چالش‌هایی که بر سر راه ملی‌پوشان والیبال قرار دارد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. ورزشی
پوشش خبری

چالش‌هایی که بر سر راه ملی‌پوشان والیبال قرار دارد

آمریکا برخورد توهین‌آمیز با تیم ملی والیبال ایران را تکذیب کرد

الفخبرگزاری الف
آمریکا برخورد توهین‌آمیز با تیم ملی والیبال ایران را تکذیب کرد
سخنگوی اداره گمرک و مرزبانی آمریکا مدعی شد روند ورود اعضای تیم ملی والیبال ایران بدون مشکل خاصی و طبق «رویه‌های عادی» صورت گرفته است.

به گزارش فارس، دولت آمریکا روز سه‌شنبه در واکنش به گزارش‌های منتشر شده مبنی بر برخورد توهین‌آمیز با اعضای تیم ملی والیبال ایران در بدو ورود به شیکاگو برای شرکت در دور پایانی مسابقات لیگ ملت‌های والیبال، مدعی شد که مشکل خاصی وجود نداشته و پذیرش اعضای تیم بر اساس «رویه‌های عادی» صورت گرفته است.

«استیو بنسباک» سخنگوی اداره گمرک و مرزبانی آمریکا در بیانیه‌ای که در اختیار شبکه «سی‌ان‌ان» قرار گرفته، ادعا کرده است: «روندهای عادی اداره گمرک و مرزبانی انجام شد و همه بدون هرگونه اتفاق خاصی پذیرش شدند.»

ادعای دولت آمریکا درباره پذیرش بدون مشکل تیم والیبال ایران در فرودگاه «او هیر» شیکاگو در حالی مطرح می‌شود که روز گذشته «امیر خوش‌خبر» سرپرست تیم ملی والیبال ایران گفت ورود این تیم «با اتفاقاتی» همراه بوده است.

خوش‌خبر گفت: «پس از ورود هر گروه از بازیکنان و مربیان ایرانی، چند نفر از آنها را فقط برای انجام مصاحبه انتخاب کردند و این پروسه حدود ۴ ساعت طول کشید.»

به گفته خوش‌خبر، این رفتار فقط با تیم ایران صورت گرفته است و از همین رو، هیأت ایرانی مراتب اعتراض خود را به میزبان و فدراسیون جهانی والیبال اعلام کرده است.

در پی این اتفاق، دیروز وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از طریق سفیر سوئیس در تهران که حافظ منافع آمریکاست، مراتب اعتراض رسمی ایران به دولت آمریکا را ابراز کرد.

«محسن بهاروند» مدیر کل آمریکای وزارت امور خارجه ایران در این مورد گفته است: «اگر آمریکا نمی‌تواند منصفانه و بی‌طرفانه میزبان همه تیم‌های ورزشی باشد، بهتر است از میزبانی مسابقات ورزشی خودداری کند.»

با اعتراض رسمی ایران به فدراسیون جهانی والیبال، این نهاد نیز به برخورد توهین‌آمیز طرف آمریکایی با تیم ایران واکنش نشان داده و از این بابت ابراز نگرانی کرده است. در بیانیه این نهاد عنوان شده است که فدراسیون جهانی «از مشکلاتی که بر اساس گزارش‌ها تیم والیبال ایران با آن روبرو شده، مطلع و نگران است … هرچند که بسیاری از اعضای تیم ایران برای مدت غیرمعمولی بازداشت نشده‌اند، اما ناراحتی کسانی که [بازداشت] شده‌اند، قابل درک است.»

برخورد ناشایست آمریکایی‌ها با اعضای تیم والیبال ایران در حالی صورت می‌گیرد که واشنگتن ماه‌هاست کارزاری همه‌جانبه برای فشار به ملت ایران به راه انداخته است. هرچند واشنگتن مدعی است که این تحریم‌ها مردم ایران را هدف قرار نداده، اما مقام‌های آمریکایی بارها از مشکلات اقتصادی مردم ایران که به ادعای آن‌ها به واسطه تحریم‌ها به وجود آمده، ابراز خرسندی کرده‌اند.

