ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران از مرز ۳۰۰ کیلوگرم عبور کرد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران از مرز ۳۰۰ کیلوگرم عبور کرد

آژانس‌اتمی: درباره افزایش ذخایر اورانیوم ایران گزارش می‌دهیم

مهرخبرگزاری مهر
آژانس‌اتمی: درباره افزایش ذخایر اورانیوم ایران گزارش می‌دهیم
یک سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد:درباره افزایش ذخایر اورانیوم ایران گزارش می‌دهیم.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، یک سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز دوشنبه در واکنش به خبر عبور ایران از سقف ۳۰۰ کیلوگرمی اورانیوم غنی‌شده ۳٫۶۷ درصد وفق بندهای ۲۶ و ۳۷ توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ موسوم به برجام اعلام کرد که این نهاد در حال بررسی صحت آن است.

سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این خصوص گفت: از گزارش رسانه‌ها در ارتباط با ذخیره اورانیوم غنی شده ایران با غنای کم آگاه هستیم. بازرسان ما در آنجا حاضر بوده و پس از راستی آزمائی ذخیره اورانیوم کم غنی شده ایران، آن را به مقر این سازمان گزارش می‌دهند.

موضع آژانس پس از آن اعلام شد که ساعاتی پیش رسانه‌ها اعلام کردند که ذخایر اورانیوم ۳٫۶۷ درصدی ایران از ۳۰۰ کیلوگرم فراتر رفته است.

خواندن خبر در سایت منبع

رویترز: ایران از حد تعیین شده ذخیره اورانیوم عبور کرده است

انتخابخبرگزاری انتخاب
رویترز: ایران از حد تعیین شده ذخیره اورانیوم عبور کرده است
خبرگزاری رویترز هم به نقل از منابع خود اعلام کرد که ایران از حد تعیین شده 300 کیلو ذخیره اورانیوم خود عبور کرده است.
رویترز: ایران از حد تعیین شده ذخیره اورانیوم عبور کرده است - 0

خبرگزاری رویترز هم به نقل از منابع خود اعلام کرد که ایران از حد تعیین شده ۳۰۰ کیلو ذخیره اورانیوم خود عبور کرده است.

به گزارش ایسنا خبرگزاری رویترز به نقل از «دو منبع آگاه» اعلام کرد که ایران از حد تعیین شده ذخیره اورانیوم بر اساس توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ عبور کرده است.

سه دیپلمات چهارشنبه گذشته به خبرگزاری رویترز گفته بودند که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تائید کرده است، ایران حدود ۲۰۰ کیلوگرم اورانیوم با غنای پایین دارد که کمتر از حد تعیین شده در توافق هسته‌ای، یعنی ۲۰۲٫۸ کیلوگرم است. آژانس تاکنون درباره اظهارات این دیپلمات‌ها موضعی نگرفته است.

ایران پس از نشست روز جمعه کمیسیون مشترک در وین گفت که اروپایی‌ها برای کمک به حفظ کانال‌های مالی و تجاری با ایران در جهت نگه داشتن تهران در توافق هسته‌ای پس از خروج آمریکا از آن و بازگرداندن تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی اقدامات چندانی انجام نداده‌اند.

توافق هسته‌ای که در ژوئیه ۲۰۱۵ میان ایران و قدرت‌های جهانی حاصل شد، به رفع اغلب تحریم‌های بین‌المللی وضع شده ایران و محدودیت برنامه هسته‌ای کشور انجامید اما رئیس جمهور آمریکا در مه ۲۰۱۸ به‌طور یک‌جانبه از آن خارج شد و تحریم‌های را نیز بازگرداند. اقدامی که خلاف اهداف توافق هسته‌ای برای عادی سازی روابط تجاری با تهران بود.

ایران به تازگی اعلام کرده است که اجرای برخی از تعهداتش در توافق هسته‌ای را متوقف خواهد کرد مگر اینکه اروپا برای حفظ تجارت با ایران و ادامه اجرای این توافق اقدامی عملیاتی و مؤثر انجام دهد.

اتحادیه اروپا و دیگر طرف‌های توافق هسته‌ای خواهان ماندن ایران در آن و حفظ توافق هستند.

خواندن خبر در سایت منبع

عبور ذخایر اورانیوم غنی شده ایران از مرز ۳۰۰ کیلوگرم، نقض برجام نیست

ایلناخبرگزاری ایلنا
عبور ذخایر اورانیوم غنی شده ایران از مرز ۳۰۰ کیلوگرم، نقض برجام نیست
عضو کمیسیون امنیت ملی با بیان اینکه شورای عالی امنیت ملی، دولت، مجلس و همه ارکان نظام پشت تصمیم اخیر هستند، خاطرنشان کرد: عبور ذخایر ما از مرز ۳۰۰ کیلوگرم خلاف قانون نیست و هیچ اشکالی ندارد.

