اظهارات برخی نمایندگان و مسئولین در زمینه اینستکس
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

اظهارات برخی نمایندگان و مسئولین در زمینه اینستکس

دهقانی: اینستکس باید مبادلات مالی درباره فروش نفت ایران را تضمین کند

ایسناخبرگزاری ایسنا
دهقانی: اینستکس باید مبادلات مالی درباره فروش نفت ایران را تضمین کند
یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تأکید کرد که اینستکس باید کانال جامع و کاملی برای مبادلات مالی اروپا و فروش نفت ایران باشد.

به گزارش ایسنا، کمال دهقانی با اشاره به اقدامات اخیر اروپا درباره پردازش در کانال مالی اینستکس گفت: انجام تعهدات از سوی طرف مقابل موضوع مهمی برای جمهوری اسلامی ایران در برجام است. اینستکس ابتکاری برای اروپایی‌ها برای مقابله با تحریم‌های آمریکا بود که باید به صورت کامل اجرا شود. اگر کشورهای اروپایی بر انجام تعهداتش در برجام مصمم هستند باید به بهترین شکل راهکارهای مد نظرشان را اجرایی کنند.

وی توضیح داد: اینستکس باید کانال جامع و کاملی برای انجام تعهدات اروپایی‌ها باشد تا مبادلات مالی بدون مشکل انجام شود و ما بتوانیم به راحتی نفت را فروخته و بدون مشکل مبادلات بازرگانی را انجام دهیم. اگر قرار بر اعمال محدودیت در قالب اینستکس باشد و نفت را نخرند دیگر اینستکس برای ما فایده‌ای ندارد. باید تمام این سازوکارهای مالی تمام و کمال و جامع انجام شود و مبادلات تجاری و بازرگانی به صورت مستقیم صورت گیرد.

دهقانی تأکید کرد: باید اروپایی‌ها به صورت کامل به تعهدات برجامی‌شان بدون تسلیم به خواسته‌های آمریکا پایبند باشند و منافع دو طرف را در موضوعات مالی تأمین کنند. اولویت ما فروش نفت و انجام مبادلات مالی بدون محدودیت است.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به قطعنامه شورای امنیت درباره برجام گفت: کشورهای امضا کننده برجام باید به تعهدات خود پایبند باشند، البته که آمریکا از برجام خارج شد، اکنون هم اروپایی‌ها اگر پایبند به برجام هستند باید تعهدات خود را اجرایی کنند، این همان کاری است که ایران انجام داده است.

خواندن خبر در سایت منبع

دام اینستکس تله‌ای برای ایران

ایمناخبرگزاری ایمنا
دام اینستکس تله‌ای برای ایران
فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در صفحه توییتر خود نوشت: "با کمک کشورهای انگلیس، آلمان و فرانسه ساز و کار مالی موسوم به اینستکس راه اندازی و عملیاتی شده و قرار است هفت کشور اروپایی دیگر به آن بپیوندند."

به گزارش خبرنگار ایمنا، کمسیون مشترک برجام جمعه گذشته با حضور نمایندگان طرف‌های توافق، منهای آمریکا، در وین پایتخت اتریش برگزار شد و شرکت کنندگان در بیانیه پایانی خود تاکید کردند که برجام یک عنصر کلیدی در ساختار جهانی عدم اشاعه به شمار می‌آید که براساس قطعنامه ۲۲۳۱ به اتفاق آرا مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار گرفته است. با تهدید ایران و تعیین مهلت ۶۰ روزه برای اتحادیه اروپا در برنامه مالی اینستکس، اعضا برجام منهای آمریکا، شب جمعه گذشته به همراه تیم اعزامی ایران با هدایت آقای عراقچی به این نشست رفتند. در این توافق تبادلات تجاری مشروع با ایران موسوم به اینستکس راه اندازی شد. بسیاری از کارشناسان راه اندازی برنامه مالی را به ضرر اقتصاد ایران دانسته و آن را تله‌ای برای از بین بردن ساختارهای اقتصادی ایران می‌دانند چه اینکه بدون پیوستن به ایران به این ساز وکارمالی ایران خیلی راحت‌تر می‌توانست تحریم‌ها را دور بزند و اقلام مورد نیاز خود را خریداری نماید.

در همین راستا، گفت وگویی انجام دادیم با پژمان میر کریمی زراسوند، استاد حقوق بین الملل وتحلیلگر مسائل سیاسی و نظر وی را در رابطه با اینستکس، ساز و کار مالی حمایت اقتصادی از ایران و راهکارهای پیش روی ایران را جویا شدیم که در ادامه می‌خوانید.

ایران موفق شد اتحادیه اروپا را مجبور به فعال کردن اینستکس کند؛ چه ارزیابی از این رفتار اروپایی‌ها می‌شود؟

بیشتر به نظر می‌رسد که برنامه اینستکس یک دام و تله برای ایران است و ایران نباید وارد این بازی می‌شد. همان طوری که می‌دانید در سال گذشته ایران در خصوص تحریم‌های یک جانبه آمریکا در دیوان بین المللی دادگستری طرح دعوا و تقاضای صدور دستور موقت مبنی بر لغو تحریم‌ها را کرده بود که جلسه دیوان برگزار و رسیدگی به این طرح دعوا انجام شد، درحالی که رأی دیوان بر این قرارگرفت که فقط اقلام بشر دوستانه به طور موقت از شمول تحریم‌ها خارج شود؛ اتحادیه اروپا خروج آمریکا از برجام را، نقض مواضع و معاهدات بین المللی دانست و ضمن سرزنش و تقبیح رفتار آمریکا، این اقدام را ناپسند تشخیص داد، این در حالی بود که به ایران وعده حمایت برنامه مالی اینستکس برای دریافت کمک‌های اقتصادی را داده بود و پذیرفت که هرچه زودتر برنامه مالی حمایت اقتصادی از منظر برجامی برای ایران راه اندازی شود تا ایران به این وعده وعیدهای کشورهای چهار به علاوه یک واتحادیه اروپا دلخوش شود.

