اعلام عدم پایبندی ایران نسبت به تعهد در میزان غنی‌سازی
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

اعلام عدم پایبندی ایران نسبت به تعهد در میزان غنی‌سازی

نامه ظریف به موگرینی امروزارسال می‌شود

مهرخبرگزاری مهر
نامه ظریف به موگرینی امروزارسال می‌شود
معاون سیاسی وزیر امور خارجه از ارسال نامه محمد جواد ظریف به موگرینی درباره تعهدات ایران در خصوص بندهای غنی سازی اورانیوم در برجام است، خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه در نشست خبری که صبح امروز (یکشنبه) در دفتر سخنگوی دولت، برگزار شد، اظهار کرد: ما امروز در موعد ۶۰ روز هستیم و از آنجایی که خواسته‌های ما در مورد برجام و فروش نفت تحقق پیدا نکرد، امروز گام دوم را هم برمی دارین و اگر عدم پایبندی خود را به محدودیت در مورد ذخایر اورانیوم اعلام کردیم، امروز اعلام می‌کنیم در مورد میزان غنی سازی پایبند نیستیم.

وی افزود: امروز نامه‌ای از طرف ظریف برای موگرینی نوشته شده که امروز ارسال خواهد شد. در این نامه که امروز ارسال می‌شود بندهایی از برجام است که مربوط به غلظت غنی سازی مربوط می‌شود.

ادامه دارد…

خواندن خبر در سایت منبع

آغاز گام دوم کاهش تعهدات ایران در برجام

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
آغاز گام دوم کاهش تعهدات ایران در برجام
علی ربیعی گفت: امروز از میزان ۳.۶۷ غنی‌سازی اورانیوم عبور خواهیم کرد و میزان غلظت بر اساس نیا زما خواهد بود.

به گزاش خبرآنلاین، همزمان با پایان یافتن مهلت ۶۰ روزه ایران به کشورهای اروپایی، نشست اعلام اقدامات ایران در گام دوم کاهش تعهدات برجامی دقایقی قبل با حضور علی ربیعی سخنگوی دولت، عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت خارجه و بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی آغاز شد.

علی ربیعی در این نشست اعلام کرد: امروز از میزان ۳٫۶۷ غنی‌سازی اورانیوم عبور خواهیم کرد و میزان غلظت بر اساس نیاز ما خواهد بود و امروز این موضوع به طور رسمی اتفاق خواهد افتاد.

همچنین عراقچی عضو تیم مذاکره کننده کشورمان در این نشست گفت: امروز پایان گام اول کاهش تعهدات برجام را اعلام می‌کنیم. از آنجا که خواسته‌های ما در برجام و بازگشت فروش نفت ایران به قبل از خروج آمریکا از برجام اجرایی نشد امروز گام دوم را برمیداریم.

وی گفت: درگام دوم نسبت به تعهدات خودمان در میزان درصد و غلظت غنی سازی تجدید نظر می‌کنیم و عدم پایبندی خود را اعلام می‌کنیم. این اقدام در نامه‌ای از سوی ظریف به خانم موگرینی اعلام شده است.

عراقچی تاکید کرد: این روند مهلت ۶۰ روزه و کاهش تعهدات ایران در برجام ادامه خواهد داشت. ما خواهان ادامه برجام هستیم ولی خواسته‌های ما باید از این سند براورده شود. اگر کشورهای اروپایی نتوانند خواسته‌های ما را برآورده کنند روند کاهش تعهدات ادامه می‌یابد.

این خبر تکمیل می‌شود …

خواندن خبر در سایت منبع

ربیعی: از امروز بالای ۳٫۶۷ درصد غنی‌سازی می‌کنیم

تسنیمخبرگزاری تسنیم
ربیعی: از امروز بالای ۳٫۶۷ درصد غنی‌سازی می‌کنیم
نشست اعلام اقدامات ایران در گام دوم کاهش تعهدات برجامی آغاز شد.

- اخبار سیاسی -

به گزراش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، همزمان با پایان یافتن مهلت ۶۰ روزه ایران به کشورهای اروپایی، نشست اعلام اقدامات ایران در گام دوم کاهش تعهدات برجامی دقایقی قبل با حضور علی ربیعی سخنگوی دولت، عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت خارجه و بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی آغاز شد.

علی ربیعی در این نشست اعلام کرد: امروز از میزان ۳٫۶۷ غنی‌سازی اورانیوم عبور‌ خواهیم کرد و میزان غلظت بر اساس نیا ما خواهد بود و امروز این موضوع به طور‌ رسمی اتفاق خو‌اهد افتاد.

ادامه دارد..

خواندن خبر در سایت منبع

پیشنهاد غنی‌سازی ۲۰ درصد در فردو

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
پیشنهاد غنی‌سازی ۲۰ درصد در فردو
در گام دوم قرار است ایران رعایت محدودیت‌های مربوط به سطح غنی‌سازی اورانیوم و اقدامات مربوط به مدرن‌سازی رآکتور آب سنگین اراک را متوقف کند که در واکنش به بدعهدی طرف‌های اروپایی برجام نسبت به انجام تعهدات‌شان و جبران خسارات خروج آمریکا از این توافق است.

