سرنوشت نفتکش‌های آسیب‌دیده و توقیف‌شده به کجا رسید؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

سرنوشت نفتکش‌های آسیب‌دیده و توقیف‌شده به کجا رسید؟

یکی از ۴ نفتکشی که در انفجارهای بندر فجیره آسیب دید در راه ایران است

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز
یکی از ۴ نفتکشی که در انفجارهای بندر فجیره آسیب دید در راه ایران است
یک نفتکش نروژی که در ساحل بندر فجیره امارات مورد حمله قرار گرفت و آسیب دید حالا نه تنها تعمیر شده و به فعالیت بازگشته است بلکه در حال حمل محموله به سمت ایران است.

آفتاب‌‌نیوز :

به گزارش بلومبرگ، نفتکش آندریا ویکتوری که یکی از ۴ نفتکشی بود که در ساحل بندر فجیره امارات مورد حمله قرار گرفت حالا پس از انجام تعمیرات در حال حمل محموله به مقصد ایران است.

بر اساس اطلاعات مربوط به رهگیری خطوط کشتیرانی این کشتی هم اکنون با محموله سوخت به مقصد بندر امام خمینی ایران در حال حرکت است.

ایران پیشتر هر گونه دخالت در حمله به تانکرهای نفت در خلیج فارس را رد کرده است.

آندریا ویکتوری با پرچم نروژ در بندر راشد دبی تعمیر شده و به نظر می‌رسد محموله کنونی این نفتکش به صورت کشتی به کشتی در آن بارگیری شده است.

هنوز مشخص نیست چه نوع سوختی توسط این نفتکش در حال حمل به مقصد ایران است.

یکی از ۴ نفتکشی که در انفجارهای بندر فجیره آسیب دید در راه ایران است - 8

خواندن خبر در سایت منبع

مسکو: توقیف نفتکش حامل نفت ایران اقدامی عامدانه با هدف تشدید تنش است

فارسخبرگزاری فارس
مسکو: توقیف نفتکش حامل نفت ایران اقدامی عامدانه با هدف تشدید تنش است
وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای با محکوم کردن توقیف یک کشتی حامل محموله نفتی ایران در تنگه جبل‌الطارق، این اقدام را با ادعای اروپا مبنی بر تلاش برای حفظ برجام در تضاد توصیف کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز یکشنبه (امروز) با صدور بیانیه‌ای توقیف یک کشتی حامل محموله نفتی ایران در تنگه «جبل‌الطارق» را محکوم کرد. در این بیانیه، از اقدام انگلیس و جبل‌الطارق به عنوان گامی عمدی برای تشدید تنش در ارتباط با ایران و سوریه یاد شده است.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «ما توقیف سوپرتانکر تحت پرچم پاناما در تاریخ ۴ جولای را که توسط مقام‌های جبل‌الطارق و به کمک واحد نیروی ویژه دریایی ارتش سلطنتی بریتانیا انجام گرفت، محکوم می‌کنیم. ما توقیف این کشتی و محموله آن را اقدامی عمدی با هدف تشدید اوضاع حول ایران و سوریه می‌دانیم. خرسندی مقام‌های ارشد ایالات متحده و بریتانیا که بلافاصله بعد از این عملیات ابراز شد، این جمع‌بندی را تایید و ثابت می‌کند که این اقدام از مدت‌ها پیش با مشارکت سرویس‌ها و نهادهای چند کشور، برنامه‌ریزی شده بوده است.»

زاخاروا با اشاره به اینکه مقام‌های جبل‌الطارق مدعی شده‌اند که مقصد کشتی سوریه بوده است، این اظهارات را عامل تشدید تنش توصیف و این سؤال را مطرح کرده است که آیا اتحادیه اروپا هم در حال پیروی از الگوی آمریکا در اعمال تحریم‌های فراسرزمینی به کشورهای ثالث است؟

این بیانیه می‌افزاید: «در هر حال، به اعتقاد ما، این گام با هدف اعلامی کشورهای پیشروی اتحادیه اروپا از جمله انگلستان برای تلاش جهت حفظ توافق هسته‌ای با ایران در تضاد است.»

مسکو در این بیانیه به ناکامی اتحادیه اروپا در تسهیل روابط تجاری با ایران نیز اشاره و عنوان کرده است که مقام‌های ایرانی اتحادیه اروپا را در عدم تحقق اهداف اقتصادی برجام مقصر می‌دانند.

وزارت خارجه روسیه با انتقاد از تلاش اتحادیه اروپا به خصوص انگلستان برای ممانعت از انتقال انرژی به سوریه، تأکید کرده است که این اقدامات با بیانیه‌های مقام‌های انگلیسی مبنی بر آمادگی لندن برای کمک به حل و فصل بحران سوریه در تناقض است.

