رشد هر روزه مصائبی که از نتایج بالا رفتن اجاره‌بهاست
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

رشد هر روزه مصائبی که از نتایج بالا رفتن اجاره‌بهاست

تاخت و تاز قیمت اجاره در شهرهای اطراف تهران

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
تاخت و تاز قیمت اجاره در شهرهای اطراف تهران
ایرنا نوشت: یک مشاور املاک ساکن شهر شهریار گفت: افزایش مهاجرت مستاجران از پایتخت، قیمت‌ها را در شهرهای اطراف تهران بالا برده است؛ به گونه ای که مستاجران قدیمی این شهرک‌ها از عهده‌ی قیمت‌های جدید برنمی آیند.

«علی محمدی شهروند» ساکن شهریار از خیابان نشین شدن یکی از مستأجران منطقه شاهدشهر شهریار به دلیل عدم تمکن مالی برای تمدید قرارداد سالیانه خود خبر داد.

وی با اشاره به ناتوانی مستاجران مسکن مهر این منطقه برای تمدید قرارداد اجاره خود، گفت: مردم این منطقه قدرت هماهنگ شدن با افزایش نرخ اجاره بها را ندارند. محمدی توضیح داد: مستأجر یکی از بلوک‌های مسکن مهر شاهدشهر شهریار چهار روز است که با اسباب و وسیله خود در خیابان به سر می‌برد. او سال گذشته خانه ۷۰ متری خود را با ودیعه ۱۵ میلیونی رهن کرده بود که امسال و در پی ناتوانی برای اضافه کردن رقم ۲۵ میلیون به ودیعه سال قبل و رسیدن موعد پایان قرارداد اکنون در کوچه به سر می‌برد. شاهد شهر یکی از شهرهای استان تهران است. این شهر در بخش مرکزی شهرستان شهریار قرار دارد.

محمدی با توضیح اینکه متأسفانه موج گرانی خانه به این منطقه هم رسیده است، گفت: این در حالی است که مردم این منطقه قدرت هماهنگ شدن با افزایش نرخ اجاره بها را ندارند.

تاخت و تاز قیمت اجاره در شهرهای اطراف تهران - 4

طاهری فرماندار شهرستان شهریار نیز یک ماه پیش و در مراسم ساخت و احدث ۲۰۹۹ واحد مسکونی در شهر اندیشه، با بیان اینکه شهرستان شهریار و شهر اندیشه ظرفیت و پتانسیل بسیار خوبی به منظور تولید مسکن دارد، گفته بود: ۲۵ هکتار زمین باقی در اختیار کمیته امداد وجود دارد که اگر مساعدت‌های لازم صورت بپذیرد و در آن زمین ساخت و سازی انجام شود، در بهبود وضعیت مسکن تأثیر بسزایی خواهد داشت.

او گفته بود که سرریز جمعیت از پایتخت به این مناطق باعث افزایش قیمت‌ها و درعین حال کاهش تعداد مسکن شده است. خسرو میرزایی مشاور املاکی مستقر در یکی از شهرک‌های مسکونی شهریار (شهرک شاهد) نیز به خبرنگار ما گفت: از بهار امسال با حجم تقاضای زیادی برای اجاره نشینی و حتی خرید ملک در این منطقه مواجه هستیم.

وی گفت: مستأجران متقاضی رهن واجاره بیشتر به چشم ما تازه وارد می‌آیند و به نظر می‌رسد مستأجران قدیمی پایتخت هستند که در پی گرانی مسکن به شهرهای اطراف از جمله شهریار روی آورده‌اند.

وی از افزایش چند برابری قیمت‌ها در این محله خبر داد و گفت: با وجود افزایش نرخ‌های اجاره و خواست مالکان برای انعقاد قراردادهای جدید با نرخ‌های بالاتر، باز هم تعداد تقاضا از عرضه بیشتر است و در حال حاضر خانه‌های بدون مستأجر به کمتر از عدد انگشتان دست می‌رسد.

میرزایی ادامه می‌دهد: یک واحد ۸۴ متری در شهرک شاهد شهریار که در سال گذشته به مبلغ ۳۵ میلیون تومان رهن شده بود اکنون ۶۰ میلیون تومان رهن داده می‌شود.

وی اضافه کرد: مستأجران بومی این منطقه توان پرداخت این رقم‌ها را ندارند اما از آنجایی که نمی‌توانند با ودیعه سال قبل خانه‌ای برای خود تهییه کنند سعی می‌کنند از مالکان تخفیف بگیرند و قرارداد خود را تمدید کنند.

