آیا پیوند موضوع سلب حیات با اهدای عضو، اخلاقی است؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سلامت
پوشش خبری

آیا پیوند موضوع سلب حیات با اهدای عضو، اخلاقی است؟

لنکرانی: «پیوند عضو» نباید با «اعدام» گره بخورد

ایسناخبرگزاری ایسنا
لنکرانی: «پیوند عضو» نباید با «اعدام» گره بخورد
وزیر اسبق بهداشت و فوق تخصص گوارش و کبد ضمن در واکنش به آیین‌نامه اخیر قوه قضاییه درباره پیوند عضو از اعضای زندانیان محکوم به اعدام، تاکید کرد: "اهدای عضو"، اساس "پیوند" است و نباید با موضوع اعدام گره بخورد.

دکتر کامران باقری لنکرانی در گفت‌وگو با ایسنا، در این باره گفت: کسانی که این بند را در این آیین‌نامه پیشنهاد داده‌اند، مقداری تصمیم غیرعالمانه‌ای گرفته‌اند؛ چراکه این اقدام از نظر اخلاق پزشکی کار درستی نیست و تقریبا همه جامعه پزشکی با چنین اقدامی مخالفند.

وی افزود: حرمت رشته پیوند فراتر از این است که بخواهیم با چنین دستاویزی برایش متمسک شویم. گمان نمی‌کنم این اقدام و این بند از آیین‌نامه ادامه داشته باشد و طبق اطلاعی که دارم قوه قضاییه این بند از آیین‌نامه را اصلاح خواهد کرد.

لنکرانی با تاکید بر اینکه این اقدام اصلا کار درستی نیست، ادامه داد: برخی از کشورها این اقدام را انجام داده‌اند و از نظر اخلاق پزشکی محکوم شده‌اند. کسانیکه این بند را پیشنهاد داده‌اند، شاید گمان کرده‌اند که اقدام خوبی است و شاید اطلاع نداشته‌اند که این اقدام اشتباه است. حتی شاید ارگان‌ها قابل استفاده هم باشد، اما از نظر اخلاق پزشکی کسی این کار را انجام نمی‌دهد. فردی که محکوم به اعدام است، نباید در شرایطی قرار گیرد که از عضوش استفاده شود. زیرا بحث و مسیر اعدام متفاوت با مسیر اهدای عضو است.

وی با بیان اینکه اهدای عضو اساس پیوند است، نباید با موضوع اعدام گره بخورد، تاکید کرد: پیوند عضو بر اساس اهدای عضو انجام می‌شود، اما ربط دادن اعدام به آن از نظر اخلاق پزشکی کار درستی نیست. نمی‌توانیم از ارگان‌های محکومان به اعدام استفاده کنیم. حتی اگر خودشان هم بگویند که رضایت داریم، اما چون در شرایط خاصی قرار دارند، پیوند عضوشان مورد قبول نیست. اهدای عضو باید کاملا داوطلبانه انجام شود.

خواندن خبر در سایت منبع

اهدا عضو محکومان به جای اعدام، قتل است

برناخبرگزاری برنا
اهدا عضو محکومان به جای اعدام، قتل است
در گفتگو با متخصصان علم قضا و پزشکی بررسی شد؛

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ برخی گفتگوها از سوی رسانه‌ها در رابطه با اهدای عضو متهمان محکوم به قصاص مطرح شده است و پس از گذشت چند سال این مبحث از سوی چند نماینده در فضای مجازی دوباره مطرح شده است؛ اما این دست موضوعات در حالی طرح می‌شود که چندین سوال اساسی را با مطرح شدن‌شان برای جامعه و متخصصان به همراه دارد.