در پایان این بیانیه آمده است: «خاورمیانه، خصوصا مدیترانه شرقی، مملو از مشکلاتی است که عمدتا حاصل سیاست‌های غیرمسئولانه کشورهای غربی است. [حل] این مشکلات، رویکرد متفاوتی می‌طلبد. گفت‌وگو و تلاش مشترک برای یافتن راهکار، مورد نیاز است. با این حال، لندن، واشنگتن و دیگر پایتخت‌ها به دنبال بهانه‌ای برای تشدید بیش از پیش تنش هستند. تبعات [این اقدام] می‌تواند وخیم باشد و مسئولیت کامل آن هم بر عهده کسانی است که تلاش می‌کنند بر خلاف قطعنامه‌های ۲۲۳۱ و ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل متحد به تهران و دمشق فشار نامشروع حداکثری اعمال کنند.»

نیروی دریایی انگلیس هفته گذشته به حمله به یک کشتی حامل محموله نفتی ایران در بندر جبل‌الطارق، آن را توقیف کرد. مقام‌های انگلیسی در توجیه کار خود مدعی شده‌اند که این کشتی در مسیر حرکت به سوریه بوده است. این ادعا در حالی مطرح می‌شود که تحریم‌های اتحادیه اروپا صرفا برای کشورهای عضو این بلوک سیاسی الزام‌آور و ضمنا کشتی توقیف‌شده در حال گذر از آب‌های بین‌المللی بوده است.

جمهوری اسلامی ایران این اقدام انگلیس را محکوم و آن را «راهزنی دریایی» توصیف کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

هیچ قانونی اجازه توقیف نفتکش ایرانی را نمی‌دهد

شاناخبرگزاری شانا
هیچ قانونی اجازه توقیف نفتکش ایرانی را نمی‌دهد
معاون سیاسی وزیر امورخارجه با بیان اینکه توقیف نفتکش ایرانی از نظر ما راهزنی دریایی است، گفت: هیچ قانونی اجازه توقیف نفتکش ایرانی را نمی‌دهد.

به گزارش شانا به نقل از ایرنا، سیدعباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه، امروز (یکشنبه، ۱۶ تیرماه) در نشست خبری مشترک با علی ربیعی، سخنگوی دولت و بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به پرسشی درباره اینستکس (ابزار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا) گفت: اگر اروپایی‌ها از طریق اینستکس و غیر از آن توانسته بودند خواسته‌های ما را برآورده کنند امروز در این نقطه قرار نداشتیم. علت اینکه ما امروز گام دوم کاهش تعهدهای خود را آغاز می‌کنیم به این دلیل است که اروپا و بقیه اعضای مشارکت کننده در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) نتوانستند خواسته ما را برآورده کنند و به‌ویژه در حوزه فروش نفت و بازگشت درآمدهای نفتی اقدام قابل توجهی صورت دهند.

وی افزود: منابع درآمدی در این سازکار وجود نخواهد داشت، مگر اینکه کشورهای اروپایی از ایران نفت بخرند، یا اینکه اعتباراتی را به ایران اختصاص دهند و در مقابل اینستکس این اعتبارات را برای تبادلات تجاری بین ایران و اروپا اختصاص دهد که این موضوع تاکنون رخ نداده است.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه درباره توقیف نفکش ایرانی در جبل‌الطارق تصریح کرد: این نفتکش حامل نفت ایران یک سوپر تانکر است و به دلیل ظرفیت بالا قابل عبور از کانال سوئز نبوده و برخلاف آنچه دولت انگلیس مدعی شده مقصد آن سوریه نبوده است. مقصد آن جای دیگری بوده و از آبراهه بین‌المللی جبل‌الطارق عبور کرده و هیچ قانونی به انگلیس اجازه توقیف را نمی‌دهد.

عراقچی با بیان اینکه از نظر ما راهزنی دریایی صورت گرفته و خواستار آزادی آن هستیم، تاکید کرد: سفیر انگلیس برای بار دوم به وزارت امور خارجه احضار شد و تماس‌ها نیز ادامه دارد. سفیر اسپانیا هم دیروز به وزارت خارجه دعوت شد؛ مسیر حقوقی دنبال می‌شود و وکلایی برای رسیدگی در نظر گرفته شده‌اند. امیدواریم با پیگیری‌های دیپلماتیک و اگر لازم شد حقوقی، اقدام‌های لازم را انجام دهیم.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه اگر منافع اینستکس از صادرات نفت ایران تامین نشود، این سازوکار چه اعتباری دارد؟ گفت: ایران هیچ امید و اتکایی به هیچ کشوری نبسته است، چه برسد به اروپا و اینستکس، اما از هر ظرفیتی که برای کشور ایجاد شود، استفاده می‌کنیم و در این معرکه و جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران از هر معبری استفاده خواهیم کرد. کد خبر ۲۹۰۶۷۹

خواندن خبر در سایت منبع

بادامچیان: توقیف نفتکش ایران نشانه عجز دولت استعمارگر انگلیس است

فارسخبرگزاری فارس
بادامچیان: توقیف نفتکش ایران نشانه عجز دولت استعمارگر انگلیس است
دبیرکل حزب موتلفه اسلامی با اعلام پشتیبانی این حزب از گام دوم در اقدامات ایران در توقف تعهدات برجامی تصریح کرد: این موضع عقلایی و شرافتمدانه است که ایران در اقدام متقابل در هر قراردادی به میزان پایبندی طرف های دیگر قرارداد، عمل نماید.

