سرنوشت نفتکش‌های آسیب‌دیده و توقیف‌شده به کجا رسید؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

سرنوشت نفتکش‌های آسیب‌دیده و توقیف‌شده به کجا رسید؟

یکی از ۴ نفتکشی که در انفجارهای بندر فجیره آسیب دید در راه ایران است

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز
یکی از ۴ نفتکشی که در انفجارهای بندر فجیره آسیب دید در راه ایران است
یک نفتکش نروژی که در ساحل بندر فجیره امارات مورد حمله قرار گرفت و آسیب دید حالا نه تنها تعمیر شده و به فعالیت بازگشته است بلکه در حال حمل محموله به سمت ایران است.

آفتاب‌‌نیوز :

به گزارش بلومبرگ، نفتکش آندریا ویکتوری که یکی از ۴ نفتکشی بود که در ساحل بندر فجیره امارات مورد حمله قرار گرفت حالا پس از انجام تعمیرات در حال حمل محموله به مقصد ایران است.

بر اساس اطلاعات مربوط به رهگیری خطوط کشتیرانی این کشتی هم اکنون با محموله سوخت به مقصد بندر امام خمینی ایران در حال حرکت است.

ایران پیشتر هر گونه دخالت در حمله به تانکرهای نفت در خلیج فارس را رد کرده است.

آندریا ویکتوری با پرچم نروژ در بندر راشد دبی تعمیر شده و به نظر می‌رسد محموله کنونی این نفتکش به صورت کشتی به کشتی در آن بارگیری شده است.

هنوز مشخص نیست چه نوع سوختی توسط این نفتکش در حال حمل به مقصد ایران است.

یکی از ۴ نفتکشی که در انفجارهای بندر فجیره آسیب دید در راه ایران است - 8

خواندن خبر در سایت منبع

مسکو: توقیف نفتکش حامل نفت ایران اقدامی عامدانه با هدف تشدید تنش است

فارسخبرگزاری فارس
مسکو: توقیف نفتکش حامل نفت ایران اقدامی عامدانه با هدف تشدید تنش است
وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای با محکوم کردن توقیف یک کشتی حامل محموله نفتی ایران در تنگه جبل‌الطارق، این اقدام را با ادعای اروپا مبنی بر تلاش برای حفظ برجام در تضاد توصیف کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز یکشنبه (امروز) با صدور بیانیه‌ای توقیف یک کشتی حامل محموله نفتی ایران در تنگه «جبل‌الطارق» را محکوم کرد. در این بیانیه، از اقدام انگلیس و جبل‌الطارق به عنوان گامی عمدی برای تشدید تنش در ارتباط با ایران و سوریه یاد شده است.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «ما توقیف سوپرتانکر تحت پرچم پاناما در تاریخ ۴ جولای را که توسط مقام‌های جبل‌الطارق و به کمک واحد نیروی ویژه دریایی ارتش سلطنتی بریتانیا انجام گرفت، محکوم می‌کنیم. ما توقیف این کشتی و محموله آن را اقدامی عمدی با هدف تشدید اوضاع حول ایران و سوریه می‌دانیم. خرسندی مقام‌های ارشد ایالات متحده و بریتانیا که بلافاصله بعد از این عملیات ابراز شد، این جمع‌بندی را تایید و ثابت می‌کند که این اقدام از مدت‌ها پیش با مشارکت سرویس‌ها و نهادهای چند کشور، برنامه‌ریزی شده بوده است.»

زاخاروا با اشاره به اینکه مقام‌های جبل‌الطارق مدعی شده‌اند که مقصد کشتی سوریه بوده است، این اظهارات را عامل تشدید تنش توصیف و این سؤال را مطرح کرده است که آیا اتحادیه اروپا هم در حال پیروی از الگوی آمریکا در اعمال تحریم‌های فراسرزمینی به کشورهای ثالث است؟

این بیانیه می‌افزاید: «در هر حال، به اعتقاد ما، این گام با هدف اعلامی کشورهای پیشروی اتحادیه اروپا از جمله انگلستان برای تلاش جهت حفظ توافق هسته‌ای با ایران در تضاد است.»

مسکو در این بیانیه به ناکامی اتحادیه اروپا در تسهیل روابط تجاری با ایران نیز اشاره و عنوان کرده است که مقام‌های ایرانی اتحادیه اروپا را در عدم تحقق اهداف اقتصادی برجام مقصر می‌دانند.

