1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

سخنرانی رئیس جمهور ترکیه آغاز شد

بخشی از جسد خاشقجی در چاه داخل باغ کنسولگری پیدا شد / اردوغان احتمالا در سخنرانی امروز این موضوع را اعلام کند

انتخابخبرگزاری انتخاب
بخشی از جسد خاشقجی در چاه داخل باغ کنسولگری پیدا شد / اردوغان احتمالا در سخنرانی امروز این موضوع را اعلام کند
بخشی از جسد خاشقجی در چاه داخل باغ کنسولگری پیدا شد / اردوغان احتمالا در سخنرانی امروز این موضوع را اعلام کند - 0

­دوگو برینجیک مخالف سیاسی ترکیه ای گفت نیروهای امنیتی بخشی از جسد جمال خاشقجی را در چاه داخل باغ کنسولگری در استانبول پیدا کردند.

به گزارش «انتخاب»؛ ­دوگو برینجیک مخالف سیاسی ترکیه ای گفت نیروهای امنیتی بخشی از جسد جمال خاشقجی را در چاه داخل باغ کنسولگری در استانبول پیدا کردند.

ه نوشته خبرگزاری ها، وی افزود رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه احتمالا در سخنرانی امروز کشف بخشی از جسد خاشقجی را اعلام کند.بر اساس این گزارش شاید حل یک معمای بزرگ، تمام معادلات متحدان برای تخفیف جرم شاه سعودی و پسرش را نقش بر آب کند، معمایی که مهمترین سوال افکار عمومی جهان است؛ جسد جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی کجاست؟ سوالی که تا الان پاسخی نداشته است.

خواندن خبر در سایت منبع

سرنوشت «بن‌سلمان»در دستان«اردوغان»/آنکارا از ریاض انتقام می‌گیرد؟

مهرخبرگزاری مهر
سرنوشت «بن‌سلمان»در دستان«اردوغان»/آنکارا از ریاض انتقام می‌گیرد؟

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل ـ رامین حسین آبادیان: ماجرای قتل «جمال خاشقجی» روزنامه نگارِ منتقدِ رژیم سعودی، خاندان آل سعود و به ویژه «محمد بن سلمان» را وارد بحران بی سابقه ای در تاریخ حکمرانی این خاندان کرده؛ بحرانی که وجهه مقامات سعودی را بیش از هر زمان دیگری در نزد افکار عمومی منطقه و جهان خدشه دار کرده است. 

پس از هجمه های سیاسی و رسانه ای گسترده به مقامات سعودی در پی ناپدید شدن جمال خاشقجی، مقامات ریاض چاره ای جز اعتراف تلخ به قتل خاشقجی در ساختمان کنسولگری خود در استانبول نداشتند؛ اعترافی که البته همچون نحوه ارتکاب جنایت علیه خاشقجی ناشیانه بود و با استقبال رسانه ها و افکار عمومی مواجه نشد، چراکه با وجود شواهد و قرائن بسیار، سعودیها اساسا منکر نقش مستقیم خود در حادثه مذکور شدند.

حتی «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا که پیشتر روایت کودکانه سعودی از ماجرای قتل خاشقجی در کنسولگری ریاض در استانبول را خوب توصیف کرده بود، نتوانست در برابر هجمه های افکار عمومی دوام بیاورد و با چرخش آشکار در مواضعش صراحتا اعلام کرد که روایت ریاض برای او هم قانع کننده نبوده اما در هر صورت نمی تواند از روابط اقتصادی گسترده با ریاض چشم پوشی کند. 

در هر صورت، آنچه که امروز بیش از هرچیز دیگری مقامات عربستان سعودی به ویژه محمد بن سلمان را نگران ساخته، گزارشی است که قرار است «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه از ابعاد مختلف پرونده قتل خاشقجی به افکار عمومی ارائه دهد. طبق اعلام ریاست جمهوری ترکیه، این گزارش در صورت عدم تعویق، امروز سه شنبه به افکار عمومی ارائه خواهد شد و همگان از واقعیت آنچه که در ساختمان کنسولگری ریاض اتفاق افتاده است، باخبر خواهند شد. 

