اخبار قیمت‌های روز بازار - سه‌شنبه 11 تیرماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار قیمت‌های روز بازار - سه‌شنبه 11 تیرماه

رشد یک پله‌ای قیمت دلار و یورو + قیمت ارز صرافی ملی ۹۸/۴/۱۱

تجارت‌نیوزخبرگزاری تجارت‌نیوز
رشد یک پله‌ای قیمت دلار و یورو + قیمت ارز صرافی ملی ۹۸/۴/۱۱
صرافی ملی امروز قیمت دلار و یورو خود را با 100 تومان افزایش قیمت نسبت به آخرین قیمت ثبت شده از این دو شاخص در روز گذشته اعلام کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، صرافی ملی قیمت دو شاخص ارزی امروز سه‌شنبه ۱۱ تیر ماه را نسبت به اخرین نرخ ثبت شده این دو ارز در روز گذشه با ۱۰۰ تومان افزایش اعلام کرد.

قیمت دلار در صرافی ملی امروز معادل ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان ثبت شده است. همچنین هر دلار آمریکا در صرافی ملی ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان خریداری می‌شود. این در حالی است که آخرین نرخ دلار در روز گذشته در این صرافی ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان برای خرید و ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان برای فروش بود.

قیمت یورو نیز نسبت به آخرین نرخ ثبت شده دیروز ۱۰۰ تومان بیشتر شده است، یعنی قیمت امروز آن در صرافی ملی ۱۴ هزار و ۷۰۰ تومان اعلام شده است. این صرافی هر یورو را با نرخ ۱۴ هزار و ۶۰۰ تومان می‌خرد.

این افزایش در حالی رخ داده است که طبق اعلام بانک مرکزی از نرخ ۴۷ ارز عمده، ۲۹ ارز از جمله‌های ارزهای شاخصی مانند پوند و یورو در بازار بانکی با کاهش ارزش مواجه شده‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت نفت کاهش یافت

الفخبرگزاری الف
قیمت نفت کاهش یافت
قیمت نفت در معاملات روز سه شنبه بازار جهانی با وجود تصمیم اوپک برای تمدید توافق کاهش تولید به مدت ۹ ماه دیگر، به دلیل نگرانی‌ها نسبت به آمار اقتصادی ضعیف جهانی کاهش پیدا کرد.

به گزارش ایسنا، بهای معاملات آتی نفت برنت ۱۵ سنت یا ۰٫۲ درصد کاهش یافت و به ۶۴ دلار و ۹۱ سنت در هر بشکه رسید. نفت برنت روز دوشنبه بیش از دو دلار افزایش قیمت پیدا کرده بود اما تا پایان روز بخشی از رشد قیمت خود را از دست داد.

بهای معاملات آتی نفت آمریکا ۲۵ سنت یا ۰٫۴ درصد کاهش یافت و به ۵۸ دلار و ۸۴ سنت در هر بشکه رسید.

ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار در شرکت OANDA در این باره اظهار کرد: پس از دو سال و نیم کاهش تولید، تمدید کاهش تولید تأثیر خود را از دست داده است و بازار نسبت به وضعیت تقاضا نگران مانده است. جنگ تجاری بعید است به زودی حل شود و با وجود این که انتظار می‌رود بانک‌های مرکزی در سراسر جهان تدابیر محرک مالی را در ماه‌های آینده به اجرا بگذارند، فعالیت اقتصادی روند نزولی دارد.

اگرچه آمریکا و چین در نشست سران گروه ۲۰ موافقت کردند مذاکرات تجاری خود را از سر بگیرند اما نشانه‌های افت فعالیت تولیدی در سراسر اروپا و آسیا در ژوئن و ضعیف شدن رشد تولید در آمریکا، قیمت‌های نفت را با کاهش روبرو کرد.

با این حال تصمیم برای تمدید توافق کاهش تولید از قیمت‌ها پشتیبانی خواهد کرد زیرا اوپک درصدد حفظ تعادل بازار است.

اعضای اوپک در نشست رسمی وزیران نفت این گروه در وین، با تمدید کاهش تولید تا مارس سال ۲۰۲۰ موافقت کردند. کشورهای عضو اوپک قرار است روز جاری با متحدانشان شامل روسیه که به گروه اوپک پلاس معروف هستند دیدار و درباره کاهش تولید مذاکره کنند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه شنبه هفته جاری اعلام کرد با عربستان سعودی برای تمدید کاهش تولید جهانی تا دسامبر سال ۲۰۱۹ یا مارس سال ۲۰۲۰ به توافق رسیده است.

