در پایان ضرب‌الاجل تعیین شده از سوی ایران، مشاور مکرون به تهران آمد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

در پایان ضرب‌الاجل تعیین شده از سوی ایران، مشاور مکرون به تهران آمد

دیدار سفیر فرانسه در ایران با رئیس سازمان محیط زیست

مهرخبرگزاری مهر
دیدار سفیر فرانسه در ایران با رئیس سازمان محیط زیست
سفیرفرانسه در ایران با رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، دیدار و در خصوص همکاری های مشترک دو کشور بحث و تبادل نظر کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، «فیلیپ تیه بو» سفیرفرانسه در ایران با عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، دیدار و در خصوص همکاری‌های مشترک دو کشور بحث و تبادل نظر کرد. دراین دیدار که در تاریخ ۱۷ تیر ۱۳۹۸ در محل سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، به مسائلی نظیر وضعیت کلی محیط زیست در ایران، توافقنامه پاریس و راه‌های مقابله با تغییرات اقلیمی پرداخته شد.

در ابتدای این دیدار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، از فیلیپ تیه بو، سفیر فرانسه در ایران، به خاطر حضور وزیر محیط زیست فرانسه در سال ۲۰۱۶ قدردانی کرد و در خصوص کنفرانس تغییرات اقلیمی موسوم به COP۲۵ که در کشور شیلی برگزار می‌شود گفت: در خصوص مقابله با تغییر اقلیم نیاز به عزم جهانی است، وقتی امریکا و برخی کشورهای تولید کننده کربن، خودشان را کنار بکشند، کشورهای کوچک‌تر کاری نمی‌توانند انجام دهند. کشور ما در اثر همین تغییرات اقلیمی ۲۰ درصد از بارش خود را در ده سال گذشته از دست داده است. در واقع هم بارش‌ها کم شده، هم هوا گرم‌تر شد، که در نتیجه نیاز به آب بیشتر می‌شود و در نهایت دچار کم آبی شده‌ایم. جمهوری اسلامی ایران جز اولین قربانیان تغییر اقلیم در جهان است.

وی در خصوص کنوانسیون پاریس گفت: در این کنوانسیون ما به همه تعهدات مان برای کاهش چهار درصدی تولید کربن، قبل از تصویب نهایی آن عمل کرده‌ایم، اما متأسفانه به نظر می‌رسد، اتحادیه اروپا از ترامپ به تحریم‌ها پایبندتر است، زیرا محیط زیست در تحریم‌های امریکا نبود، اما اتحادیه اروپا امکانات محیط زیستی را هم از ایران گرفته، شاهد این حرف هم سفر هفته گذشته اتحادیه اروپا به ایران است که حتی حاضر نشدند به دلیل تحریم نفت ایران، در خصوص بهره مندی از تکنولوژی‌های کاهش دهنده مصرف سوخت‌های فسیلی شنونده باشند و این وضعیت در تهران، به افزایش سطح ازن در هوا زیاد انجامیده، اما تکنولوژی کاهش آن را کشور ما هنوز ندارد.

کلانتری در خصوص نگاه جمهوری اسلامی ایران به محیط زیست گفت: دولت ایران سالانه بیش از سه میلیارد دلار در موضوعات محیط زیستی هزینه کرده است، و این هزینه‌ها در شرایط تحریم‌های ظالمانه هم انجام شده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با انتقاد از تحریم‌ها و تأثیر منفی آن در محیط زیست و تغییر اقلیم به سفیر فرانسه در ایران گفت: تحریم‌ها می‌تواند به تنش آبی، تنش غذایی، گسترش گرد و غبار و آلودگی هوا منجر شود. در شرایط تحریم به منابع آبی کشور فشار می‌آید، و ما باید منابع غذایی را تأمین کنیم که به آب بیشتری نیاز دارد. تحریم‌ها باعث شده همکاری‌های محیط زیستی هم قطع شود، خودروسازهای فرانسوی اگر همکاری‌هایشان را متوقف نمی‌کردند و موتورهای یور و۵ داشتیم به جای ۸۵ میلیون لیتر سوخت در روز به ۶۰ میلیون می‌رسیدیم و این رقم معادل صرفه جویی ۱۲۰ هزار بشکه نفت در روز می‌شود که در نتیجه ۷ درصد کربن کمتری تولید خواهد شد و نهایتا از تغییر اقلیم جلوگیری می‌کند. ما تلاشمان را انجام می‌دهیم اما تحریم‌ها بازدارنده است، اگر تحریم‌ها نباشد بیش از ۱۲ درصد کاهش تولید کربن خواهیم داشت. ما امیدواریم دولت فرانسه و اتحادیه اروپا یاری‌گر ما در این مسیر باشد.

