اخبار روز بازار مسکن - دوشنبه 17 تیرماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - دوشنبه 17 تیرماه

قیمت مسکن در محله میرداماد +جدول

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
قیمت مسکن در محله میرداماد +جدول
اقتصاد آنلاین- شیما احمدی: آنچه در زیر می‌آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در منطقه میرداماد تهران طی تیر ماه ۹۸ است.

لازم به ذکر است که قیمت آپارتمان های درج شده در این جدول مربوط به اعلام سامانه اطلاعات بازار املاک ایران می‌باشد.

قیمت مسکن در محله میرداماد +جدول - 3

خواندن خبر در سایت منبع

افزایش تولید، حباب قیمت مسکن را می‌شکند

تسنیمخبرگزاری تسنیم
افزایش تولید، حباب قیمت مسکن را می‌شکند
رضایی کوچی گفت: آزاد کردن اراضی دستگاه‌های دولتی و افزایش تولید حباب قیمت مسکن را می‌شکند.

- اخبار رسانه ها -

به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، محمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه دستگاه‌های متولی تولید مسکن و سیاست گذاران در این حوزه باید سهم قابل توجهی از نیاز کشور به مسکن را داشته باشند، گفت: متاسفانه در سال‌های گذشته وزرای سابق مانع تولید مسکن شده و اعتقادی به ساخت و افزایش تولید مسکن نداشتند، که از این رو در حال حاضر با کمبود شدید مسکن در کشور رو به رو هستیم.

وی افزود: بر اساس آمار‌های ارائه شده از سوی مرکز آمار با کمبود تولید حدود ۴ تا ۵ میلیون مسکن در کشور رو به رو هستیم که همین موضوع سبب افزایش قیمت مسکن می‌شود.

رئیس کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه، خوشبختانه سیاست اسلامی وزیر راه و شهرسازی آن است که بین عرضه و تولید مسکن تعادلی ایجاد کند، افزود: وزارت راه و شهرسازی هم اکنون ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی را در کشور آغاز کرده و با همکاری سایر دستگاه‌ها به زودی مسکن مهر را به اتمام می‌ر سند.

رضایی کوچی ادامه داد: حمایت از بخش خصوصی و آزاد کردن اراضی دستگاه‌های دولتی و همچنین افزایش تسهیلات عرضه مسکن سبب می‌شود تا این سیاست‌ها سبب تقویت بازار مسکن شود.

وی با اشاره به اینکه همکاری با بخش خصوصی و ارائه تسهیلات به این حوزه جهت تولید مسکن می‌تواند زمینه ساز کاهش قیمت مسکن شود، گفت: مجلس و نمایندگان همواره در این امر همکاری می‌کنند و از این رو هر هفته جلساتی با وزارت راه و شهرسازی جهت ارائه آخرین اقدامات و طرح‌های وزارت راه و شهرسازی برای مسکن برگزار می‌شود.

رضایی کوچی با اشاره به اینکه ۵۰۰ هزار واحد مسکن مهر در کشور باقی مانده است، گفت: امیدواریم تا یک سال آینده پرونده مسکن مهر بسته شود.

رئیس کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه طرح مسکن مهر یک طرح خوب برای خانه‌دار شدن اقشار ضعیف جامعه بود، تاکید کرد: این طرح در مسیر درستی اجرا نشد، اما می‌توانیم با همکاری تمامی دستگاه‌های دولتی این طرح را به اتمام رسانده و با عرضه آن‌ها حباب موجود در این بازار را بشکنیم.

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

خواندن خبر در سایت منبع

آقای وزیر! بازار مسکن را از سوداگری بانک‌های خصوصی خلاص کنید

فارسخبرگزاری فارس
آقای وزیر! بازار مسکن را از سوداگری بانک‌های خصوصی خلاص کنید
بسیج دانشجویی 19 دانشگاه در تهران در نامه‌ای به وزیر راه و شهرسازی خواستار راه حلی برای نجات بازار مسکن از سوداگری بانکهای خصوصی شدند.

به گزارش خبرگزاری فارس، بسیج دانشجویی ۱۹ دانشگاه مختلف در تهران در نامه‌ای خطاب به محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی، خواستار ارائه راه حلی برای نجات بازار مسکن در شرایط کنونی از سوداگری بانکهای خصوصی در مسکن و املاک شدند.