عبور ذخایر اورانیوم غنی شده ایران از مرز ۳۰۰ کیلوگرم، نقض برجام نیست - 1

محمدجواد جمالی نوبندگانی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا با اشاره به خبر عبور ذخیره ارورانیوم غنی شده ایران از سقف ۳۰۰ کیلوگرم عنوان کرد: همانطور که سازمان انرژی اتمی اعلام کرد قرار بود روز گذشته ما از این مرز عبور کنیم و طبق اعلام سازمان باید این اتفاق می‌افتاد.

وی افزود: اگر در ادامه گام‌های عملی اتفاق بیفتد ما می‌توانیم این اقدامات را با همکاری سازمان بین المللی انرژی اتمی حل و فصل کنیم و این مساله هیچ منافاتی با عبور از مرز ذخایر اورانیوم غنی شده ندارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی با بیان اینکه شورای عالی امنیت ملی، دولت، مجلس و همه ارکان نظام پشت این تصمیم هستند، خاطرنشان کرد: عبور ذخایر ما از مرز ۳۰۰ کیلوگرم خلاف قانون نیست و هیچ اشکالی ندارد.

وی با اشاره به خبر برخی رسانه‌های خارجی در مورد نقض برجام توسط ایران گفت: با توجه به اینکه این اقدامات در بندهای برجام پیش بینی شده بود بنابراین عبور ذخایر ما از مرز ۳۰۰ کیلوگرم به معنای نقض توافق هسته‌ای نیست و انتشار این مطالبی بیشتر در راستای پروپاگاندای غرب است جای تعجب است که رسانه‌های غربی بدون توجه به چرایی این اقدام با نگرانی از ادعای نقض برجام توسط ایران به تکاپو افتاده‌اند.

خبرگزاری رویترز، بی‌بی‌سی، یاهونیوز، گلف‌نیوز، وای نت نیوز، تایمز آو اسرائیل و برخی دیگر از رسانه‌های خارجی با انتشار این خبر نوشتند که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ذخایر اورانیوم غنی شده ایران را اندازه‌گیری کردند و اعلام کردند ذخایر اورانیوم غنی شده ایران از مرز ۳۰۰ کیلوگرم عبور کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

ظریف عبور ذخایر اورانیوم ایران از سقف ۳۰۰ کیلوگرم را تأیید کرد

فارسخبرگزاری فارس
ظریف عبور ذخایر اورانیوم ایران از سقف ۳۰۰ کیلوگرم را تأیید کرد
وزیر امور خارجه ایران گفت: آنگونه که من مطلع شدم ایران طبق برنامه از مرز ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده عبور کرده است.

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان بعدازظهر امروز (دوشنبه) در حاشیه مراسم ترحیم مرتضی صفاری نطنزی نماینده مردم نطنز و از دیپلمات‌های وزارت خارجه در جمع خبرنگاران گفت: آنگونه که من مطلع شدم ایران طبق برنامه از مرز ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده عبور کرده است.

وی گفت: این موضوع را قبلا اعلام کرده بودیم و لذا براساس آنچه اعلام کرده‌ایم خیلی شفاف گفته‌ایم که چه می‌کنیم و براساس آن نیز عمل می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ظریف تاکید کرد: این موضوع را از حقوق خود در چارچوب برجام می‌دانیم.

یک منبع آگاه امروز (دوشنبه) در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس اعلام کرد که ذخایر اورانیوم غنی شده ۳٫۶۷ درصد ایران از ۳۰۰ کیلوگرم عبور کرد.

وی افزود: امروز (دوشنبه) بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بعد از توزین روز چهارشنبه هفته گذشته، مجددا وزن تولید مواد غنی شده ایران را اندازه‌گیری کردند و ذخایر ایران از سقف ۳۰۰ کیلوگرم عبور کرده است.

به گزارش فارس، با این تحول، عملا یک بخش از گام اول بیانیه شورای عالی امنیت ملی در توقف برخی تعهدات برجامی ایران ذیل بندهای ۲۶ و ۳۶ این توافق، محقق شده است.

بهروز کمالوندی معاون امور بین‌الملل، حقوقی و مجلس و سخنگوی سازمان انرژی اتمی روز دوشنبه ۲۷ خرداد ماه در محل تأسیسات آب سنگین اراک در جمع خبرنگاران گفت: «از زمان اعلام چهار برابر شدن ظرفیت تولید اورانیوم ۳٫۶۷ درصد، تولید آن مجددا در روزهای اخیر افزایش یافته است. به نحوی که امروز خدمت شما اعلام می‌کنم اگر شمارش معکوس را از ۱۰ شروع کنیم از امروز به مدت ۱۰ روز (۲۷ ژوئن/ ششم تیر) ما از سقف ۳۰۰ کیلو اورانیوم غنی شده ۳٫۶۷ عبور خواهیم کرد و نه تنها عبور خواهیم کرد، بلکه افزایش تولید به شدت بالا خواهد رفت و بعد از عبور از ۳۰۰ کیلو، سرعت افزایش اورانیوم غنی شده با غنای ۳٫۶۷ را بیشتر خواهیم کرد.»