سفیر فرانسه نیز در این دیدار گفت: کاملا با نکات شما موافق هستم و مقابله با تغییر اقلیم نیاز به عزم جهانی همه کشورها دارد. اروپا تعهداتی برای کاهش گازهای گلخانه‌ای تا سال ۲۰۲۰ و ۲۰۳۰ دارد.

وی با انتقاد از رفتارهای امریکایی‌ها گفت: ما اختلافات عمیقی با آمریکایی‌ها داریم آنها از توافقنامه پاریس خارج شدند که ما آن را به شدت محکوم می‌کنیم، فرانسه، آلمان و بریتانیا از تحریم‌ها علیه ایران به شدت نگران هستند و شرکت‌های اروپایی هم به دلیل این تحریم‌ها نمی‌توانند کار خاصی انجام دهند.

در پایان این دیدار، طرفین بر ضرورت پیگیری‌های بیشتر برای حل و فصل موضوعات ملی و جهانی محیط زیستی تاکید کردند.

خواندن خبر در سایت منبع

سفر مشاور ارشد رئیس‌جمهوری فرانسه به تهران

ایلناخبرگزاری ایلنا
سفر مشاور ارشد رئیس‌جمهوری فرانسه به تهران
سفر مشاور ارشد رئیس‌جمهوری فرانسه به تهران، تایید عبور ایران از سطح غنی‌سازی سه و ۶۷ درصدی از سوی آژانس و گفت‌وگوی تلفنی روسای جمهوری فرانسه و آمریکا درباره ایران از مهمترین اخبار جهان در ۱۲ ساعت گذشته است.

سفر مشاور ارشد رئیس‌جمهوری فرانسه به تهران - 1

به گزارش ایلنا، رئیس اجرایی افغانستان از گفت‌وگوهای میان نمایندگان این کشور و طالبان در دوحه استقبال کرد.

- سفیر سوریه در هند گفت که پا پس کشیدن ایالات متحده از توافق هسته‌ای با ایران نشان می‌دهد که نه‌تنها واشنگتن به تعهداتش پایبند نیست، بلکه سیاست مشخصی نیز در زمینه خاورمیانه ندارد.

- نخست‌وزیر اسرائیل در سخنانی بی‌اساس مدعی شد که رهبران اروپایی باید ایران را به خاطر عبور از مرز تولید اورانیوم غنی‌شده تحریم کنند.

- رئیس‌جمهوری اوکراین خواستار دیدار با همتای روس خود در مینسک شد.

- معاون رئیس‌جمهوری آمریکا گفت که این کشور خواهان گفت‌وگو با ایران درباره برنامه هسته‌ای است.

- بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی عبور ایران را از سطح غنی‌سازی سه و ۶۷ درصدی اعلام کردند.

- رئیس شورای اروپا و رئیس کمیسیون اروپا با رئیس‌جمهوری اوکراین دیدار کردند.

- مشاور ارشد رئیس‌جمهوری فرانسه، بناست به تهران سفر کند.

- مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی عبور ایران از مرز تولید اورانیوم غنی‌شده سه و ۶۷ صدم درصد را تایید کرد.

- مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت: به فشار علیه ایران ادامه می‌دهیم تا زمانی که این کشور از دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای منصرف شود.

- روسای جمهوری آمریکا و فرانسه تلفنی درباره ایران گفت‌وگو کردند.