به گزارش حوزه احزاب خبرگزاری فارس، اسدالله بادامچیان در پایان نشست دبیران حزب گفت: حج امسال انشاالله تجمعی برای وحدت امت اسلامی یکصدایی اهل ایمان علیه کفار، منافقین و مشرکین، فرصتی برای تبادل نظر برای حل مشکلات و برای درمان دردهای مسلمانان جهان و علاج زخمی است که در مسئله فلسطین بر پیکر جامعه اسلامی همه را رنج می‌دهد.

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی تاکید کرد: ولی امر مسلمین در دیدار با کارگزاران حج فرمود برائت از مشترکین و حمایت از مظلومان جهان ریشه قرآنی دارد و جز ولاینفک حج ابراهیمی است و الا حج را در اندازه یک برنامه گردشگری معنوی مردمی می‌کاهد.

وی افزود: وظیفه فرد فرد حاجیان و همه آنها که می‌خواهند در ثواب حج امسال شرکت داشته باشند توجه به رهنمودهای رهبر شجاع و اندیشمند انقلاب اسلامی است.

بادامچیان در مورد توقیف نفکش حامل نفت ایران توسط انگلیس گفت: این نشانه عجز استعمارگر پیر و فرتوت انگلستان است که هنوز در ذهنیت قرن نوزدهم میلادی دچار توهمات خیالی است.

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی تاکید کرد: دولتی که قادر به حل مسئله خروج از اتحادیه اروپا نیست و در بحران غوطه ور است با این اقدام که یک راهزنی دریایی و ماجراجویی ناشیانه سیاسی است، می‌خواهد خودی نشان بدهد در حالی که در دنیای امروز به رسوایی و شکست قطعی خواهد انجامید.

وی تصریح کرد: دولت انگلستان به جای این اقدامات بیهوده باید به تعهدات خود در برجام عمل کند در حالی که این اقدام انگلیس نشانه دیگری از عدم عمل به تعهدات بین المللی در سطح یک دولت است.

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی تاکید کرد: دولت ایران می‌تواند در ابعاد حقوقی و بین المللی، اقدامات متقابل زورگویی استعمار پیر را پاسخ دهد تا پشیمان گردد.

بادامچیان از ائمه محترم جمعه و صداوسیما خواست از این فرصت استفاده کنند و نظام و غارتگری‌های انگلیس از ایران و دشمنی‌های دولت فرتوت و استعماری انگلستان را برای نسل جوان تبیین کنند.

وی درباره طرح اینستکس گفت: این طرحی استعماری و کانالی انحرافی است که اروپایی‌ها برای فرار از تعهداتی در برجام پذیرفته‌اند و طراحی کرده‌اند. مسئولان ایران باید اجرای تعهدات اروپا در برجام را بخواهند.

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی گفت: قرار بود اروپا روزی ۷۰۰ هزار بشکه نفت بخرد و تحریم‌های بانکی را بردارد و حدود ۱۱ تعهد دیگر را انجام دهد ولی در یک طرح مسخره می‌گوید ایران پول نفتی که می‌فروشد در چارچوب طرح ذلت بار اینسکس از اروپا با اجازه سه کشور دارو و غذا بخرد.

بادامچیان اظهار کرد: معلوم است که ایران نیازی به خرید دارو و غذا تحت کنترل دولت‌های غربی ندارد و همانطور که در این چند دهه تحریم‌های آمریکا و غرب را بی حاصل کرده این طرح را هم از ابتدا محکوم کرده است.

وی با اعلام پشتیبانی حزب موتلفه اسلامی از گام دوم در اقدامات ایران در توقف تعهدات برجامی تصریح کرد: این موضع عقلایی و شرافتمدانه است که ایران در اقدام متقابل در هر قراردادی به میزان پایبندی طرف‌های دیگر قرارداد، عمل نماید. این موضع حقوقی که همه انصاف مداران جهان قبول دارند در برابر عدم اجرای تعهدات برجام از طرف آمریکا و اروپا و ایران را در موضع برتر قرار می‌دهد.

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تصویب سندملی عفاف و حجاب در شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: ما از اعضای شورا به دلیل تصویب این سند تشکر می‌کنیم. البته این گلایه را هم داریم که قانون حجاب و عفاف ۱۴ سال است در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده است و ۲۶ دستگاه دولتی متکفل اجرای آن بوده‌اند. ۴۰۰ دستور کاری در این قانون برای دستگاهها تعریف شده است اما عملا اجرای این قانون به تاخیر افتاده است.

