آخرین وضعیت شرکت متناظر اینستکس در ایران
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

آخرین وضعیت شرکت متناظر اینستکس در ایران

اروپا هنوز بانکی را معرفی نکرده‌ است

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
اروپا هنوز بانکی را معرفی نکرده‌ است
مدیرعامل شرکت سازوکار ویژه تجارت و تامین مالی ایران و اروپا به ارائه توضیحاتی درباره آخرین وضعیت این شرکت که شرکت متناظر اینستکس در ایران است و نحوه فعالیت آن برای فعالان بخش خصوصی پرداخت.

بعد از خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷، کشورهای اروپایی اعلام کردند که برای حمایت از تجارت با ایران و همچنین حفظ برجام، ساز و کاری را طراحی می‌کنند که بتواند مبادلات تجاری ایران و اروپا را حمایت کند. در همین راستا اروپایی‌ها سازوکار ویژه مالی خود برای تجارت با ایران را موسوم به «اینستکس» با سهامداری آلمان، انگلیس و فرانسه راه‌اندازی کردند. سه ماه بعد از تاسیس اینستکس، شرکت «سازوکار ویژه تجارت و تامین مالی ایران و اروپا» یا همان «ساتما» که نهاد متناظر با سازوکار مالی اروپا به شمار می‌رود، با سرمایه اولیه یک میلیارد ریال و به مدیرعاملی «علی اصغر نوری»، نهم اردیبهشت در تهران به ثبت رسید.

فدریکا موگرینی مسئول پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا هفته گذشته اعلام کرد قرار است ۷ کشور سوئیس، اسپانیا، هلند، فنلاند، بلژیک، اسلونی و اتریش نیز به مکانیسم مالی اروپا بپیوندند. در این میان، هلند اعلام کرده قصد دارد به عنوان سهامدار، وارد سازوکار اینستکس شود. غیر از این‌ها، چین و روسیه نیز برای پیوستن به اینستکس اعلام آمادگی کرده‌اند.

در تهران، ارایه خدمات تسویه و پرداخت به همه صادرکنندگان و واردکنندگان اعم از حقیقی و حقوقی و همچنین به بانک‌های داخلی و خارجی و نهادهای دولتی، گشایش حساب اعتبار اسنادی، تسهیلات و اعتبارات ریالی و ارزی، ضمانت نامه‌ها و حواله‌ها، تامین مالی کوتاه مدت و بلند مدت نزد بانک‌ها، موسسه‌های مالی و شرکت‌های داخلی و خارجی به عنوان وظایف نهاد متناظر اینستکس، اعلام شده است. از دیگر فعالیت‌های این شرکت، اخذ و اعطای نمایندگی به همه بانک‌ها و شرکت‌های داخلی و خارجی، اخذ وام و تسهیلات از همه بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری داخلی و خارجی به صورت ارزی و ریالی، تعامل با اینستکس اروپایی و سایر کانال‌های مالی و شرکت‌ها در کشورهای دیگر است.

آغاز فعالیت ساتما در ایران طی ماه‌های گذشته دائما در سایه اینستکس بوده است؛ اینکه آیا بالاخره سازوکار مالی اروپایی‌ها برای تجارت با ایران عملیاتی می‌شود یا خیر. عملیاتی شدن اینستکس در نهایت با اعمال فشار سیاسی ایران ممکن شد و ابتدا عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه و سپس فدریکا موگرینی در پی برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام در وین، روز هشتم تیرماه اعلام کردند نخستین تراکنش مالی اینستکس طی روزهای پیش رو انجام می‌شود. اروپایی‌ها اعلام کردند یک خط اعتباری «چند میلیون یورویی» برای انجام نخستین تراکنش‌ در چارچوب اینستکس گشوده می‌شود.

اگرچه آغاز به کار مبادلات مالی میان ساتما و اینستکس متاثر از مسائل سیاسی بوده اما به گفته علی‌اصغر نوری، هماهنگی‌های عملیاتی، هماهنگی استانداردها و رفع موانع فنی نیز لازمه آغاز همکاری بوده است.

نوری در تشریح این نکته گفت: برای یک معامله تجاری صحیح، استانداردهایی در سطح دنیا تعریف شده است که مهم‌ترین آنها مربوط به تطبیق و راستی‌آزمایی است؛ در حال حاضر هم بانک‌های ایرانی این استانداردها را رعایت می‌کنند و فراتر از آن در کشورهای دنیا، شرکت‌های بزرگ نیز ملزم به تبعیت از این استانداردها هستند.

به گفته نوری از زمان تاسیس شرکت متناظر اینتسکس در تهران موسوم به ساتما، اقدامات لازم جهت رعایت استانداردهای بین‌المللی صورت گرفته است.

* واردات آزمایشی از طریق اینستکس هماهنگ شده است

مدیرعامل ساتما در ادامه با بیان اینکه این شرکت درصدد تست کانال‌های پرداخت و واریز مربوط به صادرات و واردات است، افزود: موانع متعددی از جمله مشکلات مربوط به مسائل بانکی پیش روی صادرکنندگان قرار دارد. به همین دلیل در فاز اول از برخی تجار که مستقیما به اروپا صادرات دارند درخواست کردیم که از طریق ساتما صادرات آزمایشی انجام دهیم. در همین زمینه با برخی از صادرکنندگان نمونه و باسابقه صحبت شده و برخی از آنها قول همکاری داده‌اند.