- نیروگاه برق «التهامه» و فرودگاه بین‌المللی ابهاء در عربستان سعودی بامداد امروز -سه‌شنبه- هدف حملات پهپادی یمن قرار گرفت.

- وزیر خارجه آمریکا بار دیگر به بیان اظهارات بی‌اساس علیه ایران پرداخت.

خواندن خبر در سایت منبع

ترامپ از فرانسه برای کاهش تنش‌ها با ایران کمک خواسته است؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
ترامپ از فرانسه برای کاهش تنش‌ها با ایران کمک خواسته است؟
عبدالرضا فرجی راد، استاد ژئوپلیتیک و سفیر پیشین ایران در نروژ همزمان با سفر مشاور ارشد مکرون به تهران در گفت و گو با خبرآنلاین به بررسی رایزنی‌های فرانسه و احتمال موفقیت این کشور در کاهش تنش‌ها میان ایران و آمریکا پرداخته است.

ابوالفضل خدائی: امروز امانوئل بن، مشاور ارشد دیپلماتیک رئیس جمهوری فرانسه به تهران می‌آید تا با مقام‌های ایران مذاکره کند؛ مذاکراتی که کاخ الیزه هدف اصلی آن را کاهش تنش‌ها میان ایران و آمریکا اعلام کرده است. این سفر مدت کوتاهی پس از مکالمه تلفنی امانوئل مکرون با رئیس جمهوری ایران صورت می‌گیرد و به همین خاطر نظر بسیاری از رسانه‌های جهان را به خود جلب کرده است. عبدالرضا فرجی راد، استاد ژئوپلیتیک و کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت و گو با خبرآنلاین می‌گوید با گام دوم ایران مقام‌های آمریکا از تشدید تنش‌ها نگران هستند و احتمالا هماهنگی‌هایی میان ترامپ و مکرون در این رابطه صورت گرفته است. به عقیده این دیپلمات سابق کشورمان این احتمال را باید در نظر داشت که پیش‌قدم شدن مکرون می‌تواند خواسته آمریکایی‌ها باشد چون ایران اکنون با صبر استراتژیکی که داشته و گام‌های منطقی که برداشته است دست برتر را پیدا کرده است.

به نظر شما چرا فرانسه در میان کشورهای عضو برجام وارد عمل شده است؟ آیا این کشور قدرت آن را دارد که طرف ها را به میز مذاکره بازگرداند؟ اصولاً فرانسه از جایگاه دیپلماتیک و سیاسی خاصی برای حفظ توافق هسته ای برخوردار است؟

امکان جمع شدن طرف‌های مذاکره از سوی فرانسه امکان پذیر است، اما اگر منظور مذاکرات ایران و آمریکا باشد که تهران با آن مخالف است و تا زمانی که ترامپ در قدرت است بعید به نظر می‌رسد. اما مذکرات بین کشورهای ۱+۵ احتمال بیشتری دارد، هر چند که ایران اعلام کرده که ۱+۵ دیگر وجود ندارد و مذکرات ۱+۴ را قبول دارد. اما سناریوی دیگری که احتمالش کم است هماهنگی‌های فرانسه برای حضور نماینده آمریکا در این مذاکرات است و در این صورت موضع‌گیری ایران مبنی بر عدم گفت و گو با آمریکا نیز نقض نخواهد شد. اما درباره جایگاه فرانسه در میان کشورهای اروپایی باید گفت که این کشور نسبت به انگلیس و آلمان از جایگاه سیاسی قوی‌تری برخوردار است. احتمال این قضیه هم وجود دارد که هماهنگی هایی بین ترامپ و مکرون صورت گرفته باشد؛ چرا که رئیس جمهور آمریکا به خواسته هایش علیه ایران مانند فروپاشی اقتصادی، ایجاد اغتشاشات و در نهایت تسلیم نرسیده است. از طرفی شاهد تحولات و تنشهایی در خلیج فارس بودیم که آمریکا در مدیریت آن عاجز بود و جمهوری اسلامی ایران در این قضیه تا حدودی دست برتر را پیدا کرد. بنابراین مقام‌های کاخ سفید از احتمال تشدید تنشها نگران هستند چرا که انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز در پیش است و آنها نگرانند که در این قضایا نتوانند کار مثبتی را انجام دهند. در نتیجه باید این احتمال را باید در نظر داشت که پیش قدم شدن مکرون می‌تواند خواسته آمریکایی‌ها نیز باشد. حتی ترامپ در یکی از مصاحبه هایش از سفر مکرون به تهران نیز استقبال کرد.