به گزارش مشرق، امروز ۱۶ تیر قرار است اجرای گام دوم کاهش تعهدات هسته‌ای ایران اجرا شود. در مرحله نخست شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد ایران دیگر خود را متعهد به رعایت محدودیت‌های مربوط به نگهداری ذخایر اورانیوم غنی شده و ذخایر آب سنگین نمی‌داند. در همین راستا از روز ۶ تیرماه ذخایر اورانیوم غنی شده ۶۷/۳ درصد ایران از مرز ۳۰۰ کیلوگرم عبور کرد و به تایید آژانس انرژی اتمی هم رسید. در گام دوم نیز قرار است ایران رعایت محدودیت‌های مربوط به سطح غنی‌سازی اورانیوم و اقدامات مربوط به مدرن‌سازی رآکتور آب سنگین اراک را متوقف کند. این اقدام ایران در واکنش به بدعهدی طرف‌های اروپایی برجام نسبت به انجام تعهدات‌شان و جبران خسارات خروج آمریکا از این توافق صورت می‌گیرد. درباره این راهبرد و همچنین جزئیات فنی اقدامات ایران با دکتر فریدون عباسی، رئیس سابق سازمان انرژی اتمی گفت‌وگو کرده‌ایم. دکتر عباسی ضمن تاکید بر انجام غنی‌سازی ۲۰ درصد، معتقد است اظهارات اخیر روحانی پیرامون رآکتور اراک و تولید پلوتونیوم با توجه به اظهارات سابق مقامات دولتی و بویژه تشبیه این رآکتور به تاسیسات چرنوبیل توسط آنها قابل اعتنا نیست.

پس از خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت‌ماه سال گذشته، دولت تصمیم به ادامه برجام با کشورهای اروپایی گرفت. نظر شما درباره فرآیندی که در یک‌سال گذشته در موضوع هسته‌ای طی شد و خروجی آن یعنی سامانه اینستکس چیست؟

از ابتدا باید در برجام مسائل درست دیده می‌شد. یعنی اگر قرار بود ایران توافقی انجام دهد و محدودیت‌هایی را در یک موضوع راهبردی بپذیرد، باید این کار را به صورت گام به گام انجام می‌داد، چون این سازوکار درست انتخاب نشده باعث شده است ما یکسری تعهدات یکطرفه را بپذیریم اما هیچ جریمه‌ای برای اینکه طرف مقابل تعهدات خود را انجام ندهد وجود ندارد، در حالی که برای ما وجود دارد. این موضوع وقتی یک طرف توافق از آن خارج می‌شود خود را نشان می‌دهد و ابزاری برای طرف مقابل وجود ندارد. در پیمان نفتا، پیمان آب و هوایی و بقیه موارد هم آمریکا یکطرفه خارج شد و کشورهای دیگر نمی‌توانند عکس‌العملی داشته باشند. دولت ما در این باره چیزی را در برجام پیش‌بینی نکرده بود، در نتیجه به اقدامات نمایشی و اقداماتی که بیشتر مصرف داخلی دارد روی آورد. مانند دستوری که در موضوع امکان‌سنجی پیشران هسته‌ای داده شد. طرف مقابل هم می‌دید که دولت انگیزه‌ای برای مقابله ندارد. قصد اروپایی‌ها که مشخص بود. در خود برجام هم مشخص بود که تا آمریکایی‌ها یک مطلبی را نخواهند اروپایی‌ها در رابطه با آن موضوع اقدامی انجام نمی‌دهند. به همین خاطر معتقدم دل بستن به اروپا سرابی بیش نبود.

و اینستکس؟

سراب که گفتم منظورم همین بود. ببینید! اینستکس در شأن جمهوری اسلامی نیست. این را باید در نظر گرفت که اروپایی‌ها به تعهدشان عمل نکردند و راهکاری را ارائه کردند که صرفا اتلاف وقت بود. در مدت یک‌سال گذشته صرفا وقت تلف شد. الان چند سال از انعقاد برجام گذشته است و اگر قرار بود این راه ثمر دهد تاکنون داده بود. ببینید! دیپلمات آلمانی می‌آید در تهران و وقیحانه می‌گوید اگر برجام برای شما میوه نداد از سایه آن استفاده کنید. این حرف برای کشور بزرگی مانند ایران تحقیرآمیز است. باید جواب این حرف را می‌دادند اما ندادند. من اینستکس را راه‌حل مناسبی برای حل مشکلات کشور نمی‌بینم.