نوری همچنین تصریح کرد: یک مورد آزمایشی جهت واردات با اینستکس هماهنگ شده که مساله پرداخت آن منوط به فروش نفت و یا خط اعتباری با بازپرداخت از محل درآمدهای نفتی اعلام شده است.

* اروپایی‌ها هنوز بانکی را معرفی نکرده‌اند

مدیرعامل ساتما در مورد آخرین وضعیت تراکنش مالی وعده داده شده در قالب همکاری دو شرکت ایرانی و اروپایی تاکید کرد: در حال حاضر درخواست ما از طرف‌های اروپایی این است که آنها بانکی معرفی کنند که واسط خریدار و فروشندگان ایرانی و اروپایی باشد. رایزنی‌ها در این زمینه انجام شده اما هنوز بانکی به طور رسمی به ما معرفی نشده است.

برخی معتقدند شرکت‌های اروپایی از ترس تحریم‌های آمریکا تاکنون وارد تعامل تجاری با ایران نشده‌اند و اگر از طریق سازوکار اینستکس وارد تجارت با ایران شوند، مشمول تحریم‌های آمریکا خواهند شد. نوری در این رابطه توضیح داد: اینستکس برآمده از دل برجام است و در برجام هم بحث تحریم‌های آمریکا اصلا مطرح نیست؛ چرا که اگر قرار بود که تحریم‌ها این شرکت را تحت تاثیر قرار دهد، بنابراین از اول چرا اروپایی‌ها تصمیم به تاسیس این شرکت گرفتند؟

* منابع مبادله در اینستکس از طریق فروش نفت تامین می‌شود

اینستکس به عواید حاصل از فروش نفت اختصاص دارد یا عواید حاصل از صادرات؟ نوری در پاسخ به این سوال تاکید کرد که عمده منابع مالی آن به خرید نفت از ایران اختصاص دارد. او افزود: اگر بخواهیم وارداتی داشته باشیم، در رابطه با بحث تامین نقدینگی آن، اروپایی‌ها باید نفت ما را بخرند تا عواید حاصل از آن به این شرکت واریز شود تا از محل آن بتوانیم واردات انجام دهیم.

* اروپا اگر نمی‌تواند نفت بخرد خط اعتباری بدهد

وی همچنین در پاسخ به این سوال که عواید از حاصل فروش نفت ایران به کدام مشتری یا مشتریان نفتی قرار است به اینستکس وارد شود گفت: در این خصوص صحبتی نشده است؛ تاکید تنها بر بحث درآمدهای نفتی و واریز آن به اینستکس است. ما قبلا هم به یونان، ایتالیا و کشورهای اروپایی صادرات نفت داشتیم. بنابراین بخشی از اینستکس می‌تواند از طریق فروش نفت به کشورهای اروپایی تامین شود. علاوه براین، طی صحبتی هم که شده تاکید کردیم اگر اروپا نمی‌تواند خریدار نفتی ما باشد باید خط اعتباری تخصیص دهیم. به این معنا که اروپا باید به ما تسهیلات ارایه دهد و در مقابل، بازپرداخت تسهیلات نیز از محل فروش نفت باشد.

نوری در پاسخ به این سوال که آیا خرید نفت شرکت‌های اروپایی از ایران، آنها را در معرض تحریم آمریکا قرار نمی‌دهد، تاکید کرد: این مشکل به ما مربوط نیست؛ موضع ما روشن است. شرکتی که اروپایی‌ها برای تبادلات تجاری بشردوستانه تاسیس کرده‌اند نیاز به منابع دارد؛ بنابراین یا باید مانند قبل از ما نفت بخرند یا باید خط اعتباری اختصاص داده شود. نمی‌شود که اروپایی‌ها شرکتی تاسیس کنند اما راه حلی برای عملیاتی شدن آن نداشته باشند.

نوری همچنین در پاسخ به این سوال که با توجه به اعلام روسیه و چین مبنی بر پیوستن به اینستکس و همچنین اعلام امادگی دولت هلند برای سهامداری در این شرکت، آینده اینستکس را چطور ارزیابی می‌کند، گفت: این‌ موارد هنوز رسمی نشده است؛ چه آنهایی که دولتشان اعلام آمادگی کرده و چه آنهایی که بیانیه داده‌اند. در حال حاضر موسس و سهامدار اینستکس به عنوان یک شرکت تجاری آلمان، فرانسه و انگلیس هستند که قوانین تجاری مختص به خود را هم دارند. اگر کشورهای دیگر بخواهند به این شرکت بپیوندند باید دید که این امر بر اساس مقررات تجاری فرانسه امکان پذیر هست یا خیر.

