1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

بن سلمان، صدام کوچک!

احتمال کودتای محمد بن سلمان علیه پدرش بالا گرفت

الفخبرگزاری الف
احتمال کودتای محمد بن سلمان علیه پدرش بالا گرفت

بن فرحان روز سه شنبه در گفت و گو اختصاصی با شبکه تلویزیونی المیادین گفت : تهور و سبک سری عنوانی است که زیبنده حکومت داری محمد بن سلمان است، البته من بر این باورم که آینده سیاسی وی پایان یافته است. وی با بیان این که بن سلمان به خاطر قتل خاشقچی باید مجازات شود، از ترور خود پرده برداشت و افزود: به من به خاطر مواضع سیاسی ام، سم خوراندند، به همین دلیل مجبور شدم برای برطرف شدن اثرات آن، سه سال وقت صرف کنم.

این شاهزاده مخالف هیات حاکمه سعودی اعلام کرد: هیات بیعت یک شورای صوری و تشریفاتی است. وی بابیان اینکه ریاض ۱۰ روز پیش از قتل جمال خاشقچی برای ربایش وی برنامه ریزی کرده بود، گفت: ماموران امنیتی سعودی با وعده کمک مالی چند میلیون دلاری از من خواستند، با سفر به مصر با مسئولین کنسولگری عربستان در قاهره دیدار کنم.

وی افزود : آنها به من گفتند، ما از مشکلات مالی شما با خبر هستیم و قصد داریم کمک مالی به شما اعطا کنیم. 

شاهزاده بن فرحان نیز به مانند خاشقچی پس از به قدرت رسیدن بن سلمان به عنوان ولیعهد، از کشور گریخت و به آلمان رفت. اظهارات این شاهزاده مخالف سعودی پس از آن منتشر می شود که روزنامه لوفیگارو فرانسه به نقل از یک منبع دیپلماتیک آگاه نوشت: ممکن است &#۳۹;خالد بن سلمان&#۳۹; سفیر کنونی عربستان در واشنگتن برای جانشینی برادرش محمد انتخاب شود.

دولت سعودی سرانجام پس از ۱۸ روز سکوت و تکذیب، در نهایت زیر فشارهای جامعه جهانی شنبه گذشته اعتراف کرد که این روزنامه نگار در کنسولگری عربستان به قتل رسیده است. «سعود بن عبدالله المعجب» دادستان کل عربستان بامداد شنبه در بیانیه ای اعلام کرد: بر اساس تحقیقات اولیه دادستانی کل در خصوص پرونده ناپدید شدن خاشقچی، وی پس از مشاجره با افرادی در کنسولگری سعودی در استانبول، با آنها درگیر و این درگیری موجب جان باختن وی شد.

خاشقچی سردبیر پیشین روزنامه دولتی الوطن و مشاور شاهزاده «ترکی الفیصل» سفیر سابق سعودی در واشنگتن بود که پس از تعیین محمد بن سلمان به ولیعهدی، خاک کشورش را ترک کرد. این روزنامه نگار ۵۹ ساله منتقد هیات حاکمه سعودی، یک سال نیم پیش و پس از انتخاب بن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان، این کشور را ترک کرد و به آمریکا رفت. 

وی در سلسه مقالات خود در روزنامه واشنگتن پست از سیاست های عربستان در خصوص بحران قطر، قطع روابط با کانادا، جنگ علیه یمن و برخورد هیات حاکم با رسانه های و فعالان مدنی به ویژه مدافعان حقوق بشر انتقاد می کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

آمریکا بن‌سلمان را کنار می‌گذارد/عربستان در منطقه ضعیف‌تر می‌شود

مهرخبرگزاری مهر
آمریکا بن‌سلمان را کنار می‌گذارد/عربستان در منطقه ضعیف‌تر می‌شود

احمد دستمالچیان کاردار اسبق ایران در عربستان در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص پرونده قتل خاشقجی که در کنسولگری عربستان واقع در استانبول رخ داد و ابعاد مختلف این ماجرا اظهار داشت: داستان پر رمز و راز پرونده قتل خاشقجی که در هفته های اخیر منجر به تهییج و حساسیت افکار عمومی جهان شده برای حکومت سعودی هزینه های بسیاری را تراشیده و آنها را مجبور به تکاپوی زیادی جهت ترمیم چهره خود نزد افکار عمومی جهان کرده است.