درست به همین دلیل است که برخی معتقدند سرنوشت «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی در دستان «رجب طیب اردوغان» قرار دارد؛ به ویژه اینکه طی روزهای اخیر رسانه‌های ترکیه ای اخبار متعددی در خصوص جمع آوری مدارک متقن توسط آنکارا ازجمله نوارهای صوتی و فایل های ویدئویی از نحوه قتل خاشقجی، منتشر و تأکید کرده اند که اسناد مراودات عاملان این جنایت با شخصِ بن سلمان نیز در اختیار مقامات آنکارا قرار گرفته است.

سرنوشت «بن‌سلمان»در دستان«اردوغان»/آنکارا از ریاض انتقام می‌گیرد؟ - 6

بنابراین، شاید بیراه نباشد اگر گفته شود که حیات و ممات سیاسی بن سلمان در دستان اردوغان قرار دارد. اما سؤال اینجاست که آیا اردوغان به دلیل سلسله اختلافات ترکیه با سعودی بر سَر مسائل مختلف، از رهگذر پرونده خاشقجی روی به انتقام جویی از ریاض می آورد و یا بنا به هر دلیلی به فرشته نجات او در این بحران بی سابقه تبدیل می شود؟ این همان سؤالی است که برای پاسخگویی به آن باید تا آغاز سخنرانی اردوغان برای ارائه گزارش کامل قتل خاشقجی، منتظر ماند.

اختلافات میان عربستان سعودی و ترکیه به امروز و دیروز باز نمی گردد؛ بلکه ریشه در گذشته دارد. یکی از مهمترین اختلافات میان دو طرف در طول سالیان دراز گذشته این بوده که هر دو داعیه رهبری بر جهان اسلام را در سَر پرورانده اند. هم مقامات ریاض و هم مقامات آنکارا بارها و در مناسبت های مختلف به صورت مستقیم و غیرمستقیم از رهبری خود بر جهان اسلام سخن گفته اند. 

ترکیه داعیه پیشتازی در تحولات جهان اسلام را دارد و در نقطه مقابل، ریاض با صَرف هزینه‌های هنگفت در کشورهای اسلامی تلاش کرده تا حمایت آنها از خود برای رهبری بر جهان اسلام را جلب کند. باز شدن پرونده قتل جمال خاشقجی موجب شد تا اردوغان از رهگذر این پرونده برای اعمال فشارهای بیشتر بر عربستان بار دیگر حرف رهبری خود بر جهان اسلام را پیش بکشد تا به نوعی ریاض را از موضعش در این زمینه عقب براند. 

در همین راستا، چند روز پیش و همزمان با افزایش فشارهای سیاسی و رسانه ای علیه عربستان سعودی در پی ماجرای خاشقجی، رجب طیب اردوغان در سخنانی که تلویحا سعودی را خطاب قرار داده بود اعلام کرد که کشورش به دلیل تاریخی که دارد، شایسته ترین کشور برای رهبری بر جهان اسلام است. این اظهار نظر در ظرف زمانی مذکور به خوبی نشان داد که در عرصه رهبری جهان اسلام، طرف های ترکی و سعودی اختلافات گسترده ای با یکدیگر دارند. 

از سوی دیگر، تحولات منطقه طی سالهای اخیر به عرصه تقابل دوگانه «ترکی ـ قطری» با دوگانه «سعودی ـ اماراتی» تبدیل شده است. این تقابل پس از ظهور و بروز بحران قطر با کشورهای چهارگانه (عربستان، بحرین، امارات و مصر) به اوج خود رسید و از آن زمان تاکنون آنکارا، ریاض را به صورت مستقیم و غیرمستقیم به تنش زایی در منطقه متهم کرده است.

