افزایش میزان ذخیره اورانیوم غنی‌شده در ایران و واکنش‌ها به این موضوع
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. بین‌المللی
پوشش خبری

افزایش میزان ذخیره اورانیوم غنی‌شده در ایران و واکنش‌ها به این موضوع

غریب‌آبادی: غنی سازی اورانیوم حق انکارناپذیر ایران است

فارسخبرگزاری فارس
غریب‌آبادی: غنی سازی اورانیوم حق انکارناپذیر ایران است
نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی غنی سازی اورانیوم را حق انکارناپذیر ایران خواند و گفت: این حق توسط هیچ کشوری اعطاء نمی‌شود که بتواند بعدا آن را پس بگیرد.

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، «کاظم غریب‌آبادی» سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در توئیتی ضمن تاکید بر حق انکار ناپذیر ایران برای غنی سازی اورانیوم، به نقل قولی از اظهارات رئیس جمهور پیشین آمریکا که برچیدن برنامه هسته‌ای ایران، جزو رویاهای دست نیافتنی مقامات آمریکایی است و هرگز به آن دست نخواهد یافت، اشاره کرد.

در این توئیت آمده است: «غنی سازی، یک حق انکارناپذیر هر عضو معاهده عدم اشاعه است. این حق توسط هیچ کشوری اعطاء نمی‌شود که بتواند بعدا آن را پس بگیرد. مواضع مقامات آمریکایی در این موضوع، من را به یاد صحبت‌های اوباما در مجمع «سابان» در دسامبر ۲۰۱۳ می‌اندازد که گفت: «اکنون، شما بحث‌هایی را می‌شنوید که می‌گویند ما نمی‌توانیم هیچگونه غنی سازی را در خاک ایران قبول کنیم. هر کسی می‌تواند دنیای ایده آلی را تجسم کند که در آن ایران بگوید ما تمامی اجزاء و تاسیسات هسته‌ای خود را نابود می‌کنیم و شما فقط نام آن‌ها را ببرید. چیزهای بسیاری وجود دارند که من می‌توانم تصور کنم و البته عالی خواهند بود. می‌توانم دنیایی را تصور کنم که در آن کنگره هر لایحه‌ای را که ارائه کنم، تصویب کند (خنده حضار). اما آنان (ایران) به درجه‌ای از چرخه (هسته‌ای) و دانش رسیده‌اند که ما قادر به از بین بردن آن نیستیم.»

به گزارش فارس، پس از اعلام عبور ذخایر اورانیوم غنی شده ۳٫۶۷ درصد ایران از سقف ۳۰۰ کیلوگرم، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در واکنش به اقدام ایران گفته بود که ایران با آتش بازی می‌کندو افزود: «آنها می‌دانند که در حال انجام چه کاری هستند. آنها می‌دانند با چه چیزی در حال بازی هستند، آنها در حال بازی با آتش هستند. بنابراین به هیچ وجه هیچ پیامی به ایران ندارم.»(اینجا بخوانید)

این اقدام ایران واکنش‌هایی را در پی داشت. (بیشتر بخوانید)

عصر روز سه‌شنبه نیز وزرای خارجه آلمان، فرانسه و انگلیس به همراه مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه مشترکی (+) از عبور ذخایر اورانیوم غنی شده ایران از سقف برجام به شدت ابراز نگرانی کردند. تروئیکای اروپایی به همراه موگرینی در بیانیه خودتاکید کردند: «ما درباره این موضوع کاملا استوار و شفاف هستیم که تعهد ما به توافق هسته‌ای بستگی به پایبندی کامل ایران دارد. ما از این تصمیم ایران که ابزار اساسی عدم اشاعه هسته‌ای را زیر سؤال می‌برد متاسف هستیم و از ایران می‌خواهیم تا از این گام برگشته و از اتخاذ اقدامات بیشتری که توافق هسته‌ای را تضعیف می‌کند خودداری کند. ما فورا گام‌های بعدی را تحت شرایط برنامه جامع اقدام مشترک و در همکاری تنگاتنگ با دیگر اعضای برجام در نظر خواهیم گرفت.»