متن نامه بسیج دانشجویی این دانشگاهها به شرح زیر است

بسم الله الرحمن الرحیم

«هیچ بن‌بست و مشکل غیرقابل حلی در کشور وجود ندارد و ما به فضل الهی و با عزم و اراده مردم و مسئولان، و با استفاده از ظرفیت بی‌بدیل جوانان و نخبگان توانمند ایران عزیز و با فعال کردن ظرفیت‌ها و منابع ممتاز کشور، یقینا بر مشکلات درونی و تحمیلی فائق خواهیم آمد» مقام معظم رهبری ۱۸/۷/۹۷

وزیر محترم راه و شهرسازی

جناب آقای دکتر محمد اسلامی

سلام علیکم

ماه‌هاست وضعیت بازار مسکن به‌عنوان یک کالای حیاتی که باید در خدمت اشتغال و رشد اقتصادی قرار گیرد، به گونه‌ای نابسامان شده است که قیمت‌ها در این بازار به صورت روزانه‌ یا لحظه‌ای تغییر می‌کند. متوسط هزینه‌ی مسکن در سبد مصرفی خانواده شهری ۳۳٫۵ درصد و دهک‌های پایین درآمدی ۷۰ درصد است، این درحالی است که میانگین جهانی این شاخص ۱۵ تا ۲۰ درصد است. بنابراین قیمت مسکن و اجاره‌بها معیشت مردم را به شدت تحت تاثیر قرار داده‌است. از سوی دیگر مهاجرت مستمر مستاجران به مناطق ارزان‌تر مشکلات فرهنگی بسیار زیادی به ویژه در حاشیه شهرها فراهم کرده‌است.

قیمت گذاری‌های غیرکارشناسی بستری را فراهم کرده تا بسیاری از خانه‌ها با قیمت‌های غیرواقعی و نجومی برای اجاره گذاشته شوند و چرخه‌ای بوجود آمده تا درصد محدود سوداگران در راس آن‌ها بانک‌های خصوصی هرروز فربه‌تر شوند و مردم بیشتر در تنگنا قرار بگیرند. این شرایط بیش از هر چیز نشان دهنده آنست که نظارت بر امر مسکن کاملا معیوب و بدون متولی رها شده‌است.

بعد از یک دوره ۵ ساله رکود وزارت راه و شهرسازی که هیچ طرح و اقدام اساسی‌ صورت نگرفت، با روی کار آمدن جنابعالی، اراده حل معضل مسکن دیده می‌شود. اجرای توصیه‌ها و طرح‌هایی که توسط کارشناسان و دغدغه‌مندان حوزه مسکن ارائه می‌شود، می‌تواند این وزارتخانه را در شکستن حباب مسکن و اجاره‌بها کمک کند. چرا که تجربه‌ در کشور نشان داده‌است شروع هر اراده‌ای بر کنترل سوداگری در حوزه مسکن در مدت بسیار کوتاهی تاثیر نزولی خود را بر قیمت مسکن می‌گذارد. لذا در ادامه به پنج توصیه اصلی اشاره می‌شود:

۱- به‌عنوان راه حل کوتاه مدت، نامه موجر و مستأجر آقای آخوندی که تیرماه سال گذشته مبنی بر افزایش اجاره‌بها فقط به میزان ۱۰ درصد، به معاون اول رئیس جمهور داده‌شد و با استعفای ایشان فراموش شد را اجرایی کنید. با اجرای این قانون باید انتظار داشت به مرور بازار مسکن به سمت بازارهای غیر رسمی و به اصطلاح زیرزمینی کشیده شود که در این مدت فرصت هست مطالعات کارشناسی نهایی برای اجرای پیشنهادهایی که در ادامه ذکر می‌شود را انجام داد.

۲- اهتمام ویژه به ایجاد سامانه ملی املاک و اسکان کشور. این سامانه را جنابعالی دستور بازنگری آن را را به مدیر کل دفتر سرمایه گذاری و اقتصاد مسکن وزارتخانه خود داده‌اید. اما متاسفانه زیرساختی ضروری که بازنگری در طرح جامع مسکن بر بستر داده‌های آن انجام شود، هنوز فراهم نشده است و اولویت با ایجاد و به روزرسانی این زیرساخت است. بدون شک تشکیل این سامانه اطلاعاتی جهت تعیین مالکان، صاحبان و رصد معاملات حوزه مسکن یک پیش‌نیاز اساسی برای انجام اصلاحات و طرح‌های اساسی در این حوزه است که باید خیلی سریع انجام گیرد.

۳- اجرای طرح مالیات بر عایدی سرمایه و خانه‌های خالی. در شرایطی که فعالیت‌های بدون محدودیت سوداگران مسکن وضعیت پرتلاطم اقتصاد مسکن را وخیم‌تر کرده است کارشناسان بر این باورند که وضع مالیات بر عایدی سرمایه و خانه‌های خالی مهم‌ترین راه‌حل برای کنترل فعالیت سوداگرانه در بازار املاک است. فعالیت هایی چون خرید و فروش‌های مکرر و احتکار واحدهای مسکونی علاوه بر کسب سودهای هنگفت، باعث افزایش قیمت‌ها، ایجاد فساد و بروز مشکلات دیگر در بازار مسکن شده‌است.