وزارت خارجه روسیه با انتقاد از تلاش اتحادیه اروپا به خصوص انگلستان برای ممانعت از انتقال انرژی به سوریه، تأکید کرده است که این اقدامات با بیانیه‌های مقام‌های انگلیسی مبنی بر آمادگی لندن برای کمک به حل و فصل بحران سوریه در تناقض است.

در پایان این بیانیه آمده است: «خاورمیانه، خصوصا مدیترانه شرقی، مملو از مشکلاتی است که عمدتا حاصل سیاست‌های غیرمسئولانه کشورهای غربی است. [حل] این مشکلات، رویکرد متفاوتی می‌طلبد. گفت‌وگو و تلاش مشترک برای یافتن راهکار، مورد نیاز است. با این حال، لندن، واشنگتن و دیگر پایتخت‌ها به دنبال بهانه‌ای برای تشدید بیش از پیش تنش هستند. تبعات [این اقدام] می‌تواند وخیم باشد و مسئولیت کامل آن هم بر عهده کسانی است که تلاش می‌کنند بر خلاف قطعنامه‌های ۲۲۳۱ و ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل متحد به تهران و دمشق فشار نامشروع حداکثری اعمال کنند.»

نیروی دریایی انگلیس هفته گذشته به حمله به یک کشتی حامل محموله نفتی ایران در بندر جبل‌الطارق، آن را توقیف کرد. مقام‌های انگلیسی در توجیه کار خود مدعی شده‌اند که این کشتی در مسیر حرکت به سوریه بوده است. این ادعا در حالی مطرح می‌شود که تحریم‌های اتحادیه اروپا صرفا برای کشورهای عضو این بلوک سیاسی الزام‌آور و ضمنا کشتی توقیف‌شده در حال گذر از آب‌های بین‌المللی بوده است.

جمهوری اسلامی ایران این اقدام انگلیس را محکوم و آن را «راهزنی دریایی» توصیف کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

هیچ قانونی اجازه توقیف نفتکش ایرانی را نمی‌دهد

شاناخبرگزاری شانا
هیچ قانونی اجازه توقیف نفتکش ایرانی را نمی‌دهد
معاون سیاسی وزیر امورخارجه با بیان اینکه توقیف نفتکش ایرانی از نظر ما راهزنی دریایی است، گفت: هیچ قانونی اجازه توقیف نفتکش ایرانی را نمی‌دهد.

به گزارش شانا به نقل از ایرنا، سیدعباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه، امروز (یکشنبه، ۱۶ تیرماه) در نشست خبری مشترک با علی ربیعی، سخنگوی دولت و بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به پرسشی درباره اینستکس (ابزار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا) گفت: اگر اروپایی‌ها از طریق اینستکس و غیر از آن توانسته بودند خواسته‌های ما را برآورده کنند امروز در این نقطه قرار نداشتیم. علت اینکه ما امروز گام دوم کاهش تعهدهای خود را آغاز می‌کنیم به این دلیل است که اروپا و بقیه اعضای مشارکت کننده در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) نتوانستند خواسته ما را برآورده کنند و به‌ویژه در حوزه فروش نفت و بازگشت درآمدهای نفتی اقدام قابل توجهی صورت دهند.

وی افزود: منابع درآمدی در این سازکار وجود نخواهد داشت، مگر اینکه کشورهای اروپایی از ایران نفت بخرند، یا اینکه اعتباراتی را به ایران اختصاص دهند و در مقابل اینستکس این اعتبارات را برای تبادلات تجاری بین ایران و اروپا اختصاص دهد که این موضوع تاکنون رخ نداده است.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه درباره توقیف نفکش ایرانی در جبل‌الطارق تصریح کرد: این نفتکش حامل نفت ایران یک سوپر تانکر است و به دلیل ظرفیت بالا قابل عبور از کانال سوئز نبوده و برخلاف آنچه دولت انگلیس مدعی شده مقصد آن سوریه نبوده است. مقصد آن جای دیگری بوده و از آبراهه بین‌المللی جبل‌الطارق عبور کرده و هیچ قانونی به انگلیس اجازه توقیف را نمی‌دهد.