به گفته میرزایی افزایش مهاجرت مستاجران از پایتخت، قیمت‌ها را در شهرهای اطراف تهران بالا برده است طوری که مستاجران قدیمی این شهرک‌ها از عهده‌ی قیمت‌های جدید برنمی آیند.

خواندن خبر در سایت منبع

اجاره‌بها، دامن مدارس را هم گرفت

سلامت نیوزخبرگزاری سلامت نیوز
اجاره‌بها، دامن مدارس را هم گرفت

سلامت نیوز: بسیاری از شهرهای ایران‌زمین به کمبود فضای آموزشی دچارند. تهران نیز به‌عنوان پایتخت کشور و مهاجرپذیرترین شهر ایران، بیش از سایر شهرها با مشکل کمبود فضای آموزشی روبه‌روست. باوجوداین، روز گذشته با حکم قضایی دو مدرسه قدیمی در این شهر نیز پلمب شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه صبح نو، دیروز خبری منتشر شد مبنی بر اینکه یکی از مدارس شاهد دوره دوم ابتدایی منطقه ۲ تهران، با حکم قضایی پلمب شده است. ساعاتی بعد نیز خبر پلمب مدرسه هنرستان دولتی شهدای هسته‌ای واقع در منطقه ۳ تهران رسانه‌ای شد.

در رسانه‌ها عنوان شد مالک این مدارس یکی از نهادهاست و قرار بوده وزارت آموزش‌و‌پرورش این دو ساختمان و ۹ مدرسه دیگر را بخرد که دراختیار این نهاد است؛ اما این خریدوفروش به‌تعویق افتاده و اکنون مالک ساختمان‌ها حکم پلمب مدارس را گرفته است.

ازآنجاکه رسیدگی و مدیریت مدارس هر استانی برعهده اداره‌های کل آموزش‌و‌پرورش در هر استانی است، برای بررسی جزئیات بیشتر با مشاور مدیرکل آموزش‌و‌پرورش شهر تهران تماس می‌گیریم.

آقای مسعود ثقفی، مشاور مدیرکل آموزش‌و‌پرورش شهر تهران، درباره اتفاقات اخیر به «صبح‌نو» می‌گوید: از سال‌ها پیش تاکنون، آموزش‌و‌پرورش با برخی نهادها همکاری کرده و کلاس‌های درسی در ساختمان‌هایی برگزار می‌شد که به نام این مجموعه‌ها بوده است. یکی از این نهادها بنیادشهید است که مالکیت حقوقی ۱۱ مدرسه تهران را دارد و این دو مدرسه‌ای هم که پلمب شد، متعلق به همین مجموعه است.

ثقفی تصریح می‌کند: روز گذشته، دو مدرسه پلمب شد و اگر این روند بنیادشهید درباره ۹ مدرسه دیگر هم ادامه پیدا کند، دو ماه دیگر و با شروع ثبت‌نام مدارس، هشت‌هزار دانش‌آموز این مدارس سرگردان می‌شوند.

مشاور مدیرکل آموزش‌و‌پرورش شهر تهران با بیان این واقعیت که شهر تهران به‌لحاظ فضای آموزشی جزو فقیرترین شهرهای کشور محسوب می‌شود، می‌گوید: پلمب هریک از مدارس، ما و خانواده‌های دانش‌آموزان را با مشکلات عدیده‌ای برای سامان‌دادن به تحصیل دانش‌آموزان روبه‌رو خواهد کرد. او تصریح می‌کند:

مدرسه‌ای که دیروز در منطقه ۲ تهران پلمب شد، حدود نیم‌قرن است که کاربری مدرسه دارد. مالک اولیه این ملک حدود ۵۰ سال قبل این مدرسه را دراختیار امور آموزشی‌و‌پرورشی قرار داده بود؛ اما پس از انقلاب، به‌دلیل آنکه اسناد وقفی آن موجود نبود، دراختیار بنیادشهید قرار گرفت.

در طول این ۴۰ سال نیز، تا امروز ساختمان با مشارکت بنیادشهید و آموزش‌و‌پرورش به‌عنوان یکی از مدارس شاهد ابتدایی به فعالیت خود ادامه داده بود. مسأله این است که مدرسه یادشده اکنون حدود ۴۵۰ دانش‌آموز دارد و درصورت قلع‌و‌قمع‌شدن مدرسه، در اطراف آن تا شعاع طولانی هیچ مدرسه جایگزینی برای دانش‌آموزان وجود ندارد.