قانونی شدن این طرح‌ها و اجرایی شدن آنها تا چه میزان می‌تواند برای متقاضیان پیوند اعضا راهگشا باشد؟

تا چه میزان از نگاه علم پزشکی؛ امکان اجرایی شدن اهدا عضو مجرمان محکوم به اعدام وجود دارد؟

علم قضا تا کجا این اجازه را به ارگان‌های اجرایی می‌دهد؟

خبرنگار برنا برای پاسخ به این سوالات به سراغ نایب‌ رئیس هیات مدیره انجمن اهدای عضو، سفیر فعال انجمن اهدای عضو، وکیل پایه یک دادگستری و نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی رفت تا این ایده‌ها را از زوایای مختلف مورد بحث و بررسی قرار دهد که بعضا ایده‌ها و نظرات این متخصصان هم راستا با هم نبود.

نایب‌ رئیس هیات مدیره انجمن اهدای عضو: اهدای عضو محکومان به اعدام نشدنی است/ هیچ روشی برای ایجاد مرگ مغزی وجود ندارد

امید قبادی، نایب‌ رئیس هیات مدیره انجمن اهدای عضو، در این خصوص به برنا  گفت: کمیسیون بهداشت مجلس و وزارت بهداشت با این امر مخالف است و از لحاظ علمی اهدای عضو محکومان اعدام، شدنی نیست.

وی در توضیح مسائل علمی ناشی از اهدای عضو محکومان افزود: در علم پزشکی دو نوع مرگ داریم یکی مرگ قلبی که همان مرگ معمولی است و دیگری مرگ مغزی، وقتی می‌گویند کسی فوت شده یعنی مرگ قلبی برایش اتفاق افتاده و ۹۹ درصد مرگ‌ها در جامعه را شامل می‌شود. نوع دیگر مرگ مغزی است که تنها یک درصد مرگ‌های جامعه شامل مرگ مغزی است.

قبادی تاکید کرد: به معنای بهتر از هر ۱۰۰ نفری که کشته می‌شوند و یا اعدام می‌شوند و یا به هر دلیلی فوت می‌کنند، یک نفر با مرگ مغزی فوت می‌کند.

نایب‌ رئیس هیات مدیره انجمن اهدای عضو با اشاره به روش‌های پزشکی موجود برای اهدای عضو اعدامیان اظهار کرد: چنانچه قانونی برای اهدای عضو اعدامی‌ها گذاشته شود علاوه بر اینکه از نظر فرهنگی، دنیا این اقدام را سرزنش می‌کند و مذموم می‌داند از نظر علمی هم شدنی نیست. به دلیل اینکه از هر ۱۰۰ نفر اعدامی یک نفر ممکن است با مرگ مغزی فوت کند.

وی اضافه کرد: در ایران برای نجات جان بیماران نیازمند اهدا عضو فقط می‌توان از بیماران مرگ مغزی استفاده کرد و اهدای عضو از فوت شدگان قلبی امکان پذیر نیست. در نتیجه این مقوله با توجه به تعداد اندکی که ممکن است ایجاد شود نه تنها کمکی به تامین ارگان‌های پیوندی در کشور نمی‌کند بلکه سبب آسیب فرهنگی به جامعه می‌شود.

قبادی با بیان تجربه جهانی در خصوص این قوانین تصریح کرد: حدود ۱۵ سال، چین این اقدام را انجام داد و در سال ۲۰۱۵ این قانون را کنسل کرد. چراکه آسیب‌های زیادی در برداشت. از یک سو در تمام دنیا می‌گفتند بسیاری از افرادی که اعدامی نیستند؛ اعدام‌شان می‌کنند که از ارگان هایشان استفاده کنند و یا می‌گفتند این متهمان خودشان راضی نیستند و به اجبار وادار شدند که اعضای خود را اهدا کنند. این‌ها آسیب‌های شدید فرهنگی است.

