رونق پیدا کردند.

با این حال تحلیلگران بانک سیتی اعلام این خبر را یک آتش بس موقت برای کاهش تنش‌های تجاری و جنگ تعرفه‌ای می‌بینند و نسبت به این‌که دو طرف بتوانند به زودی به یک توافق دست پیدا کنند بدبین هستند.

خواندن خبر در سایت منبع

امروز سرنوشت بازار نفت مشخص می‌شود

رکناخبرگزاری رکنا
امروز سرنوشت بازار نفت مشخص می‌شود
رکنا : یکصد و هفتاد و ششمین نشست اوپک امروز (دوشنبه) در حالی برگزار می‌شود که تصمیم نهایی آن می‌تواند تاثیر مستقیمی بر بازار جهانی این طلای سیاه بگذارد.

امروز سرنوشت بازار نفت مشخص می‌شود - 1

گروه اوپک محدودیت عرضه خود را در ژانویه سال ۲۰۱۷ به منظور پایان دادن به اشباع عرضه جهانی نفت و تقویت قیمت‌ها آغاز کرد؛ این سیاست موفق شد سطح ذخایر را کاهش داده و قیمت‌ها را بالا ببرد. با این حال این گروه در ماه ژوئن تحت فشار ترامپ در آستانه بازگشت تحریم‌های واشنگتن علیه ایران موافقت کرد که میزان تولید خود را مجموعا یک میلیون بشکه در روز افزایش دهد.

اوپک و متحدانش که اوایل پاییز برای جبران تأثیر تحریم‌های آمریکا علیه ایران بر بازار، از تسهیل محدودیت تولید صحبت می‌کردند، اواخر فصل از ضرورت کاهش تولید برای جلوگیری از بالا رفتن سطح ذخایر جهانی نفت حرف زدند و تحت تأثیر نگرانی‌ها نسبت به نزول قیمت نفت و عرضه فزاینده، موافقت کردند تولیدشان را محدود کنند.

تحت این پیمان مقرر شد تولید آن‌ها از اول ژانویه برابر با ۱۱ دی سال ۱۳۹۷ به مدت شش ماه ۱٫۲ میلیون بشکه در روز محدود شود که سهم اوپک از این کاهش تولید ۸۰۰ هزار بشکه در روز است.

کاهش تولید، یک چرخش ۱۸۰ درجه‌ای در سیاست تولید اوپک پلاس بود که اوایل تابستان سال گذشته (ژوئن ۲۰۱۸) تحت فشار دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا موافقت کرد تولیدش را افزایش دهد و کمبود احتمالی عرضه ناشی از بازگشت تحریم‌ها علیه صادرات نفت ایران را جبران کند اما صدور معافیت از تحریم‌های آمریکا به شماری از مشتریان نفتی ایران، این گروه را غافلگیر کرد و اعضای بزرگش شامل عربستان سعودی که احساس می‌کردند فریب آمریکایی‌ها را خورده‌اند، برای اجتناب از تکرار بحران نفتی سال ۲۰۱۴، در سیاست تولید خود تجدیدنظر کرده و مجددا به محدودیت عرضه روی آوردند.

با این حال تولیدکنندگان اوپک در آخرین روزهای سال ۱۳۹۷ نشست آوریل را لغو کردند و بر ادامه کاهش تولید تا ژوئن تاکید کردند. حتی عربستان سعودی به احتمال ادامه کاهش تولید تا پایان سال ۲۰۱۹ اشاره کرده است.

توافق روسیه و عربستان برای تمدید توافق نفتی اوپک پلاس

روز گذشته ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه با بیان اینکه روسیه با عربستان سعودی برای تمدید شش تا ۹ ماهه توافق کاهش تولید نفت اوپک توافق کرده است، گفت: پس از مذاکراتی که با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در حاشیه نشست سران گروه ۲۰ در ژاپن داشت، در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که توافق کاهش تولید نفت که روز یکشنبه منقضی می‌شود، به شکل فعلی و با همین حجم کاهش تولید، تمدید خواهد شد.

به گفته وی هر دو کشور روسیه و عربستان سعودی از تمدید توافق کاهش تولید حمایت خواهند کرد اما ما درباره اینکه تمدید به مدت شش یا ۹ ماه باشد هنوز تصمیم نگرفته‌ایم.