شورای عالی امنیت ملی اردیبهشت‌ماه گذشته کاهش تعهدات هسته‌ای ایران را در قالب چند گام ۶۰ روزه کلید زد؛ قبل از ورود به جزئیات فنی این اقدامات، ورود این شورا به موضوع هسته‌ای را به معنای گرفتن پرونده هسته‌ای از وزارت امور خارجه نمی‌دانید؟

من چنین برداشتی ندارم. چون همچنان وزیر امور خارجه و معاونش که پیش‌قراولان این عقب‌نشینی‌ها در حوزه اقتدار بودند دارند در این موضوع کار و مصاحبه می‌کنند، البته اینکه شورای عالی امنیت ملی به میدان آمده خوب است اما باید در نظر داشت که این شورا قبلا هم نظراتی درباره چگونگی پذیرش برجام داشت ولی آیا به آن شروط عمل شد؟ خیر! اجرای برجام با شروط تقریبا بیست‌وهشت‌گانه به دولت اجازه داده شده بود ولی دولت اراده‌ای برای اجرای آن شروط نداشت.

کاهش تعهدات هسته‌ای ایران در گام نخست در ۲ حوزه آب سنگین و ذخایر اورانیوم غنی شده ۶۷/۳ درصد را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

اینها در واقع باج اضافه‌ای بود که ما به این کشورها داده بودیم. این موضوعات حتی در برجام هم به این صورت نیامده بود. چون قرار بود ما آب سنگین را در معرض فروش بگذاریم. در معرض فروش گذاشتن هم اینگونه نیست که شما آن را از کشور خارج کنید و دیگران بتوانند دبه کنند و نخرند. یا اینکه ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده در برجام آمده بود ولی اینها آن را به کمتر از ۲۰۰ کیلو کاهش دادند. اینها تعهدات اضافه‌ای بود که ما پذیرفتیم. اکنون تازه رسیده‌ایم به حدی که در برجام ذکر شده است. در نتیجه نمی‌توان گفت که یک اقدام خیلی خارق‌العاده‌ای را انجام دادیم که بتوان روی آن مانور گسترده‌ای داد. بهتر است برای این موضوع فکر دیگری کنیم تا طرف‌های مقابل ما به تعهدات‌شان عمل کنند.

گفته شده در گام دوم کاهش تعهدات هسته‌ای ایران قرار است سطح غنی‌سازی ایران افزایش یابد؛ پیشنهاد می‌کنید جهت وادار کردن طرف‌های غربی برای انجام تعهدات‌شان در برجام، سطح غنی‌سازی ایران در این مرحله تا چه حد افزایش یابد؟

به نظرم روشی که در گذشته اتخاذ شده بود می‌تواند موثر واقع شود. به این ترتیب که ما با توجه به رفع نیازهای کشور غنی‌سازی ۲۰ درصد را به شکل مرحله‌ای محقق کردیم. وقتی آنها رآکتور تهران را از داشتن سوخت محروم کردند و کشور از جهت نبود توان تولید رادیوداروهای مورد نیاز خود در رآکتور تهران تهدید می‌شد، ما تصمیم گرفتیم خودمان اورانیوم ۲۰ درصد را تولید کنیم. وقتی آن را تولید و در سال ۹۱ تولیدمان را سه‌برابر کردیم، پیام موثری به طرف‌های غربی داده شد و توانستیم توانمندی خودمان را نشان دهیم. ضمن اینکه با این کار الگویی از منطق مقاومت به کشورهای دیگر عرضه شد. آنها به دنبال شکستن این الگو بودند که متاسفانه توافق برجام و پذیرش آن نوع مذاکرات، اساسا برنامه ما را به انحراف کشاند. بویژه اینکه آقای ظریف را برای دستاورد توخالی‌ای که در ژنو۱ داشت با اقدامات رسانه‌ای به عنوان «قهرمان دیپلماسی» مطرح کردند. مشکلات امروز ناشی از همان تفکرات است که امروز نیز در کشور وجود دارد و این بیم وجود دارد که دوباره این چرخش صورت بگیرد. به همین خاطر ما ابتدا باید از این موضوع مطمئن شویم که چرخش ناگهانی در این مسیر به وجود نیاید، چون همان افراد الان رشته کار را در دست دارند. به هرحال، اگر پیشنهاد من را بخواهید نظرم این است که ما هم باید غنی‌سازی ۲۰ درصد را مدنظر قرار دهیم؛ به همان مقداری که در شروع برجام داشتیم. یعنی ۶ زنجیره ۲۰ درصد را تولید و راه‌اندازی کنیم، آماده به کار نگه داریم و محصول آن را هم در کشور نگه داریم و این دفعه آن را به U۳O۸ ۲۰ درصد تبدیل نکنیم و به‌صورت همانUF۶ ۲۰ درصد حفظ کنیم. این اقدام می‌تواند اقتدار ما را بیشتر از قبل نشان دهد، البته این کار باید حتما در فردو انجام شود، یعنی ماشین‌های سانتریفیوژ را به حالت قبل برگردانیم. از جمله هزار عدد از سانتریفیوژهای نسل ۲ را که به عنوان IR۲ M شناخته می‌شوند، نصب کنیم و با آنها غنی‌سازی را انجام دهیم تا راندمان آن تا ۴ برابر نسبت به نسل یک افزایش یابد و بتوانیم عقب‌افتادگی را جبران کنیم.