وی افزود: آقای بن سلمان به دام قتل خاشقجی گرفتار آمده و به این راحتی ها هم از آن رهایی نخواهد یافت و به نظر می آید که این ماجرا ظرفیت این را هم داشته باشد که برخی تحولات منطقه را در آینده تعیین و بر معادلات تأثیرگذار باشد.

دستمالچیان با اشاره به ادعای ارتکاب قتل توسط نیروهای «خودسر» رژیم آل سعود گفت: تعبیر «خودسر» را برای اولین بار ترامپ مطرح کرد تا عربستان با این خط پیش رود و اتهامات را متوجه عده ای «خودسر» کند و خود را از موضع متهم تا جایی که می تواند، مبرا کند.

وی با بیان اینکه دو سوال مهم در زمینه قتل خاشقجی وجود دارد و آن اینکه چرا این قتل باید در محیط امن و دیپلماتیکی همچون کنسولگری عربستان رخ دهد و اینکه جسد وی پس از کشته شدن، کجا ناپدید شده است؟ اظهار داشت: در بیانیه سعودی آمده است جسد تحویل منبعی محلی شده است، خُب این منبع محلی کجاست؟ بنابراین همچنان ابهامات زیادی در این پرونده وجود دارد و به نظر من در آینده بیشتر هم خواهد شد و می تواند منجر به بروز برخی اتفاقات و حوادث دیگر هم شود.

کاردار اسبق ایران در عربستان تصریح کرد: این موضوع می تواند تا حدی روابط میان عربستان و آمریکا را در آینده تحت تأثیر قرار دهد و باید دید آمریکا تا کجا می تواند از متحد منطقه ای خود حمایت کرده و در این راه تحت فشار افکار عمومی هزینه بدهد. همچنین این ماجرا به دلیل هزینه های مادی بسیاری که به خاندان سعودی تحمیل کرده، منجر به اختلافات شدیدی میان خاندان سلطنتی شده است.

دستمالچیان با اشاره به تضعیف موقعیت بن سلمان در عربستان نیز گفت: برخی شواهد در داخل حکومت سعودی نشان از تضعیف موقعیت بن سلمان دارد و ما دیگر اقدامات پر صلابت و ماجراجویانه این فرد را در عرصه داخلی یا منطقه ای شاهد نیستیم که این هم از جمله نتایج عدم موفقیت وی در پیشبرد اهداف عربستان در بُعد داخلی و منطقه ای طی سال های اخیر است.

وی با بیان اینکه آمریکا دو گزینه راهبردی در خصوص ارتباط با عربستان، پیش روی خود دارد، اظهار داشت: یکی اینکه بن سلمان را بر آرامش و ثبات در عربستان ترجیح دهد و دیگر آنکه عربستانی آرام و با ثبات را بدون محمد بن سلمان ترجیح دهد که به نظر گزینه دوم را انتخاب خواهد کرد و آقای بن سلمان را از قدرت به زیر خواهد کشید.

کارشناس مسائل منطقه در خصوص چالش های عربستان سعودی در سال های اخیر نیز اظهار داشت: چالش های متعددی که عربستان در سال های اخیر با آن مواجه بوده، زمینه های به لرزه درآمدن پایه های آن حکومت را فراهم کرده و امروز با ماجرای قتل خاشقجی اوج و نهایت تزلزل این حکومت را شاهد هستیم. 

دستمالچیان در پایان خاطرنشان کرد: به نظر من محمد بن سلمان نخواهد توانست از زیر بار فشارهای ایجاد شده در این ماجرا خود را رها کند، مگر آنکه معجزه ای رخ دهد و اگر این اتفاق هم رخ دهد، بن سلمان پس از این ماجرا بسیار ضعیف خواهد شد و توان بازیگری عربستان در سطح منطقه نیز بسیار کاهش پیدا خواهد کرد که قطعاً این مطلوب آنها و آمریکا نخواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

رایزنی وزیر خزانه‌داری آمریکا با بن سلمان درباره اجرای تحریم‌های ایران

الفخبرگزاری الف
رایزنی وزیر خزانه‌داری آمریکا با بن سلمان درباره اجرای تحریم‌های ایران

به گزارش فارس، طبق روایت مقام‌های آمریکایی وزیر خزانه‌داری دولت «دونالد ترامپ» در دیدار اخیر خود با ولی‌عهد عربستان سعودی درباره اجرای تحریمهای ایران رایزنی کرده است.