همچنین الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه معتقد است اکثر اعضای اوپک شامل ایران حمایت خود را از تمدید توافق کاهش تولید ابراز کرده‌اند. تمدید توافق به مدت ۹ ماه به جای شش ماه معقول خواهد بود تا از افزایش تولید در فصل تقاضای ضعیف اجتناب شود.

به گفته وی تصمیم روسیه و عربستان سعودی برای تمدید پیمان جهانی کاهش تولید تحت تأثیر بحران آلودگی نفت در شبکه خط لوله روسیه نبوده است.

همچنین فالح، وزیر انرژی عربستان سعودی که برای مذاکرات اوپک پلاس به وین رفته است، به خبرنگاران درباره مدت مورد ترجیح عربستان سعودی با بیان اینکه توافق کاهش تولید نفت احتمالا به مدت ۹ ماه تمدید می‌شود و کاهش بیشتر تولید ضروری نیست، گفت: تصور می‌کنم احتمالا تمدید ۹ ماهه باشد.

وی درباره کاهش بیشتر تولید اظهار کرد: تصور نمی‌کنم بازار به آن نیازی داشته باشد. تقاضا اندکی ضعیف شده اما تصور می‌کنم همچنان مطلوب است و انتظار دارم بازار در مدت شش تا ۹ ماه آینده متعادل شود.

وی گفت: توافق جدید به کاهش سطح ذخایر نفت کمک خواهد کرد و بازار را متعادل می‌کند و باعث سرمایه گذاری در عرضه آتی انرژی می‌شود. این توافق تأیید می‌کند که شراکت عربستان سعودی و روسیه راه را برای تضمین منافع تولیدکنندگان و مصرف کنندگان و تداوم رشد اقتصاد جهانی تضمین کرده است.

تمدید ۹ ماهه توافق اوپک پلاس به معنای آن خواهد بود که این توافق در مارس سال ۲۰۲۰ به پایان می‌رسد. موافقت روسیه به معنای این است که گروه اوپک پلاس در صورت موافقت ایران با این توافق، دیدار آرامی خواهد داشت، اما اعلام این توافق از سوی روسیه و عربستان سعودی پیش از برگزاری نشست رسمی اوپک، احتمالا خشم سایر اعضای کوچک‌تر این گروه که احساس می‌کنند به حاشیه رانده شده‌اند را بر خواهد انگیخت.

قزاقستان و جمهوری آذربایجان پایبندی خود را به توافق کاهش تولید اعلام کردند

همچنین کانات بوزومبایف، وزیر انرژی قزاقستان اعلام کرد: اگر توافق تمدید شود وی نسبت به پایبندی کشورش نسبت به تعهدات خود نگرانی نخواهد داشت و خاطر نشان کرد ما به توافق پایبند خواهیم بود.

قزاقستان تحت توافق فعلی متعهد شده است تولید خود را ۴۰ هزار بشکه در روز نسبت به سطح تولید ۱٫۹ میلیون بشکه در روز در نوامبر سال ۲۰۱۸ کاهش دهد، با این حال به دلیل افزایش تولید میدان نفتی کاشاگان، برای رسیدن به این هدف و هم‌چنین اهداف قبلی دشواری داشته است. قزاقستان در پنج ماه نخست سال مجموعا ۳۶٫۵۰ میلیون تن نفت خام و میعانات تولید کرد که معادل حدود ۱٫۷۷ میلیون بشکه در روز بود.

مقامات جمهوری آذربایجان نیز اعلام کردند: از تمدید توافق کاهش تولید پشتیبانی می‌کنند. تحت توافق فعلی جمهوری آذربایجان موافقت کرده تولید خود را ۲۰ هزار بشکه در روز از سطح تولید ۷۹۶ هزار بشکه در روز در سپتامبر سال ۲۰۱۸ کاهش دهد. وزارت انرژی جمهوری آذربایجان پیش از این اعلام کرده بود میانگین تولید در پنج ماه نخست امسال ۷۷۱ هزار و ۲۰۰ بشکه بوده است.

پرویز شهبازوف، وزیر انرژی جمهوری آذربایجان اظهار کرده است که قیمت جهانی ۶۰ تا ۷۰ دلار در هر بشکه نفت خام برای اکثر کشورها شامل تولید کنندگان و مصرف کنندگان مناسب است.

