1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

هک داووس در بیابان و انتشار اسامی قاتلان خاشقچی

افشای دیدار `پسر شاه عربستان با خاشقچی در اوایل ۲۰۱۸

تسنیمخبرگزاری تسنیم
افشای دیدار `پسر شاه عربستان با خاشقچی در اوایل ۲۰۱۸

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، شبکه ان بی سی آمریکا اعلام کرد خالد بن سلمان سفیر حکومت سعودی چند ماه پیش از قتل جمال خاشقجی در استانبول، شخصا با وی دیدار کرده بود.

اما این رسانه آمریکایی به زمان دقیق دیدار خاشقجی و سفیر سعودی اشاره نکرده است، خالد بن سلمان پسر ملک سلمان و برادر ولیعهد سعودی است.

ان بی سی در عین حال افزود دیدار چند ماه پیش میان خاشقجی و بن سلمان بدون برنامه ریزی قبلی در ساختمان سفارت سعودی در واشنگتن در اوایل سال 2018 انجام شده بود.

رسانه آمریکایی اعلام کرد این دیدار به صورت تصادفی و زمانی انجام شد که یکی از دیپلمات‌های سعودی در واشنگتن خاشقجی را شناخت و سفیر را در جریان قرار داد که سفیر سعودی بلافاصله وی را به دفترش دعوت کرد که کمی بیش از نیم ساعت این دیدار طول کشید.

بر اساس این گزارش، هنوز محتوای گفت‌وگوی خالد بن سلمان و جمال خاشقجی در آن دیدار فاش نشده است، با این حال، رسانه آمریکایی گزارش داد که ریاض در آن زمان تلاش‌هایی را برای متقاعد کردن خاشقجی که در آمریکا اقامت داشت برای بازگشت داوطلبانه به عربستان انجام داده بود.

مال خاشقجی، روزنامه‌نگار و نویسنده مشعور تبعه عربستان سعودی، سه شنبه دوم اکتبر(10 مهر) برای انجام کارهای مرتبط با ازدواجش با نامزد اهل ترکیه خود، وارد کنسولگری عربستان سعودی در استانبول شد، ورودی که در نهایت به مرگی دردناک توسط مأموران امنیتی ارشد و نزدیک به محمد بن سلمان ولیعهد سعودی منتهی شد. حاکمان عربستان سعودی هرچند تمام مطالب درز یافته به رسانه‌ها مبنی بر قتل جمال خاشقجی را رد می‌کردند، اما در نهایت تحت فشار افشاگری‌های امنیتی و رسانه‌ای، در حالی که بیش از دو هفته منکر وقوع هر حادثه‌ای برای جمال خاشقجی در کنسولگری سعودی در استانبول بود، به کشته شدن وی داخل عمارت کنسولگری اعتراف کردند، اما نگفتند کشته شده و مدعی شدند بر اثر یک مشاجره مرده  است. با این همه فشار رسانه‌ها و افکار عمومی در سطح منطقه و جهان روی حاکمان عربستان سعودی برای افشای تمام ابعاد این رسوایی ادامه دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

تیم سیا راهی ترکیه شد؛ خاشقچی اولین پرونده مهم خانم هاسپل/عکس

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
تیم سیا راهی ترکیه شد؛ خاشقچی اولین پرونده مهم خانم هاسپل/عکس

به نوشته روزنامه واشنگتن پست، این سفر از سوی جینا هاسپل، رئیس سیا به ترکیه در حالی صورت گرفته که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در سخنرانی امروز (سه شنبه) خود به دنبال افشای کامل آنچه است که معاونانش آن را قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار مخالف سعودی به دستور مستقیم عربستان و تلاش برای لاپوشانی آن اعلام کرده‌اند.

تیم سیا راهی ترکیه شد؛ خاشقچی اولین پرونده مهم خانم هاسپل/عکس - 2

ورود هاسپل اقدامی از سوی جامعه اطلاعاتی آمریکا برای دستیابی به اطلاعاتی است که ترکیه در این باره دارد و شامل فایل‌های ضبط شده است.مقام‌های اطلاعاتی به شدت نسبت به اظهارات سعودی‌ها تردید دارند و به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هشدار داده‌اند که عملیات قتل این روزنامه‌نگار بدون اطلاع رهبران سعودی مشکوک است.سخنگوی سیا از اظهارنظر درباره سفر رئیس این سازمان به ترکیه امتناع کرد.