بر اساس گزارش رویترز، وزیر انرژی روسیه و منابع صنعتی اظهار کردند روسیه تولید نفت خود را در ژوئن بیش از میزانی که توافق شده بود، کاهش داده است که البته بحران آلودگی نفت در شبکه‌های خط لوله صادرات به اروپا در کاهش تولید این کشور مؤثر بوده است.

در این بین، آمار رسمی نشان تولید تولید ماهانه نفت آمریکا در آوریل به رکورد جدید ۱۲٫۱۶ میلیون بشکه در روز صعود کرده است با این حال انتظار می‌رود روند رشد تولید نفت شیل آمریکا امسال نسبت به سال ۲۰۱۸ آهسته شود.

خواندن خبر در سایت منبع

روند قیمت طلا معکوس شد

ایسناخبرگزاری ایسنا
روند قیمت طلا معکوس شد
قیمت طلا در معاملات روز سه شنبه بازار جهانی در پی آمار ضعیف بخش تولید و نگرانی سرمایه‌گذاران نسبت به کندی رشد اقتصاد جهانی، به سطح بالاتری صعود کرد.

به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰٫۴ درصد افزایش یافت و به ۱۳۸۹ دلار و ۷۳ سنت رسید.

در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰٫۲ درصد افزایش، به ۱۳۹۱ دلار و ۷۰ سنت رسید.

به گفته مارگارت یانگیان، تحلیلگر بازار در شرکت "سی ام سی مارکتس"، جنگ تجاری مورد توجه بازار قرار گرفته و توجه بازار از جنگ تجاری آمریکا و چین به اختلاف آمریکا و اتحادیه اروپا جلب شده است.

آمریکا در خصوص اختلاف دیرینه‌ای که با اروپا بر سر یارانه‌های هواپیما دارد، فشار روی این منطقه را افزایش داد و تهدید کرد روی ۴ میلیارد دلار کالاهای اتحادیه اروپا تعرفه وضع خواهد کرد که علاوه بر تعرفه‌هایی خواهد بود که در آوریل روی ۲۱ میلیارد دلار کالای اروپایی اعلام کرده بود.

از سوی دیگر آمار نشان داد فعالیت بخش تولید در سراسر اروپا و آسیا در ژوئن رشد منفی پیدا کرده و رشد بخش تولید آمریکا هم آهسته شده است. آمار مذکور سیاست گذاران را برای جلوگیری از وقوع رکود اقتصادی تحت فشار قرار داده است.

با این حال رشد قیمت طلا به دلیل قوی ماندن ارزش دلار که نزدیک به بالاترین حد خود در بیش از یک هفته اخیر ایستاده است و توافق میان آمریکا و چین برای ازسرگیری مذاکرات تجاری، محدود ماند. قیمت طلا در ۱۵ ژوئن تحت تأثیر افت ارزش دلار و تشدید تنش‌های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه، به مرز ۱۴۳۸ دلار و ۶۳ سنت صعود کرده بود که بالاترین قیمت از ۱۴ مه سال ۲۰۱۳ بود.

بر اساس گزارش رویترز، بازار اکنون به آمار اشتغال غیرکشاورزی آمریکا چشم دوخته که روز جمعه منتشر می‌شود و به سرمایه گذاران کمک می‌کند به ارزیابی اقدامات سیاست پولی احتمالی بانک مرکزی آمریکا بپردازند.

وانگتائو، تحلیلگر فنی رویترز پیش بینی کرد هر اونس طلا برای تحویل فوری ممکن است به ۱۴۱۰ دلار بهبود پیدا کند زیرا در محدوده بین ۱۳۸۶ تا ۱۳۸۷ دلار حمایت یافته است.

موجودی طلای "اس پی دی آیگلد تراست" که بزرگترین صندوق سرمایه گذاری تحت پشتوانه طلا در جهان است، روز دوشنبه ۰٫۷۸ درصد رشد کرد و به ۸۰۰٫۲۰ تن رسید.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری ۰٫۳ درصد رشد کرد و به ۱۵ دلار و ۱۸ سنت رسید هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ۰٫۴ درصد افزایش یافت و به ۸۳۳ دلار و ۱۲ سنت رسید. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری ثابت ماند و در ۱۵۴۶ دلار و ۸۸ سنت ایستاد.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت انواع گوشت تازه گوساله و گوسفندی داخلی

فردا نیوزخبرگزاری فردا نیوز
قیمت انواع گوشت تازه گوساله و گوسفندی داخلی
فیله پاک کرده گوساله کیلویی ۱۱۰ هزار تومان در غرفه تره بار به فروش می‌رسد.

