رد شدن ایران از سقف اورانیوم غنی شده واکنش رهبران جهان را در پی داشت
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

رد شدن ایران از سقف اورانیوم غنی شده واکنش رهبران جهان را در پی داشت

ترامپ با ماکرون درباره افزایش اورانیوم‌ غنی شده ایران صحبت کرد

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
ترامپ با ماکرون درباره افزایش اورانیوم‌ غنی شده ایران صحبت کرد
کاخ سفید خبر داد که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا با «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه درباره عبور ایران از سقف ذخایر اورانیون غنی شده صبحت کرده است.

به گزارش مشرق، کاخ سفید خبر داد که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا با «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه درباره عبور ایران از سقف ذخایر اورانیون غنی شده صبحت کرده است.

پیشتر نیز ترامپ در واکنش به اقدام ایران در عبور از سقف ذخایر اورانیوم در برجام گفت: «آنها می‌دانند که در حال انجام چه کاری هستند. آنها می‌دانند با چه چیزی در حال بازی هستند، آنها در حال بازی با آتش هستند. بنابراین به هیچ وجه هیچ پیامی به ایران ندارم.»

روز دوشنبه یک منبع آگاه تایید کرد که ذخایر اورانیوم غنی سازی شده ایران از سقف مجاز در برنامه جامع اقدام مشترک عبور کرد. پس از آن نیز آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز عبور ذخایر اورانیوم غنی سازی شده ایران با غنای ۳٫۶۴ درصد از سقف ۳۰۰ کیلوگرم را تایید کرد.

یک مقام دولت آلمان در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز از ایران خواسته این تصمیم را به عقب برگرداند و از انجام گام‌های بیشتری که به «تضعیف توافق هسته‌ای» منجر می‌شود خودداری کند.

کشورهای اروپایی علی‌رغم مخالفت‌های لفظی با اقدام دولت آمریکا در خروج از توافق هسته‌ای با ایران با ادعاهای این کشور علیه فعالیت‌های منطقه‌ای و برنامه موشکی ایران همنوا شده‌اند.

در واکنش به اهمال کشورهای اروپایی در عمل به تعهداتشان، شورای عالی امنیت ملی ایران روز چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت‌ماه سال جاری در بیانیه‌ای اعلام کرد قصد دارد «در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی مردم ایران، و در اعمال حقوق خود مندرج در بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام» برخی اقدامات خود ذیل برجام را متوقف کند.منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

ناله‌های نتانیاهو از افزایش ذخائر اورانیوم ایران

جام نیوزخبرگزاری جام نیوز
ناله‌های نتانیاهو از افزایش ذخائر اورانیوم ایران
نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی که رژیم تحت امر او تنها دارنده سلاح‌های هسته‌‌ای در منطقه غرب آسیا به شمار می‌رود به افزایش ذخایر اورانیوم ایران واکنش نشان داد.

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به افزایش ذخائر اورانیوم ایران واکنش نشان داد و مدعی شد که این رژیم به ایران اجازه نخواهد داد به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.

نتانیاهو که نمایش تبلیغاتی چند ماه قبلش علیه برنامه هسته‌ای ایران با بی‌توجهی در دنیا روبه‌رو شد و غیر از دولت «دونالد ترامپ» خریداری پیدا نکرد گفته که قصد دارد از «اسناد جدیدی» درباره برنامه هسته‌ای ایران رونمایی کند. او گفت که این اسناد ادعایی اثبات خواهند کرد ایران از قبل درباره برنامه هسته‌ایش دروغ گفته است.

فارس

خواندن خبر در سایت منبع

افزایش ذخایر اورانیوم ایران قابل پیش‌بینی بود

ایلناخبرگزاری ایلنا
افزایش ذخایر اورانیوم ایران قابل پیش‌بینی بود
سناتور دموکرات آمریکایی، به افزایش ذخایر اورانیوم ایران واکنش نشان داد.

افزایش ذخایر اورانیوم ایران قابل پیش‌بینی بود - 1

به گزارش ایلنا، «جو بایدن»، سناتور دموکرات آمریکایی، به افزایش ذخایر اورانیوم ایران واکنش نشان داد.

وی در این خصوص در توییتر خود نوشت: این اقدام ایران در واقع قابل پیش‌بینی بود. اما لازم است ایران به توافق بازگردد، به نظر نمی‌رسد ترامپ برای این قضیه هم راهبردی داشته باشد. سیاست فشار حداکثری او کوچکترین نتیجه‌ای نداشته است. ایران برنامه هسته‌ای‌ خود را از سر گرفته است و ستیزه‌جویی‌اش به جای آنکه کمتر شود، بیشتر شده است.»

بایدن در ادامه افزود: «سیاست ترامپ در مورد ایران ما را از متحدانمان دور کرده و ما را تا درگیری نظامی دیگری در خاورمیانه پیش برده است.»

خواندن خبر در سایت منبع

گزافه‌گویی پمپئو در واکنش به افزایش ذخایر اورانیوم ایران

ایلناخبرگزاری ایلنا
گزافه‌گویی پمپئو در واکنش به افزایش ذخایر اورانیوم ایران
وزیر امور خارجه آمریکا با انتشار پیامی در توئیتر به اقدام ایران در عبور از سقف ذخایر اورانیوم غنی شده واکنش نشان داد.

