رد شدن ایران از سقف اورانیوم غنی شده واکنش رهبران جهان را در پی داشت
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

رد شدن ایران از سقف اورانیوم غنی شده واکنش رهبران جهان را در پی داشت

ترامپ با ماکرون درباره افزایش اورانیوم‌ غنی شده ایران صحبت کرد

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
ترامپ با ماکرون درباره افزایش اورانیوم‌ غنی شده ایران صحبت کرد
کاخ سفید خبر داد که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا با «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه درباره عبور ایران از سقف ذخایر اورانیون غنی شده صبحت کرده است.

به گزارش مشرق، کاخ سفید خبر داد که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا با «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه درباره عبور ایران از سقف ذخایر اورانیون غنی شده صبحت کرده است.

پیشتر نیز ترامپ در واکنش به اقدام ایران در عبور از سقف ذخایر اورانیوم در برجام گفت: «آنها می‌دانند که در حال انجام چه کاری هستند. آنها می‌دانند با چه چیزی در حال بازی هستند، آنها در حال بازی با آتش هستند. بنابراین به هیچ وجه هیچ پیامی به ایران ندارم.»

روز دوشنبه یک منبع آگاه تایید کرد که ذخایر اورانیوم غنی سازی شده ایران از سقف مجاز در برنامه جامع اقدام مشترک عبور کرد. پس از آن نیز آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز عبور ذخایر اورانیوم غنی سازی شده ایران با غنای ۳٫۶۴ درصد از سقف ۳۰۰ کیلوگرم را تایید کرد.

یک مقام دولت آلمان در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز از ایران خواسته این تصمیم را به عقب برگرداند و از انجام گام‌های بیشتری که به «تضعیف توافق هسته‌ای» منجر می‌شود خودداری کند.

کشورهای اروپایی علی‌رغم مخالفت‌های لفظی با اقدام دولت آمریکا در خروج از توافق هسته‌ای با ایران با ادعاهای این کشور علیه فعالیت‌های منطقه‌ای و برنامه موشکی ایران همنوا شده‌اند.

در واکنش به اهمال کشورهای اروپایی در عمل به تعهداتشان، شورای عالی امنیت ملی ایران روز چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت‌ماه سال جاری در بیانیه‌ای اعلام کرد قصد دارد «در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی مردم ایران، و در اعمال حقوق خود مندرج در بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام» برخی اقدامات خود ذیل برجام را متوقف کند.منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

ناله‌های نتانیاهو از افزایش ذخائر اورانیوم ایران

جام نیوزخبرگزاری جام نیوز
ناله‌های نتانیاهو از افزایش ذخائر اورانیوم ایران
نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی که رژیم تحت امر او تنها دارنده سلاح‌های هسته‌‌ای در منطقه غرب آسیا به شمار می‌رود به افزایش ذخایر اورانیوم ایران واکنش نشان داد.

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به افزایش ذخائر اورانیوم ایران واکنش نشان داد و مدعی شد که این رژیم به ایران اجازه نخواهد داد به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.

نتانیاهو که نمایش تبلیغاتی چند ماه قبلش علیه برنامه هسته‌ای ایران با بی‌توجهی در دنیا روبه‌رو شد و غیر از دولت «دونالد ترامپ» خریداری پیدا نکرد گفته که قصد دارد از «اسناد جدیدی» درباره برنامه هسته‌ای ایران رونمایی کند. او گفت که این اسناد ادعایی اثبات خواهند کرد ایران از قبل درباره برنامه هسته‌ایش دروغ گفته است.

فارس

خواندن خبر در سایت منبع

افزایش ذخایر اورانیوم ایران قابل پیش‌بینی بود

ایلناخبرگزاری ایلنا
افزایش ذخایر اورانیوم ایران قابل پیش‌بینی بود
سناتور دموکرات آمریکایی، به افزایش ذخایر اورانیوم ایران واکنش نشان داد.

افزایش ذخایر اورانیوم ایران قابل پیش‌بینی بود - 1

به گزارش ایلنا، «جو بایدن»، سناتور دموکرات آمریکایی، به افزایش ذخایر اورانیوم ایران واکنش نشان داد.