تنها با اجرای این طرح که در همه جای دنیا اجرا می‌شود می‌توان صاحبان خانه‌های خالی را که بیش از ۱۳٪ درصد از آمار خانه‌ها را تشکیل می‌دهند مجبور به فروش یا اجرای واحدهای خود کرد. طبیعی است درصورت اجرای این قانون خود به خود رونق به بازار مسکن برگشته و خروج مسکن از حالت یک کالای سرمایه‌ای ریل‌گذاری می‌شود.

۴- یک تیر و دو نشان افزایش تولید و عرضه مسکن. کمبود عرضه و ساخت مسکن یکی از دلایل اصلی گرانی‌های سرسام‌آور آن است. کاهش تولید مسکن در سال‌های گذشته باعث انباشت تقاضایی به میزان ۳٫۵ میلیون واحد مسکونی در کشور شده‌است که به گفته کارشناسان تا متعادل شدن عرضه و تقاضا طبق آمارها باید سالانه ۸۰۰ هزار واحد در کشور ساخته شود. مزیت دیگر افزایش ساخت مسکن رونق اشتغال و اقتصاد کشور است. رتبه اول را میان صنایع در بالا بودن پیوندهای پیشین و پسین را دارد. ۱۰۰ درصد صنعت ساخت و ساز در کشور متکی به داخل کشور است و یک فرصت بی‌نظیر برای اشتغال‌زایی و رشد اقتصادی است.

در شرایط فعلی، رونق بخش مسکن نه تنها نیاز به اختصاص ارز ندارد، بلکه نیاز به تخصیص منابع ریالی جدید نیز ندارد و با هدایت منابع موجود در کشور می‌توان این مهم را بدست آورد. از جمله مهم‌ترین منابع موجود می‌توان به اقساط بازگشتی مسکن مهر شهری و روستایی اشاره کرد. تاکنون نزدیک به ۱۸ هزار میلیارد تومان از تسهیلات مسکن مهر توسط مردم به بانک مسکن برگشت داده شده و تنها ۵ هزار میلیارد تومان آن به مسکن مهر تزریق شده است.

۵- تجربه غلط افزایش وام مسکن را تکرار نکنید. تجربه سال‌های گذشته در کشور نشان داده‌است، افزایش وام مسکن هر بار با ایجاد جو روانی باعث ایجاد پله در قیمت مسکن شده‌است. در شرایطی که اکنون نرخ سود برای پرداخت وام نرخ بالایی است، در نتیجه اولا اقساط بازپرداخت این وام‌ها بالا خواهد بود و کمتر خانواری می‌تواند از عهده بازپرداخت آن برآید و ثانیا عده کمی می‌توانند مستندات و مدارک مربوط به دریافت این نوع وام‌ها را فراهم کنند؛ بنابراین اینجا یک معضلی پیش می‌آید که وام‌دهی را محدود می‌کند.

با به کارگیری راهکارهای فوق می‌توان از جذابیت بازار مسکن برای بانک‌های خصوصی که در رأس سوداگران هستند کاست و زمینه را برای رام کردن و کنترل بهتر بازار مسکن توسط دولت فراهم کرد.

در پایان بازهم بهره‌گیری از ظرفیت جوانان نخبه و متعهد کشور را برای انجام سریع این وظیفه مهم به احسن وجه یادآور می‌شویم و از خداوند منان برای شما آرزوی توفیق داریم.

والسلام علیکم

بسیج دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس

بسیج دانشجویی دانشگاه مذاهب اسلامی

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم قضایی

بسیج دانشجویی دانشگاه سوره

بسیج دانشجویی دانشگاه شاهد

بسیج دانشجویی دانشکده فنی شهید شمسی پور

بسیج دانشجویی دانشکده انقلاب اسلامی

بسیج دانشجویی دانشکده صنعت هواپیمایی کشوری

بسیج دانشجویی پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور

بسیج دانشجویی دانشگاه و مدرسه عالی شهید مطهری

بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد واحد تهران شمال

بسیج دانشجویی دانشگاه مذاهب اسلامی (واحد خواهران)

بسیج دانشجویی دانشکده اصول الدین

بسیج دانشجویی دانشگاه الزهراء (س)

بسیج دانشجویی دانشکده فنی شریعتی

بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد پزشکی

بسیج دانشجویی دانشگاه صدرا

بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب

بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی مالک اشتر

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت آپارتمان در جنوب تهران چند؟ + جدول

الفخبرگزاری الف
قیمت آپارتمان در جنوب تهران چند؟ + جدول
قیمت مسکن در بسیاری از مناطق جنوب تهران نسبت به دو سال قبل بیش از ۱۵۰ درصد افزایش یافته و هم‌اکنون برای خرید یک آپارتمان معمولی در این محله‌ها باید حدود ۴۰۰ میلیون تومان فراهم کرد.