تیم سیا راهی ترکیه شد؛ خاشقچی اولین پرونده مهم خانم هاسپل/عکس - 4

خواندن خبر در سایت منبع

روزنامه نگار کهنه کار الشرق الاوسط در اعتراض به قتل خاشقچی استعفا کرد

انتخابخبرگزاری انتخاب
روزنامه نگار کهنه کار الشرق الاوسط در اعتراض به قتل خاشقچی استعفا کرد
روزنامه نگار کهنه کار الشرق الاوسط در اعتراض به قتل خاشقچی استعفا کرد - 0

اعتراضات به قتل «جمال خاشقچی» توسط عربستان، این بار به روزنامه نگاران شاغل در محافل مطبوعاتی سعودی کشیده شد؛ به گونه‌ای که روزنامه نگار برجسته و معروف فلسطینی پس از ۱۸ سال فعالیت در روزنامه الشرق الاوسط در اعتراض به کشته شدن همکارش استعفا کرد.

به گزارش ایرنا، الشرق الاوسط یکی از روزنامه‌های مهم جهان عرب است که از سال ۱۹۸۷ تأسیس شد و دفتر اصلی آن در لندن انگلیس و جده عربستان قرار دارد.«ربعی مدهون» روزنامه نگار حرفه‌ای فلسطینی بامداد سه شنبه در صفحه رسمی خود در فیسبوک نوشت: خاشقچی مرا بازنشست کرد.المدهون افزود: پس از فعالیت هجده ساله در روزنامه لندنی 'الشرق الاوسط' استعفای خود را از این روزنامه تقدیم می‌کنم.این روزنامه نگار ادامه داد: دوست داشتم که پایان کار حرفه‌ای ام با یک مراسم پرشور میان دوستان و همکارانم همراه باشد و برنامه ریزی کرده بودم که این مراسم هشت ماه آینده برگزار شود، اما آنچه بعد از ظهر دوم اکتبر (۱۰ مهرماه) رخ داد، پایانی بر همه چیز بود.المدهون نوشت: قتل خاشقچی روزنامه نگار سعودی شوک برانگیز، جانسوز، جانگداز، وحشتناک، دردآور، وحشیانه و بی سابقه بود.مدهون، نویسنده و رمان نویس فلسطینی است که با رمان «مصائر.. کونشرتو الهولوکوست والنکبة» در سال ۲۰۱۶ برنده نهمین دوره داستان عربی شد.پیش از این و به دنبال بحران ایجاد شده در هفته‌های گذشته در این خصوص و اعتراض به قتل خاشقچی، شرکت‌های مهم بسیاری از جمله ایرباس، دویچه‌بانک، اِی‌بی‌بی و زیمنس، کنفرانس سرمایه‌گذاری عربستان موسوم به «داووس صحرا» را که قرار است از روز سه شنبه به مدت سه روز در جده برگزار شود، تحریم کرده‌اند.مقام‌های کشور‌هایی از جمله انگلیس، فرانسه و هلند هم اعلام کرده‌اند که در این کنفرانس حضور نخواهند یافت.هرچند مقام‌های عربستان بامداد شنبه گذشته بالاخره اعتراف کردند که خاشقچی در نتیجه مشاجره در کنسولگری این کشور در ترکیه کشته شده، اما همچنان انگشت اتهام جهانیان به سوی مقام‌های ریاض و در صدر آن‌ها «محمد بن سلمان» نشانه رفته است.گفته می‌شود؛ تیمی پانزده نفره از اعضای اطلاعاتی و امنیتی سعودی در فاصله زمانی کوتاهی با حضور خاشچقی در کنسولگری، وارد آنجا شده و وی را به قتل رسانده‌اند.رسانه‌های ترکیه‌ای نیز معتقدند که این کار با نظارت شخصی «سعود القحطانی» مشاور مستعفی امنیت سایبری «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه سعودی انجام شده است.این روزنامه نگار سعودی که دوم اکتبر (۱۰ مهر) پس از مراجعه به کنسولگری کشورش در استانبول ناپدید شد، از منتقدان سیاست‌های هیأت حاکمه سعودی در خصوص بحران قطر، قطع روابط با کانادا، جنگ علیه یمن و برخورد حکومت با رسانه‌ها و فعالان مدنی به ویژه مدافعان حقوق بشر بود.