علاوه بر این، بیش از دو سال است که دولت آمریکا بر اساس یک فرمان اجرایی «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور این کشور، از ورود اتباع ایران و چند کشور مسلمان دیگر جلوگیری می‌کند. به همین بهانه، اخیرا وزارت خارجه آمریکا از صدور روادید برای یک پدر ایرانی-آلمانی که قصد داشته برای شرکت در مراسم تدفین پسرش به آمریکا سفر کند، روادید نداده و مدعی شده است که این پدر قصد دارد درگذشت فرزندش را بهانه‌ای برای سفر به آمریکا قرار دهد.

این در حالی است که در جریان سفر اخیر تیم ملی والیبال آمریکا به تهران، اعضای این تیم با برخورد مناسب میزبان ایرانی روبرو شدند. خوش‌خبر در این مورد گفته است: «ما توقع برخورد بهتری از آمریکایی‌ها داشتیم، چون زمانی که آمریکایی‌ها به ایران آمدند ما بهترین شرایط را برای آنها فراهم کردیم.»

خواندن خبر در سایت منبع

مظفری: ایران اگر لهستان را ببرد، روی سکو می‌رود

تسنیمخبرگزاری تسنیم
مظفری: ایران اگر لهستان را ببرد، روی سکو می‌رود
ملی‌پوش پیشین والیبال ایران گفت: امیدوارم که وزارت ورزش در حالی که مردم در شرایط بسیار سخت اقتصادی، اجتماعی و سیاسی از والیبال لذت می‌برند و دلخوش به این رشته هستند به این تیم توجه کافی داشته باشد.

- اخبار ورزشی -

ایرج مظفری در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم در مورد نتایج تیم ملی والیبال در مرحله گروهی لیگ ملت‌‌های ۲۰۱۹ اظهار داشت: بسیاری از بازیکنان اصلی تیم ملی ایران بلافاصله بعد از پایان لیگ کشورهای خارجی به تیم ملی ملحق شدند که این نشان می‌دهد اردوهای بلند مدت چندان مفید و موثر نیست. بازیکنان لژیونر با تمرینات و بدنسازی اروپایی به ایران برگشتند. آنها شروع خوبی در لیگ ملت‌ها داشتند و نتایج خوب خود را ادامه دادند.

مظفری ادامه داد: تیم ایران حدود ۸ یا ۹ سال است که بدون تغییر به میدان می‌رود و تغییر آنچنانی در ترکیب نداشتیم. تداوم پیروزی‌های تیم ملی نشان می‌دهد که که انسجام تیمی در بین بازیکنان بیشتر شده است. علاه بر این، سایر تیم‌ها هم با ترکیب دوم خود در لیگ ملت‌ها شرکت کردند. ترکیب دوم به این معنی است که یک یا ۲ بازیکن اصلی همراه این تیم نیستند. برای مثال اگر سعید معروف و امیر غفور برای ایران بازی نکنند، ایران با تیم دوم خود به میدان رفته است.

ملی پوش پیشین ایران گفت: یکی از نقاط قوت تیم ایران، جاگیری و توپگیری عقب زمین بود که نشان می‌داد روی این موضوع، کار شده است ولی در این بین ۲ نقطه ضعف هم وجود دارد. یکی در مورد پوریا فیاضی است که پدیده ارزشمند تیم ایران بود. نقطه ضعف او این است که موقع اسپک، دستش خیلی دیر به توپ می‌خورد و اجازه جاگیری به مدافع حریف را می‌دهد. مورد دوم، پوریا یلی است که باید جایگزین امیر غفور شود. او موقع حمله باید از زمین بیرون برود تا با یک زاویه ۴۵ درجه مناسب، اسپک بزند. به این ترتیب، قدرت اسپک او در مسیر جابجایی دفاع روی تور حریف خواهد بود. شهرام محمودی بازیکنی است که این کار را به راحتی انجام می‌دهد.

وی تصریح کرد: نکته بعدی در مورد جواد معنوی‌نژاد است. ارتفاع و قدرت اسپک‌های جواد، بسیار بالاست و کولاکوویچ می‌تواند از او در پست قطر پاسور استفاده کند. او پایپ و پرش طولی بسیار خوبی دارد و می‌تواند مثل غفور برای تیم مفید باشد. جواد بازیکن ارزشمندی است ولی به تمرین بیشتر نیاز دارد. وظیفه هماهنگی بازیکنان بر عهده سرمربی است.