به گزارش ایسنا، آخرین وضعیت بازار مسکن در جنوب شهر تهران نشان می‌دهد که درصد رشد عقب‌ماندگی این مناطق نسبت به شمال شهر جبران شده و این مناطق نیز به اشباع قیمتی نزدیک شده‌اند.

قیمت مسکن در جنوب پایتخت نسبت به دو سال قبل دو تا سه برابر شده است. البته هنوز می‌توان با بودجه کمتر از ۴۰۰ میلیون تومان در این مناطق آپارتمان خریداری کرد. در خردادماه امسال یک سوئیت ۳۲ متری پنج سال ساخت در محله آهنگ ۳۷۰ میلیون تومان فروخته شده است. در مسعودیه یک آپارتمان ۶۵ متری ۱۸ سال ساخت ۳۶۷ میلیون تومان به فروش رسیده و در محله ابوذر واقع در منطقه ۱۵ یک آپارتمان ۵۸ متری شش سال ساخت به مبلغ ۳۷۸ میلیون تومان فروخته شده است. جست‌وجوها نشان می‌دهد اکثر قراردادها بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان منعقد شده است

با این حال عمده متقاضیان مؤثر بازار مسکن در جنوب تهران از جهش قیمت‌ها غافلگیر شده و خانه اولی‌ها دیگر با وام ۱۶۰ میلیون تومانی نمی‌توانند خانه‌دار شوند. به همین دلیل تقاضا برای دریافت تسهیلات به شدت کاهش یافته و قیمت اوراق تسهیلات مسکن که تا دو سال قبل در محدوده ۸۰ هزار تومان بود به حدود ۴۵ هزار تومان رسیده است.

میانگین قیمت مسکن در منطقه ۱۴ از حدود ۳٫۸ میلیون تومان در هر متر مربع در خردادماه ۱۳۹۶ به ۹٫۵ میلیون تومان در خرداد ۱۳۹۸ رسیده است. در منطقه ۱۸ نیز متوسط قیمت در خرداد ۱۳۹۶ متری ۲٫۳ میلیون تومان بوده که خرداد ۱۳۹۸ متری ۶ میلیون تومان شده است. خردادماه ۱۳۹۶ میانگین قیمت آپارتمان در منطقه ۱۲ حدود ۳٫۲ میلیون تومان در هر متر مربع بوده اما هم‌اکنون به متری ۷٫۳ میلیون تومان رسیده است.

مظنه آپارتمان در جنوب تهران بر اساس معاملات تیرماه ۹۸
محلهمتراژسن بناقیمت (تومان)
استاد معین۴۰۴ سال۴۰۵ میلیون
ابوذر۵۱۴ سال۳۴۴ میلیون
بی‌سیم۵۵۱۶ سال۲۷۸ میلیون
باغ آذری۸۸نوساز۷۳۹ میلیون
تولید دارو۴۹۱۶۳۴۱ میلیون
دخانیات۷۴۸ سال۴۸۹ میلیون
بریانک۳۹۴ سال۳۷۳ میلیون
سلسبیل۴۰۱۶ سال۳۷۸ میلیون
شکوفه۷۸۱۵ سال۸۳۹ میلیون
آهنگ۵۳نوساز۷۲۰ میلیون

تحولات بازار مسکن پایتخت نشان می‌دهد پس از ایجاد فضای هیجانی در نیمه شمالی شهر تهران که در سال گذشته اتفاق افتاد، از اواخر سال ۱۳۹۷ رشد قیمت به مناطق جنوبی تغییر مسیر داد. در سال قبل معمولا در هر ماه مناطق ۵ و ۱ به ترتیب بالاترین رشد قیمت مسکن شهر تهران را به خود اختصاص می‌دادند. در هفت ماه ابتدای سال ۱۳۹۷ منطقه ۵ پیشتاز تورم ملکی بود تا این‌که از آبان ماه برای اولین بار این رتبه به منطقه ۹ رسید و در ادامه به تدریج از سرعت رشد قیمت در مناطق شمالی کاسته و به رشد مناطق جنوبی افزوده شد.

در خردادماه امسال نیز منطقه ۱۰ با ۱۳۴ درصد افزایش نقطه به نقطه قیمت مسکن، رکورددار بالاترین میزان رشد سالیانه بود و منطقه ۱ با ۸۹ درصد کمترین افزایش را به ثبت رساند. هم‌اکنون میانگین قیمت در منطقه ۱۰ به ۹ میلیون و ۴۲۱ هزار تومان رسیده است. خردادماه سال گذشته این رقم چهار میلیون و ۲۳ هزار تومان بود.