خواندن خبر در سایت منبع

عربستان: تمامی مسئولان قتل «خاشقچی» بازداشت می‌شوند

الفخبرگزاری الف
عربستان: تمامی مسئولان قتل «خاشقچی» بازداشت می‌شوند

به گزارش مهر به نقل از النشره، مقامات رژیم سعودی همچنان به فرافکنی و فریب افکار عمومی در ماجرای قتل جمال خاشقچی ادامه می دهند.

بر اساس این گزارش، این بار هم نوبت به «عادل الجیبر» وزیر خارجه سعودی رسیده است تا با اظهارات عجیب و غریب برای سرپوش نهادن بر نقش ریاض در قتل فجیع خاشقچی تلاش کند.

در همین ارتباط، الجبیر در سخنانی تعجب برانگیز و ضمن نادیده گرفتن نقش مقامات ارشد ریاض در به قتل رساندن خاشقجی مدعی شد: تمامی مسئولان قتل خاشقجی بازداشت می‌شوند!

وی اعلام کرد که ریاض همچنان بر لزوم انجام تحقیقات فراگیر در ماجرای خاشقجی تاکید دارد!

این اظهارات در حالی مطرح می شود که مقامات ریاض پس از فشارهای سیاسی و رسانه ای فراوان علیه آنها سرانجام مجبور به افشای ماجرای قتل خاشقجی شدند اما با جعل روایتی کودکانه همچنان منکر نقش خود در این جنایت هولناک هستند.

خواندن خبر در سایت منبع

نیویورک‌تایمز: دروغ‌های عربستان درباره خاشقچی چنان شاخدار است که کسی آنها را باور نمی‌کند

تسنیمخبرگزاری تسنیم
نیویورک‌تایمز: دروغ‌های عربستان درباره خاشقچی چنان شاخدار است که کسی آنها را باور نمی‌کند

به گزارش خبرگزاری تسنیم، روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی نوشت: دولت سعودی پس از دو هفته دروغگویی درباره قتل جمال خاشقجی، اکنون به یک رشته دروغ‌پردازی‌های دیگر متوسل شده است که هم روح خاشقجی را آزار می دهد و هم توهینی به شعور ما محسوب می شود. دولت سعودی روز جمعه بیانیه ای منتشر کرد و مدعی شد که خاشقجی در جریان دگیری در داخل کنسولگری این کشور در استانبول کشته شده است. واقعاً؟ صحبت از دعوا و زدوخوردی است که آدمکشان سعودی برای قطعه قطعه کردن بدن قربانی خود اره ای به همراه داشتند تا بتوانند استخوان های او را اره کنند. گفته می شود که تبهکاران سعودی قطعه قطعه کردن خاشقجی را هنگامی که وی هنوز زنده بود، شروع کرده اند.وزیر خارجه انگلیس: روایت عربستان از قتل خاشقجی باورکردنی نیستبیانیه وزرای خارجه آلمان، فرانسه و انگلیس درباره قتل خاشقجیوزیر خارجه سعودی: نمی‌دانیم جسد خاشقجی کجا استاندیشمندان بین المللی درباره پرونده خاشقجی چه می گویند؟

نویسنده این گزارش افزود: مقامات سعودی دروغ های نفرت انگیزی سرهم می کنند چون ادعا می کنند که خاشقجی در جریان درگیری کشته شده است در حالی که آن ها انگشتان وی را قطع کرده بودند و جمال مشتی نداشت که با آن زدوخورد کند. من پانزده سال بود که جمال را می شناختم و از آنچه که بر سر او آمده و به گونه ای بی رحمانه و دهشتناک به قتل رسیده ، و تلاش دولت سعودی برای سرپوش گذاشتن بر روی این جنایت هولناک، بی اهمیت جلوه دادن این رویداد از سوی ترامپ و اکنون به علت تلاش سعودی ها برای یافتن سپر بلا، به شدت خشمگین هستم.دولت سعودی در ضمن اعلام کرده است که محمد بن سلمان که بی تردید خود دستور قتل این روزنامه نگار منتقد را صادر کرده و اکنون لقب " آقای اره کننده استخوان "را یدک می کشد، دستور داده است تا درباره این ماجرا تحقیق شود. این ماجرا شبیه ان خواهد بود که به او جی سیمسون قهرمان بیسبال آمریکا که نامزد خود نیکلون براون را به قتل رسانده بوده، ماموریت داده می شد تا درباره این قتل تحقیق کند.