مشاور ارشد دیپلماتیک مکرون قرار است امروز به ایران سفر کند؛ آیا می‌توان این سفر را در جهت رفع تنش‌ها مثبت ارزیابی کرد؟ دلیل اهمیت و حفظ برجام برای اروپا چیست؟

سفر این نماینده در راستای گفت و گوی تلفنی روحانی و مکرون صورت می‌گیرد و این نماینده دیپلماتیک عهده دار هماهنگی جلسات است، چرا که قرار است چند روز بعد (حدود ۸ یا ۹ روز دیگر) نشستی برگزار شود. می‌توان اندکی خوشبین بود چرا که هم طرف ایران و هم اروپا به دنبال کاهش تنش‌ها هستند.

نکته مهم دیگری که از نظر من مهم است تجربه اروپا از انتخابات ایران است. در سال ۲۰۰۳ اروپایی‌ها اعلام کردند که آمریکا و شخص بوش مانع توافق با ایران شدند؛ این اتفاقات در زمانی رخ داد که آقای احمدی نژاد در انتخابات پیروز شده بود و نتیجه‌اش افزایش سانتریفیوژها بود که به ۲۰هزار عدد رسید. اروپایی‌ها در حال حاضر تصور می‌کنند که انتخابات ریاست جمهوری در ایران نزدیک است و اگر برجام از بین رود هم مقصر شده‌اند و هم ممکن است در انتخابات شخصی پیروز شود که دوباره همان روند جدی غنی سازی گذشته را دنبال کند و متعاقب آن با افزایش تنش‌ها درگیری جدید به وجود آید. آنها به خوبی درک کرده‌اند در صورت از بین رفتن برجام تصویب توافق جدید کاری بس دشوار و یا غیرممکن خواهد بود.

ترامپ از فرانسه برای کاهش تنش‌ها با ایران کمک خواسته است؟ - 7

حمایت‌های سیاسی و مالی اروپا چگونه می‌تواند موثر واقع شود؟

زمانی می‌تواند موثر باشد که آمریکایی‌ها دست از سیاست‌های قبلی خود بردارند. در این راستا ایران هم خواستار عملیاتی شدن اینستکس است. کشور ما هم به خوبی می‌داند که اروپایی‌ها تحت فشار هستند و تهران خواسته‌ای صد در صدی از ساز و کار مالی ندارد. تنها خواسته این است که بودجه اقتصادی کشور توسط فروش نفت تامین شود. آماری که مطرح است یک میلیون بشکه نفت است که از طرق اینستکس مبالغ آن دریافت شود تا این چرخه ادامه داشته باشد. البته روش‌های دیگر اعتباری نیز وجود دارد که اروپایی‌ها می‌توانند آن را تضمین کنند. بنابراین اگرچه حفظ برجام از لحاظ سیاسی و مالی می‌تواند تا حدودی مشکل باشد ولی امکان آن فراهم است و کار غیرممکنی نیست.

 همانطور که اشاره کردید این احتمال می رود که اقدامات فرانسه از سوی آمریکایی ها هماهنگ شده باشد. با توجه به اینکه واشتگتن به صورت یکجانبه از توافق هسته ای خارج شده این روند چگونه می تواند موفقیت آمیز باشد؟ آیا آمریکا آن طور که ایران خواسته برای حضور در مذاکرات با ۴+۱ تحریم‌ها را متوقف می‌کند؟