باشگاه خبرنگاران: قیمت انواع گوشت تازه گوساله و گوسفندی داخلی در میادین میوه و تره‌بار به شرح زیر است:

قیمت انواع گوشت تازه گوساله و گوسفندی داخلی - 2

خواندن خبر در سایت منبع

مقایسه وضعیت قیمت‌ها در بازارها طی دو ماه نخست سال ۹۷ و ۹۸ + جدول

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز
مقایسه وضعیت قیمت‌ها در بازارها طی دو ماه نخست سال ۹۷ و ۹۸ + جدول
اقتصاد نیوز: مقایسه وضعیت قیمت در بازارهای مختلف در دو ماهه نخست سال با فروردین و اردیبهشت ۹۷ نشان می‌دهد که قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۱۶۳.۱ درصد افزایش یافته است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایبنا، معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در گزارشی به خلاصه وضعیت قیمت در بازارهای مختلف طی دو ماهه نخست امسال با سال قبل پرداخته است. بر این اساس میانگین نرخ سکه طرح قدیم که در فروردین و اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ معادل یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بوده به ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسیده که افزایشی ۱۶۰٫۸ درصدی را نشان می‌دهد. همچنین میانگین نرخ سکه تمام بهار آزادی طرح جدید نیز در مدت زمان مشابه از یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان به ۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان افزایش یافته که رشدی ۱۶۳٫۱ درصدی را نشان می‌دهد.

در این گزارش میانگین نرخ هر دلار آمریکا برای دو ماهه نخست امسال ۱۴ هزار و ۹۳ تومان و هر یورو ۱۵ هزار و ۹۷۷ تومان اعلام شده ولی به دلیل آنکه در دو ماهه نخست سال گذشته و بعد از اعمال سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی، بانک مرکزی نرخی را برای ارز در بازار آزاد اعلام نکرده، این ارقام با نرخ دلار و یورو در فروردین و اردیبهشت سال گذشته مقایسه نشده‌اند.

براساس گزارش معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران، بهای هر متر مربع واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران در دو ماهه نخست سال گذشته ۵ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان بوده که در دو ماهه نخست امسال با ۱۰۸٫۱ درصد افزایش به ۱۱ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان رسیده است.

مقایسه وضعیت قیمت‌ها در بازارها طی دو ماه نخست سال ۹۷ و ۹۸ + جدول - 5

شاخص ارزش سهام معامله شده در بازار سهام (۱۰۰=۱۳۹۵) از ۷۱٫۹ به ۴۷۹٫۲ درصد رسیده که رشدی ۵۶۶٫۵ درصدی را نشان می‌دهد. همچنین شاخص تعداد سهام معامله شده در بازار سهام (۱۰۰=۱۳۹۵) از ۷۸٫۴ درصد با افزایشی ۴۲۳٫۶ درصدی به ۴۱۰٫۵ درصد در مدت زمان مورد بررسی رسیده است.

در این گزارش شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی کل کشور (۱۰۰=۱۳۹۵) براساس آمار مرکز آمار ایران در دو ماهه نخست امسال ۱۷۲٫۲ درصد اعلام شده که نسبت به رقم ۱۱۳٫۵ درصدی افزایشی ۵۱٫۷ درصدی داشته است.

همچنین شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای شهری کشور (۱۰۰=۱۳۹۵) در فروردین و اردیبهشت ماه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۵۰٫۳ درصد رشد یافته است. این شاخص در دو ماهه نخست سال گذشته ۱۱۳٫۵۸ بود که در فروردین و اردیبهشت ماه امسال ۱۷۰٫۷ درصد محاسبه شده است.

شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای روستایی کشور (۱۰۰=۱۳۹۵) نیز در دو ماهه نخست امسال ۱۸۱ درصد محاسبه شده که نسبت به شاخص ۱۱۳٫۵ درصدی مدت مشابه سال قبل، ۵۹٫۵ درصد افزایش نشان می‌دهد.

از سوی دیگر شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی استان تهران (۱۰۰=۱۳۹۵) نیز در دو ماهه نخست سال ۱۳۹۷ معادل ۱۱۴٫۴ درصد بوده که این شاخص در مدت مشابه امسال به ۱۷۲٫۲ درصد رسیده است که رشدی ۵۰٫۵ درصدی یافته است. این مطلب برایم مفید است ۰

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت چند برابری میوه از میدان مرکزی تا مغازه‌ + جدول

الفخبرگزاری الف
قیمت چند برابری میوه از میدان مرکزی تا مغازه‌ + جدول
در فصل برداشت که قیمت میوه باید در حداقل باشد در فاصله کمتر از ۲ کیلومتر قیمت‌ها دو برابر می‌شود و مغازه‌داران اجاره مغازه را هم روی نرخ میوه می‌ کشند.