سرمربی پیشین تیم نوجوانان ایران گفت: نقطه قوت تیم ایران، سعید معروف است که در والیبال دنیا پادشاهی می‌کند. با مدیریت خوب او در زمین، بازیکنانی مثل شریفی، مجرد و یلی در حال شکوفایی هستند. او می‌تواند با تمرین اختصاصی با جواد معنوی نژاد، مشکل هماهنگی این بازیکن را نیز حل کند تا جواد به پاس‌های سریع و ارتفاع پایین که تخصص سعید معروف است عادت کند.

او اظهار داشت: تیم ایران، بازی‌های سختی در مرحله نهایی پیش رو دارد. من امیدوارم که وزارت ورزش در حالی که مردم در شرایط بسیار سخت اقتصادی، اجتماعی و سیاسی از والیبال لذت می‌برند و دلخوش به این رشته هستند به این تیم توجه کافی داشته باشد. بازی نخست ایران مقابل لهستان ر مرحله نهایی بسیار مهم و سرنوشت ساز است. اگر تیم ملی این بازی را ببرد، می‌تواند روی سکو برود. دیدار مقابل لهستان با توجه به حاشیه‌های اخیر، بازی راحتی نیست.

مظفری در مورد مدیریت داوری به عنوان سرپرست فدراسیون والیبال گفت: داوری در مدت ۷ ماه دوران سرپرستی خود، اقدامات بسیار مهم موثری از جمله تمدید قرارداد کولاکوویچ، بازگرداندن امیر خوشخبر به عنوان سرپرست تیم ملی و ایجاد تعامل بین کولاکوویچ، بهروز عطایی و محمد وکیلی (سرمربیان تیم‌های ملی، جوانان و نوجوانان ایران) انجام داده است. قطعا اشتباهاتی هم در این بین وجود دارد. جالب اینکه داورزنی حدود ۱۲ ماه سرپرست فدراسیون بود ولی کسی به او اعتراضی نمی‌کرد.

وی در مورد هیئت رئیسه فدراسیون والیبال تصریح کرد: وقتی فدراسیون، رئیس ندارد، هیئت رئیسه هم محلی از اعراب نخواهد داشت. با فرض غلط نمی‌توان به اصل درست رسید.

ایرج مظفری در پایان گفت: امیدوارم که کادر فنی، غرور کاذب بازیکنان را کنترل کنند چون مرحله فینال لیگ ملت‌ها با مرحله گروهی کاملا متفاوت است. هنر کولاکوویچ در این مرحله نشان داده خواهد شد و من امیدوارم که او از هر بازیکنی به موقع استفاده کند. وظیه بازیکنان ذخیره در مرحله فینال، بسیار سنگین است.

تیم ملی ایران در مرحله نهایی لیگ ملت‌ها به ترتیب روزهای ۲۰ و ۲۱ تیر و از ساعت ۲:۳۰ بامداد در شیکاگو به مصاف لهستان و برزیل می‌رود.

خواندن خبر در سایت منبع

بدرفتاری‌های کاپیتان والیبال لهستان علیه ایران ادامه دارد

وانانیوزخبرگزاری وانانیوز
بدرفتاری‌های کاپیتان والیبال لهستان علیه ایران ادامه دارد
کاپیتان تیم ملی والیبال لهستان گفت: من هیچ گونه صفحه اجتماعی ندارم ولی می‌دانم چه بعد و چه قبل از مصاحبه من، ایرانی‌ها در صفحات هم تیم‌های من از الفاظ بد استفاده کرده‌اند.

به گزارش وانانیوز،

میهاو کوبیاک، کاپیتان تیم ملی والیبال لهستان که با سخنان ضد ایرانی خود در مقطعی به موضوع نخست ورزش کشور تبدیل شده بود، ‌ همراه تیم ملی کشورش به آمریکا نرفته تا برای مسابقات انتخابی المپیک آماده شود.