موضع عراق و کویت درباره تمدید کاهش تولید اوپک پلاس

عراق از تمدید توافق کاهش تولید اوپک و غیراوپک حمایت می‌کند و کویت نیز اعلام کرد که قیمت‌های فعلی نشان می‌دهند بازار با وجود تشدید اقدامات خصمانه آمریکا علیه ایران، به خوبی تأمین است. اما به‌تازگی فاضل - وزیر نفت کویت - با بیان این‌که این کشور در حال حاضر حدود ۲٫۷ میلیون بشکه در روز نفت تولید می‌کند، گفته که قیمت‌های فعلی نفت همچنان نوسان دارد اما مصرف کنندگان و تولیدکنندگان می‌توانند آن را مدیریت کنند و اگر اوپک تصمیم بگیرد سطح تولید افزایش پیدا کند تا نیاز بازار تأمین شود ما می‌توانیم تولیدمان را افزایش دهیم.

عراق که دومین تولیدکننده بزرگ اوپک است، تحت سهمیه فعلی ۴٫۴۱ میلیون بشکه در روز خود، ۴٫۵ میلیون بشکه در روز نفت تولید می‌کند. اما بسیاری از ارزیابی‌های مستقل از جمله نظرسنجی پلاتس نشان می‌دهد که تولید عراق بسیار بالاتر بوده است. پلاتس برآورد کرده که عراق در آوریل ۴٫۶۷ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرده است. از سوی دیگر ثامر الغضبان - وزیر نفت عراق - گفت: عراق به سهمیه تولید خود کاملا متعهد است و از ادامه کاهش تولید پس از پایان مدت آن در ژوئن حمایت می‌کند.

چه سناریوهایی برای نشست ۱۷۶ مطرح است

اوپک برخلاف پیش‌بینی‌ها، نشست سختی پیش رو دارد، نااطمینانی کوتاه‌مدت از سمت تقاضای نفت‌خام، رشد چشمگیر عرضه ازسوی رقبای کشورهای حاضر در توافق کاهش تولید و افزایش سطح ذخیره‌سازی نفت در جهان مسائلی هستند که باید اوپکی‌ها به آن بپردازند و نگاهی جامع به گزارش چشم‌انداز بازار نفت ۲۰۲۰ که به تازگی از سوی آژانس بین‌المللی انرژی منتشر شده است، داشته باشند که در آن ضمن پیش‌بینی کاهش تقاضا برای نفت اوپک در سال ۲۰۲۰، از افزایش میزان قابل توجه عرضه از سمت کشورهای غیرعضو اوپک خبر داده است که می‌تواند هر سطحی از تقاضای احتمالی را پاسخ دهد.

در این فضا، کاهش روزانه تا یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه‌ای در کنار تمدید توافق کاهش روزانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه‌ای سناریوهایی هستند که ازسوی تحلیلگران برای نشست پیش‌روی اوپک مطرح است. از دست دادن سهم بازار هم مهم‌ترین چالش کشورهای عضو اوپک و غیر اوپک در نشست پیش‌رو خواهد بود. بر اساس تازه‌ترین گزارش، اعضای اوپک در ماه مه، ۲۹ میلیون و ۸۷۶ هزار بشکه نفت تولید کردند که یک میلیون و ۷۰۲ هزار بشکه کمتر از دسامبر ۲۰۱۸ است. اعضای اوپک همچنین در این نشست با توجه به پایان دبیر کلی محمد سانوسی بارکیندو باید تصمیم جدیدی برای این پست اتخاذ کنند. آنگونه که از شواهد پیداست دبیرکلی بارکیندو تمدید خواهد شد.

تصمیم نهایی اوپک چه می‌شود؟

نرسی قربان، کارشناس ارشد حوزه انرژی درباره پیش‌بینی تصمیمات نشست اوپک در خصوص تعهد کاهش تولید و تمدید این مساله به ایسنا گفت: تصمیم نهایی اوپک به عوامل مختلفی بستگی دارد و من گمان می‌کنم که برای حفظ یکپارچگی اوپک این تعهد باقی بماند اما در عمل شرایط متفاوتی را شاهد باشیم.

وی با اشاره به عملکرد روسیه در این بین، ابراز کرد: گمانه‌زنی من این است که روسیه نسبت به ادامه همکاری با اوپک علاقه نشان می‌دهد و در شرایطی که بتواند اهداف خود را عملی کند به همکاری با اوپک ادامه دهد.