به گزارش فارس، عدم نظارت بر بازار میوه باعث شده در فصل برداشت که نقطه اوج عرضه انواع میوه و محصولات کشاورزی به بازار است میوه با قیمت بالاتری در سطح شهر عرضه شود، قیمتها از میدان مرکزی میوه و تره‌بار تهران که نخستین مرحله توزیع برای خریداران عمده است تا رسیدن به دست مصرف کننده در مغازه‌ها افزایش تا ۲۰۰ درصدی دارد.

گزارش میدانی حاکی است اگرچه قیمت انواع میوه در میدان مرکزی میوه و تره‌بار تهران که محل عرضه مستقیم محصولات کشاورزی از سوی کشاورزان است، نسبت به هفته‌های گذشته کاهش زیادی داشته اما همین میوه‌ها در سطح شهر با افزایش تا ۲۰۰ درصدی قیمت عرضه می‌شود. قانون مصوب اصناف میگوید: «مغازه‌دارن حق ندارند بیش از ۳۵ درصد به نرخ میوه‌ای که طبق فاکتور از میدان مرکزی دریافت کرده‌اند اضافه کنند.»

علی حاج‌فتحعلی نایب‌رئیس اتحادیه بارفروشان معتقد است: عدم نظارت بر بازار میوه باعث می‌شود که قیمت چند برابری از میدان مرکزی میوه و تره‌بار تا سطح شهر را شاهد باشیم؛ در حالی که فاصله میدان مرکزی میوه تا نزدیک‌ترین مغازه‌های سطح شهر کمتر از ۲ کیلومتر است قیمت‌های ۳-۲ برابری را نسبت به قیمت میدان مرکزی می‌بینیم.

میدان مرکزی میوه و تره‌بار تهران در انتهای خانی آباد نو، ضلع شمالی بزرگراه آزادگان، در مساحت ۲۵ هکتار قرار دارد و شبانه‌روزی میوه از استان‌های مختلف به این مکان سرازیر می‌شود و از این مکان به صورت مویرگی به مغازه‌ها و میادین سطح شهر عرضه می‌شود.

*قیمت‌ها از میدان مرکزی میوه و تره‌بار تا مغازه ۲ برابر می‌شود

گزارش میدانی حاکی است هر کیلوگرم خیار رسمی در میدان مرکزی میوه ۲ هزار تومان تا ۳ هزار تومان به فروش می‌رسد اما همین محصول در منطقه ۱۹ تهران که کمتر از ۳ کیلومتر با این مرکز فاصله دارد کیلویی ۵ هزار تومان به فروش می‌رود؛ قیمت موز در میدان مرکزی میوه کیلویی ۹ هزار تومان اما در سطح شهر از ۱۲ هزار تومان تا ۱۵ هزار تومان عرضه می‌شود؛ قیمت هر کیلوگرم هندوانه در میدان مرکزی میوه کیلویی ۸۰۰ تومان اما در سطح شهر ۲ هزار تومان به فروش می‌رود؛ هر کیلوگرم گوجه فرنگی در میدان مرکزی میوه ۳ هزار تومان اما در سطح شهر ۵ هزار تومان است و بقیه میوه‌‌ها هم چنین شرایطی را دارند.

جدیدترین قیمت ۵۵ قلم میوه و سبزی که توسط ۳ نهاد ناظر اعلام شده در جدول زیر قابل رویت است.

قیمت چند برابری میوه از میدان مرکزی تا مغازه‌ + جدول - 8

در جدول زیر هم قیمت انواع میوه در سطح شهر دیده می‌شود این لیست قیمت از خیابان ابوسعید منطقه ۱۱تهران نزدیک میدان منیریه جمع‌آوری شده است.

میوه(کیلوگرم)قیمت (تومان)
زردآلو12900
هلو کاردی10800
سیب گلاب14500
شلیل شبرنگ11700
آلو قطره‌ طلا11500
آلو شابلون 11500
موز 14000
خیار قلمی 3500
گوجه بو ته‌رس4900
هندوانه2000
سیب زمینی9500
پیاز2950

بررسی این قیمت‌ها نشان می‌دهد که تفاوت فاحشی بین قیمت‌ها میدان مرکزی میوه و تره‌بار با مغازه‌های سطح شهر وجود دارد، نکته اینجاست که قیمت مغازه وسط شهر انتخاب شده که معیار درستی باشد اما هرچه به سمت شمال تهران می‌رویم قیمت‌ها بسیار بیشتر می‌شود.