در شرایطی که در خردادماه ۱۳۹۸ میانگین رشد قیمت آپارتمان در تهران ۱۰۴ درصد به ثبت رسیده این نرخ در مناطق ۱۰ تا ۲۰ به ترتیب ۱۳۴، ۱۲۹، ۱۰۴، ۱۱۴، ۱۰۰، ۱۰۳، ۱۰۲، ۱۰۰، ۱۰۸، ۱۰۵ و ۱۱۰ درصد افزایش را نشان داد. با این حال در دو منطقه ۱۴ و ۱۵ تورم ماهیانه، منفی شد. در منطقه چهار نیز تنها ۰٫۷ درصد رشد ماهیانه را شاهد بودیم که می‌تواند پیش‌نشانه‌ای از ورود تدریجی بازار مسکن به فاز رکود تلقی شود.

دولت برنامه‌هایی را برای خانه‌دار کردن اقشار متوسط و پایین جامعه در دستور کار قرار داده است. مسکن اقساطی برای کارمندان، تولید ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید و ۱۰۰ هزار واحد در بافت‌های فرسوده از جمله این برنامه‌ها است. با این حال کارشناسان می‌گویند بخش خصوصی به عنوان مهم‌ترین بازوی تولید و عرضه مسکن باید تقویت شود. برآوردها حاکی از آن است که به دلیل نبود چشم‌انداز روشن از بازار مسکن، بسیاری از سازندگان، این حوزه را ترک کرده‌اند و بازار مسکن شهر تهران نسبت به سال‌های قبل با کمبود واحدهای نوساز مواجه شده است. با این حال در شهر تهران حدود نیم میلیون واحد مسکونی خالی عمدتا کلید نخورده وجود دارد که هیچ نوع مالیاتی پرداخت نمی‌کنند. این در حالی است که در کشورهای اروپایی مالیات‌های سنگین از آپارتمان‌های خالی اخذ می‌شود و تکرر معاملات مسکن نیز مشمول مالیات می‌شود.

برخی کارشناسان معتقدند، با توجه به ایجاد فضای سوداگری در بازارهای مسکن، خودرو و ارز، وضع مالیات بر عایدی سرمایه در این بخش‌ها می‌تواند به تعادل‌بخشی منجر شود. وزیر راه و شهرسازی نیز با این طرح موافق است. محمد اسلامی گفته تله بزرگ مالی برای منابع کشور به وجود آمده که سرمایه مالی با اینکه برای مردم و بخش خصوصی است راکد شده و در تله است. اگر این سرمایه در مدار قرار بگیرد و مولد باشد این امکان را خواهد داشت که به‌عنوان یک پیشران برای توسعه عمل کند و به همین خاطر باید با یک نگاه متفاوت دیده شود.

گفته می‌شود که ایجاد سامانه املاک و اسکان که یکی از کارکردهای آن شناسایی خانه‌های خالی است در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار دارد و تا یک سال آینده به نتیجه می‌رسد.

خواندن خبر در سایت منبع

کشف سلطان مسکن با ۲۵۰۰ واحد در تهران

فردا نیوزخبرگزاری فردا نیوز
کشف سلطان مسکن با ۲۵۰۰ واحد در تهران
عضوکمیسیون اقتصادی برنامه و بودجه مجلس با تشریح طرح مجلس برای دریافت مالیات بر عایدی سرمایه مسکن گفت: ۱۷۰ کشور دنیا در حال پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه هستند و با اجرایی شدن این طرح قطعا ۹۵ درصد مردم جامعه از آن معاف خواهند بود.

خبرگزاری تسنیم: زهرا سعیدی مبارکه، عضوکمیسیون اقتصادی برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در برنامه پایش در توضیح مالیات بر عایدی سرمایه گفت: این مالیات به نوعی بر سود حاصل از خرید یا فروش بسته می‌شود. این مالیات حتی در کشور‌های آفریقایی نیز گرفته می‌شود.

وی با اشاره به طرح مالیات بر عایدی سرمایه افزود: طرحی که ما آماده کردیم بر این موضوع دلالت دارد و با ۱۴۵ امضا تقدیم هیئت رئیسه مجلس شد که کلیات آن تاکنون تصویب گردیده است. بیش از ۹۵ درصد مردم از این مالیات معاف هستند و آن‌هایی که مسکن را برای سود خریده‌اند باید بخشی از سود خود را مالیات دهند.