موضوع فعال‌سازی رآکتور اراک و تولید پلوتونیوم که در سخنان اخیر رئیس‌جمهور در جلسه هیات دولت نیز مورد اشاره قرار گرفت تا چه میزان در عقب‌نشینی کشورهای غربی و تامین مطالبات ایران در برجام موثر خواهد بود؟

به نظرم این یک شوی تبلیغاتی است. اینها همان کسانی هستند که سال ۹۴ به نمایندگان مجلس به دروغ گفتند رآکتور اراک به سرنوشت چرنوبیل دچار می‌شود! یکی از همین اعضای تیم مذاکره‌کننده برجام به مجلس رفت و به نمایندگان گفت رآکتور اراک روغن ریخته بود که ما نذر امامزاده کردیم! حالا این روغن ریخته از نظر این دوستان ارزش مانور سیاسی پیدا کرده است؟! حداقل بیایند این موضوع را روشن کنند و بگویند که ما برای تصویب برجام، مصلحت کشور را فدای منافع جناحی و سیاسی کردیم. یا بروند در مجلس و بگویند که ما دروغ گفتیم. چرا گفتند رآکتور دچار انفجار و مانند چرنوبیل می‌شود؟

این حرف را به نمایندگان مجلس گفتند؟

بله! آقای دکتر صالحی بیاید توضیح دهد چرا چنین حرفی‌ زده است؟ چرا زمانی که رآکتور اراک قرار بود با سوخت ایرانی راه بیفتد گفتند که این چرنوبیل می‌شود؟ این حرف دهن‌کجی به فناوری کشور و اقتدار علمی و فنی بود. با این حرف اقتدار علمی و فنی ما را جلوی دشمن شکستند. حالا چطور همین دوستان می‌خواهند رآکتوری را که به ادعای خودشان چرنوبیل می‌شود راه بیندازند؟! اول باید بگویند غلط کردیم و دروغ گفتیم تا یکی مانند من این حرف‌ها را باور کند. چون من زندگی خودم را روی این مسائل گذاشتم. ما به‌خاطر این مسائل شهید دادیم تا به این اقتدار علمی و فنی برسیم. چطور می‌شود به اینها اطمینان کرد؟

شما در مصاحبه سال گذشته‌تان مهم‌ترین خسارت برجام را مایوس شدن نیروی انسانی توانمند داخلی دانستید؛ به نظرتان این نقیصه با اقداماتی نظیر کاهش تدریجی تعهدات هسته‌ای ایران جبران می‌شود؟

نیروی انسانی را به طور کلی نمی‌شود براحتی به کار بازگرداند، زمان می‌برد، چون اینها درباره سانتریفیوژ نسل یک جفا کردند، چون سانتریفیوژهای نسل یک کاملا ایرانی شده بود ولی اینها پذیرفتند که همان را با وعده توخالی IR۸ و … جبران کنند؛ یعنی هیچ. در این شرایط نیروی انسانی متخصص دیگر در مسائل راهبردی کشور وارد نمی‌شود. ۶ سال است اینها تحقیقات را متوقف کرده‌اند. در دانشگاه‌ها مجبورند پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دکترایی را که محتوای فنی ندارد ارائه کنند. همه‌اش شبیه‌سازی است و به هیچ درد جامعه نمی‌خورد، چون در جهت رآکتور و چرخه سوخت نیست. جبران این مسائل سخت است. نخست افراد دستگاه اجرایی باید کنار گذاشته شوند و عوامل قابل اعتماد رشته مسائل راهبردی کشور را به دست بگیرند.

برخی کارشناسان معتقدند با توجه به وقت‌کشی بیش از یک‌ساله اروپایی‌ها در انجام تعهدات‌شان، مدت زمان ۶۰ روز برای ضرب‌الاجل‌های ایران، زمان زیادی بود و می‌شد این موضوع را در بازه‌های کوتاه‌تری تعریف کرد؛ نظر شما چیست؟