نیویورک تایمز ادامه داد: دروغ هایی که مقامات سعودی در باره این ماجرا می سازند آنچنان شاخدار هستند که هیچ کس آن ها باور نخواهد کرد و در ضمن نشان می دهد که محمد بن سلمان از حمایت امریکا برای سرپوش گذاشتن روی این جنایت برخوردار است. البته این انتظار از ترامپ، انتظار دور از ذهنی نیست چون وی چند روز پیش از حمله یکی از اعضای کنگره به یک روزنامه نگار حمایت کرد و در ضمن گفته است که از قرار، فردی خود سر خاشقجی را به قتل رسانده است.

روزنامه آمریکایی نوشت: البته نباید از یاد برد که محمد بن سلمان پیش از این توانسته است ماجرای ربودن نخست وزیر لبنان و به قحطی کشاندن هشت میلیون نفر از مردم یمن را بدون هیچ گونه بازخواستی، پشت سر بگذارد و اگر بتواند جنایتی را که در مورد خاشقجی که شهروند آمریکا و روزنامه نگار واشنگتن پست است بدون درد سر پست سر بگذارد، در آنصورت، این ماجرا چراغ سبزی به همه زمامداران خود کامه خواهد بود تا هر روزنامه نگار درد سر سازی را، سر به نیست کنند. آنچه که اکنون اهمیت دارد آزمونی است که ترامپ و آمریکا در آن قرار گرفته اند. باید دید که آیا ترامپ با سرپوش گذاشتن روی این ماجرا همراه خواهد شد یا نه در این مورد خاص از اعتبار و حیثیت آمریکا دفاع خواهد کرد.

این گزارش افزود: حال باید دید با این جنایت چه برخوردی باید کرد. نخست اینکه چون این جنایت در کشوری که عضو ناتو است رخ داده، کشورهای عضو این سازمان باید از سازمان ملل بخواهند تا در این زمینه تحقیق بین المللی صورت گیرد. دستور چنین تحقیقی باید از سوی شورای امنیت صادر شود. دوم، کشورهای عضو ناتو باید همگی سفرای عربستان را اخراج کنند. سوم، کشورهای عضو ناتو فروش اسلحه به عربستان را به حال تعلیق درآورند. چهارم، دولت آمریکا باید آزادی همه زندانیان سیاسی در عربستان را خواستار شود و سرانجام اینکه دولت امریکا باید به خاندان آل سعود یادآور شود که ولیعهد دیوانه این کشور ، جنون را نه فقط در مورد قتل خاشقجی بلکه جنگ در یمن، از حد گذرانده است.

نیویورک تایمز در پایان نوشت: افزون بر این باید بدانیم که در روزها یا هفته های آینده احتمال بروز خطری خاص وجود دارد. باید بدانیم که محمد بن سلمان برای منحرف ساختن افکار عمومی از جنایتی که مرتکب شده است احتمالا تلاش خواهد کرد تا خلیج فارس با ایران مسئله ایجاد کند و به همین علت دولت آمریکا باید بداند که سعودی ها می خواهند ارتش آمریکا به نیابت از سوی آن ها با ایران درگیر شود. باید با صراحت به سعودی ها بگوئیم که به آن ها اجازه نخواهیم داد ما را به سوی جنگ با ایران سوق دهند.

خواندن خبر در سایت منبع

هک داووس در بیابان و انتشار اسامی قاتلان خاشقچی

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
هک داووس در بیابان و انتشار اسامی قاتلان خاشقچی

خبرآنلاین: هکرها با هک وب‌سایت رسمی کنفرانس«داووس در بیابان» و تصویری از بن سلمان با شمشیر بالای سر خاشقچی، اسامی قاتلان روزنامه‌نگار سعودی را منتشر کردند.

در بخشی از متن جایگزین روی سایت درباره عمل وحشیانه و غیرانسانی بن سلمان درباره قتل خاشقچی، از دخالت و تهاجم به یمن نیز انتقاد شده است.

همچنین شماره تلفن مقامات ویژه عربستانی و اسامی افرادی که در قتل روزنامه‌نگار سعودی نقش داشته‌اند نیز در صفحه هک شده اول سایت درج شد.