وی در این خصوص در توییتر خود نوشت: این اقدام ایران در واقع قابل پیش‌بینی بود. اما لازم است ایران به توافق بازگردد، به نظر نمی‌رسد ترامپ برای این قضیه هم راهبردی داشته باشد. سیاست فشار حداکثری او کوچکترین نتیجه‌ای نداشته است. ایران برنامه هسته‌ای‌ خود را از سر گرفته است و ستیزه‌جویی‌اش به جای آنکه کمتر شود، بیشتر شده است.»

بایدن در ادامه افزود: «سیاست ترامپ در مورد ایران ما را از متحدانمان دور کرده و ما را تا درگیری نظامی دیگری در خاورمیانه پیش برده است.»

خواندن خبر در سایت منبع

گزافه‌گویی پمپئو در واکنش به افزایش ذخایر اورانیوم ایران

ایلناخبرگزاری ایلنا
گزافه‌گویی پمپئو در واکنش به افزایش ذخایر اورانیوم ایران
وزیر امور خارجه آمریکا با انتشار پیامی در توئیتر به اقدام ایران در عبور از سقف ذخایر اورانیوم غنی شده واکنش نشان داد.

گزافه‌گویی پمپئو در واکنش به افزایش ذخایر اورانیوم ایران - 2

به گزارش ایلنا، «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا با انتشار پیامی در توئیتر به اقدام ایران در عبور از سقف ذخایر اورانیوم غنی شده واکنش نشان داد.

وی در توئیتر خود مدعی شد: «ایران قدم‌های جدیدی را برای رسیدن به اهداف بلندپروازانه هسته‌ای خود برداشت. یک بار دیگر، حکومت از برنامه هسته‌ای خود برای باج‌خواهی از جامعه بین‌المللی و تهدید امنیت منطقه‌ استفاده می‌کند. به حامیان بزرگ و اصلی تروریسم جهان اجازه داده نخواهد شد که بتوانند اورانیوم را در هر سطحی غنی کنند.»

خواندن خبر در سایت منبع

ادعای بولتون علیه ایران در پی عبور ذخایر اورانیوم غنی‌شده از مرز ۳۰۰ کیلوگرم

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
ادعای بولتون علیه ایران در پی عبور ذخایر اورانیوم غنی‌شده از مرز ۳۰۰ کیلوگرم
جان بولتون مدعی شد که عبور ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران از مرز ۳۰۰ کیلوگرم می‌تواند تلاشی برای دستیابی به تسلیحات هسته‌ای باشد.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا در پیامی توییتری گفت: دلیلی وجود ندارد که ایران غنی‌سازی خود را افزایش دهد مگر آن که [این اقدام] بخشی از تلاش آن در جهت کاهش مدت زمان گریز برای تولید تسلیحات هسته‌ای باشد.

در پی اقدام ایران برای کاهش سطح تعهدات برجامی خود روز گذشته سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای اعلام کرد: یوکیو آمانو، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به اطلاع شورای حکام رسانده است «آژانس در یکم ژوئیه، عبور ذخایر اورانیم غنی‌سازی شده ایران از محدودیت‌های توافق هسته‌ای را تأیید می‌کند».

وزیر امور خارجه کشورمان نیز روز گذشته در توئیتر خود با تأکید بر این که ایران توافق هسته‌ای برجام را نقض نکرده است، در تبیین علت این امر، به پاراگراف ۳۶ برجام اشاره کرده است.

ظریف با اشاره به خروج آمریکا از برجام و استناد ایران به پاراگراف ۳۶ در به جریان انداختن ادامه مسیر، نوشت: ما ضمن محفوظ بودن حقوقمان، به کشورهای E۳+۲ [سه کشور اروپایی، چین و روسیه] چند هفته فرصت دادیم. ما پس از ۶۰ هفته نهایتا دست به اقدام زدیم.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: به محض آن که کشورهای اروپایی به تعهدات خود عمل کنند، ایران متقابلا اقدامات معکوس به عمل خواهد آورد.

خواندن خبر در سایت منبع

دیپلمات روس: افزایش ذخایر اورانیوم ایران نتیجه اعمال تحریم‌های آمریکاست

تسنیمخبرگزاری تسنیم
دیپلمات روس: افزایش ذخایر اورانیوم ایران نتیجه اعمال تحریم‌های آمریکاست
نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین المللی در وین یادآور شد، افزایش ذخایر اورانیوم غنی سازی شده در ایران نقض برجام نیست، هرچند انحراف از تعهدات داوطلبانه تهران است و واقعیت این است که این اقدام نتیجه تحریم‌های آمریکاست.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، «میخائیل اولیانوف» نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین المللی در وین، از جمله آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد، اقدام ایران در افزایش ذخایر اورانیوم غنی سازی شده، در حقیقت نتیجه اعمال تحریم‌های آمریکا بر سایر کشورها در ازای وارد کردن اورانیوم از جمهوری اسلامی است.