بادامچیان گفت: ما امروز شاهد توطئه‌های استکبار برای مبارزه با حجاب و عفاف هستیم که گاه تا بی‌پروایی در کشف حجاب توسط تعدادی فریب خورده پیش رفته است. ما از دولت می‌خواهیم به این سند ملی و نیز قانون منبعث از آن عمل کند. این یک مطالبه مردمی است و دولت باید به آن اهتمام ویژه کند.

وی از نیروی انتظامی بخاطر برخورد هوشمندانه با مسئله حجاب تشکر کرد و گفت: اقدامات نیروی انتظامی متجاهرین را سرجای خود نشانده است. قانون حجاب و عفاف باید رعایت شود و این وظیفه‌ای در برابر خداوند متعال است.

خواندن خبر در سایت منبع

تصاویری از نفتکش توقیف شده ایران در جبل الطارق

فراروخبرگزاری فرارو
تصاویری از نفتکش توقیف شده ایران در جبل الطارق
وزارت امور خارجه ایران اقدام نیروی دریایی انگلیس در توقیف نفتکش گریس 1 را معادل با راهزنی دریایی دانسته و تاکید کرده که این کشور حق ندارد تحریم‌های یک‌جانبه خود یا اتحادیه اروپا را به صورت فراسرزمینی علیه کشورهای دیگر اعمال کند.

فرارو- توقیف کشتی نفتکش ایران در تنگه جبل الطارق توسط انگلیس و واکنش‌ها به آن در صدر خبرها و تحلیل‌های رسانه‌های داخلی قرار گرفته است.

به گزارش فرارو، دولت جبل الطارق روز پنجشنبه اعلام کرد که مقامات این منطقه و نیروی دریایی انگلیس یک ابرنفتکش سیصد هزار تنی با نام گریس ۱ را توقیف کرده است. انگلیس ادعا کرده که این نفتکش عازم پالایشگاه شهر بانیاس در شمال غرب سوریه بوده است.

مقامات بریتانیا ادعا می‌کنند گریس ۱ حامل دو میلیون بشکه نفت ایران به مقصد سوریه بوده، توقیف شده است.

فابین پیکاردو سر وزیر منطقه خودمختار جبل‌الطارق در این مورد گفت: این پالایشگاه در مالکیت شرکتی است که مشمول تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه قرار دارد.

اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۱ میلادی به طور یکجانبه تحریم‌هایی علیه سوریه وضع کرد که سازمان ملل بر آن مهر تایید نزده است. به نظر می‌رسد این اولین باری است که یک محموله نفت خام در رابطه با این تحریم‌ها، توسط یک کشور اروپایی توقیف می‌شود.

جوسپ بورل سرپرست وزارت خارجه اسپانیا در این زمینه اعلام کرد که انگلیس به درخواست آمریکا این کشتی را توقیف کرده است. از سوی دیگر، انگلیسی‌ها گفته‌اند که اطلاعات مرتبط بااین نفتکش را از دولت محلی جبل الطارق گرفته‌اند؛ آن هم بر اساس اطلاعاتی که واشنگتن ارائه کرده بود.

جبل‌الطارق منطقه‌ای راهبری در شبه‌جزیره ایبری در جنوب اسپانیاست که مادرید و لندن مدعی حاکمیت بر آن هستند. جبل الطارق در واقع شبه جزیره‌ای است که از مسیر خاکی متصل به اسپانیا، اما از سرزمین‌هایی فرامرزی متعلق به بریتانیا محسوب می‌شود.

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران، از احضار راب مک ایر سفیر بریتانیا در ایران، در واکنش به این اقدام خبر داد و حرکت بریتانیا را عجیب و مخرب توصیف کرد.

در جریان این احضار، رئیس اداره سوم غرب اروپا با غیرقابل قبول دانستن این اقدام و اینکه بر اساس اطلاعات موجود توقیف این نفت‌کش به درخواست آمریکا صورت گرفته است، خواستار رهاسازی سریع نفت‌کش مزبور شد. او با اشاره به حرکت این نفتکش در آبراه‌های بین المللی، اقدام نیروی دریایی انگلیس را معادل با راهزنی دریایی دانسته و گفت آن کشور حق ندارد تحریم‌های یک‌جانبه خود یا اتحادیه اروپا را به صورت فراسرزمینی علیه کشورهای دیگر اعمال کند.