*شناسایی میوه و قیمت آن کار تخصصی است و افراد معمولی نمی‌توانند!

اسدالله کارگر رئیس اتحادیه بارفروشان از جمله افراد مسئولی است که باید در باره دلیل افزایش غیرقانونی قیمت در مغازه‌ها پاسخگو باشد. وقتی از او درباره دلیل تفاوت چند برابری قیمت با میدان مرکزی میوه و تره‌بار در حالی که مغازه‌داران موظف هستند تنها ۳۵ درصد به نرخ روی فاکتور اضافه کنند، سوال می‌شود، پاسخ عجیبی می‌شنویم. او می‌گوید: «میوه‌ها تفاوت‌های زیادی دارند و شناسایی آنها یک کار تخصصی است و مردم عادی نمی‌توانند آن را تشخیص دهند!»

«کارگر» این موضوع را یکبار در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری نیز درباره قیمت لیمو مطرح کرد که یکی از مسئولان حاضر در گفت‌‌وگوی ویژه پاسخ داد: بنده در جنوب کشور که محل اصلی تولید لیمو است بزرگ شده‌ام و کاملا به کیفیت لیمو واقف هستم اما قیمت‌های سطح شهر بسیار متفاوت است.

*جایگاه نخست تا ۱۵ ایران در تولید ۶۸ محصول

ایران بیش از ۱۸ میلیون تن میوه تولید می‌کند و براساس آمارهای فائو ایران در تولید ۶۸ محصول کشاورزی جایگاه نخست تا پانزدهم جهان را دارد. ایران در تولید محصولات پسته، زرشک، خاویار، زعفران، میوه‌های هسته‌دار و انواع توت جایگاه نخست را در جهان دارد. ایران در تولید خرما و زردآلو در رده دوم قرار دارد و در تولید هندوانه، گیلاس، خربزه، انواع ملون، ‌ سیب، ‌انجیر و خیار جایگاه سوم را از ان خود کرده‌ است.

* باید اجاره مغازه را در بیاوریم

حال این سوال است که چرا با این تولید میوه قیمت‌ها در بازار آنچنان گران است که بسیاری از خانواده‌های متوسط توان خرید ندارند. میوه علاوه بر محصول غذایی یک محصول دارویی و بسیاری ضروری برای سلامتی است.

اما برخی مغازه‌ها در پاسخ به اینکه چرا این همه قیمت‌ها را بالا می‌برید می‌گویند: «باید اجاره مغازه‌ها دربیاید»

جالب اینجاست که قیمت‌ها در سطح شهر یکسان نیست. میوه‌ها از مناطق جنوبی هرچه به مناطق شمالی می‌رویم افزایش بیشتری دارد و مغازه‌داران با نرخ‌ اجاره مغازه‌هایشان، قیمت میوه را تعیین می‌کنند.

*نظارت بر بازار تعطیل شد: افزایش ۲۰۰ درصدی به جای ۳۵ درصد

نظارت بر بازار هم تعطیل است اگرچه خود اصناف تصویب کرده‌اند که مغازه‌ها تا ۳۵ درصد می‌توانند قیمت‌ها را افزایش دهند اما تا۲۰۰ درصد هم افزایش می‌دهند و کسی نمی‌پرسد چرا؟

دلایل دیگری هم برای گرانی میوه وجود دارد؛ قیمت میوه از سر زمین کشاورز تا رسیدن به دست مصرف‌کننده بیش از ۳۰۰ درصد افزایش قیمت دارد بنابراین بخشی از این بالا بودن قیمت میوه‌ها قبل از رسیدن میوه به میدان مرکزی میوه و تره‌بار است و بخشی را هم در فرایند تولید باید جستجو کرد.