گزافه‌گویی پمپئو در واکنش به افزایش ذخایر اورانیوم ایران - 2

به گزارش ایلنا، «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا با انتشار پیامی در توئیتر به اقدام ایران در عبور از سقف ذخایر اورانیوم غنی شده واکنش نشان داد.

وی در توئیتر خود مدعی شد: «ایران قدم‌های جدیدی را برای رسیدن به اهداف بلندپروازانه هسته‌ای خود برداشت. یک بار دیگر، حکومت از برنامه هسته‌ای خود برای باج‌خواهی از جامعه بین‌المللی و تهدید امنیت منطقه‌ استفاده می‌کند. به حامیان بزرگ و اصلی تروریسم جهان اجازه داده نخواهد شد که بتوانند اورانیوم را در هر سطحی غنی کنند.»

خواندن خبر در سایت منبع

ادعای بولتون علیه ایران در پی عبور ذخایر اورانیوم غنی‌شده از مرز ۳۰۰ کیلوگرم

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
ادعای بولتون علیه ایران در پی عبور ذخایر اورانیوم غنی‌شده از مرز ۳۰۰ کیلوگرم
جان بولتون مدعی شد که عبور ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران از مرز ۳۰۰ کیلوگرم می‌تواند تلاشی برای دستیابی به تسلیحات هسته‌ای باشد.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا در پیامی توییتری گفت: دلیلی وجود ندارد که ایران غنی‌سازی خود را افزایش دهد مگر آن که [این اقدام] بخشی از تلاش آن در جهت کاهش مدت زمان گریز برای تولید تسلیحات هسته‌ای باشد.

در پی اقدام ایران برای کاهش سطح تعهدات برجامی خود روز گذشته سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای اعلام کرد: یوکیو آمانو، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به اطلاع شورای حکام رسانده است «آژانس در یکم ژوئیه، عبور ذخایر اورانیم غنی‌سازی شده ایران از محدودیت‌های توافق هسته‌ای را تأیید می‌کند».

وزیر امور خارجه کشورمان نیز روز گذشته در توئیتر خود با تأکید بر این که ایران توافق هسته‌ای برجام را نقض نکرده است، در تبیین علت این امر، به پاراگراف ۳۶ برجام اشاره کرده است.

ظریف با اشاره به خروج آمریکا از برجام و استناد ایران به پاراگراف ۳۶ در به جریان انداختن ادامه مسیر، نوشت: ما ضمن محفوظ بودن حقوقمان، به کشورهای E۳+۲ [سه کشور اروپایی، چین و روسیه] چند هفته فرصت دادیم. ما پس از ۶۰ هفته نهایتا دست به اقدام زدیم.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: به محض آن که کشورهای اروپایی به تعهدات خود عمل کنند، ایران متقابلا اقدامات معکوس به عمل خواهد آورد.

خواندن خبر در سایت منبع

دیپلمات روس: افزایش ذخایر اورانیوم ایران نتیجه اعمال تحریم‌های آمریکاست

تسنیمخبرگزاری تسنیم
دیپلمات روس: افزایش ذخایر اورانیوم ایران نتیجه اعمال تحریم‌های آمریکاست
نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین المللی در وین یادآور شد، افزایش ذخایر اورانیوم غنی سازی شده در ایران نقض برجام نیست، هرچند انحراف از تعهدات داوطلبانه تهران است و واقعیت این است که این اقدام نتیجه تحریم‌های آمریکاست.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، «میخائیل اولیانوف» نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین المللی در وین، از جمله آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد، اقدام ایران در افزایش ذخایر اورانیوم غنی سازی شده، در حقیقت نتیجه اعمال تحریم‌های آمریکا بر سایر کشورها در ازای وارد کردن اورانیوم از جمهوری اسلامی است.

اولیانوف یادآور شد: «در حال حاضر حجم ذخایر اورانیوم غنی سازی شده با غنای کم در ایران به بیشتر از ۳۰۰ کیلوگرم رسیده است. این مسئله انحراف از تعهدات داوطلبانه‌ای است که جمهوری اسلامی در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بر عهده گرفته بود، ولی این مسئله به هیچ وجه نقض توافق هسته‌ای ‏یا تلاش برای تولید سلاح هسته‌ای به شمار نمی‌رود. در حقیقت این اقدام ایران نتیجه تصمیم آمریکا برای اعمال تحریم علت کشورهایی است که اورانیوم اضافی ایران را خریداری می‌کنند.»