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

بلای وحشتناک بر سر قهرمان کشتی ایران / جمعه رخ داد + فیلم

رکنارکنا23 ساعت قبل
در پی این حادثه دو تیم از نیروهای هلال احمر استان به محل حادثه اعزام شدند. اما به دلیل صعب العبور بودن مسیر دسترسی مصدوم به بالگرد سازمان امداد و جات تحویل داده و به بیمارستان میلاد تهران منتقل شد. امیرعباس مرادی گنجی، آزادکار وزن ۹۶ کیلوگرم ایران مقام قهرمان سال ۲۰۰۵ جوانان جهان و دو نایب قهرمانی در سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ بزرگسالان آسیا را در کارنامه داردبرای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

افزاش تنش در خلیج فارس| جزئیات تازه از عملیات توقیف نفتکش انگلیسی توسط تکاوران دریایی سپاه+فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
سپاه روز گذشته نفتکش بریتانیایی «استینا ایمپرو» را در تنگه هرمز توقیف کردسپاه روز گذشته اعلام کرد که نفتکش بریتانیایی «استینا ایمپرو» را به خاطر رعایت نکردن قوانین و مقررات بین‌المللی دریایی، در تنگه هرمز توقیف کرده است. وزارت امورخارجه فرانسه و آلمان از توقیف کشتی انگلیسی توسط ایران انتقاد کردند. فیلم عملیات توقیف نفتکش انگلیسی «Stena Impero» توسط تکاوران نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منتشر شد. واکنش‌هابه دنبال توقیف یک نفتکش بریتانیایی توسط سپاه، وزارت امور خارجه بریتانیا، کاردار موقت جمهوری اسلامی ایران در لندن را احضار کرده است. بحرین هم در بیانیه‌ای توقیف نفتکش بریتانیایی را محکوم کرده و خواستار آزاد کردن آن شده است.

غول نبردهای آبی - خاکی ارتش آمریکا هم حریف سپاه نشد/ راز پیام دروغ USS Boxer به کاخ سفید +عکس و فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز14 ساعت قبل
تا این که ناگهان پنج شنبه شب، دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا با خوشحالی ادعا کرد که یک پهپاد ایرانی که به ناو آمریکایی USS Boxer نزدیک شده بود سرنگون شده است. چندین کشور در دنیا مثل استرالیا، اسپانیا، فرانسه و چین از جمله دارندگان این نوع از شناورها به حساب می‌آیند. خدمه استاندارد این ناو در حدود ۱۲۰۰ نفر است و می‌تواند تا حدود ۱۶۸۷ نفر تفنگدار دریایی را نیز با خود حمل کند. این ناو در تاریخ ۱۱ فوریه سال ۱۹۹۵ میلادی وارد خدمت و در مجموع ۸ فروند از این ناوها برای نیروی دریایی آمریکا ساخته شده است. ناو USS Boxerاین ناو میتواند علاوه بر قوای مسلح و تجهیزات زرهی، انواع بالگرد‌های ترابری و تهاجمی و نوع عمود پرواز جنگنده نسل پنجم اف ۳۵ را حمل کند.

روایت تصویری وعده رهبرانقلاب که ۳روزه به وقوع پیوست

مهرمهر1 روز قبل

اقتدار ایران خط قرمز بی‌بی‌سی

مهرمهر2 روز قبل

جرمی هانت: کار ما قانونی بود اما اقدام ایران نه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به همین علت مسئولان جبل الطارق با رعایت کامل روند لازم و با رعایت کامل قوانین اقدام کردند. اما نفتکش استنا ایمپرو (نفتکش انگلیسی) در آبهای عمان توقیف شده است که این اقدام، نقض آشکار قوانین بین المللی است. این وضع سبب شده است پرسشهای بسیار جدی درباره امنیت شناورهای انگلیسی و همچنین شناورهای بین المللی در تنگه هرمز مطرح شود. ما امروز بعدازظهر گفتگوی بسیار طولانی داشتیم و اینکه چگونه می‌توان امنیت شناورهای انگلیسی و بین المللی را تضمین کرد. در عین حال به صراحت بسیار اعلام کرده‌ایم که اقدامات لازم را برای تامین امنیت شناورهای انگلیسی و شناورهای بین المللی صورت می‌دهیم.

اخبار بیشتر