چرا فکر می‌کنید برنامه مالی اروپا فقط در حد وعده است؟

می توان با صراحت و قاطعیت اظهار کرد که مسئولان ایرانی در یک سال گذشته برابر آمریکا اشتباهات زیادی را انجام داده و این اشتباهات مکرر و مداوم ایران در برابر آمریکا، به خاطر وعده حمایت اقتصادی اروپایی ها و کشورهای ۱+۴ به ایران برای راه اندازی اینستکس بوده است تا اعتماد ایران جلب و ایران به این وعده ها دلخوش شود و در نهایت در تله اینستکس بیفتد.

آنچه که در دنیای امروز در کشورهای اروپایی، چین و آمریکا دیده می‌شود، نظام و ساختار سرمایه داری یا کاپیتالیسم است که هدف بزرگ این شرکت‌ها وکشورها در واکنش‌های اقتصادی شان، رفتن به سوی سرمایه گذارهای با سود و عایدات بیشتر است و این که نقش دولت ها در شرکت های بزرگ یک نقش تعیین کننده نیست و دولت ها در نظام سرمایه داری در طراحی آینده اقتصادی شرکت ها جایگاهی ندارند تا بتوانند با صدور فرمان در بخش خصوصی به شرکت ها تذکر دادهو آنها را وادار به تجارت با ایران کنند؛ دولت‌ها در بخش خصوصی توان چنین کاری را نداشته و این یک واقعیت است که اگر دولت‌های چهار به علاوه یک و اتحادیه اروپایی به ایران وعده حمایت اقتصادی دادند تا کنون این وعده دولت‌ها توسط شرکت‌های بزرگ عملیاتی نشده چرا که باید کشورهای چهار به علاوه یک از قدرتشان برای جلب نگاه شرکت‌ها استفاده کرده و بارتحریم‌ها علیه ایران را کمتر کنند.

در یک سال گذشته کشورهای اتحادیه اروپا تمام قد درکنار آمریکا ایستاده اند و شرکت های قدرتمند آسیایی دربخش خصوصی و اتحادیه اروپایی به تدریج از ایران خارج شدند، کشورهایی که به برجام متعهد بودند نه تنها  هیچ حمایتی از ایران در برابر تحریم های آمریکا نداشته بلکه به تدریج و انعطاف گرایش آرام وخزنده خود را به سمت تحریم های آمریکایی نشان داده و مواضعشان را با مواضع آمریکا هماهنگ نمودند؛ انگلیس و فرانسه وحتی آلمان که خط و نشان هایی در بحث های امنیتی و سامانه های دفاعی ایران دارند، در عمل نه تنها به کمک ایران نیامدند بلکه در یک سال گذشته باچرخش سیاست این کشورها به سمت و سوی سیاست آمریکا نشان دادند که با مواضع ایران همسو نبودند.

دام اینستکس تله‌ای برای ایران - 9

با توجه به تحلیل شما، اینستکس به ضرر ایران است؟

به نظرم برنامه اقتصادی اینستکس به زیان ایران بوده و تله جدی برای اقتصاد کشور است چراکه قبل از راه اندازی اینستکس، ایران می‌توانست اقلام بشر دوستانه‌اش را از هر کشوری خریداری کند و حتی می توانست با بهانه خرید اقلام بشردوستانه تحریم ها را دور بزند به طور مثال افرادی می توانستند تلاش هایی برای دورزدن تحریم ها و معاوضه کالاهای دیگرانجام دهند، اما با پیوستن ایران به اینستکس دو اتفاق افتاد اول اینکه اروپا اعلام کرده است تامین اقلام بشر دوستانه برای ایران در اینستکس دیده شده و در دستور کار این اتحادیه است، یعنی نفت در برابر اقلام بشر دوستانه، ایرادی که بر این طرح و برنامه وارد است، اینکه ایران نمی‌تواند از سایر کشورهای دنیا اقلام مورد نیاز خود را خرید اری کند چرا که طبق برنامه حمایت مالی به ایران گفته می‌شود که برنامه خرید شما در سامانه اینستکس وجود داشته و باید از طریق این سامانه و مابه ازای پول نفت خرید کنید، حتی باید این نکته مهم گفته شود که به موجب برنامه مالی اروپا و خرید اقلام بشر دوستانه، این برنامه زیر نظر و کنترل آمریکاست که دامنه تحریم ها نه تنها از قبل تنگ ترشده بلکه اقلام بشردوستانه موجود در اینستکس زیر نظر آمریکا و تحت هدایت، نظارت و کنترل این کشور استاما درمعاملات خارج از اینستکس ایران می توانست با سایرکشورها ارتباط مالی و تجاری داشته و راحت تر تحریم ها را نقض کند.