فکر می‌کنم ضرب‌الاجل ۶۰ روزه بیخود و تلف کردن زمان مفید کشور است. می‌خواهند زمان بخرند تا ببینند چطور می‌توانند شرایط را به قبل بازگردانند. اروپایی‌ها هم تا حالا نشان داده‌اند که صرفا منافع خودشان را دنبال می‌کنند، چنانکه نفتی از ایران تاکنون نخریده‌اند. ما باید موضع اقتدار را پیش بگیریم. من نمی‌دانم فلسفه این عدد ۶۰ روز چیست و از کجا آمده است. می‌شود گفت هیچ کار کارشناسی روی این موضوع انجام نشده است. در حالی که خیلی راحت می‌شود درباره رآکتور اراک تصمیم گرفت و زیگزاگ نرفت. می‌توان همان رآکتور آب سنگین را با سوخت طبیعی راه‌اندازی کرد. بیخود هم شعار ندهیم که پلوتونیوم تولید می‌کنیم. ما هیچ‌وقت نمی‌خواستیم پلوتونیوم گرید سلاح تولید کنیم، بلکه پلوتونیوم گرید رآکتور را می‌خواستیم. ما باید امتیاز بازفرآوری را دوباره داشته باشیم، یعنی سوخت ایرانی را در رآکتور اراک مصرف کنیم و سرمان را هم بالا بگیریم، البته به آژانس هم بگوییم و قانونی برخورد کنیم. درباره اورانیوم غنی شده هم نظرم این است که آقای روحانی اگر می‌خواهد خسارتی را که به کشور زده است جبران کند بهتر است دستور دهد سازمان انرژی اتمی اورانیوم را در حد ۵۶ درصد غنی کند. یعنی ۲۰ درصد را قطعی کند و بگوید در حدی که نیاز به فعالیت‌های آزمایشی داریم هم ۵۶ درصد تولید می‌کنیم و هم پلوتونیوم را بازیافت خواهیم کرد ولی پلوتونیوم با درجه رآکتور نه سلاح. متخصصان ما حتما باید روی سوخت‌های پلوتونیومی کار کنند. یک نکته دیگر هم هست که رئیس‌جمهور باید دستور دهد پروژه توریم هم در انرژی اتمی دوباره راه‌اندازی شود. تولید توریم و امکان تولید سوخت اورانیوم ۲۳۳. البته دستور بدهد نه اینکه بخواهد امکان‌سنجی کند، چون این پروژه با آمدن او تعطیل شد. بقیه کشورهای دنیا هم اگر می‌ترسند باید بیایند و با ما تعامل درست داشته باشند. آنها باید خودشان را با ما تنظیم کنند.

به آژانس اشاره کردید؛ کاهش نظارت بازرسان آژانس می‌تواند یکی از موارد کاهش تعهدات هسته‌ای ایران باشد؟

من از جمله افرادی هستم که معتقدم اتفاقا نظارت آژانس تا زمانی که ما در ان‌پی‌تی هستیم باید باشد، البته در حد قانونی. نباید بیشتر از حدود این قانون به آژانس باج داد، چون ظرفیتش را ندارد.

منبع: وطن امروز

خواندن خبر در سایت منبع

هشدار مجلسی‌ها به آمریکا: فشارها بیشتر شود، سومین گام برجامی را با افزایش غنی‌سازی تا ۲۰ درصد برمی‌داریم

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
هشدار مجلسی‌ها به آمریکا: فشارها بیشتر شود، سومین گام برجامی را با افزایش غنی‌سازی تا ۲۰ درصد برمی‌داریم
ایلنا نوشت: یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: آمریکایی‌ها نمی‌توانند اجماع جهانی به وجود بیاورند شاید رای‌هایی را از بعضی اعضای حکام با زور یا تطمیع یا تزویر به دست بیاورند اما در سازمان ملل تحقیقا تحت هیچ شرایطی این اجماع به وجود نخواهد آمد.

ابوالفضل حسن‌بیگی، درباره آخرین اقدامات آمریکا علیه سیاست خارجی ایران گفت: ترامپ پس از دستور خارج شدن از برجام همه تلاش خود را به کار گرفت تا بقیه اعضای برجام هم از این معاهده خارج شوند اما به لحاظ تعهدات و شرایطی که برای جمهوری اسلامی ایران به وجود آمده، اروپایی‌ها، روس‌ها و چینی‌ها همواره معتقد بر حفظ برجام بودند تا جمهوری اسلامی ایرانهم در این زمینه خویشتن‌داری کند.

اهم اظهارات وی را در ادامه بخوانید:

* از آنجایی که ایران نیازمند استفاده از مزایای برجام است، اعلام کردیم که باید ساز و کاری را ایجاد کنید تا ما بتوانیم مزایای اقتصادی برجام را هم داشته باشیم چراکه ما درجای دیگر ضررهایی را داریم. اروپایی‌ها در این راستا تلاش کردند که یک ساز و کار اقتصادی مثل روسیه با چین راه‌اندازی کنند که هنوز موفق نشدند.

* اخیرا با توجه به شکست‌های پی در پی ترامپ و مخصوصا بعد از سقوط پهپادشان و همچنین ملاقاتی که نخست وزیر ژاپن با مقام معظم رهبری داشت و ایشان به صراحت اعلام کردند که ما به آمریکایی‌ها اعتماد نداریم و لذا هیچ مذاکره‌ای هم نخواهیم داشت، مجموع این عوامل باعث شد که ترامپ با افت ۱۲ درصدی روبرو شود، به تبع آن جان بولتون و همراهانش دست و پا می‌زنند که بتوانند به نوعی جبران کنند تا درانتخابات آتی آمریکا شکست نخورند.