سعیدی با تاکید بر تاریخچه این طرح افزود: در سال ۹۴ ما بر تولید مالیات بستیم، اما بر خانه‌های مالزاد و سوداگری مسکن هیچ مالیاتی بسته نشد. در آن سال این طرح به مجلس آمد، اما با نامه نگاری آخوندی، وزیر وقت راه و شهرسازی، و نقش آفرینی رئیس مجلس موضوع مالیات بر عایدی سرمایه از دستور کار خارج شد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به بی انگیزگی دولت در اجرایی شدن طرح مالیات بر عایدی سرمایه گفت: بار‌ها کرباسیان وزیر وقت اقتصاد و تقوی نژاد رییس وقت سازمان امور مالیات کشور ابلاغ کردند که ابزار بررسی عایدی سرمایه افراد در دست است و امکان اجرای مالیات بر عایدی سرمایه وجود دارد.

وی افزود:، اما در حال حاضر دژپسند وزیر اقتصاد خبر از طراحی طرح جامع مالیاتی را می‌دهد که البته قرار بود تا اواخر خرداد ارایه شود و هنوز محقق نشده است.

این نماینده مجلس گفت: بررسی این طرح جامع دولت باز هم به همان قانونی که ۳ سال پیش مجلس مصوب کرده بود رسیده است و به نوعی دوباره کاری صورت گرفته است. البته در تصویب این طرح اراده لازم وجود ندارد. در حال حاضر شاخص امید به خانه دار شدن افزایش داشته است.

سعیدی مبارکه بیان کرد: طبق اطلاعات واصله فردی در شهرری صاحب ۷۰۰ خانه است و مالیات این سرمایه را هم نمی‌پردازد. این ارقام کم نیستند و طبق بررسی‌ها متوجه شدیم در تهران ۷ هزار و ۵۰۰ خانه ساخته شده و فردی در تهران ۲ هزار و ۵۰۰ مسکن ساخته، ولی وارد بازار مسکن نکرده است.

وی گفت: ۷۰ درصد معاملات مسکن مصرفی نیست و جنبه کسب سرمایه بیشتر را دارد. متاسفانه نرخ مسکن را افرادی که صاحب تعداد خانه‌های بالا هستند تعیین می‌کنند. افزایش قیمت مسکن در شهر‌های بزرگ، کم کم تاثیرش را نیز در شهر‌های کوچک خواهد گذاشت.

این نماینده مجلس با ارائه آمار ساخت مسکن بیان نمود: ما ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکونی از سال ۸۵ تا ۹۵ ساخته شده، اما ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد آن در اختیار مصرف کننده قرار گرفته است. بقیه ۷ میلیون و پانصد هزار واحد دست افراد تاثیر گذار در بازار مسکن است. اما به علت عدم وجود قانون از این افراد مالیات اخذ نمی‌شود.

سعیدی مبارکه ادامه داد: در حال حاضر ۱۷۰ کشور دنیا در حال پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه یا CGT هستند.

وی بیان کرد: با اجرایی شدن طرح مالیات بر عایدی مسکن قطعا ۹۵ درصد مردم جامعه از آن معاف خواهند بود، زیرا قانون مصوبه مجلس بیان کرده که هر فرد می‌تواند یک خانه داشته و از پرداخت مالیات بر آن معاف باشد. این پیش بینی را هم داشته‌ایم که سرپرست خانوار شاید برای فرزندانش منزلی را به عنوان سرمایه خریداری کرده باشد؛ بنابراین حداکثر به اندازه تعداد اعضای خانواده‌اش می‌تواند خانه داشته باشد و مازاد بر را باید مالیات دهد و این طرح شامل مردم عادی نمی‌شود.

این نماینده مجلس گفت: طرح مالیات بر عایدی سرمایه قطعا مختص سودجویانی است که از آن‌ها نام بردیم.

سعیدی مبارکه بیان کرد: متاسفانه قیمت مسکن نسبت به سال گذشته ۱۱۲ درصد افزایش داشته است. این افزایش تاکنون در کشور سابقه نداشته و متاسفانه بازار مسکن بازاری خاص است که در خصوص آن تدبیری اندیشیده نشده است. مالیات بر عایدی سرمایه باعث کاهش قیمت مسکن خواهد شد و بین فروشندگان رقابت کاهش قیمت اتفاق خواهد افتاد. به همین دلیل این طرح به نوعی راه حل مقابله با سوداگری است.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت آپارتمانهای ۱۰تا۲۰ساله در نقاط مختلف تهران

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
قیمت آپارتمانهای ۱۰تا۲۰ساله در نقاط مختلف تهران
دنیای‌اقتصاد نوشت: ریزش شدید معاملات مسکن در خرداد ماه که حکایت از عمیق‌شدن رکود در بازار مسکن دارد، سبب شد معدود فروشندگان واقعی باقی‌مانده در بازار به این باور برسند که دیگر امکان افزایش قیمت‌های پیشنهادی خود را ندارند و باید به سطوح قیمتی آخرین معاملات انجام‌شده بسنده کنند.