سرنوشت «بن‌سلمان»در دستان«اردوغان»/آنکارا از ریاض انتقام می‌گیرد؟ - 12

این مسأله را نیز نباید نادیده گرفت که از سال ۲۰۱۶ به بعد، مقامات ترکیه در مناسبت های مختلف، به صورت غیرمستقیم، ریاض و ابوظبی را به حمایت از کودتای نظامی در ترکیه متهم ساخته اند و همچنان نیز کینه حمایت طرف های سعودی و اماراتی از این کودتا در دل مقامات ارشد ترکیه از جمله اردوغان وجود دارد. لذا بعید نیست که ترکیه مترصد فرصتی باشد که بتواند انتقام اتفاقات سال ۲۰۱۶ در کشور را از عربستان سعودی به عنوان یکی از مسببان اصلی آن، بگیرد.

این را نیز باید اضافه کرد که حمایت های گسترده ریاض و ابوظبی از نیروهای دموکراتیک کُرد سوری نیز یکی دیگر از محورهای اصلی اختلافات میان آنکارا با ریاض است. ترکیه صراحتا اعلام کرده که نیروهای دموکراتیک کُرد سوری را تروریست می داند و در هر نقطه ای با آنها مبارزه می کند. این درحالی است که اماراتی ها، سعودی ها و آمریکایی ها همچنان به حمایت های خود از این نیروها ادامه می دهند.

نکته دیگر آن است که پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور در آمریکا در حدود ۲ سال پیش، اختلافات میان ریاض و آنکارا نیز تشدید شد، چراکه عربستان سعودی با پرداخت باج های فراوان به دولت ایالات متحده در چند نوبت، حمایت همه جانبه واشنگتن از خود را تضمین کرد؛ این درحالی است که همزمان، آنکارا و واشنگتن بر سَر مسائل مختلفی ازجمله تحولات سوریه به مشکلات و اختلافات فراوانی برخوردند.

بر همین اساس، در حال حاضر نیز مقامات ترکیه ای ریشه اصلی اختلافات خود با آمریکا و دور شدن آنکارا و واشنگتن از یکدیگر را در سلسله اقدامات عربستان سعودی می بینند. در هر صورت، سلسله عوامل مذکور جملگی حاکی از آن هستند که ترکیه از رهگذر ماجرای خاشقجی فرصت مناسب برای انتقام جویی از ریاض را به دست آورده است تا ضربه محکمی را به سعودیها وارد آورد؛ ضربه ای که حتی ممکن است به قیمت از دست رفتن پادشاهی بن سلمان تمام شود. 

حال باید منتظر ماند و دید که آیا اردوغان از فرصت کنونی برای انتقام جویی از ریاض بهره برداری خواهد کرد و یا سلسله توافقات و تفاهمات پشت پرده است که سرنوشت پرونده قتل خاشقجی را رقم می زند.

خواندن خبر در سایت منبع

اردوغان چه در سر دارد؟

انتخابخبرگزاری انتخاب
اردوغان چه در سر دارد؟
اردوغان چه در سر دارد؟ - 0

گراهام فولر در لوبلاگ نوشت: توجه افکار عمومی به قتل خاشقجی در کنسولگری عربستان نسبت به حوادث مشابه بی سابقه بوده است. به نظر می رسد قتل این روزنامه نگار بیشتر از به خاک و خون کشیدن هزاران یمنی غیرنطامی توسط سعودی ها با حمایت آمریکا، احساسات عمومی را جریحه دار کرده است. موازی با آن، شاهد عملکرد سینمایی دولت ترکیه هستیم که با افشای تدریجی شواهد از جنایت وحشیانه سعودی ها، داستان قتل خاشقجی را در بین افکار عمومی زنده نگه می دارد. این موارد ولیعهد سعودی را در مقابل افکار عمومی جهان قرار داده است. مسلما عربستان سعودی دشمنان زیادی در جهان دارد اما چه اتفاقی در حال رخ دادن است و نقش ترک ها در این واقعه چیست؟