تهران، فقیرترین شهر به‌لحاظ فضای آموزشی است

ثقفی با بیان این واقعیت تلخ که تهران در بسیاری از مناطق زمین خالی و ظرفیت مکانی مناسب برای ساخت مدرسه را ندارد، تأکید کرد: اگر بخواهیم در این محله مدرسه‌ای برای ساکنان بسازیم، زمین مناسب وجود ندارد.

متأسفانه شهر تهران به‌لحاظ فضای آموزشی جزو فقیرترین شهرهای کشور محسوب می‌شود. عده‌ای گمان می‌کنند ساخت مدرسه فقط نیازمند پول است؛ اما یافتن مکان مناسب یکی از دغدغه‌های اصلی وزارت آموزش‌و‌پرورش در تهران و برخی شهرهای بزرگ و پرجمعیت است.

درضمن، فرایند ساخت نیز بسیار زمانبر است و تا ساخته‌شدن مدرسه در هر محله، والدین ناچار خواهند بود کودکان و نوجوانان خود را با طی مسافت طولانی به مدرسه برسانند که هزینه و مخاطرات گوناگونی به آن‌ها تحمیل می‌کند.

مشاور مدیرکل آموزش‌و‌پرورش شهر تهران می‌گوید: در تهران، بیش از چهارهزار مدرسه فعال است که از این‌ تعداد حدود ۷۰ مدرسه مشکلاتی مانند مدارس پلمب‌شده دیروز را دارند و استیجاری هستند. همچنین، ۴۷ مدرسه مالک حقیقی و ۲۳ مدرسه نیز مالک حقوقی دارند و هرلحظه ممکن است درمعرض تعطیلی، تخریب یا پلمب یا قلع و قمع قرار بگیرند. درصورت اجرای احکام این مدارس نیز تعداد زیادی از دانش‌آموزان تهرانی سرگردان می‌شوند.

۷۰۰میلیارد اعتبار برای خرید مدارس استیجاری لازم است

مشاور مدیرکل آموزش‌و‌پرورش شهر تهران می‌افزاید: برای خرید این مدارس استیجاری نیازمند ۷۰۰میلیارد تومان اعتبار هستیم و سال‌به‌سال هم بر قیمت مسکن افزوده می‌شود.

افزون‌براین، همان‌طورکه پیش‌تر گفتم، درصورت تخلیه برخی از این مدارس به‌دلیل نبود فضای مناسب در آن محله‌ها، نمی‌توانیم مدرسه دیگر بسازیم؛ به‌همین‌دلیل، در حال رایزنی با مالکان این مدارس هستیم و امیدواریم بتوانیم با توافق اجاره و تهاتر با ملک معوض، موافقت این مالکان را به‌دست آوریم تا دانش‌آموزان در همان مدرسه به تحصیل خود ادامه دهند.

به‌گفته ثقفی، افزایش نرخ اجاره و فروش املاک موجب شده فشار برخی مالکان حقیقی مدارس به آموزش‌و‌پرورش بیش از گذشته شود؛ اما در‌این‌میان شاهدیم که درنهایت تأسف، حتی مالکان حقوقی نیز به‌دنبال تغییر کاربری ملک آموزشی هستند تا ارزش ملک آن‌ها چندبرابر شود.

برای مثال، در پرونده این مدارس شاهد، از بنیادشهید درخواست کردیم مدارس را براساس قیمت‌گذاری ملک آموزشی به آموزش‌و‌پرورش بفروشند؛ اما آن‌ها اصرار دارند ساختمان‌ها را به نرخ مسکونی بفروشند و اگر این فشارها ادامه پیدا کند، چاره‌ای نداریم جز اینکه این ۱۱ مدرسه شاهد استیجاری را منحل کنیم.

سوال‌هایی که باید پاسخ داده شوند

به‌نظر می‌رسد اتفاقی که روز گذشته رخ داد، از چندین منظر پیگیری‌کردنی باشد. توافق ضمنی که حدود ۴۰ سال میان دو نهاد ارزشمند در کشور پابرجا بوده، به‌یکباره فسخ می‌شود؛ توافقی که حاصل آن آموزش هزاران دانش‌آموز بوده و تنها مرجع رسیدگی حکم قضایی قوه ‌قضاییه برای پلمب است؛ درحالی‌که رسالت هر دو نهاد اعتلای فرهنگ کشور است.