بعد از انتشار گزارش شبکه «العربیه» درباره دیدار  «محمد بن سلمان» ولی‌عهد عربستان سعودی و «استیو منوشین» وزیر خزانه‌داری آمریکا در ریاض، سخنگوی این وزیر دولت «دونالد ترامپ» در توضیح محور رایزنی‌های دو طرف اعلام کرده که آنها درباره مسائلی از قبیل اجرای تحریم‌های ایران صحبت کردند.

پیشتر شبکه العربیه گزارش داده بود که بن سلمان و منوشین درباره مشارکت و همکاری‌های راهبردی عربستان سعودی و آمریکا بحث و تبادل نظر و همچنین درباره بحران کشته شدن «جمال خاشقچی» در داخل کنسولگری ریاض در استانبول، گفت‌وگو کردند.

به گفته سخنگوی وزیر خزانه‌داری آمریکا، منوشین با محمد بن سلمان درباره «مبارزه با تامین مالی تروریسم، اجرای تحریم‌های ایران، مسائل اقتصادی سعودی و تحقیق درباره (قتل) خاشقچی» صحبت کرد.

تاکید بر رایزنی ضد ایرانی وزیر خزانه‌داری آمریکا با ولی‌عهد سعودی در حالی صورت گرفته که این مقام ارشد دولت ترامپ در دیدار روز یکشنبه با نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی هم درباره اجرای تحریم‌های ایران صحبت کرده بود.

خواندن خبر در سایت منبع

هاآرتص: عزل بن سلمان برای اسرائیل ویرانگر است

انتخابخبرگزاری انتخاب
هاآرتص: عزل بن سلمان برای اسرائیل ویرانگر است
هاآرتص: عزل بن سلمان برای اسرائیل ویرانگر است - 0

روزنامه «هاآرتص» روز سه شنبه در مقاله‌ای به قلم «تسویا گرینویلد» عنوان عضو پیشین کنست رژیم صهیونیستی و سیاستمدار حزب «میرتس» نوشت: اسرائیل باید با محمد بن سلمان در رابطه با قتل خاشقچی با تساهل برخورد کند، چرا که عزل وی برای تل آویو ویرانگر خواهد بود.