به گزارش «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: کارکشته های سیاست تمایل دارند قضیه را از بعد نزاع تاریخی میان سنی های سعودی و ایران شیعه به جهان نشان دهند اما افتادن در این دام موجب نادیده گرفتن مسائل عمیق تر می شود. در واقعیت، جنگ ایدئولوژیک در خلیج فارس میان عربستان سعودی و ترکیه جریان دارد نه ایران. ریشه این نزاع عمیق تر است از آنچه تهدید ایران نامیده می شود. این درباره چهره آینده خاورمیانه است.

در اوایل قرن نوزدهم و در زمان امپراتوری عثمانی بود که نخستین حکومت وهابی در عربستان سربرافراشت. اما اکنون ترکیه نمونه ای از یک کشور دارای دموکراسی و نهادگرا و مدرن تلقی می شود -هرچند رییس جمهور میانه روی مسلمان آن، اردوغان سیاستی در پیش گرفته که مرزهای آنچه در یک نظام دموکراتیک پذیرفته شده است را جابجا می کند. با وجود اتخاذ سیاست خصمانه علیه مخالفان، اردوغان در انتخابات های متوالی پیروز شده است. امروز صحبت کردن از یک ترکیه دموکراتیک دشوار است اما از منظر برگزاری انتخابات، وجود احزاب سیاسی و صداهای مختلف در پارلمان و رسانه، واقعیت همین است. نظام انتخاباتی ترکیه، موقعیت زنان، اقتصاد پیشرفته، سطح تحصیلات و سازمان های اجتماعی و سیاسی پایدار به رغم دخالت اردوغان، هنوز وجود دارند. تجربه و تخصص سیاسی ترکیه در بلندمدت موجب غالب شدن دموکراسی در این کشور خواهد شد.

هدف از ذکر این موارد تمجید از دموکراسی ترکیه نیست. عملکرد اردوغان در سال های اخیر انتقادات زیادی به همراه داشته است. سرکوب روزنامه نگاران، نیروهای پلیس، دانشگاهیان و حتی دخالت در کار محاکم قضایی موجب نارضایتی بوده است. در حقیقت اگر او پس از ده سال اول حکومتش کنار می رفت، دستاوردهای خود و حزبش کافی بود تا امروز از بزرگان سیاست قلمداد شود. اما مثل همیشه قدرت فساد می آورد و منجر به دیکتاتوری می شود.

اما نکته این نیست. باوجود همه سوءاستفاده ها، حتی نهادهای سیاسی و اجتماعی اردوغان برای سعودی ها وحشت زاست. ترکیه یک قانون اساسی دارد و جریان های مخالف در پارلمان اظهارنظر می کنند. تمام این ها پایه های حکومت پادشاهی سعودی را می لرزاند. به علاوه حزب متبوع اردوغان، عدالت و توسعه نماد اسلام میانه رویی است که از همه لحاظ با اسلام افراطی وهابی در عربستان ضدیت دارد. نگاه حزب اردوغان به رویکرد حزب میانه روی اخوان المسلمین نزدیکتر است. عربستان سعودی اما اخوان المسلمین را برای استحکام پادشاهی خود خطرناک می داند. در حقیقت اسلام سیاسی مشروعیتی برای نظام های پادشاهی قائل نیست.

موضوع دیگر مساله غیرعادی قطر است. این کشور کوچک حاشیه خلیج فارس نیز نطامی پادشاهی دارد و دست کم در ظاهر از اسلام وهابی حمایت می کند اما نسخه بسیار میانه روتر از عربستان سعودی. علی رغم داشتن نظام پادشاهی، قطر رویکرد اخوان المسلمین را در جهان مدرن اسلام بیشتر می پسندد. همچنین قطر مالک شبکه های تلویزیونی الجزیره است که عالم گفتگوهای سیاسی در جهان عرب را متحول کرده است. عربستان ترویج فضای باز سیاسی از این شبکه را تهدیدی برای حکومت استبدادی خود می داند.