تصاویری از نفتکش توقیف شده ایران در جبل الطارق - 11تصاویری از نفتکش توقیف شده ایران در جبل الطارق - 12تصاویری از نفتکش توقیف شده ایران در جبل الطارق - 13تصاویری از نفتکش توقیف شده ایران در جبل الطارق - 14تصاویری از نفتکش توقیف شده ایران در جبل الطارق - 15تصاویری از نفتکش توقیف شده ایران در جبل الطارق - 16تصاویری از نفتکش توقیف شده ایران در جبل الطارق - 17تصاویری از نفتکش توقیف شده ایران در جبل الطارق - 18تصاویری از نفتکش توقیف شده ایران در جبل الطارق - 19تصاویری از نفتکش توقیف شده ایران در جبل الطارق - 20تصاویری از نفتکش توقیف شده ایران در جبل الطارق - 21تصاویری از نفتکش توقیف شده ایران در جبل الطارق - 22تصاویری از نفتکش توقیف شده ایران در جبل الطارق - 23تصاویری از نفتکش توقیف شده ایران در جبل الطارق - 24تصاویری از نفتکش توقیف شده ایران در جبل الطارق - 25تصاویری از نفتکش توقیف شده ایران در جبل الطارق - 26تصاویری از نفتکش توقیف شده ایران در جبل الطارق - 27تصاویری از نفتکش توقیف شده ایران در جبل الطارق - 28تصاویری از نفتکش توقیف شده ایران در جبل الطارق - 29

خواندن خبر در سایت منبع

عراقچی: مقصد نفتکش ایرانی سوریه نبود

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
عراقچی: مقصد نفتکش ایرانی سوریه نبود
معاون سیاسی وزیر امور خارجه از ارسال نامه محمد جواد ظریف به موگرینی درباره تعهدات ایران در خصوص بندهای غنی سازی اورانیوم در برجام است، خبر داد.

به گزارش مشرق، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران امروز (یکشنبه) در نشستی خبری به تشریح جزییات گام دوم ایران در راستای بیانیه شورای عالی امنیت ملی در توقف تعهدات برجامی پرداخت.

وی گفت: ما امروز در موعد ۶۰ روز پایان گام اول کاهش تعهدات در برجام هستیم و از آنجا که خواسته‌های ما و فروش نفت قبل از برجام تحقق نیافته گام دوم را برمیداریم و در گام دوم نسبت به میزان و درصد غنی سازی

عراقچی گفت: امروز نامه‌ای از سوی ظریف به موگرینی نوشته شده و ارسال می‌شود و به صراحت بندهایی که از برجام درباره عدم تعهد ما به غلظت اورانیوم و یک مهلت ۶۰ روزه اعلام خواهد شد.

وی بیان کرد: روند کاهش تعهدات ایران در راستای حفظ برجام است و ممکن است این روند به خاتمه حضور ما در برجام منتهی شود.

وی درباره موافقت آژانس برای تشکیل شورای حکام که از سوی آمریکا مطرح شده، گفت: یک طنزی این وسط اتفاق افتاده و آمریکا که از برجام خارج شده خواستار نشست شورای حکام شده است. البته هر عضو شورای حکام می‌تواند درخواست جلسه اضطراری شورای حکام را داشته باشد. آمریکا در این حرکت خود منزوی و تنهاست. برآورد ما این است که شورای حکام در جلسه خود منطق ایران را خواهد شنید و حتما خواهند پذیرفت ایران به اندازه کافی فرصت برای دیپلماسی داده است.

عراقچی گفت: تماسی تلفنی دیشب ماکرون با روحانی سازنده بود. گرایش کشورهای اروپایی، روسیه و چین به یافتن راه حل از نظر ما مشهود است. در رفت و آمدهای صورت گرفته تمایل برای راه حل عنوان شده است. ماکرون و روحانی دیشب صحبت‌های خوبی داشتند. این توافق صورت گرفته که زمینه‌های ایجاد گفتگوهایی بین طرفین ایجاد شود و وارد گفتگوهایی شویم که به راه حل معقولی برسیم. قرار است نشست وزرای خارجه تشکیل شود و مسیر گفتگو و دیپلماسی باز است و مهم است راه حل هایی اندیشیده شود.

معاون سیاسی وزیر خارجه در پاسخ به سوالی گفت: اگر اروپا از طریق اینستکس توانسته بود خواسته‌های ما را برآورده کند ما در این گام قرار نداشتیم. آنها نتوانستند خواسته ما را در حوزه فروش نفت و بازگشت درآمدهای نفتی نتوانستند نیازهای ما را تامین کنند. راه اندازی این سازوکار بسیار طولانی شده و هم منابع درآمدی در آن وجود نخواهد داشت مگر اینکه اروپایی‌ها از ایران نفت بخرند یا اعتباراتی را در قالب اینستکس به ایران اختصاص دهند. اینستکس رسما عملیاتی شده طرف ایرانی اینستکس در ایران هم عملیاتی شده و این دو نهاد با هم در ارتباطند و قواعد کاری خود را تنظیم کرده‌اند و یکی دو مورد هم انجام شده ولی تا وقتی اعتبارات کافی برای آن در نظر گرفته نشود از نظر ما فایده‌ای ندارد.

عراقچی ادامه داد: کشورهای اروپایی بیشتری غیر از سه کشور سهامدار اینستکس قرار است به این سازوکار به عنوان سهامدار بپیوندند. اینکه اروپایی‌ها تلاش می‌کنند راه حل هایی پیدا شود این هم یک واقعیت است و بر همین اساس گفتگوهای تلفنی و رفت و آمدها خواهد بود در غیر این صورت بعد از ۶۰ روز ما گام سوم را برخواهیم داشت.