به گزارش ایرنا، ئر ادامه مقاله نوشت: اسرائیل پنج دهه بود، انتظارظهور چنین رهبر عرب را می‌کشید که موافق امضای توافقنامه با تل آویو باشد، شخصیتی که اکنون در بن سلمان ظهور یافته است.شاید اردوغان تلاش می‌کند که برای عربستان رسوایی به بار آورد، اما هدف نهایی وی، خدشه دار کردن به طرح ناتو عربی است که شامل اسرائیل، کشور‌های حاشیه خلیج فارس، عربستان، اردن، مصر و شاید عراق و با نظارت آمریکا در حال شکل گیری است، همزمان با آن نیز آنکارا تلاش می‌کند، به عنوان رهبر جهان اهل سنت جایگاهی در جهان اسلام برای خود دست و پا کند و در چنین شرایطی همگرایی کشور‌های عربی و اسرائیل به سود ترکیه نخواهد بود.نباید با قتل و کشتار به راحتی برخورد شود، به ویژه اگر این کشتار به صورت وحشیانه شکل گیرد، اما به خاطر آثار سیاسی که این رویداد می‌تواند دربر داشته باشد، شایسته است، اسرائیلی‌ها مدت زمان بیشتری را در خصوص پرونده قتل خاشقچی تامل کنند.موضوع خاشقچی درست زمانی روی داد که به انتخابات میاندوره آمریکا نزدیک می‌شویم، و در واقع هجمه رسانه‌ای وسیعی که علیه شاهزاده محمد شکل گرفته است، در واقع خدشه وارد کردن به عربستان نیست، بلکه ضربه مهلک به ترامپ و طرح اقتصادی وی است، به ویژه آن که ریاض از بعد اقتصادی، مهم‌ترین متحد واشنگتن در خاورمیانه به شمار می‌رود.تل آویو باید با موضوع قتل خاشقی به صورت حساس برخورد کند، به نظر می‌رسد، طرح سازش ترامپ موسوم به معامله قرن، اگر روزی در مذاکره‌ای طرح شود، نتیجه مستقیم فشار‌های محمد بن سلمان خواهد بود که تلاش دارد پیش از آغاز همکاری با تل آویو، اسرائیل را به رسمیت بشناسد.وی در پایان نوشت: درخواست‌های مکرر برای برکناری چنین رهبر عربی که اسرائیلی‌ها مدت هاست، انتظار آن را می‌کشیدند، برای تل آویو ویرانگر خواهد بود، موضوعی که با سیاست‌های ضد اسرائیلی «باراک اوباما» همخوانی زیادی دارد.اعلام حمایت این عضو پیشین کنست رژیم صهیونیستی بعد از آن صورت می‌گیرد که یک منبع امنیتی رژیم تل آویو اعلام کرد، به توضیحات مقام‌های سعودی بیش از مقام‌های ترکیه‌ای در خصوص پرونده خاشقچی اطمینان دارد.از سوی دیگر، تحلیلگر مسائل امنیتی روزنامه معاریو چاپ سرزمین‌های اشغالی اخیرا از نقش سازمان اطلاعات خارجی اسرائیل (موساد) در ترور خاشقچی سخن گفته و در توئیتی نوشته است: امیدوارم موساد، هرچند به صورت غیر مستقیم در قتل خاشقچی نقشی نداشته باشد.پیش از اعتراف عربستان، منابع رسانه‌ای ترکیه اعلام کردند؛ تیم پانزده نفره اطلاعاتی و امنیتی سعودی که همزمان با خاشقچی وارد استانبول شده اند، وی را به قتل رسانده‌اند.منابع آگاه ترکیه‌ای همچنین چندی پیش به رسانه‌ها گفته اند که کار بازجویی خاشقچی در کنسولگری سعودی با نظارت شخصی «سعود القحطانی» مشاور مستعفی امنیت سایبری «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان انجام شده است.خاشقچی که از دوم اکتبر (۱۰ مهر) پس از مراجعه به کنسولگری کشورش در استانبول ناپدید شد، از منتقدان سیاست‌های هیأت حاکمه سعودی در خصوص بحران قطر، قطع روابط با کانادا، جنگ علیه یمن و برخورد حکومت با رسانه‌ها و فعالان مدنی به ویژه مدافعان حقوق بشر بود.

خواندن خبر در سایت منبع

ماجرای کودتای احتمالی بن سلمان علیه پدرش از زبان یک شاهزاده سعودی

مهرخبرگزاری مهر
ماجرای کودتای احتمالی بن سلمان علیه پدرش از زبان یک شاهزاده سعودی

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از العالم، «خالد بن فرحان آل سعود» شاهزاده سعودی مخالف خاندان حاکم آل سعود روز سه شنبه در گفتگوی اختصاصی با شبکه تلویزیونی المیادین گفت که «گستاخی و سبک سری عنوانی است که زیبنده حکومت داری محمد بن سلمان ولیعهد عربستان است، البته من بر این باورم که آینده سیاسی وی پایان یافته و ممکن است علیه پدرش کودتا کند».

وی با بیان این که بن سلمان به خاطر قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار و منتقد رژیم آل سعود باید مجازات شود، از تلاش برای ترور خود پرده برداشت و افزود: به من به خاطر مواضع سیاسی ام، سم خوراندند، به همین دلیل مجبور شدم برای برطرف شدن اثرات آن، سه سال وقت صرف کنم.

این شاهزاده سعودی اعلام کرد: هیات بیعت یک شورای صوری و تشریفاتی است.

وی با بیان اینکه ریاض ۱۰ روز پیش از قتل جمال خاشقجی برای ربایش وی برنامه ریزی کرده بود، گفت: ماموران امنیتی سعودی با وعده کمک مالی چند میلیون دلاری از من خواستند، با سفر به مصر با مسئولین کنسولگری عربستان در قاهره دیدار کنم.

وی افزود: آنها به من گفتند، ما از مشکلات مالی شما با خبر هستیم و قصد داریم کمک مالی به شما اعطا کنیم.

شاهزاده بن فرحان نیز مانند خاشقجی پس از به قدرت رسیدن بن سلمان به عنوان ولیعهد، از کشور گریخت و به آلمان رفت.

اظهارات این شاهزاده مخالف سعودی پس از آن منتشر می شود که روزنامه لوفیگارو فرانسه به نقل از یک منبع دیپلماتیک آگاه نوشت: ممکن است خالد بن سلمان سفیر کنونی عربستان در واشنگتن برای جانشینی برادرش محمد انتخاب شود.