نظرها

در ادامه بخوانید

پرداخت درآمد گرانی بنزین جدای از یارانه‌هاست

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی گفت: حدود ۱۹ میلیون خانوار معادل بیش از ۶۰ میلیون نفر حائز شرایط دریافت درآمد حاصل از گرانی بنزین هستند و ممکن است افرادی که از دریافت رایانه انصراف داده باشند مبلغ تعیین شده برای هر خانواده بر اساس درآمد اصلاح قیمت بنزین را دریافت کنند. وی افزود: از این به بعد سازمان برنامه و بودجه در ماه حدود چهار هزار میلیارد تومان پرداخت یارانه، ۲۴ هزار میلیارد تومان پرداخت حقوق کارکنان و کارمندان و دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پرداخت حمایت معیشتی دارد. نوبخت با بیان اینکه هر کس خود را متقاضی دریافت درآمد حاصل از اصلاح قیمت بنزین می‌داند تقاضای خود را برای بررسی به وزارت رفاه ارائه دهد گفت: درآمد حاصل از افزایش نرخ بنزین از حدود ۶۴ میلیون لیتر بنزین سهمیه‌ای و ۳۰ میلیون لیتر بنزین آزاد و سوپر است. وی افزود: با سهمیه بندی بنزین پیش بینی حدود سه هزار میلیارد تومان صادرات بنزین می‌کنیم. وی گفت: پرداخت یارانه‌ها فردی بود، اما پرداخت درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین در جهت کمک به خانواده هاست.

بنزین مال مردم است/ درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی دولت با افزایش قیمت بنزین/ دولت از این پس سه نوع پرداختی به خانوار‌ها خواهد داشت/ بر اساس تجربه، اصلاح قیمت بنزین اثر تورمی زیادی ندارد + فیلم

تابناکتابناک1 روز قبل
به گزارش تابناک اقتصادی؛ «محمد باقر نوبخت» در گفت و گوی ویژه خبری، درباره جزییات طرح حمایتی دولت برای جبران افزایش قیمت بنزین اعلام کرد: از محل افزایش قیمت بنزین ۲۹ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان درآمد خواهیم داشت و ۳ هزار میلیارد تومان نیز از محل صادرات درآمد کسب خواهد شد. وی گفت: از هفته آینده پرداخت یارانه کمک معیشت خانوارها از محل منابع مالی افزایش قیمت بنزین آغاز می‌شود. وی گفت: پیشتر تعدادی از خانوارها برای کمک به دولت و جامعه از دریافت یارانه خود انصراف داده بودند، اما در این شرایط این خانواده‌ها نیز می‌توانند از یارانه معیشتی اصلاح قیمت بنزین برخوردار شوند. سال‌های قبل هرسال ۷ تا ۸ سال با افزایش مصرف بنزین مواجه بودیم، اما هم اکنون مصرف آن بسیار افزایش یافته است. رئیس سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت تدابیر لازم را اندیشیده است تا از طریق ستاد تنظیم بازار بتوانند آثار روانی ناشی از افزایش قیمت بنزین را کاهش دهد و از افزایش در کشور جلوگیری کند.

پمپ بنزین‌ها قبل و بعد از اعلام قیمت تازه بنزین

تابناکتابناک1 روز قبل
با اعلام رسمی دولت، وضعیت تازه قیمت و سهمیه‌بندی بنزین و حامل‌های انرژی مشخص شد. بر این اساس، برای خودروهای شخصی (هر نفر تنها یک خودرو) ماهانه ۶۰ لیتر بنزین در کارت سوخت شارژ می‌شود. قیمت هر لیتر بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان و نرخ آزاد بنزین سه هزار تومان خواهد بود. تصاویر پمپ بنزین‌ها قبل و بعد از اعلام قیمت تازه بنزین را می‌بینید؛ شرایطی که با گذشت یک روز همچنان در برخی پمپ‌های بنزین تداوم دارد.

آمادگی برخورد با عاملان افزایش غیرقانونی قیمت‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: پیش بینی من اینست که ۸ الی ۱۰ درصد شاهد کاهش مصرف باشیم. وکیل‌زاده افزود: بنزین سوپر به صورت سهمیه‌ای نیست و به صورت آزاد عرضه می‌شود. تابش افزود: هیچ نواع افزایش قیمت کالایی نداریم و با هر گونه افزایش برخورد جدی می‌شود. وی درباره تاثیر افزایش قیمت بنزین بر حمل و نقل کالایی گفت: حمل و نقل کالای بین شهری بیشتر با گازوئیل است. تابش گفت: اجرای سیاست اصلاح قیمت بنزین نباید هزینه‌ای اضافی به خانوار تحمیل کند.