معاون سیاسی وزیر خارجه درباره راکتور اراک هم بیان کرد: در مورد اراک در نامه ظریف به موگرینی عنوان شد که بحث اراک یک بحث جداست و با توجه به اگر طرف‌های باقیمانده در برجام نتوانند اراک را به جدول زمانبندی شده برگردند ما اراک را براساس فرمول قبلی تکمیل و تاسیس کنیم.

وی ادامه داد: در دو ماه گذشته پیشرفت‌های خوبی در اراک صورت گرفته و گروه کاری اراک به ریاست چین و انگلیس جلسات کاری خوبی داشتند قراردادها برخی امضا شده و برخی در حال مذاکره است. به لحاظ فنی و تخصصی پیشرفت خوبی داشتیم و ما کماکان روند پیشرفت امور در اراک را رصد می‌کنیم و اگر به جدول زمانی مطلوب ما برگردد ما اراک مدرن شده را ادامه می‌دهیم و در غیر این صورت تصمیم دیگری را می‌گیریم. ما مدتی را در نظر می‌گیریم که ببینیم خواسته‌های ما تامین می‌شود.

به گزارش فارس، معاون سیاسی وزیر خارجه درباره توقیف نفتکش حامل نفت ایران توسط نیروی دریایی انگلیس عنوان کرد: این نفتکش حامل نفت ایران بود سوپرتانکر است با دو میلیون بشکه و به خاطر ظرفیت بالا امکان عبورش از کانال سوئز نبوده و لذا از جبل الطارق بوده و برخلاف ادعای انگلیس مقصد آن سوریه نبوده و هدف جای دیگری بوده و از آبراه بین المللی در جبل الطارق عبور می‌کرده هیچ قانونی به انگلیس این اجازه را نمی‌دهد این نفتکش را متوقف کند و این راهزنی دریایی است و خواستار آزادسازی این نفتکش هستیم.

وی گفت: سفیر انگلیس روز پنجشنبه به وزارت خارجه احضار شد و دیروز هم برای بار دوم به وزارت خارجه آمد و مشورتهایی را با اسپانیا صورت می‌دهیم وکلای مجرب استخدام شدند ما برای تامین منافع خود همه مسیرها را امتحان خواهیم کرد و برای استیفای حقوق خود از هیچ راهی نخواهیم گذشت و امیدواریم از طریق راه حل‌های حقوقی این موضوع حل و فصل شود.

عراقچی با بیان اینکه به صدای واحد در برخورد با موضوعات ملی نیاز داریم، اظهار داشت: وقتی دیدگاه‌های مختلف ارائه می‌شود به ما کمک می‌کند تصمیمات درست‌تری بگیریم و نقاط ضعف را بشناسیم. اختلاف نظرها را منفی نمی‌دانم در جایی که منافع کشور را هدف قرار ندهند.

معاون سیاسی وزیر خارجه اضافه کرد: وقتی ایران تصمیم گرفت وارد روند کاهش تعهدات شود حمایت ملی از سوی مردم و جناح‌های کشور صورت گرفت که امر مبارکی است.

وی درباره بحث ۱+۵ که دیشب در گفتگوی روحانی و ماکرون بیان شد، گفت: اینکه اروپایی‌ها نتوانستند خواسته‌های ما را برآورده کنند به این معنی نیست که رایزنی‌های دیپلماتیک تعطیل شده باشد و ایده هایی نباشد. هم رایزنی‌های دیپلماتیک علنی و غیرعلنی وجود دارد و تماس هایی هم در سطوح بالا صورت می‌گیرد که نمونه آن هم دیشب بود ایده‌ای که مطرح است گفتگوهای ما و ۱+۴ درصورت نیاز آمریکایی‌ها در آن حضور داشته باشند. براساس اظهارات روحانی از نظر ما مانعی ندارد و به شرطی که آمریکا به قبل برگردد حضور آمریکا در مذاکرات از نظر ما مانعی نخواهد داشت، البته این به معنای تشکیل مجدد ۱+۵ نیست و ما مفهومی به نام ۱+۵ نداریم چون آمریکا از برجام خارج شد.

به گزارش فارس، عراقچی تصریح کرد: مذاکرات ما با ۱+۴ است و اگر آمریکا بخواهد در این مذاکرات حضور داشته باشد از نظر ما در صورتی که تحریم‌ها را بردارد مانعی ندارد. امیدواریم در روزهای آتی با تصمیم روسای جمهور ایران و فرانسه روی ایده‌ها و ابتکارات جدید که منجر به شکل گیری گفت وگوهای جدیدتری بشود به تفاهم برسیم.