دولت سعودی سرانجام پس از ۱۸ روز سکوت و تکذیب، در نهایت زیر فشارهای جامعه جهانی شنبه گذشته اعتراف کرد که این روزنامه نگار در کنسولگری عربستان به قتل رسیده است.

خواندن خبر در سایت منبع

بن سلمان، صدام کوچک!

الفخبرگزاری الف
بن سلمان، صدام کوچک!

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، روزنامه دیلی میل در مطلبی با اشاره به جاه طلبی‌های شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان نوشت، جای تعجبی وجود ندارد که برخی او را صدام کوچک می‌خوانند.

به نوشته این روزنامه، در شرایطی که هنوز دقیقا معلوم نشده پایان سرنوشت جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد رژیم سعودی چگونه رقم خورده است، اما تا اینجا عربستان سعودی مرگ وی را در درون کنسولگری خود در استانبول تائید کرده است.

این روزنامه با اشاره به شبهات درگیر شدن خاشقجی با ۱۵ مامور آموزش دیده امنیتی عربستان در درون کنسولگری نوشت، چگونه است که این خبرنگار ۵۹ ساله ناراضی سعودی با پای خود به درون کنسولگری عربستان می‌رود تا به ازدواج خود سندیت ببخشد، اما به ناگهان بدن او در این مکان قطعه قطعه می‌شود و این عملی نبوده مگر آنکه سعودی‌ها وی را با خدعه به محل کنسولگری برده باشند.

تردیدی نیست که در روز‌ها و ساعات پیش رو مسئولان ترکیه‌ای جنبه‌های روشنی از مرگ خاشقجی را آشکار خواهند کرد. مثلا اینکه دیوار‌های کنسولگری عربستان رنگ شده است تا خونابه‌های ناشی از قتل جمال خاشقجی بر روی آن عیان نشود. همچنین عملیات کاوش در جنگل‌های حومه استانبول هم پرده از بقایای جسد خاشقجی برخواهند داشت.

در این زمینه، جان ساورز، رئیس سابق ام آی ۶ انگلیس گفت: «کاملا واضح است که اختیار در کشتن وحشیانه جمال خاشقجی از سوی یک مقام رده بالای سعودی، محمد بن سلمان؛ دستور داده شده است.»

خواندن خبر در سایت منبع

رویترز: دستیار ارشد «محمد بن سلمان» نقشه قتل خاشقجی را اجرا کرد

مهرخبرگزاری مهر
رویترز: دستیار ارشد «محمد بن سلمان» نقشه قتل خاشقجی را اجرا کرد

به گزارش خبرگزاری مهر ، خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه اعلام کرد که «سعود القحطانی» مشاور سابق رسانه ای در دادگاه پادشاهی عربستان و دستیار ارشد ولیعهد جوان سعودی، نقشه قتل «جمال خاشقجی» در کنسولگری عربستان را اجرا کرده است.

خبرگزاری رویترز در این گزارش به گفته های دو مقام اطلاعاتی ترکیه و عربستان- که خواستند نامشان فاش نشود- استناد کرد و در ادامه، از اخراج القحطانی در روز شنبه خبر داد.

به گفته یکی از مقامات بلندپایه عربستان که به اطلاعات مربوط به اعضای دادگاه پادشاهی عربستان سعودی دسترسی دارد، القحطانی در ابتدا به ناسزاگویی و فحاشی علیه خاشقجی پرداخت که این درشت گویی ها با پاسخ متقابل خاشقجی روبرو شد.

یک منبع اطلاعاتی ترکیه اعلام کرد که القحطانی به زیردستان خود دستور داد تا خاشقجی را به قتل برسانند.

هنوز معلوم نیست که آیا القحطانی شخصاً شاهد این جنایت بوده است یا خیر.

گفتنی است که رویترز در حالی این خبر را منتشر کرد که یک مقام اطلاعاتی ترکیه به خبرگزاری الجزیره گفت که جوخه مرگ سعودی از روند قتل و مثله کردن جنازه خاشقجی به طور کامل فیلمبردای کرده است. به گفته منبع عرب و منبع اطلاعاتی ترکیه، فایل صوتی تماس اسکایپی در اختیار «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه قرار دارد که از ارائه آن به آمریکا خودداری می کند.