* نمی‌توان پیش‌بینی از میزان مبادلات و زمان دقیق راه‌اندازی اینستکس ارائه کرد

مدیر عامل ساتما همچین تاکید کرد در حال حاضر نمی‌تواند هیچ پیش‌‍‌بینی از مبلغ تراکنش این شرکت با توجه به معاملات پیش رو داشته باشد.

نوری در پایان، در پاسخ به عدم وجود اطلاعات دقیق در مورد سازوکار اجرایی ساتما برای ارائه خدمات به فعالان بخش خصوصی، تصریح کرد: همان‌طور که از اسم شرکت مشخص است، ساتما یک سازوکار محسوب می‌شود. ما رابطی بین خریدار و فروشندگان هستیم و خودمان به‌تنهایی اقدام به صادرات و واردات نمی‌کنیم. در طول حدودا دو ماهی هم که این شرکت در تهران تأسیس‌ شده تلاش کردیم تا با برقراری ارتباطات، بسترهای تبادلات مالی، نحوه حسابداری و سایر اموری که لازمه کار بین اینستکس و ساتماست را انجام دهیم. پروسه‌ای که باید در هر صورت طی شود؛ بنابراین تا زمانی که به‌صورت قطعی سازو کارهای مالی و نحوه تبادلات مشخص نشود، نمی‌توان زمان مشخصی برای راه‌اندازی قطعی این سازوکار ویژه مالی و آغاز زمان ارائه خدمات به شرکت‌های بخش خصوصی مشخص کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

روزنامه آلمانی: اینستکس موفق نبوده

تسنیمخبرگزاری تسنیم
روزنامه آلمانی: اینستکس موفق نبوده
یک روزنامه آلمانی در مطلبی سیستم مالی اینستکس برای دور زدن تحریم‌های آمریکا را موفق ندانسته و در عین حال سناریوی مذاکرات مجدد درباره برجام و یا تغییر نظام در این کشور که مد نظر آمریکا است را غیر قابل تصور دانست.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه «تاگس اشپیگل» آلمان در مطلبی به مسئله تشدید مناقشات اتمی بین آمریکا و ایران پرداخته و با اشاره به اینکه ایران اعلام کرده می‌خواهد تعهدات برجامی خود را کاهش دهد نوشت: این توافق هسته‌ای که در سال ۲۰۱۵ توسط همه پنج عضو شورای امنیت سازمان ملل و آلمان امضا شده بود حالا در آستانه شکست قرار دارد. حالا مجددا یک شرایط خطرناک ایجاد شده است.

در ادامه این مطلب آمده است: می‌توانیم راحت در پاسخ به این سوال بگوییم که می‌توانیم مذاکره کنیم، صحبت کنیم یک کنفرانس برگزار کنیم، یک توافق با ایران منعقد کنیم که در آن خود را موظف کند که حداقل برنامه‌های هسته‌ای خود را متوقف کند و این توافق باید دائما توسط آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای نظارت شود. و در مقابل تحریم‌های اقتصادی علیه ایران هم تضعیف شود.

نویسنده در ادامه تصریح کرد که این دقیقا همان کاری بود که انجام شد تا این که دونالد ترامپ، سال گذشته به صورت یکجانبه آن را لغو کرد. از آن زمان رئیس جمهور آمریکا فشار حداکثری بر ایران وارد می‌کند. ارتش خود را در منطقه مستقر می‌کند و سعی می‌کند با تحریم‌های سخت‌تر جمهوری اسلامی ایران را مجبور به انعقاد توافق جدیدی کند. اما ایران در برابر همه این اقدامات بی تفاوت بود و در مقابل یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکا را ساقط کرده، برنامه‌های اتمی خود را به سطح بالاتر ارتقا می‌دهد و تهدید می‌کند که تنگه هرمز را می‌بندد.

نویسنده در ادامه تصریح کرد که بی تردید تحریم‌ها تاثیر خود را می‌گذارند. اما هر چقدر شرایط دراماتیک‌تر می‌شود نظام جمهوری اسلامی تهاجمی‌تر رفتار می‌کند. در این شرایط آمادگی برای مذاکرات به سمت صفر میل می‌کند و شانس مذاکرات زودهنگام به حداقل می‌رسد.

در ادامه این مطلب آمده است: اتحادیه اروپا خیلی تلاش کرده است تا توافق هسته‌ای را نجات دهد. این اتحادیه با سیستم مالی اینستکس نوعی بازار تبادل بدون ارز را راه اندازی کرده که تحریم‌های آمریکا را دور بزند. البته این سیستم موفق نیست. ترس بانک‌ها و شرکت‌ها از تحریم‌های آمریکا بسیار بالا است. به این ترتیب پنج عضو باقی مانده در توافق هسته‌ای نمی‌توانند به وعده‌های خود در این توافق عمل کنند.

نوسنده در ادامه نوشت: این هم غلط است که اروپایی‌ها حالا به توافق هسته‌ای پشت کنند.

نویسنده ضمن هشدار درباره عواقب چنین اقدامی نوشت: اگر جمهوری اسلامی این تصور را پیدا کند که توسط ائتلاف غربی تحقیر شده است این مسئله می‌تواند منجر به یک دینامیک در روند تنش زایی شود. در این صورت خطر ایجاد جنگ بر اثر محاسبات نادرست و رفتارهای افراطی افزایش می‌یابد. این وضعیتی است که حتی ترامپ هم آن را نمی‌خواهد.