در حال تکمیل …منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

سخنان رهبرمعظم انقلاب درباره توقیف نفتکش توسط انگلستان +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین19 ساعت قبل

۴۰ سامانه مبارزه با قاچاق کالا و ارز عملیاتی می‌شود

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، عبدالرضا رحمانی فضلی عصر امروز در حاشیه جلسه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال ۹۲ تصویب، نهایی و ابلاغ شد و مهم‌ترین محور این قانون بازدارندگی و پیشگیری از قاچاق با توسعه سامانه‌هاست. وی با بیان اینکه حدود ۱۲ دستگاه اجرایی باید این سامانه‌ها را عملیاتی کنند، گفت: بخشی از سامانه‌ها فعال شده، اما ارتباط سامانه‌ها و سرویس‌دهی دستگاه‌های مختلف با یکدیگر دچار اشکال بود. وزیر کشور افزود: با نمایندگان دستگاه‌های حاضر در نشست امروز توافق نامه‌ای امضا کردیم و همه مراحل نهایی کردن حدود ۴۰ سامانه مشخص شد. رحمانی فضلی یادآور شد: هر کدام از این سامانه‌ها دارای زیرسامانه‌های مختلفی هستند که تاریخ قطعی اتمام همه آن‌ها بجز چند مورد انتهای سال ۹۸ خواهد شد و البته از ماه مرداد این سامانه‌ها عملیاتی می‌شود، ولی در انتهای سال ۹۸ همه سامانه‌ها باید فعال شوند. وزیر کشور گفت: با راه اندازی این سامانه‌ها در زمینه پیشگیری بازدارندگی، هدایت مؤثر و نظارت بر روند فعالیت‌های اقتصادی، تجاری و مالی؛ کنترل‌های خوبی خواهیم داشت. وی بیان کرد: امیدواریم با راه اندازی این سامانه‌ها از میزان تخلفات کاسته و سرعت عمل دستگاه‌ها برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز بیشتر شود که دستگاه‌های اجرایی، تجار، تولیدکنندگان و مصرف کنندگان ما با اطمینان و اعتماد بیشتری بتوانند از آن استفاده کنند.