فعال شدن اینستکس چه تاثیری بر تحریم‌ها و اقتصاد ایران دارد؟

ازآنجا که نظام اقتصاد بین المللی و بازار پولی و مالی جهان در آمریکا مستقر است، شرکت‌های بخش خصوصی حاضر نیستند که بازارهای بزرگ قاره آسیا و متحدین و شرکای تجاری آمریکا با چندین میلیون جمعیت را به خاطر بازار کوچک ایران از دست بدهند، بازارهای جهانی، کشورهای آسیایی و اعراب سنی با جمعیت قابل توجه مصرف کننده که بزرگترین برگ برنده شرکت‌های آمریکایی، اروپایی و آسیایی با جمعیتی نزدیک به یک میلیارد را رها نمی‌کنند و برای بازار مصرف ۸۰ میلیونی ایران تلاش کنند. بازار ایران برای این شرکت‌ها و دولت‌ها هیچ گونه جذابیتی ندارد و برایشان مقرون به صرفه نیست، پس هیچ حمایتی از ایران نمی‌کنند؛ همه این شرکت‌ها بخاطر منافعشان و بخش خصوصی که تابع نظام سرمایه داری و دارای استقلال هستند، هرگز حاضر نیستند منویات دولت‌ها را اجرا و خود را ملزم به اطاعت از دستورهای دولت‌ها نمی‌دانند، بلکه خود را ملزم به حفظ و حراست از منافع و سرمایه‌های شان می‌دانند و اگر قرار باشد منافع و سرمایه آنها توسط آمریکا در خطر باشد، برای یک الزام کوچک منفعت خود را از دست نخواهند داد.

باتوجه به توضیحات گفته شده، برنامه اینستکس برای ایران یک تله است و مطلب دوم اینکه راه اندازی اینستکس به دلیل تهدید ایران در خروج از برجام بوده و ایران با تهدید خروج خود از برجام به اتحادیه اروپا نشان داد که اگر ایران با این تهدید کشورها را نسبت به خروج خود از برجام تهییج و تهدید نمی‌کرد، کشورهای چهار به علاوه یک می‌توانستد ایران را بدون داشتن هیچ چشم داشتی و هرگونه مطالبه مابه ازای اقتصادی در برجام نگاه دارند، اما در حال حاضر این کشورها به این نتیجه رسیدند که نمی‌توان ایران را بدون ما به ازا و چشم داشت در برجام نگه داشت، به همین دلیل با طراحی برنامه مالی اینستکس ایران را به این بهانه در برجام نگه داشتند، ولی ماندن ایران در برجام با شرایط کنونی و فشارهایی که هر روز زیادتر می شود، بدین مفهوم است که ایران باید به تعهدات بی قید و شرط در چارچوب برجام عمل کند در حالی که آمریکا با کمک اتحادیه اروپا و کشورهای ۱+۴، هر روز فشار تحریم ها را بر ایران زیادتر و حلقه تحریم ها را تنگ تر و به واسطه این ابزارها و برنامه مالی نظارتشان را بر معاملات ایران تشدید خواهند کرد. به همین دلیل اینستکس چندان به صلاح آینده اقتصادی ایران نیست.

با این وجود دیپلمات‌های ایران از اینستکس حمایت و آن را گام مهمی برای برنامه اقتصادی ایران دانسته‌اند، این موضع چقدر با واقعیت همخوانی دارد؟

دستگاه دیپلماسی ایران عنوان کرده اینستکس گام خوب اما کم است، باید به این نکته اشاره کرد که این برنامه نه تنها گام خوبی نیست بلکه جنبه‌های منفی زیادی دارد، با طراحی این برنامه ایران در این دام افتاده و نتیجه‌اش این خواهد بود که چندین ماه دیگر ایران را به بهانه اینستکس در برجام نگه خواهند داشت و در چندین ماه آینده و بعد از آن که همچنان ایران در برجام باقی خواهد ماند، فشارهای اقتصادی آمریکا تشدید خواهد شد و هرروز شاهدیم که ایران بدون هیچ گونه ما به ازایی در برجام باقی مانده ولی برنامه اینستکس همان روال قبلی را طی می‌کند و ایران به تعهدی پایبند است که طرف‌های مقابل نمی‌توانند و نمی‌خواهند به آن پایبند باشند.

پیش از اینستکس  رأی دیوان بین المللی دادگستری این بود که ایران می تواند در چهار چوب رای دیوان اقلام بشر دوستانه مورد نیاز خود را تأمین کند، حتی آمریکا اعلام کرده بود که خرید اقلام بشر دوستانه ایران بلامانع است، اما حالا به واسطه این برنامه، ایران تحت نظارت شدید بوده و خریدهای اقلام بشر دوستانه تحت نظارت خاص و حساب شده خواهد بود، این همان مسئله ای است که دست ایران را می بندد.

هدف نهایی از اجرای اینستکس چیست؟

هدف از طراحی این نقشه به زانو درآوردن ایران توسط آمریکا است و این که یک جنگ فرسایشی اقتصادی را به ایران تحمیل کرده و ایران را از نظر اقتصادی تحت فشار قرار دهد و جمهوری اسلامی ایران را وادار به مذاکره کند تا شروط آمریکا را بپذیرد که مذاکره و پذیرفتن شروط آمریکا از نظر جمهوری اسلامی ایران غیرممکن است. بعد از اینکه آمریکا با خروجش از برجام به موازین حقوق بین الملل دهن کجی کرد، اگر ایران با آمریکا به پای میزمذاکره برود، به معنای پذیرفته شدن رفتار آمریکاست که با خروج غیرحقوقی از برجام و نقض موازین حقوق بین الملل، این رفتار را داشت، پس قبول مذاکره از جانب ایران صحه گذاشتن بر این رفتار آمریکاست و در واقع آن را پذیرفته و ایران هم به نوعی به موازین بین المللی دهن کجی کرده است.