نویسنده در ادامه تصریح کرد که امکان مذاکرات مجدد با ایران و همچنین تغییر نظام در این کشور غیر قابل تصور است.

در ادامه این مطلب آمده است: اتصال تنگاتنگ سیاست آمریکا در قبال ایران به شخص ترامپ می‌تواند به اروپاییان که نفوذشان بر اتفاقات پیش آمده بسیار کم است حداقل این امید را بدهد که شرایط بعد از تغییر دولت در آمریکا تغییر کند. تا آن زمان آن‌ها باید مراقب باشند و از چیزی که فیوز را می‌سوزاند اجتناب کنند و در حال حاضر کاری غیر از این از دست آن‌ها بر نمی‌آید.

ایران در سالگرد خروج آمریکا از برجام (۱۸ اردیبهشت ماه) اعلام کرد که اجرای برخی از تعهدات خود در برجام را به‌حال تعلیق در می‌آورد و مهلتی ۶۰روزه به ۵ کشور باقی‌مانده در این توافق داد تا به تعهدات خود در برجام و به‌خصوص در حوزه بانکی و نفتی عمل کنند. رئیس جمهور کشورمان هم چهارشنبه گذشته هشدار داد در صورتی که این کشورها به تعهدات خود تا یکشنبه (۱۶ تیرماه) عمل نکنند جمهوری اسلامی هم دیگر خود را متعهد به حفظ سطح غنی‌سازی اورانیوم در حد ۳٫۶۷ درصد نمی‌داند.

خواندن خبر در سایت منبع

تراکنش محدود اینستکس مانع از اجرای گام دوم برجامی نمی‌شود

خانه ملتخبرگزاری خانه ملت
تراکنش محدود اینستکس مانع از اجرای گام دوم برجامی نمی‌شود

سیدحسن حسینی شاهرودیعضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اینکه وزیر دارایی فرانسه از تراکنش محدود اینستکس در روزهای آینده خبر داده است، گفت: از ابتدا که اروپا کانال مالی اینستکس را معرفی کرد اعلام کردیم که این اقدام، حرکت سیاسی و صرفا برای وقت کشی است تا ما را بازی دهد و اقدامات ایران را به تاخیر بیاندازد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه تراکنش محدود تاثیری نخواهد داشت، بیان داشت: به نظر می‌رسد اگر اکنون تراکنشی در اینستکس صورت گیرد، سطح و سقف آن مورد قبول نخواهد بود چرا که ایران ۴۰ میلیارد دلار تراکنش مالی در امر واردات و صادرات با اروپا دارد و عددهای بسیار جزیی در حدود چند میلیون دلار مشکل ایران را در تبادل اقتصادی بین المللی حل نمی‌کند.

یقین داریم اینستکس نمی‌تواند مسئله و مشکل مالی ایران را حل کند.

نماینده مردم شاهرود در مجلس دهم شورای اسلامی تاکید کرد: بنابراین باید دلتمردان ایران به جد به دنبال غنی سازی و اجرای گام دوم اقدامات در حوزه برجامی باشند، از سوی دیگر دولت‌های اروپایی باید فکر جدی و عملیاتی در این خصوص داشته باشند.

این نماینده مجلس بیان داشت: یقین داریم اینستکس نمی‌تواند مسئله و مشکل مالی ایران را حل کند.

حسینی شاهرودی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به تغییرات در اتحادیه اروپا و جایگزینی جوزف بورل به جای موگرینی به عنوان مسئول سیاست خارجی این اتحادیه، گفت: انتظار می‌رود با این تغییرات در اتحادیه اروپا شاهد رویکرد جدید و جدی در اروپا باشیم، در غیر اینصورت ایران به جد به اقدامات برجامی خود ادامه می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، «برونو لومر» وزیر دارایی فرانسه مدعی شد اولین معامله «محدود» از طریق اینستکس ظرف چند روز آینده به انجام خواهد رسید.

وی در خصوص روند عملیاتی شدن اینستکس به خبرنگاران گفت: ما می‌خواهیم اینستکس ظرف چند روز آینده اجرایی شود و امیدواریم که اولین تراکنش آن ظرف همین روزهای آینده به انجام برسد.

وزیر دارایی فرانسه ادامه داد: اولین تراکنش اینستکس یک تراکنش محدود خواهد بود، اما یک نقطه شروع محسوب می‌شود و ما انتظار داریم که اینستکس یک ابزار کارآمد باشد.