عراقچی با بیان اینکه از نظر ما راهزنی دریایی صورت گرفته و خواستار آزادی آن هستیم، تاکید کرد: سفیر انگلیس برای بار دوم به وزارت امور خارجه احضار شد و تماس‌ها نیز ادامه دارد. سفیر اسپانیا هم دیروز به وزارت خارجه دعوت شد؛ مسیر حقوقی دنبال می‌شود و وکلایی برای رسیدگی در نظر گرفته شده‌اند. امیدواریم با پیگیری‌های دیپلماتیک و اگر لازم شد حقوقی، اقدام‌های لازم را انجام دهیم.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه اگر منافع اینستکس از صادرات نفت ایران تامین نشود، این سازوکار چه اعتباری دارد؟ گفت: ایران هیچ امید و اتکایی به هیچ کشوری نبسته است، چه برسد به اروپا و اینستکس، اما از هر ظرفیتی که برای کشور ایجاد شود، استفاده می‌کنیم و در این معرکه و جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران از هر معبری استفاده خواهیم کرد. کد خبر ۲۹۰۶۷۹

خواندن خبر در سایت منبع

بادامچیان: توقیف نفتکش ایران نشانه عجز دولت استعمارگر انگلیس است

فارسخبرگزاری فارس
بادامچیان: توقیف نفتکش ایران نشانه عجز دولت استعمارگر انگلیس است
دبیرکل حزب موتلفه اسلامی با اعلام پشتیبانی این حزب از گام دوم در اقدامات ایران در توقف تعهدات برجامی تصریح کرد: این موضع عقلایی و شرافتمدانه است که ایران در اقدام متقابل در هر قراردادی به میزان پایبندی طرف های دیگر قرارداد، عمل نماید.

به گزارش حوزه احزاب خبرگزاری فارس، اسدالله بادامچیان در پایان نشست دبیران حزب گفت: حج امسال انشاالله تجمعی برای وحدت امت اسلامی یکصدایی اهل ایمان علیه کفار، منافقین و مشرکین، فرصتی برای تبادل نظر برای حل مشکلات و برای درمان دردهای مسلمانان جهان و علاج زخمی است که در مسئله فلسطین بر پیکر جامعه اسلامی همه را رنج می‌دهد.

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی تاکید کرد: ولی امر مسلمین در دیدار با کارگزاران حج فرمود برائت از مشترکین و حمایت از مظلومان جهان ریشه قرآنی دارد و جز ولاینفک حج ابراهیمی است و الا حج را در اندازه یک برنامه گردشگری معنوی مردمی می‌کاهد.

وی افزود: وظیفه فرد فرد حاجیان و همه آنها که می‌خواهند در ثواب حج امسال شرکت داشته باشند توجه به رهنمودهای رهبر شجاع و اندیشمند انقلاب اسلامی است.

بادامچیان در مورد توقیف نفکش حامل نفت ایران توسط انگلیس گفت: این نشانه عجز استعمارگر پیر و فرتوت انگلستان است که هنوز در ذهنیت قرن نوزدهم میلادی دچار توهمات خیالی است.

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی تاکید کرد: دولتی که قادر به حل مسئله خروج از اتحادیه اروپا نیست و در بحران غوطه ور است با این اقدام که یک راهزنی دریایی و ماجراجویی ناشیانه سیاسی است، می‌خواهد خودی نشان بدهد در حالی که در دنیای امروز به رسوایی و شکست قطعی خواهد انجامید.

وی تصریح کرد: دولت انگلستان به جای این اقدامات بیهوده باید به تعهدات خود در برجام عمل کند در حالی که این اقدام انگلیس نشانه دیگری از عدم عمل به تعهدات بین المللی در سطح یک دولت است.

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی تاکید کرد: دولت ایران می‌تواند در ابعاد حقوقی و بین المللی، اقدامات متقابل زورگویی استعمار پیر را پاسخ دهد تا پشیمان گردد.

بادامچیان از ائمه محترم جمعه و صداوسیما خواست از این فرصت استفاده کنند و نظام و غارتگری‌های انگلیس از ایران و دشمنی‌های دولت فرتوت و استعماری انگلستان را برای نسل جوان تبیین کنند.

وی درباره طرح اینستکس گفت: این طرحی استعماری و کانالی انحرافی است که اروپایی‌ها برای فرار از تعهداتی در برجام پذیرفته‌اند و طراحی کرده‌اند. مسئولان ایران باید اجرای تعهدات اروپا در برجام را بخواهند.

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی گفت: قرار بود اروپا روزی ۷۰۰ هزار بشکه نفت بخرد و تحریم‌های بانکی را بردارد و حدود ۱۱ تعهد دیگر را انجام دهد ولی در یک طرح مسخره می‌گوید ایران پول نفتی که می‌فروشد در چارچوب طرح ذلت بار اینسکس از اروپا با اجازه سه کشور دارو و غذا بخرد.