او در مورد حضور در اردوی «زاکوپانه» گفت: من به تازگی به زاکوپانه آمده‌ام و اردو را ترک نکرده‌ام. من اینجا هستم تا فقط تمرین کنم نه اینکه مثل یک توریست، ‌ شهر را بگردم. البته تمرین، ‌ عصرها تعطیل است و بازیکنان در اختیار خودشان هستند اما هدف اصلی ما فقط تمرین است.

کوبیاک ادامه داد: ما مربی باهوشی داریم و اوست که تصمیم می‌گیرد چه کسی به آمریکا برود و چه کسی در لهستان باقی بماند. تصمیم گیری و فکر کردن در این موارد به ما بازیکنان مربوط نیست و تنها باید مطیع سرمربی باشیم. وظیفه ما تمرین به بهترین شکل ممکن است.

کاپیتان تیم ملی لهستان در مورد بازیکنان جوان این تیم و اضافه شدن ویلفردو لئون به ترکیب تیم گفت: کار در تیم ملی سخت است و درست نیست در مورد آن کلمه «بازی» را به کار بریم. ما در حال حاضر مشغول بدنسازی و کار فیزیکی هستیم و خیلی کم به کار تاکتیکی و تکنیکی می‌پردازیم. در مورد لئون هم باید بگویم که هماهنگ شدن او با سایر بازیکنان و بالعکس، کار سختی نیست.

کوبیاک در مورد مصدومیت و غیبت بارتوژ کورک اظهار داشت: او در مسابقات انتخابی المپیک و حتی تا پایان فصل بازی‌های ملی غایب است و من برای او آرزوی بهبودی می‌کنم. «بارتک» بازیکن بزرگی است ولی باید قبول کنیم که در این فصل با ما نیست. ما ۳ بازیکن در پست او داریم و که تلاش می‌کنند جای خالی او را پر کنند.

وی در مورد اینکه آیا دیدار ایران و لهستان را در مرحله گروهی لیگ ملت‌‌ها دیده، گفت: من هیچ کدام از بازی‌های تیم لهستان در ایران را ندیدم. البته نه به خاطر اینکه به آن علاقمند نبودم بلکه کارهای دیگری داشتم که باید انجام می‌دادم.

کوبیاک درباره تجمع هواداران ارومیه‌ای اطراف اتوبوس تیم ملی لهستان در این شهر تصریح کرد: حس خاصی نداشتم چون نمی‌توانستم کاری انجام دهم. بازیکنانی که در اتوبوس بودند باید بگویند که آیا شرایط به همان وخامتی بود که قبلا گفتند یا خیر. به نظر می‌رسد مصاحبه‌ای که من در مورد ایران انجام دادم، تاثیری در کم و زیاد شدن این گونه رفتارها از سوی تماشاگران ایرانی نداشته و چنین رفتارهایی از تماشاگران ایران، جای تعجب ندارد.

او ادامه داد: من هیچ گونه صفحه اجتماعی ندارم ولی می‌دانم چه بعد و چه قبل از مصاحبه من، ایرانی‌ها در صفحات هم تیم‌های من از الفاظ بد استفاده کرده‌اند. این اتفاق، ‌ سال‌هاست که می‌افتد و خانواده من دائما مورد توهین قرار گرفته‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

ناگفته‌ها از رفتار پلیس فرودگاه شیکاگو با والیبالیست‌ها

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
ناگفته‌ها از رفتار پلیس فرودگاه شیکاگو با والیبالیست‌ها
سرپرست تیم ملی والیبال جمهوری اسلامی ایران با انتقاد از رفتار نامناسب و به دور از پروتکل‌های میزبانی پلیس فرودگاه شیکاگو با ملی پوشان ایران، گفت: آمریکایی‌ها با چنین رفتارهایی نباید میزبان مسابقات ورزشی شوند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، «‌امیر خوش خبر» با بیان اینکه در سال گذشته هم شاهد چنین رفتارهایی از سوی آمریکایی‌ها بودیم، افزود: بر همین اساس، پیش از عزیمت به شیکاگو در نامه‌هایی به فدراسیون جهانی والیبال و فدراسیون والیبال آمریکا، هشدار داده بودیم که نباید چنین مشکلی داشته باشیم.