گفت‌وگو از: آناهید بیدکانی بختیاروند- خبرنگار سیاسی ایمنا

خواندن خبر در سایت منبع

سیر تا پیاز ماجرای اینستکس از زبان علی بهادری

مهرخبرگزاری مهر
اینستکس مخفف عبارت Instrument in Support of Trade Exchanges به معنای «ابزار پشتیبانی مبادلات تجاری» است. اینستکس در پاریس و در چارچوب قوانین فرانسه ثبت شده است.

ادامه واکنش مجلسی‌ها به عملیاتی شدن اینستکس

وانانیوزخبرگزاری وانانیوز
ادامه واکنش مجلسی‌ها به عملیاتی شدن اینستکس
رئیس پیشین کمیسیون امنیت ملی با اشاره به انتظارات ایران از اینستکس گفت: طرفداران دیپلماسی در ایران و کسانی که مخالف دیپلماسی هستند روی یک اصل با هم توافق دارند و آن این است که منافع ملی کشور باید تامین شود.

به گزارش وانانیوز،

حشمت الله فلاحت پیشه درباره اظهارات موگرینی در مورد اینستکس و اینکه ایران چه توقعاتی از اینستکس دارد، گفت: اعتقاد ما این است که اگر اروپایی‌ها این ساز و کار را با نظر آمریکا یا وزارت خزانه‌داری آنها تطبیق داده باشند در نتیجه اینستکس عملا مشکلی از مشکلات ایران را حل نمی‌کند و در این صورت نمی‌تواند برجام را نجات دهد.

اهم اظهارات وی را بخوانید؛

* مساله اصلی این است که اگر اینستکس فقط در قالب مقتضیات فی مابین ایران و اروپا تعریف و تنظیم می‌شد آن موقع قابل دفاع بود، چراکه مقتضیات بین ایران و اروپا مشخص است. ایران خواهان این است که اروپایی‌ها از ایران نفت بخرند و در ازای آن پول‌هایی در اینستکس جمع شود و از محل آن پول ما بتوانیم خریدهایی را انجام دهیم که این خریدها تحت تحریم آمریکا است. اساس انتظارات ایران از اینستکس همین است و وعده اولی هم که اروپایی‌ها به ایران دادند، همین است.

* مشکل از زمانی آغاز شد که اروپایی‌ها برای طراحی اینستکس مدام با آمریکایی‌ها همفکری می‌کردند و سعی کردند نظر آمریکایی‌ها را جلب کنند. این همفکری و تطبیق هرچه بیشتر با آمریکایی‌ها به خصوص در وزارت خزانه‌داری آمریکا شکل گرفت اینستکس تهی‌تر می‌شد و الان در شرایطی که قرار شد پول موجود در اینستکس از محل فروش نفت ایران شکل بگیرد تحت عنوان خط اعتباری از آن یاد می‌کنند.

* خط اعتباری هم معلوم نیست چه نتیجه‌ای داشته باشد اما واقعیت این است که آنچه ایرانی‌ها را قانع می‌کند همین است که ما بتوانیم نفت‌مان را صادر کنیم و از محل فروش نفت خود بتوانیم کالاهای مورد نیاز خود را خریداری کنیم و در این مسیر با اقدامات تحریمی آمریکا و تحمیل آن به اروپا مواجه نشویم.

در تنظیم ساز و کار اینستکس تطبیقی که اروپایی‌ها با وزارت خزانه‌داری آمریکا انجام داده‌اند باعث می‌شود عملا خواست ایران تامین نشود، امیدواریم که اثر عملیاتی جدی برای این موضوع دیده شود. هرچند که خانم موگرینی هم جدی بودن خواست ایرانیان در این زمینه را اعلام کرده است.

* {literal} {{/literal} در پاسخ به این سوال که آیا با عملیاتی شدن اینستکس ایران کاهش تعهدات برجامی خود که دوماه پیش از این انجام داده بود را لغو خواهد کرد یا نه؟ {literal}} {/literal}: ایران اعلام کرده که هرزمان فکر کند برجام روح دارد و زنده است به آن پایبند خواهد بود، اینستکس این موضوع را نشان می‌دهد. یعنی واقعا اگر آنچه که ایرانی‌ها می‌خواهند از دل اینستکس در آید طبیعتا ایران می‌تواند در زمینه ضرب‌الاجلی هم که داده انعطاف‌پذیر عمل کند.

* با این حال من بعید می‌دانم چنین امتیازی در درون اینستکس باشد و در کل موضوع را فراتر از این می‌بینم به این معنا که اروپایی‌ها تا الان انتظاری را ایجاد کرده‌اند و در این مرحله انتظار که بیش از یک سال از آن می‌گذرد فقط سعی کرده‌اند دیپلماسی را حفظ کنند. اروپایی‌ها در مرحله انتظار تلاششان بر این است که ایران خودش با آمریکا مسائلش را حل کند و انتظار دارند مشکلات ایران و آمریکا تعدیل شود و به برجام برگردند. اروپایی‌ها اینستکس را فقط به عنوان یک نقش مسکن می‌بینند.