بادامچیان اظهار کرد: معلوم است که ایران نیازی به خرید دارو و غذا تحت کنترل دولت‌های غربی ندارد و همانطور که در این چند دهه تحریم‌های آمریکا و غرب را بی حاصل کرده این طرح را هم از ابتدا محکوم کرده است.

وی با اعلام پشتیبانی حزب موتلفه اسلامی از گام دوم در اقدامات ایران در توقف تعهدات برجامی تصریح کرد: این موضع عقلایی و شرافتمدانه است که ایران در اقدام متقابل در هر قراردادی به میزان پایبندی طرف‌های دیگر قرارداد، عمل نماید. این موضع حقوقی که همه انصاف مداران جهان قبول دارند در برابر عدم اجرای تعهدات برجام از طرف آمریکا و اروپا و ایران را در موضع برتر قرار می‌دهد.

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تصویب سندملی عفاف و حجاب در شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: ما از اعضای شورا به دلیل تصویب این سند تشکر می‌کنیم. البته این گلایه را هم داریم که قانون حجاب و عفاف ۱۴ سال است در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده است و ۲۶ دستگاه دولتی متکفل اجرای آن بوده‌اند. ۴۰۰ دستور کاری در این قانون برای دستگاهها تعریف شده است اما عملا اجرای این قانون به تاخیر افتاده است.

بادامچیان گفت: ما امروز شاهد توطئه‌های استکبار برای مبارزه با حجاب و عفاف هستیم که گاه تا بی‌پروایی در کشف حجاب توسط تعدادی فریب خورده پیش رفته است. ما از دولت می‌خواهیم به این سند ملی و نیز قانون منبعث از آن عمل کند. این یک مطالبه مردمی است و دولت باید به آن اهتمام ویژه کند.

وی از نیروی انتظامی بخاطر برخورد هوشمندانه با مسئله حجاب تشکر کرد و گفت: اقدامات نیروی انتظامی متجاهرین را سرجای خود نشانده است. قانون حجاب و عفاف باید رعایت شود و این وظیفه‌ای در برابر خداوند متعال است.

خواندن خبر در سایت منبع

تصاویری از نفتکش توقیف شده ایران در جبل الطارق

فراروخبرگزاری فرارو
تصاویری از نفتکش توقیف شده ایران در جبل الطارق
وزارت امور خارجه ایران اقدام نیروی دریایی انگلیس در توقیف نفتکش گریس 1 را معادل با راهزنی دریایی دانسته و تاکید کرده که این کشور حق ندارد تحریم‌های یک‌جانبه خود یا اتحادیه اروپا را به صورت فراسرزمینی علیه کشورهای دیگر اعمال کند.

فرارو- توقیف کشتی نفتکش ایران در تنگه جبل الطارق توسط انگلیس و واکنش‌ها به آن در صدر خبرها و تحلیل‌های رسانه‌های داخلی قرار گرفته است.

به گزارش فرارو، دولت جبل الطارق روز پنجشنبه اعلام کرد که مقامات این منطقه و نیروی دریایی انگلیس یک ابرنفتکش سیصد هزار تنی با نام گریس ۱ را توقیف کرده است. انگلیس ادعا کرده که این نفتکش عازم پالایشگاه شهر بانیاس در شمال غرب سوریه بوده است.

مقامات بریتانیا ادعا می‌کنند گریس ۱ حامل دو میلیون بشکه نفت ایران به مقصد سوریه بوده، توقیف شده است.

فابین پیکاردو سر وزیر منطقه خودمختار جبل‌الطارق در این مورد گفت: این پالایشگاه در مالکیت شرکتی است که مشمول تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه قرار دارد.

اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۱ میلادی به طور یکجانبه تحریم‌هایی علیه سوریه وضع کرد که سازمان ملل بر آن مهر تایید نزده است. به نظر می‌رسد این اولین باری است که یک محموله نفت خام در رابطه با این تحریم‌ها، توسط یک کشور اروپایی توقیف می‌شود.

جوسپ بورل سرپرست وزارت خارجه اسپانیا در این زمینه اعلام کرد که انگلیس به درخواست آمریکا این کشتی را توقیف کرده است. از سوی دیگر، انگلیسی‌ها گفته‌اند که اطلاعات مرتبط بااین نفتکش را از دولت محلی جبل الطارق گرفته‌اند؛ آن هم بر اساس اطلاعاتی که واشنگتن ارائه کرده بود.