*قیمت تمام شده بالای تولید و قانونی که ۲۳ سال معطل مانده

قیمت تمام شده میوه و محصولات کشاورزی در کشور ما بالا است؛ قانونی که در سال ۱۳۷۵ برای یکپارچه‌سازی اراضی مصوب شده بود هیچ وقت اجرایی نشد و باعث شد زمین‌های کشاورزی ما تکه‌تکه باشد. آمارهای وزارت جهاد کشاورزی نشان می‌دهد میانگین مالکیت زمین‌های کشاورزی توسط بهره‌برداران کمتر از یک و نیم هکتار است و در مناطق شمالی به حتی کمتر از یک هکتار هم می‌رسد. انجام مکانیزاسیون کشاورزی در کشور ما در زمین‌های کمتر از ۵ هکتار جواب نمی‌دهد چرا که ما ماشین‌آلات ویژه زمین‌های خرد را نداریم. زمین‌های خرد هزینه علمیاتی کشاورزی را افزایش می‌دهد بنابراین یک کیلوگرم محصول نسبت به کشورهای دیگر با قیمت بیشتری تولید می‌شود.

*چرا روسیه از ایران میوه وارد نکرد

پوتین رئیس‌جمهور روسیه ۲ سال پیش در واکنش به تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا واردات میوه از اتحادیه اروپا را ممنوع کرد و تلاش کرد تا از منطقه آسیا نیازهای میوه و کشاورزی خود را تامین کند. اولین چراغ سبز پوتین برای واردات از ایران بود که حتی در یکی از سخنرانی‌هایش هم آن را مطرح کرد و گفت: «اگر ما میوه از اتحادیه اروپا نخریم در چند قدمی خودمان که هزینه حمل بسیار پایینی هم دارد کشور ایران است و ما می‌توانیم از آنها وارد کنیم.»

در پی چراغ سبز پوتین اکیپ‌های کارشناسی از روسیه وارد ایران شد ‌آنها روی واردات سیب، لبنیات و سایر میوه‌ها کار کردند و تیم‌های کارشناسی شرایط را بررسی کرد. چندین عامل سبب شد که روسیه آنطور که انتظار می‌رفت از ایران میوه وارد نکند که از جمله آنها قیمت بالای تولید بود. همان زمان ایرانی‌ها سیب ارومیه را کیلویی ۳ هزار تومان پیشنهاد کردند اما روسیه اعلام کرد با قیمت کمتر از ۲ هزار تومان از ترکیه می‌تواند خریداری کند.

دیگر موانعی که سر راه این واردات بود عدم بسته‌بندی، نبودن پروتکل‌ها و موضوع بسیار مهم باقی مانده سموم بیش از حد استاندارد بود.

*سیاست صادرات محوری وزارت جهاد کشاورزی به جای تامین داخل

در این میان صادرات محوری وزارت جهاد کشاورزی هم به افزایش قیمت میوه کمک کرده است. طی امسال و سال گذشته وزارت جهاد کشاورزی صادرات محصول را به تامین داخل ترجیح داده است تا کوچکترین فرصتی پیش می‌آید محصولات را صادر می‌کند. البته این اقدام باعث تقویت تولیدکنندگان خواهد شد اما از سوی دیگر در صحبت‌های مسئولان ارشد کشور به کرات آمده که تامین نیاز داخل باید اولویت اصلی باشد.

به عنوان مثال در حالی که کشور سالانه ۵ میلیون تن سیب‌زمینی تولید می‌کند، ‌قیمت سیب‌زمینی در بازار از کیلویی ۱۰ هزار تومان هم فراتر رفته است. شاید وزارت جهاد کشاورزی با بالا بودن نرخ ارز تلاش می‌کند تا از این فرصت بدست آ‌مده به نفع بخش کشاورزی استفاده کند چنانکه هر اندازه صادرات بیشتری انجام دهد ارزآوری بسیار بیشتری خواهد داشت. اما وزارت جهاد فراموش کرده که به همان نسبت هم روی عامه مردم فشار وارد می‌‌شود. افزایش قیمت‌هایی مانند پیاز، سیب‌زمینی، گوشت و برنج اینها که غذای تقریبا ۹۰ درصد مردم است قابل جبران نیست.

* جهش صادرات کشاورزی از نگاه آمار

براساس آمار مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران در ۹ ماهه سال ۹۷ صادرات بخش کشاورزی رشد چشمگیری داشته و ۱۴٫۳ درصد ارزش صادرات غیرنفتی کشور را شامل شده است. انواع میوه‌های درختی به ارزش یک میلیارد و ۵۱ میلیون دلار، محصولات جالیزی به ارزش ۷۹۷ میلیون دلار، شیر و فراورده‌های آن به ارزش ۷۴۱ میلیون دلار و زعفران ۲۵۶ میلیون دلار، ماهی و میگو به ارزش ۲۴۲ میلیون دلار صادر شده است.