وی ادامه داد: آنها هم وعده داده بودند که چنین مشکلی پیش نیاید. گفته بودیم اگر این مساله برای همه است، تمکین می‌کنیم. اما اگر بخواهد ایران استثنا باشد و اینکه بخواهند از خروجی هواپیما تیم ایران را از سایرین جدا کنند، پذیرفتنی نیست.

سرپرست تیم ملی والیبال ایران با توصیف شرایط بسیار بد، جداسازی اعضای تیم از سایر مسافران و اسکورت آنها با پلیس، اضافه کرد: آنها پرخاشگرانه با ما رفتار می‌کردند و هیچ توضیحی نمی‌دادند. در نهایت، ما را به قسمت کنترل پاسپورت بردند.

خوش خبر که همچنان از رفتارهای نا مناسب آمریکایی‌ها ناراحت بود، افزود: پس از دقایقی، به اتاق دیگری فراخوانده شدیم و از ما زندگی نامه، شماره تماس، محل خدمت سربازی خود و پدر و اینکه آیا در خانواده شما کسی کارمند یا مأمور دولت حضور دارد یا خیر، پرسیدند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این سوالات از همه اعضای تیم پرسیده شد یا خیر؟ گفت: هشت نفر را جدا کردند و حتی موبایل‌ها و پسوردهایمان را گرفتند و تمام تصاویر و پیام‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی ما وجود داشت را کنترل کردند. حتی از ما می‌پرسیدند چرا فلان عکس یا پیام را نوشته‌اید و می‌خواستند از محتوای آن اطلاع داشته باشند. فکر می‌کنم حدود ۲ ساعت موبایل‌هایمان را کنترل کردند.

سرپرست تیم ملی والیبال ایران در جواب این سوال که آیا این رفتار بر روحیه بازیکنان اثر منفی داشته است، اظهار داشت: این ماجرا در روحیه تیم اثر بسیار بدی داشت. تیم ما همچون مجرمان نشسته بود و مابقی تیم‌ها از جلویمان رد می‌شدند. تقریبا همه ما از این مساله رنجیده‌ایم و هر روز تصویر آن جلوی چشم ما حاضر است.

خوش خبر همچنین از ارسال نامه رسمی به فدراسیون جهانی والیبال، کمیته بین المللی المپیک و فدراسیون والیبال آمریکا خبر داد و گفت: در نامه‌هایی که فدراسیون والیبال ایران ارسال کرده است، به شدت نسبت به رفتار آمریکایی‌ها اعتراض کرده‌اند که با روح ورزشی سازگار نیست و اگر می‌دانند مأموران آنها چنین رفتاری را مرتکب خواهند شد، نباید درخواست میزبانی می‌کردند.

آمادگی تیم ایران

وی درباره آمادگی تیم ملی والیبال ایران برای این دور از مسابقات هم گفت: شرایط عمومی تیم خوب است و همه مصدومان رسیده‌اند. اکنون در دانشگاه یو آی سی هستیم و شب هم تمرینی در سالن اصلی مسابقه خواهیم داشت تا با شرایط این سالن هماهنگ شویم.

سرپرست تیم ملی والیبال جمهوری اسلامی ایران افزود: برزیل با تمام قوا آمده است، روسیه و فرانسه تیم بسیار خوبی آورده‌اند. ما بدون توجه به نحوه حضور تیم‌ها و اینکه تیم اصلی هستند یا ذخیره، به کارمان ادامه می‌دهیم.

خوش خبر اظهار کرد: شرایط مسابقات سخت است و تیم‌ها بسیار با تجربه هستند. آنها سال‌ها این مرحله از مسابقات را تجربه کرده‌اند اما نقطه قوت ما این است که بازیکنان ما با تمام وجود بازی خواهند کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

والیبالیست‌ها کار آسانی در شیکاگو ندارند

برناخبرگزاری برنا
والیبالیست‌ها کار آسانی در شیکاگو ندارند
شهرام محمودی در گفتگو با خبرگزاری برنا:

به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا، شهرام محمودی، عضو سابق تیم‌ملی والیبال، درباره ارزیابی خود از عملکرد ملی‌پوشان در مرحله مقدماتی لیگ‌ ملت‌ها در گفتگو با خبرنگار برنا عنوان کرد: خوشبختانه بچه‌ها بازی‌های خیلی خوب و درخشانی را به نمایش گذاشتند و به طبع آن نتیجه نیز با آن همراه شد و در نهایت تیم موفق شد به مرحله نهایی نیز صعود کند.