جبل‌الطارق منطقه‌ای راهبری در شبه‌جزیره ایبری در جنوب اسپانیاست که مادرید و لندن مدعی حاکمیت بر آن هستند. جبل الطارق در واقع شبه جزیره‌ای است که از مسیر خاکی متصل به اسپانیا، اما از سرزمین‌هایی فرامرزی متعلق به بریتانیا محسوب می‌شود.

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران، از احضار راب مک ایر سفیر بریتانیا در ایران، در واکنش به این اقدام خبر داد و حرکت بریتانیا را عجیب و مخرب توصیف کرد.

در جریان این احضار، رئیس اداره سوم غرب اروپا با غیرقابل قبول دانستن این اقدام و اینکه بر اساس اطلاعات موجود توقیف این نفت‌کش به درخواست آمریکا صورت گرفته است، خواستار رهاسازی سریع نفت‌کش مزبور شد. او با اشاره به حرکت این نفتکش در آبراه‌های بین المللی، اقدام نیروی دریایی انگلیس را معادل با راهزنی دریایی دانسته و گفت آن کشور حق ندارد تحریم‌های یک‌جانبه خود یا اتحادیه اروپا را به صورت فراسرزمینی علیه کشورهای دیگر اعمال کند.

تصاویری از نفتکش توقیف شده ایران در جبل الطارق - 11تصاویری از نفتکش توقیف شده ایران در جبل الطارق - 12تصاویری از نفتکش توقیف شده ایران در جبل الطارق - 13تصاویری از نفتکش توقیف شده ایران در جبل الطارق - 14تصاویری از نفتکش توقیف شده ایران در جبل الطارق - 15تصاویری از نفتکش توقیف شده ایران در جبل الطارق - 16تصاویری از نفتکش توقیف شده ایران در جبل الطارق - 17تصاویری از نفتکش توقیف شده ایران در جبل الطارق - 18تصاویری از نفتکش توقیف شده ایران در جبل الطارق - 19تصاویری از نفتکش توقیف شده ایران در جبل الطارق - 20تصاویری از نفتکش توقیف شده ایران در جبل الطارق - 21تصاویری از نفتکش توقیف شده ایران در جبل الطارق - 22تصاویری از نفتکش توقیف شده ایران در جبل الطارق - 23تصاویری از نفتکش توقیف شده ایران در جبل الطارق - 24تصاویری از نفتکش توقیف شده ایران در جبل الطارق - 25تصاویری از نفتکش توقیف شده ایران در جبل الطارق - 26تصاویری از نفتکش توقیف شده ایران در جبل الطارق - 27تصاویری از نفتکش توقیف شده ایران در جبل الطارق - 28تصاویری از نفتکش توقیف شده ایران در جبل الطارق - 29

خواندن خبر در سایت منبع

عراقچی: مقصد نفتکش ایرانی سوریه نبود

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
عراقچی: مقصد نفتکش ایرانی سوریه نبود
معاون سیاسی وزیر امور خارجه از ارسال نامه محمد جواد ظریف به موگرینی درباره تعهدات ایران در خصوص بندهای غنی سازی اورانیوم در برجام است، خبر داد.

به گزارش مشرق، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران امروز (یکشنبه) در نشستی خبری به تشریح جزییات گام دوم ایران در راستای بیانیه شورای عالی امنیت ملی در توقف تعهدات برجامی پرداخت.

وی گفت: ما امروز در موعد ۶۰ روز پایان گام اول کاهش تعهدات در برجام هستیم و از آنجا که خواسته‌های ما و فروش نفت قبل از برجام تحقق نیافته گام دوم را برمیداریم و در گام دوم نسبت به میزان و درصد غنی سازی

عراقچی گفت: امروز نامه‌ای از سوی ظریف به موگرینی نوشته شده و ارسال می‌شود و به صراحت بندهایی که از برجام درباره عدم تعهد ما به غلظت اورانیوم و یک مهلت ۶۰ روزه اعلام خواهد شد.

وی بیان کرد: روند کاهش تعهدات ایران در راستای حفظ برجام است و ممکن است این روند به خاتمه حضور ما در برجام منتهی شود.

وی درباره موافقت آژانس برای تشکیل شورای حکام که از سوی آمریکا مطرح شده، گفت: یک طنزی این وسط اتفاق افتاده و آمریکا که از برجام خارج شده خواستار نشست شورای حکام شده است. البته هر عضو شورای حکام می‌تواند درخواست جلسه اضطراری شورای حکام را داشته باشد. آمریکا در این حرکت خود منزوی و تنهاست. برآورد ما این است که شورای حکام در جلسه خود منطق ایران را خواهد شنید و حتما خواهند پذیرفت ایران به اندازه کافی فرصت برای دیپلماسی داده است.