این بیانیه واکنش محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران (+) را در پی داشت و وی در این خصوص در توئیتی عنوان کرد: «هر زمان که سه کشور اروپایی تعهدات اقتصادی خود را انجام دهند، ایران به اجرای کامل برنامه جامع اقدام مشترک پایبند خواهد بود. بنابراین به جلو می‌رویم، ایران به تعهدات خود تحت برنامه جامع اقدام مشترک دقیقا به شیوه مشابه سه کشور اروپایی پایبند خواهد بود و با آنها تطبیق خواهد یافت. به اندازه کافی منصفانه است.»

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش جدید ترامپ به عبور ایران از مرز ۳۰۰ کیلو اورانیوم

فراروخبرگزاری فرارو
واکنش جدید ترامپ به عبور ایران از مرز ۳۰۰ کیلو اورانیوم
رئیس‌جمهور آمریکا در واکنش دوباره به عبور ایران از ذخیره ۳۰۰ ذخایر اورانیوم غنی شده در توییتی نوشت «این، خوب نیست».
واکنش جدید ترامپ به عبور ایران از مرز ۳۰۰ کیلو اورانیوم - 0

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا که بعد از اعلام عبور ذخایر اورانیوم ایران از مرز ۳۰۰ کیلوگرم، گفته بود که «ایران با آتش بازی می‌کند»، صبح امروز چهارشنبه (به وقت تهران) در پیامی توییتری باز هم به این موضوع واکنش نشان داد.

رئیس‌جمهور آمریکا که در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ و بعد از آغاز ریاست جمهوری خود بار‌ها ادعا کرده بود که دولت «باراک اوباما» برای انعقاد برجام به ایران ۱۵۰ میلیارد دلار پول داده، امروز چهارشنبه باز هم این ادعا را تکرار کرد.

دونالد ترامپ در توییترش نوشت: «مدت‌ها قبل از اینکه من رئیس‌جمهور شوم، ایران داشت توافق ۱۵۰ میلیارد دلاری (به اضافه ۱٫۸ میلیارد دلار پول نقد) هسته‌ای با ایالات متحده را نقض می‌کرد و آن‌ها حالا محدودیت ذخایر (اورانیوم) را نقض کرده‌اند. این، خوب نیست».

واکنش جدید ترامپ به عبور ایران از مرز ۳۰۰ کیلو اورانیوم - 5

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران ۲۷ خرداد ماه سال جاری از آغاز شمارش معکوس برای عبور ذخایر اورانیوم غنی شده ۳٫۶۷ درصد ایران از ۳۰۰ کیلوگرم خبر داد تا به گفته او اقدامات فنی سازمان انرژی اتمی در چارچوب اجرای بیانیه ۱۸ اردیبهشت ماه سال جاری شورای عالی امنیت ملی ایران در خصوص توقف برخی تعهدات برجامی انجام شود.

گفتنی است دو روز پیش، محمد جواد ظریف عبور ذخایر اورانیوم غنی شده ۳٫۶۷ ایران از ۳۰۰ کیلوگرم را تایید کرد.

اظهارات ترامپ درباره «نقض» برجام توسط ایران در حالی مطرح شده که دولت او ۱۸ اردیبهشت سال گذشته در اقدامی غیرقانونی که حتی انتقاد متحدان اروپایی آمریکا را برانگیخت، از این توافق خارج شد و ضمن نقض مفاد این توافق، علیه ایران تحریم‌هایی وضع کرد و فشار‌های زیادی به دیگر کشور‌های جهان برای توقف مراودات تجاری و اقتصادی با ایران اعمال کرده است.