* به همین دلیل بود که به انگلیسی‌ها فشار آوردند و آن‌ها هم کشتی جمهوری اسلامی را متوقف کردند و امروز خوشبختانه افکار عمومی در سطح کشور یکپارچه فریاد می‌زند که ما آمادگی مقابله با تحریم و ایستادگی علیه تحریم را داریم اما آمادگی تحقیر را نداریم درنتیجه از دولت ونیروهای مسلح می‌خواهند که مقابله به مثل کنند. در ادامه انگلیسی‌ها در این رابطه به وحشت افتادند.

* جان بولتون برای اینکه بتواند انگلیسی‌ها را آرام کند به نوعی جنگ روانی و شعارهایی را به راه انداخته که هیچ اثری ندارد و لذا آمریکایی‌ها همه اقداماتی که می‌خواستند را انجام داده‌اند و در این راستا چیزی برای گفتن ندارند جز اینکه به دنبال این هستند که خودشان و افکار عمومی داخل کشورشان را آرام کنند.

* (در پاسخ به این سوال که فکر می‌کنید افزایش غنی‌سازی اورانیوم ایران به بالای ۳٫۶۷ درصد چه تاثیراتی را در حوزه سیاست خارجی و بین‌المللی به همراه خواهد داشت؟): شرایط دقیقا به قبل از برجام برمی‌گردد. آقای نتانیاهو زمانی به سازمان ملل رفت و دستپاچه و نگران و ناراحت شد و سریعا از آمریکا کمک خواست که وارد صحنه شود و درنهایت برجام حاصل آن اقداماتی شد که آقای نتانیاهو انجام داد. اگر جمهوری اسلامی یک گام دیگر به جلو رود، آمریکا و اسرائیل به وحشت می‌افتند.

* (در پاسخ به این سوال که فکر می‌کنید ما گام دوم را در کاهش تعهدات برجامی برخواهیم داشت؟): ‌ جمهوری اسلامی قاطع ایستاده است و آمریکایی‌ها اگر بخواهند فشار بیشتری بیاورند، تحقیقا گام سوم را هم برخواهیم داشت و آن این است که جمهوری اسلامی ایران تحت هیچ شرایطی هیچ توجهی به تذکرات حکام یا آمریکایی‌ها نخواهد داشت و ما آزادانه اقداماتی را انجام می‌دهیم از جمله افزایش بالاتر از غنای بیست درصد و همچنین به میزان آب سنگین خود هم اضافه خواهیم کرد و هیچ تعهدی در مقابل بدخواهی‌ها و زیاده خواهی‌های آمریکا نخواهیم داشت.

* سه مولفه را می‌توانیم در گام سوم دنبال کنیم اول اینکه غنای بالای ۲۰ درصد را انجام دهیم دوم اینکه مجازیم از NPT خارج شویم و سوم اینکه با کشورهای اعضای مقاومت می‌توانیم تبادلاتی داشته باشیم که این تبادلات به طور جدی می‌تواند برای منافع عربستان سعودی و اسرائیل خطرناک باشد لذا آمریکایی‌ها تحقیقا نباید وارد چنین ریسکی شوند.

* (در پاسخ به این سوال که آیا افزایش غنی‌سازی ایران به بیش از ۳٫۶۷ درصد می‌تواند به آمریکایی‌ها جهت ایجاد اجماعی علیه ما کمک کند؟): اروپایی‌ها و همچنین چین و روسیه همواره معتقدند که جمهوری اسلامی نباید از برجام خارج شود و برجام نفعش برای همه دنیا است و لذا اگر حکام بخواهد اقداماتی را انجام دهد و به منافع ملی و امنیت ملی ما خسارتی وارد شود، دست جمهوری اسلامی باز است.

* آمریکایی‌ها نمی‌توانند اجماع جهانی به وجود بیاورند شاید رای‌هایی را از بعضی اعضای حکام با زور یا تطمیع یا تزویر به دست بیاورند اما در سازمان ملل تحقیقا تحت هیچ شرایطی این اجماع به وجود نخواهد آمد.

هشدار مجلسی‌ها به آمریکا: فشارها بیشتر شود، سومین گام برجامی را با افزایش غنی‌سازی تا ۲۰ درصد برمی‌داریم - 13

قطار هسته‌ای ایران ترمز نبریده است

جلال میرزایی درباره موافقت شورای حکام نسبت به درخواست آمریکا جهت برگزاری نشست ویژه جهت بررسی برنامه هسته‌ای ایران گفت: اینکه آمریکا از شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درخواست تشکیل جلسه داده تازگی ندارد، قبلا هم اعمالی از این دست را انجام داده‌اند، فارغ از این مسائل باید توجه داشته باشیم که آمریکا نفوذ بیشتری در این سازمان دارد.

اهم این گفتگو را به نقل از ایلنا در ادامه بخوانید:

* (با اشاره به تاکیدات اروپایی‌ها مبنی بر جلوگیری از افزایش تنش بین‌المللی): نگاه اروپایی‌ها ناظر بر حفظ برجام است و می‌خواهند از افزایش تنش‌ها جلوگیری کنند و به دیپلماسی فرصت دهند و به ایران فشار وارد نکنند، همچنین با توجه به رویکرد روس‌ها و چینی‌ها به نظر می‌رسد این جلسه با جلسات قبلی که علیه ایران قطع‌نامه می‌گرفتند متفاوت باشد و اتفاق خاصی رخ ندهد.