*چند راهکار

از نظر کارشناسان برای اینکه قیمت محصولات کشاورزی کاهش یابد چندین راهکار وجود دارد. نخست اینکه وزارت جهاد کشاورزی تلاش کند تا قیمت تمام شده محصولات کشاورزی را کاهش دهد و آن را در حد استانداردهای جهانی برساند. مهمترین اقدام در این زمینه اعمال قانون معطل مانده یکپارچه‌سازی اراضی است که در سال ۱۳۷۵ تصویب شده و پس از ۲۳ سال هنوز هیچ کاری انجام نشده است. این قانون تاکید می‌کند که زمین‌های کشاورزی باید یکپارچه شوند و زمین‌های یکپارچه هم خرد خرد نشوند. این اقدام باعث افزایش ضریب مکانیزاسیون در بخش کشاورزی خواهد شد.

نکته دوم اینکه تحقیقات و پژوهش و استفاده از بذرهای اصلاح شده ضریب نفوذ بیشتری در کشاورزی ما داشته باشد. براساس آمار فائو سازمان خواروبار جهانی طی ۴۰ سال آینده تامین امنیت غذایی جهان تنها براساس تحقیقات و پژوهش خواهد بود و توسعه افقی سطح کشت نمی‌تواند به تنهایی امنیت غذایی را تامین کند.

نکته سوم اینکه سرمایه‌گذاری و حمایت از این بخش باید افزایش یابد. کشاورزان امروز روستاها افراد مسن و پا به سن گذاشته‌ای هستند که توان تولید ندارند زیرا کشاورزی برای بسیاری از آنها درآمدزا و جذاب نیست. تراکتور و کمباین‌هایی که امروز در بخش کشاورزی استفاده می‌شود برای جوانان جذاب و راحت نیست. جوان امروزی نمی‌تواند روی تراکتورهای رومانی و یا فرگوسن چند دهه گذشته بنشیند و کار کشاورزی کند.

با گذشت وجود پیشرفت‌های فوق‌العاده در کشاورزی کشورها هنوز کشاورزی در کشور ما سنتی و نیمه سنتی است و طوری نبوده که بتواند حداقل جوانان را آنجا پابند کند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

سخنان رهبرمعظم انقلاب درباره توقیف نفتکش توسط انگلستان +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین20 ساعت قبل

شرکت‌های چندملیتی بازار دارو را بهم ریخته‌اند

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
وی گفت: پزشکان ما به جای اینکه دارو را برای بیمار تجویز کنند دانسته یا ندانسته شرکت تجاری را تجویز می‌کنند و این یک تقاضای القایی ایجاد می‌کند و باعث می‌شود بازار دارویی کشور بهم بریزد. اختراعی افزود: وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با مطرح کردن بحث امضا‌های طلایی باعث شد تا شفافیت آغاز شود وقتی امکان ارز یارانه‌ای تأمین می‌شود باید بخش‌هایی که مسؤول تخصیص این ارز هستند با نظام‌های بازرسی و کنترلی همراه شوند و شفافیت در سیستم ایجاد شود، اما متأسفانه ضعف در نظارت باعث سوء استفاده‌ها از ارز دولتی شد. ­رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی گفت: ما می‌توانستیم با حدود ۷۰۰ میلیون دلار همه نیاز‌های دارویی کشور را تأمین کنیم، اما سوء استفاده‌ها باعث شد این بازار به قدری بزرگ شود که رکود ۴ میلیارد دلار را زدیم و این یک جنایت در حق مردم بود. اختراعی افزود: وقتی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی می‌گوید یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار داروی مشابه داخلی وارد کشور شده است عده‌ای می‌گویند که این عدد بسیار ناچیز است و نباید به دلیل آن مردم را نگران کنیم در صورتی که این عدد به اندازه بودجه برخی کشورهاست و ما عدد و رقم‌ها از دستمان در رفته است. وی گفت: بحث امضا‌های طلایی صحت دارد و متأسفانه برخی شرکت‌ها دارو‌های وارداتی خود را با قیمتی حتی بالاتر از نرخ آن در خارج از کشور به مردم فروختند.
شاناشانا18 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری رویترز از لندن، مؤسسه مشاوره رپیدان آمریکا پس از بررسی فرض‌های مختلف مربوط به اختلال نفت جریان نفت پس از درگیری، اعلام کرد که اگر ایران تنگه هرمز را ببندد، قیمت نفت ۱۵ تا ۲۰ دلار افزایش می‌یابد، اما پس از مداخله نیروهای نظامی آمریکا، بلافاصله کاهش خواهد داشت. این گروه اعلام کرد واکنش نموداری قیمت نفت به چنین رویدادی، شبیه حرف M خواهد بود که نشان می‌دهد پس از جهش اولیه، قیمت‌ها یک افت پیش از موعد خواهند داشت، اما دوباره افزایش می‌یابند. این مؤسسه پیش‌بینی کرد یک هفته اختلال در جریان نفت در خلیج فارس، می‌تواند قیمت شاخص نفت خام برنت را به حدود ۸۰ تا ۹۰ دلار برای هر بشکه برساند و اگر این اختلال یک ماه یا بیشتر طول بکشد، قیمت برنت سه رقمی خواهد شد. پس از پایان درگیری، قیمت نفت تا حدی کاهش می‌یابد، اما ترس از اختلال سبب خواهد شد قیمت‌ها حداقل پنج دلار گران‌تر از شرایط عادی باشد. پژوهش این مؤسسه نشان می‌دهد درگیری شدید ممکن است آمریکا و ایران را به مذاکره تشویق کند که در آن صورت، به دلیل بازگشت صادرات نفت ایران به بازارها، قیمت‌ها به پایین‌تر از سطح پیش از درگیری کاهش خواهند یافت.