او ادامه داد: در حال حاضر تیم شرایط خوبی دارد و با کیفیتی که از بازی بازیکنان در مرحله مقدماتی دیدیم قطعا در این مرحله هم بازی‌های خوبی را شاهد خواهیم بود. البته به نظرم برخلاف گفته خیلی‌ها در این مرحله نیز با تیم‌های قدری همگروه هستیم و کار آسانی نداریم.

محمودی در مورد وضعیت مصدومیت خود نیز گفت: خوشبختانه وضعیت‌ام رو به بهبودی است. تقریبا ۱۰ روزی می‌شود که تمرینات توپی را شروع کردم. نزدیک به دو ماه تمرینات بدنسازی را انجام دادم سپس زیر نظر مربی تیم‌ملی تمرینات وزنه را پشت سر گذاشتم. الان شرایط بهتری دارم و تلاش می‌کنم برای حضور در تیم‌ملی به زودی خودم را به شرایط مطلوب و مد نظرم برسانم و در صورت نیاز در کنار تیم باشم.

بازیکن سابق تیم‌ملی درباره رقابت‌های انتخابی المپیک اظهار کرد: به نظرم کار سختی در این مرحله داریم و از الان نمی‌شود پیش‌بینی کرد که صعودمان در این مرحله حتمی‌است یا خیر. در انتخابی المپیک شرایط متفاوت‌تر است و تیم‌ها همه با تمام بازیکنان‌شان می‌آیند و از طرفی روسیه خود میزبان رقابت‌هاست و این کار را برای ما دشوار می‌کند و بدون شک تلاش می‌کنیم در همین مرحله را کار را تمام کنیم.

محمودی در پایان درباره جوانگرایی صورت گرفته در تیم‌ملی نیز بیان کرد: خوشبختانه تغییر نسل الان در والیبال در مقایسه با گذشته خیلی بهتر شده و بازیکنان جوان با دعوت به تیم‌ملی و تمرین در کنار بازیکنان با تجربه و قدیمی پله پله مسیر رشد را طی می‌کنند و قطعا این روند اگر ادامه‌دار باشد می‌توانیم برای آینده و جوانگرایی درست در تیم‌ملی والیبال امیدوار باشیم.

خواندن خبر در سایت منبع

ایالات متحده صلاحیت میزبانی ندارد!

برناخبرگزاری برنا
ایالات متحده صلاحیت میزبانی ندارد!
شیطنت آمریکا قبل از شروع مرحله نهایی لیگ ملت‌ها؛

به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا؛ روز گذشته بود که خبر برخورد اهانت‌آمیز آمریکایی‌ها با ملی‌پوشان والیبال ایران در صدر اخبار قرار گرفت. تیم ملی والیبال کشورمان برای حضور در مرحله نهایی لیگ ملت‌ها در بدو ورود به آمریکا حدود چهار ساعت در فرودگاه شیکاگو معطل شده که حتی باعث اعتراض وزارت امور خارجه کشورمان به دولت آمریکا شده است.

در دوره نوین بازی‌های المپیک، بعد از قرن‌ها فترت و رکود، قرار بر این بوده که ورزش ملت‌ها را به هم نزدیک کند. چطور می‌توان از نزدیکی ملت‌ها سخن گفت وقتی خارج از عرف و نرم‌های شناخته شده بین‌المللی، تیم ورزشی کشورمان را در فرودگاه نگه می‌دارند. سال گذشته نیز پلیس آمریکا در رفتاری مشابه حتی به خود جرات داده بود از ملی پوشان کشورمان سوال و جواب کند.