اولیانوف یادآور شد: «در حال حاضر حجم ذخایر اورانیوم غنی سازی شده با غنای کم در ایران به بیشتر از ۳۰۰ کیلوگرم رسیده است. این مسئله انحراف از تعهدات داوطلبانه‌ای است که جمهوری اسلامی در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بر عهده گرفته بود، ولی این مسئله به هیچ وجه نقض توافق هسته‌ای ‏یا تلاش برای تولید سلاح هسته‌ای به شمار نمی‌رود. در حقیقت این اقدام ایران نتیجه تصمیم آمریکا برای اعمال تحریم علت کشورهایی است که اورانیوم اضافی ایران را خریداری می‌کنند.»

روز گذشته (دوشنبه) آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از اعلام مقامات تهران تایید کرد که این کشور میزان ذخایر اورانیوم غنی سازی شده خود را به بیش از ۳۰۰ کیلوگرم رسانده است. «یوکیو آمانو» مدیر کل آژانس این مسئله را به شورای حکام این سازمان اطلاع داده است. ایران قبلا اعلام کرده بود که دیگر به تعهدات داوطلبانه خود در خصوص ذخایر اورانیوم غنی سازی شده در این کشور پایبند نخواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلمی که نشان می‌دهد پهپاد ایرانی سالم به پایگاه برگشته است

مهرمهر1 روز قبل
نیروی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به تازگی فیلمی منتشر کرده که نشان می‌دهد پهپادی که امریکا ادعا می‌کرد ساقط شده است، کاملا سالم به پایگاه برگشته است.

فیلم | اخراج دو زن از هواپیما به دلیل توهین به مسلمانان

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
دو زن در پرواز ترکیه به گتویک پس از دیدن سه مسلمان با لباس سفید در پرواز آنها را تروریست خطاب کرده و گفتند آنان خطری برای هواپیما هستند و سپس به جلوی هواپیما رفته و در صحبت با خدمه پرواز این‌ سه مرد را با صفت‌ «حال بهم زن و منزجر کننده» خطاب کردند. به دلیل این‌رفتار و طرز برخورد هر دو زن از پرواز اخراج شدند.

فیلم | جان بولتون درباره ساقط کردن پهپاد ایرانی به ترامپ دروغ گفت؟

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
جان بولتون که در تصویر دیده نمی‌شود صدایش می‌آید که پاسخ می‌دهد: سوالی {شکی} نیست که این یک پهپاد ایرانی بود و یواس‌اس باکسر آن را زد، همان طور که دیروز رئیس جمهور گفت، چرا که برای کشتی و خدمه آن خطرسازی کرد. بنابراین {کاری که کردیم} کاملا درست است. خبرنگار می‌پرسد آیا نگران برخورد گسترده‌تر با ایران در تنگه هرمز هستید؟ ترامپ پاسخ داد نه. ما بزرگترین {قوی‌ترین} مردم جهان را با بزرگترین {قوی‌ترین} تجهیزات داریم. بزرگترین کشتی‌ها، کشتی‌های مرگبار داریم. مجبور به استفاده از آنها نیستیم. اما آنها کشنده‌ترین کشتی‌هایی هستند که تابه حال ندیده‌اید. امیدوارم کاری نکنند که مجبور به استفاده از آنها شویم. اگر انجام دهند، بهای آن را خواهند پرداخت، به اندازه‌ای که کسی {در تاریخ} پرداخت نکرده است.