عراقچی گفت: تماسی تلفنی دیشب ماکرون با روحانی سازنده بود. گرایش کشورهای اروپایی، روسیه و چین به یافتن راه حل از نظر ما مشهود است. در رفت و آمدهای صورت گرفته تمایل برای راه حل عنوان شده است. ماکرون و روحانی دیشب صحبت‌های خوبی داشتند. این توافق صورت گرفته که زمینه‌های ایجاد گفتگوهایی بین طرفین ایجاد شود و وارد گفتگوهایی شویم که به راه حل معقولی برسیم. قرار است نشست وزرای خارجه تشکیل شود و مسیر گفتگو و دیپلماسی باز است و مهم است راه حل هایی اندیشیده شود.

معاون سیاسی وزیر خارجه در پاسخ به سوالی گفت: اگر اروپا از طریق اینستکس توانسته بود خواسته‌های ما را برآورده کند ما در این گام قرار نداشتیم. آنها نتوانستند خواسته ما را در حوزه فروش نفت و بازگشت درآمدهای نفتی نتوانستند نیازهای ما را تامین کنند. راه اندازی این سازوکار بسیار طولانی شده و هم منابع درآمدی در آن وجود نخواهد داشت مگر اینکه اروپایی‌ها از ایران نفت بخرند یا اعتباراتی را در قالب اینستکس به ایران اختصاص دهند. اینستکس رسما عملیاتی شده طرف ایرانی اینستکس در ایران هم عملیاتی شده و این دو نهاد با هم در ارتباطند و قواعد کاری خود را تنظیم کرده‌اند و یکی دو مورد هم انجام شده ولی تا وقتی اعتبارات کافی برای آن در نظر گرفته نشود از نظر ما فایده‌ای ندارد.

عراقچی ادامه داد: کشورهای اروپایی بیشتری غیر از سه کشور سهامدار اینستکس قرار است به این سازوکار به عنوان سهامدار بپیوندند. اینکه اروپایی‌ها تلاش می‌کنند راه حل هایی پیدا شود این هم یک واقعیت است و بر همین اساس گفتگوهای تلفنی و رفت و آمدها خواهد بود در غیر این صورت بعد از ۶۰ روز ما گام سوم را برخواهیم داشت.

معاون سیاسی وزیر خارجه درباره راکتور اراک هم بیان کرد: در مورد اراک در نامه ظریف به موگرینی عنوان شد که بحث اراک یک بحث جداست و با توجه به اگر طرف‌های باقیمانده در برجام نتوانند اراک را به جدول زمانبندی شده برگردند ما اراک را براساس فرمول قبلی تکمیل و تاسیس کنیم.

وی ادامه داد: در دو ماه گذشته پیشرفت‌های خوبی در اراک صورت گرفته و گروه کاری اراک به ریاست چین و انگلیس جلسات کاری خوبی داشتند قراردادها برخی امضا شده و برخی در حال مذاکره است. به لحاظ فنی و تخصصی پیشرفت خوبی داشتیم و ما کماکان روند پیشرفت امور در اراک را رصد می‌کنیم و اگر به جدول زمانی مطلوب ما برگردد ما اراک مدرن شده را ادامه می‌دهیم و در غیر این صورت تصمیم دیگری را می‌گیریم. ما مدتی را در نظر می‌گیریم که ببینیم خواسته‌های ما تامین می‌شود.

به گزارش فارس، معاون سیاسی وزیر خارجه درباره توقیف نفتکش حامل نفت ایران توسط نیروی دریایی انگلیس عنوان کرد: این نفتکش حامل نفت ایران بود سوپرتانکر است با دو میلیون بشکه و به خاطر ظرفیت بالا امکان عبورش از کانال سوئز نبوده و لذا از جبل الطارق بوده و برخلاف ادعای انگلیس مقصد آن سوریه نبوده و هدف جای دیگری بوده و از آبراه بین المللی در جبل الطارق عبور می‌کرده هیچ قانونی به انگلیس این اجازه را نمی‌دهد این نفتکش را متوقف کند و این راهزنی دریایی است و خواستار آزادسازی این نفتکش هستیم.