قطر همچنین احساس نزدیکی بیشتری به ترکیه می کند. با اقدام بن سلمان برای به زانو درآوردن حکومت قطر، ترکیه در کنار دوحه ایستاد و حتی نظامیانش را به آنجا گسیل کرد تا از مرزهای آن برابر عربستان حفاظت کنند. ترکیه و عربستان در سوریه نیز از گروه های رقیب برای به دست گرفتن آینده سوریه حمایت می کنند. ترکیه و قطر سنی، تعامل بیشتری با ایران شیعه دارند. با این حال عربستان ایران را عامل تمام دردسرها در خاورمیانه می داند و طبق سیاست، «دشمن دشمن من، دوست من است» به اسراییل نزدیک شده است. در ماجرای قتل خاشقجی، ترکیه تلاش می کند از این فرصت برای فشار آوردن بر سعودی ها بهره ببرد. انتشار تدریجی شواهد توسط ترکیه باعث به دردسر افتادن سعودی ها شده است.

ایران تهدیدی است که اسراییل و عربستان با بزرگ کردن آن قصد دارند در نهایت آمریکا را به جنگ با آن ترغیب کنند. اینجا نیز عربستان از ظهور قدرت دموکراتیک دیگری در خاورمیانه وحشت دارد. انتخابات در ایران و ساختار سیاسی آن مورد توجه جامعه جهانی است. اساسا ایران بسیار سریع تر از عربستان به یک کشور دموکراتیک تبدیل خواهد شد. عربستان اصولا فاقد بنیادی ترین نهادهای لازم است. به علاوه سعودی ها از ناحیه شیعیان اقلیت خود نیز احساس خطر می کنند. به هر حال اسلام وهابی دشمنی دیرینه با تفکر شیعه یا هر مکتب فکری دیگر در جهان اسلام دارد و در نتیجه عربستان شیعه بودن ایران را فرصتی برای هدف قرار دادن آن می داند بدون آنکه ساختار دموکراتیک ایران را مستمسک دشمنی خود نشان دهد.

این ها دلایل فشار ترکیه بر سعودی ها در قضیه خاشقجی است. این دو کشور بیش از آنکه متحد باشند، رقیب یکدیگر در خاورمیانه قلمداد می شود. البته ترکیه فعلا تمایلی به قطع روابط با عربستان ندارد چراکه منابع مالی آنها می تواند برای آنکارا کمک بزرگی باشد. با تغییر ژئوپلیتیک جهان -به ویژه ظهور قدرت های جدید مانند چین، بازگشت روسیه، نقش پررنگ تر هند، مقاومت ایران برابر هژمونی آمریکا، تقویت استقلال ترکیه و خشونت بیشتر اسراییل، عجیب نیست که شاهد رویکرد تخاصم آمیز بیشتری از ناحیه عربستان سعودی باشیم.

درحالیکه اخبار ناخوشایند قتل خاشقجی را دنبال می کنیم، باید بدانیم که این اتفاق دردناک تنها بخش کوچکی از بازی بسیار بزرگتر ژئوپلتیکی است که در خلیج فارس در جریان است.

*گراهام فولر متخصص علوم سیاسی و کارشناس امور روسیه، خاور میانه و جهان سوم است. وی مدرک لیسانس و فوق لیسانس خود را در رشته مطالعات روسیه و خاور میانه از دانشگاه هاروارد دریافت نمود. فولر مدت 20 سال به عنوان کارمند سرویس خارجی، در وزارت امور خارجه خدمت نموده است که بیشتر این دوره را (حدود17 سال) در کشورهای خاور میانه (ترکیه، لبنان، عربستان سعودی، یمن شمالی و افغانستان) مشغول خدمت بوده است. نامبرده در سال 1982 به عنوان مامور اطلاعات داخلی برای پیش بینی های بلندمدت خاورمیانه، در سازمان سیا مشغول بکار شد. گراهام فولر در سال 1986 به سمت معاون شورای اطلاعات داخلی سازمان سیا منصوب شد. از فولر کتاب «قبله عالم: ژئوپلیتیک ایران» منتشر شده که به بررسی نقش ژئوپلوتیک ایران در منطقه و اهمیت روابط ایران با همسایگانش پرداخته است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