اردوغان روز یکشنبه اعلام کرد که وی داده ها و اطلاعات بدست آمده در جریان تحقیقات بر سر این پرونده جنجالی را روز سه شنبه منتشر خواهد کرد.

لازم به ذکر است که روابط القحطانی با «محمد بن سلمان» ولیعهد جوان و ماجراجوی سعودی بر همگان روشن است. نکته قابل توجه آن است که وی پیش از این گفته بود «هرگز بدون تأیید رئیس خود- محمد بن سلمان- هیچ کاری انجام نمی دهد».

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی، محمد قائم تاجگردون در اختتامیه نشست ارزیابی استقرار دولت الکترونیک در این سازمان افزود: الزامات دولت الکترونیک و همچنین تجربه بنادر موفق در جهان، دو الگو اصلی سازمان بنادر در ارائه خدمات پیشرفته الکترونیکی به ذی نفعان محسوب می‌شود. وی اضافه کرد: ​ رویکرد این سازمان، رقابت پذیری و برخورداری از برنامه مشخص در توسعه زیرساخت‌های دولت الکترونیک است. مدیرکل فناور اطلاعات و ارتباطات سازمان بنادر ابراز امیدواری کرد در این راستا با تغییر نگرش‌ها، برنامه ریزی منسجم و ایجاد طرح‌های کاربردی، به دستاورد‌های تازه‌ای دست یابیم. تاجگردون از پنج هدف اختصاصی و دوازده برنامه طراحی شده برای پیشبرد ۱۱ پروژه مصوب در نقشه راه هوشمندسازی بنادر خبر داد و آن را راهکاری عملگرا در جهت رفع مشکلات اساسی در بنادر دانست و گفت: به نظر می‌رسد با اجرای این برنامه‌ها در قالب یک بسته کامل، ظرف سه سال پیشرفت قابل ملاحظه‌ای را در بنادر کشور شاهد باشیم. مدیرکل فاوا سازمان بنادر نیز تاکید کرد: برای «نقاط قابل بهبود» برنامه داریم؛ چراکه سازمان بنادر خودش را با سایر بنادر دنیا مقایسه می‌کند.
الفالف22 ساعت قبل
روز گذشته نیز برخی دیگر از رسانه‌های آمریکایی از افزایش بهای بنزین در آمریکا در پی اقدام اخیر دولت ترامپ علیه کشورمان خبر دادند. مصرف‌کنندگان آمریکایی در آبان ماه گذشته نیز که دولت ترامپ تحریم‌های نفتی ایران را پس از خروج از برجام بازگرداند، شاهد افزایش بهای بنزین بودند. در آن زمان حتی تصاویری در رسانه‌های آمریکایی منتشر شد که نشان می‌داد رانندگان وسایل نقلیه از بیم افزایش احتمالی قیمت نفت و گران‌تر شدن قیمت بنزین در آمریکا، به جایگاه‌های عرضه سوخت در این کشور هجوم برده‌اند. طبق آنچه که رسانه‌های آمریکایی گزارش داده‌اند، به نظر می‌رسد دولت ترامپ با خودداری از صدور معافیت مجدد برای خریداران نفت ایران یکبار دیگر باید خود را برای افزایش بهای جهانی نفت خام و گران شدن سوخت در داخل آمریکا آماده کند. بلومبرگ اواسط تیرماه گذشته پس از انتقاد ترامپ از اوپک به خاطر بالا رفتن قیمت نفت در گزارشی نوشت اگر ترامپ واقعا می‌خواهد قیمت بنزین را در آمریکا پایین نگه‌دارد، تنها راهش این است که سیاست خود را در قبال ایران تغییر دهد.
فارسفارس21 ساعت قبل
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در جریان سفر خود به نیویورک، مقر دائمی سازمان ملل متحد، در نشست «جامعه آسیا» سخن گفت. به گزارش مانیتورینگ گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که به نیویورک سفر کرده است، امروز (چهارشنبه)، در نشست موسسه «جامعه آسیا» شرکت کرد. وی در ابتدا در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آمریکایی‌ها گفته‌اند که تحریم‌ها را ادامه می‌دهند تا ایران به صورت یک کشور عادی رفتار کند، تصریح کرد که این آمریکاست که با خروج از توافقات مختلف رفتار غیرعادی از خود نشان می‌دهد. وی با اشاره به اینکه در حصول برجام کشورهای مختلف دارای منافع متخاصم در برابر هم قرار گرفته بودند، تاکید کرد که این بهترین توافقی بود که طرف‌ها می‌توانستند به آن دست پیدا کنند. در حال تکمیل …