روز گذشته (دوشنبه) آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از اعلام مقامات تهران تایید کرد که این کشور میزان ذخایر اورانیوم غنی سازی شده خود را به بیش از ۳۰۰ کیلوگرم رسانده است. «یوکیو آمانو» مدیر کل آژانس این مسئله را به شورای حکام این سازمان اطلاع داده است. ایران قبلا اعلام کرده بود که دیگر به تعهدات داوطلبانه خود در خصوص ذخایر اورانیوم غنی سازی شده در این کشور پایبند نخواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

تجلیل از ژنرال قاسم سلیمانی در ونزوئلا

آخرین خبرآخرین خبر16 ساعت قبل

فیلم/ میدان التحریر عراق مملو از مخالفان حضور آمریکایی‌ها

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز21 ساعت قبل

انتشار ویدئویی از نقش سپهبد شهید قاسم سلیمانی در شکست تحریم‌های دارویی

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، پس از شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی تحولات مختلفی در وضعیت و موضع ایران در منطقه رخ داد و با انتقام سخت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تمام نقشه‌های دشمن شکست خورد. آمریکا با اعمال تحریم‌های دارویی موجب اشکال در انتقال دارو به کشور شده بود، اما نقش سپهبد شهید سلیمانی در شکست تحریم معنای دیگری داشت. در این برهه تامین مواد اولیه ۹۷ درصد از دارو‌های تولید داخل به سختی انجام می‎شد و شرایط را برای عموم کشور ایران سخت کرده بود و نماینده داروسازان در شورای عالی نظام پزشکی ۲ ما قبل از شهادت سردار سلیمانی اعلام کرد که صنعت دارو، تحریم‌ها را شکست داده است. اما پس از شهادت سردار سلیمانی، وزیر بهداشت آقای سعید نمکی از نقش سردار سلیمانی در تامین نیاز‌های دارویی ایران پرده برداشت. در ادامه کلیپی از نقش سردار سلیمانی در شکست تحریم‌های دارویی را مشاهده می‌کنید: برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

ترامپ حتی یک لحظه هم نباید در قدرت بماند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سومین روز روند استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در مجلس سنای این کشور آغاز شد. جرولد ندلر، مدیر روند استیضاح دونالد ترامپ طی اظهاراتی در سنا گفت: استیضاح رئیس جمهور به خاطر استفاده از قدرت برای انگیزه‌های فاسد نباید تعجب برانگیز باشد. ندلر گفت: رئیس جمهور ترامپ با حرفهایش ثابت کرده است اگر او از قدرت برکنار نشود، بر چنین رفتار‌هایی اصرار خواهد ورزید. فریبکاری جمهوریخواهان در ماجرای استیضاح ترامپفریبکاری و دورویی جمهوریخواهان در ماجرای استیضاح ترامپ با انتقاد شدید کاربران شبکه‌های اجتماعی روبرو شده است. ترامپ حتی یک لحظه هم نباید در قدرت بماند ترامپ حتی یک لحظه هم نباید در قدرت بماند ترامپ حتی یک لحظه هم نباید در قدرت بماند ترامپ حتی یک لحظه هم نباید در قدرت بماند ترامپ حتی یک لحظه هم نباید در قدرت بماندیک کاربر به نام لیدنسی نواک اذعان به گناهکاری ترامپ را برای هر انسان سالمی واضح دانسته و نوشته است، "آن‌ها گناه ترامپ را می‌دانند.

اخراج اشغالگران و سیادت از مردم دو راهبرد شهید سلیمانی

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ سعدالله زارعی کارشناس مسایل سیاسی، با بیان این که رهبر انقلاب در مواجه با شهادت شهید سلیمانی از آن به عنوان مکتب سلیمانی یاد کردند گفت: در واقع توجه به مکتب شهید سلیمانی در بکار بستن راه و روش او، می‌تواند راهگشای ملت‌ها و امت اسلامی در برخورد با دشمنان و برقراری حکومت طیبه الهی باشد. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوی با اشاره به مجاهدت‌های خالصانه شهید سلیمانی در راه خدا افزود: آمریکایی‌ها در مواجه با انقلاب و ملت‌های مسلمان و جبهه مقاومت از سال ۱۹۹۴ میلادی، به این جمع بندی رسیدند که برای نجات خودشان از مشکلات منطقه، باید مقاومت ملت‌ها به ویژه جمهوری اسلامی ایران را بشکنند که در این خصوص برنامه ریزی کردند. زارعی اضافه کرد: در این طرح که یک گروه ۴۰۰ نفره در آمریکا آن را طراحی کردند یک راهبرد کامل و جامع برای غلبه بر منطقه با مدیریت پل ولفوویتز طراحی شد که با آمدن جرج بوش در سال ۲۰۰۰ میلادی، این کار اجرایی شد. وی با بیان این که بوش از این راهبرد جدید با هدف همراه سازی سایر ملت‌ها به عنوان جنگ‌های صلیبی یاد می‌کرد افزود: توطئه بزرگی را با آوردن ۳۰۰ هزار نیرو و استفاده از ظرفیت نیرو‌های انگلیسی و متحدین آمریکا پای کار آوردند و به گفته خودشان بیش از ۷ تریلیون دلار نیز هزینه کردند. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیاین کارشناس سیاسی افزود: شهید سلیمانی برنامه هوشمند با سازمان چابک و نیروی محلی را طراحی کرد و دو هدف اخراج اشغالگران و سیادت از مردم عراق را در دستور کار قرار داد که با تلاش و مجاهدت به نتیجه رسید.

:: لندن - پول آمریکایی، سیاست انگلیسی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

اخبار بیشتر