نایب‌ رئیس هیات مدیره انجمن اهدای عضو در توضیح عدم علمی بودن این قوانین اظهار داشت: به هیچ روشی نمی‌شود از همه اعدامیان، عضو دریافت کرد. اگر هم بخواهند به هر روشی جان فردی گرفته شود از هر ۱۰۰ نفر یک نفر به صورت مرگ مغزی جانش را از دست می‌دهد. هیچ روشی برای ایجاد مرگ مغزی وجود ندارد اگر بخواهیم با روشی فرد محکوم از دنیا برود که مرگ مغزی بشود باید بگویم که امکان پذیر نیست.

قبادی ادامه داد: از هر صد نفری که به سرشان ضربه می‌خورد و دچار مرگ می‌شوند یکی با مرگ مغزی فوت می‌کند.

وی در پاسخ به این سوال که برای مردم اهمیت دارد عضو را از چه کسی دریافت می کنند و تا چه میزان شخصیت فردی که اعضا وی را برای پیوند استفاده می کنند برای گیرنده مهم است ؛گفت: شخصیت اهدا کننده در این مبحث مورد توجه نیست. اهدا کننده و گیرنده همدیگر را نمی‌شناسند.

سفیر فعال انجمن اهدای عضو: از نظر پزشکی خارج کردن اعضا در اتاق عمل، قتل محسوب می‌شود/ روشی برای ایجاد مرگ مغزی در هنگام اعدام وجود ندارد

شادی شاه‌علی، سفیر فعال انجمن اهدای عضو در ادامه این مصاحبه با اشاره به اینکه در بحث اهدا عضو حتما باید مطمئن شوند که مرگ مغزی اتفاق افتاده به برنا گفت: یعنی ممکن است کسی که اعدام شده و نفسش گرفته می‌شود، دچار مرگ مغزی نشود.

وی افزود: در مرگ مغزی ارتباطی بین مغز و قلب وجود دارد که اگر از سوی قلب قطع شود دیگر به مغز اکسیژن نمی‌رسد. اما خفگی قطع کامل اکسیژن است و مرگ مغزی به حساب نمی‌آید؛ بنابراین احتمالش کم است که کسی به روش مرگ مغزی اعدام شود و در این حالت از اعضای اصلی نمی‌توان استفاده کرد.

شاه‌علی در پاسخ به این سوال که برای ایجاد موقعیت اهدا عضو  محکومان چرا به انتخاب مرگ در اتاق عمل و دور از اعدام با طناب دار فکر نمی شود گفت: حتما باید ضربه به سر اتفاق بیفتد. حتما باید به جمجمه آسیب برسد و خلایی در غشایی از مغز ایجاد شود که اگر رخ ندهد مرگ مغزی اتفاق نمی‌افتد. شرط اصلی مرگ مغزی است در غیر این‌صورت انگار اعضای بدن را می‌دزدید.

وی ادامه داد: اگر در اتاق عمل اعضا بدن جدا شود قتل محسوب می‌شود. در کارت اهدا عضو نوشته شده در صورتی که مرگ مغزی اتفاق بیفتد، اهدا امکان پذیر است. از نظر هدفی که اهدای عضو دارد و از نظر پزشکی خارج کردن اعضا در اتاق عمل، قتل محسوب می‌شود و هیچ پزشکی حاضر نیست این کار را انجام بدهد.

سفیر فعال انجمن اهدای عضو تاکید کرد: روشی برای ایجاد مرگ مغزی وجود ندارد مگر اینکه اعدامی، موقع اعدام مرگ مغزی شود و آن زمان می‌توان اهدا کننده باشد. می‌توان این تعهد را از فرد گرفت که در هنگام اعدام اگر مرگ مغزی اتفاق افتاد اعضای بدنش را اهدا کنند که البته انجام روشی برای ایجاد مرگ مغزی در هنگام اعدام وجود ندارد و احتمال مرگ مغزی اعدامی کم است.