وی گفت: سفیر انگلیس روز پنجشنبه به وزارت خارجه احضار شد و دیروز هم برای بار دوم به وزارت خارجه آمد و مشورتهایی را با اسپانیا صورت می‌دهیم وکلای مجرب استخدام شدند ما برای تامین منافع خود همه مسیرها را امتحان خواهیم کرد و برای استیفای حقوق خود از هیچ راهی نخواهیم گذشت و امیدواریم از طریق راه حل‌های حقوقی این موضوع حل و فصل شود.

عراقچی با بیان اینکه به صدای واحد در برخورد با موضوعات ملی نیاز داریم، اظهار داشت: وقتی دیدگاه‌های مختلف ارائه می‌شود به ما کمک می‌کند تصمیمات درست‌تری بگیریم و نقاط ضعف را بشناسیم. اختلاف نظرها را منفی نمی‌دانم در جایی که منافع کشور را هدف قرار ندهند.

معاون سیاسی وزیر خارجه اضافه کرد: وقتی ایران تصمیم گرفت وارد روند کاهش تعهدات شود حمایت ملی از سوی مردم و جناح‌های کشور صورت گرفت که امر مبارکی است.

وی درباره بحث ۱+۵ که دیشب در گفتگوی روحانی و ماکرون بیان شد، گفت: اینکه اروپایی‌ها نتوانستند خواسته‌های ما را برآورده کنند به این معنی نیست که رایزنی‌های دیپلماتیک تعطیل شده باشد و ایده هایی نباشد. هم رایزنی‌های دیپلماتیک علنی و غیرعلنی وجود دارد و تماس هایی هم در سطوح بالا صورت می‌گیرد که نمونه آن هم دیشب بود ایده‌ای که مطرح است گفتگوهای ما و ۱+۴ درصورت نیاز آمریکایی‌ها در آن حضور داشته باشند. براساس اظهارات روحانی از نظر ما مانعی ندارد و به شرطی که آمریکا به قبل برگردد حضور آمریکا در مذاکرات از نظر ما مانعی نخواهد داشت، البته این به معنای تشکیل مجدد ۱+۵ نیست و ما مفهومی به نام ۱+۵ نداریم چون آمریکا از برجام خارج شد.

به گزارش فارس، عراقچی تصریح کرد: مذاکرات ما با ۱+۴ است و اگر آمریکا بخواهد در این مذاکرات حضور داشته باشد از نظر ما در صورتی که تحریم‌ها را بردارد مانعی ندارد. امیدواریم در روزهای آتی با تصمیم روسای جمهور ایران و فرانسه روی ایده‌ها و ابتکارات جدید که منجر به شکل گیری گفت وگوهای جدیدتری بشود به تفاهم برسیم.

در حال تکمیل …منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

بفرمایید نان ۲ میلیون تومانی/فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز20 ساعت قبل

۹درصد مالیات بر تولیدات ورودی مناطق آزاد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ ناصر خرمالی در برنامه گفتگوی ویژه شبکه دو سیما، گفت: قانون معاف بودن مناطق آزاد از مالیات بر ارزش افزوده که در سال ۸۷ به صورت موقت ابلاغ شد به هیچ وجه در مناطق آزاد اتفاق نیافتاد. خرمالی گفت: فعال اقتصادی در مناطق آزاد معدنی نیست و الزامی به ثبت معاملات در این مناطق وجود ندارد بنابراین راه شفافیت فعالیت‌های اقتصادی در مناطق آزاد تغییر قانون معاف بودن مناطق آزاد از مالیات ارزش بر افزوده نیست. وی ادامه داد: دیگر جذابیتی برای سرمایه گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی که در گذشته برای این مناطق پیش بینی شده بود وجود ندارد. مدیرتوسعه صادرات و ارزش افزوده مناطق آزاد افزود: واردات کالای مسافری به مناطق آزاد از سال ۹۶ نظام مند و مجموع سهمیه ارزی هفت منطقه آزاد کشور که می‌توانند وارد کنند ۵۲۸ میلیون دلار بوده است. وی با بیان اینکه در مناطق آزاد مالیات بر مصرف است و بر تولید نیست گفت: چرا معافیت مالیات بر ارزش افزوده به مناطق آزاد میدهیم.