{literal} {{/literal} در پاسخ به این سوال که فکر می‌کنید باتوجه به اینکه برخی در کشور از ابتدا با برجام مخالف بودند و در ادامه مخالفت خود با لوایح چهارگانه و اینستکس هم به مخالفت پرداختند هم اکنون درمورد عملیاتی شدن اینستکس چه رویکردی خواهند داشت؟ {literal}} {/literal}: عهدشکنی آمریکایی‌ها و تاکید آن‌ها برای فشار بر ایران و کند عمل کردن کند اروپایی‌ها باعث شده خیلی‌ها در کشور صاحب نقش شوند و عملا نوع رفتار آمریکا و اروپا باعث شده در داخل ایران کسی جز تندروها صحبت نکند.

* من پیش‌بینی می‌کنم آقای ترامپ اگر اینطور ادامه دهد کار به جایی می‌رسد که در ایران فقط نظامی‌ها با آمریکا سخن بگویند و آن موقع است که آمریکایی‌ها ضرر خواهند کرد. در ایران طرفداران دیپلماسی و کسانی که مخالف دیپلماسی هستند روی یک اصل با هم توافق دارند و آن این است که منافع ملی کشور باید تامین شود. ما فکر می‌کنیم در شرایط کنونی با این وقت‌کشی که صورت می‌گیرد منافع کشور تامین نمی‌شود و یک فضای افراطی در حال حاکم شدن است که در این فضا عملا روز به روز امید به دیپلماسی کمتر می‌شود.

محمدی: اروپا نه در کلام بلکه در عمل باید اینستکس را عملیاتی کند

ایسنا نوشت: یک عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به نشست اخیر کمیسیون مشترک برجام تاکید کرد: عملیاتی شدن اینستکس از سوی اروپا می‌تواند آثار مثبتی را برای ما به دنبال داشته باشد، البته نحوه اجرا و عمل به آن مهم است.

داوود محمدی با اشاره به نشست کمیسیون مشترک برجام که روز جمعه (۷ تیر) در وین و در سطح معاونان وزیران خارجه کشورهای ۱+۴ برگزار شد، گفت: کشورهای اروپایی و آمریکا با امضای برجام به اجرای تعهداتی ملزم شدند، ایران نیز متعهد شد اقداماتی را در خصوص فعالیت هسته‌ای خود انجام دهد، در حالی که تمام اعضای برجام باید در التزام به این قرارداد متعهد می‌بودند آمریکا در اقدامی غیر قابل قبول از برجام خارج شد.

نماینده مردم تهران در مجلس افزود: آمریکا به قاعده‌ای بین المللی پشت پا زد، با این حال کشورهای اروپایی خروج آمریکا از برجام را محکوم می‌کنند، اروپا نه در کلام بلکه در عمل باید در این زمینه پیش قدم باشد، اتحادیه اروپا در مواقع مختلف پایبندی خود را به برجام اعلام کرده است، ولی این پایبندی باید در عمل ثابت شود، ما در جهانی زندگی می‌کنیم که باید به مقررات و تعهدات بین المللی عمل شود، مراقبت در حوزه دیپلماسی و سیاست امری ارزشمند است که باید به صورت عمیق به آن پرداخته شود توقع ما این است که اروپا در مسائل مالی و در قراردادها و ارتباطات مالی، تعهدات خود را عملی کند.

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس متذکر شد: نشست اخیر ۴+۱ آثار مثبتی را به دنبال داشت البته ما توقع داریم که شاهد آثار مثبت بیشتری از سوی اروپا باشیم، امیدواریم قول‌های مالی اروپایی عملی شود و این ساز و کار مالی به طور جدی مورد توجه باشد.

محمدی تاکید کرد: ‌ باید توجه داشته باشیم که عملیاتی شدن اینستکس از سوی اروپا می‌تواند آثار مثبتی را برای ما به دنبال داشته باشد، البته نحوه اجرا و عمل به آن مهم است، اگر به طور دقیق به این ساز و کار مالی عمل کنند بسیاری از مشکلات برطرف خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

باید رویکرد راهبردی نسبت به اینستکس داشته باشیم

ایسناخبرگزاری ایسنا
باید رویکرد راهبردی نسبت به اینستکس داشته باشیم
سفیر پیشین ایران در اردن با تاکید بر این‌که باید رویکرد راهبردی نسبت به اینستکس داشته باشیم،‌ گفت:‌ نفع ما در برپایی سازه برجام است، نفع ما در از هم گسیختگی برجام نیست.

نصرت الله تاجیک در گفت‌وگو با ایسنا درباره اقدامات اخیر اروپایی‌ها در مساله اینستکس گفت: شخصا موافق ادامه تعهد یک جانبه نیستم و معتقدم باید در پی سلسله اقداماتی که انجام دادیم، به دنبال این باشیم که با یک استراتژی تشویقی و نه قطع کردن رابطه با اروپا و فرستادن اروپایی‌ها به پشت سر ترامپ پیش برویم.