ادعا‌های ترامپ درباره پرداخت «۱۵۰ میلیارد دلار» به ایران توسط دولت اوباما هم در حالی مطرح شده که آمریکا بعد از حصول توافق هسته‌ای بین گروه ۱+۵ و ایران، دست به برخی اقدامات برای رفع توقیف دارایی‌های ایران کرد؛ دارایی‌هایی که متعلق به ایران بود و آمریکا آن را بلوکه کرده بود.

پیش از این برخی مسئولان ایرانی، اظهارات مقام‌های آمریکایی مبنی بر اینکه بعد از برجام ۱۵۰ میلیارد دلار پول به ایران داده شده را بشدت رد کرده بود.

خواندن خبر در سایت منبع

افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم به ۲۰ درصد ظرف ۶ روز آینده

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم به ۲۰ درصد ظرف ۶ روز آینده
رئیس کمیته هسته‌ای مجلس درباره گام‌های بعدی ایران در صورت عدم اجرای تعهدات برجام ازسوی اروپایی‌ها گفت: بعد از فرصت ۲ ماهه تا جایی که بتوانیم در حوزه علم و صنعت صلح‌آمیز هسته‌ای جلو می‌رویم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خانه ملت، محمد ابراهیم رضایی، با اشاره به عبور ذخایر اورانیوم کشورمان از مرز۳۰۰کیلوگرم، گفت: طبق ماده ۳۶ برجام وقتی طرف‌های مقابل به تعهداتشان پایبند نباشند به ایران این حق داده شده که متناسب با آن از میزان تعهدات خود کم کند.

عبور ذخایر اورانیوم ایران از مرز ۳۰۰ کیلو بر اساس ماده ۳۶ برجام است

نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه جمهوری اسلامی در برجام متعهد شده بود که دخایر اورانیوم غنی سازی شده خود را از ۳۰۰ کیلو بیشتر نکند، عنوان کرد: با این حال بر اساس ماده ۳۶ و عدم اجرای تعهدات از سوی طرف مقابل، به غنی سازی ادامه دادیم و مازاد آن را نفروختیم از این رو میزان ذخایر افزایش یافت و از مرز ۳۰۰ کیلو عبور کرد که در برجام این اتفاق پیش بینی شده بود.

وی در ادامه با بیان اینکه اروپایی‌ها به تعهدات خود در برجام عمل نکردند، اظهار داشت: ایران طی ۶ روز آتی نیز گام دمو را بر می‌دارد مگر اینکه اروپایی‌ها به هر آنچه در برجام متعهد شده‌اند، عمل کنند.

تا به کارگیری سانتریفیوژهای IR۶ فاصله‌ای نداریم

رضایی درباره گام دوم ایران بعد از اتمام مهلت ۶۰ روز شورای عالی امنیت ملی به اروپایی‌ها در حوزه اجرای برجام، ابراز داشت: گام دوم افزایش سطح غنی سازی به بیش ۳٫۶۷ درصد است که تا ۲۰ درصد نیز ادامه خواهد یافت.

وی افزود: اگر از ابتدا ما نیز به صورت پله پله به تعهدات خود عمل می‌کردیم امروز این مشکلات را نداشتیم اما هنوز دیر نشده و امروز نیز می‌توانیم متناسب با منافع و مصالح کشور به صورت پله پله از تعهدات خود خارج شویم.

رئیس کمیته هسته‌ای مجلس شورای اسلامی در پایان درباره گام‌های بعدی جمهوری اسلامی در حوزه هسته‌ای خاطرنشان کرد: بعد از فرصت دو ماهه دستمان در به کارگیری سانتریفیوژهای مدل‌های IR۶ باز می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

بیانیه اروپا درباره افزایش ذخایر اورانیوم ایران

جام نیوزخبرگزاری جام نیوز
بیانیه اروپا درباره افزایش ذخایر اورانیوم ایران
وزرای خارجه آلمان، فرانسه و انگلیس به همراه «فدریکا موگرینی» در بیانیه مشترکی از عبور ذخایر اورانیوم غنی شده ایران از سقف برجام به شدت ابراز نگرانی کردند.