وکیل پایه یک دادگستری: لزوما اعدام با طناب و چوبه دار نیست

 و اما عبدالصمد خرمشاهی، وکیل پایه یک دادگستری، در خصوص امکان حقوقی اهدای عضو محکومین اعدام در گفتگو با برنا بیان داشت: این امر امکان پذیر است و ما به دلیل اینکه امکاناتی نداشتیم یا به هر دلیلی تاکنون این اتفاق نیفتاده است و این گونه نیست که لزوما اعدام با طناب و چوبه دار صورت بگیرد.

وی اضافه کرد: حتی در قانون آمده اعدام باید به نحوی باشد که محکوم کمتر زجر بکشد.

خرمشاهی با اشاره به تجربه دنیا در زمینه اعدام اظهار کرد: سیستمی که در گذشته کشورهای دنیا از آن استفاده کردند و مطرح می‌کردند این است که وسیله‌ای انتخاب کنند تا محکوم کمتر زجر بکشد. بنابراین روش‌های دیگر را می‌توان برای اعدام اعمال کرد.

این حقوق دان در خصوص  حل مسائل شرعی در رابطه با قصاص عنوان کرد: الزاما اعدام با چوبه دار نیست و در واقع هدف این است که سلب حیات صورت بگیرد و اینکه به چه رویه‌ای باشد در دست مجری حکم است و می‌توانند اشکالی انتخاب کنند تا محکوم کمتر زجر بکشد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا محکوم می تواند روش مرگ خود را انتخاب کند اظهار کرد: محکوم می‌تواند روش اعدام خود انتخاب کند چرا که بحث بر سر سلب حیات است. محکوم که نمی‌خواهد زنده بماند. وی می‌تواند بگوید اگر امکانات لازم باشد به این روش اعدامم کنید.

خرمشاهی گفت: روش مرگ در اتاق عمل در کشورهای دیگر نبوده و بیشتر اعدام به صورت چوبه دار مرسوم است.

وکیل پایه یک دادگستری اظهار کرد: نظر من این است که وقتی هدف از اجرای حکم سلب حیات محکوم است بنابراین زجر و درد اضافی مجازات مکرر و مضاعف است. بنابراین باید سعی کنیم مانند کشورهای مختلف که ابزار مختلفی در اختیار دارند روشی برای سلب حیات استفاده کنیم که زجر کمتری بکشد و هم امکان اهدای عضو به افراد دیگر امکان پذیر باشد.

نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی: بعید است شورای نگهبان با این طرح موافقت کند

حسین رضازاده، نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی، در خصوص جزئیات این طرح در مجلس چنین به برنا گفت: دقیق در جریان طرح اهدا عضو محکومان به اعدام نیستم اما حکم اعدام در مواردی بحث قصاص است و حکم شرعی دارد و بعید است با توجه به شرع و فقه بتوانیم تغییری در نحوه اجرای حکم ایجاد کنیم.

وی افزود: حق الناس در بحث قصاص وجود دارد و بعید است این موضوع به نتیجه برسد.

این نماینده مجلس در خصوص روند جریان این طرح در کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در این رابطه تا کنون در کمیسیون قضایی جلسه‌ای نداشته‌ایم و این موضوعات مطرح نشده است.

رضازاده تاکید کرد: اعدام از طرفی بحث محاربه و مفاسد است و از طرفی قصاص است که قصاص حق الناس است و اختیاری است که به اولیا دم داده‌اند و هر زمان اولیا دم مطالبه کنند اجرا می‌شود. به علاوه اینکه حکم شرعی است و مواردی از این دست بعید است با توجه به شرع، شورای نگهبان با آن موافقت کند مگر اینکه به مرور زمان زمینه‌های دیگر ایجاد شود که بتوان این‌ها را تعدیل کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

پیوند عضو از اعدامیان اخلاقی نیست

همشهریخبرگزاری همشهری
پیوند عضو از اعدامیان اخلاقی نیست
همشهری آنلاین: رییس بخش پیوند کبد بیمارستان امام خمینی (ره) ضمن مخالفت با اهدای عضو از محکومان به اعدام، گفت: «سابقه این موضوع محدود به چین است؛ چراکه هم تعداد اعدام‌هایشان زیاد است و هم مشکلاتی از نظر فرهنگ اهدای عضو از فرد مرگ مغزی دارند.»