توافق کاهش تولید به نفع تمام کشورهاست

هم‌چنین خطیبی کارشناس ارشد حوزه انرژی به ایسنا گفت: بر اساس اطلاعاتی که بنده دارم، در اجلاس بعدی اوپک قرار است توافق کاهش تولید تمدید شود و کاهش جدیدی را شاهد نخواهیم بود و به‌نظر می‌رسد که شرایط مانند گذشته پیش برود اما بازهم باید صبر کرد و منتظر نتیجه نهایی ماند.

وی ادامه داد: پیش‌بینی من این است که اگر این توافق صورت گیرد، ثبات در بازار نفت در نیمه دوم سال بیش‌تر خواهد شد که این موضوع نیز در حوزه قیمت‌گذاری‌ها امری مطلوب است و با توجه به این‌که امسال اعضا غیر اوپک تولید خود را بیش از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه افزایش دادند، سال خطرناکی به لحاظ قیمتی برای بازار نفت بود.

این کارشناس با تاکید به این مساله که افزایش تولید این کشورها می‌توانست موجب سقوط قیمت نفت شود، اظهار کرد: توافق کاهش تولید مانع از این اتفاق و بیانگر موفقیت مدیریت عرضه شد که اگر مجدد این توافق صورت بگیرد باز هم شاهد ثبات در بازار هستیم.

خطیبی با بیان این‌که در شرایطی که این توافق تا پایان سال ادامه یابد، ثبات در بازار نفت نیز ادامه خواهد داشت و می‌توان قیمت را بین ۶۰ تا ۷۰ دلار نگه داشت، ابراز کرد: البته نوسان در قیمت همیشه وجود دارد اما توافق بر سر کاهش تولید موجب ثبات در باز می‌شود.

وی ادامه داد: سناریو دیگری در این بخش وجود دارد که آن‌هم عدم توافق بر سر کاهش تولید نفت است که در این شرایط قیمت‌ها کاهش پیدا می‌کند اما بعید می‌دانم در شرایطی فعلی کسی از ثبات به وجود آمده ناراضی باشد چراکه این ثبات برای همه مفید است و موجب می‌شود قیمت سقوط نکند.

این کارشناس با تاکید به این مساله که عدم سقوط قیمت‌ها نه تنها به نفع صادرکننده بلکه به نفع مصرف کننده نیز است، تصریح کرد: اگر قیمت سقوط کند، همه ضرر می‌کنند بنابراین این ثبات به نفع همه است، به همین دلیل به‌نظر می‌رسد که انتخاب اوپک پلاس مدیریت عرضه باشد.

خطیبی ابراز کرد: با مدیریت عرضه بازار به یک ثبات نسبی رسیده است و تمام کشورها نیز راضی هستند و می‌توان با تمدید این مساله این ثبات را برای باقی‌مانده سال نیز حفظ کرد لذا به نظر می‌رسد که تصمیم نهایی تمدید کاهش تولید باشد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

وزیر نفت تهران را به مقصد وین ترک می‌کند

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
وزیر نفت تهران را به مقصد وین ترک می‌کند
خبرگزاری میزان- وزیر نفت برای شرکت در یکصدوهفتادوششمین نشست سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) ساعتی دیگر تهران را به مقصد وین ترک می‌کند. تاریخ انتشار: 10:00 - 10 تير 1398 - کد خبر: ۵۲۹۵۸۰
وزیر نفت تهران را به مقصد وین ترک می‌کند - 0

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، یکصد و هفتاد و ششمین نشست وزیران نفت و انرژی اوپک بعدازظهر امروز (دوشنبه، ۱۰ تیرماه) در مقر دائمی این سازمان در وین برگزار می‌شود.

تمدید توافق کاهش یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه‌ای اوپک و متحدانش و همچنین کاهش تولید تا یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز سناریو‌هایی احتمالی است که برای نشست امروز مطرح است.

۱۴ کشور عضو اوپک همچنین برای دبیرکل جدید این سازمان تصمیم نهایی را اتخاذ می‌کنند که بررسی‌ها حاکی از آن است که دوران دبیرکلی محمد سانوسی بارکیندو برای یک دوره سه ساله تمدید خواهد شد.