انتشار ویدئویی از نقش سپهبد شهید قاسم سلیمانی در شکست تحریم‌های دارویی

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، پس از شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی تحولات مختلفی در وضعیت و موضع ایران در منطقه رخ داد و با انتقام سخت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تمام نقشه‌های دشمن شکست خورد. آمریکا با اعمال تحریم‌های دارویی موجب اشکال در انتقال دارو به کشور شده بود، اما نقش سپهبد شهید سلیمانی در شکست تحریم معنای دیگری داشت. در این برهه تامین مواد اولیه ۹۷ درصد از دارو‌های تولید داخل به سختی انجام می‎شد و شرایط را برای عموم کشور ایران سخت کرده بود و نماینده داروسازان در شورای عالی نظام پزشکی ۲ ما قبل از شهادت سردار سلیمانی اعلام کرد که صنعت دارو، تحریم‌ها را شکست داده است. اما پس از شهادت سردار سلیمانی، وزیر بهداشت آقای سعید نمکی از نقش سردار سلیمانی در تامین نیاز‌های دارویی ایران پرده برداشت. در ادامه کلیپی از نقش سردار سلیمانی در شکست تحریم‌های دارویی را مشاهده می‌کنید: برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

بازار‌های مالی در هفته‌ای که گذشت

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، اجرای عملیات بازار باز در نظام بانکی به تازگی کلید خورد، در این روش بانک مرکزی با خرید و فروش اوراق بهادار دولتی به بانک‌ها، عرضه و تقاضای پول، میزان نقدینگی و تورم را کنترل می‌کند. در تالار شیشه‌ای، زنگ پایان معاملات با رشد ۵ هزار و ۲۰۲ واحدی زده شد. اگرچه شاخص کل بورس اوراق بهادار در تهران، در دو روز گذشته با کاهش روبرو بود، اما دماسنج شاخص در آخرین روز معاملات هفتگی بر روی رقم ۴۱۱ هزار و ۲۱۱ واحد ایستاد. بانک‌ها، خوروسازان و صنایع فلزی از جمله نماد‌های پربیننده تالار شیشه‌ای این هفته بودند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، دولت آمریکا در ادامه تلاش‌های خود برای اعمال فشار علیه مردم ایران، روز پنج‌شنبه افراد و شرکت‌های بیشتری را به دلیل ارتباط تجاری با ایران، در فهرست تحریم قرار داد. بر اساس بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا، واشنگتن یک فرد ایرانی، یک فرد چینی و ۶ شرکت مستقر در امارات عربی متحده و چین را به دلیل ارتباط با صنایع پتروشیمی ایران تحریم کرده است: - علی بایندریان- ژیکینگ ونگ- شرکت بنتاکو دی‌ام‌سی‌سی- شرکت جیاشیانگ- شرکت پیکویو- شرکت سیگ انرژی- شرکت پتروشیمی شاندونگ کیاوانگوا- شرکت پتروشیمی تریلینس «استیون منوشین» وزیر خزانه‌داری آمریکا در توجیه اعمال این تحریم‌ها، گفته است: «بخش‌های نفت و پتروشیمی یکی از منابع اصلی تأمین مالی فعالیت‌های تروریستی جهانی رژیم ایران است.» دولت آمریکا اردیبهشت ماه سال گذشته به صورت یکجانبه از توافق هسته‌ای با ایران خارج شده و از آن زمان مرتبا تحریم‌های بیشتری علیه صنایع مختلف ایران وضع کرده است. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا دو هفته پیش با امضای فرمانی عملا اختیار تحریم تمام صنایع ایران را به خزانه‌داری آمریکا داد. علاوه بر صنایع نفت و پتروشیمی، آمریکا صنایعی چون فلزات، معدن و حتی پارچه‌بافی را نیز تحریم کرده است.
همشهریهمشهری23 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از میزان، زمزمه واردات خودرو چند هفته‌ای است که مجددا بر سر زبان‌ها افتاده است و برخی از نمایندگان به دنبال این هستند که واردات مجددا از سر گرفته شود. این در حالی است که دولت در بودجه سال ۹۹ هیچ ردیف درآمدی در قبال واردات خودرو در نظر نگرفته است. این در حالی است که دولت به منظور مدیریت ارز واردات خودرو و برخی کالاهای دیگر ممنوع کرده است. این کارشناس صنعت خودرو با بیان اینکه این موضوع به نفع اقتصاد کشور نیست، افزود: دولت از مردادماه ۹۶ مانع واردات خودرو به کشور شد تا بتواند درآمد ارزی کشور را مدیریت کند. این کارشناس صنعت خودرو اظهار کرد: در حالی که طرح نوسازی ناوگان فرسوده خودروهای سنگین سه سال است به دلیل نبود بودجه اجرایی نشده است اختصاص ارز برای واردات خودرو مفهومی ندارد.

اخبار بیشتر