* (با بیان اینکه در دولت نهم و دهم از اصطلاح «قطار هسته‌ای ایران ترمز ندارد» استفاده می‌شد.): الان قطار هسته‌ای ایران ترمز نبریده و خیلی آهسته در حال حرکت است. ایران اعلام آمادگی کرده که این کاهش تعهدات برجامی با توجه به رفتار اروپایی‌ها می‌تواند متوقف یا کند شود. ایران تنها منتظر این است که اروپایی‌ها به تعهدات خود عمل کنند. با توجه به اینکه جمهوری اسلامی ایران حساب‌ شده عمل می‌کند، بعید است که اروپایی‌ها به این سمت بروند که بیانیه‌ای علیه ایران صادر کنند.

* (در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها برای افزایش میزان غنی‌سازی ایران به بیش از ۳٫۶۷ درصد چشم تیز کرده‌اند و می‌خواهند از این اقدام احتمالی ایران جهت ایجاد اجماع جهانی علیه ما استفاده کنند و به جهان بگویند برنامه هسته‌ای ما خطر آفرین است.): آمریکایی‌ها نهایت تلاش خود را انجام می‌دهند که با توجه به اقداماتی که ایران انجام می‌دهد به نوعی ما را عصبانی و وادار کنند که اقدامات شتاب‌زده‌ای انجام دهیم و آن موقع با استفاده از عصبانیت و شتاب‌زدگی ایران، اجماعی علیه برنامه هسته‌ای ما در شورای حکام ایجاد کرده و سپس به سمت ساز و کار شورای امنیت بروند.

* (با اشاره به شرایط داخلی و بین‌المللی حاکم بر دولت تدبیر و امید): در دولت روحانی با ظرافت عمل می‌شود و تمامی جوانب را در نظر می‌گیرند و سعی می‌کنند گام به گام جلو رویم تا فرصتی به آمریکایی‌ها داده نشود که بتوانند در کوتاه‌ترین فرصت ممکن اقداماتی علیه ما انجام دهند.

* (درباره تاثیرات اقدام احتمالی ایران در گام دوم کاهش تعهدات برجامی خود): همانطور که رئیس‌جمهور اظهار کرد واقعیت این است که اقدامات ایران در راستای حفظ برجام است و برای خروج از برجام نیست.

*متاسفانه اقداماتی که آمریکا انجام داد و تعللی که اروپایی‌ها داشتند، باعث شد موقعیت دولت برای حفظ برجام در داخل کشور روز به روز سخت‌تر شود. دولت با اقداماتی که تعریف کرده سعی می‌کند فضای داخلی را به سختی مدیریت کند تا شاید با استفاده از دیپلماسی بتواند برجام را با همکاری اروپایی‌ها حفظ کند.

خواندن خبر در سایت منبع

ادعای رویترز درباره میزان غنی سازی ایران

جام نیوزخبرگزاری جام نیوز
ادعای رویترز درباره میزان غنی سازی ایران
یک خبرگزاری غربی به نقل از یک مقام ایرانی از افزایش سطح غنی سازی اورانیوم از سوی ایران خبر داد.

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، یک مقام ایرانی که نامی از او برده نشده، شنبه شب در گفت‌‌وگو با خبرگزاری «رویترز» اظهار داشته که ایران (پس از پایان مهلت ۶۰ روزه به اروپا) سطح غنی سازی خود را به پنج درصد می‌رساند.

فارس

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

تجلیل از ژنرال قاسم سلیمانی در ونزوئلا

آخرین خبرآخرین خبر16 ساعت قبل

انتشار ویدئویی از نقش سپهبد شهید قاسم سلیمانی در شکست تحریم‌های دارویی

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، پس از شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی تحولات مختلفی در وضعیت و موضع ایران در منطقه رخ داد و با انتقام سخت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تمام نقشه‌های دشمن شکست خورد. آمریکا با اعمال تحریم‌های دارویی موجب اشکال در انتقال دارو به کشور شده بود، اما نقش سپهبد شهید سلیمانی در شکست تحریم معنای دیگری داشت. در این برهه تامین مواد اولیه ۹۷ درصد از دارو‌های تولید داخل به سختی انجام می‎شد و شرایط را برای عموم کشور ایران سخت کرده بود و نماینده داروسازان در شورای عالی نظام پزشکی ۲ ما قبل از شهادت سردار سلیمانی اعلام کرد که صنعت دارو، تحریم‌ها را شکست داده است. اما پس از شهادت سردار سلیمانی، وزیر بهداشت آقای سعید نمکی از نقش سردار سلیمانی در تامین نیاز‌های دارویی ایران پرده برداشت. در ادامه کلیپی از نقش سردار سلیمانی در شکست تحریم‌های دارویی را مشاهده می‌کنید: برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