اعضای اوپک و متحدانشان در نشست ۱۷۵ تصمیم گرفتند برای ترمیم قیمت و توازن بازار، تولید خود را برای یک دوره ۶ ماهه یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهند که این تصمیم از یکم ژانویه ۲۰۱۹ اجرایی شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

پایبندی ۱۶۳ درصدی به توافق جهانی کاهش تولید نفت

شاناخبرگزاری شانا
پایبندی ۱۶۳ درصدی به توافق جهانی کاهش تولید نفت
کشورهای عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در ماه مه امسال ۱۶۳ درصد به توافق جهانی کاهش تولید نفت پایبند بودند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از وین، سه منبع اعلام کردند کمیته فنی اوپک و غیر اوپک دیروز (یکشنبه، نهم تیرماه) به این نتیجه رسیده است که پایبندی به توافق جهانی کاهش تولید نفت در ماه مه امسال ۱۶۳ درصد بوده است.

این کمیته در وین تشکیل جلسه داده بود.

قرار است وزیران کشورهای عضو اوپک امروز (دوشنبه، ۱۰ تیرماه) در وین، پایتخت اتریش، نشست داشته باشند. کد خبر ۲۹۰۴۳۴

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

۴۰ سامانه مبارزه با قاچاق کالا و ارز عملیاتی می‌شود

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، عبدالرضا رحمانی فضلی عصر امروز در حاشیه جلسه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال ۹۲ تصویب، نهایی و ابلاغ شد و مهم‌ترین محور این قانون بازدارندگی و پیشگیری از قاچاق با توسعه سامانه‌هاست. وی با بیان اینکه حدود ۱۲ دستگاه اجرایی باید این سامانه‌ها را عملیاتی کنند، گفت: بخشی از سامانه‌ها فعال شده، اما ارتباط سامانه‌ها و سرویس‌دهی دستگاه‌های مختلف با یکدیگر دچار اشکال بود. وزیر کشور افزود: با نمایندگان دستگاه‌های حاضر در نشست امروز توافق نامه‌ای امضا کردیم و همه مراحل نهایی کردن حدود ۴۰ سامانه مشخص شد. رحمانی فضلی یادآور شد: هر کدام از این سامانه‌ها دارای زیرسامانه‌های مختلفی هستند که تاریخ قطعی اتمام همه آن‌ها بجز چند مورد انتهای سال ۹۸ خواهد شد و البته از ماه مرداد این سامانه‌ها عملیاتی می‌شود، ولی در انتهای سال ۹۸ همه سامانه‌ها باید فعال شوند. وزیر کشور گفت: با راه اندازی این سامانه‌ها در زمینه پیشگیری بازدارندگی، هدایت مؤثر و نظارت بر روند فعالیت‌های اقتصادی، تجاری و مالی؛ کنترل‌های خوبی خواهیم داشت. وی بیان کرد: امیدواریم با راه اندازی این سامانه‌ها از میزان تخلفات کاسته و سرعت عمل دستگاه‌ها برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز بیشتر شود که دستگاه‌های اجرایی، تجار، تولیدکنندگان و مصرف کنندگان ما با اطمینان و اعتماد بیشتری بتوانند از آن استفاده کنند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز20 ساعت قبل
به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای رأی الیوم، سه شنبه ویدیویی تحت عنوان «عاقبت به خیری تنها برای تقواپیشگان از تونس است» در اینترنت منتشر شد که در آن گروهی از عناصر داعش به انجام حملات بیشتر به تونس تشویق و بر بیعت مجدد خود با ابوبکر بغدادی، سرکرده این گروه تروریستی تأکید می‌کنند. وی افزود: "تا زمانی که در عبادت هستیم هرگز از کوبیدن دشمنان خدا خسته نمی‌شویم. این عنصر داعش همچنین نسخه‌ای را از روزنامه النبأ وابسته به داعش نشان می‌دهد که در آن خبری با تیتر سه حمله انتحاری سربازان داعش علیه نیروهای امنیتی تونس چاپ شده است. یکی دیگر از عناصر موجود در این ویدیو می‌گوید: "به برادران مجاهدتان ملحق شوید و هر کس که از این امر باز بماند دشمن خدا است. در ویدیوی مذکور همچنین سه گروه دیگر نشان داده شده که با سر دادن شعارهای داعش بر بیعت با سرکرده این گروه تروریستی تأکید می‌کنند.