درباره تحریم که ترامپ از مواضعش کوتاه نخواهد آمد و اگر چنین شود یک خودکشی سیاسی برای او محسوب می‌شود. در زمان رقابت‌های انتخاباتی نیز وی به کرات از توافق هسته‌ای و رویکرد دولت اوباما در قبال ایران بسیار انتقاد میکرد و همچنان هم از آن ناراضی است. اما صحبت اصلی من روی اینستکس بوده که ممکن است در آینده نزدیک فضاهایی به وجود آید که از طریق آن ایران بتواند از منافع اقتصادی آن بهره مند شود. مواضع خصمانه و ضدبرجامی مقامهای آمریکا سبب شده تا آنها نتوانند گام مثبتی را بردارند و اگر هم دست به چنین اقدامی بزنند در انتخابات برایشان گران تمام می‌شود، به این دلیل که رقبای انتخاباتی از این موضوع نهایت استفاده را خواهند برد.

به نظر شما گام اول و دوم ایران تاثیری در تلاش فرانسه برای حفظ و تداوم برجام داشته است؟

در وهله اول باید عنوان کنم که اقدام ایران بسیار منطقی بوده است به طوری که تصمیمات و اقدامات مرحله به مرحله صورت گرفته و احساسی هم تصمیم گیری نشده است.

برخی معتقدند که ایران دیر اقدام کرده و در زمان خروج آمریکا از برجام تهران باید سریعا واکنش نشان می‌داد شما موافق این موضوع نیستید؟

خیر. اگر ایران عجولانه تصمیم می‌گرفت متهم می‌شد و در بهترین حالت گفته می‌شد که ایران و آمریکا با هم برجام را نقض کردند، در عین حال آخر ماجرا هم با توجه به تبلیغات و جنگ روانی واشنگتن موضوع به نفع آمریکا تمام میشد.

این صبر مزایای دیگری هم برای ایران داشته است؟

صبر استراتژیکی ایران موجب شد تا مقام‌های مختلف کشورها، رسانه‌ها و افکار عمومی بپذیرند که آمریکا مقصر اصلی در برجام بوده است. اگر مصاحبه‌ها و مقاله‌های منتشر شده را در نظر بگیریم در می‌یابیم که انگشت اتهام به سمت ایالات متحده آمریکا است نه ایران. حتی در قضیه تنش‌ها در خلیج فارس هم اکثر رسانه‌ها آمریکا را مقصر دانستند. در زمینه کاهش تعهدات برجامی نیز عنوان می‌شود که اقدامات ایران در چارچوب بندهای توافق هسته‌ای صورت میگیرد و مسبب این وضعیت هم خود ایالات متحده است چرا که با بازگشت آمریکا به برجام ایران متعهد شده که از اقداماتش چشم پوشی می‌کند و از این موضوع هم استنباط می‌شود که واشنگتن مقصر اصلی است.

اما وقتی موضع کشورهای غربی را که بررسی می‌کنیم آنها ایران را بابت افزایش سطح غنی سازی محکوم می‌کنند.

از زمان اجرای گام اول و دوم اروپایی‌ها و غربی‌ها ایران را محکوم می‌کنند اما این موضع درستی نیست. چه کسی آمریکا و اروپا را قضاوت می‌کند؟ چرا که اول می‌بایست کاخ سفید و شخص ترامپ محکوم شوند. دوم اینکه اروپا باید به دلیل گذشت چند سال از برجام و همچنین به خاطر بدعهدی‌ها و دست روی دست گذاشتن محکوم شود. آنچه که ایران انجام داده در راستای برجام بوده و هیچ نقضی صورت نگرفته است. این هنر و کار عاقلانه ما بود که دست به چنین اقدام هوشمندانه‌ای زدیم و مقدار غنی سازی را بیش از حد بالا نبردیم. اگر این اتفاق رخ می‌داد و ایران اعلام می‌کرد که سطح غنی سازی برای مثال به ۲۰درصد می‌رسد جنجال‌های بسیاری ایجاد می‌شد.