نامه‌نیورنامه‌نیور12 ساعت قبل
به تازگی و پس از تودیع سردار نصیری از فرماندهی حفاظت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و معارفه سردار سرتیپ فتح‌الله جمیری شایعه‌ای در فضای مجازی با عنوان فرار یک فرمانده سپاه در کانا‌ل‌ها و رسانه‌های معاند منتشر شد. سردار علی نصیری فرمانده سابق حفاظت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، پیرامون شایعات منتشر شده در رسانه‌های ضدانقلاب مبنی بر خروج وی از کشور گفت: مراسم تودیع بنده در روز شنبه انجام شد و این مسئله‌ی عادی سازمانی است. سردار نصیری افزود: آن چیزی که اعلام شد صرفا یک شیطنت رسانه‌ای بوده است. ما پاسدار نظام و سرباز ولایت هستیم و جانمان را برای نظام و انقلاب و رهبرمان گذاشته و هرگز از این مسیر کنار نخواهیم رفت. دشمنان علاقه دارند از هر موضوعی به نفع خود بهره‌برداری کنند، اما ماه هم‌چنان پاسدار این نظام و انقلاب هستیم.
نامه‌نیورنامه‌نیور16 ساعت قبل
دو ماه پیش، یک مسئول اسرائیلی بلند پایه طی گزارشی در مورد اوضاع ارتش اسرائیل و آمادگی آن تاکید کرد که ارتش اسرائیل آماده جنگ نیست و جبهه داخلی آمادگی دریافت ضرباتی در هر گونه جنگ پیش رو را ندارد. بر همین اساس، می‌توان گفت صحبتهای منسوب به نصرالله، تنها بخشی از جنگ روانی صهیونیستها برای تضعیف روحیه مقاومت بوده است. اما محور آمریکا-اسرائیل بخوبی می‌دانند که به دلیل ظرفیتهای محور مقاومت، مقابله میدانی با آن، نتایج دلخواهی را رقم نمی‌زند. این طرفها در حال حاضر از شکستهایی که در سوریه و در برابر محور مقاومت متحمل شدند، رنج می‌برند. در عین حال، مقاومت می‌داند که دشمن وارد جنگی نمی‌شود که باعث خودکشی اش شود و مادامی که از پیروزی در جنگی اطمینان نداشته باشد، هرگز وارد آن نمی‌شود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ساعت قبل
به گزارش مشرق، سید «عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بامداد پنج‌شنبه پیشنهاد «محمد جواد ظریف» برای مبادله زندانیان میان ایران و آمریکا را «جدی» و «مسبوق به سابقه» خواند و گفت واکنش آمریکایی‌ها به این پیشنهاد که بر آزادی یکجانبه زندانیان آمریکایی تأکید دارد، نشانگر عدم درک صحیح واشنگتن از مذاکره و توافق خواند. من آمادگی دارم تا این کار را انجام دهم و اختیار انجام این کار را نیز دارم. ما شش ماه پیش به دولت آمریکا اطلاع دادیم که آمادگی این کار را داریم و هنوز هیچ پاسخی دریافت نکرده‌ایم. اگر آنها هر چیزی به جز این به شما بگویند، دروغ گفته‌اند.» در واکنش به این اظهارات، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بار دیگر به شرط‌گذاری روی آورد و اعلام کرد که ایران ابتدا باید به صورت یکجانبه تمام زندانیان آمریکایی را آزاد کند. یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این مورد به پایگاه «المانیتور» گفته است: «رژیم ایران می‌تواند جدیت خود در خصوص مسائل کنسولی را با آزاد کردن فوری اشخاص بی‌گناه آمریکایی نشان دهد.