از سوی دیگر رئیس‌ جمهور با اشاره به اجرای گام دوم کاهش سطح تعهدات برجامی ایران در پاسخ به نقض توافق هسته‌ای از سوی طرف مقابل، اظهار کرد: از ۱۶ تیر اقدام بعدی را انجام خواهیم داد و به هر مقدار که نیاز داشته باشیم غنی سازی خواهیم کرد.در ۱۶ تیرماه سطح غنی‌سازی ایران دیگر ۳.۶۷ نخواهد بود و این تعهد را کنار گذاشته و به هر مقداری که ضرورت و نیاز ما باشد، ارتقاء خواهیم داد. /

پایان پیام

خواندن خبر در سایت منبع

تحقق وعده اروپا درباره «اینستکس» احراز نشد

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
تحقق وعده اروپا درباره «اینستکس» احراز نشد
مقامات دولتی ایران قابلیت «اینستکس» اجراشده از سوی اروپایی‌ها را برای جلوگیری از اجرای گام دوم کاهش تعهدات خود احراز نکردند و تاکید کردند گام دوم از 16 تیرماه آغاز می‌شود.

اعتمادآنلاین| بعد از بیانیه دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی مبنی بر کاهش تعهدات ایران بر اساس بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام، کشورهای اروپایی چند روزی قبل از مهلت ۶۰ روزه ایران سعی کردند با طرح موضوع اجرا شدن اینستکس گامی در جهت جلوگیری از اقدامات بعدی ایران در کاهش تعهدات بردارند که واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه را در پی داشت و سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه پیش از برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام در وین با بیان اینکه راه اندازی کانال مالی بین ایران و اروپا باید جوابگوی نیازهای ایران باشد، گفت: «در صورت غیرکاربردی بودن این کانال مالی، گام‌های بعدی ایران قاطعانه خواهد بود».

انتظار مقامات ایرانی از طرف‌های اروپایی برجام

در این راستا ابتدا با مروری بر اظهارات مقامات دولتی به وضوح می‌توان نیاز و انتظارات ایران از کشورهای اروپایی عضو برجام را دریافت. بنا بر گفته حسن روحانی، رئیس‌جمهور در صورتی اینستکس برای ایران «قابل قبول» است که فروش نفت ایران را محقق کند. روحانی در خصوص انتظار و توقع ایران از طرف‌های اروپایی برجام می‌گوید: «اگر اینستکس فعال شده و پول فروش نفت ایران به آنها به واسطه آن حاصل شود با وجود ایرادات آن، می‌توان تا حدی آن اقدام را قبول کرد».

محمدجواد ظریف نیز نیاز و انتظار ایران از اجرای سازوکار اینستکس در مهلت ۶۰ روزه اول را تشریح می‌کند و می‌گوید: «اروپایی‌ها ۱۱ تعهد برجامی خود را اجرایی کنند». وزیر امور خارجه درباره بخشی از تعهدات اروپا نیز گفت: «فروش نفت، بازگشت پول نفت، سرمایه گذاری در حمل و نقل و کشتیرانی از جمله این تعهدات بود».

علاوه بر این، «عباس عراقچی» رئیس هیئت مذاکره‌کننده ایرانی در نشست اخیر کمیسیون مشترک برجام در وین نیز به نوعی شرط و توقع ایران را «خرید نفت ایران» عنوان می‌کند.

صدای واحد مقامات دولتی ایرانی درباره ناتوانی «اینستکس»

بالاخره با همه تأکیدات مکرر مقامات ایرانی از سال گذشته در خصوص تعهدات و انتظارات ایران از طرف‌های اروپایی برجام، کمیسیون مشترک برجام در وین برای اجرایی کردن اینستکس آن هم قبل از مهلت ۶۰ روزه تشکیل شد ولی باز هم همانطور که پیش بینی می‌شد، اروپا دست خالی به پای میز می‌آید و نمی‌تواند نیاز و توقع ایران را برآورده کند، همانطور که عباس عراقچی رئیس هیئت مذاکره کننده ایرانی در نشست اخیر کمیسیون مشترک برجام در وین پس از پایان نشست گفت: «بدون اینکه خرید نفت از ایران صورت بگیرد یا اعتبارات خاصی برای اینستکس در نظر گرفته شود، اینستکس نمی‌تواند به صورت کامل انتظارات ما را برآورده کند. انتظار داریم کشورهای اروپایی به صورت جدی بحث فروش نفت ایران را هم مدنظر داشته باشند».

در واقع این اولین موضع‌گیری تهران در واکنش به اقدام نمادین اروپا به حساب می‌آمد و پس از این موضع گیری، دومینوی اظهارنظرها در خصوص ناکارآمدی و بی کفایتی اینستکس برای تحقق مطالبات ایران شکل گرفت.

پس از معاون سیاسی وزیر امور خارجه، «مجید تخت روانچی» نماینده دائم ایران در سازمان ملل با حضور در جمع خبرنگاران تریبون را به دست گرفت و برای توصیف اینستکس از تعبیر «ماشین بدون بنزین» استفاده کرد و گفت: «اینستکس» باید جوابگوی نیازهای ایران باشد؛ این سازوکار بدون پول همچون ماشین بسیار زیبای بدون بنزین است.

در همین زمینه محمدجواد ظریف با حضور در حیاط پاستور در جمع خبرنگاران در خصوص چرایی ناتوانی اینستکس برای تحقق مطالبات ایران توضیح می‌دهد و در نهایت می‌گوید: «اقدامات فعلی اروپایی‌ها در این زمینه کافی نیست.»