اگر این اتفاق درباره املاک استیجاری از سوی اشخاص حقوقی بود، شاید آنقدر عجیب به‌نظر نمی‌رسید؛ اما اینکه این اتفاق از سوی یکی از نهادها روی داده، جای سوال دارد. سوال مهم‌تر آنکه با‌توجه‌به اینکه تنها در شهر تهران، ۷۰ مدرسه استیجاری وجود دارد، در کل کشور چند مدرسه استیجاری وجود دارد و این مدارس اکنون با چه مشکلاتی دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند؟

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت اجاره‌ هم روی نرخ میوه حساب می‌شود

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
قیمت اجاره‌ هم روی نرخ میوه حساب می‌شود
در فصل برداشت که قیمت میوه باید در حداقل باشد در فاصله کمتر از 2 کیلومتر قیمت‌ها دو برابر می‌شود و مغازه‌داران اجاره مغازه را هم روی نرخ میوه می‌ کشند.

اعتمادآنلاین| عدم نظارت بر بازار میوه باعث شده در فصل برداشت که نقطه اوج عرضه انواع میوه و محصولات کشاورزی به بازار است میوه با قیمت بالاتری در سطح شهر عرضه شود، قیمتها از میدان مرکزی میوه و تره‌بار تهران که نخستین مرحله توزیع برای خریداران عمده است تا رسیدن به دست مصرف کننده در مغازه‌ها افزایش تا ۲۰۰ درصدی دارد.

گزارش میدانی حاکی از این است اگرچه قیمت انواع میوه در میدان مرکزی میوه و تره‌بار تهران که محل عرضه مستقیم محصولات کشاورزی از سوی کشاورزان است، نسبت به هفته‌های گذشته کاهش زیادی داشته اما همین میوه‌ها در سطح شهر با افزایش تا ۲۰۰ درصدی قیمت عرضه می‌شود. قانون مصوب اصناف میگوید: «مغازه‌دارن حق ندارند بیش از ۳۵ درصد به نرخ میوه‌ای که طبق فاکتور از میدان مرکزی دریافت کرده‌اند اضافه کنند.»

علی حاج‌فتحعلی نایب‌رئیس اتحادیه بارفروشان معتقد است: عدم نظارت بر بازار میوه باعث می‌شود که قیمت چند برابری از میدان مرکزی میوه و تره‌بار تا سطح شهر را شاهد باشیم؛ در حالی که فاصله میدان مرکزی میوه تا نزدیک‌ترین مغازه‌های سطح شهر کمتر از ۲ کیلومتر است قیمت‌های ۳-۲ برابری را نسبت به قیمت میدان مرکزی می‌بینیم.

میدان مرکزی میوه و تره‌بار تهران در انتهای خانی آباد نو، ضلع شمالی بزرگراه آزادگان، در مساحت ۲۵ هکتار قرار دارد و شبانه‌روزی میوه از استان‌های مختلف به این مکان سرازیر می‌شود و از این مکان به صورت مویرگی به مغازه‌ها و میادین سطح شهر عرضه می‌شود.

قیمت‌ها از میدان مرکزی میوه و تره‌بار تا مغازه ۲ برابر می‌شود

گزارش میدانی حاکی از این است هر کیلوگرم خیار رسمی در میدان مرکزی میوه ۲ هزار تومان تا ۳ هزار تومان به فروش می‌رسد اما همین محصول در منطقه ۱۹ تهران که کمتر از ۳ کیلومتر با این مرکز فاصله دارد کیلویی ۵ هزار تومان به فروش می‌رود؛ قیمت موز در میدان مرکزی میوه کیلویی ۹ هزار تومان اما در سطح شهر از ۱۲ هزار تومان تا ۱۵ هزار تومان عرضه می‌شود؛ قیمت هر کیلوگرم هندوانه در میدان مرکزی میوه کیلویی ۸۰۰ تومان اما در سطح شهر ۲ هزار تومان به فروش می‌رود؛ هر کیلوگرم گوجه فرنگی در میدان مرکزی میوه ۳ هزار تومان اما در سطح شهر ۵ هزار تومان است و بقیه میوه‌‌ها هم چنین شرایطی را دارند.

جدیدترین قیمت ۵۵ قلم میوه و سبزی که توسط ۳ نهاد ناظر اعلام شده در جدول زیر قابل رویت است.