الفالف9 ساعت قبل
امروز آئین معارفه سردار سرلشکر حسین سلامی بعنوان فرمانده جدید کل سپاه برگزار شد. یکی از تصاویر این مراسم درخشید و رسانه‌ها تیتر زدند؛ ۴ فرمانده کل سپاه در یک قاب! سپاه علاوه بر اینکه از سرمایه انسانی برخوردار است، نسبت به این دارایی گرانقیمت و شیوه به گردش درآوردن آن آگاه است. سپاه «نمایش» این سرمایه انسانی را کمتر از نمایش جدیدترین دستاوردهای تکنولوژیک دفاعی نمی‌داند و برای نمایش اقتدار سرمایه انسانی خود از یک برنامه ریزی موثر و خلاقانه برخوردار است. سپاه به یک معادله مدیریتی و الگوریتم سازنده بین سرمایه انسانی و سرمایه پولی (طبق نظرات مدیریت اقتصادی نئولفت) دست یافته است.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
وی افزود: رویداد‌های سه نفره زیادی داریم که بحث همگانی بیشتر در آن مطرح است. حتی با وجود بحث همگانی ایونت‌ها، باز هم با نگاهی به ظرفیت‌های موجود به بازیکنان مستعد توجه می‌شود. رئیس کمیته بسکتبال سه نفره و همگانی تاکید کرد: ​ امسال تلاش می‌کنیم لیگ سه نفره را راه اندازی کنیم و تور‌های باکیفیت بهتر داشته باشیم؛ لیگ و تور‌هایی که بازیکنان پنج نفره در آن کمتر بازی می‌کنند و فرصت خوبی برای بازیکنان دیگر وجود دارد که خود را در این مسابقات نشان دهند و بیشتر شناسایی شوند. بر طبق قوانین برای کاپ آسیا، ​مسابقات کوئست غرب آسیا، المپیک و جهانی باید از یک ماه زودتر، اسامی ابتدایی چهار بازیکن ثبت شود. این قانون برای همه کشور‌ها وجود دارد و فیبا سه به سه نیز به آن توجه دارد.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
رئیس همایش بین المللی جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ افزود: این مرحله برای ۵۰ سال آینده در حال کار فکری و اندیشه‌ای است تا با مشارکت همه ملت‌های اسلامی تحقق یابد و جمهوری اسلامی ایران پرچمدار این حرکت است و امروز از دولت سازی در مسیر تمدن سازی اسلامی در حال حرکت هستیم. وی در خصوص برگزاری نخستین همایش بین المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴» با تاکید بر این که جمهوری اسلامی ایران پرچمدار مرحله دوم تمدن سازی در جهان اسلام است، گفت: این همایش با هدف نزدیک کردن افکار و اندیشه‌های دانشمندان جهان اسلام، هشتم اردیبهشت به مدت دو روز برگزار می‌شود. رئیس همایش بین المللی جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ افزود: آیین گشایش این همایش که با همکاری مؤسسه آینده پژوهی جهان اسلام و دانشگاه تهران برگزار می‌شود با حضور دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، تعدادی از اعضای هیئت دولت و بیش از ۱۵ نفر از اندیشمندان برجسته کشور‌های اسلامی و اروپایی برگزار خواهد شد. رئیس همایش بین المللی جهان اسلام در افق ۱۴۱۴، موضوعات آینده تحولات اجتماعی، آینده فرهنگ و تمدن اسلامی و آینده سیاست و امنیت در ۵۷ کشور اسلامی را از موضوعات این همایش بیان کرد و افزود: چگونگی توسعه علم و فناوری، آینده محیط زیست و آینده اقتصاد در جهان اسلام از دیگر موضوعات اصلی این همایش بین المللی است. دکتر رحیم صفوی همچنین با تاکید بر ظرفیت بالای گردشگری در جهان اسلام، افزود: سالانه بیش از ۵ تا ۶ میلیون گردشگر خارجی از جمله گردشگران مذهبی به ایران سفر می‌کنند و توجه به این ظرفیت مهم از مباحث همایش بین المللی جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ خواهد بود.

اخبار بیشتر