در تأیید اظهارات وزیر امور خارجه در خصوص عدم تحقق تعهد اروپایی‌ها در برجام، بیژن زنگنه وزیر نفت هم در گفتگویی با بلومبرگ گفت: «واضح است که بدون معاملات نفتی اینستکس کارآیی نخواهد داشت». وزیر نفت همچنین ادامه می‌دهد: «مکانیسم طراحی شده توسط اروپایی‌ها برای تجارت با ایران فایده‌ای نخواهد داشت، اگر امکان صادرات نفت ایران فراهم نشود».

عدم همکاری اروپا با ایران برای تحقق مطالبات تهران و اعلام اجرای تزئینی اینستکس صدای حسن روحانی رئیس جمهور را هم درآورد و رئیس جمهور در جلسه هیئت دولت روز چهارشنبه اخیر، اینستکس را یک اقدام نمایشی عنوان کرد و گفت: «امروز اینستکس تنها ساز و کاری بدون پول است و اینستکس توخالی به هیچ دردی نمی‌خورد، اما اگر اینستکس فعال شده و پول فروش نفت ایران به آنها به واسطه آن حاصل شود با وجود ایرادات آن، می‌توان تا حدی آن اقدام را قبول کرد».

پس از اظهارنظرهای مقامات وزارت خارجه که به صورت مستقیم در حال رایزنی و رصد رفتارهای اروپایی‌ها هستند و در نهایت سخنان رئیس جمهور، «علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز دست به قلم می‌شود و در مورد رفتار اروپایی‌ها می‌نویسد: «اروپا تاکنون با وجود تحقیر شدن از سوی آمریکا و قرار گرفتن در برابر اثرات مخرب یکجانبه‌گرایی واشنگتن که دامنه آن به پیمان‌های بین‌المللی متعددی گسترش یافته، عملا بازیگری دست چندم و منفعل بوده و نتوانسته در جایگاه یک قطب متحد و تأثیر گذار بر مناسبات بین المللی ایفای نقش کند».

تحقق وعده اروپا برای مقامات دولتی ایران احراز نشد

بنابراین بر اساس اینکه تحقق وعده‌های مقامات اروپایی در مهلت ۶۰ روزه اول، برای مقامات دولتی ایران «احراز نشد»، رئیس جمهور به طور رسمی در جلسه هیئت دولت اعلام می‌کند از ۱۶ تیرماه اقدامات بعدی خود را در کاهش تعهدات برجام آغاز خواهد کرد و در توضیح آن می‌گوید: «از ۱۶ تیر اگر طرف‌های مقابل به تمامی تعهدات خود طبق زمان‌بندی عمل نکنند، رآکتور اراک به شرایط سابق یعنی شرایطی که آنها ادعا می‌کردند خطرناک بوده و می‌تواند پلوتونیوم تولید کند، بازخواهد گشت؛ مگر اینکه در مورد رآکتور اراک آنها به تمامی تعهدات خود عمل کنند».

بعد از اظهارات رئیس‌جمهور، «کیوان خسروی» سخنگوی شورای عالی امنیت ملی نیز به طور رسمی در روز پنج شنبه ۱۳ تیرماه اعلام کرد: ۱۶ تیرماه گام دوم کاهش تعهدات برجامی بر اساس پاراگراف‌های ۲۶ و ۳۶ و با چارچوبی که صرفا جمهوری اسلامی ایران در مورد آن تصمیم خواهد گرفت آغاز می‌شود.

منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

«اینستکس» اجرایی شود یا نه، باید تعهدات برجامی خود را کاهش دهیم

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
«اینستکس» اجرایی شود یا نه، باید تعهدات برجامی خود را کاهش دهیم
محسن جلیلوند، کارشناس مسائل بین‌الملل عنوان کرد: چه اینستکس اجرایی بشود یا نشود، ایران باید گام دوم اقدام عملیاتی خود مبنی بر کاهش تعهدات برجامی را اجرایی کند.

اعتمادآنلاین| محسن جلیلوند، کارشناس مسائل بین‌الملل در خصوص آغاز اجرایی شدن اینستکس از سوی اروپا و اینکه آیا این سازوکار مالی می‌تواند منافع ایران را تأمین کند یا خیر، گفت: به اعتقاد من اینستکس فقط از هیچی بهتر است، شما ببینید اقلام دارویی، غذایی و محصولات کشاورزی از محدوده تحریم‌ها خارج است، پس چطور می‌توان ادعا کرد که این سازوکار می‌تواند به عنوان راهکاری برای دور زدن تحریم‌ها باشد.

وی گفت: اینکه گفته می‌شود اروپا قرار است خط اعتباری ۲۵ میلیارد دلاری به ایران بدهد و در قبال آن ما به اروپا نفت بفروشیم، در صورت تحقق آن، این موضوع می‌تواند گام مثبتی به حساب آید، اما در وهله اول باید دید فروش نفت ایران به اروپا به چه میزان و چگونه خواهد بود و دوم آنکه دید آیا شرکت‌های اروپایی که می‌خواهند با ایران کار کنند جرأت تداوم آن را دارند و در برابر تحریم‌های آمریکا ایستادگی خواهند کرد یا خیر.