جزئیات طرح حمایت معیشتی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، وزیر نفت یک روز پس از اجرای سهمیه بندی بنزین درباره منابع حاصل از افزایش نفت توضیح داد: با اجرای طرح مدیریت مصرف بنزین ۳۱ هزار میلیارد تومان در سال افزایش درآمد خواهیم داشت. رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: همه منابع حاصل از این طرح در یک حساب مشخص که به همین عنوان نزد خزانه افتتاح شده است واریز می‌شود و ماهانه بین ۱۸ تا ۱۹ میلیون خانوار تقسیم می‌شود. کنترل مصرف بی رویه بنزین، هدفمند ساختن پرداخت یارانه سوخت و کمک به اقشار کم درآمد جامعه هدف اصلی طرح سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین اعلام شده است.
مهرمهر1 روز قبل
طبق قانون، ۵۰ درصد منابع حاصل از هدفمندی یارانه‌ها باید به صورت نقدی به مردم پرداخت شده و ۵۰ درصد دیگر در بخش‌های دیگر مانند سلامت و تولید توزیع شود. وی ادامه داد: در زمان آقای احمدی‌نژاد برای افزایش قیمت بنزین ۶ ماه دولت و وزرا با مردم صحبت کردند. درخواست استانداران برای به تعویق افتادن طرح افزایش قیمت بنزینعضو هیئت رئیسه مجلس اظهارداشت: استانداران و فرمانداران نیز خواستار به تعویق افتادن اجرای این طرح بودند. دستگاه‌های امنیتی نیز نسبت به افزایش قیمت بنزین هشدار داده بودند. وی تصریح کرد: برخی معتقدند دولت برای جبران کسری بودجه قیمت سوخت را افزایش داده است، این در حالی است که دولت همه پول افزایش قیمت بنزین را به صورت یارانه نقدی پرداخت خواهد کرد.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

وضعیت آب و هوای کشور - امروز ۲۶ آبان‌ماه

خبری5 ساعت قبل

پس از تاکیدات رهبر، دو طرح بنزینی فراکسیون امید از دستور کار خارج شد

خبری5 ساعت قبل

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

نماینده ویژه وزیر در طرح ساماندهی موسسات آموزش عالی منصوب شد

ایسنا1 ساعت قبل

فرماندهان و یگان‌های برتر نیروهای مسلح تقدیر شدند

مهر1 ساعت قبل

رفع محدودیت‌های بانکی و تهاتر کالا لازمه تعاملات اقتصادی

صدا و سیما1 ساعت قبل

مادر ۷ فرزند از تأثیر مثبت ازدواج در سن کم می‌گوید / تربیت فرزندانم را به حضور در تیم ملی تیراندازی ترجیح دادم

قدس آنلاین1 ساعت قبل

جام جهانی شمشیربازی| سابریست‌ها از رسیدن به نیمه‌نهایی بازماندند

فارس1 ساعت قبل

دولت اجازه گرانی کالاها را نمی‌دهد/ قدردانی از حمایت رهبری از تصمیم سران قوا

فارس1 ساعت قبل

پربحث‌ترین خبرها


رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان از این کشور ممنوع الخروج شد!

1 روز قبلمهر2

قوانینی که به کاهش وزن شما کمک می‌کنند

14 ساعت قبلاقتصاد آنلاین0

طرح دوفوریتی مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین

1 روز قبلعصر ایران1

نظرات برگزیده مخاطبین الف: جشن تولد در هواپیما فقط به زخم مردم نمک می‌پاشد/ روحانی عصبانی است چون به وعده‌هایش عمل نکرده است/ تحریم بهانه خوبی برای افرادی است که مدیریت بلد نیستند

2 روز قبلالف1

طرح حمایت معیشتی دولت چیست؟ / آیا همان یارانه نقدی است؟ / حمایت معیشتی تا چه زمانی قرار است پرداخت شود؟ / مجموع دریافتی خانوده‌ها شامل یارانه نقدی و کمک معیشتی چقدر خواهد بود؟

2 روز قبلانتخاب1

فیلم افشاگری بی سابقه امام جمعه قزوین روی آنتن زنده شبکه یک

3 روز قبلرکنا1

نمایش مستند بازیگر فیلم‌های پورن در مشهد+تصاویر

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

کنایه فعال رسانه‌ای به سخنان امروز رئیس جمهور

6 روز قبلجام نیوز1

آغاز دوره جدید ژاپن و پایان جشن‌‌های امپراتوری (+عکس)

6 روز قبلعصر ایران1