اینکه گفته شده که آمریکایی‌ها می‌توانند در صورت توقف تحریم‌ها در مذاکرات ایران و ۴+۱ حضور داشته باشند به نظرتان پیشنهاد فرانسه برای پیدا کردن راهی جدید است؟

وقتی صحبت از مذاکرات برجامی می‌شود نیازی به پیشنهاد دادن نیست و معمولا اعضای برجام در آن شرکت می‌کنند، مگر اینکه طرف ایرانی شرط بگذارد که نماینده کشوری در مذاکرات حضور نداشته باشد که تا حالا چنین بحثی نشده است، البته برخی معتقدند که نماینده آمریکا نباید در این مذاکرات حضور داشته باشد. آن چه که در صحبت‌های مقام‌های ایرانی مطرح شده رد مذاکره با آمریکا برای توافقنامه جدید است، در صحبت‌های رئیس جمهور و امانوئل مکرون نیز دکتر روحانی مطح کرد که جمهوری اسلامی ایران هرگز اقدامی غیر قابل بازگشت انجام نخواهد داد و هر زمان اجرای برجام از سوی ۱+۴ بویژه در زمینه حل و فصل روابط بانکی و فروش نفت انجام شود، شرایط به گذشته بازخواهد گشت و تا زمانی که آمریکا همه تحریم‌ها علیه ایران را لغو نکند، شرایط تغییر نخواهد کرد.نکته دیگر اینکه ایران در زمان دونالد ترامپ مذاکراتی با حضور نماینده آمریکا هم داشته است که در آن برایان هوک شرکت کرده است.

چینی‌ها در زمینه اینستکس و خرید نفت از ایران چه نقشی را ایفا خواهند کرد؟

در خبرها بود که چینی‌ها در حال مذاکره با آمریکا هستند تا امتیازاتی را برای خرید نفت از ایران دست آوردند و تا این لحظه این خبر نه از سوی چین و نه از سوی آمریکا تکذیب شده است. بنابراین پس از تحولات و تنش‌ها در خلیج فارس احساس می‌شود که فضاهای جدیدی باز شده است. در هفته‌های آینده مشخص می‌شود که روابط ایران با اروپا تیره‌تر می‌شود و یا اینکه بهتر خواهد شد. در ضمن امیدوار هستیم که تنش‌ها در زمینه توقیف کشتی ایرانی نیز حل شود.

به توقیف کشتی ایرانی توسط انگلیس اشاره کردید، آیا می‌توان این اقدام را ضربه شست اروپایی‌ها در راستای افزایش غنی سازی اورانیوم توسط ایران دانست؟

در این قضیه کشوری با انگلیس همراهی نکرد، چرا که این اقدام دنباله فشارهای آمریکا علیه ایران است. از طرفی انتخابات نخست وزیری در انگلستان در جریان است و این یک نوع گرا دادن به آمریکا برای حمایت این کشور از نامزد مورد نظر است. از طرف دیگر انگلیس با توجه به اختلافاتی که با اسپانیا دارد به دنبال قدرت نمایی در تنگه جبل الطارق است. تعبیر دیگری که می‌توان داشت انتقام شخصی انگلیس علیه ایران است؛ آنها در خصوص آزادی تبعه شان یعنی نازنین زاغری نتیجه‌ای نگرفتند و به خاطر همین دست به چنین اقدامی زده‌اند. پیام دیگر هم خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و دادن گرا به آمریکا برای همراهی و همکاری‌های بیشتر است. نکته‌ای که وجود دارد غیرقانونی بودن اقدام انگلیس است و در صورت وقت کشی می‌تواند با پاسخ ایران روبرو شود. ضمن اینکه سوال‌ها و ابهاماتی هم وجود دارد و معلوم نشده است که این محموله نفتی به سمت بانیاس سوریه می‌رفته است و از همه مهمتر اینکه اتحادیه اروپا سوریه را تحریم کرده است. انگلیس هم که ادعای گشایش اقتصادی برای ایران دارد جلوی فروش نفت ایران را گرفته است که عملی متناقض است و ما این موضوع را می‌توانیم به برجام ربط دهیم. آنچه که به انگلیسی‌ها ضرر خواهد زد تداوم این وضعیت است چرا که سیاست پرخطری را اتخاذ کرده‌اند.