سخنان رهبرمعظم انقلاب درباره توقیف نفتکش توسط انگلستان +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین19 ساعت قبل

اروپا در وقت اضافه …

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ دو روز پیش بود که خانم موگرینی پیش از آغاز نشست شورای وزرای خارجه اروپا در مصاحبه با خبرنگاران گفت: احتمالا امروز شاهد طولانی‌ترین نشست وزرای خارجه اروپا طی ۵ سال اخیر خواهیم بود و اولین محور این نشست درباره ایران است. جرمی هانت در پاسخ به این سئوال که آیا شما توافق ایران را مرده می‌دانید؟ می‌گوید: معتقدم این توافق هنوز نمرده است. خانم موگرینی هم می‌گوید: توافق ایران در وضعیت سلامت قرار ندارد، اما همچنان زنده است. وزرای امور خارجه اروپا هیچ اشاره‌ای به تعهدات خود در قبال ایران و اینکه این تعهدات انجام نشده، نکردند. به عبارتی، بازی، به وقت اضافه رسیده و اکنون توپ در زمین اروپایی هاست.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور امریکا روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت که ایالات متحده در صددتغییر نظام در ایران نیست بلکه می‌خواهد با این کشور همکاری نماید. پیشتر، وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد که مراحل آغاز تحویل اس-۴۰۰ به کشور در حال انجام شدن است. ​دسامبر سال ۲۰۱۷ ترکیه اعلام کرد قرارداد خرید دو فروند سامانه اس- ۴۰۰ از روسیه را به ارزش دو میلیارد دلار نهایی کرده است. بر اساس مفاد قرارداد، ۴۵ درصد هزینه را ترکیه به صورت نقد می‌پردازد (که بخشی از آن را پیش پرداخت کرده است) و ۵۵ درصد آن بصورت وام روسیه به به ترکیه پرداخت می‌شود. انتهای پیام/.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین14 ساعت قبل
اعتمادآنلاین|‌ رئیس سازمان امور مالیاتی بر ضرورت ایجاد دادسرای ویژه مالیاتی در استان تهران تاکید کرد و گفت: در استان‌ها نیز به شعبه ویژه‌ای برای رسیدگی به جرایم مالیاتی و بحث‌هایی از این دست نیاز داریم. امید علی پارسا در دیدار با رئیس قوه قضاییه که با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی و جمعی از مدیران مالیاتی کشور برگزار شد، اظهار داشت: نظام مالیاتی باید به سمت نظام مالیاتی مطلوب اسلامی حرکت کند و شاه بیت چنین حرکت و اقدامی، عدالت مالیاتی است. رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با ذکر این مطلب که هم اکنون تا این سطح از نظام مالیاتی توسعه یافته، فاصله داریم، گفت: در حال حاضر جهت گیری اصلی ما این است که این فاصله برچیده شود. پارسا در خصوص حمایت‌های نظام مالیاتی از بخش‎های تولید، اشتغال و سرمایه گذاری نیز اظهار داشت: حمایت نظام مالیاتی از تولید، اشتغال و سرمایه گذاری، باید محدود، مشروط، کاهنده و تضمین دار باشد. همچنین در ارتباط با مطالبات معوق، زمینه بخشش جرایم بخصوص برای واحدهای تولیدی فراهم شده است.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

شاهکار تازه عادل فردوسی‌پور

خبری13 ساعت قبل

آخرین اظهارات فدریکا موگرینی و عکس او در کنار رییس تازه کمیسیون اروپا

خبری13 ساعت قبل

رویترز: دستکم سه دیپلمات ترک در اربیل کشته شدند

خبری14 ساعت قبل

گرانترین کشورهای اروپایی برای زندگی

ایسنا11 دقیقه قبل

پایداری چی‌ها و احمدی نژادی‌ها در شبکه افق، با آملی لاریجانی تسویه حساب سیاسی کردند؟

خبرآنلاین16 دقیقه قبل

باستی هیلز ایران کجاست؟ / ویلاهای لاکچری با ۶۰ میلیارد قیمت فروش + عکس

خبر فوری19 دقیقه قبل

دوستی‌های اتفاقی در حاشیه مراسم حج

صدا و سیما20 دقیقه قبل

تازه‌ترین قیمت انواع خودرو داخلی در بازار

خبرآنلاین21 دقیقه قبل

کیهان: رهبرانقلاب فرمودند حتی اگر همه دنیا در جنگ دخالت می‌کردند امام کسی نبود که نظرش برگردد، اما رضایی و هاشمی و موسوی قطعنامه را به او تحمیل کردند

خبرآنلاین26 دقیقه قبل

کنگره آمریکا قطعنامه‌ای علیه امارات و سعودی‌ها به تصویب رساند

صدا و سیما27 دقیقه قبل