عقب نشینی قیمت‌ها پس از تخلیه شوک‌های تحریم + صوت

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران22 ساعت قبل
در پیک بامدادی بیست و ششم تیر می‌شنوید؛ به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، برنامه پیک بامدادی رادیو ایران به بررسی تاثیر تحریم‌ها بر قیمت‌ها پرداخته است. در حالی که تحریم‌های آمریکا به اوج خودش رسیده است، قیمت‌ها در بازار ارز و سکه و حتی مسکن، روند نزولی را طی می‌کند. خبرنگار پیک بامدادی، به بررسی جزئیات این کاهش قیمت‌ها و تاثیرات تحریم‌ها پرداخته است که در ادامه می‌شنوید. انتهای پیام/
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین3 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- تراز سطحی آب دریاچه ارومیه نسبت به هفته اخیر به رقم هزارو ۲۷۱ مترو ۶۹ سانتی متر یرسید و حجم دریاچه رقم ۲٫۸۲ میلیارد مترمکعبی را نشان می‌دهد. وسعت دریاچه ارومیه نیز تا تاریخ ۲۵ تیرماه سال جاری رقم ۳۰۸۷٫۳۳ کیلومتر مربع بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رشد بیش از ۹۲۵ کیلومتر مربعی همراه بوده است. البته بررسی‌ها نشان می‌دهد وسعت دریاچه ارومیه با گرم‌تر شدن هوا روبه کاهش است. همچنین نسبت به دراز مدت وسعت دریاچه با ۴۵۱۴٫۸۸ کیلومتر مربعی افت ۱۳۹۵٫۵۱ کیلومتر مربعی داشته است. حجم آب دریاچه نیز نشان می‌دهد این شاخص تا روز ۲۵ تیرماه به ۴٫۵۹ میلیارد متر مکعب رسیده که نسبت به سال گذشته رشد ۲٫۸۲ میلیارد متر مکعبی داشته است.
برترین‌هابرترین‌ها15 ساعت قبل
برنارد آرنولد فرانسوی، جای موسس مایکروسافت را در رده دوم ثروتمندترین افراد جهان گرفته و او را به رده سوم فرستاده است. خبرگزاری مهر: به نقل از بلومبرگ انگلیسی، ۷ سال بود که بیل گیتس در رده بندی برترین ثروتمندان جهان توسط بلومبرگ، هرگز پایین‌تر از رده دوم قرار نگرفته بود. سهام شرکت آرنولت، ال‌وی‌ام‌اچ، که کالاهای لوکس تولید می‌کند، در بورس پاریس رکورد زد و ثروت خالص او را به ۱۰۷٫۶ میلیارد دلار رساند که ۲۰۰ میلیون دلار از ثروت بیل گیتس بالاتر است. آرنولت تنها در سال ۲۰۱۹، بیش از ۳۹ میلیارد دلار به ثروت خود افزوده است که بیشترین رشد ثروت در میان افراد لیست ۵۰۰ نفره «برترین ثروتمندان جهان» بلومبرگ است. آرنولت ۷۰ ساله، ماه گذشته توانست در کنار بیل گیتس و جف بزوس، مؤسس آمازون و ثروتمندترین مرد جهان، به کلوب ثروتمندترین افراد جهان که ثروت آنها بالاتر از ۱۰۰ میلیارد دلار است، وارد شود.

اخبار بیشتر