وی تصریح کرد: ‌ در واقع باید سعی کنیم راهکارهایی را پیش پای اروپایی‌ها قرار دهیم تا هم به تقویت اراده سیاسی آنها برای برپا نگه داشتن برجام بیانجامد و هم بتوانند ترجیحا امکانات بیشتری را از جهت اقتصادی در اختیار ایران بگذارند، البته باید در نظر بگیریم که اینستکس علاوه بر آن‌که جنبه اقتصادی آن برای ما مهم است، جنبه سیاسی هم دارد و این‌که نباید کاری کنیم که هم پیمانان اروپایی یا غیر اروپایی ما مثل چین و روسیه به سمت ترامپ گرایش پیدا کنند یا به تعبیر دیگر اردوگاه ما را رها کرده و به اردوگاه ترامپ بپیوندند. در نتیجه اگر این مساله را در نظر داشته باشیم می‌توانیم یک فرمول تشویقی کار با اروپا را در پیش بگیریم.

این کارشناس مسائل بین‌الملل همچنین اظهار کرد: به عقیده بنده این وضع بغرنج؛ اولا حاصل اقدام ترامپ است، دوما ناشی از ضعف مفرط اروپا در مقابل آمریکا وترامپ و در مرحله سوم هم عدم نشان دادن یک اراده قاطع سیاسی ناشی از نقش آفرینی اروپا در معادلات بین المللی برای همکاری اقتصادی با ایران است.

سفیر پیشین ایران در اردن افزود: بنابراین اگر هر تحلیلگری به هر کدام از این سه مولفه وزن دهد، فرمول پیشنهادی آن فرق می‌کند، برخی معتقدند جنگ اروپا و آمریکا جنگ زرگری است، برخی دیگر می‌گویند این موضوع به دلیل دست بسته بودن اروپایی‌ها است.

تاجیک با تاکید بر این‌که نحوه تعامل ما با اروپا عامل تعیین کننده‌ای است، گفت: معتقدم این فرمول تشویقی باید به گونه‌ای پیش برود که منافع اقتصادی ما تامین شود، زیرا ما از این پس دیگر امکان تداوم راهبرد عدم النفع برجام را نداریم، البته نباید بگوییم که تا به حال از برجام استفاده‌ای نکردیم، برجام برای ما دستاوردهایی هم داشته که ما را از ایران هراسی و انزوا خارج کرده، ‌ اما با حجم مشکلاتی که ملت ما با آن مواجه شده و با توجه به این‌که ما یک کشور تک محصولی هستیم دستاوردهای اقتصادی آن محسوس نبوده است. البته بسیاری از امور هم به خودمان بر می‌گردد و ربطی به برجام ندارد. زیرا قرار نبوده فرجام تمامی مشکلات و از جمله سوء مدیریت و حتی مشکلات ساختاری در زمینه اقتصاد و سیاست ما را نیز حل کند.

این تحلیل‌گر مسائل بین‌الملل خاطرنشان کرد: ‌ ما باید اروپا را متوجه مسئولیت تاریخی خودش کنیم و در کانال تخصصی بین‌المللی بتوانیم راهکاری به وجود آوریم که هم نفت ما به فروش برسد و هم پول نفت ما بتواند آزادانه برای خرید مایحتاج نه لزوما دارو و غذا مصرف شود و این یک کار تکنیکی است که افراد متخصص دو طرف باید یک فرمول برای آن پیدا کنند. در بخش سیاسی و جدای از مباحث تکنیکی ما باید اروپا را متوجه تبعات اقدامات یک‌جانبه گرایانه ترامپ برای جهان و نیز فواید برپا ماندن سازه برجام کرده و به وزن اروپا در تعاملات جهانی بیافزائیم.

وی در ادامه بیان کرد: در این قضیه برای ما مهم این است که تا این اندازه برجام را نکشیم که پاره شود، نفع ما در از هم گسیختگی برجام نیست، نفع ما در برپایی سازه برجام است.

تاجیک گفت: پیشنهادم این است که ما در برهم زدن یا استفاده کامل از مواد درونی برجام از جمله مواد ۲۶ و ۳۶ عجله نکنیم، باید با یک رویکرد اعطای فرصت و تلاش برای اجرایی کردن این ساز و کار اینتسکس جلو برویم. همچنین به نظر من بهتر است رویکرد راهبردی به اینستکس داشته باشیم. ما بیخود با گره زدن معیشت مردم به فروش نفت خود را آسیب پذیر کرده ایم! ما از اینستکس باید یک فرصت تعامل با اروپا و جهان برای کشور فراهم کنیم.  

این تحلیل‌گر مسائل بین‌الملل همچنین اظهار کرد: متاسفانه سوالات بی پاسخ زیادی نه فقط در سطح مردم بلکه در میان نخبگان و کارشناسان در مورد این سازوکار تعاملی وجود دارد. یعنی همین سازه تهاتری ابعاد راهبردی و دراز مدت در آن دیده نشده و سوالات متعددی مطرح است که چرا از این فرصت برای کار مشترک با اروپا و کشاندن اروپایی‌ها به وسط گود و درگیر کردن آنها استفاده نکرده‌ایم و از جمله:

۱- چرا دو شرکت در تهران و پاریس تاسیس شد؟ آیا نمی‌شد یک شرکت اروپایی با شعبه‌ای در ایران و یا بالعکس تاسیس می‌شد که هر چهار کشور سهامدار آن می‌شدند؟

۲- در همین وضع موجود بهتر نبود ایران هم سهامدار شرکت اروپایی و سه کشور سهامدار شرکت نظیر ایرانی می‌شدند؟

۳- آیا ما به دلایل فنی از مالکیت در اینستکس در کنار سه کشور اروپایی بی‌نصیبیم یا به انتخاب خودمان، یا تحمیل شد و یا اروپا علاقه نداشت؟

سفیر پیشین ایران در اردن با بیان توضیحی در مورد فواید و اثرات این رویکرد به اینستکس گفت: به نظر می‌رسد سهامداری در این سامانه تسویه‌ مالی یا اتاق تهاتر و در مرور زمان در شرایطی که اوضاع عادی شود و اقتصاد باثباتی در ایران شکل بگیرد با تقویت ارزش پول ملی و در عملیات پایاپایی می‌تواند در تبدیل نرخ ریال به یک ارز مرجع در مبادلات جهانی، نقش قابل ملاحظه‌ای داشته باشد.