جلیلوند با بیان اینکه اقتصاد اروپا بر خلاف ایران، خصوصی محور است و دولت‌ها نمی‌توانند بخش خصوصی را وادار به کاری کنند، تصریح کرد: نکته دیگر اینکه آیا دولت‌های اروپایی در برابر تحریم‌های آمریکا از شرکت‌های خود حمایت می‌کنند و زمینه را برای همکاری آنها با ایران فراهم می‌کنند یا خیر؟ بنابراین موضوع فروش نفت به اروپا و نحوه آن برای من ابهام دارد.

کارشناس مسائل بین‌الملل بیان کرد: از طرف دیگر اینکه آمریکا اعلام کرده شرکت متناظر اینستکس در ایران را مورد تحریم قرار می‌دهد، با این وضعیت باید دید این سازوکار مالی ایجاد شده چگونه کار خواهد کرد.

وی با بیان اینکه این سازوکار مالی نمی‌تواند منافع ایران را تأمین کند، ادامه داد: چه اینستکس اجرایی بشود یا نشود، ایران باید گام دوم اقدام عملیاتی خود مبنی بر کاهش تعهدات برجامی را اجرایی کند. به نظر من یکی از دلایلی که طرف اروپایی اینستکس را نصفه‌کاره راه اندازی کرده این است که ببینند لوایح FATF در ایران تصویب می‌شود یا خیر. در واقع تا این سازوکار بخواهد به اصطلاح روی غلتک بیفتد، مهلت ۴ ماهه FATF به ایران هم تمام می‌شود.

جلیلوند افزود: برداشته شدن تحریم‌ها که طرف اروپایی در بیانیه نشست کمیسیون مشترک برجام به آن اشاره کرده صرفا شعار است و آنها توانایی برداشتن تحریم‌ها را ندارند.

کارشناس مسائل بین‌الملل در پایان خاطرنشان کرد: اروپا متحد راهبردی آمریکا به حساب می‌آید، اروپا با همه تشکیلاتی که ادعا می‌کند از آن برخوردار است نتوانست یک ایالت از اوکراین را نگهدارد. چتر امنیتی اروپا، آمریکا است. مبادلات سالانه اروپا با آمریکا نزدیک به هزار میلیارد دلار است و حجم واردات زیادی از آمریکا به اروپا سرازیر می‌شود بنابراین در قد و قواره آن نیست که بتواند در برابر آمریکا قد علم کند.

منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

روند کاهشی در بازار طلا و ارز

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

فیلم/ ۴۵۶ میلیون دلار ارز دولتی برای «مش قربونعلی»