در حالی که فدراسیون والیبال و تمامی ارگان‌ها از جمله وزارت خارجه به این اقدام اعتراض کردند، اما با توجه به تجربه‌های قبلی مانند اسکن کردن چشم‌ها و حتی انگشت‌نگاری از ورزشکاران که از قضا افراد شناخته شده‌ای هستند و بازی‌ها و عملکردشان چنان وضوحی دارد که ربط دادنشان به مسائل خارج از چهارچوب ورزش بسیار دشوار است و اغلب مایه خنده و مزاح است، زنگ دیگری را در ذهن به حرکت در می‌آورد. نکته جالب این است که برای تیم‌هایی که با خود انرژی بیشتری حمل می‌کنند چنین اتفاق‌هایی بیشتر می‌افتد. اگر این حرف درست باشد، آیا یکی از مهم‌ترین مسائل و پارامترهای تعیین کننده در غلبه حاشیه بر متن نیست؟ می‌توان تصور کرد که تیم والیبال کشورمان که چند سال قبل در آسیا هم رقیب چندان قدری محسوب نمی‌شد، اکنون چنان تیم قدرتمندی شده که حتی در کشورهای رقیب هم می‌تواند تیغ برنده خود را روی گلوی حریف بگذارد و در مقابل سعی می‌شود با این‌گونه حرکات زننده جلوی حریفی را بگیرند که در زمین مسابقه چالاک‌تر از تیم‌های آنها است.

در این میان افشین داوری، سرپرست فدراسیون، با اتخاذ مواضعی صحیح گفت: در این نامه اعتراضی اعلام کردیم نسبت به این موضوع واکنش نشان خواهیم داد. همان‌گونه که در نامه ارسالی روز یکشنبه به فدراسیون آمریکا و اشاره به نحوه استقبال، تردید خود را برای حضور در شیکاگو اعلام کردیم و در ادامه دوشنبه نیز در نامه‌ای جداگانه به دلیل آنکه باید کرامت نظام جمهوری اسلامی ایران حفظ شود، با صراحت انصراف خود را با وجود در اختیار داشتن بلیت و روادید از حضور در شیکاگو اعلام کردیم.

حالا که بحث تجربیات گذشته به میان آمد دو نکته ضروری نیز وجود دارد، نکته نخست و مهم این است که فدراسیون والیبال باید بیشترین فشار را به فدراسیون جهانی بیاورد تا این فدراسیون برای یک بار هم که شده به این موضوع پایان دهد. آمریکا که ادعای دموکراسی و آزادی را دارد چگونه می‌تواند میزبان چنین رقابتی شود؟ چگونه می‌تواند این حرکات غیرورزشی و اخلاقی را انجام دهد و ایالات متحده نشان داد دیگر صلاحیت میزبانی از چنین رقابت‌هایی را ندارد و این چیزی است که ما باید آن را به عنوان یک خواسته از جانب کشوری صاحب قدرت در جهان پیگیری کنیم. جا دارد از همه توان خود از جمله نامه‌نگاری با کمیته بین‌المللی المپیک استفاده شود. هر پنج کشور دیگر که به فینال صعود کرده‌اند می‌توانستند میزبان این رقابت باشند و قطعا برای همه آنها این یک فرصت بود و مسئولان آمریکایی باید بابت این رفتار وقیحانه عذرخواهی کنند و این مهم با پیگیری فدراسیون والیبال صورت خواهد گرفت.

نکته دوم که مهمتر از اولیه نیز است، این است که به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها موضوع ورزش را به سیاست گره زده‌اند. حالا که اینها این کار را کرده‌اند، باید با آمریکا مثل خودش برخورد کرد و باید با یانکی‌ها به زبان خودشان صحبت کنیم و بهترین کار همان اقدام مقابل به مثل است. نگارنده این پیشنهاد را به دلیل سیاسی‌کاری مکرر خود آمریکایی‌ها مطرح می‌کند، آنها اصول اخلاقی را یا نمی‌فهمند یا خودشان را به آن راه زده‌اند و دیگر زمان اینکه ما بخواهیم با نفرات ورودی آنها مماشات کنیم گذشته و مسئولان سیاسی نیز حتی باید قوانین مجلس در اقدام متقابل را برای ورود اتباع آمریکایی با شدت بیشتری دنبال کنند و شاید زبان زور برای آمریکایی‌ها قابل فهم‌تر باشد.