وی تصریح کرد: همچنین تقویت این ساز و کار به قیمت مدارای بیشتر با اروپا به همراه اضافه کردن چین، روسیه، ژاپن، هند و …به‌عنوان اقتصادهای نو ظهور در توازن مبادلاتی جهانی، یک نقطه‌ عطف می‌تواند باشد. حتی اگر آنگونه که بعضی می‌پندارند نفع ما در اتحاد راهبردی با آمریکا در مقابل سایرین باشد که قابل بحث و از حوصله این مبحث خارج است، باز هم نباید از ایجاد ابزارهای موازنه‌ای غافل بود. حداقل با رویکرد راهبردی به اینستکس این سامانه در صورت تقویت و اصلاح ساختاری، در آینده می‌تواند ایران را مرکز تبادلات مالی غیر دلاری در غرب آسیا کند. مهم این است که اولا خودمان بدانیم چه می‌خواهیم و ثانیا اراده چنین خواستی را با ابزار سیاسی و در میان اروپایی‌ها به وجود آوریم.

خواندن خبر در سایت منبع

محمدی: اروپا نه در کلام بلکه در عمل باید اینستکس را عملیاتی کند

ایسناخبرگزاری ایسنا
محمدی: اروپا نه در کلام بلکه در عمل باید اینستکس را عملیاتی کند
یک عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به نشست اخیر کمیسیون مشترک برجام تاکید کرد: عملیاتی شدن اینستکس از سوی اروپا می‌تواند آثار مثبتی را برای ما به دنبال داشته باشد، البته نحوه اجرا و عمل به آن مهم است.

داوود محمدی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به نشست کمیسیون مشترک برجام که روز جمعه (۷ تیر) در وین و در سطح معاونان وزیران خارجه کشورهای ۱+۴ برگزار شد، گفت: کشورهای اروپایی و آمریکا با امضای برجام به اجرای تعهداتی ملزم شدند، ایران نیز متعهد شد اقداماتی را در خصوص فعالیت هسته‌ای خود انجام دهد، در حالی که تمام اعضای برجام باید در التزام به این قرارداد متعهد می‌بودند آمریکا در اقدامی غیر قابل قبول از برجام خارج شد.

نماینده مردم تهران در مجلس افزود: آمریکا به قاعده‌ای بین المللی پشت پا زد، با این حال کشورهای اروپایی خروج آمریکا از برجام را محکوم می‌کنند، اروپا نه در کلام بلکه در عمل باید در این زمینه پیش قدم باشد، اتحادیه اروپا در مواقع مختلف پایبندی خود را به برجام اعلام کرده است، ولی این پایبندی باید در عمل ثابت شود، ما در جهانی زندگی می‌کنیم که باید به مقررات و تعهدات بین المللی عمل شود، مراقبت در حوزه دیپلماسی و سیاست امری ارزشمند است که باید به صورت عمیق به آن پرداخته شود توقع ما این است که اروپا در مسائل مالی و در قراردادها و ارتباطات مالی، تعهدات خود را عملی کند.

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس متذکر شد: نشست اخیر ۴+۱ آثار مثبتی را به دنبال داشت البته ما توقع داریم که شاهد آثار مثبت بیشتری از سوی اروپا باشیم، امیدواریم قول‌های مالی اروپایی عملی شود و این ساز و کار مالی به طور جدی مورد توجه باشد.

محمدی تاکید کرد: ‌ باید توجه داشته باشیم که عملیاتی شدن اینستکس از سوی اروپا می‌تواند آثار مثبتی را برای ما به دنبال داشته باشد، البته نحوه اجرا و عمل به آن مهم است، اگر به طور دقیق به این ساز و کار مالی عمل کنند بسیاری از مشکلات برطرف خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

تجلیل از ژنرال قاسم سلیمانی در ونزوئلا

آخرین خبرآخرین خبر15 ساعت قبل

انتشار ویدئویی از نقش سپهبد شهید قاسم سلیمانی در شکست تحریم‌های دارویی

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، پس از شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی تحولات مختلفی در وضعیت و موضع ایران در منطقه رخ داد و با انتقام سخت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تمام نقشه‌های دشمن شکست خورد. آمریکا با اعمال تحریم‌های دارویی موجب اشکال در انتقال دارو به کشور شده بود، اما نقش سپهبد شهید سلیمانی در شکست تحریم معنای دیگری داشت. در این برهه تامین مواد اولیه ۹۷ درصد از دارو‌های تولید داخل به سختی انجام می‎شد و شرایط را برای عموم کشور ایران سخت کرده بود و نماینده داروسازان در شورای عالی نظام پزشکی ۲ ما قبل از شهادت سردار سلیمانی اعلام کرد که صنعت دارو، تحریم‌ها را شکست داده است. اما پس از شهادت سردار سلیمانی، وزیر بهداشت آقای سعید نمکی از نقش سردار سلیمانی در تامین نیاز‌های دارویی ایران پرده برداشت. در ادامه کلیپی از نقش سردار سلیمانی در شکست تحریم‌های دارویی را مشاهده می‌کنید: برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