سایت مذکور دقایقی پس از هک، از دسترس خارج شد و تاکنون کسی مسئولیت هک را بر عهده نگرفته است.

اجلاس داووس در بیابان با هدف سرمایه‌گذاری در عربستان در حالی برگزار می‌شود که اغلب دولت‌های غربی و کمپانی‌های بزرگ در اعتراض به قتل روزنامه‌نگار واشنگتن‌پست با تابعیت عربستانی حاضر به شرکت در آن نشده‌اند.

هک داووس در بیابان و انتشار اسامی قاتلان خاشقچی - 6

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی، محمد قائم تاجگردون در اختتامیه نشست ارزیابی استقرار دولت الکترونیک در این سازمان افزود: الزامات دولت الکترونیک و همچنین تجربه بنادر موفق در جهان، دو الگو اصلی سازمان بنادر در ارائه خدمات پیشرفته الکترونیکی به ذی نفعان محسوب می‌شود. وی اضافه کرد: ​ رویکرد این سازمان، رقابت پذیری و برخورداری از برنامه مشخص در توسعه زیرساخت‌های دولت الکترونیک است. مدیرکل فناور اطلاعات و ارتباطات سازمان بنادر ابراز امیدواری کرد در این راستا با تغییر نگرش‌ها، برنامه ریزی منسجم و ایجاد طرح‌های کاربردی، به دستاورد‌های تازه‌ای دست یابیم. تاجگردون از پنج هدف اختصاصی و دوازده برنامه طراحی شده برای پیشبرد ۱۱ پروژه مصوب در نقشه راه هوشمندسازی بنادر خبر داد و آن را راهکاری عملگرا در جهت رفع مشکلات اساسی در بنادر دانست و گفت: به نظر می‌رسد با اجرای این برنامه‌ها در قالب یک بسته کامل، ظرف سه سال پیشرفت قابل ملاحظه‌ای را در بنادر کشور شاهد باشیم. مدیرکل فاوا سازمان بنادر نیز تاکید کرد: برای «نقاط قابل بهبود» برنامه داریم؛ چراکه سازمان بنادر خودش را با سایر بنادر دنیا مقایسه می‌کند.
الفالف22 ساعت قبل
روز گذشته نیز برخی دیگر از رسانه‌های آمریکایی از افزایش بهای بنزین در آمریکا در پی اقدام اخیر دولت ترامپ علیه کشورمان خبر دادند. مصرف‌کنندگان آمریکایی در آبان ماه گذشته نیز که دولت ترامپ تحریم‌های نفتی ایران را پس از خروج از برجام بازگرداند، شاهد افزایش بهای بنزین بودند. در آن زمان حتی تصاویری در رسانه‌های آمریکایی منتشر شد که نشان می‌داد رانندگان وسایل نقلیه از بیم افزایش احتمالی قیمت نفت و گران‌تر شدن قیمت بنزین در آمریکا، به جایگاه‌های عرضه سوخت در این کشور هجوم برده‌اند. طبق آنچه که رسانه‌های آمریکایی گزارش داده‌اند، به نظر می‌رسد دولت ترامپ با خودداری از صدور معافیت مجدد برای خریداران نفت ایران یکبار دیگر باید خود را برای افزایش بهای جهانی نفت خام و گران شدن سوخت در داخل آمریکا آماده کند. بلومبرگ اواسط تیرماه گذشته پس از انتقاد ترامپ از اوپک به خاطر بالا رفتن قیمت نفت در گزارشی نوشت اگر ترامپ واقعا می‌خواهد قیمت بنزین را در آمریکا پایین نگه‌دارد، تنها راهش این است که سیاست خود را در قبال ایران تغییر دهد.
فارسفارس21 ساعت قبل
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در جریان سفر خود به نیویورک، مقر دائمی سازمان ملل متحد، در نشست «جامعه آسیا» سخن گفت. به گزارش مانیتورینگ گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که به نیویورک سفر کرده است، امروز (چهارشنبه)، در نشست موسسه «جامعه آسیا» شرکت کرد. وی در ابتدا در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آمریکایی‌ها گفته‌اند که تحریم‌ها را ادامه می‌دهند تا ایران به صورت یک کشور عادی رفتار کند، تصریح کرد که این آمریکاست که با خروج از توافقات مختلف رفتار غیرعادی از خود نشان می‌دهد. وی با اشاره به اینکه در حصول برجام کشورهای مختلف دارای منافع متخاصم در برابر هم قرار گرفته بودند، تاکید کرد که این بهترین توافقی بود که طرف‌ها می‌توانستند به آن دست پیدا کنند. در حال تکمیل …