به هر حال در پایان بهتر است به این نکته اشاره کنیم که ملی‌پوشان کشورمان باید روحیه بالای خود را حفظ کنند و جواب آمریکایی‌ها را در زمین و با بازی خوب خود بدهند و بیرون زمین نیز مسئولان فدراسیون با قاطعیت به دنبال احقاق حقوق این ملی‌پوشان باشند. فدراسیون جهانی والیبال نیز یقینا باید به شکایت فدراسیون کشورمان جواب بدهد و این موضوع را پیگیری کند، هرچند که این اتفاق برای اولین بار نیست که رخ می‌دهد و در چندین رشته دیگر نیز بارها این حرمت‌شکنی رخ داده است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

حرکت عجیب نظافتچی فرودگاه مهرآباد با بازیکن استقلال (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران15 ساعت قبل

لیگ برتر والیبال بانوان

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری شدا و سیما؛ در پایان این هفته تیم باریج اسناس کاشان سایپا و اکسون تهران با نتایج مشابه ۳ بر صفر حریفان خود را شکست دادند. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

همایش دو همگانی

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
امروز خیابانهای پایتخت میزبان علاقمندان به ورزش بود. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ حضور دونده المپیکی کشورمان رنگ و بوی دیگری به این مسابقات داده بود.
رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، او همیشه گفته که بازداشتش اشتباه بوده و او کار خلافی انجام نداده است. بسیاری از مردم هم او را بی‌گناه می‌دانند اما در هر حال تایسون به شش سال زندان محکوم شد که سه سال آن را گذراند و در سال ۱۹۹۵ آزاد شد. بسیاری حدس می‌زدند که او در زندان حواشی فراوانی خواهد داشت اما او پشت میله‌ها تنها یک‌بار دعوا کرد. تایسون از حرفی که یک فرد به او زده بود ناراحت شد: «تنها یک‌بار دعوا کردم و مجبور شدم به یک نفر مشت بزنم. یکی حرفی زد و من به سمتش رفتم و به او مشت زدم.
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
تساوی تیم‌های اول و دوم جدول در هفته بیست و دوم لیگ برتر فوتسال بانوان با بازگشت تیم هیئت فوتبال خراسان رضوی به صدر جدول رده بندی همراه شد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ هفته بیست و دوم (هفته نهم دور برگشت) لیگ برتر فوتسال بانوان از ساعت ۱۱ صبح امروز با برگزاری ۶ مسابقه در پنج شهر آغاز شد. تعارف صدر جدولدر مهمترین مسابقه این هفته، تیم صدرنشین مس رفسنجان در سالن ایثار اهواز به دیدار تیم رده دومی شرکت ملی حفاری ایران رفت که این مسابقه در پایان به تساوی سه به سه انجامید. با این مساوی ۲ تیم شانس صدرنشینی را از دست دادند تا تیم هیئت فوتبال خراسان رضوی با برد پرگل ۹ بر صفر مقابل پارس آرای شیراز، بار دیگر به صدر جدول برسد. لیگ برتر فوتسال بانوان به صورت ۲ مرحله‌ای برگزار می‌شود و در پایان دور برگشت رقابت‌ها، چهار تیم نخست جدول رده بندی برای تعیین قهرمان مسابقات، در مرحله پلی آف (حذفی) به دیدار هم می‌روند.
ورزش۳ورزش۳1 روز قبل
به گزارش «ورزش سه»، مهمترین خبر چند روز اخیر فوتبال ایران میزبانی تیم‌های ایرانی در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا بود که از سوی AFC به فدراسیون ایران ابلاغ شد. پس از این اتفاق، دستگاههای ورزش و دیپلماسی کشور بررسی‌ها را آغاز کردند و به دنبال راهی بودند که این حق را به فوتبال ایران برگردانند. اولین خبری که از این نشست مخابره شد، حضور باشگاه‌های استقلال و شهر خودرو در بازی‌های پلی آف در کشور امارات بود. کنفدراسیون فوتبال آسیا با ارسال نامه‌ای به فدراسیون فوتبال اعلام کرد که نمایندگان کشورمان در ایران میزبان خواهند بود. کنفدراسیون فوتبال آسیا برخلاف موضع قبلی خود پذیرفت که ضمانت میزبانی تمام نمایندگان ایران در دور گروهی لیگ قهرمانان را بدهد.

اخبار بیشتر