قیمت اجاره‌ هم روی نرخ میوه حساب می‌شود - 8

در جدول زیر هم قیمت انواع میوه در سطح شهر دیده می‌شود این لیست قیمت از خیابان ابوسعید منطقه ۱۱تهران نزدیک میدان منیریه جمع‌آوری شده است.

قیمت اجاره‌ هم روی نرخ میوه حساب می‌شود - 10

بررسی این قیمت‌ها نشان می‌دهد که تفاوت فاحشی بین قیمت‌ها میدان مرکزی میوه و تره‌بار با مغازه‌های سطح شهر وجود دارد، نکته اینجاست که قیمت مغازه وسط شهر انتخاب شده که معیار درستی باشد اما هرچه به سمت شمال تهران می‌رویم قیمت‌ها بسیار بیشتر می‌شود.

شناسایی میوه و قیمت آن کار تخصصی است و افراد معمولی نمی‌توانند!

اسدالله کارگر رئیس اتحادیه بارفروشان از جمله افراد مسئولی است که باید در باره دلیل افزایش غیرقانونی قیمت در مغازه‌ها پاسخگو باشد. وقتی از او درباره دلیل تفاوت چند برابری قیمت با میدان مرکزی میوه و تره‌بار در حالی که مغازه‌داران موظف هستند تنها ۳۵ درصد به نرخ روی فاکتور اضافه کنند، سوال می‌شود، پاسخ عجیبی می‌شنویم. او می‌گوید: «میوه‌ها تفاوت‌های زیادی دارند و شناسایی آنها یک کار تخصصی است و مردم عادی نمی‌توانند آن را تشخیص دهند!»

«کارگر» این موضوع را یکبار در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری نیز درباره قیمت لیمو مطرح کرد که یکی از مسئولان حاضر در گفت‌‌وگوی ویژه پاسخ داد: بنده در جنوب کشور که محل اصلی تولید لیمو است بزرگ شده‌ام و کاملا به کیفیت لیمو واقف هستم اما قیمت‌های سطح شهر بسیار متفاوت است.

جایگاه نخست تا ۱۵ ایران در تولید ۶۸ محصول

ایران بیش از ۱۸ میلیون تن میوه تولید می‌کند و براساس آمارهای فائو ایران در تولید ۶۸ محصول کشاورزی جایگاه نخست تا پانزدهم جهان را دارد. ایران در تولید محصولات پسته، زرشک، خاویار، زعفران، میوه‌های هسته‌دار و انواع توت جایگاه نخست را در جهان دارد. ایران در تولید خرما و زردآلو در رده دوم قرار دارد و در تولید هندوانه، گیلاس، خربزه، انواع ملون، ‌ سیب، ‌انجیر و خیار جایگاه سوم را از ان خود کرده‌ است.

باید اجاره مغازه را در بیاوریم

حال این سوال است که چرا با این تولید میوه قیمت‌ها در بازار آنچنان گران است که بسیاری از خانواده‌های متوسط توان خرید ندارند. میوه علاوه بر محصول غذایی یک محصول دارویی و بسیاری ضروری برای سلامتی است.

اما برخی مغازه‌ها در پاسخ به اینکه چرا این همه قیمت‌ها را بالا می‌برید می‌گویند: «باید اجاره مغازه‌ها دربیاید»

جالب اینجاست که قیمت‌ها در سطح شهر یکسان نیست. میوه‌ها از مناطق جنوبی هرچه به مناطق شمالی می‌رویم افزایش بیشتری دارد و مغازه‌داران با نرخ‌ اجاره مغازه‌هایشان، قیمت میوه را تعیین می‌کنند.

نظارت بر بازار تعطیل شد: افزایش ۲۰۰ درصدی به جای ۳۵ درصد

نظارت بر بازار هم تعطیل است اگرچه خود اصناف تصویب کرده‌اند که مغازه‌ها تا ۳۵ درصد می‌توانند قیمت‌ها را افزایش دهند اما تا۲۰۰ درصد هم افزایش می‌دهند و کسی نمی‌پرسد چرا؟

دلایل دیگری هم برای گرانی میوه وجود دارد؛ قیمت میوه از سر زمین کشاورز تا رسیدن به دست مصرف‌کننده بیش از ۳۰۰ درصد افزایش قیمت دارد بنابراین بخشی از این بالا بودن قیمت میوه‌ها قبل از رسیدن میوه به میدان مرکزی میوه و تره‌بار است و بخشی را هم در فرایند تولید باید جستجو کرد.