تابناکتابناک10 ساعت قبل
وی افزود: به هر حال، امریکا با ما دشمن است و می‌خواهد هر طور شده به ما ضربه بزند و تلاش خود را می‌کند که فروش نفت ایران را به صفر برساند. همچنین کشور‌هایی مانند عربستان و برخی کشور‌های عربی منطقه را که با ما خصومت دارند، با خود همراه کرده است. اگر عربستان بخواهد در این میان سوءاستفاده و جایگاه ایران را تصاحب کند، به معنای اعلام جنگ با ایران است. اگر عربستان بخواهد وارد بازی نفتی ایران شود، قطعا ما هم امنیت تولید عربستان را به هم خواهیم زد. درباره عربستان اگر ما یک درصد از توان خود را به کار گیریم، آن‌ها را به زانو درمی آوریم و کاری می‌کنیم که التماسمان کنند.
الفالف17 ساعت قبل
همچنان که پیش بینی می‌شد ترامپ، معافیت ۶ کشور در خرید نفت از ایران را لغو کرد. نکته دوم؛ معافیت‌های ۶ کشور، در صورت وجود (مانند الان) هم تنها بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار بشکه به فروش نفت کمک می‌نمود که با توجه به تحریم‌های مالی بازگشت ثمن آن، به راحتی ممکن نبود و لذا لغو معافیت‌ها در تامین ارز مورد نیاز کشور نیز، سهم قابل توجهی نبود. نکته چهارم؛ در چنین فضایی، هر عمل و اقدام و نوشته و مطلبی که به نحوی به بزرگنمایی این اقدام ترامپ کمک کند، بازی در مسیر خواست امریکاست. نکته پنجم؛ مجلس و دولت و نخبگان در این دو سال خیلی کارها می‌توانستند بکنند که نکردند و بعدها باید بر این نکرده‌ها افسوس خورد اما الان زمان ادای قضای آن واجبات نیست. امروز فریاد زدن و مصاحبه کردن نه تنها اثر دیروز را ندارد که در حقیقت تایید نقشه انها و بازی در زمین امریکاست.
الفالف9 ساعت قبل
روز گذشته نیز برخی دیگر از رسانه‌های آمریکایی از افزایش بهای بنزین در آمریکا در پی اقدام اخیر دولت ترامپ علیه کشورمان خبر دادند. مصرف‌کنندگان آمریکایی در آبان ماه گذشته نیز که دولت ترامپ تحریم‌های نفتی ایران را پس از خروج از برجام بازگرداند، شاهد افزایش بهای بنزین بودند. در آن زمان حتی تصاویری در رسانه‌های آمریکایی منتشر شد که نشان می‌داد رانندگان وسایل نقلیه از بیم افزایش احتمالی قیمت نفت و گران‌تر شدن قیمت بنزین در آمریکا، به جایگاه‌های عرضه سوخت در این کشور هجوم برده‌اند. طبق آنچه که رسانه‌های آمریکایی گزارش داده‌اند، به نظر می‌رسد دولت ترامپ با خودداری از صدور معافیت مجدد برای خریداران نفت ایران یکبار دیگر باید خود را برای افزایش بهای جهانی نفت خام و گران شدن سوخت در داخل آمریکا آماده کند. بلومبرگ اواسط تیرماه گذشته پس از انتقاد ترامپ از اوپک به خاطر بالا رفتن قیمت نفت در گزارشی نوشت اگر ترامپ واقعا می‌خواهد قیمت بنزین را در آمریکا پایین نگه‌دارد، تنها راهش این است که سیاست خود را در قبال ایران تغییر دهد.

اخبار بیشتر