ترامپ حتی یک لحظه هم نباید در قدرت بماند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سومین روز روند استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در مجلس سنای این کشور آغاز شد. جرولد ندلر، مدیر روند استیضاح دونالد ترامپ طی اظهاراتی در سنا گفت: استیضاح رئیس جمهور به خاطر استفاده از قدرت برای انگیزه‌های فاسد نباید تعجب برانگیز باشد. ندلر گفت: رئیس جمهور ترامپ با حرفهایش ثابت کرده است اگر او از قدرت برکنار نشود، بر چنین رفتار‌هایی اصرار خواهد ورزید. فریبکاری جمهوریخواهان در ماجرای استیضاح ترامپفریبکاری و دورویی جمهوریخواهان در ماجرای استیضاح ترامپ با انتقاد شدید کاربران شبکه‌های اجتماعی روبرو شده است. ترامپ حتی یک لحظه هم نباید در قدرت بماند ترامپ حتی یک لحظه هم نباید در قدرت بماند ترامپ حتی یک لحظه هم نباید در قدرت بماند ترامپ حتی یک لحظه هم نباید در قدرت بماند ترامپ حتی یک لحظه هم نباید در قدرت بماندیک کاربر به نام لیدنسی نواک اذعان به گناهکاری ترامپ را برای هر انسان سالمی واضح دانسته و نوشته است، "آن‌ها گناه ترامپ را می‌دانند.

اخراج اشغالگران و سیادت از مردم دو راهبرد شهید سلیمانی

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ سعدالله زارعی کارشناس مسایل سیاسی، با بیان این که رهبر انقلاب در مواجه با شهادت شهید سلیمانی از آن به عنوان مکتب سلیمانی یاد کردند گفت: در واقع توجه به مکتب شهید سلیمانی در بکار بستن راه و روش او، می‌تواند راهگشای ملت‌ها و امت اسلامی در برخورد با دشمنان و برقراری حکومت طیبه الهی باشد. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوی با اشاره به مجاهدت‌های خالصانه شهید سلیمانی در راه خدا افزود: آمریکایی‌ها در مواجه با انقلاب و ملت‌های مسلمان و جبهه مقاومت از سال ۱۹۹۴ میلادی، به این جمع بندی رسیدند که برای نجات خودشان از مشکلات منطقه، باید مقاومت ملت‌ها به ویژه جمهوری اسلامی ایران را بشکنند که در این خصوص برنامه ریزی کردند. زارعی اضافه کرد: در این طرح که یک گروه ۴۰۰ نفره در آمریکا آن را طراحی کردند یک راهبرد کامل و جامع برای غلبه بر منطقه با مدیریت پل ولفوویتز طراحی شد که با آمدن جرج بوش در سال ۲۰۰۰ میلادی، این کار اجرایی شد. وی با بیان این که بوش از این راهبرد جدید با هدف همراه سازی سایر ملت‌ها به عنوان جنگ‌های صلیبی یاد می‌کرد افزود: توطئه بزرگی را با آوردن ۳۰۰ هزار نیرو و استفاده از ظرفیت نیرو‌های انگلیسی و متحدین آمریکا پای کار آوردند و به گفته خودشان بیش از ۷ تریلیون دلار نیز هزینه کردند. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیاین کارشناس سیاسی افزود: شهید سلیمانی برنامه هوشمند با سازمان چابک و نیروی محلی را طراحی کرد و دو هدف اخراج اشغالگران و سیادت از مردم عراق را در دستور کار قرار داد که با تلاش و مجاهدت به نتیجه رسید.

:: لندن - پول آمریکایی، سیاست انگلیسی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

فیلم | تظاهرات میلیونی ضد اشغال در بغداد | عراقی‌ها چه شعارهایی می‌دادند؟

همشهریهمشهری18 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، مردم شهرهای مختلف عراق به ویژه پایتخت از نخستین ساعت‌های صبح امروز جمعه خود را به بغداد رساندند تا در تظاهرات میلیونی علیه نیروهای اشغالگر آمریکایی شرکت کنند. اکنون همه خیابان‌ها و مسیرهای منتهی به محل برگزاری تظاهرات در خیابان جادریه مملو از جمعیت است و همه جا این مناطق به جوش و خروش علیه اشغالگران تبدیل شده است. تظاهرات میلیونی مردم عراق در پایتخت با شعارهای «کلا کلا آمریکا، کلا کلا اسرائیل» - نه به آمریکا و اسرائیل - آغاز شد و در ادامه سیل جمعیت از مناطق مختلف و خیابان‌های بغداد به تظاهرات کنندگان پیوستند. حضور گسترده مردم کفن پوش با در دست داشتن پرچم‌های عراق و شعارهای ضد آمریکا، اسرائیل و حکام مزدور عرب جلوه‌ای دیدنی به تظاهرات میلیونی بغداد داده است. تصاویری از این راهپیمایی را در ویدئوی زیر ببینید:

اخبار بیشتر