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
میلاد گودرزی: «مش قربونعلی» پیرمردی با تحصیلات پنجم ابتدایی که ۴۵۶ میلیون دلار ارز دولتی گرفته است و شرکت «ماشین‌سازی تبریز» در سال ۹۷ به قیمت کارشناسی سال ۹۴ به «مش قربونعلی» واگذار می‌شود!
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
تهران - فرودگاه امام خمینیمشهد مقدس - فرودگاه شهید هاشمی نژادگرگان - فرودگاه گرگان ​ساری - فرودگاه دشت ناز ساریاصفهان - فرودگاه شهید بهشتی اصفهانبیرجند - فرودگاه بیرجندزاهدان - فرودگاه زاهدان ​به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از اداره کل روابط عمومی هما، برنامه پرواز‌های عملیات رفت زائران بیت الله الحرام در تاریخ بیست و ششم تیر به این شرح است: پرواز شماره ۱۴۵۸ به مقصد مدینه منوره ساعت پرواز ۰۸:۵۰پرواز شماره ۱۴۶۲ به مقصد مدینه منوره ساعت پرواز ۱۳:۵۰پرواز شماره ۱۴۷۸ به مقصد جده ساعت پرواز ۱۹:۰۰پرواز شماره ۱۴۵۲ به مقصد مدینه منوره ساعت پرواز ۲۰:۵۰پرواز شماره ۱۴۵۰ به مقصد مدینه منوره ساعت پرواز ۰۵:۱۰پرواز شماره ۱۴۶۰ به مقصد مدینه منوره ساعت پرواز ۰۶:۰۰پرواز شماره ۱۴۷۰ به مقصد جده ساعت پرواز ۰۶:۵۵پرواز شماره ۱۴۶۸ به مقصد جده ساعت پرواز ۱۴:۵۵پرواز شماره ۱۴۷۶ به مقصد جده ساعت پرواز ۱۷:۲۵پرواز شماره ۱۴۵۶ به مقصد مدینه منوره ساعت پرواز ۲۱:۱۰پرواز شماره ۱۴۶۴ به مقصد مدینه منوره ساعت پرواز ۲۳:۵۰پرواز شماره ۱۴۷۲ به مقصد جده ساعت پرواز ۰۵:۱۵پرواز شماره ۱۴۸۰ به مقصد جده ساعت پرواز ۲۲:۱۵پرواز شماره ۱۴۶۶ به مقصد مدینه منوره ساعت پرواز ۰۷:۰۰پرواز شماره ۱۴۵۴ به مقصد مدینه منوره ساعت پرواز ۰۷:۴۵پرواز شماره ۱۴۷۴ به مقصد جده ساعت پرواز ۰۹:۰۵زائران می‌توانند آخرین اطلاعات مربوط به پرواز‌های خود را از طریق سایت هما به نشانی www. iranair. com دریافت کنند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از سنا، امروز، کالا‌های آیزوریسایکل، آیزوفید، حلال ۴۰۲، حلال ۴۰۴ و ریفورمیت پالایش نفت تبریز، برش سبک و رافینت شرکت پتروشیمی نوری، برش سنگین پتروشیمی تبریز، برش سنگین پتروشیمی جم، پروپان مایع پتروشیمی آبادان، پنتان پلاس و گازمایع پتروشیمی پارس، متانول پتروشیمی زاگرس، متانول پتروشیمی شیراز، متانول شرکت متانول کاوه و نیتروژن مایع پتروشیمی مبین در رینگ داخلی و میعانات گازی مجتمع گاز پارس جنوبی در رینگ بین‌الملل بازار فیزیکی بورس انرژی ایران عرضه می‌شود. روز گذشته نیز (دوشنبه بیست و چهارم تیر ماه)، کالا‌های بلندینگ نفتا حلال ۴۱۰، حلال ۴۰۴، آیزوریسایکل و نفتای سنگین تصفیه نشده (عمده) پالایش نفت شیراز، نفت سفید شرکت ملی پخش فرآورده¬های نفتی ایران، نفتای سبک و سی او پالایش نفت آبادان، حلال ۴۰۲ شرکت نفت ستاره خلیج فارس، آیزوریسایکل، حلال ۴۰۰، ۴۰۲، ۴۰۶ و ۴۱۰ پالایش نفت اصفهان در رینگ داخلی و گاز مایع شرکت نفت ستاره خلیج فارس در رینگ بین‌الملل بازار فیزیکی بورس انرژی ایران عرضه شدند. در معاملات این روز بیش از ۳۲، ۶۵۰ تن انواع فرآورده‌های هیدروکربوری به ارزش بیش از ۱، ۳۷۶ میلیارد و ۱۸۵ میلیون ریال در بازار فیزیکی بورس انرژی ایران داد و ستد شد.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
سیدمحمد صدر که دوره جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام به عضویت این نهاد درآمده است از موافقان تصویب شدن لوایح جنجالی CFT و پالرمو است. فضای عمومی مجمع درباره لوایح مذکور چگونه است؟ زمانی خبرها حکایت از آن داشت که اکثریت اعضا موافق تصویب لوایح مرتبط با FATF هستند اما بعد فضا کمی تغییر کرد و مخالفت‌ها بیشتر شد. واقع امر این است که اعضای مجمع به خوبی تبعات ناشی از گرانی، تورم و آشفتگی معیشت مردم را می‌دانند. معتقدم آرای اعضای مجمع درباره لوایح مرتبط با FATF به صورت شفاف به مردم اعلام شود تا مردم در جریان نظرات اعضای مجمع قرار گیرند. برخی اعضای مجمع دارای تفکر خاصی هستند اما …. آقای صدر شما اشاره کردید که مجمع کارکرد اصلی خود را ندارد.

شرکت‌های چندملیتی بازار دارو را بهم ریخته‌اند

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
وی گفت: پزشکان ما به جای اینکه دارو را برای بیمار تجویز کنند دانسته یا ندانسته شرکت تجاری را تجویز می‌کنند و این یک تقاضای القایی ایجاد می‌کند و باعث می‌شود بازار دارویی کشور بهم بریزد. اختراعی افزود: وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با مطرح کردن بحث امضا‌های طلایی باعث شد تا شفافیت آغاز شود وقتی امکان ارز یارانه‌ای تأمین می‌شود باید بخش‌هایی که مسؤول تخصیص این ارز هستند با نظام‌های بازرسی و کنترلی همراه شوند و شفافیت در سیستم ایجاد شود، اما متأسفانه ضعف در نظارت باعث سوء استفاده‌ها از ارز دولتی شد. ­رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی گفت: ما می‌توانستیم با حدود ۷۰۰ میلیون دلار همه نیاز‌های دارویی کشور را تأمین کنیم، اما سوء استفاده‌ها باعث شد این بازار به قدری بزرگ شود که رکود ۴ میلیارد دلار را زدیم و این یک جنایت در حق مردم بود. اختراعی افزود: وقتی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی می‌گوید یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار داروی مشابه داخلی وارد کشور شده است عده‌ای می‌گویند که این عدد بسیار ناچیز است و نباید به دلیل آن مردم را نگران کنیم در صورتی که این عدد به اندازه بودجه برخی کشورهاست و ما عدد و رقم‌ها از دستمان در رفته است. وی گفت: بحث امضا‌های طلایی صحت دارد و متأسفانه برخی شرکت‌ها دارو‌های وارداتی خود را با قیمتی حتی بالاتر از نرخ آن در خارج از کشور به مردم فروختند.

اخبار بیشتر