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز به نقل از رویترز، وزرای خارجه آلمان، فرانسه و انگلیس به همراه «فدریکا موگرینی» در بیانیه مشترکی از عبور ذخایر اورانیوم غنی شده ایران از سقف برجام به شدت ابراز نگرانی کردند.

آنها در این بیانیه تاکید کرده‌اند نگران اعلام ایران درباره عبور از محدوده ذخایر اورانیوم با غنای پایین در برنامه جامع اقدام مشترک بوده و آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز این موضوع را تایید کرده است.

تروئیکای اروپایی (آلمان، فرانسه و انگلیس) به همراه مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه بیانیه اعلام کردند: «ما درباره این موضوع کاملا استوار و شفاف هستیم که تعهد ما به توافق هسته‌ای بستگی به پایبندی کامل ایران است. ما از این تصمیم ایران که ابزار اساسی عدم اشاعه هسته‌ای را زیر سوال می‌برد متاسف هستیم.»

در این بیانیه آمده است: «ما از ایران می‌خواهیم تا از این گام برگردد و از اتخاذ اقدامات بیشتری که توافق هسته‌ای را تضعیف می‌کند خودداری کنند. ما فورا گام‌های بعدی را تحت شرایط برنامه جامع اقدام مشترک و در همکاری تنگاتنگ با دیگر اعضای برجام در نظر خواهیم گرفت.»