به نظر شما سرانجام تنش‌ها بین آمریکا و ایران به کدام سمت خواهد رفت؟ با توجه به اقدامات اخیر ایران ما باید شاهد چه اتفاقاتی باشیم؟

تحولات اخیر نقش بسزایی در تعیین آینده دارد. اقدامات اخیر ایران در برداشتن گام دوم و فعال شدن اروپایی‌ها در این روند قابل توجه است. در هفته‌های اخیر تراکنش‌های آزمایشی در اینستکس انجام شده و با اینکه اقدام بزرگی تلقی نمی‌شود می‌توان آن را مثبت ارزیابی کرد.اگر گمانه زنی‌ها درست باشد و تقاضای آمریکا از فرانسه برای مذاکره با ایران نیز عملی شود و آمریکایی‌ها نگران اقدام ایران در افزایش میزان غنی سازی از ۳۰۰ کیلوگرم باشند نشان می‌دهد که کشور ما به یک نقطه عطفی رسیده است. باید منتظر بود و دید در هفته‌های آتی چه اتفاقی خواهد افتاد. اگر در اینستکس گام‌های بزرگتری برداشته شود و ایران از آن راضی باشد می‌توان امیدوار بود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

«دلایل رد صلاحیت ۹۲ نماینده مجلس» در هفته‌ای که گذشت

10+
ایسناایسنا23 ساعت قبل
الفالف20 ساعت قبل
این ازهم‌گسستگی و ناسازگاری در هیچ زمینه‌ای به اندازه سیاست دولت ترامپ در برابر ایران آشکار نیست. بنابراین از آنجا که واشتنگتن نمی‌تواند حتی به یک هدف محقق شده استناد کند باید گفت که سیاست فشار اقتصادی به پایان خود رسیده است. افزایش تحریم‌ها، ارزیابی‌های ایران را تغییر نمی‌دهد و فشار اقتصادی هیچ یک از تغییرات مورد نظر واشنگتن در ایران را محقق نخواهد کرد. ادامه سیاست فشار حداکثری، ابزاری خطرناک در دستان تهران است که تلاشش برای بقا بیش از تلاش ایالات متحده برای نابودی آن است. اما اگر آسیا اولویت دولت ترامپ است، واشنگتن نمی‌تواند سیاست تغییر رژیم در ایران را دنبال کند.

:: لندن - پول آمریکایی، سیاست انگلیسی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

تجلیل از ژنرال قاسم سلیمانی در ونزوئلا

آخرین خبرآخرین خبر16 ساعت قبل

فیلم | قاضی سراج: بارها به مرگ تهدید شده‌ام

همشهریهمشهری13 ساعت قبل
افکارنیوزافکارنیوز21 ساعت قبل
اخبار سیاسی - در این گزارش آمده است: این یگان عملیات خارجی حزب‌الله لبنان است که به صورت مستقیم به امنیت نظامی آن مرتبط است و مسؤولیت اجرای عملیات‌های حزب‌الله در خارج خاک لبنان را بر عهده دارد. مسؤولیت این یگان را (سید) حسن نصرالله دبیر کل حزب‌الله شخصا برعهده دارد. «طلال حمیه» فرمانده یگان ۹۱۰ کیست؟ الجزیره درباره طلال حمیه فرمانده یگان مذکور نوشت: وی «طلال حسین حمیه» با کنیه «ابی جعفر» فرمانده اجرایی فعلی یگان ۹۱۰ است که فرماندهان نظامی اسرائیلی به او لقب «شبح» داده‌اند زیرا هیچ سند رسمی از وی در لبنان وجود ندارد و به کلی از زندگی اجتماعی و ظهور علنی به دور است و احتیاط‌های امنیتی را شدیدا رعایت می‌کند. حمیه اکنون این یگان را در منصبی اداره می‌کند که پیشتر فرمانده مشهورتر حزب‌الله «عماد مغنیه» بر عهده داشت، کسی که در سال ۲۰۰۸ در دمشق ترور شد. در پایان این گزارش ادعا شده، از سناریوهای احتمالی ایران برای گرفتن انتقام ترور سردار «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه به دست آمریکا، واگذاری مأموریت به یگان ۹۱۰ حزب‌الله است.

اخبار بیشتر