قیمت تمام شده بالای تولید و قانونی که ۲۳ سال معطل مانده

قیمت تمام شده میوه و محصولات کشاورزی در کشور ما بالا است؛ قانونی که در سال ۱۳۷۵ برای یکپارچه‌سازی اراضی مصوب شده بود هیچ وقت اجرایی نشد و باعث شد زمین‌های کشاورزی ما تکه‌تکه باشد. آمارهای وزارت جهاد کشاورزی نشان می‌دهد میانگین مالکیت زمین‌های کشاورزی توسط بهره‌برداران کمتر از یک و نیم هکتار است و در مناطق شمالی به حتی کمتر از یک هکتار هم می‌رسد. انجام مکانیزاسیون کشاورزی در کشور ما در زمین‌های کمتر از ۵ هکتار جواب نمی‌دهد چرا که ما ماشین‌آلات ویژه زمین‌های خرد را نداریم. زمین‌های خرد هزینه علمیاتی کشاورزی را افزایش می‌دهد بنابراین یک کیلوگرم محصول نسبت به کشورهای دیگر با قیمت بیشتری تولید می‌شود.

چرا روسیه از ایران میوه وارد نکرد

پوتین رئیس‌جمهور روسیه ۲ سال پیش در واکنش به تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا واردات میوه از اتحادیه اروپا را ممنوع کرد و تلاش کرد تا از منطقه آسیا نیازهای میوه و کشاورزی خود را تامین کند. اولین چراغ سبز پوتین برای واردات از ایران بود که حتی در یکی از سخنرانی‌هایش هم آن را مطرح کرد و گفت: «اگر ما میوه از اتحادیه اروپا نخریم در چند قدمی خودمان که هزینه حمل بسیار پایینی هم دارد کشور ایران است و ما می‌توانیم از آنها وارد کنیم.»

در پی چراغ سبز پوتین اکیپ‌های کارشناسی از روسیه وارد ایران شد ‌آنها روی واردات سیب، لبنیات و سایر میوه‌ها کار کردند و تیم‌های کارشناسی شرایط را بررسی کرد. چندین عامل سبب شد که روسیه آنطور که انتظار می‌رفت از ایران میوه وارد نکند که از جمله آنها قیمت بالای تولید بود. همان زمان ایرانی‌ها سیب ارومیه را کیلویی ۳ هزار تومان پیشنهاد کردند اما روسیه اعلام کرد با قیمت کمتر از ۲ هزار تومان از ترکیه می‌تواند خریداری کند.

دیگر موانعی که سر راه این واردات بود عدم بسته‌بندی، نبودن پروتکل‌ها و موضوع بسیار مهم باقی مانده سموم بیش از حد استاندارد بود.

سیاست صادرات محوری وزارت جهاد کشاورزی به جای تامین داخل

در این میان صادرات محوری وزارت جهاد کشاورزی هم به افزایش قیمت میوه کمک کرده است. طی امسال و سال گذشته وزارت جهاد کشاورزی صادرات محصول را به تامین داخل ترجیح داده است تا کوچکترین فرصتی پیش می‌آید محصولات را صادر می‌کند. البته این اقدام باعث تقویت تولیدکنندگان خواهد شد اما از سوی دیگر در صحبت‌های مسئولان ارشد کشور به کرات آمده که تامین نیاز داخل باید اولویت اصلی باشد.

به عنوان مثال در حالی که کشور سالانه ۵ میلیون تن سیب‌زمینی تولید می‌کند، ‌قیمت سیب‌زمینی در بازار از کیلویی ۱۰ هزار تومان هم فراتر رفته است. شاید وزارت جهاد کشاورزی با بالا بودن نرخ ارز تلاش می‌کند تا از این فرصت بدست آ‌مده به نفع بخش کشاورزی استفاده کند چنانکه هر اندازه صادرات بیشتری انجام دهد ارزآوری بسیار بیشتری خواهد داشت. اما وزارت جهاد فراموش کرده که به همان نسبت هم روی عامه مردم فشار وارد می‌‌شود. افزایش قیمت‌هایی مانند پیاز، سیب‌زمینی، گوشت و برنج اینها که غذای تقریبا ۹۰ درصد مردم است قابل جبران نیست.