به گزارش ایسنا دکتر علی جعفریان با بیان اینکه در دنیا به شدت با این موضوع مخالفت شده است، گفت: «زیرا عنوان می‌شود که وقتی موضوع اهدا مطرح است، فرد حتی برای بعد از مرگش موافقت می‌کند که اعضایش را اهدا کند، کارت اهدای عضو دریافت می‌کند و خودش مایل به اهدای عضو است، اما فرد اعدامی اصلا چنین شرایطی ندارد و معنای تمایل برای او معلوم نیست و در واقع وقتی این موضوع مطرح می‌شود، فشار زیادی بر روی فرد وجود دارد.»

جعفریان تاکید کرد: «از طرفی اگر قرار باشد، حکم اعدام به صورت اهدای عضو اتفاق بیفتد، گروه پزشکی زیر بار چنین کاری نمی‌رود. در این رابطه دکتر فاضل نامه‌ای نوشتند و با این اقدام مخالفت کرده‌اند. طبیعتا هیچ یک از ما چنین کاری نخواهیم کردند. حال مدل دیگری وجود دارد که فرد با وسیله دیگری مانند تزریق دارو یا هر چیزی اعدام می‌شود و بعد اگر رضایت داده باشد، از ارگان‌هایش استفاده می‌شود. در این حوزه هم از آنجایی که این اقدام را در سایر موارد انجام نمی‌دهیم، در اینجا هم که بحث اخلاقی مطرح است، قطعا انجام نخواهیم داد.»

رییس بخش پیوند کبد بیمارستان امام خمینی (ره) همچنین گفت: «به نظر من طرح این موضوع نوعی نپختگی بوده است و از هیچ یک از کسانی که باید در این حوزه مشورت گرفته می‌شد، مشاوره نگرفتند. تصور کردند که با این اقدام مشکلی حل می‌شود، اما این اقدام اصلا مساله‌ای را حل نمی‌کند و از نظر اخلاقی زیر سوال است. گروه‌های پزشکی هم چنین اقدامی را انجام نمی‌دهند.»

جعفریان تاکید کرد: «چنین اقدامی اشتباه است و فضای اهدای عضو را در کشور کاملا به شائبه‌های اجباری بودن، آلوده می‌کند. بنابراین این اقدام نه از نظر تعداد مشکلی را حل می‌کند و نه از نظر پرستیژ کشور مناسب است و تاکید می‌کنم که گروه‌های پیوند هم اصلا این اقدام را انجام نمی‌دهند. تدوین چنین آیین نامه‌ای، اقدام شتاب زده‌ای بوده که بدون مشورت با افراد شاخص این حوزه، مطرح شده و اصلا عملیاتی نیست.»

وی همچنین اظهار کرد: «تیم‌های پیوند با این اقدام مخالفند و انجمن علمی پیوند اعضا هم رسما نامه زده و با این اقدام مخالفت کرده است. افراد شاخص حوزه پیوند مانند دکتر ملک حسینی و دکتر فاضل نیز با این اقدام مخالفت کرده‌اند. باید توجه کرد که انجام چنین کاری به نفع کشور هم نیست.»اعتراض رئیس جامعه جراحان به اهدای عضو محکومان کد خبر ۴۴۶۷۴۴

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

پیشگیری از سرطان سینه

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
بسیاری از بانوان از فایده پرتو درمانی یا مراجعه قبل از بیماری بی خبرند. پرتو درمانی و مراجعه بیمارانبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ عادت کردن به کم تحرکی؛ مصرف غذاهای پر چرب؛ استعمال دخانیات و کاهش سن قاعدگی زمینه ساز بروز سرطان سینه است.