تشریح ماجرای توقیف نفتکش انگلیسی از زبان سخنگوی سپاه+ فیلم

ایمناایمنا1 روز قبل
به گزارش ایمنا و به نقل از سپاه نیوز، سردار سرتیپ دوم پاسدار رمضان شریف در تشریح چرایی و چگونگی توقیف نفتکش انگلیسی در عصر روز گذشته -جمعه ۲۸ تیرماه- در تنگه هرمز اظهار کرد: نفتکش انگلیسی «Stena Impero» تحت اسکورت ناوچه جنگی بریتانیایی که با بی‌توجهی به قوانین و مقررات دریایی و در مسیر معکوس در حال ورود به تنگه هرمز و برخورد احتمالی با کشتی‌های دیگر قرار داشت، با درخواست سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، توسط یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه توقیف شد. وی افزود: نفتکش انگلیسی بر خلاف قوانین و مقررات دریانوردی دستگاه موقعیت یاب خود را خاموش و به جای حرکت به سمت ورودی خلیج فارس در تنگه هرمز ازمسیر خروجی در جنوب در حال ورود بود که پس از بی توجهی به هشدارها و تذکرات یگان دریایی سپاه و حتی مقاومت و نیز دخالت ناوچه جنگی نیروی دریایی سلطنتی انگلستان و به پرواز در آوردن ۲ فروند بالگرد و تلاش برای بازداشتن تکاوران دریایی سپاه از اجرای مأموریت خود، با قاطعیت و سرعت عمل نیروهای خودی متوقف و جهت بررسی‌ها و اقدامات لازم قانونی به لنگرگاه ساحلی هدایت شد. سخنگوی سپاه «رعایت دقیق قوانین و مقررات بین المللی و دریانوردی توسط تمامی شناورهایی که قصد تردد در خلیج فارس و تنگه هرمز دارند را ضامن حفظ امنیت و آرامش این منطقه راهبردی» توصیف و تصریح کرد: این قوانین تنها اختصاص به این منطقه ندارد و در آبراه‌های دیگر جهان نیز جاری است و به طور طبیعی به دلیل حساسیت‌های موجود ناشی از حضور تحریک کننده و غیر حرفه‌ای نیروهای فرامنطقه‌ای در این منطقه، اعمال این قوانین از اهمیت بیشتری برخوردار شده است. سردار شریف با هشدار نسبت به رفتارهای متکبرانه، تحریک کننده و تهدید آمیز برخی شناورهای بیگانه و عدم تمکین رعایت مقررات بین المللی دریایی تاکید کرد: نیروی دریایی سپاه همراه با سایر نیروهای مسلح، به نمایندگی از ملت ایران، در اعمال قوانین جاری بین المللی و نیز حاکمیت ملی در قلمرو‌های دریایی کشور در خلیج فارس و تنگه هرمز قاطعانه عمل کرده و اجازه نخواهند داد منافع و مصالح ملی و نیز امنیت این منطقه که یک مطالبه جهانی است با رفتارهای نامتعارف بیگانگان خدشه‌دار شود. سخنگوی سپاه اظهار کرد: نفتکش توقیف شده انگلیسی هم اکنون در اختیار سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان است و سیر مراحل رسیدگی قانونی و قضایی در جریان است.

اقتدار ایران خط قرمز بی‌بی‌سی

مهرمهر1 روز قبل

الکل و مواد مخدر عامل افزایش تصادفات رانندگی در ایتالیا

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، وزارت کشور ایتالیا اعلام کرد شمار قربانیان تصادفات جاده‌ای در این کشور به دلیل مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر افزایش یافته است. فرانکو گابریلی، رئیس پلیس ایتالیا خواستار برخورد جدی با متخلفان رانندگی شد. گابریلی گفت: «پلیس باید با افرادی را که هنگام رانندگی از مشروبات الکلی و یا مواد مخدر و همچنین تلفن همراه استفاده می‌کنند، ضمن جریمه نقدی سنگین، خودرو و گواهینامه ان‌ها را هم حد اقل برای یک هفته توقیف کنند». شمار قربانیان تصادفات رانندگی در سال گذشته میلادی در ایتالیا ۳۳۱۰ نفر بوده که ۱۰ درصد آن مربوط به تصادفات رانندگی تحت تاثیر الکل و مواد مخدر است. یک شهروند ایتالیایی گفت: «رانندگان مست و معتاد که موجب کشته شدن کودکان می‌شوند باید اعدام بشوند هر چند که متاسفانه مجازات اعدام در ایتالیا نیست. پسر کوچک من و پسر عمویش توسط یکی از این افراد کشته شدند». پلیس ایتالیا میزان جریمه برای مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر را در هنگام رانندگی افزایش داده است. به گفته کارشناسان، در ایتالیا هر سال در دو ماهه اول فصل تابستان آمار حوادث رانندگی و تلفات ناشی از آن در مقایسه با دیگر ماه‌های سال به میزان قابل توجهی بیشتر می‌شود.

اخبار بیشتر