شرکت‌های چندملیتی بازار دارو را بهم ریخته‌اند

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
وی گفت: پزشکان ما به جای اینکه دارو را برای بیمار تجویز کنند دانسته یا ندانسته شرکت تجاری را تجویز می‌کنند و این یک تقاضای القایی ایجاد می‌کند و باعث می‌شود بازار دارویی کشور بهم بریزد. اختراعی افزود: وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با مطرح کردن بحث امضا‌های طلایی باعث شد تا شفافیت آغاز شود وقتی امکان ارز یارانه‌ای تأمین می‌شود باید بخش‌هایی که مسؤول تخصیص این ارز هستند با نظام‌های بازرسی و کنترلی همراه شوند و شفافیت در سیستم ایجاد شود، اما متأسفانه ضعف در نظارت باعث سوء استفاده‌ها از ارز دولتی شد. ­رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی گفت: ما می‌توانستیم با حدود ۷۰۰ میلیون دلار همه نیاز‌های دارویی کشور را تأمین کنیم، اما سوء استفاده‌ها باعث شد این بازار به قدری بزرگ شود که رکود ۴ میلیارد دلار را زدیم و این یک جنایت در حق مردم بود. اختراعی افزود: وقتی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی می‌گوید یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار داروی مشابه داخلی وارد کشور شده است عده‌ای می‌گویند که این عدد بسیار ناچیز است و نباید به دلیل آن مردم را نگران کنیم در صورتی که این عدد به اندازه بودجه برخی کشورهاست و ما عدد و رقم‌ها از دستمان در رفته است. وی گفت: بحث امضا‌های طلایی صحت دارد و متأسفانه برخی شرکت‌ها دارو‌های وارداتی خود را با قیمتی حتی بالاتر از نرخ آن در خارج از کشور به مردم فروختند.
برنابرنا23 ساعت قبل
رئیس قوه‌مقننه با اعلام اینکه برای صنوف مختلف در بحث بازگشت ارز صادراتی باید شرایطی متفاوت تعیین شود، اظهار داشت: در بحث بازگشت ارز صادراتی پیشنهاداتی از بخش‌های مختلف از جمله اتاق بازرگانی ارائه شده است و به‌طور مثال می‌توان محرومیت از معافیت مالیاتی را نسبت به صادرکنندگانی که ارز صادراتی را پس نمی‌دهند، اعمال کرد. وی ادامه داد: در شرایط کنونی مسئله اساسی این است که برای تقویت بخش صنعت، سرمایه در گردش کارخانجات و صنایع تأمین شود. وی گفت: امروز کشور در شرایط جنگ اقتصادی قرار دارد، البته در این رابطه تمهیدات لازم در سطح کلان مدیریتی اتخاذ شده، اما باید در سطوح پایین‌تر نیز امتداد تشکیلاتی پیدا کند. رئیس قوه‌مقننه با اعلام اینکه برای صنوف مختلف در بحث بازگشت ارز صادراتی باید شرایطی متفاوت تعیین شود، اظهار داشت: در بحث بازگشت ارز صادراتی پیشنهاداتی از بخش‌های مختلف از جمله اتاق بازرگانی ارائه شده است و به‌طور مثال می‌توان محرومیت از معافیت مالیاتی را نسبت به صادرکنندگانی که ارز صادراتی را پس نمی‌دهند، اعمال کرد. لاریجانی گفت: در شرایط کنونی بانک‌ها برای تأمین سرمایه در گردش صنایع با مشکلاتی روبه‌رو هستند، از این رو بانک مرکزی باید پیشنهاد دهد که چطور می‌توان حجم تسهیلات بانک‌ها را افزایش داد.
شاناشانا20 ساعت قبل
اقتصاد جهانی همواره صحنه رقابت بین دو طیف اصلی از صاحبان اقتصاد است؛ ابرقدرت‌های اقتصادی یا توسعه‌یافته‌ها در حال دفاع از جایگاه خود به عنوان تصمیم‌ساز در سطح اول هستند و کشورهای در حال توسعه با استفاده از مزیت‌های‌شان سعی می‌کنند جایگاهی در صف بازیگران اول برای خود دست ‌و پا کنند. معروف‌ترین کشور دسته دوم را باید چین دانست که با گشایش درهای خود به روی اقتصاد جهانی و بهره‌گیری از جمعیت زیاد، به مرکز تولید جهانی بدل شد. اینکه چین از یک کشور کمونیستی که مردمش تنها با دوچرخه تردد می‌کردند چگونه به یک ابرقدرت و قطب تولید جهانی تبدیل شد خود داستانی طولانی دارد، اما امروز باید اقتصاد چین را اصلی‌ترین رقیب ابرقدرتی چون ایالات متحده دانست. اما روی کار آمدن دونالد ترامپ و رویاهای جاه‌طلبانه او در ایالات متحده و البته خواب‌های طلایی که برای اقتصاد جهانی دیده بود، چون تندبادی این صلح و ثبات را درنوردید. تحت فشار قرار دادن بازار برای تحریم خرید نفت از ایران و ونزوئلا گام اول این اقدامات بی‌ثبات کننده بود.
تسنیمتسنیم18 ساعت قبل
وی تاکید کرد: اعضای شورای هشتم باید در سطح ملی توانایی و کارایی داشته و از لحاظ سطح علمی از افراد برجسته دانشگاه‌ها باشند، تا در جهت پیشبرد اهداف سازمان از ظرفیت‌های جوان، پرشور و افراد دارای ایده استفاده نمایند. شورای مرکزی عصاره فضایل مهندسی کشور است و مهندسان متعهد و اخلاق گرا باید در راس امور آن قرار گیرند. وی با بیان این که ساختمان استاندارد ساختمانی است که چهار موضوع آسایش، آرامش، دوام و ایمنی در آن دیده شده باشد، افزود: تلاشمان این است که نظام مهندسی را در چهار رکن اصلی مالک یا سرمایه گذار، سازنده، کنترل و بازرسی و نگهداری ساختمان تعریف کنیم. معاون امور مسکن و ساختمان بیان کرد: آنچه کشور به آن نیازمند دارد رونق تولید و تاثیر آن بر اقتصاد کشور است که مسکن کمترین میزان ریسک سرمایه گذاری را در این خصوص دارد. انتهای پیام/

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

شاهکار تازه عادل فردوسی‌پور

خبری13 ساعت قبل

آخرین اظهارات فدریکا موگرینی و عکس او در کنار رییس تازه کمیسیون اروپا

خبری14 ساعت قبل

رویترز: دستکم سه دیپلمات ترک در اربیل کشته شدند

خبری14 ساعت قبل

ازدواج هدایت هاشمی با شاگرد کلاس تئاترش / مخ او را زدم و زن دومم شد! + فیلم

رکنا9 دقیقه قبل

حدیث روز/ علائم و نشانه‌های قیامت در کلام پیامبر (ص)

مشرق‌نیوز12 دقیقه قبل

قانون جنگل در نیویورک / آمریکا باید حق سخن گفتن به زبان انگلیسی رو هم از ظریف بگیره!

خبرآنلاین15 دقیقه قبل

اروپایی‌ها در وقت اضافه/ بی‌فایده بودن خط و نشان کشیدن طرف‌های غربی برجام برای ایران + فیلم

باشگاه خبرنگاران17 دقیقه قبل

هشدار عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به انگلیس: منتظر پاسخ ایران به توقیف نفتکش باشید

آفتاب‌نیوز17 دقیقه قبل

زیباکلام: فراکسیون امید به‌دنبال معامله و خوش‌خدمتی به اصولگراهاست

خبرآنلاین17 دقیقه قبل

عزت ایران از نگاه یک جوان مصری +فیلم

باشگاه خبرنگاران19 دقیقه قبل