الفالف9 ساعت قبل
امروز آئین معارفه سردار سرلشکر حسین سلامی بعنوان فرمانده جدید کل سپاه برگزار شد. یکی از تصاویر این مراسم درخشید و رسانه‌ها تیتر زدند؛ ۴ فرمانده کل سپاه در یک قاب! سپاه علاوه بر اینکه از سرمایه انسانی برخوردار است، نسبت به این دارایی گرانقیمت و شیوه به گردش درآوردن آن آگاه است. سپاه «نمایش» این سرمایه انسانی را کمتر از نمایش جدیدترین دستاوردهای تکنولوژیک دفاعی نمی‌داند و برای نمایش اقتدار سرمایه انسانی خود از یک برنامه ریزی موثر و خلاقانه برخوردار است. سپاه به یک معادله مدیریتی و الگوریتم سازنده بین سرمایه انسانی و سرمایه پولی (طبق نظرات مدیریت اقتصادی نئولفت) دست یافته است.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
وی افزود: رویداد‌های سه نفره زیادی داریم که بحث همگانی بیشتر در آن مطرح است. حتی با وجود بحث همگانی ایونت‌ها، باز هم با نگاهی به ظرفیت‌های موجود به بازیکنان مستعد توجه می‌شود. رئیس کمیته بسکتبال سه نفره و همگانی تاکید کرد: ​ امسال تلاش می‌کنیم لیگ سه نفره را راه اندازی کنیم و تور‌های باکیفیت بهتر داشته باشیم؛ لیگ و تور‌هایی که بازیکنان پنج نفره در آن کمتر بازی می‌کنند و فرصت خوبی برای بازیکنان دیگر وجود دارد که خود را در این مسابقات نشان دهند و بیشتر شناسایی شوند. بر طبق قوانین برای کاپ آسیا، ​مسابقات کوئست غرب آسیا، المپیک و جهانی باید از یک ماه زودتر، اسامی ابتدایی چهار بازیکن ثبت شود. این قانون برای همه کشور‌ها وجود دارد و فیبا سه به سه نیز به آن توجه دارد.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
رئیس همایش بین المللی جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ افزود: این مرحله برای ۵۰ سال آینده در حال کار فکری و اندیشه‌ای است تا با مشارکت همه ملت‌های اسلامی تحقق یابد و جمهوری اسلامی ایران پرچمدار این حرکت است و امروز از دولت سازی در مسیر تمدن سازی اسلامی در حال حرکت هستیم. وی در خصوص برگزاری نخستین همایش بین المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴» با تاکید بر این که جمهوری اسلامی ایران پرچمدار مرحله دوم تمدن سازی در جهان اسلام است، گفت: این همایش با هدف نزدیک کردن افکار و اندیشه‌های دانشمندان جهان اسلام، هشتم اردیبهشت به مدت دو روز برگزار می‌شود. رئیس همایش بین المللی جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ افزود: آیین گشایش این همایش که با همکاری مؤسسه آینده پژوهی جهان اسلام و دانشگاه تهران برگزار می‌شود با حضور دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، تعدادی از اعضای هیئت دولت و بیش از ۱۵ نفر از اندیشمندان برجسته کشور‌های اسلامی و اروپایی برگزار خواهد شد. رئیس همایش بین المللی جهان اسلام در افق ۱۴۱۴، موضوعات آینده تحولات اجتماعی، آینده فرهنگ و تمدن اسلامی و آینده سیاست و امنیت در ۵۷ کشور اسلامی را از موضوعات این همایش بیان کرد و افزود: چگونگی توسعه علم و فناوری، آینده محیط زیست و آینده اقتصاد در جهان اسلام از دیگر موضوعات اصلی این همایش بین المللی است. دکتر رحیم صفوی همچنین با تاکید بر ظرفیت بالای گردشگری در جهان اسلام، افزود: سالانه بیش از ۵ تا ۶ میلیون گردشگر خارجی از جمله گردشگران مذهبی به ایران سفر می‌کنند و توجه به این ظرفیت مهم از مباحث همایش بین المللی جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ خواهد بود.

اخبار بیشتر