جهش صادرات کشاورزی از نگاه آمار

براساس آمار مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران در ۹ ماهه سال ۹۷ صادرات بخش کشاورزی رشد چشمگیری داشته و ۱۴٫۳ درصد ارزش صادرات غیرنفتی کشور را شامل شده است. انواع میوه‌های درختی به ارزش یک میلیارد و ۵۱ میلیون دلار، محصولات جالیزی به ارزش ۷۹۷ میلیون دلار، شیر و فراورده‌های آن به ارزش ۷۴۱ میلیون دلار و زعفران ۲۵۶ میلیون دلار، ماهی و میگو به ارزش ۲۴۲ میلیون دلار صادر شده است.

چند راهکار

از نظر کارشناسان برای اینکه قیمت محصولات کشاورزی کاهش یابد چندین راهکار وجود دارد. نخست اینکه وزارت جهاد کشاورزی تلاش کند تا قیمت تمام شده محصولات کشاورزی را کاهش دهد و آن را در حد استانداردهای جهانی برساند.

مهمترین اقدام در این زمینه اعمال قانون معطل مانده یکپارچه‌سازی اراضی است که در سال ۱۳۷۵ تصویب شده و پس از ۲۳ سال هنوز هیچ کاری انجام نشده است. این قانون تاکید می‌کند که زمین‌های کشاورزی باید یکپارچه شوند و زمین‌های یکپارچه هم خرد خرد نشوند. این اقدام باعث افزایش ضریب مکانیزاسیون در بخش کشاورزی خواهد شد.

نکته دوم اینکه تحقیقات و پژوهش و استفاده از بذرهای اصلاح شده ضریب نفوذ بیشتری در کشاورزی ما داشته باشد. براساس آمار فائو سازمان خواروبار جهانی طی ۴۰ سال آینده تامین امنیت غذایی جهان تنها براساس تحقیقات و پژوهش خواهد بود و توسعه افقی سطح کشت نمی‌تواند به تنهایی امنیت غذایی را تامین کند.

نکته سوم اینکه سرمایه‌گذاری و حمایت از این بخش باید افزایش یابد. کشاورزان امروز روستاها افراد مسن و پا به سن گذاشته‌ای هستند که توان تولید ندارند زیرا کشاورزی برای بسیاری از آنها درآمدزا و جذاب نیست. تراکتور و کمباین‌هایی که امروز در بخش کشاورزی استفاده می‌شود برای جوانان جذاب و راحت نیست. جوان امروزی نمی‌تواند روی تراکتورهای رومانی و یا فرگوسن چند دهه گذشته بنشیند و کار کشاورزی کند.

با گذشت وجود پیشرفت‌های فوق‌العاده در کشاورزی کشورها هنوز کشاورزی در کشور ما سنتی و نیمه سنتی است و طوری نبوده که بتواند حداقل جوانان را آنجا پابند کند.

منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

بفرمایید نان ۲ میلیون تومانی/فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز21 ساعت قبل

۹درصد مالیات بر تولیدات ورودی مناطق آزاد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ ناصر خرمالی در برنامه گفتگوی ویژه شبکه دو سیما، گفت: قانون معاف بودن مناطق آزاد از مالیات بر ارزش افزوده که در سال ۸۷ به صورت موقت ابلاغ شد به هیچ وجه در مناطق آزاد اتفاق نیافتاد. خرمالی گفت: فعال اقتصادی در مناطق آزاد معدنی نیست و الزامی به ثبت معاملات در این مناطق وجود ندارد بنابراین راه شفافیت فعالیت‌های اقتصادی در مناطق آزاد تغییر قانون معاف بودن مناطق آزاد از مالیات ارزش بر افزوده نیست. وی ادامه داد: دیگر جذابیتی برای سرمایه گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی که در گذشته برای این مناطق پیش بینی شده بود وجود ندارد. مدیرتوسعه صادرات و ارزش افزوده مناطق آزاد افزود: واردات کالای مسافری به مناطق آزاد از سال ۹۶ نظام مند و مجموع سهمیه ارزی هفت منطقه آزاد کشور که می‌توانند وارد کنند ۵۲۸ میلیون دلار بوده است. وی با بیان اینکه در مناطق آزاد مالیات بر مصرف است و بر تولید نیست گفت: چرا معافیت مالیات بر ارزش افزوده به مناطق آزاد میدهیم.