اخراج اشغالگران و سیادت از مردم دو راهبرد شهید سلیمانی

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ سعدالله زارعی کارشناس مسایل سیاسی، با بیان این که رهبر انقلاب در مواجه با شهادت شهید سلیمانی از آن به عنوان مکتب سلیمانی یاد کردند گفت: در واقع توجه به مکتب شهید سلیمانی در بکار بستن راه و روش او، می‌تواند راهگشای ملت‌ها و امت اسلامی در برخورد با دشمنان و برقراری حکومت طیبه الهی باشد. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوی با اشاره به مجاهدت‌های خالصانه شهید سلیمانی در راه خدا افزود: آمریکایی‌ها در مواجه با انقلاب و ملت‌های مسلمان و جبهه مقاومت از سال ۱۹۹۴ میلادی، به این جمع بندی رسیدند که برای نجات خودشان از مشکلات منطقه، باید مقاومت ملت‌ها به ویژه جمهوری اسلامی ایران را بشکنند که در این خصوص برنامه ریزی کردند. زارعی اضافه کرد: در این طرح که یک گروه ۴۰۰ نفره در آمریکا آن را طراحی کردند یک راهبرد کامل و جامع برای غلبه بر منطقه با مدیریت پل ولفوویتز طراحی شد که با آمدن جرج بوش در سال ۲۰۰۰ میلادی، این کار اجرایی شد. وی با بیان این که بوش از این راهبرد جدید با هدف همراه سازی سایر ملت‌ها به عنوان جنگ‌های صلیبی یاد می‌کرد افزود: توطئه بزرگی را با آوردن ۳۰۰ هزار نیرو و استفاده از ظرفیت نیرو‌های انگلیسی و متحدین آمریکا پای کار آوردند و به گفته خودشان بیش از ۷ تریلیون دلار نیز هزینه کردند. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیاین کارشناس سیاسی افزود: شهید سلیمانی برنامه هوشمند با سازمان چابک و نیروی محلی را طراحی کرد و دو هدف اخراج اشغالگران و سیادت از مردم عراق را در دستور کار قرار داد که با تلاش و مجاهدت به نتیجه رسید.

ترامپ حتی یک لحظه هم نباید در قدرت بماند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سومین روز روند استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در مجلس سنای این کشور آغاز شد. جرولد ندلر، مدیر روند استیضاح دونالد ترامپ طی اظهاراتی در سنا گفت: استیضاح رئیس جمهور به خاطر استفاده از قدرت برای انگیزه‌های فاسد نباید تعجب برانگیز باشد. ندلر گفت: رئیس جمهور ترامپ با حرفهایش ثابت کرده است اگر او از قدرت برکنار نشود، بر چنین رفتار‌هایی اصرار خواهد ورزید. فریبکاری جمهوریخواهان در ماجرای استیضاح ترامپفریبکاری و دورویی جمهوریخواهان در ماجرای استیضاح ترامپ با انتقاد شدید کاربران شبکه‌های اجتماعی روبرو شده است. ترامپ حتی یک لحظه هم نباید در قدرت بماند ترامپ حتی یک لحظه هم نباید در قدرت بماند ترامپ حتی یک لحظه هم نباید در قدرت بماند ترامپ حتی یک لحظه هم نباید در قدرت بماند ترامپ حتی یک لحظه هم نباید در قدرت بماندیک کاربر به نام لیدنسی نواک اذعان به گناهکاری ترامپ را برای هر انسان سالمی واضح دانسته و نوشته است، "آن‌ها گناه ترامپ را می‌دانند.

:: لندن - پول آمریکایی، سیاست انگلیسی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

فیلم | تظاهرات میلیونی ضد اشغال در بغداد | عراقی‌ها چه شعارهایی می‌دادند؟

همشهریهمشهری19 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، مردم شهرهای مختلف عراق به ویژه پایتخت از نخستین ساعت‌های صبح امروز جمعه خود را به بغداد رساندند تا در تظاهرات میلیونی علیه نیروهای اشغالگر آمریکایی شرکت کنند. اکنون همه خیابان‌ها و مسیرهای منتهی به محل برگزاری تظاهرات در خیابان جادریه مملو از جمعیت است و همه جا این مناطق به جوش و خروش علیه اشغالگران تبدیل شده است. تظاهرات میلیونی مردم عراق در پایتخت با شعارهای «کلا کلا آمریکا، کلا کلا اسرائیل» - نه به آمریکا و اسرائیل - آغاز شد و در ادامه سیل جمعیت از مناطق مختلف و خیابان‌های بغداد به تظاهرات کنندگان پیوستند. حضور گسترده مردم کفن پوش با در دست داشتن پرچم‌های عراق و شعارهای ضد آمریکا، اسرائیل و حکام مزدور عرب جلوه‌ای دیدنی به تظاهرات میلیونی بغداد داده است. تصاویری از این راهپیمایی را در ویدئوی زیر ببینید:

اخبار بیشتر