سرطان در جوانان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ این روزها سرطان دومین عامل مرگ و میر در ایران و جهان شده است. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلی
ساعت ۲۴ساعت ۲۴22 ساعت قبل
برای رفع بوی بد دهان، بهداشت و نظافت دهان، جویدن آدامس و … تاثیرگذار است اما موثرترین روش برای ازبین بردن بوی بد دهان مصرف میخک است. میخک دارای خواص ضدعفونی کننده، ضد قارچ و ضد میکروبی است که باعث از بین بردن باکتری‌ها و میکروب‌های بد دهان می‌شود. ۳- دندان درد خود را با میخک درمان کنیدیکی از فواید میخک که در مطلب خواص میخک در سلامت نمناک هم توضیح داده شد رفع دندان درد است. که کاهش فشار خون و کلسترول، بهبود عملکرد پذیری شریان‌ها و افزایش طول عمر از جمله مزایای هایی است که دارا می‌باشد. ناگفته نماند استفاده میخک به شکل پودر در عسل موثر‌ترین راه برای درمان مشکلات گوارشی می‌باشد.
رکنارکنا1 روز قبل
فعالیت جسمی ضربان قلب را تقویت، جریان خون را افزایش و همچنین باعث افزایش حجم ریه‌ها شده و اندروفین (مسکن طبیعی بدن در برابر درد) آزاد می‌کند. محققان توصیه کردند: در زمان ورزش اگر زودتر از حد معمول احساس خستگی می‌کنید، شدت ورزش را کاهش دهید. خستگی شدید و یا افزایش سرفه در ورزش، نشانه‌ای برای توقف تمرین ورزشی است. محققان گفتند: «تنها زمانی که تب دارید از ورزش‌کردن اجتناب کنید، زیرا ورزش با افزایش دمای طبیعی بدن همراه است و در زمان تب، افزایش دمای بدن بسیار خطرناک خواهد بود». آنان در ادامه افزودند: باید در مکان‌های عمومی مراقب سرفه و عطسه زدن باشید تا بیماری را به دیگران انتقال ندهید. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
خبر فوریخبر فوری23 ساعت قبل
مصرف آووکادو از دید بسیاری از افراد سرشار از خواص متعدد است اما برخی از افراد هستند که اطلاعات چندانی درباره آووکادو ندارند و بر همین اساس به نکاتی مهم درباره آووکادو می‌پردازیم. هنگامی که رژیم کم سدیم و رژیم پتاسیمی بالاتر مصرف شود، سدیم از دست رفته از طریق ادرار و کاهش فشار خون افزایش می‌یابد. سلامتی چشم شما را بهبود می‌بخشدچه کسی تصور می‌کرد که آووکادو به طور بالقوه می‌تواند سلامت چشم شما را در شرایط عالی نگه دارد؟ یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ نشان داد که مصرف آووکادو باعث بهبودی شناخت و بینایی افرادی می‌شود که روزانه یک آووکادو مصرف می‌کنند. آووکادو حاوی آنتی اکسیدان لوتئین است. لوتئین در پیشگیری از بیماری‌های چشمی وابسته به سن و ارائه بهبود عملکرد شناختی نقش دارد.
الفالف1 روز قبل
این محقق و پژوهشگر طب سنتی افزود: لیموترش برای دمان اسهال مفید است. او تصریح کرد: افراد برای درمان جوش‌های چرکی خود می‌توانند آب لیمو ترش را با آب شلغم و هویج و آب پیاز مخلوط کرده و روزی یک لیوان میل کنند. او گفت: افرادی که ناخن‌های شکننده‌ای دارند می‌توانند آب لیمو ترش تازه را با گلیسیرین مخلوط کنند و به ناخن بمالند. این کار باعث از بین رفتن چربی پوست می‌شود. افراد به خاطر داشته باشند که پس از برطرف شدن چربی پوست، دیگر از این مخلوط استفاده نکنند.

اخبار بیشتر