فارس

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

بلای وحشتناک بر سر قهرمان کشتی ایران / جمعه رخ داد + فیلم

رکنارکنا23 ساعت قبل
در پی این حادثه دو تیم از نیروهای هلال احمر استان به محل حادثه اعزام شدند. اما به دلیل صعب العبور بودن مسیر دسترسی مصدوم به بالگرد سازمان امداد و جات تحویل داده و به بیمارستان میلاد تهران منتقل شد. امیرعباس مرادی گنجی، آزادکار وزن ۹۶ کیلوگرم ایران مقام قهرمان سال ۲۰۰۵ جوانان جهان و دو نایب قهرمانی در سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ بزرگسالان آسیا را در کارنامه داردبرای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
برنابرنا6 ساعت قبل
وزارت ورزش و جوانان در پیامی کسب موفقیت تاریخی بانوان در مسابقات کاراته قهرمانی آسیا را به خانواده ورزش تبریک گفت. به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا و به نقل از پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، متن پیام به شرح ذیل است: توفیق بانوان کاراته کا کشورمان در رویدادهای مختلف ورزشی، نوید بخش کسب سهمیه المپیک و موفقیت در میادین بزرگ‌ جهانی است. وزارت ورزش و جوانان ضمن عرض تبریک به خاطر کسب این موفقیت‌ها برای بانوان کاراته کا کشورمان آرزوی سربلندی دارد. تیم کاراته بانوان با کسب سه مدال طلا، دو نقره و یک برنز بهترین نتیجه تاریخ کاراته ایران در رقابت‌های قهرمانی آسیا را بدست آورد. کاراته‌کاهای کشورمان در شانزدهمین دوره رقابت‌های قهرمانی آسیا توانستند با کسب ۲ عنوان قهرمانی کومیته تیمی مردان و زنان در مجموع با کسب ۵ مدال طلا، ۲ نقره و ۴برنز به عنوان نایب قهرمانی این مسابقات دست یابند.
مهرمهر5 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، وزارت خارجه قطر با صدور بیانیه‌ای به تحولات اخیر در تنگه هرمز و توقیف نفتکش انگلیسی توسط ایران واکنش نشان داد. قطر در این ارتباط اعلام کرده است که با دقت تحولات اخیر در تنگه هرمز و تأثیر این رخدادها بر کشتیرانی منطقه‌ای و بین المللی را دنبال می‌کند. در بیانیه‌ی وزارت خارجه قطر، همچنین دوحه از طرفین خواسته است تا در این زمینه از خود خویشتن داری نشان دهند. بیانیه وزارت خارجه قطر پس از آن منتشر شده که روز جمعه یک نفتکش انگلیسی به دلیل عدم رعایت مقررات و تخلفات از سوی نیروی دریایی سپاه و گارد دریایی ایران در تنگه هرمز متوقف و بازداشت شد. دو هفته پیش از این نیز نیروی دریایی انگلیس و جبل الطارق با طرح ادعاهای واهی نفتکش ایرانی را در تنگه هرمز متوقف کرده بودند که این توقیف تا به امروز ادامه دارد.
مهرمهر18 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، رسانه صهیونیستی جروزالم پست امروز در گزارشی در اشاره به توقیف نفتکش دارای پرچم انگلیس در تنگه هرمز به دلیل نقض برخی از قوانین اذعان کرد: ایران هم اکنون در قامت یک قدرت جهانی ظاهر شده است که می‌تواند هرآنچه می‌خواهد را در تنگه راهبردی هرمز انجام دهد. در گزارش این رسانه صهیونیستی در این خصوص آمده است: این اقدام (توقیف نفتکش انگلیس) پیام مهمی بود که تهران برای یک قدرت بزرگ غربی به ویژه کشوری که به لحاظ تاریخی به قدرت دریانوردی خود افتخار می‌کند، فرستاد. گزارش مذکور تصریح می‌کند: ایران به آنچه می‌خواست برای چانه زنی با انگلیس دست یافته است. ایران مانند اقدام انگلیس در توقیف نفتکش ایرانی از یک بالگرد استفاده کرد تا نشان دهد ایران نیز می‌تواند همانند تفنگداران نیروی دریایی سلطنتی انگلیس وارد عمل شود. به گفته یک منبع نظامی آگاه، این نفتکش قصد عبور از مسیر خلاف کشتیرانی در تنگه هرمز را داشته است.
انتخابانتخاب22 ساعت قبل
وی بر همین اساس توقیف این تانکر را نقض اساسی حقوق بین الملل و آزادی دریانوردی در آب‌های بین المللی دانسته بود. مقامات ایرانی بیان کرده‌اند که توقیف این تانکر در پی تخلفات دریانوردی و برخورد با یک شناور صیادی در آب‌های داخلی ایران بوده که منجر به نقض قواعد بین المللی دریانوردی شده است. یکی از منابع گفته است: روسیه تکنولوژی گمراه سازی GPS را در اختیار دارد و شاید در این زمینه به ایران یاری رسانده باشد. رسانه‌های انگلیسی بیان کرده‌اند، گزارش ماه آوریل نشان داده که روسیه در بیش از هزار مورد گمراه سازی GPS دست داشته است. مرکز دفاع پیشرفته انگلستان بیان کرده که اغلب این موارد شامل گمراه سازی کشتی‌ها بوده، ولی چند مورد نیز پیرامون هواپیماها دیده شده است.
مهرمهر1 روز قبل
از سوی دیگر «پنی موردانت» وزیر دفاع انگلیس، نیز با تأکید بر اینکه توقیف نفتکش استنا ایمپرو در دریای عمان صورت گرفته، اقدام ایران را «خصمانه» توصیف کرد. تنش بین ایران و انگلیس به ویژه از ۱۳ تیر و در پی توقیف یک ابرنفتکش به نام «گریس ۱»، حامل نفت ایران در آب‌های جبل‌الطارق شدت یافته است. در چنین شرایطی رهبر معظم انقلاب در بیاناتی با توصیف اقدام انگلیس در توقیف نفتکش گریس ۱، به «دزدی دریایی» به صراحت اعلام داشتند که این اقدام بی پاسخ نخواهد ماند. لندن برای تعیین تکلیف نفتکش توقیف شده دست به دامن شورای امنیت سازمان ملل شده است. راهکاری که می‌تواند انگلیس را از شرایط فعلی نجات دهد فاصله گرفتن از آمریکا و تلاش برای حل تنش با تهران است.

اخبار بیشتر