انتشار ویدئویی از نقش سپهبد شهید قاسم سلیمانی در شکست تحریم‌های دارویی

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، پس از شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی تحولات مختلفی در وضعیت و موضع ایران در منطقه رخ داد و با انتقام سخت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تمام نقشه‌های دشمن شکست خورد. آمریکا با اعمال تحریم‌های دارویی موجب اشکال در انتقال دارو به کشور شده بود، اما نقش سپهبد شهید سلیمانی در شکست تحریم معنای دیگری داشت. در این برهه تامین مواد اولیه ۹۷ درصد از دارو‌های تولید داخل به سختی انجام می‎شد و شرایط را برای عموم کشور ایران سخت کرده بود و نماینده داروسازان در شورای عالی نظام پزشکی ۲ ما قبل از شهادت سردار سلیمانی اعلام کرد که صنعت دارو، تحریم‌ها را شکست داده است. اما پس از شهادت سردار سلیمانی، وزیر بهداشت آقای سعید نمکی از نقش سردار سلیمانی در تامین نیاز‌های دارویی ایران پرده برداشت. در ادامه کلیپی از نقش سردار سلیمانی در شکست تحریم‌های دارویی را مشاهده می‌کنید: برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

بازار‌های مالی در هفته‌ای که گذشت

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، اجرای عملیات بازار باز در نظام بانکی به تازگی کلید خورد، در این روش بانک مرکزی با خرید و فروش اوراق بهادار دولتی به بانک‌ها، عرضه و تقاضای پول، میزان نقدینگی و تورم را کنترل می‌کند. در تالار شیشه‌ای، زنگ پایان معاملات با رشد ۵ هزار و ۲۰۲ واحدی زده شد. اگرچه شاخص کل بورس اوراق بهادار در تهران، در دو روز گذشته با کاهش روبرو بود، اما دماسنج شاخص در آخرین روز معاملات هفتگی بر روی رقم ۴۱۱ هزار و ۲۱۱ واحد ایستاد. بانک‌ها، خوروسازان و صنایع فلزی از جمله نماد‌های پربیننده تالار شیشه‌ای این هفته بودند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، دولت آمریکا در ادامه تلاش‌های خود برای اعمال فشار علیه مردم ایران، روز پنج‌شنبه افراد و شرکت‌های بیشتری را به دلیل ارتباط تجاری با ایران، در فهرست تحریم قرار داد. بر اساس بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا، واشنگتن یک فرد ایرانی، یک فرد چینی و ۶ شرکت مستقر در امارات عربی متحده و چین را به دلیل ارتباط با صنایع پتروشیمی ایران تحریم کرده است: - علی بایندریان- ژیکینگ ونگ- شرکت بنتاکو دی‌ام‌سی‌سی- شرکت جیاشیانگ- شرکت پیکویو- شرکت سیگ انرژی- شرکت پتروشیمی شاندونگ کیاوانگوا- شرکت پتروشیمی تریلینس «استیون منوشین» وزیر خزانه‌داری آمریکا در توجیه اعمال این تحریم‌ها، گفته است: «بخش‌های نفت و پتروشیمی یکی از منابع اصلی تأمین مالی فعالیت‌های تروریستی جهانی رژیم ایران است.» دولت آمریکا اردیبهشت ماه سال گذشته به صورت یکجانبه از توافق هسته‌ای با ایران خارج شده و از آن زمان مرتبا تحریم‌های بیشتری علیه صنایع مختلف ایران وضع کرده است. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا دو هفته پیش با امضای فرمانی عملا اختیار تحریم تمام صنایع ایران را به خزانه‌داری آمریکا داد. علاوه بر صنایع نفت و پتروشیمی، آمریکا صنایعی چون فلزات، معدن و حتی پارچه‌بافی را نیز تحریم کرده است.
همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از میزان، زمزمه واردات خودرو چند هفته‌ای است که مجددا بر سر زبان‌ها افتاده است و برخی از نمایندگان به دنبال این هستند که واردات مجددا از سر گرفته شود. این در حالی است که دولت در بودجه سال ۹۹ هیچ ردیف درآمدی در قبال واردات خودرو در نظر نگرفته است. این در حالی است که دولت به منظور مدیریت ارز واردات خودرو و برخی کالاهای دیگر ممنوع کرده است. این کارشناس صنعت خودرو با بیان اینکه این موضوع به نفع اقتصاد کشور نیست، افزود: دولت از مردادماه ۹۶ مانع واردات خودرو به کشور شد تا بتواند درآمد ارزی کشور را مدیریت کند. این کارشناس صنعت خودرو اظهار کرد: در حالی که طرح نوسازی ناوگان فرسوده خودروهای سنگین سه سال است به دلیل نبود بودجه اجرایی نشده است اختصاص ارز برای واردات خودرو مفهومی ندارد.

اخبار بیشتر